Cykl rozwoju: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Sewciok282 (dyskusja | edycje)
Utworzył nową stronę „Minecraft ulega dość długiemu '''cyklowi rozwoju'''. Jest stale aktualizowany, będzie nawet po wydaniu pełnej wersji. Obecnie znajduje się on w fazie Beta...”
 
d nieprawidłowy link
 
(Nie pokazano 24 wersji utworzonych przez 16 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Minecraft]] ulega dość długiemu '''cyklowi rozwoju'''. Jest stale aktualizowany, będzie nawet po wydaniu pełnej wersji. Obecnie znajduje się on w fazie [[Beta]].
[[Minecraft]] ulega dość długiemu '''cyklowi rozwoju'''. Obecnie gra jest ukończona, jednak aktualizacje wciąż się pojawiają.


== [[Classic|Klasyczny (Classic)]] ==
== [[Pre-classic]] ==
Pierwsza i bardzo podstawowa wersja [[Minecraft]]. Ta wersja została opublikowana 17 maja 2009 roku. Ta wersja znacznie różni się od obecnej. Nie występują tam moby (które były planowane), oraz jest bardzo skromna lista dostępnych bloków. Mapa jest ograniczona. Jednak w tą wersję, ludzi na całym świecie grają do dziś, gdyż jest darmowa oraz oferuje tryb multiplayer, który jest znacznie ciekawszy od single. Z tego trybu zrezygnowano, gdy osiągnął wersję 0.30.
Pierwsza i bardzo podstawowa wersja [[Minecraft]]a. Powstała 10 maja 2009 roku. Jest tam jeden mob. Jest tam niewiele [[blok]]ów.
 
== [[Classic]] ==
Classic jest to druga faza rozwoju gry. Została opublikowana 17 maja 2009 roku. Nie występują tam moby (które były planowane), oraz jest bardzo skromna lista dostępnych bloków. Mapa jest ograniczona. Jednak w tą wersję, ludzie na całym świecie grają do dziś, gdyż jest darmowa oraz oferuje tryb multiplayer, który jest znacznie ciekawszy od single. Z tego trybu zrezygnowano, gdy osiągnął wersję 0.30.


== [[Indev]] ==
== [[Indev]] ==
Indev był drugim trybem z cyklu rozwoju [[Minecraft]], a zarazem pierwszym, który zmusił gracza do jego zakupienia, by móc grać. Słowo "InDev", jest skrótem od "In Development", czyli "W Rozwoju". Został wydany 23 grudnia 2009 roku. W tym czasie, cały kod źródłowy Minecrafta, został skasowany i napisany od nowa. Ta wersja oferuje tryb [[Survival]], który dał początek późniejszym wersją. Jak pierwszy oferuje także [[Crafting]] oraz [[Ekwipunek]]. Gracz może tworzyć [[Narzędzia]] niezbędne do przetrwania, oraz wydobywać [[Rudy]]. Jest to też pierwsza wersja, która wprowadza dynamiczne oświetlenie, oraz dynamiczną [[Woda|wodę]].
Indev był trzecim trybem w cyklu rozwoju Minecrafta, a zarazem pierwszym, który zmusił gracza do jego zakupienia, by móc grać. Słowo "InDev", jest skrótem od "In Development", czyli "W Rozwoju". Został wydany 23 grudnia 2009 roku. W tym czasie, cały kod źródłowy Minecrafta, został skasowany i napisany od nowa. Ta wersja oferuje tryb [[Survival|Survival (przetrwanie)]], który dał początek późniejszym wersjom. Jako pierwszy oferuje także [[Crafting]] oraz [[ekwipunek]]. Gracz może tworzyć [[narzędzia]] niezbędne do przetrwania, oraz wydobywać [[złoża]]. Jest to też pierwsza wersja, która wprowadza dynamiczne oświetlenie, oraz dynamiczną [[Woda|wodę]].


== [[Infdev]] ==
== [[Infdev]] ==
Infdev, jest trzecią fazą cyklu rozwoju [[Minecraft]]. Jej główną zmianą było wprowadzenie niekończących się map. Skasowane z niego wiele rzeczy, jak pływające wyspy, czy piekło. Niekończąca się mapa była głównym celem Infdev, ale oprócz tego dodano, takie rzeczy jak chociażby [[Drabina|drabiny]], czy możliwość respawnu.
Infdev, jest czwartą fazą cyklu rozwoju Minecrafta. Jej główną zmianą było wprowadzenie niekończących się map. Skasowane z niego wiele rzeczy, jak pływające wyspy, czy piekło. Niekończąca się mapa była głównym celem Infdev, ale oprócz tego dodano, takie rzeczy jak chociażby [[Drabina|drabiny]], czy możliwość re[[spawn]]u.


== [[Alpha]] ==
== [[Alpha]] ==
Alpha, jest czwartą fazą cyklu rozwoju [[Minecraft]]. Dodano w nim kilka nowych funkcji, takich jak okablowanie [[Czerwony kamień|czerwonego kamienia]], [[Nether]], czy [[Biom|biomy]]. Ta wersja przywraca również tryb multiplayer.
Alpha, jest piątą fazą cyklu rozwoju. Dodano w niej kilka nowych funkcji, takich jak przewody [[Czerwony kamień|czerwonego kamienia]], [[Nether]], czy [[biom]]y. Ta wersja przywraca również tryb multiplayer.


== [[Beta]] ==
== [[Beta]] ==
Beta, jest piątą fazą cyklu rozwoju [[Minecraft]]. Aktualna faza. Największy nacisk w tej fazie jest położony na testowanie, naprawianie błędów, między kolejnymi aktualizacjami. Po zakończeniu tej fazy, zostanie wydana pełna wersja [[Minecraft]], gdzie cena wzrośnie do €14.95. Aktualni gracze i Ci, którzy zdążą jeszcze zakupić [[Minecraft|Minecrafta]], przed wydaniem pełnej wersji, otrzymają pełną wersję, która się przekształci z Bety.
Beta, jest szóstą fazą rozwoju gry. Największy nacisk w niej jest położony na testowanie, naprawianie błędów, między kolejnymi aktualizacjami. Po zakończeniu tej fazy, została wydana pełna wersja gry, gdzie cena wzrosła do €14.95. Aktualni gracze i ci, którzy zdążyli zakupić Minecrafta, przed wydaniem pełnej wersji, otrzymali pełną wersję.
 
== Pełna wersja ==
Minecraft osiągnął status pełnej wersji wraz z nadejściem aktualizacji o numerze 1.0.0 dnia 18 listopada 2011 na MineConie. Cena gry wzrosła do €19,95. Zwiększyła się wydajność gry oraz poprawiono wiele błędów. Każdy, kto zakupił grę przed wydaniem pełnej wersji dostał ją za darmo.


== Spis cech ==
== Spis cech ==
Poniższa tabela, ma za zadanie podsumowanie każdej fazy cyklu rozwoju [[Minecraft]].
Poniższa tabela, ma za zadanie podsumowanie każdej fazy cyklu rozwoju [[Minecraft]]a.
{| class="wikitable sortable" style="width: auto; text-align: center; font-size: smaller"
{| class="wikitable sortable" style="width: auto; text-align: center; font-size: smaller"
! rowspan="2" | '''Cecha'''
! rowspan="2" | '''Cecha'''
Linia 25: Linia 31:
! rowspan="2" | [[Alpha]]
! rowspan="2" | [[Alpha]]
! rowspan="2" | [[Beta]]
! rowspan="2" | [[Beta]]
! rowspan="2" | Pełna
|-
|-
! [[Creative]]
! [[Creative]]
Linia 36: Linia 43:
| {{tc|nie|wymagane}}
| {{tc|nie|wymagane}}
| {{tc|nie|wymagane}}
| {{tc|nie|wymagane}}
| {{tc|częściowo|częściowo <ref>Dostępny tryb demo umożliwiający zagranie gry przed zakupem.</ref>}}
|-
|-
! Dostępnieść
! Dostępność
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
Linia 50: Linia 59:
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 56: Linia 66:
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 62: Linia 73:
|-
|-
! [[Ekwipunek]]
! [[Ekwipunek]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 67: Linia 79:
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo|opcjonalnie}}
|-
|-
! [[Życie]]
! [[Życie]]
Linia 76: Linia 88:
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo|opcjonalnie}}
|-
|-
! Cykl Dnia/nocy
! [[Cykl dnia i nocy]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 85: Linia 99:
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! Niekończąca mapa
! Niekończąca [[mapa]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 96: Linia 111:
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 102: Linia 118:
|-
|-
! [[Jaskinia|Jaskinie]]
! [[Jaskinia|Jaskinie]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 109: Linia 126:
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! [[Biomy]]
! [[Biom]]y
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 123: Linia 141:
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! Śmierć na zawsze
! Śmierć kończy grę
| {{tc|n/a}}
| {{tc|n/a}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 132: Linia 151:
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|Częściowo|Na trybie Hardcore}}
|-
|-
! [[Moby]]
! [[Moby]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 144: Linia 165:
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo|Tylko na mapach z typem wyspy}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
Linia 154: Linia 176:
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 162: Linia 185:
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 167: Linia 191:
! [[Wełna|Kolorowa wełna]]
! [[Wełna|Kolorowa wełna]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|częściowo|częściowo <ref>W wersjach wydanych 25, 28 i 29 stycznia 2010 roku gracz miał do dyspozycji skrzynkę z 99 blokami każdego koloru wełny.</ref>}}
| {{tc|częściowo|tylko edycja ekwipunku}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
![[End]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
Linia 174: Linia 208:
|-
|-
|}
|}
== Zobacz też ==
* [[Historia wersji]]
* [[Minecraft]]
* [[Crafting]]
* [[Mapa]]


{{Minecraft}}
{{Minecraft}}
[[de:Minecraft]]
[[en:Minecraft#Development]]
[[es:Minecraft]]
[[fr:Minecraft]]
[[it:Storia delle versioni]]
[[ja:Minecraft]]
[[ko:마인크래프트]]
[[nl:Minecraft]]
[[pt:Minecraft]]
[[ru:Minecraft]]
[[zh:Minecraft]]

Aktualna wersja na dzień 10:23, 31 sie 2025

Minecraft ulega dość długiemu cyklowi rozwoju. Obecnie gra jest ukończona, jednak aktualizacje wciąż się pojawiają.

Pre-classic

Pierwsza i bardzo podstawowa wersja Minecrafta. Powstała 10 maja 2009 roku. Jest tam jeden mob. Jest tam niewiele bloków.

Classic

Classic jest to druga faza rozwoju gry. Została opublikowana 17 maja 2009 roku. Nie występują tam moby (które były planowane), oraz jest bardzo skromna lista dostępnych bloków. Mapa jest ograniczona. Jednak w tą wersję, ludzie na całym świecie grają do dziś, gdyż jest darmowa oraz oferuje tryb multiplayer, który jest znacznie ciekawszy od single. Z tego trybu zrezygnowano, gdy osiągnął wersję 0.30.

Indev

Indev był trzecim trybem w cyklu rozwoju Minecrafta, a zarazem pierwszym, który zmusił gracza do jego zakupienia, by móc grać. Słowo "InDev", jest skrótem od "In Development", czyli "W Rozwoju". Został wydany 23 grudnia 2009 roku. W tym czasie, cały kod źródłowy Minecrafta, został skasowany i napisany od nowa. Ta wersja oferuje tryb Survival (przetrwanie), który dał początek późniejszym wersjom. Jako pierwszy oferuje także Crafting oraz ekwipunek. Gracz może tworzyć narzędzia niezbędne do przetrwania, oraz wydobywać złoża. Jest to też pierwsza wersja, która wprowadza dynamiczne oświetlenie, oraz dynamiczną wodę.

Infdev

Infdev, jest czwartą fazą cyklu rozwoju Minecrafta. Jej główną zmianą było wprowadzenie niekończących się map. Skasowane z niego wiele rzeczy, jak pływające wyspy, czy piekło. Niekończąca się mapa była głównym celem Infdev, ale oprócz tego dodano, takie rzeczy jak chociażby drabiny, czy możliwość respawnu.

Alpha

Alpha, jest piątą fazą cyklu rozwoju. Dodano w niej kilka nowych funkcji, takich jak przewody czerwonego kamienia, Nether, czy biomy. Ta wersja przywraca również tryb multiplayer.

Beta

Beta, jest szóstą fazą rozwoju gry. Największy nacisk w niej jest położony na testowanie, naprawianie błędów, między kolejnymi aktualizacjami. Po zakończeniu tej fazy, została wydana pełna wersja gry, gdzie cena wzrosła do €14.95. Aktualni gracze i ci, którzy zdążyli zakupić Minecrafta, przed wydaniem pełnej wersji, otrzymali pełną wersję.

Pełna wersja

Minecraft osiągnął status pełnej wersji wraz z nadejściem aktualizacji o numerze 1.0.0 dnia 18 listopada 2011 na MineConie. Cena gry wzrosła do €19,95. Zwiększyła się wydajność gry oraz poprawiono wiele błędów. Każdy, kto zakupił grę przed wydaniem pełnej wersji dostał ją za darmo.

Spis cech

Poniższa tabela, ma za zadanie podsumowanie każdej fazy cyklu rozwoju Minecrafta.

Cecha Classic Indev Infdev Alpha Beta Pełna
Creative Survival Test
Konto premium Nie wymagane Nie wymagane Wymagane Wymagane Wymagane Wymagane Częściowo [1]
Dostępność Tak Nie Nie Nie Nie Nie Tak
Multiplayer Tak Nie Nie Nie Tak Tak Tak
Crafting Nie Nie Tak Tak Tak Tak Tak
Ekwipunek Tak Nie Tak Tak Tak Tak Opcjonalnie
Życie Nie Tak Tak Tak Tak Tak Opcjonalnie
Cykl dnia i nocy Nie Nie Tak Tak Tak Tak Tak
Niekończąca mapa Nie Nie Nie Tak Tak Tak Tak
Środowisko mapy Nie Nie Tak Tak Tak Tak Tak
Jaskinie Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Biomy Nie Nie Nie Nie Tak Tak Tak
Ustawienia spawnu Tak Nie Nie Nie Nie Tak Tak
Śmierć kończy grę N/A Tak Tak Nie Nie Nie Na trybie Hardcore
Moby Nie Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Niekończąca się woda Tak Tak Tylko na mapach z typem wyspy Nie Nie Nie Nie
Czerwony kamień Nie Nie Nie Nie Tak Tak Tak
Nether Nie Nie Nie Nie Tak Tak Tak
Kolorowa wełna Tak Nie Częściowo [2] Tylko edycja ekwipunku Nie Tak Tak
End Nie Nie Nie Nie Nie Nie Tak

Zobacz też

  1. Dostępny tryb demo umożliwiający zagranie gry przed zakupem.
  2. W wersjach wydanych 25, 28 i 29 stycznia 2010 roku gracz miał do dyspozycji skrzynkę z 99 blokami każdego koloru wełny.