Modyfikacje: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
→Nowa zawartość: zmiana nazwy sekcji, poprawa tabeli, ułożenie alfabetyczne, dodanie wersji, forum i autora Herobrine'a, aktualizacja |
|||
| Linia 239: | Linia 239: | ||
|} | |} | ||
=== | === Nowe elementy === | ||
Popularne mody, które wprowadzają nowości do gry. | Popularne mody, które wprowadzają nowości do gry. | ||
| Linia 251: | Linia 251: | ||
! width="8%" | Wymaga API? | ! width="8%" | Wymaga API? | ||
! width="12%" | Autor | ! width="12%" | Autor | ||
|- | |||
| [[Modyfikacje/BuildCraft|BuildCraft]] | |||
| style="text-align: left;" | Mod dodaje zautomatyzowane górnictwo i rzemiosło, jak również transport rurami z możliwością sortowania. | |||
| 3.3.0 | |||
| [http://www.mod-buildcraft.com/2012/12/22/buildcraft-3-3-0-for-minecraft-1-4-6/ Strona] | |||
| {{v|t=1|1.4.7}} | |||
| {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | |||
| SpaceToad (kiedyś) <br /> Krapht & SirSengir (obecnie) | |||
|- | |- | ||
| Car Mod | | Car Mod | ||
| Linia 267: | Linia 275: | ||
| {{Modyfikacje/ModLoader|modloader}} | | {{Modyfikacje/ModLoader|modloader}} | ||
| KodaichiZero (klasyczna wersja modyfikacji), SanAndreasP i SilverChiren (dalszy rozwój modyfikacji) | | KodaichiZero (klasyczna wersja modyfikacji), SanAndreasP i SilverChiren (dalszy rozwój modyfikacji) | ||
|- | |||
| [[Modyfikacje/ComputerCraft|ComputerCraft]] | |||
| style="text-align: left;" | Modyfikacja dodająca komputery i programowalne roboty ("żółwie"). | |||
| 1.481 | |||
| [http://www.minecraftforum.net/topic/892282- Forum] | |||
| {{v|t=1|1.4.7}} | |||
| {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | |||
| dan200 | |||
|- | |||
| [[Modyfikacje/EquivalentExchange|EquivalentExchange 2]] | |||
| style="text-align: left;" | Mod dodający transmutację przedmiotów w inne | |||
| 1.4.6.7 | |||
| [http://www.minecraftforum.net/topic/1106178- Forum] | |||
| {{v|t=1|1.2.5}} | |||
| {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | |||
| x3n0ph0b3, Pahimar | |||
|- | |||
| [[Modyfikacje/Forestry|Forestry]] | |||
| style="text-align: left;" | Modyfikacja dodająca automatyczne farmy i pszczoły. | |||
| 1.6.4 | |||
| [http://www.minecraftforum.net/topic/700588- Forum] | |||
| {{v|t=1|1.4.7}} | |||
| {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | |||
| SirSengir | |||
|- | |||
| [[Modyfikacje/Herobrine|Herobrine]] | |||
| style="text-align: left;"| Modyfikacja dodająca [[Herobrine]]'a. | |||
| 2.84 | |||
| [http://www.minecraftforum.net/topic/511421-147-herobrine-285-now-with-a-configurator-modloader-forge-compatible/ Forum] | |||
| {{v|t=1|1.4.7}} | |||
| {{Modyfikacje/ModLoader|modloader}} | |||
| Burnner | |||
|- | |||
| [[Modyfikacje/IndustrialCraft|IndustrialCraft<SUP>2</SUP>]] | |||
| style="text-align: left;" | Modyfikacja wprowadzająca do naszej gry maszyny i narzędzia elektryczne, solary oraz nowe rodzaje elektrycznej zbroi. | |||
| 1.111 | |||
| [http://wiki.industrial-craft.net/index.php?title=Main_Page Strona] | |||
| {{v|t=1|1.4.7}} | |||
| {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | |||
| Alblaka i ekipa | |||
|- | |- | ||
| Millénaire | | Millénaire | ||
| Linia 283: | Linia 331: | ||
| {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | | {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | ||
| DrZhark | | DrZhark | ||
|- | |- | ||
| [[Modyfikacje/NotEnoughItems|NotEnoughItems]] | | [[Modyfikacje/NotEnoughItems|NotEnoughItems]] | ||
| style="text-align: left;" | Modyfikacja podobna do TooManyItems, lecz dodatkowo umożliwia wyświetlanie receptur craftingu i przetapiania. | | style="text-align: left;" | Modyfikacja podobna do TooManyItems, lecz dodatkowo umożliwia wyświetlanie receptur craftingu i przetapiania. | ||
| | | | ||
| [http://www.minecraftforum.net/topic/909223- Forum] | | [http://www.minecraftforum.net/topic/909223- Forum] | ||
| {{v|t=1|1.4.7}} | | {{v|t=1|1.4.7}} | ||
| Linia 308: | Linia 340: | ||
| ChickenBones | | ChickenBones | ||
|- | |- | ||
| [[Modyfikacje/ | | [[Modyfikacje/RailCraft|RailCraft]] | ||
| style="text-align: left;" | | | style="text-align: left;" | Modyfikacja dodająca nowe tory, wagoniki, dużo nowych budowli, takie jak wielkie zbiorniki czy bojler. | ||
| | | 6.12.0.0 | ||
| [http://www. | | [http://www.minecraftforum.net/topic/701990-142-railcraft-6700-forge/- Forum] | ||
| {{v|t=1|1.4.7}} | | {{v|t=1|1.4.7}} | ||
| {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | | {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | ||
| | | CovertJaguar | ||
|- | |- | ||
| [[Modyfikacje/RedPower|RedPower 2]] | | [[Modyfikacje/RedPower|RedPower 2]] | ||
| style="text-align: left;" | Modyfikacja rozszerzająca możliwości redstone, dodająca wiele maszyn oraz transport przedmiotów rurami. | | style="text-align: left;" | Modyfikacja rozszerzająca możliwości redstone, dodająca wiele maszyn oraz transport przedmiotów rurami. | ||
| | | pr6 | ||
| [http://www.minecraftforum.net/topic/365357- Forum] | | [http://www.minecraftforum.net/topic/365357- Forum] | ||
| {{v|t=1|1. | | {{v|t=1|1.4.7}} | ||
| {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | | {{Modyfikacje/ModLoader|minecraftforge}} | ||
| eloraam | | eloraam | ||
|- | |- | ||
| | | Smart Moving | ||
| style="text-align: left;" | | | style="text-align: left;" | Dodaje nowe animacje pływania i nurkowania. Pozwala czołgać się, skakać na główkę i łapać się bloków. | ||
| | | 11.12 | ||
| [http://www.minecraftforum.net/topic/ | | [http://www.minecraftforum.net/topic/361430-11smp-smart-moving/ Forum] | ||
| {{v|t=1|1. | | {{v|t=1|1.4.7}} | ||
| {{Modyfikacje/ModLoader| | | {{Modyfikacje/ModLoader|nie}} | ||
| | | Divisor | ||
|- | |- | ||
| [[Modyfikacje/ThaumCraft|ThaumCraft 3]] | | [[Modyfikacje/ThaumCraft|ThaumCraft 3]] | ||
| style="text- | | style="text-align: left;" | Mod dodający magię. | ||
| 2.1.6d | | 2.1.6d | ||
| [http://www.minecraftforum.net/topic/1585216-thaumcraft-302b-updated-2412013/ Forum] | | [http://www.minecraftforum.net/topic/1585216-thaumcraft-302b-updated-2412013/ Forum] | ||
| Linia 356: | Linia 372: | ||
| Azanor | | Azanor | ||
|- | |- | ||
| [[Modyfikacje/ | | [[Modyfikacje/TooManyItems|TooManyItems]] | ||
| style="text-align: left;" | | | style="text-align: left;" | Pozwala na wybranie z listy przedmiotów i uzupełnienie nimi ekwipunku, usuwanie przedmiotów, włączanie i wyłączanie opadów, zmiana pory dnia oraz trybu gry. | ||
| | | | ||
| [http://www.minecraftforum.net/ | | [http://www.minecraftforum.net/viewtopic.php?f=1032&t=152174 Forum] | ||
| {{v|t=1|1.4.7}} | | {{v|t=1|1.4.7}} | ||
| {{Modyfikacje/ModLoader| | | {{Modyfikacje/ModLoader|nie}} | ||
| | | Marglyph | ||
|- | |- | ||
| [[Modyfikacje/Zeppelin mod|Zeppelin mod]] | | [[Modyfikacje/Zeppelin mod|Zeppelin mod]] | ||
| Linia 379: | Linia 387: | ||
| {{Modyfikacje/ModLoader|modloader}} | | {{Modyfikacje/ModLoader|modloader}} | ||
| blakmajik | | blakmajik | ||
| | |} | ||
=== Poprawki === | === Poprawki === | ||
Wersja z 20:58, 18 lut 2013
| Treść strony Modyfikacje nie jest wspierana przez Mojang Studios ani Minecraft Wiki. Strona opisuje element stworzony przez społeczność gry. |
Modyfikacje (w skrócie mody) są zbiorami klas napisanymi w języku java. Mają na celu zmianę oryginalnej zawartości gry.
Zgodność
Każdy mod musi być zgodny z wersją Minecrafta. Niektóre modyfikacje mogą działać na innej wersji niż ta, na której zrobiono je (często spotykana wzajemna wymienność Beta 1.8 i 1.8.1), jednak w przypadku bardziej rozbudowanych modów należy czekać na aktualizację. Większość wymaga ModLoadera, który sam w sobie jest modyfikacją gry i pozwala na sprawne działanie innych. Mody są przeznaczone do rozgrywki jednoosobowej lub wieloosobowej. W przypadku pierwszym ma on dopisek SSP lub nic, a w drugim SMP. Jeśli któryś wymagany aspekt nie jest spełniony mogą występować błędy lub gra nie włączy się wcale.
Dopuszczenie
W trybie Survival Single Player (SSP) mody może instalować każdy, jednak w Survival Multiplayer (SMP) jest to zabronione (wyjątkiem są mody usuwające bugi, które mają dopisek SMP lub takie, które twórca serwera udostępnia dla ciekawszej rozgrywki).
Instalacja
1. Microsoft Windows XP/Vista/7:
- Naciśnij kombinację klawiszy Win+R.
- Wpisz %appdata% i potwierdź klawiszem Enter.
- Przejdź do .minecraft->bin.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na plik minecraft.jar i wybierz otwórz za pomocą (wybieramy swój archiwizator plików).
- Usuń folder META-INF.
- Otwórz Archiwum z modem, zaznacz wszystko i skopiuj do minecraft.jar.
- Zamknij archiwizator i uruchom Minecrafta.
2. Macintosh OS:
- Wchodzimy do Biblioteki/Application Support/ minecraft/ bin.
- Otwieramy plik przy pomocy programu BetterZip.
- Usuń folder META-INF.
- Skopiuj pliki moda z drugiego archiwum.
- Zamknij archiwum i uruchom Minecrafta.
3. Linux:
- Otwórz manager plików.
- Przejdź do ~/.minecraft/bin/.
- Otwórz plik minecraft.
- Usuń katalog META-INF.
- Skopiuj pliki moda.
- Zamknij archiwum i uruchom Minecrafta.
Modyfikacje dla klienta
Spis modyfikacji dla pojedynczych graczy.
API (interfejs programowania aplikacji) i ładowacze
Te modyfikacje zmieniają interfejs lub ładują grę.
| Nazwa | Opis | Wersja | Link | Najnowsza kompatybilna wersja | Wymaga API? | Autor |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AudioMod | Pozwala na dodawanie nowych dźwięków i ich formatów. | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Risugami | |
| Minecraft Forge | Menadżer modów zapobiegający konfliktom między nimi. | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | N/A | SpaceToad, eloraam, cpw, LexManos | |
| ModLoader | Menadżer modów zapobiegający konfliktom między nimi. | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | N/A | Risugami | |
| MyCraft Mod Manager | Pozwala na szybkie instalowanie i odinstalowanie modyfikacji. Istnieje również możliwość włączania i wyłączania modów. | 2.4.4 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | xthexder and jli |
Estetyczne i funkcjonalne modyfikacje
| Nazwa | Opis | Wersja | Link | Najnowsza kompatybilna wersja | Wymaga API? | Autor |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AutoSwitch | Modyfikacja m.in. automatycznie przełącza do właściwego narzędzia podczas wydobywania bloku czy przełącza do najlepszej broni podczas walki z mobem lub graczem. Działa w trybie dla pojedynczego gracza i w grze dla wielu graczy. Wspiera zaklęcia. | 2.5.0 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Thebombzen |
| Convenient Inventory | Modyfikacja pozwala na szybkie uporządkowanie przedmiotów w skrzynkach i ekwipunku. | 2.9 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | SmartModding |
| Dynamic Lights | Mod sprawia, że blok będący źródłem światła (np. pochodnia, glowstone) świeci również wtedy, gdy gracz trzyma lub wyrzuci z ekwipunku (po wciśnięciu Q) ten przedmiot. | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | AtomicStryker | |
| EnchantView | Mod sprawia, że w stole do zaklinania, gracz może zobaczyć na jaki poziom, oraz jaki bonus zostanie ulepszone narzędzie. | 3.6.2 (SP) | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Thebombzen |
| Inventory Tweaks | Mod sprawia, że po naciśnięciu przycisku wszystkie przedmioty w ekwipunku oraz skrzyniach zostają posortowane kategoriami. | 1.46 | Forum Website | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Jimeowan |
| iPixeli's Female Gender Option Mod | Mod dodaje opcję zmiany płci na kobietę, a także dodaje nowy model postaci. | 1.4 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | iPixeli |
| Little Blocks Mod | Mod Little Blocks dodaje możliwość tworzenia bloków o wielkości równej 1/512 normalnego bloku. | 2.0.1.0 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | VengeurK |
| MinecartLavaBoats | Dodaje do gry możliwość pływania wagonikiem po lawie. | v1.11.0 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Thebombzen |
| Spawner Gui | Mod pozwala wybierać jakie zwierzę aktualnie będzie się spawnować w Monster Spawnerze. | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Risugami | |
| OptiFine | Mod zmniejsza lagi i dodaje do gry dużo nowych ustawień. | HD_A7 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | sp614x |
| Rei's Minimap | Mod dodaje mini mapkę w górnym prawym rogu ekranu, podczas gry. | v3.2_06 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | ReiNFSK |
| Somnia | Mod urzeczywistnia świat podczas spania. Na przykład: gracz kładzie się spać, a w piecyku nadal przepala się surowiec, dzięki czemu, po zbudzeniu wszystko będzie już przepalone. Pozwala także wybrać porę dnia, do której gracz chce spać. | v23 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | MALfunction84 |
| Sign Tags | Mod sprawia, że po napisaniu godziny, lub koordynatów na tabliczce (x: y: z:), zmieni się godzina, lub przeteleportuje nas w wybrane miejsce | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Risugami | |
| Single Player Commands | Ten mod wprowadza komendy do gry jednoosobowej. | v4.4 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | simo_415 |
| What's My Light Level | Mod dodaje do gry małe Menu w lewym górnym rogu, które pokazuje poziom światła, czy na Chunku może się pojawić Slime, oraz wiele przydatnych rzeczy. | Stable 37 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | iPeer |
| World Downloader | Mod pozwala na pobieranie światów gry z rozgrywki wieloosobowej. | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | cubic72 | |
| Set Modifications | SM Świat Minecrafta jest modem stworzonym pod serwer gry Minecraft [1], do gry jednoosobowej. Dodaje nowe przedmioty (m.in. wodny diament, czarną materie, białą materie), bloki (m.in. tęczowy blok, blok czarnej materii, blok białej materii, zabójczy blok), moby (np. upiór, istota człekokształtna) i biomy (np. Tęczowa Łąka). Posiada też niestandardowe menu gry, własny launcher, komplet innych modów (m.in. Too Many Items, Rei’s Minimap) i inne. | v1.4.7_SM-012 | Spis wszystkich wersji | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | ModLoader[2] zawarty w instalatorze modyfikacji | © Bartosz Konkol |
Nowe elementy
Popularne mody, które wprowadzają nowości do gry.
| Nazwa | Opis | Wersja | Link | Najnowsza kompatybilna wersja | Wymaga API? | Autor |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BuildCraft | Mod dodaje zautomatyzowane górnictwo i rzemiosło, jak również transport rurami z możliwością sortowania. | 3.3.0 | Strona | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | SpaceToad (kiedyś) Krapht & SirSengir (obecnie) |
| Car Mod | Dodaje samochód w stylu wagonika. | 2.2 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | mermz |
| Clay Soldiers Mod | Ta modyfikacja dodaje do gry glinianych żołnierzy o różnych kolorach, a także wiele dodatków dla nich. | v9.0_5 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | KodaichiZero (klasyczna wersja modyfikacji), SanAndreasP i SilverChiren (dalszy rozwój modyfikacji) |
| ComputerCraft | Modyfikacja dodająca komputery i programowalne roboty ("żółwie"). | 1.481 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | dan200 |
| EquivalentExchange 2 | Mod dodający transmutację przedmiotów w inne | 1.4.6.7 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | x3n0ph0b3, Pahimar |
| Forestry | Modyfikacja dodająca automatyczne farmy i pszczoły. | 1.6.4 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | SirSengir |
| Herobrine | Modyfikacja dodająca Herobrine'a. | 2.84 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Burnner |
| IndustrialCraft2 | Modyfikacja wprowadzająca do naszej gry maszyny i narzędzia elektryczne, solary oraz nowe rodzaje elektrycznej zbroi. | 1.111 | Strona | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Alblaka i ekipa |
| Millénaire | Dodaje wioski, wyposażenie, zbroje, narzędzia. | 3.3.2 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Kinneken |
| Mo' Creatures | Dodaje wiele nowych mobów i przedmiotów do gry. | 4.4.0 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | DrZhark |
| NotEnoughItems | Modyfikacja podobna do TooManyItems, lecz dodatkowo umożliwia wyświetlanie receptur craftingu i przetapiania. | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | ChickenBones | |
| RailCraft | Modyfikacja dodająca nowe tory, wagoniki, dużo nowych budowli, takie jak wielkie zbiorniki czy bojler. | 6.12.0.0 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | CovertJaguar |
| RedPower 2 | Modyfikacja rozszerzająca możliwości redstone, dodająca wiele maszyn oraz transport przedmiotów rurami. | pr6 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | eloraam |
| Smart Moving | Dodaje nowe animacje pływania i nurkowania. Pozwala czołgać się, skakać na główkę i łapać się bloków. | 11.12 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Divisor |
| ThaumCraft 3 | Mod dodający magię. | 2.1.6d | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Azanor |
| TooManyItems | Pozwala na wybranie z listy przedmiotów i uzupełnienie nimi ekwipunku, usuwanie przedmiotów, włączanie i wyłączanie opadów, zmiana pory dnia oraz trybu gry. | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Marglyph | |
| Zeppelin mod | Modyfikacja dodająca statki, statki powietrzne, windy, karuzele, busolę i radio. | 0.31 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | blakmajik |
Poprawki
Te modyfikacje poprawiają błędy lub zachowanie gry.
| Nazwa | Opis | Wersja | Link | Najnowsza kompatybilna wersja | Wymaga API? | Autor |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HD Texture Fix | Umożliwia zainstalowanie tekstury o rozdzielczości powyżej 16x16px. | 2.4.2 | Forum | Błąd Lua: expandTemplate: template "Table Choice" does not exist. | Szablon:Modyfikacje/ModLoader | Kahr |
Modyfikacje dla serwerów
| API i ładowacze | |
|---|---|
| Nowe funkcjonalności | |
| Nowe elementy | |