Złoże żelaza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
d Anulowanie wersji 126200 autorstwa MetroKopUA (dyskusja): nie trzeba tego robić ręcznie, rozwiązałem tę kwestię bezpośrednio w module (you do not have to do it individually, I solved this issue directly in the module) ^^
Znacznik: Anulowanie edycji
 
(Nie pokazano 17 wersji utworzonych przez 12 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
|wygląd=Złoże żelaza.png
|wygląd=Złoże żelaza.png
|wygląd2=Łupkowe złoże żelaza.png
|wygląd2=Łupkowe złoże żelaza.png
|invwygląd=Ruda żelaza
|invwygląd=Złoże żelaza
|invwygląd2=Łupkowa ruda żelaza
|invwygląd2=Łupkowe złoże żelaza
|typ=Ruda
|typ=Złoże
|fizyka=Nie
|fizyka=Nie
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
Linia 11: Linia 11:
|palność=Nie
|palność=Nie
|odnawialne=Nie
|odnawialne=Nie
|opórtnt=3
|narzędzie=kamienny kilof
|narzędzie=kamienny kilof
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|wersja=Classic 0.0.14a
|idsłowne='''Złoże żelaza:''' iron_ore<br>
'''Łupkowe złoże żelaza:''' deepslate_iron_ore
}}
}}
'''Złoże żelaza''' (ang. ''Iron ore'') to jedno z pospolitych złóż. Jest źródłem [[Surowe żelazo|surowego żelaza]], które można na [[sztabka żelaza|sztabkę żelaza]], która jest używana do wytwarzania [[narzędzia|narzędzi]] i [[zbroja|zbroi]].
'''Złoże żelaza''' (ang. ''Iron Ore'') to jedno z pospolitych [[Złoże|złóż]]. Jest źródłem [[Ruda żelaza|rudy żelaza]] możliwej do przetopienia na [[sztabka żelaza|sztabkę żelaza]], która jest używana do wytwarzania [[narzędzia|narzędzi]] i [[zbroja|zbroi]].


'''Łupkowe złoże żelaza''' (ang. ''Deepslate iron ore'') to wariant złoża, który generuje się w [[łupek|łupku]] i [[tuf]]ie.
'''Łupkowe złoże żelaza''' (ang. ''Deepslate Iron Ore'') to wariant złoża żelaza, który generuje się w [[łupek|łupku]] i [[tuf]]ie.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Wydobywanie ===
=== Wydobywanie ===
Złoże żelaza można wydobyć kamiennym, żelaznym, diamentowym lub netherytowym [[kilof]]em. Jeśli jest niszczone w inny sposób, nie upuści nic po wydobyciu. Po wydobyciu upuszcza [[surowe żelazo]]. Działa na to zaklęcie [[zaklinanie|fortuna]], które zwiększa maksymalną ilość o 1 na poziom. Użycie jedwabnego dotyku powoduje wypadnięcie bloku złoża.
Złoże żelaza można wydobyć kamiennym lub lepszym [[kilof]]em. Jeśli jest niszczone w inny sposób, nie upuści nic po wydobyciu. Po wydobyciu upuszcza [[Ruda żelaza|rudę żelaza]]. Działa na to [[zaklęcie]] ''Szczęście'', które zwiększa maksymalną ilość o 1 na poziom. Użycie ''Jedwabnego dotyku'' powoduje wypadnięcie bloku złoża.
 
{{Wydobywanie|Złoże żelaza;Łupkowe złoże żelaza|Kilof;Kilof|Kamienny;Kamienny|łupy=0;0|horyzontalny=1}}
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-
! Blok !! {{BlockSprite|ruda-żelaza}} Złoże żelaza !! {{BlockSprite|łupkowa-ruda-żelaza}} Łupkowe złoże żelaza
|-
| '''Twardość''' || 3 || 4,5
|-
| '''Narzędzie''' || {{ItemSprite|kamienny-kilof|link=Kamienny kilof}} || {{ItemSprite|kamienny-kilof|link=Kamienny kilof}}
|-
! colspan="3" | Czas wydobycia*
|-
| '''Ręka''' || {{tc|nie|15}} || {{tc|nie|22,5}}
|-
| '''Drewniany''' || {{tc|nie|7,5}} || {{tc|nie|11,25}}
|-
| '''Kamienny''' || {{tc|tak|1,15}} || {{tc|tak|1,7}}
|-
| '''Żelazny''' || {{tc|tak|0,75}} || {{tc|tak|1,15}}
|-
| '''Diamentowy''' || {{tc|tak|0,6}} || {{tc|tak|0,85}}
|-
| '''Netherytowy''' || {{tc|tak|0,5}} || {{tc|tak|0,75}}
|-
| '''Złoty''' || {{tc|nie|1,25}} || {{tc|nie|1,9}}
|}
* Czas liczony w sekundach dla niezaklętych narzędzi


=== Naturalne generowanie ===
=== Naturalne generowanie ===
Złoża żelaza generują się na [[powierzchnia|świecie]] w [[złoże rud|grupach]]. Złoże próbuje się wygenerować 20 razy na [[chunk]] w żyłach o rozmiarze 0-13 bloków, na [[wysokości]]ach od 0 do 63 we wszystkich biomach. Średnio generuje się 112 złóż żelaza na chunk. Przy generacji złoże może zastąpić [[kamień]], [[granit]], [[dioryt]], [[andezyt]], [[tuf]] i [[łupek]]. Gdy zastąpi tuf lub łupek, staje się łupkowym złożem żelaza.
Złoża żelaza generują się w [[Nadziemie|Nadziemiu]] w 4 partiach:
* pierwsza próbuje się wygenerować 40 razy na chunk w grupach o rozmiarze 0–13 bloków na wysokościach od 80 do 255, najczęściej na wysokości 232; częstotliwość zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do końca zakresu;
* druga partia próbuje się wygenerować się 6 razy na chunk w złożach liczących 0–13 bloków na wysokościach od −24 do 54, najczęściej na wysokości 16; częstotliwość zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do końca zakresu;
* trzecia partia próbuje się wygenerować 3 razy na chunk w żyłach liczących 0–5 bloków złóż równomiernie na wysokościach od −63 do 72;
*czwartą partią są żyły żelaza formujące się między warstwami ''Y''=−60 i ''Y''=−8; są wymieszane z tufem.
Złoża żelaza mogą wygenerować się w żyłach żelaza. Przy generacji złoża mogą zastąpić [[kamień]], [[granit]], [[dioryt]], [[andezyt]], [[tuf]] i [[łupek]]. Gdy zastąpią tuf lub łupek, stają się łupkowymi złożami żelaza.


Od [[1.18|Java Edition 1.18]] złoża żelaza generują się 3 partiach:
W [[Bedrock Edition|edycji Bedrock]] złoża żelaza również próbują się wygenerować 40 razy na chunk w grupach 0–10 bloków na wysokościach od 128 do 256 w każdym typie [[góry|gór]]. Im niższa jest wysokość, tym częściej generują się złoża.
* Pierwsza próbuje się wygenerować 40 razy na chunk w grupach o rozmiarze 0-13 bloków na wysokościach od 128-320, najczęściej na wysokości 255, częstotliwość zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do końca zakresu.
* Druga partia próbuje się wygenerować się 6 razy na chunk w złożach liczących 0-13 bloków na wysokościach od -24 do 54, najczęściej na wysokości 15, częstotliwość zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do końca zakresu.
* Trzecia partia próbuje się wygenerować 3 razy na chunk w żyłach liczących 0-5 złóż równomiernie na wysokościach od -63 do 64.
 
Od [[Java Edition 1.18]] złoże żelaza może wygenerować się w żyle żelaza.
 
Od [[Bedrock Edition 1.18.0]] złoże żelaza również próbuje się wygenerować 40 razy na chunk w grupach 0-10 bloków na wysokościach od 128 do 256 w każdym typie [[góry|gór]]. Im niższa jest wysokość, tym częściej generują się rudy.


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
Linia 70: Linia 39:
|- align="center"
|- align="center"
! Składniki
! Składniki
! Wejście » Wyjście
! Wejście Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
|[[Złoże żelaza]] lub [[łupkowe złoże żelaza]]
|[[Złoże żelaza]] lub [[łupkowe złoże żelaza]]
|{{Grid/Furnace
|{{Grid/Furnace
|Input= Ruda żelaza, Łupkowa ruda żelaza
|Input= Złoże żelaza, Łupkowe złoże żelaza
|Output= Sztabka żelaza
|Output= Sztabka żelaza
|Fuel= Węgiel; Węgiel drzewny; Dębowe deski; Drewno dębu; Sadzonka,2; Patyk,2; Bambus,4; Wiadro z lawą; Blok suszonych wodorostów }}
}}
|}
|}


=== Blok dźwiękowy ===
=== Blok dźwiękowy ===
Ruda żelaza może zostać położona pod [[blok dźwiękowy|blokiem dźwiękowym]], aby ten wytwarzał dźwięki bębna basowego.
Złoże żelaza może zostać położone pod [[blok dźwiękowy|blokiem dźwiękowym]], aby ten wytwarzał dźwięki bębna basowego.


== Wartości danych ==
== Wartości danych ==
Linia 89: Linia 58:
! Nazwa !! ID słowne !! Tagi bloków !! Forma !! Klucz tłumaczeń
! Nazwa !! ID słowne !! Tagi bloków !! Forma !! Klucz tłumaczeń
|-
|-
| {{BlockSprite|ruda-żelaza}} Złoże żelaza
| {{BlockSprite|złoże-żelaza}} Złoże żelaza
| {{code|iron_ore}}
| {{code|iron_ore}}
| {{code|iron_ores|mineable/pickaxe|needs_stone_tool|d=<br>}}
| {{code|iron_ores|mineable/pickaxe|needs_stone_tool|d=<br>}}
Linia 95: Linia 64:
| {{code|block.minecraft.iron_ore}}
| {{code|block.minecraft.iron_ore}}
|-
|-
| {{BlockSprite|łupkowa-ruda-żelaza}} Łupkowe złoże żelaza  
| {{BlockSprite|łupkowe-złoże-żelaza}} Łupkowe złoże żelaza  
| {{code|deepslate_iron_ore}}
| {{code|deepslate_iron_ore}}
| {{code|iron_ores|mineable/pickaxe|needs_stone_tool|d=<br>}}
| {{code|iron_ores|mineable/pickaxe|needs_stone_tool|d=<br>}}
Linia 107: Linia 76:
! Nazwa !! ID słowne !! ID numeryczne !! Forma !! Klucz tłumaczeń
! Nazwa !! ID słowne !! ID numeryczne !! Forma !! Klucz tłumaczeń
|-
|-
| {{BlockSprite|ruda-żelaza}} Złoże żelaza || {{code|iron_ore}} || {{code|15}} || Blok,<br>Przedmiot || {{code|tile.iron_ore.name}}
| {{BlockSprite|złoże-żelaza}} Złoże żelaza || {{code|iron_ore}} || {{code|15}} || Blok,<br>Przedmiot || {{code|tile.iron_ore.name}}
|-
|-
| {{BlockSprite|łupkowa-ruda-żelaza}} Łupkowe złoże żelaza || {{code|deepslate_iron_ore}} || {{code|656}} || Blok,<br>Przedmiot || {{code|tile.deepslate_iron_ore.name}}
| {{BlockSprite|łupkowe-złoże-żelaza}} Łupkowe złoże żelaza || {{code|deepslate_iron_ore}} || {{code|656}} || Blok,<br>Przedmiot || {{code|tile.deepslate_iron_ore.name}}
|}
|}


== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|c}}
{{Historia|c}}
{{Historia||21 maja 2009|link=https://notch.tumblr.com/post/110762705|[[Notch]] wyraził chęć dodania rudy żelaza do gry.}}
{{Historia||21 maja 2009|link=https://notch.tumblr.com/post/110762705|[[Notch]] wyraził chęć dodania złoża żelaza do gry.}}
{{Historia||23 maja 2009|link=https://notch.tumblr.com/post/111691116|Notch napisał, że ukończył dodawanie rud żelaza w kamieniu.}}
{{Historia||23 maja 2009|link=https://notch.tumblr.com/post/111691116|Notch napisał, że ukończył dodawanie złóż żelaza w kamieniu.}}
{{Historia||0.0.14a_01|[[Plik:Ruda żelaza przed Texture Update.png|32px]] Dodano rudę żelaza. Występowała częściej i w dużo większych złożach liczących nawet do 167 bloków rud żelaza.}}{{Historia||0.27 SURVIVAL TEST|Ruda żelaza upuszczała po wydobyciu od 1 do 3 sztuk [[Blok żelaza|bloku żelaza]].}}
{{Historia||0.0.14a|[[Plik:Ruda żelaza przed Texture Update.png|32px]] Dodano złoże żelaza. Występowało częściej i w dużo większych złożach liczących nawet do 167 bloków złoża żelaza.}}
{{Historia||0.26 SURVIVAL TEST|Złoże żelaza upuszczało po wydobyciu od 1 do 3 sztuk [[Blok żelaza|bloku żelaza]].}}
 
{{Historia|i}}
{{Historia|i}}
{{Historia||0.31|snap=?|Teraz po wykopaniu rudy żelaza nie otrzymuje się bloków żelaza.}}
{{Historia||0.31|snap=?|Teraz po wykopaniu złoża żelaza nie otrzymuje się bloków żelaza.}}
{{Historia|||snap=29 stycznia 2010|Przed dodaniem [[piec]]a rudy przetapiało się, wrzucając blok rudy do [[ogień|ognia]].|Teraz po wykopaniu złoża żelaza otrzymywany jest blok rudy żelaza.}}
{{Historia|||snap=29 stycznia 2010|Przed dodaniem [[piec]]a złoża przetapiało się, wrzucając blok złoża do [[ogień|ognia]].
{{Historia|||snap=1 lutego 2010|Teraz, by wykopać rudę żelaza, trzeba użyć kamiennego, żelaznego, złotego lub diamentowego kilofa.}}
|Teraz po wykopaniu złoża żelaza otrzymywany jest blok złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=19 lutego 2010|Dodano [[piec]]e. Zastąpiły one [[ogień]] przy przetapianiu [[Rudy|rud]].}}
{{Historia|||snap=1 lutego 2010|Teraz, by wykopać złoże żelaza, trzeba użyć kamiennego, żelaznego, złotego lub diamentowego kilofa.}}
{{Historia|inf}}
{{Historia|||snap=19 lutego 2010|Dodano [[piec]]e. Zastąpiły one [[ogień]] przy przetapianiu [[Złoża|złóż]].}}
{{Historia||27 lutego 2010|Ruda żelaza nie generuje się.}}
 
{{Historia||20 marca 2010|Ruda żelaza generuje się ponownie, ale w inny sposób.}}
{{Historia|f}}
{{Historia||25 marca 2010|[[Złoża rud]] żelaza mają kształt bardziej zbliżony do obecnego.}}
{{Historia||27 lutego 2010|Złoża żelaza nie generują się.}}
{{Historia||27 marca 2010|Ruda żelaza regeneruje się przy ładowaniu świata, gdy na jej miejscu pojawił się [[kamień]].}}
{{Historia||20 marca 2010|Złoża żelaza generują się ponownie, ale w inny sposób.}}
{{Historia||30 marca 2010|Ruda żelaza nie regeneruje się.}}
{{Historia||25 marca 2010|Złoża żelaza mają kształt bardziej zbliżony do obecnego.}}
{{Historia||27 marca 2010|Złoża żelaza regenerują się przy ładowaniu świata, gdy na ich miejscu pojawił się [[kamień]].}}
{{Historia||30 marca 2010|Złoża żelaza nie regenerują się.}}
 
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w22a|Teraz po przetopieniu rudy żelaza daje ona graczowi punkty [[doświadczenie|doświadczenia]].}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w22a|Teraz po przetopieniu złoża żelaza daje ono graczowi [[Kula doświadczenia|kule doświadczenia]].}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Zlikwidowano [[ID]] numeryczne rudy żelaza, które wynosiło 15.}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Zlikwidowano [[ID]] numeryczne złoża żelaza, które wynosiło 15.}}
{{Historia||1.14|snap=?|[[Plik:Ruda żelaza Texture Update rev1.png|32px]] Została zaproponowana nowa tekstura rudy żelaza.}}
{{Historia||1.14|snap=?|[[Plik:Ruda żelaza Texture Update rev1.png|32px]] Została zaproponowana nowa tekstura złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=18w43a|[[Plik:Ruda żelaza 18w43a.png|32px]] Zmieniono teksturę rudy żelaza.}}
{{Historia|||snap=18w43a|[[Plik:Ruda żelaza 18w43a.png|32px]] Zmieniono teksturę złoża żelaza.}}
{{Historia||1.14.1|snap=Pre-Release 1|[[Plik:Ruda żelaza.png|32px]] Ponownie zmieniono teksturę rudy żelaza.}}
{{Historia||1.14.1|snap=Pre-Release 1|[[Plik:Ruda żelaza.png|32px]] Ponownie zmieniono teksturę złoża żelaza.}}
{{Historia||1.17|snap=21w07a|[[Plik:Ruda żelaza 21w07a.png|32px]] Zmieniono teksturę złoża żelaza.}}
{{Historia||1.17|snap=21w07a|[[Plik:Ruda żelaza 21w07a.png|32px]] Zmieniono teksturę złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=17 lutego 2021|slink=https://twitter.com/HenrikKniberg/status/1362095363314876418|[[Plik:Łupkowa ruda żelaza pre.png|32px]] Henrik Kniberg pokazał [[łupek|ponurytowy]] wariant złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=17 lutego 2021|slink=https://twitter.com/HenrikKniberg/status/1362095363314876418|[[Plik:Łupkowa ruda żelaza pre.png|32px]] Henrik Kniberg pokazał [[łupek|ponurytowy]] wariant złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=18 lutego 2021|slink=https://twitter.com/JasperBoerstra/status/1362396465470005251|[[Plik:Ruda żelaza pre.png|32px]] [[Plik:Łupkowa ruda żelaza pre2.png|32px]] [[JAPPA]] pokazał zaktualizowane tekstury standardowego i ponurytowego złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=18 lutego 2021|slink=https://twitter.com/JasperBoerstra/status/1362396465470005251|[[Plik:Ruda żelaza pre.png|32px]] [[Plik:Łupkowa ruda żelaza pre2.png|32px]] [[JAPPA]] pokazał zaktualizowane tekstury standardowego i ponurytowego złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=22 lutego 2021|slink=https://twitter.com/JasperBoerstra/status/1363828589708382210|[[Plik:Ruda żelaza pre2.png|32px]] [[Plik:Łupkowa ruda żelaza pre3.png|32px]] JAPPA pokazał nowe tekstury złoża żelaza i ponurytowego złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=22 lutego 2021|slink=https://twitter.com/JasperBoerstra/status/1363828589708382210|[[Plik:Ruda żelaza pre2.png|32px]] [[Plik:Łupkowa ruda żelaza pre3.png|32px]] JAPPA pokazał nowe tekstury złoża żelaza i ponurytowego złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=21w08a|[[Plik:Łupkowa ruda żelaza 21w08a.png|32px]] Dodano łupkowe złoże żelaza.|[[Plik:Ruda żelaza 21w08a.png|32px]] Zmieniono teksturę złoża żelaza.|Dodano tag bloków {{code|iron_ores}}.|Złoże żelaza generuje się rzadziej. Jednak w grze istnieje błąd, który powoduje, iż złoże żelaza generuje się zdecydowanie zbyt rzadko.|Złoże żelaza może generować się poniżej wysokości 0.}}
{{Historia|||snap=21w08a|[[Plik:Łupkowa ruda żelaza 21w08a.png|32px]] Dodano łupkowe złoże żelaza.
{{Historia|||snap=21w08b|Zwykłe złoże żelaza generuje się częściej.<ref>{{Bug|MC-216744}}</ref>}}
|[[Plik:Ruda żelaza 21w08a.png|32px]] Zmieniono teksturę złoża żelaza.
|Dodano tag bloków {{code|iron_ores}}.
|Złoża żelaza generują się rzadziej. Jednak w grze istnieje błąd, który powoduje, iż złoża żelaza generują się zdecydowanie zbyt rzadko.
|Złoża żelaza mogą generować się poniżej wysokości 0.}}
{{Historia|||snap=21w08b|Zwykłe złoża żelaza generują się częściej.<ref>{{Bug|MC-216744}}</ref>}}
{{Historia|||snap=2 marca 2021|slink=https://twitter.com/JasperBoerstra/status/1366733338023665665|[[Plik:Złoże żelaza.png|32px]] JAPPA pokazał nową teksturę złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=2 marca 2021|slink=https://twitter.com/JasperBoerstra/status/1366733338023665665|[[Plik:Złoże żelaza.png|32px]] JAPPA pokazał nową teksturę złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=4 marca 2021|slink=https://twitter.com/JasperBoerstra/status/1367460045903040517|[[Plik:Łupkowa ruda żelaza pre4.png|32px]] JAPPA pokazał nową teksturę łupkowego złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=4 marca 2021|slink=https://twitter.com/JasperBoerstra/status/1367460045903040517|[[Plik:Łupkowa ruda żelaza pre4.png|32px]] JAPPA pokazał nową teksturę łupkowego złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=21w10a|[[Plik:Złoże żelaza.png|32px]] [[Plik:Łupkowe złoże żelaza.png|32px]] Zaktualizowano tekstury standardowego i łupkowego złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=21w10a|[[Plik:Złoże żelaza.png|32px]] [[Plik:Łupkowe złoże żelaza.png|32px]] Zaktualizowano tekstury standardowego i łupkowego złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=21w14a|Teraz po zniszczeniu złoża narzędziem bez jedwabnego dotyku, wypada [[surowe żelazo]].}}
{{Historia|||snap=21w14a|Teraz po zniszczeniu złoża narzędziem bez ''Jedwabnego dotyku'' wypada [[ruda żelaza]].}}
{{Historia|||snap=21w15a|Wszystkie zmiany w generowaniu złoża żelaza wprowadzone w poprzednich snapshotach zostały cofnięte. Mogą zostać one włączone po zainstalowaniu odpowiedniej paczki danych.}}
{{Historia|||snap=21w15a|Wszystkie zmiany w generowaniu złóż żelaza wprowadzone w poprzednich snapshotach zostały cofnięte. Mogą zostać one włączone po zainstalowaniu odpowiedniej paczki danych.}}
{{Historia|p}}
{{Historia||1.17|snap=21w16a|Żyły żelaza formują się poniżej wysokości 0 i są wymieszane z tufem.}}
{{Historia||1.18|snap=Experimental Snapshot 1|Złoże żelaza znów generuje się tak jak w snapshotach do wersji 1.17, bez potrzeby używania paczki danych.}}
{{Historia||1.18|snap=Experimental Snapshot 1|Złoża żelaza znów generują się tak jak w snapshotach do wersji 1.17, bez potrzeby używania paczki danych.}}
{{Historia|||snap=experimental snapshot 4|Złoże żelaza generuje się częściej.}}
{{Historia|||snap=Experimental snapshot 4|Złoża żelaza generują się częściej.}}
{{Historia|||snap=21w37a|3=Żyły żelaza formują się między warstwami ''Y''=−60 i ''Y''=−8 oraz są wymieszane z tufem.
|4=Złoża żelaza generują się poniżej warstwy ''Y''=72, z tendencją wzrostową ku poziomowi ''Y''=16.
|5=Złoża żelaza również generują się powyżej wysokości 112, z większą ilością żelaza, gdy idzie się wyżej.}}
{{Historia|||snap=21w40a|Teraz złoża żelaza generują się powyżej wysokości 80, z większą ilością żelaza, gdy idzie się wyżej.}}


{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.1.0|[[Plik:Ruda żelaza przed Texture Update.png|32px]] Dodano rudę żelaza.}}
{{Historia||0.1.0|[[Plik:Ruda żelaza przed Texture Update.png|32px]] Dodano złoże żelaza.}}
{{Historia||0.3.0|Można uzyskać rudę żelaza w trybie przetrwania.}}
{{Historia||0.3.0|Można uzyskać złoże żelaza w trybie przetrwania.}}
{{Historia||0.3.2|Ruda żelaza jest dostępna w ekwipunku trybu kreatywnego.|Dodano piece i możliwość przetopienia rudy na sztabki.}}
{{Historia||0.3.2|Złoże żelaza jest dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego.
{{Historia||0.12.1|Ruda żelaza po przetopieniu pozostawia [[gracz]]owi punkty [[Doświadczenie|doświadczenia]].}}
|Dodano piece i możliwość przetopienia złoża na sztabki.}}
{{Historia|Bedrock}}
{{Historia||0.12.1|snap=build 1|Złoże żelaza po przetopieniu pozostawia [[gracz]]owi [[doświadczenie]].}}
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Plik:Ruda żelaza 18w43a.png|32px]] Zmieniono teksturę rudy żelaza.}}
 
{{Historia||1.16.220|snap=beta 1.16.220.50|[[Plik:Ruda żelaza 21w08a.png|32px]] Zmieniono teksturę rudy żelaza.}}
{{Historia|be}}
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Plik:Ruda żelaza 18w43a.png|32px]] Zmieniono teksturę złoża żelaza.}}
{{Historia||1.16.220|snap=beta 1.16.220.50|[[Plik:Ruda żelaza 21w08a.png|32px]] Zmieniono teksturę złoża żelaza.}}
{{Historia||1.17.0|snap=beta 1.16.230.52|[[Plik:Łupkowe złoże żelaza.png|32px]] Dodano łupkowe złoże żelaza.}}
{{Historia||1.17.0|snap=beta 1.16.230.52|[[Plik:Łupkowe złoże żelaza.png|32px]] Dodano łupkowe złoże żelaza.}}
{{Historia|||snap=beta 1.16.230.54|[[Plik:Złoże żelaza.png|32px]] Zaktualizowano teksturę złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=beta 1.16.230.54|[[Plik:Złoże żelaza.png|32px]] Zaktualizowano teksturę złoża żelaza.}}
{{Historia|||snap=beta 1.17.0.50|Teraz po zniszczeniu złoża narzędziem bez jedwabnego dotyku, wypada [[surowe żelazo]].}}
{{Historia|||snap=beta 1.17.0.50|Teraz po zniszczeniu złoża narzędziem bez ''Jedwabnego dotyku'' wypada [[ruda żelaza]].}}


{{Historia|k}}
{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.00|wiiu=Patch 1|[[Plik:Ruda żelaza przed Texture Update.png|32px]] Dodano rudę żelaza.}}
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.00|wiiu=Patch 1|[[Plik:Ruda żelaza przed Texture Update.png|32px]] Dodano złoże żelaza.}}
{{Historia||xbox=?|xbone=?|ps=?|wiiu=?|Przetopienie rudy żelaza daje doświadczenie.}}
{{Historia||xbox=?|xbone=?|ps=?|wiiu=?|Przetopienie złoża żelaza daje [[doświadczenie]].}}
{{Historia||xbox=none|xbone=none|ps=1.90|wiiu=none|[[Plik:Ruda żelaza 18w43a.png|32px]] Zmieniono teksturę rudy żelaza.}}
{{Historia||xbox=none|xbone=none|ps=1.90|wiiu=none|[[Plik:Ruda żelaza 18w43a.png|32px]] Zmieniono teksturę złoża żelaza.}}
 
{{Historia|New Nintendo 3DS Edition}}
{{Historia||0.1.0|[[Plik:Ruda żelaza przed Texture Update.png|32px]] Dodano złoże żelaza.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* W prawdziwym życiu rudy żelaza mogą mieć zabarwienie od czarnego, przez czerwień aż po żółć.
* W prawdziwym życiu rudy żelaza mogą mieć zabarwienie od czarnego, przez czerwień, aż po żółć.


== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:Rżelaza.png|Złoże rudy żelaza przed [[Aktualizacja tekstur|aktualizacją tekstur]].
Rżelaza.png|Złoże żelaza przed [[Aktualizacja tekstur|aktualizacją tekstur]]
Plik:Żelazna ruda.png|Naturalnie wygenerowana ruda w jaskini.
Żelazna ruda.png|Naturalnie wygenerowane złoże w jaskini
Plik:Przed rozkopaniem żelaza.png|Ruda żelaza przed rozkopaniem...
Przed rozkopaniem żelaza.png|Złoże żelaza przed rozkopaniem...
Plik:Rozkopana ruda żelaza.png|... i po rozkopaniu.
Rozkopana ruda żelaza.png|...I po rozkopaniu
</gallery>
</gallery>



Aktualna wersja na dzień 23:18, 26 paź 2025

Złoże żelaza


Typ

Złoże

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

3

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie


Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak, 64


Złoże żelaza (ang. Iron Ore) to jedno z pospolitych złóż. Jest źródłem rudy żelaza możliwej do przetopienia na sztabkę żelaza, która jest używana do wytwarzania narzędzi i zbroi.

Łupkowe złoże żelaza (ang. Deepslate Iron Ore) to wariant złoża żelaza, który generuje się w łupku i tufie.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Złoże żelaza można wydobyć kamiennym lub lepszym kilofem. Jeśli jest niszczone w inny sposób, nie upuści nic po wydobyciu. Po wydobyciu upuszcza rudę żelaza. Działa na to zaklęcie Szczęście, które zwiększa maksymalną ilość o 1 na poziom. Użycie Jedwabnego dotyku powoduje wypadnięcie bloku złoża.

Blok BlockCSS_new.png/2029 Złoże żelaza BlockCSS_new.png/2022 Łupkowe złoże żelaza
Twardość 3 4.5
Narzędzie ItemCSS.png/477 ItemCSS.png/477
Czas wydobycia (sekundy)[FN 1]
Domyślne 15 22.5
BlockCSS_new.png/1313 Drewniany 7.5 11.25
BlockCSS_new.png/1140 Kamienny 1.15 1.7
ItemCSS.png/707 Miedziany 0.9 1.35
ItemCSS.png/568 Żelazny 0.75 1.15
ItemCSS.png/557 Diamentowy 0.6 0.85
ItemCSS.png/689 Netherytowy 0.5 0.75
ItemCSS.png/564 Złoty 1.25 1.9
  1. Czasy nie biorą pod uwagę zaklęć, efektów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.

Naturalne generowanie

Złoża żelaza generują się w Nadziemiu w 4 partiach:

  • pierwsza próbuje się wygenerować 40 razy na chunk w grupach o rozmiarze 0–13 bloków na wysokościach od 80 do 255, najczęściej na wysokości 232; częstotliwość zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do końca zakresu;
  • druga partia próbuje się wygenerować się 6 razy na chunk w złożach liczących 0–13 bloków na wysokościach od −24 do 54, najczęściej na wysokości 16; częstotliwość zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do końca zakresu;
  • trzecia partia próbuje się wygenerować 3 razy na chunk w żyłach liczących 0–5 bloków złóż równomiernie na wysokościach od −63 do 72;
  • czwartą partią są żyły żelaza formujące się między warstwami Y=−60 i Y=−8; są wymieszane z tufem.

Złoża żelaza mogą wygenerować się w żyłach żelaza. Przy generacji złoża mogą zastąpić kamień, granit, dioryt, andezyt, tuf i łupek. Gdy zastąpią tuf lub łupek, stają się łupkowymi złożami żelaza.

W edycji Bedrock złoża żelaza również próbują się wygenerować 40 razy na chunk w grupach 0–10 bloków na wysokościach od 128 do 256 w każdym typie gór. Im niższa jest wysokość, tym częściej generują się złoża.

Zastosowanie

Przetapianie

W celu przetopienia złoża żelaza należy użyć pieca. Przetapianie daje średnio 0,7 punktu doświadczenia na każde przetopione złoże żelaza. Możliwe jest również użycie pieca hutniczego, który przetwarza je dwa razy szybciej, lecz gracz otrzyma dwa razy mniej punktów doświadczenia.

Składniki Wejście → Wyjście
Złoże żelaza lub łupkowe złoże żelaza







2

2

Blok dźwiękowy

Złoże żelaza może zostać położone pod blokiem dźwiękowym, aby ten wytwarzał dźwięki bębna basowego.

Wartości danych

ID

Java Edition:

Nazwa ID słowne Tagi bloków Forma Klucz tłumaczeń
BlockCSS_new.png/2029 Złoże żelaza iron_ore iron_ores
mineable/pickaxe
needs_stone_tool
Blok,
Przedmiot
block.minecraft.iron_ore
BlockCSS_new.png/2022 Łupkowe złoże żelaza deepslate_iron_ore iron_ores
mineable/pickaxe
needs_stone_tool
Blok,
Przedmiot
block.minecraft.deepslate_iron_ore

Bedrock Edition:

Nazwa ID słowne ID numeryczne Forma Klucz tłumaczeń
BlockCSS_new.png/2029 Złoże żelaza iron_ore 15 Blok,
Przedmiot
tile.iron_ore.name
BlockCSS_new.png/2022 Łupkowe złoże żelaza deepslate_iron_ore 656 Blok,
Przedmiot
tile.deepslate_iron_ore.name

Historia

Classic
21 maja 2009Notch wyraził chęć dodania złoża żelaza do gry.
23 maja 2009Notch napisał, że ukończył dodawanie złóż żelaza w kamieniu.
0.0.14a Dodano złoże żelaza. Występowało częściej i w dużo większych złożach liczących nawet do 167 bloków złoża żelaza.
0.26 SURVIVAL TESTZłoże żelaza upuszczało po wydobyciu od 1 do 3 sztuk bloku żelaza.
Indev
0.31?Teraz po wykopaniu złoża żelaza nie otrzymuje się bloków żelaza.
29 stycznia 2010Przed dodaniem pieca złoża przetapiało się, wrzucając blok złoża do ognia.
Teraz po wykopaniu złoża żelaza otrzymywany jest blok złoża żelaza.
1 lutego 2010Teraz, by wykopać złoże żelaza, trzeba użyć kamiennego, żelaznego, złotego lub diamentowego kilofa.
19 lutego 2010Dodano piece. Zastąpiły one ogień przy przetapianiu złóż.
Infdev
27 lutego 2010Złoża żelaza nie generują się.
20 marca 2010Złoża żelaza generują się ponownie, ale w inny sposób.
25 marca 2010Złoża żelaza mają kształt bardziej zbliżony do obecnego.
27 marca 2010Złoża żelaza regenerują się przy ładowaniu świata, gdy na ich miejscu pojawił się kamień.
30 marca 2010Złoża żelaza nie regenerują się.
Pełna wersja
1.3.112w22aTeraz po przetopieniu złoża żelaza daje ono graczowi kule doświadczenia.
1.1317w47aZlikwidowano ID numeryczne złoża żelaza, które wynosiło 15.
1.14? Została zaproponowana nowa tekstura złoża żelaza.
18w43a Zmieniono teksturę złoża żelaza.
1.14.1Pre-Release 1 Ponownie zmieniono teksturę złoża żelaza.
1.1721w07a Zmieniono teksturę złoża żelaza.
17 lutego 2021 Henrik Kniberg pokazał ponurytowy wariant złoża żelaza.
18 lutego 2021 JAPPA pokazał zaktualizowane tekstury standardowego i ponurytowego złoża żelaza.
22 lutego 2021 JAPPA pokazał nowe tekstury złoża żelaza i ponurytowego złoża żelaza.
21w08a Dodano łupkowe złoże żelaza.
Zmieniono teksturę złoża żelaza.
Dodano tag bloków iron_ores.
Złoża żelaza generują się rzadziej. Jednak w grze istnieje błąd, który powoduje, iż złoża żelaza generują się zdecydowanie zbyt rzadko.
Złoża żelaza mogą generować się poniżej wysokości 0.
21w08bZwykłe złoża żelaza generują się częściej.[1]
2 marca 2021 JAPPA pokazał nową teksturę złoża żelaza.
4 marca 2021 JAPPA pokazał nową teksturę łupkowego złoża żelaza.
21w10a Zaktualizowano tekstury standardowego i łupkowego złoża żelaza.
21w14aTeraz po zniszczeniu złoża narzędziem bez Jedwabnego dotyku wypada ruda żelaza.
21w15aWszystkie zmiany w generowaniu złóż żelaza wprowadzone w poprzednich snapshotach zostały cofnięte. Mogą zostać one włączone po zainstalowaniu odpowiedniej paczki danych.
21w16aŻyły żelaza formują się poniżej wysokości 0 i są wymieszane z tufem.
1.18Experimental Snapshot 1Złoża żelaza znów generują się tak jak w snapshotach do wersji 1.17, bez potrzeby używania paczki danych.
Experimental snapshot 4Złoża żelaza generują się częściej.
21w37aŻyły żelaza formują się między warstwami Y=−60 i Y=−8 oraz są wymieszane z tufem.
Złoża żelaza generują się poniżej warstwy Y=72, z tendencją wzrostową ku poziomowi Y=16.
Złoża żelaza również generują się powyżej wysokości 112, z większą ilością żelaza, gdy idzie się wyżej.
21w40aTeraz złoża żelaza generują się powyżej wysokości 80, z większą ilością żelaza, gdy idzie się wyżej.
Pocket Edition Alpha
0.1.0 Dodano złoże żelaza.
0.3.0Można uzyskać złoże żelaza w trybie przetrwania.
0.3.2Złoże żelaza jest dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego.
Dodano piece i możliwość przetopienia złoża na sztabki.
0.12.1build 1Złoże żelaza po przetopieniu pozostawia graczowi doświadczenie.
Bedrock Edition
1.10.0beta 1.10.0.3 Zmieniono teksturę złoża żelaza.
1.16.220beta 1.16.220.50 Zmieniono teksturę złoża żelaza.
1.17.0beta 1.16.230.52 Dodano łupkowe złoże żelaza.
beta 1.16.230.54 Zaktualizowano teksturę złoża żelaza.
beta 1.17.0.50Teraz po zniszczeniu złoża narzędziem bez Jedwabnego dotyku wypada ruda żelaza.
Console Edition
TU1CU11.00Patch 1 Dodano złoże żelaza.
????Przetopienie złoża żelaza daje doświadczenie.
1.90 Zmieniono teksturę złoża żelaza.
New Nintendo 3DS Edition
0.1.0 Dodano złoże żelaza.

Ciekawostki

  • W prawdziwym życiu rudy żelaza mogą mieć zabarwienie od czarnego, przez czerwień, aż po żółć.

Galeria


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.