Andezyt: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d zapomniałem.
ProBot (dyskusja | edycje)
d Robot dodał it:Andesite, lzh:安山石
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
|wygląd=Andezyt.png
|wygląd=Andezyt.png
|wygląd2=Andezyt Gładki.png
|wygląd2=Andezyt Gładki.png
|invwygląd=Andezyt
|invwygląd2=Wypolerowany andezyt
|invwygląd2=Wypolerowany andezyt
|typ='''Andezyt:'''<br>Naturalny, budowlany<br>'''Wypolerowany andezyt:'''<br>Przetworzony, strukturalny, budowlany
|typ='''Andezyt:'''<br>Naturalny, budowlany<br>'''Wypolerowany andezyt:'''<br>Przetworzony, strukturalny, budowlany
Linia 10: Linia 9:
|światło=Nie
|światło=Nie
|palność=Nie
|palność=Nie
|narzędzie=kilof
|narzędzie=Drewniany kilof
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|łączenie=Tak (64)
|łączenie=Tak (64)
Linia 26: Linia 25:
Wypolerowany andezyt znajduje się również w [[leśna posiadłość|leśnych posiadłościach]].
Wypolerowany andezyt znajduje się również w [[leśna posiadłość|leśnych posiadłościach]].


{{-}}
=== Wydobywanie ===
=== Wydobywanie ===
{{Wydobywanie|Andezyt|Kilof|Drewniany}}
{{Wydobywanie|Andezyt;Wypolerowany andezyt|Kilof;Kilof|Drewniany;Drewniany|horyzontalny=1}}
{{Wydobywanie|Wypolerowany andezyt|Kilof|Drewniany|foot=1}}


=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|- align="center"
|-
!Składniki  
!Składniki  
!Wejście → Wyjście
!Wejście → Wyjście
|- align="center"
|-
|[[Bruk]]<br>+<br>[[Dioryt]]
|[[Bruk]]<br>+<br>[[Dioryt]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 43: Linia 40:
|Output= Andezyt,2
|Output= Andezyt,2
}}
}}
|- align="center"
|-
|'''[[Andezyt]]'''
|'''[[Andezyt]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 62: Linia 59:
== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|- align="center"
|-
!Składniki  
!Składniki  
!Wejście → Wyjście
!Wejście → Wyjście
|- align="center"
!Opis
|-
|'''[[Andezyt]]'''/'''wypolerowany andezyt'''
|'''[[Andezyt]]'''/'''wypolerowany andezyt'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|A3= Andezyt; Wypolerowany andezyt |B3= Andezyt; Wypolerowany andezyt |C3= Andezyt; Wypolerowany andezyt
|A3= Andezyt; Wypolerowany andezyt |B3= Andezyt; Wypolerowany andezyt |C3= Andezyt; Wypolerowany andezyt
|Output= Andezytowa płyta,6; Wypolerowana andezytowa płyta,6
|Output= Andezytowa płyta,6; Wypolerowana andezytowa płyta,6
}}
}}
|- align="center"
|-
|'''[[Andezyt]]'''/'''wypolerowany andezyt'''
|'''[[Andezyt]]'''/'''wypolerowany andezyt'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 81: Linia 78:
|Output= Andezytowe schody,4; Wypolerowane andezytowe schody,4
|Output= Andezytowe schody,4; Wypolerowane andezytowe schody,4
}}
}}
|- align="center"
|-
|'''[[Andezyt]]'''
|'''[[Andezyt]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|A2= Andezyt |B2= Andezyt |C2= Andezyt
|A2= Andezyt |B2= Andezyt |C2= Andezyt
|A3= Andezyt |B3= Andezyt |C3= Andezyt
|A3= Andezyt |B3= Andezyt |C3= Andezyt
|Output= Andezytowy murek,6
|Output= Andezytowy murek,6
}}
}}
|- align="center"
|-
|'''[[Andezyt]]'''/'''wypolerowany andezyt'''<br>+<br>[[Sztabka żelaza]]
|'''[[Andezyt]]'''/'''wypolerowany andezyt'''<br>+<br>[[Sztabka żelaza]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 97: Linia 93:
|Output= Przecinarka
|Output= Przecinarka
}}
}}
|Tylko w [[Bedrock Edition]]
|}
|}
=== Przecinanie ===
Płyty, schody i murki z andezytu i wypolerowanego andezytu można również wykonać w [[Przecinarka|przecinarce]].


== Wartości danych ==
== Wartości danych ==
Linia 148: Linia 148:
== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.8|snap=14w02a|[[Plik:Andezyt przed Texture Update.png|32px]][[Plik:Andezyt Gładki przed Texture Update.png|32px]] Dodano andezyt.}}
{{Historia||1.8|snap=14w02a|[[Plik:Andezyt przed Texture Update.png|32px]][[Plik:Wypolerowany andezyt przed Texture Update.png|32px]] Dodano andezyt.}}
{{Historia|||snap=14w33a|Z andezytu nie można już wytwarzać [[Płyta|kamiennych półbloków]].}}
{{Historia|||snap=14w33a|Z andezytu nie można już wytwarzać [[Płyta|kamiennych półbloków]].}}
{{Historia||1.9|snap=15w44a|Jeden blok wypolerowanego andezytu występuje w piwnicy [[igloo]].}}
{{Historia||1.9|snap=15w44a|Jeden blok wypolerowanego andezytu występuje w piwnicy [[igloo]].}}
Linia 168: Linia 168:


{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||v0.9.0|snap=build 1|[[Plik:Andezyt przed Texture Update.png|32px]][[Plik:Andezyt Gładki przed Texture Update.png|32px]] Dodano andezyt.}}
{{Historia||0.9.0|snap=build 1|[[Plik:Andezyt przed Texture Update.png|32px]][[Plik:Wypolerowany andezyt przed Texture Update.png|32px]] Dodano andezyt.}}


{{Historia|pe}}
{{Historia|pe}}
{{Historia||1.1.0|snap=alpha 1.1.0.0|Wypolerowany andezyt znajduje się w [[Leśny dwór|leśnych posiadłościach]].}}
{{Historia||1.1.0|snap=alpha 1.1.0.0|Wypolerowany andezyt znajduje się w [[Leśny dwór|leśnych posiadłościach]].}}


{{Historia|Bedrock}}
{{Historia|be}}
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.14.2|Andezyt generuje się jako część skorupy [[Koralowiec|koralowej]].}}
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.14.2|Andezyt generuje się jako część skorupy [[Koralowiec|koralowej]].}}
{{Historia||1.9.0|snap=beta 1.9.0.0|Z wypolerowanego andezytu da się skonstruować [[schody]] czy [[Płyta|półbloki]].
{{Historia||1.9.0|snap=beta 1.9.0.0|Z wypolerowanego andezytu da się skonstruować [[schody]] czy [[Płyta|półbloki]].
Linia 206: Linia 206:
[[es:Andesita]]
[[es:Andesita]]
[[fr:Andésite]]
[[fr:Andésite]]
[[it:Andesite]]
[[ja:安山岩]]
[[ja:安山岩]]
[[ko:안산암]]
[[ko:안산암]]
[[lzh:安山石]]
[[nl:Andesiet]]
[[nl:Andesiet]]
[[pt:Andesito]]
[[pt:Andesito]]

Aktualna wersja na dzień 01:44, 22 lis 2025

Ten artykuł dotyczy andezytu. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.


Andezyt


Typ

Andezyt:
Naturalny, budowlany
Wypolerowany andezyt:
Przetworzony, strukturalny, budowlany

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

6

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie


Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak (64)


BlockCSS_new.png/1133 Andezyt (ang. Andesite) to blok o szarym ubarwieniu występujący w skale.

BlockCSS_new.png/1804 Wypolerowany andezyt (ang. Polished Andesite) to wypolerowana wersja andezytu.

Otrzymywanie

Naturalne generowanie

Andezyt występuje pod ziemią w skupiskach podobnych do złóż.

Jeden blok wypolerowanego andezytu występuje w piwnicy igloo.

Wypolerowany andezyt znajduje się również w leśnych posiadłościach.

Wydobywanie

Blok BlockCSS_new.png/1133 Andezyt BlockCSS_new.png/1804 Wypolerowany andezyt
Twardość 1.5 1.5
Narzędzie ItemCSS.png/482 ItemCSS.png/482
Czas wydobycia (sekundy)[FN 1]
Domyślne 7.5 7.5
BlockCSS_new.png/1313 Drewniany 1.15 1.15
BlockCSS_new.png/1140 Kamienny 0.6 0.6
ItemCSS.png/707 Miedziany 0.45 0.45
ItemCSS.png/568 Żelazny 0.4 0.4
ItemCSS.png/557 Diamentowy 0.3 0.3
ItemCSS.png/689 Netherytowy 0.25 0.25
ItemCSS.png/564 Złoty 0.2 0.2
  1. Czasy nie biorą pod uwagę zaklęć, efektów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Bruk
+
Dioryt




2






Andezyt




4






Przecinarka

Za pomocą przecinarki można uzyskać wypolerowany andezyt.

Handel

Kamieniarze na poziomie czeladnika mają 27 szans na sprzedanie 4 bloków wypolerowanego andezytu za 1 szmaragd.[tylko Java Edition]

Kamieniarze na poziomie ucznia mają 25% szans na sprzedanie 4 bloków wypolerowanego andezytu za 1 szmaragd.[tylko Bedrock Edition]

Zastosowanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście Opis
Andezyt/wypolerowany andezyt




6

6









Andezyt/wypolerowany andezyt





4

4











Andezyt




6






Andezyt/wypolerowany andezyt
+
Sztabka żelaza



Przecinarka









Tylko w Bedrock Edition

Przecinanie

Płyty, schody i murki z andezytu i wypolerowanego andezytu można również wykonać w przecinarce.

Wartości danych

ID

Java Edition:

Nazwa ID bloku Forma Tagi bloku Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/1133 Andezyt andesite Blok,
Przedmiot
based_stone_overworld
dripstone_replaceable_blocks
lush_ground_replaceable
moss_replaceable
mineable/pickaxe
stone_ore_replaceables
block.minecraft.andesite
BlockCSS_new.png/1804 Wypolerowany andezyt polished_andesite Blok,
Przedmiot
mineable/pickaxe block.minecraft.polished_andesite

Bedrock Edition:

Nazwa ID bloku ID numeryczne Forma ID przedmiotu Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/1133 Andezyt andesite 849 Blok,
Przedmiot
andesite tile.stone.andesite.name
BlockCSS_new.png/1804 Wypolerowany andezyt polished_andesite 850 Blok,
Przedmiot
polished_andesite tile.stone.andesiteSmooth.name

Historia

Pełna wersja
1.814w02a Dodano andezyt.
14w33aZ andezytu nie można już wytwarzać kamiennych półbloków.
1.915w44aJeden blok wypolerowanego andezytu występuje w piwnicy igloo.
1.1116w39aWypolerowany andezyt występuje w leśnych posiadłościach.
1.1418w43aZmieniono teksturę andezytu.
Dodano schody, płyty oraz murki z andezytu.
18w44a Zmieniono tekstury andezytu i polerowanego andezytu.
19w04bWypolerowany andezyt oraz wyroby z niego, schody, płyty oraz murki z andezytu można uzyskać poprzez przecinarkę.
19w11aAndezyt jest skupowany przez osadników o profesji kamieniarza.
Wypolerowany andezyt jest sprzedawany przez kamieniarzy, w ten sposób stając się odnawialnym.
1.1721w06aAndezyt może generować się poniżej zerowego poziomu.
21w07aZłoża andezytu są większe i bardziej kuliste, ale rzadsze.
21w08aAndezyt nie generuje się poniżej poziomu 0.
21w15aZmiany w generowaniu andezytu w poprzednich snapshotach wersji 1.17 zostały wycofane, ale są dostępne po włączeniu paczki danych „Caves and Cliffs Prototype Data Pack”.
1.18Experimental Snapshot 1Andezyt ponownie generuje się jak w snapshotach wersji 1.17 bez włączania prototypowej paczki danych.
Experimental snapshot 4Złoża andezytu mają mniejsze szanse na wygenerowanie się na powierzchni.
Pasy andezytu występują czasem w kamiennych plażach i kamienistych szczytach.
21w37aPasy andezytu nie występują już w kamiennych plażach i kamienistych szczytach.
Pocket Edition Alpha
0.9.0build 1 Dodano andezyt.
Pełna wersja Pocket Edition
1.1.0alpha 1.1.0.0Wypolerowany andezyt znajduje się w leśnych posiadłościach.
Bedrock Edition
1.4.0beta 1.2.14.2Andezyt generuje się jako część skorupy koralowej.
1.9.0beta 1.9.0.0Z wypolerowanego andezytu da się skonstruować schody czy półbloki.
Z andezytu można zrobić schody, półbloki oraz murki.
1.10.0beta 1.10.0.316–22 bloków andezytu może być sprzedane osadnikowi o profesji kamieniarza.
4 bloki wypolerowanego andezytu mogą być uzyskane przez handel z osadnikami kamieniarzami za 1–2 szmaragdy.
Zmieniono tekstury andezytu i wypolerowanego andezytu.
1.11.0beta 1.11.0.4Osadnicy o profesji kamieniarza na poziomie czeladnika mają 13 szansy na sprzedanie wypolerowanego andezytu za 1 szmaragd, a 13 szansy na kupienie 16 bloków andezytu.
1.12.0beta 1.12.0.3Zmieniono system handlu; teraz kamieniarze na poziomie ucznia mają 25% szans na sprzedanie wypolerowanego andezytu.
1.16.0beta 1.16.0.57Oferty handlowe dotyczące andezytu dopasowano do edycji Java.
1.17.0beta 1.16.230.56Jeśli włączony jest przełącznik eksperymentalnej rozgrywki „Cave and Cliffs”, skupiska andezytu są większe i bardziej kuliste, ale jednak rzadsze.
?Skupiska andezytu są nieintencjonalnie większe, niezależnie od rozgrywki eksperymentalnej.
1.17.2Skorygowano rozmiar złóż andezytu.
1.20.50Preview 1.20.50.20Andezyt i pozostałe warianty kamienia otrzymały własne ID.
Console Edition
TU31CU191.22Patch 3Dodano andezyt.
1.90Zmieniono tekstury andezytu i wypolerowanego andezytu.
New Nintendo 3DS Edition
0.1.0Dodano andezyt.

Ciekawostki

  • W prawdziwym świecie andezyt jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Powstaje, kiedy lawa wypływa na powierzchnię ziemi i zastyga.