Blok mchu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d →‎Wytwarzanie: sprzątanie
ProBot (dyskusja | edycje)
d Robot przeniósł strony z pt:Bloco de musgo do pt:Bloco de Musgo
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
{{Blok
{{Blok
|wygląd=Blok mchu.png
|wygląd=Blok mchu.png
|wygląd2=Blok bladego mchu.png
|invwygląd2=Blok bladego mchu
|typ=Naturalny
|typ=Naturalny
|fizyka=Nie
|fizyka=Nie
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
|światło=Nie
|światło=Nie
|opórtnt=0,1
|palność=Zwykły: Nie<br>
|palność=Nie
Blady: Tak
|narzędzie=motyka
|narzędzie=motyka
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|łączenie=Tak (64)
|łączenie=Tak (64)
|wersja=1.17
|idsłowne=moss_block
}}
}}
'''Blok mchu''' (ang. ''Moss Block'') – naturalny blok dekoracyjny mogący rozprzestrzeniać się na sąsiednie bloki po użyciu [[mączka kostna|mączki kostnej]].
{{BlockSprite|blok-mchu}} '''Blok mchu''' (ang. ''Moss Block'') – naturalny [[blok]] dekoracyjny mogący rozprzestrzeniać się na sąsiednie bloki po użyciu [[mączka kostna|mączki kostnej]].


==Otrzymywanie==
{{BlockSprite|blok-bladego-mchu}} '''Blok bladego mchu''' (ang. ''Pale Moss Block'') - wariant bloku mchu, występujący wyłącznie w [[Blady ogród|bladym ogrodzie]].
===Naturalne generowanie===
 
Blok mchu generuje się na podłożu i stropie [[bujne jaskinie|bujnych jaskiń]] i jako łup w skrzyniach we [[wrak statku|wrakach statków]].
== Otrzymywanie ==
=== Naturalne generowanie ===
Blok mchu generuje się na podłożu i stropie [[bujne jaskinie|bujnych jaskiń]]. Blok bladego mchu występuje wyłącznie na powierzchni [[Blady ogród|bladych ogrodów]].
 
=== Łup ===
Blok mchu występuje jako łup w skrzyniach z zaopatrzeniem we [[wrak statku|wrakach statków]] i w skrzyniach z zaopatrzeniem w [[Komnaty próby|komnatach próby]].


=== Handel ===
=== Handel ===
Blok mchu możemy otrzymać od [[wędrowny handlarz|wędrownego handlarza]], który sprzedaje 2 bloki za 1 [[szmaragd]].
Oba warianty bloku mchu można otrzymać od [[wędrowny handlarz|wędrownego handlarza]], który może sprzedawać 2 bloki za 1 [[szmaragd]].
 
=== Wydobywanie ===
Oba warianty bloku mchu mogą zostać wydobyte dowolnym narzędziem lub ręką, lecz użycie [[motyka|motyki]] jest najszybszą metodą na zdobycie ich.
{{Wydobywanie|Blok mchu;Blok bladego mchu|Motyka;Motyka|horyzontalny=1}}


=== Niszczenie ===
=== Rozprzestrzenianie się ===
Blok mchu może zostać zniszczony dowolnym narzędziem lub ręką, lecz użycie [[motyka|motyki]] jest najszybszą metodą na zdobycie go.
Użycie [[mączka kostna|mączki kostnej]] na bloku mchu lub bloku bladego spowoduje zamienienie pobliskich kamiennych i ziemnych bloków na odpowiadający wariant bloku mchu. Mech rozprzestrzenia się na bloki z [[powietrze]]m nad nimi w obszarze 7×11×7 bloków bez narożników z blokiem mchu w centrum. Roślinność może zastąpić powietrze na którymś z tych bloków.


{| class="wikitable" style="text-align:center"
== Zachowanie ==
Wszystkie rośliny z wyjątkiem [[kaktus]]a mogą zostać położone na bloku mchu.
 
Użycie [[mączka kostna|mączki kostnej]] na bloku mchu powoduje wzrost [[trawa|trawy]], [[warstwa mchu|warstwy mchu]], [[azalia|azalii]] i kwitnącej azalii. Bloki mogące urosnąć na zwykłym bloku mchu:
{| class="wikitable"
|-
|-
! Blok !! {{BlockLink|Blok mchu}}
!Blok!!Szansa
|-
|-
| '''Twardość''' || 0,1
|{{BlockLink|Niska trawa}}||52,08%
|-
|-
| '''Narzędzie''' || {{ItemSprite|drewniana-motyka|link=Drewniana motyka}}
|{{BlockLink|Warstwa mchu}}||26,04%
|-
|-
! colspan="2" | Czas wydobycia (w sekundach)*
|{{BlockLink|Wysoka trawa}}||10,42%
|-
|-
|'''Ręka'''|| {{tc|tak|0,15}}
|{{BlockLink|Azalia}}||7,29%
|-
|-
|'''Drewniana'''|| {{tc|tak|0,1}}
|{{BlockLink|Kwitnąca azalia}}||4,17%
|-
|}
|'''Kamienna'''|| {{tc|tak|0,05}}
|-
|'''Żelazna'''|| {{tc|tak|0,05}}
|-
|'''Diamentowa'''|| {{tc|tak|0,05}}
|-
|'''Netherytowa'''|| {{tc|tak|0,05}}
|-
|'''Złota'''|| {{tc|tak|0,05}}
|}  
**czas liczony w sekundach dla niezaklętych narzędzi
 
===Rozprzestrzenianie się===
Użycie [[mączka kostna|mączki kostnej]] na bloku mchu spowoduje zamienienie pobliskich kamiennych i ziemnych bloków na blok mchu. Mech rozprzestrzenia się na bloki z [[powietrze]]m nad nimi w obszarze 7×11×7 bloków bez narożników z blokiem mchu w centrum. Roślinność może zastąpić powietrze na którymś z tych bloków. Mech nie zastąpi [[pole uprawne|pola uprawnego]] i [[Blok z ukrytym potworem|zarobaczonego bloku]].
 
== Zachowanie==
W [[Java Edition]] wszystkie rośliny z wyjątkiem [[kaktus]]a mogą zostać położone na bloku mchu. W [[Bedrock Edition]] na bloku mchu nie można położyć kaktusa, bambusa, uschniętego krzewu i trzciny cukrowej.


Użycie [[mączka kostna|mączki kostnej]] na bloku mchu powoduje wzrost [[wysoka trawa|wysokiej trawy]], [[warstwa mchu|warstwy mchu]], [[azalia|azalii]] i kwitnącej azalii.
Bloki mogące urosnąć na bloku bladego mchu:
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+Bloki mogące urosnąć na bloku mchu
|-
|-
!Blok!!Szansa
!Blok!!Szansa
|-
|-
|{{BlockLink|Wysoka trawa}}||50%
|{{BlockLink|Niska trawa}}||58,82%
|-
|{{BlockLink|Warstwa mchu}}||25%
|-
|{{BlockLink|Podwójnie wysoka trawa}}||10%
|-
|-
|{{BlockLink|Azalia}}||10%
|{{BlockLink|Warstwa bladego mchu}}||29,41%
|-
|-
|{{BlockLink|Kwitnąca azalia}}||5%
|{{BlockLink|Wysoka trawa}}||11,76%
|}
|}


Blok mchu może zastąpić następujące bloki:
Mech może zastąpić następujące bloki:
*{{BlockLink|blok trawy}},
*{{BlockLink|blok trawy}},
*{{BlockLink|kamień}},
*{{BlockLink|kamień}},
Linia 80: Linia 71:
*{{BlockLink|andezyt}},
*{{BlockLink|andezyt}},
*{{BlockLink|dioryt}},
*{{BlockLink|dioryt}},
*
*{{BlockLink|granit}},
{{BlockLink|granit}},
*{{BlockLink|twarda ziemia}},
*{{BlockLink|twarda ziemia}},
*{{BlockLink|zakorzeniona ziemia}},
*{{BlockLink|zakorzeniona ziemia}},
* {{BlockLink|bielica}},
*{{BlockLink|bielica}},
* {{BlockLink|grzybnia}},
*{{BlockLink|grzybnia}},
*{{BlockLink|łupek}},
*{{BlockLink|tuf}},
*{{BlockLink|błoto}}<sup>''(Tylko [[Java Edition]])''</sup>,
*{{BlockLink|zabłocone namorzynowe korzenie}}<sup>''(Tylko [[Java Edition]])''</sup>,
*{{BlockLink|wypolerowany andezyt}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>,
*{{BlockLink|wypolerowany andezyt}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>,
*{{BlockLink|wypolerowany dioryt}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>,
*{{BlockLink|wypolerowany dioryt}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>,
*{{BlockLink|wypolerowany granit}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>,
*{{BlockLink|wypolerowany granit}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>.
*{{BlockLink|łupek}}<sup>''(Tylko [[Java Edition]])''</sup>,
*{{BlockLink|tuf}}<sup>''(Tylko [[Java Edition]])''</sup>.


===Działanie tłoków===
Ponadto, blok mchu przekształci pobliskie bloki bladego mchu i na odwrót.
W [[Java Edition]] blok mchu wypada jako przedmiot, gdy zostanie popchnięty przez [[tłok]].


==Zastosowanie==
=== Działanie tłoków ===
===Kompostowanie===
Oba warianty bloku mchu wypadają jako przedmiot, gdy zostaną popchnięte przez [[tłok]].
Po włożeniu bloku mchu do [[kompostownik]]a istnieje 65% szans na podniesienie się poziomu kompostu.


===Wytwarzanie===
== Zastosowanie ==
{| class="wikitable"  
=== Kompostowanie ===
|- align="center"
Po włożeniu bloku mchu lub bloku bladego mchu do [[kompostownik]]a istnieje 65% szans na podniesienie się poziomu kompostu.
 
=== Wytwarzanie ===
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-
!Nazwa
!Nazwa
!Składniki
!Składniki
!Wejście → Wyjście
!Wejście → Wyjście
|- align="center"
|-
| '''[[Warstwa mchu]]'''
| '''[[Warstwa mchu]]'''
|[[Blok mchu|Bloki mchu]]
|Bloki mchu
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A3= Blok mchu |B3= Blok mchu
|A3= Blok mchu; Blok bladego mchu |B3= Blok mchu; Blok bladego mchu
|Output= Warstwa mchu, 3
|Output= Warstwa mchu, 3; Warstwa bladego mchu, 3
}}
}}
|- align="center"
|-
|'''[[Zamszony bruk]]'''
|'''[[Zamszony bruk]]'''
|[[Bruk]] +<br>[[blok mchu]]
|[[Bruk]] +<br>blok mchu
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 120: Linia 114:
|Output= Zamszony bruk
|Output= Zamszony bruk
}}
}}
|- align="center"
|-
|'''[[Zamszone kamienne cegły]]'''
|'''[[Zamszone kamienne cegły]]'''
|[[Kamienne cegły]] +<br>[[blok mchu]]
|[[Kamienne cegły]] +<br>blok mchu
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 130: Linia 124:
|}
|}


==Wartości danych==
=== Niuchacze ===
===ID===
[[Jajo niuchacza]] postawione na bloku mchu potrzebuje 10 minut, by wykluło się z niego [[niuchniątko]] - dwa razy mniej niż każdy inny blok. Tylko zwykły mech, a nie blady, ma taką właściwość.
''[[Java Edition]]:''
 
Niuchacze mogą wykopywać nasiona z obu rodzajów bloków mchu.
 
== Wartości danych ==
=== ID ===
''[[Java Edition]]'':
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
!Nazwa!!ID słowne!! Tagi bloków!!Forma!!Klucz tłumaczeń
!Nazwa!!ID słowne!! Tagi bloków!!Forma!!Klucz tłumaczeń <!--To nie są wszystkie tagi bloków, mech ma tego mnóstwo -->
|-
|-
| {{BlockSprite|blok-mchu}} Blok mchu||{{code|moss_block}}||{{code|dirt|lush_plants_replaceable|small_dripleaf_placeable‌|d=<br>}}||blok,<br>przedmiot||{{code|block.minecraft.moss_block}}
| {{BlockSprite|blok-mchu}} Blok mchu||{{code|moss_block}}||{{code|dirt|lush_plants_replaceable|small_dripleaf_placeable‌|d=<br>}}||blok,<br>przedmiot||{{code|block.minecraft.moss_block}}
|-
| {{BlockSprite|blok-bladego-mchu}} Blok bladego mchu||{{code|pale_moss_block}}||{{code|dirt|lush_plants_replaceable|d=<br>}}||blok,<br>przedmiot||{{code|block.minecraft.pale_moss_block}}
|}
|}


''[[Bedrock Edition]]:''
''[[Bedrock Edition]]'':
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
Linia 147: Linia 148:
|-
|-
| {{BlockSprite|blok-mchu}} Blok mchu||{{code|moss_block}}||{{code|575}}||blok,<br>przedmiot||{{code|tile.moss_block.name}}
| {{BlockSprite|blok-mchu}} Blok mchu||{{code|moss_block}}||{{code|575}}||blok,<br>przedmiot||{{code|tile.moss_block.name}}
|-
| {{BlockSprite|blok-bladego-mchu}} Blok bladego mchu||{{code|pale_moss_block}}||{{code|1264}}||blok,<br>przedmiot||{{code|tile.pale_moss_block.name}}
|}
|}


==Historia ==
== Historia ==
{{Historia||3 października 2020|link=https://youtube.com/watch?v=DWZIfsaIgtE&t=1781|Blok mchu został pokazany jako część bujnych jaskiń na [[Minecraft Live 2020]].}}
{{Historia||3 października 2020|link=https://youtube.com/watch?v=DWZIfsaIgtE&t=1781|Blok mchu został pokazany jako część bujnych jaskiń na [[Minecraft Live 2020]].}}
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.17|snap=21w05a|[[Plik:Blok mchu.png|32px]] Dodano blok mchu.}}
{{Historia||1.17|snap=21w05a|[[Plik:Blok mchu.png|32px]] Dodano blok mchu.}}
{{Historia|||snap=21w10a|Bloki mchu generują się naturalnie w nowododanych [[bujne jaskinie|bujnych jaskiniach]].}}
{{Historia|||snap=21w10a|Bloki mchu generują się naturalnie w nowo dodanych [[bujne jaskinie|bujnych jaskiniach]].}}
{{Historia|||snap=21w11a|Blok mchu może zostać wykorzystany do wytworzenia zamszonego bruku i zamszonych kamiennych cegieł.|[[Motyka]] jest również poprawnym narzędziem do zebrania bloków mchu.}}
{{Historia|||snap=21w11a|Blok mchu może zostać wykorzystany do wytworzenia zamszonego bruku i zamszonych kamiennych cegieł.
{{Historia|||snap=21w13a|Siekiera nie jest już poprawnym narzędziem do zbierania bloku mchu.<ref>{{bug|MC-219960}} - uznany jako naprawiony</ref>|Blok mchu pojawia się w skrzyniach we [[wrak statku|wrakach statków]].|[[Wędrowny handlarz]] może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 [[szmaragd]].}}
|[[Motyka]] jest również poprawnym narzędziem do zebrania bloków mchu.}}
{{Historia|||snap=21w16a|Blok mchu należy teraz do tagu {{code|dirt}}.|Ścieżki z mchu uzyskiwane przez rozprzestrzenianie go zawierają mniej roślinności, są mniejsze i bardziej nieregularne.}}
{{Historia|||snap=21w13a|Siekiera nie jest już poprawnym narzędziem do zbierania bloku mchu.<ref>{{bug|MC-219960}} - uznany jako naprawiony</ref>
|Blok mchu pojawia się w skrzyniach we [[wrak statku|wrakach statków]].
|[[Wędrowny handlarz]] może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 [[szmaragd]].}}
{{Historia|||snap=21w16a|Blok mchu należy teraz do tagu {{code|dirt}}.
|Ścieżki z mchu uzyskiwane przez rozprzestrzenianie go zawierają mniej roślinności, są mniejsze i bardziej nieregularne.}}
{{Historia|||snap=21w17a|[[Mały spadkoliść|Małe spadkoliście]] można położyć na blokach mchu.}}
{{Historia|||snap=21w17a|[[Mały spadkoliść|Małe spadkoliście]] można położyć na blokach mchu.}}
{{Historia||1.18|snap=Experimental Snapshot 1|Bujne jaskinie wraz z blokami mchu generują się w normalnych światach.}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w07a|[[Niuchacz]]e mogą wykopywać nasiona z bloków mchu.{{Eksp|Update 1.20}}
|Niuchacze upuszczają bloki mchu po śmierci.}}
{{Historia||1.20|snap=23w12a|[[Jajo niuchacza]] rozwija się dwa razy szybciej na bloku mchu.}}
{{Historia|||snap=23w13a|Niuchacze nie upuszczają już bloków mchu po śmierci.}}
{{Historia||1.20.5|snap=23w45a|Bloki mchu pojawiają się w skrzyniach w [[Komnaty próby|komnatach próby]].{{Eksp|Update 1.21}}}}
{{Historia||1.21.2|snap=24w40a|[[Plik:Blok bladego mchu.png|32px]] Dodano bloki bladego mchu.{{Eksp|Winter Drop}}}}
{{Historia||1.21.4|snap=24w44a|Bloki bladego mchu są już dostępne bez eksperymentalnych paczek danych.
|[[Wędrowny handlarz]] może sprzedawać bloki bladego mchu.}}


{{Historia|bedrock}}
{{Historia|be}}
{{Historia||1.16.220|snap=beta 1.16.220.52|[[Plik:Blok mchu.png|32px]] Dodano blok mchu.}}
{{Historia||1.16.220|snap=beta 1.16.220.52|[[Plik:Blok mchu.png|32px]] Dodano blok mchu.}}
{{Historia|||snap=wydanie|Bloki mchu są niedostępne w pełnej wersji gry.}}
{{Historia|||snap=wydanie|Bloki mchu są niedostępne w pełnej wersji gry.}}
{{Historia||1.17.0|snap=beta 1.16.230.54|Blok mchu pojawia się w skrzyniach we [[wrak statku|wrakach statków]].|[[Wędrowny handlarz]] może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 [[szmaragd]].|Bloki mchu mogą rozprzestrzeniać się pionowo.|Użycie mączki kostnej na bloku mchu powoduje również wzrost roślinności.}}
{{Historia||1.17.0|snap=beta 1.16.230.54|Blok mchu pojawia się w skrzyniach we [[wrak statku|wrakach statków]].
|[[Wędrowny handlarz]] może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 [[szmaragd]].
|Bloki mchu mogą rozprzestrzeniać się pionowo.
|Użycie mączki kostnej na bloku mchu powoduje również wzrost roślinności.}}
{{Historia|||snap=beta 1.17.0.50|Blok mchu może zastąpić [[ziemia|ziemię]], [[bielica|bielicę]], [[zakorzeniona ziemia|zakorzenioną ziemię]], [[kamień]] i [[jaskiniowe pnącza]].}}
{{Historia|||snap=beta 1.17.0.50|Blok mchu może zastąpić [[ziemia|ziemię]], [[bielica|bielicę]], [[zakorzeniona ziemia|zakorzenioną ziemię]], [[kamień]] i [[jaskiniowe pnącza]].}}
{{Historia|||snap=beta 1.17.0.52|Bloki mchu są dostępne poza rozgrywką eksperymentalną.}}
{{Historia|||snap=beta 1.17.0.52|Bloki mchu są dostępne poza rozgrywką eksperymentalną.}}
{{Historia|||snap=wydanie|Bloki mchu już nie zastępują jaskiniowych pnączy.}}
{{Historia|||snap=wydanie|Bloki mchu już nie zastępują jaskiniowych pnączy.}}
{{Historia||1.19.70|snap=Preview 1.19.70.23|[[Niuchacz]]e mogą wykopywać nasiona z bloków mchu.{{Eksp|Niuchacz|B}}}}
{{Historia||1.20.60|snap=Preview 1.20.60.20|Bloki mchu pojawiają się w skrzyniach w [[Komnaty próby|komnatach próby]].{{Eksp|Update 1.21|B}}}}
{{Historia||1.21.50|snap=Preview 1.21.50.20|[[Plik:Blok bladego mchu.png|32px]] Dodano bloki bladego mchu.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


==Galeria==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:Bujne jaskinie Minecraft Live 2020.png|Bujne jaskinie z blokami mchu pokazane na [[Minecraft Live 2020]]
Bujne jaskinie Minecraft Live 2020.png|Bujne jaskinie z blokami mchu pokazane na [[Minecraft Live 2020]]
Pale garden.png|Bloki bladego mchu w bladym ogrodzie
</gallery>
</gallery>


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}
{{Bloki}}
{{Bloki}}


Linia 183: Linia 205:
[[it:Blocco di muschio]]
[[it:Blocco di muschio]]
[[ja:苔ブロック]]
[[ja:苔ブロック]]
[[pt:Bloco de musgo]]
[[ko:이끼 블록]]
[[pt:Bloco de Musgo]]
[[ru:Блок мха]]
[[ru:Блок мха]]
[[uk:Моховий блок]]
[[zh:苔藓块]]
[[zh:苔藓块]]

Aktualna wersja na dzień 01:50, 22 lis 2025

Blok mchu


Typ

Naturalny

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

0,1

Palność

Zwykły: Nie
Blady: Tak

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak (64)


BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu (ang. Moss Block) – naturalny blok dekoracyjny mogący rozprzestrzeniać się na sąsiednie bloki po użyciu mączki kostnej.

BlockCSS_new.png/2270 Blok bladego mchu (ang. Pale Moss Block) - wariant bloku mchu, występujący wyłącznie w bladym ogrodzie.

Otrzymywanie

Naturalne generowanie

Blok mchu generuje się na podłożu i stropie bujnych jaskiń. Blok bladego mchu występuje wyłącznie na powierzchni bladych ogrodów.

Łup

Blok mchu występuje jako łup w skrzyniach z zaopatrzeniem we wrakach statków i w skrzyniach z zaopatrzeniem w komnatach próby.

Handel

Oba warianty bloku mchu można otrzymać od wędrownego handlarza, który może sprzedawać 2 bloki za 1 szmaragd.

Wydobywanie

Oba warianty bloku mchu mogą zostać wydobyte dowolnym narzędziem lub ręką, lecz użycie motyki jest najszybszą metodą na zdobycie ich.

Blok BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu BlockCSS_new.png/2270 Blok bladego mchu
Twardość 0.1 0.1
Narzędzie ItemCSS.png/470 ItemCSS.png/470
Czas wydobycia (sekundy)[FN 1]
Domyślne 0.15 0.15
BlockCSS_new.png/1313 Drewniany 0.1 0.1
BlockCSS_new.png/1140 Kamienny 0.05 0.05
ItemCSS.png/707 Miedziany 0.05 0.05
ItemCSS.png/568 Żelazny 0.05 0.05
ItemCSS.png/557 Diamentowy 0.05 0.05
ItemCSS.png/689 Netherytowy 0.05 0.05
ItemCSS.png/564 Złoty 0.05 0.05
  1. Czasy nie biorą pod uwagę zaklęć, efektów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.

Rozprzestrzenianie się

Użycie mączki kostnej na bloku mchu lub bloku bladego spowoduje zamienienie pobliskich kamiennych i ziemnych bloków na odpowiadający wariant bloku mchu. Mech rozprzestrzenia się na bloki z powietrzem nad nimi w obszarze 7×11×7 bloków bez narożników z blokiem mchu w centrum. Roślinność może zastąpić powietrze na którymś z tych bloków.

Zachowanie

Wszystkie rośliny z wyjątkiem kaktusa mogą zostać położone na bloku mchu.

Użycie mączki kostnej na bloku mchu powoduje wzrost trawy, warstwy mchu, azalii i kwitnącej azalii. Bloki mogące urosnąć na zwykłym bloku mchu:

Blok Szansa
BlockCSS_new.png/1592 Niska trawa 52,08%
BlockCSS_new.png/1992 Warstwa mchu 26,04%
BlockCSS_new.png/1596 Wysoka trawa 10,42%
BlockCSS_new.png/1985 Azalia 7,29%
BlockCSS_new.png/1986 Kwitnąca azalia 4,17%

Bloki mogące urosnąć na bloku bladego mchu:

Blok Szansa
BlockCSS_new.png/1592 Niska trawa 58,82%
BlockCSS_new.png/2493 Warstwa bladego mchu 29,41%
BlockCSS_new.png/1596 Wysoka trawa 11,76%

Mech może zastąpić następujące bloki:

Ponadto, blok mchu przekształci pobliskie bloki bladego mchu i na odwrót.

Działanie tłoków

Oba warianty bloku mchu wypadają jako przedmiot, gdy zostaną popchnięte przez tłok.

Zastosowanie

Kompostowanie

Po włożeniu bloku mchu lub bloku bladego mchu do kompostownika istnieje 65% szans na podniesienie się poziomu kompostu.

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Warstwa mchu Bloki mchu




3

3








Zamszony bruk Bruk +
blok mchu










Zamszone kamienne cegły Kamienne cegły +
blok mchu










Niuchacze

Jajo niuchacza postawione na bloku mchu potrzebuje 10 minut, by wykluło się z niego niuchniątko - dwa razy mniej niż każdy inny blok. Tylko zwykły mech, a nie blady, ma taką właściwość.

Niuchacze mogą wykopywać nasiona z obu rodzajów bloków mchu.

Wartości danych

ID

Java Edition:

Nazwa ID słowne Tagi bloków Forma Klucz tłumaczeń
BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu moss_block dirt
lush_plants_replaceable
small_dripleaf_placeable‌
blok,
przedmiot
block.minecraft.moss_block
BlockCSS_new.png/2270 Blok bladego mchu pale_moss_block dirt
lush_plants_replaceable
blok,
przedmiot
block.minecraft.pale_moss_block

Bedrock Edition:

Nazwa ID słowne ID numeryczne Forma Klucz tłumaczeń
BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu moss_block 575 blok,
przedmiot
tile.moss_block.name
BlockCSS_new.png/2270 Blok bladego mchu pale_moss_block 1264 blok,
przedmiot
tile.pale_moss_block.name

Historia

3 października 2020Blok mchu został pokazany jako część bujnych jaskiń na Minecraft Live 2020.
Pełna wersja
1.1721w05a Dodano blok mchu.
21w10aBloki mchu generują się naturalnie w nowo dodanych bujnych jaskiniach.
21w11aBlok mchu może zostać wykorzystany do wytworzenia zamszonego bruku i zamszonych kamiennych cegieł.
Motyka jest również poprawnym narzędziem do zebrania bloków mchu.
21w13aSiekiera nie jest już poprawnym narzędziem do zbierania bloku mchu.[1]
Blok mchu pojawia się w skrzyniach we wrakach statków.
Wędrowny handlarz może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 szmaragd.
21w16aBlok mchu należy teraz do tagu dirt.
Ścieżki z mchu uzyskiwane przez rozprzestrzenianie go zawierają mniej roślinności, są mniejsze i bardziej nieregularne.
21w17aMałe spadkoliście można położyć na blokach mchu.
1.18Experimental Snapshot 1Bujne jaskinie wraz z blokami mchu generują się w normalnych światach.
1.19.423w07aNiuchacze mogą wykopywać nasiona z bloków mchu.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”]
Niuchacze upuszczają bloki mchu po śmierci.
1.2023w12aJajo niuchacza rozwija się dwa razy szybciej na bloku mchu.
23w13aNiuchacze nie upuszczają już bloków mchu po śmierci.
1.20.523w45aBloki mchu pojawiają się w skrzyniach w komnatach próby.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.21”]
1.21.224w40a Dodano bloki bladego mchu.[Tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Winter Drop”]
1.21.424w44aBloki bladego mchu są już dostępne bez eksperymentalnych paczek danych.
Wędrowny handlarz może sprzedawać bloki bladego mchu.
Bedrock Edition
1.16.220beta 1.16.220.52 Dodano blok mchu.
wydanieBloki mchu są niedostępne w pełnej wersji gry.
1.17.0beta 1.16.230.54Blok mchu pojawia się w skrzyniach we wrakach statków.
Wędrowny handlarz może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 szmaragd.
Bloki mchu mogą rozprzestrzeniać się pionowo.
Użycie mączki kostnej na bloku mchu powoduje również wzrost roślinności.
beta 1.17.0.50Blok mchu może zastąpić ziemię, bielicę, zakorzenioną ziemię, kamień i jaskiniowe pnącza.
beta 1.17.0.52Bloki mchu są dostępne poza rozgrywką eksperymentalną.
wydanieBloki mchu już nie zastępują jaskiniowych pnączy.
1.19.70Preview 1.19.70.23Niuchacze mogą wykopywać nasiona z bloków mchu.[Tylko po włączeniu eksperymentu „Niuchacz”]
1.20.60Preview 1.20.60.20Bloki mchu pojawiają się w skrzyniach w komnatach próby.[Tylko po włączeniu eksperymentu „Update 1.21”]
1.21.50Preview 1.21.50.20 Dodano bloki bladego mchu.

Galeria


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.

  1. MC-219960 - uznany jako naprawiony