Kilof: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Poprawka
sekcja Wytwarzanie rozbita na drewniany kilof i pozostałe - uodporniono na dodanie w przyszłości większej liczby rodzajów drewna. Kilofy mają o 1 mniej punkt wytrzymałości, bo zerowa wytrzymałość już się nie liczy
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Przedmiot
{{Przedmiot
|wygląd1=Drewniany miecz.png; Kamienny kilof.png; Żelazny kilof.png; Złoty kilof.png; Diamentowy kilof.png; Netherytowy kilof.png
|wygląd1=Drewniany kilof.png; Kamienny kilof.png; Żelazny kilof.png; Złoty kilof.png; Diamentowy kilof.png; Netherytowy kilof.png
|invwygląd=Drewniany kilof
|invwygląd=Drewniany kilof
|invwygląd2=Kamienny kilof
|invwygląd2=Kamienny kilof
Linia 8: Linia 8:
|invwygląd6=Netherytowy kilof
|invwygląd6=Netherytowy kilof
|typ=Narzędzie
|typ=Narzędzie
|wytrzymałość=Złoty: 33 użycia<br>
|wytrzymałość=Złoty: 32 użycia<br>
Drewniany: 60 użycia<br>
Drewniany: 59 użyć<br>
Kamienny: 132 użycia<br>
Kamienny: 131 użyć<br>
Żelazny: 251 użycia<br>
Żelazny: 250 użyć<br>
Diamentowy: 1562 użycia<br>
Diamentowy: 1561 użyć<br>
Netherytowy: 2031 użycia<br>
Netherytowy: 2031 użyć<br>
|odnawialne='''Netherytowy''':<br>
|odnawialne='''Netherytowy''': Nie<br>
Nie<br>
'''Pozostałe:''' Tak
'''Pozostałe:'''<br>
Tak
|łączenie=Nie
|łączenie=Nie
|multipledata={{dv|270|Drewniany}}{{dv|274|Kamienny}}{{dv|257|Żelazny}}{{dv|285|Złoty}}{{dv|278|Diamentowy}}
}}
}}
'''Kilof''' (ang. ''Pickaxe'') – jedno z [[narzędzia|narzędzi]] w [[Minecraft|Minecrafcie]]. Służy do wydobywania wszystkich złóż i kamiennych [[blok]]ów, od kamienia po diamenty.
'''Kilof''' (ang. ''Pickaxe'') – jedno z [[narzędzia|narzędzi]] w [[Minecraft|Minecrafcie]]. Służy do wydobywania wszystkich złóż i kamiennych [[blok]]ów, od kamienia po diamenty.


==Otrzymywanie==
== Otrzymywanie ==
===[[Wytwarzanie]]===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| class="wikitable"
|- align="center"
|- align="center"
!Składniki
! Składniki
! Wejście → Wyjście
! Wejście → Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Patyk|Patyki]]'''<br>+<br>'''[[Deski]]'''/'''[[bruk]]'''/[[czernit]]/<br>[[łupkowy bruk]]/<br>'''[[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]]'''/<br>[[Sztabka złota|'''sztabki złota''']]/<br>'''[[Diament|diamenty]]'''
!'''[[Patyk]]i'''<br>+<br>'''[[Deski]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Dębowe deski;Brzozowe deski;Sosnowe deski;Tropikalne deski;Ciemne deski;Akacjowe deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski;Bruk;Czernit;Łupkowy bruk;Sztabka żelaza;Sztabka złota;Diament
|A1= Dowolne deski
|B1= Dębowe deski;Brzozowe deski;Sosnowe deski;Tropikalne deski;Ciemne deski;Akacjowe deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski;Bruk;Czernit;Łupkowy bruk;Sztabka żelaza;Sztabka złota;Diament
|B1= Dowolne deski
|C1= Dębowe deski;Brzozowe deski;Sosnowe deski;Tropikalne deski;Ciemne deski;Akacjowe deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski; Bruk;Czernit;Łupkowy bruk;Sztabka żelaza;Sztabka złota;Diament
|C1= Dowolne deski
|B2= Patyk |B3= Patyk
|B2= Patyk |B3= Patyk
|Output= Drewniany kilof;Drewniany kilof;Drewniany kilof;Drewniany kilof;Drewniany kilof;Drewniany kilof;Drewniany kilof;Drewniany kilof;Kamienny kilof;Kamienny kilof;Kamienny kilof;Żelazny kilof;Złoty kilof;Diamentowy kilof
|Output= Drewniany kilof
}}
|- align="center"
![[Patyk]]i<br>+<br>[[Bruk]]/[[czernit]]/<br>[[łupkowy bruk]]/<br>[[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]]/<br>[[Sztabka złota|sztabki złota]]/<br>[[diament]]y
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk;Czernit;Łupkowy bruk;Sztabka żelaza;Sztabka złota;Diament
|B1= Bruk;Czernit;Łupkowy bruk;Sztabka żelaza;Sztabka złota;Diament
|C1= Bruk;Czernit;Łupkowy bruk;Sztabka żelaza;Sztabka złota;Diament
|B2= Patyk |B3= Patyk
|Output= Kamienny kilof;Kamienny kilof;Kamienny kilof;Żelazny kilof;Złoty kilof;Diamentowy kilof
}}
}}
|}
|}


 
=== [[Ulepszanie]] ===
===[[Ulepszanie]] ===
{{Ulepszanie
{{Ulepszanie
|składniki=[[Miecz|Diamentowy kilof]] + <br>[[sztabka netherytu]]
|składniki=[[Diamentowy kilof]] + <br>[[sztabka netherytu]]
|Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie)
|Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie)
|Diamentowy kilof
|Diamentowy kilof
Linia 49: Linia 54:
|Netherytowy kilof}}
|Netherytowy kilof}}


===Naturalne generowanie===
=== Naturalne generowanie ===
 
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-
|-
!Przedmiot!!Struktura!!Pojemnik!!Ilość!!Szansa
! Przedmiot !! Struktura !! Pojemnik !! Ilość !! Szansa
|-
|-
! colspan="5" |[[Java Edition]]
! colspan="5" |[[Java Edition]]
|-
|-
|{{ItemLink|Drewniany kilof}}||[[Skrzynia#Bonusowa_skrzynia|Bonusowa skrzynia]]||Skrzynia||1||75%
|{{ItemLink|Drewniany kilof}} || [[Bonusowa skrzynia]] || Skrzynia || 1 || 75%
|-
|-
|{{ItemLink|Kamienny kilof}}||[[Skrzynia#Bonusowa_skrzynia|Bonusowa skrzynia]]||Skrzynia||1||25%
|{{ItemLink|Kamienny kilof}} || [[Bonusowa skrzynia]] || Skrzynia ||1 || 25%
|-
|-
| rowspan="5" |{{ItemLink|Żelazny kilof}}
| rowspan="5" |{{ItemLink|Żelazny kilof}}
|[[Opuszczona kopalnia]]||Skrzynia||1||7%
|{{EnvLink|Opuszczona kopalnia}}||Skrzynia||1||7%
|-
|-
| rowspan="2" |[[Twierdza]]||Skrzynia magazynowa||1||4%
| rowspan="2" |{{EnvLink|Twierdza}} ||Skrzynia magazynowa||1||4%
|-
|-
|Skrzynia ołtarzowa||1||12,1%
|Skrzynia ołtarzowa||1||12,1%
|-
|-
| rowspan="2" |[[Wioska]]||Skrzynia narzędziarza||1||41,2%
| rowspan="2" |{{EnvLink|Wioska}}||Skrzynia narzędziarza||1||41,2%
|-
|-
|Skrzynia kowala||1||25,6%
|Skrzynia kowala||1||25,6%
|-
|-
|{{ItemLink|Żelazny kilof|Żelazny kilof|Zaklęty żelazny kilof}}||[[Miasto Endu]]||Skrzynia||1||13,3%
|{{ItemLink|Żelazny kilof|Żelazny kilof|Zaklęty żelazny kilof}}||{{EnvLink|Miasto Endu}}||Skrzynia||1||13,3%
|-
|-
| {{ItemLink|Złoty kilof|Złoty kilof|Zaklęty złoty kilof}}||[[Ruina portalu]]||Skrzynia||1||20,5%
|{{ItemLink|Złoty kilof|Złoty kilof|Zaklęty złoty kilof}}||{{EnvLink|Ruina portalu}}||Skrzynia||1||20,5%
|-
|-
|{{ItemLink|Diamentowy kilof|Diamentowy kilof|Zaklęty diamentowy kilof}}||[[Miasto Endu]]||Skrzynia||1||13,3%
|{{ItemLink|Diamentowy kilof|Diamentowy kilof|Zaklęty diamentowy kilof}}||{{EnvLink|Miasto Endu}}||Skrzynia||1||13,3%
|-
|-
|{{ItemLink|Diamentowy kilof|Diamentowy kilof|Zaklęty diamentowy kilof}}||[[Ruiny bastionu]]||Zwykła skrzynia||1||6,7%
|{{ItemLink|Diamentowy kilof|Diamentowy kilof|Zaklęty diamentowy kilof}}||{{EnvLink|Ruiny bastionu}}||Zwykła skrzynia||1||6,7%
|-
|-
|{{ItemLink|Diamentowy kilof|Diamentowy kilof|Zaklęty diamentowy kilof}}||[[Ruiny bastionu]]|| Skrzynia w stajni hoglinów||1||13,6%
|{{ItemLink|Diamentowy kilof|Diamentowy kilof|Zaklęty diamentowy kilof}}||{{EnvLink|Ruiny bastionu}}|| Skrzynia w stajni hoglinów||1||13,6%
|-
|-
! colspan="5" |[[Bedrock Edition]]
! colspan="5" |[[Bedrock Edition]]
Linia 89: Linia 93:
|-
|-
| rowspan="5" |{{ItemLink|Żelazny kilof}}
| rowspan="5" |{{ItemLink|Żelazny kilof}}
|[[Opuszczona kopalnia]]||Skrzynia||1||7%
|{{EnvLink|Opuszczona kopalnia}}||Skrzynia||1||7%
|-
|-
| rowspan="2" |[[Twierdza]]||Skrzynia magazynowa||1|| 3,2%
| rowspan="2" |{{EnvLink|Twierdza}}||Skrzynia magazynowa||1|| 3,2%
|-
|-
|Skrzynia ołtarzowa||1||11,8%
|Skrzynia ołtarzowa||1||11,8%
|-
|-
| rowspan="2" |[[Wioska]]||Skrzynia narzędziarza||1||41,2%
| rowspan="2" |{{EnvLink|Wioska}}||Skrzynia narzędziarza||1||41,2%
|-
|-
|Skrzynia kowala||1||25,6%
|Skrzynia kowala||1||25,6%
|-
|-
|{{ItemLink|Żelazny kilof|Żelazny kilof|Zaklęty żelazny kilof}}||[[Miasto Endu]]||Skrzynia||1||13,3%
|{{ItemLink|Żelazny kilof|Żelazny kilof|Zaklęty żelazny kilof}}||{{EnvLink|Miasto Endu}}||Skrzynia||1||13,3%
|-
|-
| {{ItemLink|Złoty kilof|Złoty kilof|Zaklęty złoty kilof}}||[[Ruina portalu]]||Skrzynia||1||20,5%
|{{ItemLink|Złoty kilof|Złoty kilof|Zaklęty złoty kilof}}||{{EnvLink|Ruina portalu}}||Skrzynia||1||20,5%
|-
|-
|{{ItemLink|Diamentowy kilof|Diamentowy kilof|Zaklęty diamentowy kilof}}||[[Miasto Endu]]||Skrzynia||1||13,3%
|{{ItemLink|Diamentowy kilof|Diamentowy kilof|Zaklęty diamentowy kilof}}||{{EnvLink|Miasto Endu}}||Skrzynia||1||13,3%
|}
|}


===[[Handel]]===
=== Handel ===
Zaklęte diamentowe kilofy można pozyskać poprzez handel za 12–15 [[szmaragd]]ów, a zaklęte żelazne kilofy – za 9–11 szmaragdów. Zaklęcia mogą mieć poziomy 5–19.
Zaklęte diamentowe kilofy można pozyskać poprzez [[handel]] za 12–15 [[szmaragd]]ów, a zaklęte żelazne kilofy – za 9–11 szmaragdów. Zaklęcia mogą mieć poziomy 5–19.


==Szybkość i wytrzymałość==
== Szybkość i wytrzymałość ==
Poniższa tabela przedstawia czas potrzebny do wydobycia danego bloku. Wartości oznaczone czerwonym tłem nie mogą być zebrane danym typem narzędzia, zaś niebieskim – do zebrania których wymagane jest ulepszenie narzędzia o [[Zaklinanie|''Jedwabny dotyk'']].
Poniższa tabela przedstawia czas potrzebny do wydobycia danego bloku. Wartości oznaczone czerwonym tłem nie mogą być zebrane danym typem narzędzia, zaś niebieskim – do zebrania których wymagane jest ulepszenie narzędzia o [[Zaklinanie|''Jedwabny dotyk'']].
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center"
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center"
!Kilofy
! Kilofy
!Brak
! Brak
!Drewniany
! Drewniany
!Kamienny
! Kamienny
!Żelazny
! Żelazny
!Diamentowy
! Diamentowy
!Złoty
! Złoty
|-
|-
![[Wytrzymałość]]
![[Wytrzymałość]]
Linia 129: Linia 133:
|-
|-
!{{BlockLink|Obsydian}}
!{{BlockLink|Obsydian}}
| style="background-color:#fbb" |4,1 min
| style="background-color:#fbb" |250 s
| style="background-color:#fbb" |4,1 min
| style="background-color:#fbb" |125 s
| style="background-color:#fbb" |4,1 min
| style="background-color:#fbb" |62,5 s
| style="background-color:#fbb" |4,1 min
| style="background-color:#fbb" |41,7 s
|10 s
|9,4 s
| style="background-color:#fbb" |4,1 min
| style="background-color:#fbb" |20,85
|-
|-
!{{BlockLink|id=143|Skrzynia Endu}}
!{{BlockLink|Skrzynia Endu}}
| style="background-color:#fbb" |112,5 s
| style="background-color:#ddf" |33,75 s
| style="background-color:#ddf" |16,9 s
| style="background-color:#ddf" |16,9 s
| style="background-color:#ddf" |8,45 s
| style="background-color:#ddf" |8,45 s
Linia 146: Linia 150:
!{{BlockLink|Blok diamentu}}
!{{BlockLink|Blok diamentu}}
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |12,5 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |6,25 s
|1,25 s
|1,25 s
|0,95 s
|0,95 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |2,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=34|Blok szmaragdu}}
!{{BlockLink|Blok szmaragdu}}
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |12,5 s
| style="background-color:#fbb" |6,25 s
|1,25 s
|1,25 s
|0,95 s
|0,95 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |2,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|Blok żelaza}}
!{{BlockLink|Blok żelaza}}
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |12,5 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
|1,9 s
|1,25 s
|1,25 s
|0,95 s
|0,95 s
| style="background-color:#fbb" |2,1 s
|-
!{{BlockLink|Kowadło}}
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
|-
!{{BlockLink|id=259|Kowadło}}
| style="background-color:#fbb" | 25 s
|3,75 s
|3,75 s
|1,9 s
|1,9 s
Linia 176: Linia 180:
|0,65 s
|0,65 s
|-
|-
!{{BlockLink|Kraty}}
!{{BlockLink|Żelazne kraty}}
| style="background-color:#fbb" | 25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
|3,75 s
|3,75 s
|1,9 s
|1,9 s
Linia 184: Linia 188:
|0,65 s
|0,65 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=98|Przywoływacz potworów|Spawner potworów}}
!{{BlockLink|Przyzywacz potworów}}
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
| style="background-color:#fbb" |3,75 s
| style="background-color:#fbb" |3,75 s
Linia 192: Linia 196:
| style="background-color:#fbb" |0,65 s
| style="background-color:#fbb" |0,65 s
|-
|-
!{{BlockLink|Stół do zaklęć}}
!{{BlockLink|Stół do zaklinania}}
| style="background-color:#fbb" | 25 s
| style="background-color:#fbb" |25 s
|3,75 s
|3,75 s
|1,9 s
|1,9 s
Linia 201: Linia 205:
|-
|-
!{{ItemLink|Żelazne drzwi}}
!{{ItemLink|Żelazne drzwi}}
| style="background-color:#fbb" | 25 s
|7,5 s
|3,75 s
|3,75 s
|1,9 s
|1,9 s
Linia 225: Linia 229:
|0,45 s
|0,45 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=217|Blok lazurytu}}
!{{BlockLink|Blok lazurytu}}
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
|1,15 s
|1,15 s
|0,75 s
|0,75 s
|0,6 s
|0,6 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |1,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|Blok złota}}
!{{BlockLink|Blok złota}}
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
| style="background-color:#fbb" | 15 s
| style="background-color:#fbb" |3,75 s
|0,75 s
|0,75 s
|0,6 s
|0,6 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |1,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|Kamień Endu}}
!{{BlockLink|Kamień Endu}}
Linia 251: Linia 255:
!{{BlockLink|Złoże redstone}}
!{{BlockLink|Złoże redstone}}
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |3,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |1,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=75|Złoże diamentu}}
!{{BlockLink|Złoże diamentu}}
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
| style="background-color:#fbb" |3,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |1,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=241|Złoże lazurytu}}
!{{BlockLink|Złoże lazurytu}}
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
| style="background-color:#ddf" |1,15 s
| style="background-color:#ddf" |1,15 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |1,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=252|Złoże szmaragdu}}
!{{BlockLink|Złoże szmaragdu}}
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
| style="background-color:#fbb" |3,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |1,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|Złoże węgla}}
!{{BlockLink|Złoże węgla}}
Linia 289: Linia 293:
| style="background-color:#ddf" |0,4 s
| style="background-color:#ddf" |0,4 s
|-
|-
!{{BlockLink|Ruda złota}}
!{{BlockLink|Złoże złota}}
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" | 15 s
|0,75 s
|0,6 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
| style="background-color:#fbb" |3,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
| style="background-color:#fbb" |1,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|Złoże żelaza}}
!{{BlockLink|Złoże żelaza}}
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
|1,15 s
| style="background-color:#ddf" |1,15 s
|0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
|0,6 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |1,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=280|Złoże kwarcu}}
!{{BlockLink|Złoże kwarcu}}
| style="background-color:#fbb" |15 s
| style="background-color:#fbb" |15 s
|2,25 s
| style="background-color:#ddf" |2,25 s
|1,15 s
| style="background-color:#ddf" |1,15 s
|0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
|0,6 s
| style="background-color:#ddf" |0,6 s
|0,4 s
| style="background-color:#ddf" |0,4 s
|-
|-
!{{BlockLink|Bruk}}
!{{BlockLink|Bruk}}
| style="background-color:#fbb" | 10 s
| style="background-color:#fbb" |10 s
|1,5 s
|1,5 s
|0,75 s
|0,75 s
Linia 321: Linia 325:
|0,25 s
|0,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=53|Zamszony bruk}}
!{{BlockLink|Zamszony bruk}}
| style="background-color:#fbb" | 10 s
| style="background-color:#fbb" |10 s
|1,5 s
|1,5 s
|0,75 s
|0,75 s
Linia 330: Linia 334:
|-
|-
!
!
{{BlockLink|id=8|Cegły}}
{{BlockLink|Cegły}}
| style="background-color:#fbb" | 10 s
| style="background-color:#fbb" |10 s
|1,5 s
|1,5 s
|0,75 s
|0,75 s
Linia 338: Linia 342:
|0,25 s
|0,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=23|Kamienne schody|Schody}}
!{{BlockLink|Kamienne schody}}
| style="background-color:#fbb" | 10 s
| style="background-color:#fbb" |10 s
|1,5 s
|1,5 s
|0,75 s
|0,75 s
Linia 346: Linia 350:
|0,25 s
|0,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=43|Kamienna płyta|Schodek}}
!{{BlockLink|Kamienna płyta}}
| style="background-color:#fbb" | 10 s
| style="background-color:#fbb" |10 s
|1,5 s
|1,5 s
|0,75 s
|0,75 s
Linia 355: Linia 359:
|-
|-
!{{BlockLink|Kocioł}}
!{{BlockLink|Kocioł}}
| style="background-color:#fbb" | 10 s
| style="background-color:#fbb" |10 s
|1,5 s
|1,5 s
|0,75 s
|0,75 s
Linia 362: Linia 366:
|0,25 s
|0,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=214|Murek z bruku}}
!{{BlockLink|Brukowy murek}}
| style="background-color:#fbb" | 10 s
| style="background-color:#fbb" |10 s
|1,5 s
|1,5 s
|0,75 s
|0,75 s
Linia 370: Linia 374:
|0,25 s
|0,25 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=79|Kamienne cegły}}
!{{BlockLink|Kamienne cegły}}
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
|1,15 s
|1,15 s
| 0,6 s
|0,6 s
| 0,4 s
|0,4 s
|0,3 s
|0,3 s
|0,2 s
|0,2 s
Linia 381: Linia 385:
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
|1,15 s
|1,15 s
| 0,6 s
|0,6 s
| 0,4 s
|0,4 s
|0,3 s
|0,3 s
|0,2 s
|0,2 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=23|Schody z kamiennych cegieł|Schody}}
!{{BlockLink|Kamienne ceglane schody}}
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
| style="background-color:#fbb" |7,5 s
|1,15 s
|1,15 s
| 0,6 s
|0,6 s
| 0,4 s
|0,4 s
|0,3 s
|0,3 s
|0,2 s
|0,2 s
Linia 396: Linia 400:
!{{BlockLink|Piaskowiec}}
!{{BlockLink|Piaskowiec}}
| style="background-color:#fbb" |4 s
| style="background-color:#fbb" |4 s
| 0,6 s
|0,6 s
|0,3 s
|0,3 s
|0,2 s
|0,2 s
Linia 402: Linia 406:
|0,1 s
|0,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|id=23|Schody z piaskowca|Schody}}
!{{BlockLink|Piaskowcowe schody}}
| style="background-color:#fbb" |4 s
| style="background-color:#fbb" |4 s
| 0,6 s
|0,6 s
|0,3 s
|0,3 s
|0,2 s
|0,2 s
Linia 419: Linia 423:
|-
|-
!{{BlockLink|Statyw alchemiczny}}
!{{BlockLink|Statyw alchemiczny}}
| style="background-color:#fbb" |4 s
|0,75 s
| 0,6 s
|0,4 s
|0,3 s
|0,2 s
|0,2 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|Lód}}
!{{BlockLink|Lód}}
| style="background-color:#fbb" |0,15 s
| style="background-color:#ddf" |0,75 s
| style="background-color:#ddf" |0,4 s
| style="background-color:#ddf" |0,2 s
| style="background-color:#ddf" |0,15 s
| style="background-color:#ddf" |0,1 s
| style="background-color:#ddf" |0,1 s
|-
!{{BlockLink|Kamienna płytka naciskowa}}
|0,75 s
|0,4 s
|0,4 s
|0,2 s
|0,2 s
Linia 433: Linia 445:
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|-
!{{BlockLink|Płyta naciskowa}}
| style="background-color:#fbb" |2,5 s
|0,75 s
|0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,05 s
|-
|-
!{{BlockLink|Netherrack}}
!{{BlockLink|Netherrack}}
Linia 450: Linia 454:
|0,05 s
|0,05 s
|}
|}
==Historia==
 
== Historia ==
{{Historia|Indev}}
{{Historia|Indev}}
{{Historia||0.31|snap=11 stycznia 2010|Dodano drewniane i kamienne kilofy.}}
{{Historia||0.31|snap=11 stycznia 2010|Dodano drewniane i kamienne kilofy.}}
Linia 463: Linia 468:
{{Historia|||snap=15w44a|Teraz drewniane i kamienne kilofy rzadziej generują się w [[Skrzynia#Bonusowa skrzynia|bonusowych skrzyniach]].}}
{{Historia|||snap=15w44a|Teraz drewniane i kamienne kilofy rzadziej generują się w [[Skrzynia#Bonusowa skrzynia|bonusowych skrzyniach]].}}
{{Historia||1.16|snap=20w10a|Dodano netherytowy kilof.}}
{{Historia||1.16|snap=20w10a|Dodano netherytowy kilof.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.2.0|Dodano kamienne kilofy.}}
{{Historia||0.2.0|Dodano kamienne kilofy.}}
Linia 474: Linia 480:
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


==Postępy==
== Postępy ==
{{main|Postępy}}
{{main|Postępy}}
{{Postępy|start}}
{{Postępy|start}}
Linia 484: Linia 490:
{{Postępy|end}}
{{Postępy|end}}


==Ciekawostki==
== Ciekawostki ==
*W związku z błędem gry, możliwe jest łączenie kilofów w grupy – wystarczy dać je sobie za pomocą {{cmd|give}}.  
*W związku z błędem gry, możliwe jest łączenie kilofów w grupy – wystarczy dać je sobie za pomocą {{cmd|give}}.  
**Gdy wytrzymałość tych zgrupowanych kilofów spadnie do zera, liczba kilofów zmniejszy się o 1, a ich wytrzymałość się odnowi.
**Gdy wytrzymałość tych zgrupowanych kilofów spadnie do zera, liczba kilofów zmniejszy się o 1, a ich wytrzymałość się odnowi.

Wersja z 18:23, 18 maj 2025

Kilof






Typ

Narzędzie

Wytrzymałość

Złoty: 32 użycia
Drewniany: 59 użyć
Kamienny: 131 użyć
Żelazny: 250 użyć
Diamentowy: 1561 użyć
Netherytowy: 2031 użyć

Odnawialne

Netherytowy: Nie
Pozostałe: Tak

Możliwość grupowania

Nie

Rzadkość

Pospolita


Kilof (ang. Pickaxe) – jedno z narzędzi w Minecrafcie. Służy do wydobywania wszystkich złóż i kamiennych bloków, od kamienia po diamenty.

Otrzymywanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Patyki
+
Deski








































Patyki
+
Bruk/czernit/
łupkowy bruk/
sztabki żelaza/
sztabki złota/
diamenty






























Ulepszanie

Składniki Receptura ulepszania
Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie) +
Diamentowy kilof +
sztabka netherytu
Ulepsz sprzętSzablon kowalski (Netherytowe ulepszenie)




Naturalne generowanie

Przedmiot Struktura Pojemnik Ilość Szansa
Java Edition
ItemCSS.png/482 Drewniany kilof Bonusowa skrzynia Skrzynia 1 75%
ItemCSS.png/477 Kamienny kilof Bonusowa skrzynia Skrzynia 1 25%
ItemCSS.png/471 Żelazny kilof EnvCSS.png/44 Opuszczona kopalnia Skrzynia 1 7%
EnvCSS.png/45 Twierdza Skrzynia magazynowa 1 4%
Skrzynia ołtarzowa 1 12,1%
EnvCSS.png/47 Wioska Skrzynia narzędziarza 1 41,2%
Skrzynia kowala 1 25,6%
ItemCSS.png/471 Zaklęty żelazny kilof EnvCSS.png/53 Miasto Endu Skrzynia 1 13,3%
ItemCSS.png/467 Zaklęty złoty kilof EnvCSS.png/97 Ruina portalu Skrzynia 1 20,5%
ItemCSS.png/460 Zaklęty diamentowy kilof EnvCSS.png/53 Miasto Endu Skrzynia 1 13,3%
ItemCSS.png/460 Zaklęty diamentowy kilof EnvCSS.png/96 Ruiny bastionu Zwykła skrzynia 1 6,7%
ItemCSS.png/460 Zaklęty diamentowy kilof EnvCSS.png/96 Ruiny bastionu Skrzynia w stajni hoglinów 1 13,6%
Bedrock Edition
ItemCSS.png/482 Drewniany kilof Bonusowa skrzynia Skrzynia 1 75%
ItemCSS.png/477 Kamienny kilof Bonusowa skrzynia Skrzynia 1 25%
ItemCSS.png/471 Żelazny kilof EnvCSS.png/44 Opuszczona kopalnia Skrzynia 1 7%
EnvCSS.png/45 Twierdza Skrzynia magazynowa 1 3,2%
Skrzynia ołtarzowa 1 11,8%
EnvCSS.png/47 Wioska Skrzynia narzędziarza 1 41,2%
Skrzynia kowala 1 25,6%
ItemCSS.png/471 Zaklęty żelazny kilof EnvCSS.png/53 Miasto Endu Skrzynia 1 13,3%
ItemCSS.png/467 Zaklęty złoty kilof EnvCSS.png/97 Ruina portalu Skrzynia 1 20,5%
ItemCSS.png/460 Zaklęty diamentowy kilof EnvCSS.png/53 Miasto Endu Skrzynia 1 13,3%

Handel

Zaklęte diamentowe kilofy można pozyskać poprzez handel za 12–15 szmaragdów, a zaklęte żelazne kilofy – za 9–11 szmaragdów. Zaklęcia mogą mieć poziomy 5–19.

Szybkość i wytrzymałość

Poniższa tabela przedstawia czas potrzebny do wydobycia danego bloku. Wartości oznaczone czerwonym tłem nie mogą być zebrane danym typem narzędzia, zaś niebieskim – do zebrania których wymagane jest ulepszenie narzędzia o Jedwabny dotyk.

Kilofy Brak Drewniany Kamienny Żelazny Diamentowy Złoty
Wytrzymałość 60 132 251 1562 33
BlockCSS_new.png/1158 Obsydian 250 s 125 s 62,5 s 41,7 s 9,4 s 20,85
BlockCSS_new.png/1455 Skrzynia Endu 33,75 s 16,9 s 8,45 s 5,65 s 4,25 s 2,85 s
BlockCSS_new.png/1304 Blok diamentu 25 s 12,5 s 6,25 s 1,25 s 0,95 s 2,1 s
BlockCSS_new.png/1305 Blok szmaragdu 25 s 12,5 s 6,25 s 1,25 s 0,95 s 2,1 s
BlockCSS_new.png/1307 Blok żelaza 25 s 12,5 s 1,9 s 1,25 s 0,95 s 2,1 s
BlockCSS_new.png/1433 Kowadło 25 s 3,75 s 1,9 s 1,25 s 0,95 s 0,65 s
BlockCSS_new.png/1798 Żelazne kraty 25 s 3,75 s 1,9 s 1,25 s 0,95 s 0,65 s
BlockCSS_new.png/1748 Przyzywacz potworów 25 s 3,75 s 1,9 s 1,25 s 0,95 s 0,65 s
BlockCSS_new.png/1451 Stół do zaklinania 25 s 3,75 s 1,9 s 1,25 s 0,95 s 0,65 s
ItemCSS.png/951 Żelazne drzwi 7,5 s 3,75 s 1,9 s 1,25 s 0,95 s 0,65 s

BlockCSS_new.png/1315 Dozownik

17,5 s 2,65 s 1,35 s 0,9 s 0,7 s 0,45 s
BlockCSS_new.png/1324 Piec 17,5 s 2,65 s 1,35 s 0,9 s 0,7 s 0,45 s
BlockCSS_new.png/1308 Blok lazurytu 15 s 7,5 s 1,15 s 0,75 s 0,6 s 1,25 s
BlockCSS_new.png/1306 Blok złota 15 s 7,5 s 3,75 s 0,75 s 0,6 s 1,25 s
BlockCSS_new.png/1146 Kamień Endu 15 s 2,15 s 1,15 s 0,75 s 0,6 s 0,4 s
BlockCSS_new.png/2032 Złoże redstone 15 s 7,5 s 3,75 s 0,75 s 0,6 s 1,25 s
BlockCSS_new.png/2033 Złoże diamentu 15 s 7,5 s 3,75 s 0,75 s 0,6 s 1,25 s
BlockCSS_new.png/2031 Złoże lazurytu 15 s 7,5 s 1,15 s 0,75 s 0,6 s 1,25 s
BlockCSS_new.png/2034 Złoże szmaragdu 15 s 7,5 s 3,75 s 0,75 s 0,6 s 1,25 s
BlockCSS_new.png/2028 Złoże węgla 15 s 2,25 s 1,15 s 0,75 s 0,6 s 0,4 s
BlockCSS_new.png/2030 Złoże złota 15 s 7,5 s 3,75 s 0,75 s 0,6 s 1,25 s
BlockCSS_new.png/2029 Złoże żelaza 15 s 7,5 s 1,15 s 0,75 s 0,6 s 1,25 s
BlockCSS_new.png/1301 Złoże kwarcu 15 s 2,25 s 1,15 s 0,75 s 0,6 s 0,4 s
BlockCSS_new.png/1140 Bruk 10 s 1,5 s 0,75 s 0,5 s 0,4 s 0,25 s
BlockCSS_new.png/1154 Zamszony bruk 10 s 1,5 s 0,75 s 0,5 s 0,4 s 0,25 s

BlockCSS_new.png/1317 Cegły

10 s 1,5 s 0,75 s 0,5 s 0,4 s 0,25 s
BlockCSS_new.png/1421 Kamienne schody 10 s 1,5 s 0,75 s 0,5 s 0,4 s 0,25 s
BlockCSS_new.png/1030 Kamienna płyta 10 s 1,5 s 0,75 s 0,5 s 0,4 s 0,25 s
BlockCSS_new.png/1440 Kocioł 10 s 1,5 s 0,75 s 0,5 s 0,4 s 0,25 s
BlockCSS_new.png/1347 Brukowy murek 10 s 1,5 s 0,75 s 0,5 s 0,4 s 0,25 s
BlockCSS_new.png/1360 Kamienne cegły 7,5 s 1,15 s 0,6 s 0,4 s 0,3 s 0,2 s
BlockCSS_new.png/1132 Kamień 7,5 s 1,15 s 0,6 s 0,4 s 0,3 s 0,2 s
BlockCSS_new.png/1420 Kamienne ceglane schody 7,5 s 1,15 s 0,6 s 0,4 s 0,3 s 0,2 s
BlockCSS_new.png/1169 Piaskowiec 4 s 0,6 s 0,3 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1415 Piaskowcowe schody 4 s 0,6 s 0,3 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1723 Tory 1,05 s 0,55 s 0,3 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1437 Statyw alchemiczny 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1147 Lód 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1742 Kamienna płytka naciskowa 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1157 Netherrack 2 s 0,3 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s 0,05 s

Historia

Indev
0.3111 stycznia 2010Dodano drewniane i kamienne kilofy.
29 stycznia 2010Dodano przepisy konstruowania drewnianych i kamiennych kilofów.
Dodano żelazne, złote i diamentowe kilofy.
31 stycznia 2010Kilofy zadają teraz obrażenia.
1 lutego 2010Lepsze kilofy są wymagane do kopania twardszych materiałów.
Beta
1.2Wcześniej kilofy miały znacznie mniejszą trwałość.
Złote kilofy teraz kopią szybciej niektóre materiały.
Pełna wersja
1.0.01.0.0 RC1Kilofy mają teraz inny dźwięk, gdy niszczą się po zużyciu.
1.915w31aZaklęte żelazne lub diamentowe kilofy pojawiają się teraz w skrzyniach miasta i statku Endu.
15w44aTeraz drewniane i kamienne kilofy rzadziej generują się w bonusowych skrzyniach.
1.1620w10aDodano netherytowy kilof.
Pocket Edition Alpha
0.2.0Dodano kamienne kilofy.
0.3.0Dodano drewniane kilofy.
0.3.2Dodano żelazne, złote i diamentowe kilofy.
0.11.0build 11Wszystkie kilofy są dostępne w ekwipunku w trybie kreatywnym.
build 12Usunięto kilofy z ekwipunku trybu kreatywnego.
build 13Przywrócono dostępność kilofów w trybie kreatywnym.
Console Edition
TU1CU11.00Dodano wszystkie rodzaje kilofów.

Postępy

 Osobny artykuł: Postępy.

Minecraft
IkonaNazwaOpis w grzeWarunekWymaganie (jeśli inne)IDNagroda

Epoka kamieniaWykop kamień przy użyciu nowego kilofaMinecraftZdobądź bruk, czernit lub łupkowy bruk.minecraft:story/mine_stone

UlepszenieStwórz lepszy kilofEpoka kamieniaZdobądź kamienny kilof.minecraft:story/upgrade_tools

Żelazne regułyUlepsz swój kilofŻelazne regułyZdobądź żelazny kilof.minecraft:story/iron_tools


Ciekawostki

  • W związku z błędem gry, możliwe jest łączenie kilofów w grupy – wystarczy dać je sobie za pomocą /give.
    • Gdy wytrzymałość tych zgrupowanych kilofów spadnie do zera, liczba kilofów zmniejszy się o 1, a ich wytrzymałość się odnowi.
  • W pełnej wersji można naprawiać kilofy poprzez połączenie dwóch kilofów w oknie wytwarzania. Stan kilofa jest trochę lepszy niż suma stanów połączonych kilofów.