Piaskowiec: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
przerzucono stare tekstury piaskowca z artykułu "Usunięte elementy". Jeszcze trochę uproszczono/poprawiono sprite'y
d →‎Wytwarzanie: drobna poprawka
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 17: Linia 17:
|opórtnt=Gładki: 6<br>
|opórtnt=Gładki: 6<br>
Pozostałe: 0,8
Pozostałe: 0,8
|narzędzie=kilof
|narzędzie=Drewniany kilof
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
}}
}}
{{BlockSprite|piaskowiec}} '''Piaskowiec''' – [[blok]] skalny, będący utwardzoną wersją [[piasek|piasku]]. Cechuje się łatwym wydobyciem oraz walorami dekoracyjnymi.<br>
{{BlockSprite|piaskowiec}} '''Piaskowiec''' (ang. ''Sandstone'') – [[blok]] skalny, będący utwardzoną wersją [[piasek|piasku]]. Cechuje się łatwym wydobyciem oraz walorami dekoracyjnymi.<br>
{{BlockSprite|czerwony-piaskowiec}} '''Czerwony piaskowiec''' - odpowiednik piaskowca wytwarzany z [[czerwony piasek|czerwonego piasku]].<br>
{{BlockSprite|czerwony-piaskowiec}} '''Czerwony piaskowiec''' (ang. ''Red Sandstone'') – odpowiednik piaskowca wytwarzany z [[czerwony piasek|czerwonego piasku]].<br>
Każdy z tych dwóch typów piaskowca ma ponadto trzy warianty: gładki, rzeźbiony i przycięty.
Każdy z tych dwóch typów piaskowca ma ponadto trzy warianty: gładki, rzeźbiony i przycięty.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Niszczenie ===
=== Wydobywanie ===
{| class="wikitable" style="text-align:center"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-
|-
Linia 59: Linia 59:
| {{tc|tak|0,1}} || {{tc|tak|0,25}}
| {{tc|tak|0,1}} || {{tc|tak|0,25}}
|}
|}
*Czasy dotyczą nie zaklętych narzędzi używanych przez graczy bez efektów statusu, mierzone w sekundach.
<nowiki>*</nowiki>Czasy nie biorą pod uwagę [[Zaklinanie|zaklęć]], [[efekt]]ów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.


=== Naturalne generowanie ===
=== Naturalne generowanie ===
Linia 66: Linia 66:
* Przycięty piaskowiec występuje w [[piramida]]ch, [[Wioski|pustynnych wioskach]] i [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].
* Przycięty piaskowiec występuje w [[piramida]]ch, [[Wioski|pustynnych wioskach]] i [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].
* Gładki piaskowiec znaleźć można tylko w [[Wioski|pustynnych wioskach]].
* Gładki piaskowiec znaleźć można tylko w [[Wioski|pustynnych wioskach]].
* Jako, że [[pomarańczowa terakota]] zastępuje warstwę piaskowca dla czerwonego piasku, czerwonego piaskowca nie można znaleźć naturalnie, chyba że w unoszącej się strukturze [[wioski]], kiedy ta zostanie wygenerowana w części na biomie [[Badlandy|badlandów]].
* Jako, że [[pomarańczowa terakota]] zastępuje warstwę piaskowca dla czerwonego piasku, czerwony piaskowiec nie pojawia się naturalnie tak często, jak zwykły piaskowiec.
* Żaden z innych rodzajów czerwonego piaskowca nie występuje naturalnie.
** Bardzo rzadko na biomie [[Badlandy|badlandów]] niewielka liczba bloków czerwonego piaskowca pojawia się u wejścia do [[Jaskinia|jaskiń]].
** Jeśli [[wioska]] wygeneruje się przy granicy z badlandami, niektóre jej budynki mogą generować czerwony piaskowiec jako element fundamentów.<!--Do weryfikacji, EN wiki tak mówi, ale nie udało mi się znaleźć rzeczywistego przykładu na świecie testowym-->
** Żaden z innych rodzajów czerwonego piaskowca nie występuje naturalnie.


=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|- align="center"
|-
!width="75"|Nazwa
!width="75"|Nazwa
!width="150"|Składniki
!width="150"|Składniki
!width="104"|Crafting
!width="104"|Crafting
|- align="center"
|-
|'''Piaskowiec''' lub<br>'''Czerwony piaskowiec'''
|'''Piaskowiec''' lub<br>'''Czerwony piaskowiec'''
|[[Piasek]] lub<br>[[Czerwony piasek]]
|[[Piasek]] lub<br>[[Czerwony piasek]]
Linia 83: Linia 85:
|Output= Piaskowiec; Czerwony piaskowiec
|Output= Piaskowiec; Czerwony piaskowiec
}}
}}
|- align="center"
|-
|'''Przycięty piaskowiec''' lub<br>'''Przycięty czerwony piaskowiec'''
|'''Przycięty piaskowiec''' lub<br>'''Przycięty czerwony piaskowiec'''
|Piaskowiec lub<br>Czerwony piaskowiec
|Piaskowiec lub<br>Czerwony piaskowiec
Linia 91: Linia 93:
|Output= Przycięty piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec
|Output= Przycięty piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec
}}
}}
|- align="center"
|-
|'''Rzeźbiony piaskowiec''' lub<br>'''Rzeźbiony czerwony piaskowiec'''
|'''Rzeźbiony piaskowiec''' lub<br>'''Rzeźbiony czerwony piaskowiec'''
|[[Piaskowcowa płyta]] lub [[Czerwona piaskowcowa płyta]]
|[[Piaskowcowa płyta]] lub [[Czerwona piaskowcowa płyta]]
Linia 102: Linia 104:


==== Z przetapiania ====
==== Z przetapiania ====
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|- align="center"
|-
! Nazwa
! Nazwa
! Składniki
! Składniki
! Wejście » Wyjście
! Wejście » Wyjście
|- align="center"
|-
| '''Gładki piaskowiec'''
| '''Gładki piaskowiec'''
| '''Piaskowiec''' +<br> Jakiekolwiek [[Przetapianie|paliwo]]
| '''Piaskowiec''' +<br> Jakiekolwiek [[Przetapianie|paliwo]]
Linia 114: Linia 116:
|Output= Gładki piaskowiec
|Output= Gładki piaskowiec
}}
}}
|- align="center"
|-
| '''Gładki czerwony piaskowiec'''
| '''Gładki czerwony piaskowiec'''
| '''Czerwony piaskowiec''' +<br> Jakiekolwiek [[Przetapianie|paliwo]]
| '''Czerwony piaskowiec''' +<br> Jakiekolwiek [[Przetapianie|paliwo]]
Linia 127: Linia 129:


=== Wytwarzanie ===
=== Wytwarzanie ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-align="center"
|-
!Nazwa
!Nazwa
!Składniki
!Składniki
Linia 134: Linia 136:
|-
|-
| '''[[Przycięta piaskowcowa płyta]]''' lub<br> '''[[Przycięta czerwona piaskowcowa płyta]]'''
| '''[[Przycięta piaskowcowa płyta]]''' lub<br> '''[[Przycięta czerwona piaskowcowa płyta]]'''
| [[Przycięty piaskowiec]] lub<br>[[Przycięty czerwony piaskowiec]]
| Przycięty piaskowiec lub<br>Przycięty czerwony piaskowiec
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A3=Przycięty piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec|B3= Przycięty piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec|C3=Przycięty piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec  
|A3=Przycięty piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec|B3= Przycięty piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec|C3=Przycięty piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec  
Linia 141: Linia 143:
|-
|-
| '''[[Piaskowcowa płyta]]''' lub<br>'''[[Czerwona piaskowcowa płyta]]'''
| '''[[Piaskowcowa płyta]]''' lub<br>'''[[Czerwona piaskowcowa płyta]]'''
| [[Piaskowiec]] lub<br> [[Rzeźbiony piaskowiec]] lub<br>[[Czerwony piaskowiec]] lub<br>[[Rzeźbiony czerwony piaskowiec]]
| Piaskowiec lub<br> Rzeźbiony piaskowiec lub<br>Czerwony piaskowiec lub<br>Rzeźbiony czerwony piaskowiec
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A3= Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec |B3= Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec |C3=Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec
|A3= Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec |B3= Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec |C3=Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec
Linia 148: Linia 150:
|-
|-
| '''[[Piaskowcowe schody]]''' lub<br>'''[[Czerwone piaskowcowe schody]]'''
| '''[[Piaskowcowe schody]]''' lub<br>'''[[Czerwone piaskowcowe schody]]'''
| [[Piaskowiec]] lub<br>[[Czerwony piaskowiec]]
| Piaskowiec lub<br> Rzeźbiony piaskowiec lub<br>Przycięty piaskowiec lub<br>Czerwony piaskowiec lub<br>Rzeźbiony czerwony piaskowiec lub<br>Przycięty czerwony piaskowiec
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Piaskowiec;Czerwony piaskowiec
|A1= Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Przycięty piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec
|A2= Piaskowiec;Czerwony piaskowiec |B2=Piaskowiec;Czerwony piaskowiec
|A2= Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Przycięty piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec
|A3= Piaskowiec;Czerwony piaskowiec |B3=Piaskowiec;Czerwony piaskowiec |C3=Piaskowiec;Czerwony piaskowiec
|B2= Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Przycięty piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec
|Output= Piaskowcowe schody,4; Czerwone piaskowcowe schody,4
|A3= Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Przycięty piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec
|B3= Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Przycięty piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec
|C3= Piaskowiec; Rzeźbiony piaskowiec; Przycięty piaskowiec; Czerwony piaskowiec; Rzeźbiony czerwony piaskowiec; Przycięty czerwony piaskowiec
|Output= Piaskowcowe schody,4; Piaskowcowe schody,4; Piaskowcowe schody,4; Czerwone piaskowcowe schody,4; Czerwone piaskowcowe schody,4; Czerwone piaskowcowe schody,4
}}
}}
|-
|-
| '''[[Piaskowcowy murek]]''' lub<br>'''[[Czerwony piaskowcowy murek]]'''
| '''[[Piaskowcowy murek]]''' lub<br>'''[[Czerwony piaskowcowy murek]]'''
| [[Piaskowiec]] lub<br>[[Czerwony piaskowiec]]
| Piaskowiec lub<br>Czerwony piaskowiec
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Piaskowiec;Czerwony piaskowiec |B2=Piaskowiec;Czerwony piaskowiec |C2= Piaskowiec;Czerwony piaskowiec
|A2= Piaskowiec;Czerwony piaskowiec |B2=Piaskowiec;Czerwony piaskowiec |C2= Piaskowiec;Czerwony piaskowiec
Linia 165: Linia 170:
|-
|-
| '''[[Gładka piaskowcowa płyta]]''' lub<br>'''[[Gładka czerwona piaskowcowa płyta]]'''
| '''[[Gładka piaskowcowa płyta]]''' lub<br>'''[[Gładka czerwona piaskowcowa płyta]]'''
| [[Gładki piaskowiec]] lub<br>[[Gładki czerwony piaskowiec]]
| Gładki piaskowiec lub<br>Gładki czerwony piaskowiec
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A3=Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec |B3=Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec |C3=Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec  
|A3=Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec |B3=Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec |C3=Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec  
Linia 172: Linia 177:
|-
|-
| '''[[Gładkie piaskowcowe schody]]''' lub<br>'''[[Gładkie czerwone piaskowcowe schody]]'''
| '''[[Gładkie piaskowcowe schody]]''' lub<br>'''[[Gładkie czerwone piaskowcowe schody]]'''
| [[Gładki piaskowiec]] lub<br>[[Gładki czerwony piaskowiec]]
| Gładki piaskowiec lub<br>Gładki czerwony piaskowiec
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec
|A1= Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec
Linia 178: Linia 183:
|A3= Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec |B3=Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec |C3=Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec
|A3= Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec |B3=Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec |C3=Gładki piaskowiec;Gładki czerwony piaskowiec
|Output= Gładkie piaskowcowe schody,4; Gładkie czerwone piaskowcowe schody,4
|Output= Gładkie piaskowcowe schody,4; Gładkie czerwone piaskowcowe schody,4
}}
|-
|Duplikacja zdobienia zbroi „Wydma”
|'''Piaskowiec'''<br>+<br>[[diament]]y<br>+<br>[[szablon kowalski]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Diament |B1= Zdobienie zbroi „Wydma” |C1= Diament
|A2= Diament |B2= Piaskowiec |C2= Diament
|A3= Diament |B3= Diament |C3= Diament
|Output= Zdobienie zbroi „Wydma”, 2
}}
}}
|}
|}
=== Przecinanie ===
Wszystkie te warianty bloków piaskowcowych można również stworzyć w [[Przecinarka|przecinarce]].


== [[Wartości danych]] ==
== [[Wartości danych]] ==
=== ID ===
=== ID ===
<i>[[Java Edition]]</i>:
''[[Java Edition]]'':
 
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Nazwa !! ID słowne !! Forma !! Klucz tłumaczenia
! Nazwa !! ID słowne !! Forma !! Klucz tłumaczenia
|-
|-
| {{BlockSprite|piaskowiec}} Piaskowiec || {{code|sandstone}} || Blok & Przedmiot|| {{code|block.minecraft.sandstone}}
| {{BlockSprite|piaskowiec}} Piaskowiec || {{code|sandstone}} || Blok & przedmiot || {{code|block.minecraft.sandstone}}
|-
|-
| {{BlockSprite|przycięty-piaskowiec}} Przycięty piaskowiec || {{code|cut_sandstone}} || Blok & Przedmiot|| {{code|block.minecraft.cut_sandstone}}
| {{BlockSprite|przycięty-piaskowiec}} Przycięty piaskowiec || {{code|cut_sandstone}} || Blok & przedmiot || {{code|block.minecraft.cut_sandstone}}
|-
|-
| {{BlockSprite|rzeźbiony-piaskowiec}} Rzeźbiony piaskowiec || {{code|chiseled_sandstone}} || Blok & Przedmiot|| {{code|block.minecraft.chiseled_sandstone}}
| {{BlockSprite|rzeźbiony-piaskowiec}} Rzeźbiony piaskowiec || {{code|chiseled_sandstone}} || Blok & przedmiot || {{code|block.minecraft.chiseled_sandstone}}
|-
|-
| {{BlockSprite|gładki-piaskowiec}} Gładki piaskowiec || {{code|smooth_sandstone}} || Blok & Przedmiot|| {{code|block.minecraft.smooth_sandstone}}
| {{BlockSprite|gładki-piaskowiec}} Gładki piaskowiec || {{code|smooth_sandstone}} || Blok & przedmiot || {{code|block.minecraft.smooth_sandstone}}
|-
|-
| {{BlockSprite|czerwony-piaskowiec}} Czerwony piaskowiec || {{code|red_sandstone}} || Blok & Przedmiot|| {{code|block.minecraft.red_sandstone}}
| {{BlockSprite|czerwony-piaskowiec}} Czerwony piaskowiec || {{code|red_sandstone}} || Blok & przedmiot || {{code|block.minecraft.red_sandstone}}
|-
|-
| {{BlockSprite|przycięty-czerwony-piaskowiec}} Przycięty czerwony piaskowiec || {{code|cut_red_sandstone}} || Blok & Przedmiot|| {{code|block.minecraft.cut_red_sandstone}}
| {{BlockSprite|przycięty-czerwony-piaskowiec}} Przycięty czerwony piaskowiec || {{code|cut_red_sandstone}} || Blok & przedmiot || {{code|block.minecraft.cut_red_sandstone}}
|-
|-
| {{BlockSprite|rzeźbiony-czerwony-piaskowiec}} Rzeźbiony czerwony piaskowiec || {{code|chiseled_red_sandstone}} || Blok & Przedmiot|| {{code|block.minecraft.chiseled_red_sandstone}}
| {{BlockSprite|rzeźbiony-czerwony-piaskowiec}} Rzeźbiony czerwony piaskowiec || {{code|chiseled_red_sandstone}} || Blok & przedmiot || {{code|block.minecraft.chiseled_red_sandstone}}
|-
|-
| {{BlockSprite|gładki-czerwony-piaskowiec}} Gładki czerwony piaskowiec || {{code|smooth_red_sandstone}} || Blok & Przedmiot|| {{code|block.minecraft.smooth_red_sandstone}}
| {{BlockSprite|gładki-czerwony-piaskowiec}} Gładki czerwony piaskowiec || {{code|smooth_red_sandstone}} || Blok & przedmiot || {{code|block.minecraft.smooth_red_sandstone}}
|}
|}


<i>[[Bedrock Edition]]</i>:
''[[Bedrock Edition]]'':
 
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Nazwa !! ID słowne !! ID numeryczne !! Forma !! Klucz tłumaczenia
! Nazwa !! ID słowne !! ID numeryczne !! Forma !! Klucz tłumaczenia
|-
|-
| {{BlockSprite|piaskowiec}} Piaskowiec || {{code|sandstone}} || 24 || Blok & Przedmiot || {{code|tile.sandstone.default.name}}<br>{{code|tile.sandstone.chiseled.name}}<br>{{code|tile.sandstone.cut.name}}<br>{{code|tile.sandstone.smooth.name}}
| {{BlockSprite|piaskowiec}} Piaskowiec || {{code|sandstone}} || 24 || Blok & przedmiot || {{code|tile.sandstone.default.name}}<br>{{code|tile.sandstone.chiseled.name}}<br>{{code|tile.sandstone.cut.name}}<br>{{code|tile.sandstone.smooth.name}}
|-
|-
| {{BlockSprite|czerwony-piaskowiec}} Czerwony piaskowiec || {{code|red_sandstone}} || 179 || Blok & Przedmiot || {{code|tile.red_sandstone.default.name}}<br>{{code|tile.red_sandstone.chiseled.name}}<br>{{code|tile.red_sandstone.cut.name}}<br>{{code|tile.red_sandstone.smooth.name}}
| {{BlockSprite|czerwony-piaskowiec}} Czerwony piaskowiec || {{code|red_sandstone}} || 179 || Blok & przedmiot || {{code|tile.red_sandstone.default.name}}<br>{{code|tile.red_sandstone.chiseled.name}}<br>{{code|tile.red_sandstone.cut.name}}<br>{{code|tile.red_sandstone.smooth.name}}
|}
|}


Linia 242: Linia 257:
{{Historia|||snap=18w44a|Ponownie zmieniono tekstury piaskowców.}}
{{Historia|||snap=18w44a|Ponownie zmieniono tekstury piaskowców.}}
{{Historia|||snap=18w50a|Zmieniono górne tekstury wszystkich piaskowców.}}
{{Historia|||snap=18w50a|Zmieniono górne tekstury wszystkich piaskowców.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.1.0.|Dodano piaskowiec.}}
{{Historia||0.1.0|Dodano piaskowiec.}}
{{Historia||0.6.0|Dodano gładki i rzeźbiony piaskowiec.
{{Historia||0.6.0|Dodano gładki i rzeźbiony piaskowiec.
|Teraz piaskowiec tworzony jest w przycinarce.}}
|Teraz piaskowiec tworzony jest w przycinarce.}}

Aktualna wersja na dzień 21:51, 9 lis 2025

Piaskowiec








Typ

Naturalny

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

Gładki: 6
Pozostałe: 0,8

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie


Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64


BlockCSS_new.png/1169 Piaskowiec (ang. Sandstone) – blok skalny, będący utwardzoną wersją piasku. Cechuje się łatwym wydobyciem oraz walorami dekoracyjnymi.
BlockCSS_new.png/1165 Czerwony piaskowiec (ang. Red Sandstone) – odpowiednik piaskowca wytwarzany z czerwonego piasku.
Każdy z tych dwóch typów piaskowca ma ponadto trzy warianty: gładki, rzeźbiony i przycięty.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Blok BlockCSS_new.png/1169 Piaskowiec
BlockCSS_new.png/1138 Rzeźbiony piaskowiec
BlockCSS_new.png/1143 Przycięty piaskowiec
BlockCSS_new.png/1165 Czerwony piaskowiec
BlockCSS_new.png/1137 Rzeźbiony czerwony piaskowiec
BlockCSS_new.png/1142 Przycięty czerwony piaskowiec
BlockCSS_new.png/1170 Gładki piaskowiec
BlockCSS_new.png/1166 Gładki czerwony piaskowiec
Twardość 0,8 2
Narzędzie ItemCSS.png/482 ItemCSS.png/482
Czas niszczenia*
Ręka 4 10
Drewniany 0,6 1,5
Kamienny 0,3 0,75
Żelazny 0,2 0,5
Diamentowy 0,15 0,4
Netherytowy 0,15 0,35
Złoty 0,1 0,25

*Czasy nie biorą pod uwagę zaklęć, efektów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.

Naturalne generowanie

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Crafting
Piaskowiec lub
Czerwony piaskowiec
Piasek lub
Czerwony piasek















Przycięty piaskowiec lub
Przycięty czerwony piaskowiec
Piaskowiec lub
Czerwony piaskowiec















Rzeźbiony piaskowiec lub
Rzeźbiony czerwony piaskowiec
Piaskowcowa płyta lub Czerwona piaskowcowa płyta













Z przetapiania

Nazwa Składniki Wejście » Wyjście
Gładki piaskowiec Piaskowiec +
Jakiekolwiek paliwo






2

2

Gładki czerwony piaskowiec Czerwony piaskowiec +
Jakiekolwiek paliwo






2

2

Zastosowanie

Piaskowiec może zostać szybko uzyskany, aby zbudować schronienie i przetrwać pierwszą noc w trybie przetrwania. Jest dobrym budulcem, ponieważ w przeciwieństwie do podobnie wyglądającego piasku nie zapada się w dół, jeżeli jest tam puste miejsce. Piaskowiec jest również używany do konstrukcji półbloków, schodów i murków.

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Crafting
Przycięta piaskowcowa płyta lub
Przycięta czerwona piaskowcowa płyta
Przycięty piaskowiec lub
Przycięty czerwony piaskowiec




6

6









Piaskowcowa płyta lub
Czerwona piaskowcowa płyta
Piaskowiec lub
Rzeźbiony piaskowiec lub
Czerwony piaskowiec lub
Rzeźbiony czerwony piaskowiec




6

6

6

6















Piaskowcowe schody lub
Czerwone piaskowcowe schody
Piaskowiec lub
Rzeźbiony piaskowiec lub
Przycięty piaskowiec lub
Czerwony piaskowiec lub
Rzeźbiony czerwony piaskowiec lub
Przycięty czerwony piaskowiec









4

4

4

4

4

4































Piaskowcowy murek lub
Czerwony piaskowcowy murek
Piaskowiec lub
Czerwony piaskowiec




4

4












Gładka piaskowcowa płyta lub
Gładka czerwona piaskowcowa płyta
Gładki piaskowiec lub
Gładki czerwony piaskowiec




4

4









Gładkie piaskowcowe schody lub
Gładkie czerwone piaskowcowe schody
Gładki piaskowiec lub
Gładki czerwony piaskowiec





4

4











Duplikacja zdobienia zbroi „Wydma” Piaskowiec
+
diamenty
+
szablon kowalski




2






Przecinanie

Wszystkie te warianty bloków piaskowcowych można również stworzyć w przecinarce.

Wartości danych

ID

Java Edition:

Nazwa ID słowne Forma Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/1169 Piaskowiec sandstone Blok & przedmiot block.minecraft.sandstone
BlockCSS_new.png/1143 Przycięty piaskowiec cut_sandstone Blok & przedmiot block.minecraft.cut_sandstone
BlockCSS_new.png/1138 Rzeźbiony piaskowiec chiseled_sandstone Blok & przedmiot block.minecraft.chiseled_sandstone
BlockCSS_new.png/1170 Gładki piaskowiec smooth_sandstone Blok & przedmiot block.minecraft.smooth_sandstone
BlockCSS_new.png/1165 Czerwony piaskowiec red_sandstone Blok & przedmiot block.minecraft.red_sandstone
BlockCSS_new.png/1142 Przycięty czerwony piaskowiec cut_red_sandstone Blok & przedmiot block.minecraft.cut_red_sandstone
BlockCSS_new.png/1137 Rzeźbiony czerwony piaskowiec chiseled_red_sandstone Blok & przedmiot block.minecraft.chiseled_red_sandstone
BlockCSS_new.png/1166 Gładki czerwony piaskowiec smooth_red_sandstone Blok & przedmiot block.minecraft.smooth_red_sandstone

Bedrock Edition:

Nazwa ID słowne ID numeryczne Forma Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/1169 Piaskowiec sandstone 24 Blok & przedmiot tile.sandstone.default.name
tile.sandstone.chiseled.name
tile.sandstone.cut.name
tile.sandstone.smooth.name
BlockCSS_new.png/1165 Czerwony piaskowiec red_sandstone 179 Blok & przedmiot tile.red_sandstone.default.name
tile.red_sandstone.chiseled.name
tile.red_sandstone.cut.name
tile.red_sandstone.smooth.name

Historia

Beta
1.2 Piaskowiec został dodany.
1.3Piaskowiec wykorzystywany jest do tworzenia płyt z piaskowca.
Piaskowiec generuje się naturalnie jako dolna warstwa piasku.
Wydobywa się go szybciej.
Pełna wersja
1.212w04aZostały dodane studnie na pustyni, które zbudowane są z naturalnego piaskowca.
1.2-pre Do pliku terrain.png dodano wersje piaskowca z hieroglifami. Na tą chwilę nie były one używane.
1.2.4 Dodano dwa nowe rodzaje piaskowca - gładki i rzeźbiony (wszystkie warianty nazywają się jednakowo).
Minimalnie zmieniono teksturę zwykłego piaskowca.
Usunięto nieużywane tekstury piaskowca z 1.2.
1.3.112w19aTeraz każdy wariant piaskowca nosi własną nazwę.
12w21aPiaskowiec wykorzystywany jest do tworzenia schodów z piaskowca.
Dodano piramidy, które są zbudowane z trzech rodzajów piaskowca.
Wioski wygenerowane na pustyni wykonane są z piaskowca.
1.814w32a Dodano czerwony piaskowiec wraz z jego wariantami.
1.1317w47aZmieniono nazwę gładkiego piaskowca i czerwonego piaskowca na przycięty.
Dodano nieużywane warianty gładkich piaskowców (nie są one do zdobycia w trybie przetrwania).
1.1418w43aGładki piaskowiec i gładki czerwony piaskowiec używane są do wytworzenia gładkich schodów i półbloków.
Piaskowiec i czerwony piaskowiec używane są do wytwarzania murków.
Możliwe jest zdobycie gładkich wariantów za pomocą przetopienia zwykłego wariantu w piecu.
18w43a Zmieniono tekstury wszystkich wariantów piaskowców oprócz gładkiego.
18w44aPonownie zmieniono tekstury piaskowców.
18w50aZmieniono górne tekstury wszystkich piaskowców.
Pocket Edition Alpha
0.1.0Dodano piaskowiec.
0.6.0Dodano gładki i rzeźbiony piaskowiec.
Teraz piaskowiec tworzony jest w przycinarce.
0.13.0build 1Teraz piaskowca nie tworzy się w przycinarce.
0.14.0build 1Dodano czerwony piaskowiec.
Console Edition
TU1CU11.0Dodano piaskowiec i jego warianty.
TU141.04Dodano przepisy tworzenia wariantów piaskowca.
TU31CU191.22Dodano czerwony piaskowiec.

Ciekawostki

  • Początkowo wykopywanie piaskowca, nawet za pomocą diamentowego kilofa zajmowało bardzo dużo czasu, dłużej niż obsydianu. Zostało to później naprawione.
  • Piaskowiec jest jedynym blokiem, który można utworzyć z 4 sztuk gładkiego piaskowca i otrzymać identyczną ilość tego bloku.
  • Tekstura rzeźbionego piaskowca z boku ma wyrzeźbioną twarz creepera, natomiast czerwonego rzeźbionego piaskowca ma wizerunek withera.

Galeria