Siekiera: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
IdefixBot (dyskusja | edycje)
d Minor changes around interwiki links.
d Trochę dodatków, małe uzupełnienia
Linia 12: Linia 12:
|multipledata={{dv|271|Drewniany}}{{dv|275|Kamienny}}{{dv|258|Żelazny}}{{dv|286|Złoty}}{{dv|279|Diamentowy}}
|multipledata={{dv|271|Drewniany}}{{dv|275|Kamienny}}{{dv|258|Żelazny}}{{dv|286|Złoty}}{{dv|279|Diamentowy}}
}}
}}
'''Siekiera''' (bądź też ''topór'', ang. ''Axe'') jest [[narzędzia|narzędziem]] pozwalającym szybciej niszczyć m.in. [[drewno]], [[stół rzemieślniczy|stoły rzemieśnicze]] oraz [[skrzynia|skrzynie]]. Można go wykonać z [[diament]]u, [[deski|desek]], [[bruk]]u, sztabek [[sztabka złota|złota]], bądź [[sztabka żelaza|żelaza]].
'''Siekiera''' (także ''topór'', ang. ''Axe'') jest [[narzędzia|narzędziem]] pozwalającym szybciej niszczyć [[drewno]] i wyroby z niego stworzone.
 
==Otrzymywanie==
==Otrzymywanie==
===[[Crafting|Otrzymywanie]]===
===[[Crafting|Otrzymywanie]]===
Linia 33: Linia 34:


Zawsze w jednej ze skrzyń z [[leśna posiadłość|leśnej posiadłości]].
Zawsze w jednej ze skrzyń z [[leśna posiadłość|leśnej posiadłości]].
===Handel===
[[Osadnik|Osadnicy]] o profesji zbrojmistrzów mogą [[handel|sprzedać]] graczowi żelazne lub diamentowe siekiery (odpowiednio za 6-8 i 9-12 szmaragdów), które mogą być zaklęte na poziomach 5-19.
===[[Obrońca]]===
===[[Obrońca]]===
Istnieje 8,5% szansy (9,5% z [[zaklinanie#Zaklęcia broni|''Grabież I'']], 10,5% z ''Grabież II'', 11,5% z ''Grabież III''), aby obrońca [[łupy|upuścił]] swoją żelazną siekierę.
Istnieje 8,5% szansy (9,5% z [[zaklinanie#Zaklęcia broni|''Grabież I'']], 10,5% z ''Grabież II'', 11,5% z ''Grabież III''), aby obrońca [[łupy|upuścił]] swoją żelazną siekierę.
== Wydajność ==
== Zastosowanie ==
=== Rąbanie [[drewno|drewna]] ===
Głównym przeznaczeniem siekiery jest niszczenie drewna oraz bloków z niego stworzonych. Zniszczenie bloku zabiera siekierze 1 punkt wytrzymałości; jeśli niszczony blok usuwany jest natychmiastowo to narzędzie nie zmniejsza liczby punktów wytrzymałości.
=== Wydajność ===
Poniższa tabela ukazuje wydajność każdego rodzaju siekiery. Lepsza wydajność oznacza szybsze zniszczenie bloku.
Poniższa tabela ukazuje wydajność każdego rodzaju siekiery. Lepsza wydajność oznacza szybsze zniszczenie bloku.
{| class="wikitable" style="text-align:center"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
Linia 55: Linia 61:
! 33
! 33
|-
|-
! [[Klapa]]
! Drewniane [[drzwi]]
| 4,5 sek.
| 4,5 sek.
| 2,5 sek.
| 2,5 sek.
Linia 63: Linia 69:
| 0,4 sek.
| 0,4 sek.
|-
|-
! Drewniane [[drzwi]]
! Drewniana [[klapa]]
| 4,5 sek.
| 4,5 sek.
| 2,5 sek.
| 2,5 sek.
Linia 87: Linia 93:
| 0,35 sek.
| 0,35 sek.
|-
|-
! [[Drewno]]
! [[Płot]]
| 3 sek.
| 3 sek.
| 1,5 sek.
| 1,5 sek.
Linia 95: Linia 101:
| 0,25 sek.
| 0,25 sek.
|-
|-
! [[Deski]]
! [[Furtka]]
| 3 sek.
| 3 sek.
| 1,5 sek.
| 1,5 sek.
Linia 103: Linia 109:
| 0,25 sek.
| 0,25 sek.
|-
|-
! Drewniana [[półblok|płyta]]
! [[Szafa grająca]]
| 3 sek.
| 3 sek.
| 1,5 sek.
| 1,5 sek.
Linia 111: Linia 117:
| 0,25 sek.
| 0,25 sek.
|-
|-
! Drewniane [[schody]]
! [[Drewno]]
| 3 sek.
| 3 sek.
| 1,5 sek.
| 1,5 sek.
Linia 119: Linia 125:
| 0,25 sek.
| 0,25 sek.
|-
|-
! [[Płot]]
! [[Deski]]
| 3 sek.
| 3 sek.
| 1,5 sek.
| 1,5 sek.
Linia 127: Linia 133:
| 0,25 sek.
| 0,25 sek.
|-
|-
! [[Furtka]]
! Drewniana [[półblok|płyta]]
| 3 sek.
| 3 sek.
| 1,5 sek.
| 1,5 sek.
Linia 135: Linia 141:
| 0,25 sek.
| 0,25 sek.
|-
|-
! [[Szafa grająca]]
! Drewniane [[schody]]
| 3 sek.
| 3 sek.
| 1,5 sek.
| 1,5 sek.
Linia 150: Linia 156:
| 0,3 sek.
| 0,3 sek.
| 0,2 sek.
| 0,2 sek.
|-
! [[Sztandar]]
| 1,5 sek.
| 0,75 sek.
| 0,4 sek.
| 0,25 sek.
| 0,2 sek.
| 0,15 sek.
|-
! [[Jack o'Lantern]]
| 1,5 sek.
| 0,75 sek.
| 0,4 sek.
| 0,25 sek.
| 0,2 sek.
| 0,15 sek.
|-
|-
! [[Dynia]]
! [[Dynia]]
Linia 182: Linia 204:
| 0,1 sek.
| 0,1 sek.
| 0,1 sek.
| 0,1 sek.
|-
! [[Kakao]]
| 0,3 s
| 0,15 s
| 0,1 s
| 0,05 s
| 0,05 s
| 0,05 s
|-
! [[Detektor światła dziennego]]
| 0,3 s
| 0,15 s
| 0,1 s
| 0,05 s
| 0,05 s
| 0,05 s
|-
|-
! [[Wielkie grzyby]]
! [[Wielkie grzyby]]
Linia 190: Linia 228:
| 0,05 sek.
| 0,05 sek.
| 0,05 sek.
| 0,05 sek.
|-
! [[Winorośl]]
| 0,3 s
| 0,15 s
| 0,1 s
| 0,05 s
| 0,05 s
| 0,05 s
|}
|}
=== Broń ===
Siekiera w wersjach konsolowych i kieszonkowych atakuje natychmiastowo, lecz nie z taką siłą jak [[miecz]].
{| class="wikitable" style="text-align:center" data-description="Atak"
! colspan="4" | Siła ataku
|-
| {{ItemSprite|113}}{{ItemSprite|117}} {{hp|4}}
| {{ItemSprite|114}} {{hp|5}}
| {{ItemSprite|115}} {{hp|6}}
| {{ItemSprite|116}} {{hp|7}}
|}
=== Java Edition ===
W wersji Java Edition [[obrażenia]] zadawane przez siekierę są większe niż te zadawane przez miecze, lecz siekiery potrzebują znacznie więcej czasu, by móc ponownie zaatakować.
{| class="wikitable" style="text-align:center" data-description="Attack damage"
! Materiał
! {{ItemSprite|113|text=Drewno}}
! {{ItemSprite|117|text=Złoto}}
! {{ItemSprite|114|text=Kamień}}
! {{ItemSprite|115|text=Żelazo}}
! {{ItemSprite|116|text=Diament}}
|-
! Siła ataku
| {{hp|7}}
| {{hp|7}}
| {{hp|9}}
| {{hp|9}}
| {{hp|9}}
|-
! Szybkość ataku
| 0.8
| 1.0
| 0.8
| 0.9
| 1.0
|-
! Czas ładowania
| 1.25 s
| 1.0 s
| 1.25 s
| 1.11 s
| 1.0 s
|-
! Obrażenia na sekundę
| 5.6
| 7.0
| 7.2
| 8.1
| 9.0
|-
! Maksymalna ilość obrażeń zadanych łącznie
| {{hp|210}}
| {{hp|119}}
| {{hp|594}}
| {{hp|1134}}
| {{hp|7029}}
|}
=== Uszkadzanie [[tarcza|tarcz]] ===
Atak siekierą na gracza używającego tarczy ma szansę 25% jej uszkodzenia i spowodowania, że nie będzie można jej użyć przez następnych 5 sekund. Siekiera zaklęta na ''Wydajność'' zwiększa szansę o 5 punktów procentowych, a sprint podczas ataku - o 75 punktów procentowych.
=== Zaklęcia ===
Siekiera może zostać ulepszona o następujące zaklęcia:
* ''Fortuna''
* ''Jedwabny Dotyk''
* ''Wydajność''
* ''Niezniszczalność''
* ''Ostrość''
* ''Pogromca Nieumarłych''
* ''Zmora Stawonogów''
* ''Naprawa''
* ''Klątwa znikania''
=== Paliwo ===
Drewniane siekiery mogą być używane jako paliwo w [[piec]]u.
=== Przetapianie ===
{{Grid/Furnace
|Input= Żelazna siekiera, Złota siekiera
|Output= Samorodek żelaza, Samorodek złota
|Fuel= Węgiel
}}
== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|i}}
{{Historia|i}}
Linia 200: Linia 326:
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Żelazną siekierę upuszczają [[obrońca|obrońcy]].}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Żelazną siekierę upuszczają [[obrońca|obrońcy]].}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.2.0|Dodano kamienne siekiery.}}
{{Historia||0.3.0|Dodano drewniane siekiery.}}
{{Historia||0.3.2|Dodano złote, żelazne i diamentowe siekiery.}}
{{Historia||0.11.0|snap=build 11|Dodano siekiery do ekwipunku trybu kreatywnego.}}
{{Historia||1.1|snap=build 1|Żelazne i złote siekiery mogą być przetapiane na samorodki.}}
{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.00|Dodano siekiery.}}
{{Historia||xbox=TU53|xbone=CU43|ps=1.43|Żelazne i złote siekiery mogą być teraz przetapiane na samorodki.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}



Wersja z 11:21, 19 lip 2017

Siekiera
Typ

narzędzie

Wytrzymałość

Złoto: 33 użycia
Drewno: 64 użycia
Kamień: 128 użycia
Żelazo: ~251 użycia
Diament: 1562 użycia

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Nie

Rzadkość

Pospolita


Siekiera (także topór, ang. Axe) jest narzędziem pozwalającym szybciej niszczyć drewno i wyroby z niego stworzone.

Otrzymywanie

Otrzymywanie

Składniki Wejście » Wyjście
Patyk
+
Deski/
Bruk/
Sztabka żelaza/
Sztabka złota/
Diament










Naturalne generowanie

Jest 75% szans na zdobycie jednej drewnianej siekiery z bonusowych skrzyń.

Jest 14,9% szans na zdobycie kamiennej siekiery z skrzyni z piwnicy igloo oraz 25% szans z bonusowej skrzyni.

Zawsze w jednej ze skrzyń z leśnej posiadłości.

Handel

Osadnicy o profesji zbrojmistrzów mogą sprzedać graczowi żelazne lub diamentowe siekiery (odpowiednio za 6-8 i 9-12 szmaragdów), które mogą być zaklęte na poziomach 5-19.

Obrońca

Istnieje 8,5% szansy (9,5% z Grabież I, 10,5% z Grabież II, 11,5% z Grabież III), aby obrońca upuścił swoją żelazną siekierę.

Zastosowanie

Rąbanie drewna

Głównym przeznaczeniem siekiery jest niszczenie drewna oraz bloków z niego stworzonych. Zniszczenie bloku zabiera siekierze 1 punkt wytrzymałości; jeśli niszczony blok usuwany jest natychmiastowo to narzędzie nie zmniejsza liczby punktów wytrzymałości.

Wydajność

Poniższa tabela ukazuje wydajność każdego rodzaju siekiery. Lepsza wydajność oznacza szybsze zniszczenie bloku.

Rodzaj Brak (dłoń) Drewniana Kamienna Żelazna Diamentowa Złota
Wytrzymałość 60 132 251 1562 33
Drewniane drzwi 4,5 sek. 2,5 sek. 1,15 sek. 0,75 sek. 0,6 sek. 0,4 sek.
Drewniana klapa 4,5 sek. 2,5 sek. 1,15 sek. 0,75 sek. 0,6 sek. 0,4 sek.
Skrzynia 3,75 sek. 1,9 sek. 0,95 sek. 0,65 sek. 0,5 sek. 0,35 sek.
Stół rzemieślniczy 3,75 sek. 1,9 sek. 0,95 sek. 0,65 sek. 0,5 sek. 0,35 sek.
Płot 3 sek. 1,5 sek. 0,75 sek. 0,5 sek. 0,4 sek. 0,25 sek.
Furtka 3 sek. 1,5 sek. 0,75 sek. 0,5 sek. 0,4 sek. 0,25 sek.
Szafa grająca 3 sek. 1,5 sek. 0,75 sek. 0,5 sek. 0,4 sek. 0,25 sek.
Drewno 3 sek. 1,5 sek. 0,75 sek. 0,5 sek. 0,4 sek. 0,25 sek.
Deski 3 sek. 1,5 sek. 0,75 sek. 0,5 sek. 0,4 sek. 0,25 sek.
Drewniana płyta 3 sek. 1,5 sek. 0,75 sek. 0,5 sek. 0,4 sek. 0,25 sek.
Drewniane schody 3 sek. 1,5 sek. 0,75 sek. 0,5 sek. 0,4 sek. 0,25 sek.
Biblioteczka 2,25 sek. 1,15 sek. 0,6 sek. 0,4 sek. 0,3 sek. 0,2 sek.
Sztandar 1,5 sek. 0,75 sek. 0,4 sek. 0,25 sek. 0,2 sek. 0,15 sek.
Jack o'Lantern 1,5 sek. 0,75 sek. 0,4 sek. 0,25 sek. 0,2 sek. 0,15 sek.
Dynia 1,5 sek. 0,75 sek. 0,4 sek. 0,25 sek. 0,2 sek. 0,15 sek.
Znak 1,5 sek. 0,75 sek. 0,4 sek. 0,25 sek. 0,2 sek. 0,15 sek.
Blok dźwiękowy 1,2 sek. 0,6 sek. 0,3 sek. 0,2 sek. 0,15 sek. 0,1 sek.
Drewniana płyta naciskowa 0,75 sek. 0,4 sek. 0,2 sek. 0,15 sek. 0,1 sek. 0,1 sek.
Kakao 0,3 s 0,15 s 0,1 s 0,05 s 0,05 s 0,05 s
Detektor światła dziennego 0,3 s 0,15 s 0,1 s 0,05 s 0,05 s 0,05 s
Wielkie grzyby 0,3 sek. 0,15 sek. 0,1 sek. 0,05 sek. 0,05 sek. 0,05 sek.
Winorośl 0,3 s 0,15 s 0,1 s 0,05 s 0,05 s 0,05 s

Broń

Siekiera w wersjach konsolowych i kieszonkowych atakuje natychmiastowo, lecz nie z taką siłą jak miecz.

Siła ataku
ItemCSS.png/113ItemCSS.png/117 4 () ItemCSS.png/114 5 () ItemCSS.png/115 6 () ItemCSS.png/116 7 ()

Java Edition

W wersji Java Edition obrażenia zadawane przez siekierę są większe niż te zadawane przez miecze, lecz siekiery potrzebują znacznie więcej czasu, by móc ponownie zaatakować.

Materiał ItemCSS.png/113 ItemCSS.png/117 ItemCSS.png/114 ItemCSS.png/115 ItemCSS.png/116
Siła ataku 7 () 7 () 9 () 9 () 9 ()
Szybkość ataku 0.8 1.0 0.8 0.9 1.0
Czas ładowania 1.25 s 1.0 s 1.25 s 1.11 s 1.0 s
Obrażenia na sekundę 5.6 7.0 7.2 8.1 9.0
Maksymalna ilość obrażeń zadanych łącznie 210 ( × 105) 119 ( × 59.5) 594 ( × 297) 1134 ( × 567) 7029 ( × 3514.5)

Uszkadzanie tarcz

Atak siekierą na gracza używającego tarczy ma szansę 25% jej uszkodzenia i spowodowania, że nie będzie można jej użyć przez następnych 5 sekund. Siekiera zaklęta na Wydajność zwiększa szansę o 5 punktów procentowych, a sprint podczas ataku - o 75 punktów procentowych.

Zaklęcia

Siekiera może zostać ulepszona o następujące zaklęcia:

  • Fortuna
  • Jedwabny Dotyk
  • Wydajność
  • Niezniszczalność
  • Ostrość
  • Pogromca Nieumarłych
  • Zmora Stawonogów
  • Naprawa
  • Klątwa znikania

Paliwo

Drewniane siekiery mogą być używane jako paliwo w piecu.

Przetapianie



Samorodek żelazaSamorodek złota
Błąd Lua w module „Moduł:Inventory_slot”, w linii 277: attempt to index a nil value.

Historia

Indev
0.31Dodano siekierę. ()
Beta
1.2Złote narzędzia w tym siekiery niszczą bloki szybciej niż diamentowe.
1.5Siekiery zadają większe obrażenia niż ręce i inne narzędzia.
1.8Przywrócono zwiększenie obrażeń.
Pełna wersja
1.1116w39aŻelazną siekierę upuszczają obrońcy.
Pocket Edition Alpha
0.2.0Dodano kamienne siekiery.
0.3.0Dodano drewniane siekiery.
0.3.2Dodano złote, żelazne i diamentowe siekiery.
0.11.0build 11Dodano siekiery do ekwipunku trybu kreatywnego.
1.1build 1Żelazne i złote siekiery mogą być przetapiane na samorodki.
Console Edition
TU1CU11.00Dodano siekiery.
TU53CU431.43Żelazne i złote siekiery mogą być teraz przetapiane na samorodki.

Ciekawostki

  • W pluginie WorldEdit drewniana siekiera używana jest do zaznaczana regionu.