Wytwarzanie: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Nie podano opisu zmian |
Dzieło ukończone! |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
Crafting to metoda tworzenia narzędzi | [[Plik:2x2_Grid.png|frame|Pole do Craftingu w rozmiarze 2x2]] | ||
[[Plik:3x3_Grid.png|frame|Pole do Craftingu w rozmiarze 3x3]] | |||
'''Crafting''' to metoda tworzenia [[Bloki|bloków]], [[Narzędzia|narzędzi]] i innych zasobów w Minecrafcie. Jest to funkcja dostępna w wersji [[Beta]], a także w usuniętych wersjach [[Alpha]], [[Indev]] i [[Infdev]]. W celu stworzenie czegoś, gracz musi przenosić przedmioty ze swojego [[Inwentarz|inwentarza]] do pól do Craftingu tak, by ułożyć je w odpowiedni wzór. Niektóre wzory działają także w odbiciu lustrzanym, np. cięciwa [[Łuk|łuku]] może być po po prawej stronie, a patyk po lewej.<br/> | |||
Gracz ma dostęp do pola do Craftingu o rozmiarze 2x2 w okienku inwentarza, z którego może zawsze korzystać. Przedmioty, których wykonanie zajmuje od 1 do 4 kratki mogą być wykonywanie właśnie tu. By uzyskać dostęp do pola 3x3, należy stworzyć [[stół warsztatowy]], umieścić go na mapie i kliknać na niego prawym przyciskiem myszy. Spowoduje to wyskoczenie okienka z polem do Craftingu 3x3, dając graczowi możliwość spełnienia wszystkich recept w grze. | |||
{| | ==Kompletna lista wszystkich dostępnych przepisów== | ||
|+ | ===Podstawowe recepty=== | ||
! Nazwa | {| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" | ||
! Składniki | |- align="center" | ||
! | !width="75"|Nazwa | ||
! | !width="150"|Składniki | ||
|- | !width="204"|Crafting | ||
| [[Drewno]] | !width="390"|Opis | ||
| [[ | |- align="center" | ||
| | | '''[[Deski]]''' | ||
| Używane do | | [[Drewno]] | ||
|- | | [[Plik:CraftingDeski.png]] | ||
| [[Deski]] | | Używane jako budulec lub do stworzenia wielu rzeczy. | ||
| [[Patyki]] | |- align="center" | ||
| | |'''[[Patyk|Patyki]]''' | ||
| Używane do | |[[Deski]] | ||
|- | | [[Plik:CraftingPatyki.png]] | ||
| [[ | | Potrzebne do stworzenia [[Pochodnia|pochodni]], [[Strzała|strzał]], [[Znak|znaków]], [[Płot|płotów]] i rękojeści do [[Narzędzia|narzędzi]]. | ||
| [[Patyki]]+[[ | |- align="center" | ||
| | |'''[[Pochodnia|Pochodnie]]''' | ||
| | |[[Patyk]] + [[Węgiel]] | ||
|- | | [[Plik:CraftingPochodnie.png]] | ||
| [[ | |Pochodnie emitują światło. Mogą także topić [[śnieg]] i [[lód]]. | ||
| [[Deski]] | |- align="center" | ||
| | |'''[[Stół warsztatowy]]''' | ||
| | |[[Drewno]] | ||
|[[Plik:CraftingWorkbenchIO.png]] | |||
|Daje graczowi dostęp do pola Craftingu w rozmiarze 3x3. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Piec]]''' | |||
|[[Brukowiec]] | |||
|[[Plik:CraftingFurnaceIO.png]] | |||
|Pozwala graczowi [[Przetapianie|przetapiać]]. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Skrzynia]]''' | |||
|[[Drewno]] | |||
|[[Plik:CraftingChestIO.png]] | |||
|Używane do przechowywania [[Przedmioty|przedmiotów]] i [[Bloki|bloków]]. | |||
|} | |||
===Recepty na [[bloki]]=== | |||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" | |||
|- align="center" | |||
!width="75"|Nazwa | |||
!width="150"|Składniki | |||
!width="204"|Crafting | |||
!width="390"|Opis | |||
|- align="center" | |||
| '''Bloki z minerałów''' | |||
| [[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]], [[Sztabka złota|sztabki złota]] lub [[Diament|diamenty]]. | |||
| [[Plik:CraftingBlocksIOanim.gif]] | |||
| Używane jako budulec. | |||
|- align="center" | |||
| '''[[Glowstone]]''' | |||
| [[Proszek z Glowstone]] | |||
| [[Plik:CraftingBrittleGoldBlock.png]] | |||
| Działa jak pochodna, z tym, że jest blokiem stałym. Ze zniszczonego bloku wypada 1 [[proszek z Glowstone]]. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Wełna]]''' | |||
|[[Nić]] | |||
|[[Plik:CraftingClothIO.png]] | |||
|Używane jako budulec. Wełna wypada także z [[Owca|owcy]]. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[TNT]]''' | |||
|[[Siarka]] + [[Piasek]] | |||
|[[Plik:CraftingTNTIO.png]] | |||
|Eksploduje. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Schodek]]''' | |||
|[[Brukowiec]] | |||
|[[Plik:CraftingStepsIO.png]] | |||
|Używane do wykonania długich schodów. Dwa schodki położone na sobie utworzą pełnowymiarowy blok. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Schody]]''' | |||
|[[Drewno]] lub [[Brukowiec]] | |||
|[[Plik:CraftingStairsIOanim.gif]] | |||
|Używane do wykonania kompaktowych schodów. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Śnieg (blok)]]''' | |||
|[[Śnieżki]] | |||
|[[Plik:CraftingSnowBlockIO.png]] | |||
|Używane do przechowywania [[Śnieżki|śnieżek]], lub jako budulec. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Glina (blok)]]''' | |||
|[[Glina]] | |||
|[[Plik:CraftingClayBlockIO.png]] | |||
|Używane do przechowywania [[Glina|gliny]], lub jako budulec. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Cegły]]''' | |||
|[[Cegła|Cegły]] | |||
|[[Plik:CraftingBrickBlockIO.png]] | |||
|Używane jako budulec | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Biblioteczka]]''' | |||
|[[Deski]] + [[Książka|Książki]] | |||
|[[Plik:CraftingBookcaseIO.png]] | |||
|Używane jako dekoracja. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Szafa grająca]]''' | |||
|[[Deski]] + [[Diament]] | |||
|[[Plik:CraftingJukebox.png]] | |||
|Odtwarza [[Nagranie|nagrania]] | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Latarnia]]''' | |||
|[[Dynia]] + [[Pochodnia]] | |||
|[[Plik:CraftingJackOLantern.png]] | |||
|Działa jak pochodnia. Świeci nieco jaśniej i pozostaje zapalona pod wodą. | |||
|} | |||
===Recepty na [[narzędzia]]=== | |||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" | |||
|- align="center" | |||
!width="75"|Nazwa | |||
!width="150"|Składniki | |||
!width="204"|Crafting | |||
!width="390"|Opis | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Narzędzia#Kilof|Kilof]]''' | |||
|[[Patyk|Patyki]] + [[deski]], [[brukowiec]], [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]], [[Sztabka złota|sztabki złota]] lub [[diamenty]]. | |||
|[[Plik:CraftingPickaxesIOanim.gif]] | |||
|Używane do szybkiego wydobywania bloków opartych na kamieniu i bloków kruszców. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Narzędzia#Topór|Topór]]''' | |||
|[[Patyk|Patyki]] + [[deski]], [[brukowiec]], [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]], [[Sztabka złota|sztabki złota]] lub [[diamenty]]. | |||
|[[Plik:CraftingAxesIOanim.gif]] | |||
|Używane do szybkiego ścinania bloków opartych na drewnie. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Narzędzia#Łopata|Łopata]]''' | |||
|[[Patyk|Patyki]] + [[Deski|deska]], [[brukowiec]], [[sztabka żelaza|sztabka żelaza]], [[sztabka złota]] lub [[diament]]. | |||
|[[Plik:CraftingShovelsIOanim.gif]] | |||
|Używane do szybkiego wydobywania [[Trawa|trawy]], [[Ziemia|ziemi]], [[Piasek|piasku]], [[Żwir|żwiru]] i [[Śnieg|śniegu]]. Wymagane by zdobyć śnieżki. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Narzędzia#Motyka|Motyka]]''' | |||
|[[Patyk|Patyki]] + [[deski]], [[brukowiec]], [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]], [[Sztabka złota|sztabki złota]] lub [[diamenty]]. | |||
|[[Plik:CraftingHoesIOanim.gif]] | |||
|Niezbędna w [[Rolnictwo|rolnictwie]]. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Narzędzia#Krzemień i stal|Krzemień i stal]]''' | |||
|[[Sztabka żelaza]] + [[Krzemień]] | |||
|[[Plik:CraftingFlintIO.png]] | |||
|Używane by stworzyć [[ogień]]. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Narzędzia#Wiadro|Wiadro]]''' | |||
|[[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]] | |||
|[[Plik:CraftingBucketIO.png]] | |||
|Używane do przechowywania i transportowania [[Woda|wody]], [[Lawa|lawy]] i [[Mleko|mleka]]. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Kompas]]''' | |||
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] + [[czerwony proszek]]. | |||
| [[Plik:CraftingKompas.png]] | |||
|Wskazuje miejsce spawnu gracza. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Zegar]]''' | |||
|[[Sztabka złota|sztabki złota]] + [[czerwony proszek]]. | |||
| [[Plik:CraftingZegar.png]] | |||
|Pokazuje porę dnia. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Wędka]]''' | |||
|[[Patyk|Patyki]] + [[Nić|nici]] | |||
|[[Plik:CraftingFishingRod.png]] | |||
|Używane do złowienia [[Ryba|ryby]]. | |||
|} | |||
===Recepty na [[Broń]]=== | |||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" | |||
|- align="center" | |||
!width="75"|Nazwa | |||
!width="150"|Składniki | |||
!width="204"|Crafting | |||
!width="390"|Opis | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Miecz]]''' | |||
|[[Patyk|Patyki]] + [[deski]], [[brukowiec]], [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]], [[Sztabka złota|sztabki złota]] lub [[diamenty]]. | |||
|[[Plik:CraftingSwordsIOanim.gif]] | |||
|Zadaje [[Moby|Mobom]] więcej obrażeń niż dłonią. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Łuk]]''' | |||
|[[Patyk|Patyki]] + [[Nić|nici]] | |||
|[[Plik:CraftingBowIO.png]] | |||
|Pozwala na ataki z dystansu przy użyciu strzał. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Strzały]]''' | |||
|[[Krzemień]] + [[patyk]] + [[pióro]] | |||
|[[Plik:CraftingArrowsIO.png]] | |||
|Używane jako amunicja do łuków. | |||
|} | |||
===Recepty na elementy [[Zbroja|zbroi]]=== | |||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" | |||
|- align="center" | |||
!width="75"|Nazwa | |||
!width="150"|Składniki | |||
!width="204"|Crafting | |||
!width="390"|Opis | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Hełm]]''' | |||
|5 [[Skóra|skór]], [[Sztabka złota|sztabek złota]], [[Sztabka żelaza|sztabek żelaza]], [[Diament|diamentów]] lub [[Ogień|płomieni]]* | |||
|[[Plik:CraftingHelmetsIOanim.gif]] | |||
|Ochrona głowy, daje 1.5 punktu pancerza. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Napierśnik]]''' | |||
|8 [[Skóra|skór]], [[Sztabka złota|sztabek złota]], [[Sztabka żelaza|sztabek żelaza]], [[Diament|diamentów]] lub [[Ogień|płomieni]]* | |||
|[[Plik:CraftingChestplatesIOanim.gif]] | |||
|Ochrona piersi, 4 punkty pancerza. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Leginsy]]''' | |||
|7 [[Skóra|skór]], [[Sztabka złota|sztabek złota]], [[Sztabka żelaza|sztabek żelaza]], [[Diament|diamentów]] lub [[Ogień|płomieni]]* | |||
|[[Plik:CraftingLeggingsIOanim.gif]] | |||
|Ochrona nóg, daje 3 punkty pancerza. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Buty]]''' | |||
|4 [[Skóra|skóry]], [[Sztabka złota|sztabki złota]], [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]], [[Diament|diamenty]] lub [[Ogień|płomienie]]* | |||
|[[Plik:CraftingBootsIOanim.gif]] | |||
|Ochrona stóp, daje 1.5 punktu pancerza. | |||
|} | |||
<nowiki>*</nowiki> - '''NOTA:''' Wykonanie kolczugi też jest możliwe, ale wymaga bloków płomienia, które może dać Op komendą /give lub gracz za pomocą edytora inwentarza. | |||
===Recepty na środki [[Transport|transportu]]=== | |||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" | |||
|- align="center" | |||
!width="75"|Nazwa | |||
!width="150"|Składniki | |||
!width="204"|Crafting | |||
!width="390"|Opis | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Minecart]]''' | |||
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]] | |||
|[[Plik:CraftingMinecartIO.png]] | |||
|Używane do transportowania gacza lub [[Mob|Moba]] przez tory. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Napędzany Minecart]]''' | |||
|[[Piec]] + [[Minecart]] | |||
|[[Plik:PoweredMinecartCraft.png]] | |||
|Używany do popychania innych Minecartów przez tory używając paliwa (Wszystkiego, co oparte na [[Drewno|drewnie]], [[Węgiel|węgla]] i [[Narzędzia#Wiadro|wiadra z lawą]]. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Minecart ze skrzynią]]''' | |||
|[[Skrzynia]] + [[Minecart]] | |||
|[[Plik:StorageMinecartCraft.png]] | |||
|Używane by transportować dobra przez tory. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Tory]]''' | |||
|[[Patyk]] + [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]] | |||
|[[Plik:CraftingMinecartTracksIO.png]] | |||
|Używane do kierowania [[Minecart|Minecartami]] | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Łódka]]''' | |||
|[[Deski]] | |||
|[[Plik:CraftingBoatIO.png]] | |||
|Używane by przemierzać wodę szybciej niż pływając. | |||
|} | |||
===Recepty na elementy [[Obwód z Redstone|mechanizmów]]=== | |||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" | |||
|- align="center" | |||
!width="75"|Nazwa | |||
!width="150"|Składniki | |||
!width="204"|Crafting | |||
!width="390"|Opis | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Drzwi]]''' | |||
|[[Drewno]] lub [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]] | |||
|[[Plik:CraftingDoorsIOanim.gif]] | |||
|Drewniane drzwi mogą być otwierane i zamykane przy pomocy kliknięcia i [[Obwód z Redstone|elektryczności]]. Drzwi żelazne mogą być otwieranie i zamykane tylko przy pomocy elektryczności. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Płyta (blok)|Płyta]]''' | |||
|[[Drewno]] lub [[Kamień|kamienie]] | |||
|[[Plik:CraftingPressurePlatesIOanim.gif]] | |||
|Używane do wysyłania ładunków elektrycznych gdy gracz lub [[Mob]] na niej stoi. Dodatkowo, płyta drewniana aktywuje się gdy leży na niej blok lub przedmiot (wyrzucany po naciśnięciu Q) | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Kamienny przycisk]]''' | |||
|[[Kamień|Kamienie]] | |||
|[[Plik:CraftingStoneButtonIO.png]] | |||
|Po wciśnięciu wysyła ładunek elektryczny. Pozostaje włączony przez sekundę. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Czerwona pochodnia]]''' | |||
|[[Czerwony proszek]] | |||
|[[Plik:CraftingRedTorchIO.png]] | |||
|Wysyła ładunek elektryczny. Może być także używana jako oświetlenie. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Dźwignia]]''' | |||
|[[Brukowiec]] + [[Patyk]] | |||
|[[Plik:CraftingLeverIO.png]] | |||
|Wysyła ładunek elektryczny po przełączeniu. Zmienia stan (ON/OFF) po kliknięciu. | |||
|} | |||
===Recepty na [[jedzenie]]=== | |||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" | |||
|- align="center" | |||
!width="75"|Nazwa | |||
!width="150"|Składniki | |||
!width="204"|Crafting | |||
!width="390"|Opis | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Miska]]''' | |||
|[[Drewno]] | |||
|[[Plik:CraftingBowlsIO.png]] | |||
|Używane do zrobienia [[Zupa grzybowa|zupy grzybowej]]. Po zjedzeniu gracz otrzymuje miskę z powrotem. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Zupa grzybowa]]''' | |||
|[[Muchomory|Czerwony muchomor]] + [[Muchomory|Brązowy muchomor]] + [[Miska]] | |||
|[[Plik:CraftingMushroomStewIO.png]] | |||
|Leczy 5 serc. Kolejność muchomorów nie gra roli. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Chleb]]''' | |||
|[[Zboże]] | |||
|[[Plik:CraftingBreadIO.png]] | |||
|Leczy 2.5 serca. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Złote jabłko]]''' | |||
|[[Złoto (blok)|Złote bloki]] + [[jabłko]] | |||
|[[Plik:CraftingGoldenAppleIO.png]] | |||
|Leczy wszystkie 10 serc. | |||
|} | |||
===Inne=== | |||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" | |||
|- align="center" | |||
!width="75"|Nazwa | |||
!width="150"|Składniki | |||
!width="204"|Crafting | |||
!width="390"|Opis | |||
|- align="center" | |||
|'''Minerały''' | |||
|[[Żelazo (blok)}|Żelazny blok]], [[Złoto (blok)|złoty blok]] lub [[Diament (blok)|diamentowy blok]] | |||
|[[Plik:CraftingOreIOanim.gif]] | |||
|Odzyskiwanie sztabek lub diamentów z bloków | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Obraz]]''' | |||
|[[Patyk|Patyki]] + [[wełna]] | |||
|[[Plik:CraftingPaintingIO.png]] | |||
|Używane jako dekoracja. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Znak]]''' | |||
|[[Drewno]] + [[patyk]] | |||
|[[Plik:CraftingSignIO.png]] | |||
|Pokazuje tekst wprowadzony przez gracza. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Drabina]]''' | |||
|[[Patyk|Patyki]] | |||
|[[Plik:CraftingLadderIO.png]] | |||
|Używane do pionowego wspinania się. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Papier]]''' | |||
|[[Bambus]] | |||
|[[Plik:CraftingPaperIO.png]] | |||
|Używane do stworzenia [[Biblioteczka|biblioteczki]]. | |||
|- align="center" | |||
|'''[[Płot]]''' | |||
|[[Patyk|Patyki]] | |||
|[[Plik:CraftingFence.png]] | |||
|Używane jako bariera. Ma wysokość równą półtorej bloku dla gracza i [[Mob|mobów]], lecz 1 blok dla innych bloków. | |||
|} | |} | ||
Wersja z 18:54, 6 sty 2011


Crafting to metoda tworzenia bloków, narzędzi i innych zasobów w Minecrafcie. Jest to funkcja dostępna w wersji Beta, a także w usuniętych wersjach Alpha, Indev i Infdev. W celu stworzenie czegoś, gracz musi przenosić przedmioty ze swojego inwentarza do pól do Craftingu tak, by ułożyć je w odpowiedni wzór. Niektóre wzory działają także w odbiciu lustrzanym, np. cięciwa łuku może być po po prawej stronie, a patyk po lewej.
Gracz ma dostęp do pola do Craftingu o rozmiarze 2x2 w okienku inwentarza, z którego może zawsze korzystać. Przedmioty, których wykonanie zajmuje od 1 do 4 kratki mogą być wykonywanie właśnie tu. By uzyskać dostęp do pola 3x3, należy stworzyć stół warsztatowy, umieścić go na mapie i kliknać na niego prawym przyciskiem myszy. Spowoduje to wyskoczenie okienka z polem do Craftingu 3x3, dając graczowi możliwość spełnienia wszystkich recept w grze.
Kompletna lista wszystkich dostępnych przepisów
Podstawowe recepty
| Nazwa | Składniki | Crafting | Opis |
|---|---|---|---|
| Deski | Drewno | Plik:CraftingDeski.png | Używane jako budulec lub do stworzenia wielu rzeczy. |
| Patyki | Deski | Plik:CraftingPatyki.png | Potrzebne do stworzenia pochodni, strzał, znaków, płotów i rękojeści do narzędzi. |
| Pochodnie | Patyk + Węgiel | Plik:CraftingPochodnie.png | Pochodnie emitują światło. Mogą także topić śnieg i lód. |
| Stół warsztatowy | Drewno | Plik:CraftingWorkbenchIO.png | Daje graczowi dostęp do pola Craftingu w rozmiarze 3x3. |
| Piec | Brukowiec | Plik:CraftingFurnaceIO.png | Pozwala graczowi przetapiać. |
| Skrzynia | Drewno | Plik:CraftingChestIO.png | Używane do przechowywania przedmiotów i bloków. |
Recepty na bloki
| Nazwa | Składniki | Crafting | Opis |
|---|---|---|---|
| Bloki z minerałów | Sztabki żelaza, sztabki złota lub diamenty. | Plik:CraftingBlocksIOanim.gif | Używane jako budulec. |
| Glowstone | Proszek z Glowstone | Plik:CraftingBrittleGoldBlock.png | Działa jak pochodna, z tym, że jest blokiem stałym. Ze zniszczonego bloku wypada 1 proszek z Glowstone. |
| Wełna | Nić | Plik:CraftingClothIO.png | Używane jako budulec. Wełna wypada także z owcy. |
| TNT | Siarka + Piasek | Plik:CraftingTNTIO.png | Eksploduje. |
| Schodek | Brukowiec | Plik:CraftingStepsIO.png | Używane do wykonania długich schodów. Dwa schodki położone na sobie utworzą pełnowymiarowy blok. |
| Schody | Drewno lub Brukowiec | Plik:CraftingStairsIOanim.gif | Używane do wykonania kompaktowych schodów. |
| Śnieg (blok) | Śnieżki | Plik:CraftingSnowBlockIO.png | Używane do przechowywania śnieżek, lub jako budulec. |
| Glina (blok) | Glina | Plik:CraftingClayBlockIO.png | Używane do przechowywania gliny, lub jako budulec. |
| Cegły | Cegły | Plik:CraftingBrickBlockIO.png | Używane jako budulec |
| Biblioteczka | Deski + Książki | Plik:CraftingBookcaseIO.png | Używane jako dekoracja. |
| Szafa grająca | Deski + Diament | Plik:CraftingJukebox.png | Odtwarza nagrania |
| Latarnia | Dynia + Pochodnia | Plik:CraftingJackOLantern.png | Działa jak pochodnia. Świeci nieco jaśniej i pozostaje zapalona pod wodą. |
Recepty na narzędzia
Recepty na Broń
| Nazwa | Składniki | Crafting | Opis |
|---|---|---|---|
| Miecz | Patyki + deski, brukowiec, sztabki żelaza, sztabki złota lub diamenty. | Plik:CraftingSwordsIOanim.gif | Zadaje Mobom więcej obrażeń niż dłonią. |
| Łuk | Patyki + nici | Plik:CraftingBowIO.png | Pozwala na ataki z dystansu przy użyciu strzał. |
| Strzały | Krzemień + patyk + pióro | Plik:CraftingArrowsIO.png | Używane jako amunicja do łuków. |
Recepty na elementy zbroi
| Nazwa | Składniki | Crafting | Opis |
|---|---|---|---|
| Hełm | 5 skór, sztabek złota, sztabek żelaza, diamentów lub płomieni* | Plik:CraftingHelmetsIOanim.gif | Ochrona głowy, daje 1.5 punktu pancerza. |
| Napierśnik | 8 skór, sztabek złota, sztabek żelaza, diamentów lub płomieni* | Plik:CraftingChestplatesIOanim.gif | Ochrona piersi, 4 punkty pancerza. |
| Leginsy | 7 skór, sztabek złota, sztabek żelaza, diamentów lub płomieni* | Plik:CraftingLeggingsIOanim.gif | Ochrona nóg, daje 3 punkty pancerza. |
| Buty | 4 skóry, sztabki złota, sztabki żelaza, diamenty lub płomienie* | Plik:CraftingBootsIOanim.gif | Ochrona stóp, daje 1.5 punktu pancerza. |
* - NOTA: Wykonanie kolczugi też jest możliwe, ale wymaga bloków płomienia, które może dać Op komendą /give lub gracz za pomocą edytora inwentarza.
Recepty na środki transportu
| Nazwa | Składniki | Crafting | Opis |
|---|---|---|---|
| Minecart | Sztabki żelaza | Plik:CraftingMinecartIO.png | Używane do transportowania gacza lub Moba przez tory. |
| Napędzany Minecart | Piec + Minecart | Plik:PoweredMinecartCraft.png | Używany do popychania innych Minecartów przez tory używając paliwa (Wszystkiego, co oparte na drewnie, węgla i wiadra z lawą. |
| Minecart ze skrzynią | Skrzynia + Minecart | Plik:StorageMinecartCraft.png | Używane by transportować dobra przez tory. |
| Tory | Patyk + sztabki żelaza | Plik:CraftingMinecartTracksIO.png | Używane do kierowania Minecartami |
| Łódka | Deski | Plik:CraftingBoatIO.png | Używane by przemierzać wodę szybciej niż pływając. |
Recepty na elementy mechanizmów
| Nazwa | Składniki | Crafting | Opis |
|---|---|---|---|
| Drzwi | Drewno lub sztabki żelaza | Plik:CraftingDoorsIOanim.gif | Drewniane drzwi mogą być otwierane i zamykane przy pomocy kliknięcia i elektryczności. Drzwi żelazne mogą być otwieranie i zamykane tylko przy pomocy elektryczności. |
| Płyta | Drewno lub kamienie | Plik:CraftingPressurePlatesIOanim.gif | Używane do wysyłania ładunków elektrycznych gdy gracz lub Mob na niej stoi. Dodatkowo, płyta drewniana aktywuje się gdy leży na niej blok lub przedmiot (wyrzucany po naciśnięciu Q) |
| Kamienny przycisk | Kamienie | Plik:CraftingStoneButtonIO.png | Po wciśnięciu wysyła ładunek elektryczny. Pozostaje włączony przez sekundę. |
| Czerwona pochodnia | Czerwony proszek | Plik:CraftingRedTorchIO.png | Wysyła ładunek elektryczny. Może być także używana jako oświetlenie. |
| Dźwignia | Brukowiec + Patyk | Plik:CraftingLeverIO.png | Wysyła ładunek elektryczny po przełączeniu. Zmienia stan (ON/OFF) po kliknięciu. |
Recepty na jedzenie
| Nazwa | Składniki | Crafting | Opis |
|---|---|---|---|
| Miska | Drewno | Plik:CraftingBowlsIO.png | Używane do zrobienia zupy grzybowej. Po zjedzeniu gracz otrzymuje miskę z powrotem. |
| Zupa grzybowa | Czerwony muchomor + Brązowy muchomor + Miska | Plik:CraftingMushroomStewIO.png | Leczy 5 serc. Kolejność muchomorów nie gra roli. |
| Chleb | Zboże | Plik:CraftingBreadIO.png | Leczy 2.5 serca. |
| Złote jabłko | Złote bloki + jabłko | Plik:CraftingGoldenAppleIO.png | Leczy wszystkie 10 serc. |
Inne
| Nazwa | Składniki | Crafting | Opis |
|---|---|---|---|
| Minerały | [[Żelazo (blok)}|Żelazny blok]], złoty blok lub diamentowy blok | Plik:CraftingOreIOanim.gif | Odzyskiwanie sztabek lub diamentów z bloków |
| Obraz | Patyki + wełna | Plik:CraftingPaintingIO.png | Używane jako dekoracja. |
| Znak | Drewno + patyk | Plik:CraftingSignIO.png | Pokazuje tekst wprowadzony przez gracza. |
| Drabina | Patyki | Plik:CraftingLadderIO.png | Używane do pionowego wspinania się. |
| Papier | Bambus | Plik:CraftingPaperIO.png | Używane do stworzenia biblioteczki. |
| Płot | Patyki | Plik:CraftingFence.png | Używane jako bariera. Ma wysokość równą półtorej bloku dla gracza i mobów, lecz 1 blok dla innych bloków. |