Sztabka żelaza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Jejo13104 (dyskusja | edycje)
dodanie historii
Poprawki\
Linia 1: Linia 1:
{{o|sztabce|rudy|Ruda żelaza|bloku|Blok żelaza}}
{{Przedmiot
{{Przedmiot
|wygląd1=Sztabka_żelaza.png
|wygląd1=Sztabka_żelaza.png
Linia 7: Linia 5:
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|data=265
|data=265
|multiplewersja=[[Plik:Computer.svg|20px|link=Minecraft]] [[Historia wersji/Indev#29 stycznia 2010|Indev 0.31]] <small>(29 stycznia 2010)</small><br />
[[Plik:200px-McPeLogo.png|18px|link=Pocket Edition]] [[Historia wersji/Pocket Edition#0.3.2|0.3.2]]<br />
[[Plik:Xbox 360 symbol.svg|x18px|link=Xbox 360]] [[Historia wersji/Konsola#xbox-TU1|TU1]]<br />
[[Plik:Xbox One logo.svg|x18px|link=Xbox One]] [[Historia wersji/Konsola#xbone-CU1|CU1]]<br />
[[Plik:Playstation logo.svg|x14px|link=PlayStation 4 Edition]] [[Historia wersji/Konsola#ps-1.0|1.0]]<br />
[[Plik:WiiU Symbol.svg|x12px|link=Wii U Edition]] [[Historia wersji/Konsola#wii-Patch 1|Patch 1]]<br />
|idsłowne=iron_ingot
|idsłowne=iron_ingot
}}
}}{{disambigR|sztabki|Żelazo (ujednoznacznienie)}}
 
'''Sztabka żelaza''' (ang. ''Iron Ingot'') - materiał wykorzystywany do wytwarzania wielu przedmiotów m.in. [[wagonik]]ów, [[tory|torów]], [[narzędzia|narzędzi]], [[zbroja|zbroi]], [[wiadro|wiader]] czy [[kompas]]ów.  
'''Sztabka żelaza''' (ang. ''Iron Ingot'') jest wykorzystywana do tworzenia obiektów wliczając w to [[minecart|wózki]], [[tory]], [[narzędzia]], [[zbroja|zbroje]], [[wiadro|wiadra]] i [[kompas]]y. Z tego powodu jest jednym z najcenniejszych surowców w grze.  


==Otrzymywanie==
== Otrzymywanie ==
=== Przepalanie ===
=== [[Przetapianie]] ===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
|-align="center"
|-align="center"
!Składniki
!Składniki
!Przed » Po
!Wejście » Wyjście
|-
|-
|[[Żelazo (ruda)|Ruda żelaza]]
|'''[[Ruda żelaza]]'''
|{{Grid/Furnace
|{{Grid/Furnace
|Input=  Ruda żelaza  |IA=  
|Input=  Ruda żelaza  |IA=  
Linia 27: Linia 30:
|}
|}


===[[Wytwarzanie]]===
=== [[Wytwarzanie]] ===
 
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
|- align="center"
! Składniki
! Wejście » Wyjście
|-align="center"
|-align="center"
|-
!'''[[Blok żelaza]]'''
![[Blok żelaza]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=  
|A1= |B1= |C1=  
Linia 40: Linia 44:
}}
}}
|-
|-
![[Bryłka żelaza]]
!'''[[Bryłka żelaza]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Samorodek żelaza |B1= Samorodek żelaza |C1= Samorodek żelaza
|A1= Samorodek żelaza |B1= Samorodek żelaza |C1= Samorodek żelaza
Linia 50: Linia 54:


=== Naturalne generowanie ===
=== Naturalne generowanie ===
Sztabki żelaza mogą być znalezione w skrzyniach w [[lochy|lochach]], oraz w [[Leśna posiadłość|leśnych posiadłościach]] (18,8% szans) w grupach 1 - 4 sztuk; w skrzyniach w [[Twierdza|twierdzach]] (23,4% szans), w skrzyniach w [[Forteca Netheru|fortecach Netheru]] (19,2% szans), w skrzyniach w [[piramida]]ch (18,2% szans), w skrzyniach u kowala we [[wioski|wioskach]] (46,1% szans), w [[wagonik ze skrzynią|wagonikach ze skrzynią]] w [[Opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]] (32,0% szans), w skrzyniach w [[Dżunglowa świątynia|dżunglowych świątyniach]] (44,5% sznas), w skrzyniach w magazynach w twierdzach (35,6% szans) w grupach 1 - 5 sztuk; oraz w skrzyniach w [[Miasto Kresu|miastach Kresu]] w grupach 4 – 8 sztuk (39,4% szans).


Sztabki żelaza mogą być znalezione w 18,8% skrzynek w [[lochy|lochach]] oraz w 18,8% skrzynkach w [[Leśna posiadłość|leśnych posiadłościach]] w grupach po 1–4; w 23,4% skrzynek w [[Twierdza|twierdzach]], 19,2% skrzynek w [[Forteca Netheru|fortecach Netheru]], 18,2% skrzynek w [[piramida]]ch, 46,1% skrzynek u kowala we [[wioski|wioskach osadników]], 32,0% skrzynek w [[Opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]], 44,5% skrzynek w [[Dżunglowa świątynia|dżunglowych świątyniach]] oraz w 35,6% skrzyń w pokojach magazynujących twierdz, w grupach po 1–5; oraz w 39,4% skrzynek w [[Miasto Kresu|miastach Kresu]] w grupach po 4–8.
=== [[Żelazny golem|Żelazne golemy]] ===
Żelazne golemy pośmiertnie upuszczają 3 - 5 sztabek żelaza niezależnie od sposobu śmierci. [[Zaklinanie|Zaklęcie]] ''Grabież'' nie zwiększa szans na upuszczenie większej ilości sztabek.  


=== Żelazne golemy ===
=== [[Zombie]] ===
 
Istnieje 8,5% szans na to, że zombie po śmierci upuści jedną sztabkę żelaza, prawdopodobieństwo zwiększa się wraz z poziomami zaklęcia ''Grabież'' do 9,5% z poziomem ''I'', 10,5% z poziomem ''II'' oraz 11,5% z poziomem ''III''.
[[Żelazny golem|Żelazne golemy]] upuszczają 3-5 sztabek żelaza po śmierci niezależnie od sposobu śmierci. Zaklęcie ''Grabież'' nie zwiększa szans na upuszczenie większej ilości sztabek.
 
=== Zombie ===
 
[[Zombie]] mają 8,5% na upuszczenie pojedynczej sztabki żelaza, prawdopodobieństwo zwiększa się z poziomami zaklęcia ''Grabież'' do 9,5% z ''Grabież I'', 10,5% z ''Grabież II'' oraz 11,5% z ''Grabież III''.


== Zastosowania ==
== Zastosowania ==
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
!width="175"|Składniki
|- align="center"
!Crafting
! Nazwa
!Crafting
! Składniki
|-
! Wejście » Wyjście
!rowspan="6"|Sztabka żelaza
|-align="center"
| '''[[Blok żelaza]]'''
|rowspan=14|[[Sztabka żelaza]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1= Sztabka żelaza |C1= Sztabka żelaza
|A1= Sztabka żelaza |B1= Sztabka żelaza |C1= Sztabka żelaza
Linia 74: Linia 77:
|Output= Blok żelaza |OA=1
|Output= Blok żelaza |OA=1
}}
}}
|-align="center"
|'''[[Żelazne drzwi]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1=  Sztabka żelaza |C1=
|A1= Sztabka żelaza |B1=  Sztabka żelaza |C1=
Linia 80: Linia 85:
|Output= Żelazne drzwi |OA=1
|Output= Żelazne drzwi |OA=1
}}
}}
|-
|-align="center"
|'''[[Wiadro]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=  
|A1= |B1= |C1=  
Linia 87: Linia 93:
|Output= Wiadro |OA=1
|Output= Wiadro |OA=1
}}
}}
|-align="center"
|'''[[Nożyce]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=  
|A1= |B1= |C1=  
Linia 93: Linia 101:
|Output= Nożyce |OA=  
|Output= Nożyce |OA=  
}}
}}
|-
|-align="center"
|'''[[Klapa|Żelazna klapa]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|A1=        |B1=      |C1=
|A2= Sztabka żelaza|A3= Sztabka żelaza|B2= Sztabka żelaza|B3= Sztabka żelaza
|Output= Żelazna klapa
}}
|-align="center"
|'''[[Żelazny hełm]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= |C1=  
|A1=  |B1= |C1=  
Linia 100: Linia 116:
|Output= Żelazny hełm |OA=  
|Output= Żelazny hełm |OA=  
}}
}}
 
|-align="center"
|'''[[Żelazny napierśnik]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1=                  |C1= Sztabka żelaza
|A1= Sztabka żelaza |B1=                  |C1= Sztabka żelaza
Linia 107: Linia 124:
|Output= Żelazny napierśnik |OA=  
|Output= Żelazny napierśnik |OA=  
}}
}}
|-
|-align="center"
|'''[[Żelazne nogawice]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1= Sztabka żelaza |C1= Sztabka żelaza
|A1= Sztabka żelaza |B1= Sztabka żelaza |C1= Sztabka żelaza
Linia 114: Linia 132:
|Output= Żelazne nogawice |OA=  
|Output= Żelazne nogawice |OA=  
}}
}}
 
|-align="center"
|'''[[Żelazne buty]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=  
|A1= |B1= |C1=  
Linia 121: Linia 140:
|Output= Żelazne buty |OA=  
|Output= Żelazne buty |OA=  
}}
}}
|-
|-align="center"
|'''[[Wagonik]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=  
|A1= |B1= |C1=  
Linia 128: Linia 148:
|Output= Wagonik |OA=  
|Output= Wagonik |OA=  
}}
}}
 
|-align="center"
|'''[[Kraty]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=  
|A1= |B1= |C1=  
Linia 135: Linia 156:
|Output= Kraty |OA=16
|Output= Kraty |OA=16
}}
}}
|-
|-align="center"
|'''[[Kocioł]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1=                  |C1= Sztabka żelaza
|A1= Sztabka żelaza |B1=                  |C1= Sztabka żelaza
Linia 142: Linia 164:
|Output= Kocioł
|Output= Kocioł
}}
}}
 
|-align="center"
|'''[[Bryłka żelaza]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=  
|A1= |B1= |C1=  
Linia 149: Linia 172:
|Output= Samorodek żelaza |OA= 9
|Output= Samorodek żelaza |OA= 9
}}
}}
|-
|-align="center"
!rowspan="3" |Sztabka żelaza, [[Patyk]]i
| '''[[Wagowa płyta naciskowa|Wagowa płyta<br>naciskowa (ciężka)]]'''
| {{Grid/Crafting Table
|A3= Sztabka żelaza |B3= Sztabka żelaza
| Output= Wagowa płyta naciskowa (ciężka)
}}
|-align="center"
|'''[[Żelazny miecz]]'''
|rowspan=6|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Patyk]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= Sztabka żelaza |C1=
|A1=  |B1= Sztabka żelaza |C1=
Linia 157: Linia 187:
|Output= Żelazny miecz |OA=  
|Output= Żelazny miecz |OA=  
}}
}}
 
|-align="center"
|{{Grid/Crafting Table
|'''[[Żelazny kilof]]'''
|A1=  |B1= Sztabka żelaza |C1=
|A2=  |B2= Patyk        |C2=
|A3=  |B3= Patyk        |C3=
|Output= Żelazna łopata |OA=
}}
|-
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza  |B1= Sztabka żelaza |C1= Sztabka żelaza
|A1= Sztabka żelaza  |B1= Sztabka żelaza |C1= Sztabka żelaza
Linia 171: Linia 195:
|Output= Żelazny kilof |OA=  
|Output= Żelazny kilof |OA=  
}}
}}
 
|-align="center"
|'''[[Żelazna siekiera]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza  |B1= Sztabka żelaza |C1=  
|A1= Sztabka żelaza  |B1= Sztabka żelaza |C1=  
|A2= Sztabka żelaza |B2= Patyk |C2=
|A3=  |B3= Patyk  |C3=
|Output= Żelazny topór |OA=
}}
|-align="center"
|'''[[Żelazna łopata]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= Sztabka żelaza |C1=
|A2=  |B2= Patyk        |C2=
|A2=  |B2= Patyk        |C2=
|A3=  |B3= Patyk        |C3=
|A3=  |B3= Patyk        |C3=
|Output= Żelazna motyka |OA=  
|Output= Żelazna łopata |OA=  
}}
}}
|-
|-align="center"
|'''[[Żelazna motyka]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza  |B1= Sztabka żelaza |C1=  
|A1= Sztabka żelaza  |B1= Sztabka żelaza |C1=  
|A2= Sztabka żelaza |B2= Patyk |C2=
|A2= |B2= Patyk         |C2=
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|A3=  |B3= Patyk         |C3=
|Output= Żelazny topór |OA=  
|Output= Żelazna motyka |OA=  
}}
}}
 
|-align="center"
|'''[[Tory]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1=      |C1= Sztabka żelaza
|A1= Sztabka żelaza |B1=      |C1= Sztabka żelaza
Linia 192: Linia 227:
|Output= Tory |OA= 16
|Output= Tory |OA= 16
}}
}}
|}
|-align="center"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
|'''[[Tarcza]]'''
|-
|'''[[Deski]]''' <br>+<br> [[Sztabka żelaza]]
! Sztabka żelaza,<br/> [[Płyta naciskowa|Kamienna płyta naciskowa]],<br/> [[Pył czerwonego kamienia]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1= |C1= Sztabka żelaza
|A1= Dębowe deski, Brzozowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Ciemne deski, Akacjowe deski |B1= Sztabka żelaza |C1= Dębowe deski, Brzozowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Ciemne deski, Akacjowe deski
|A2= Sztabka żelaza |B2= Kamienna płyta naciskowa |C2= Sztabka żelaza
|A2= Dębowe deski, Brzozowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Ciemne deski, Akacjowe deski |B2= Dębowe deski, Brzozowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Ciemne deski, Akacjowe deski |C2= Dębowe deski, Brzozowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Ciemne deski, Akacjowe deski
|A3= Sztabka żelaza |B3= Pył czerwonego kamienia |C3= Sztabka żelaza
|B3= Dębowe deski, Brzozowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Ciemne deski, Akacjowe deski
|Output= Tory z czujnikiem |OA= 6
|Output= Tarcza
}}
}}
|-
|-align="center"
 
|'''[[Krzesiwo]]'''
! Sztabka żelaza, [[Krzemień]]
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Krzemień]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= |C1=  
|A1=  |B1= |C1=  
Linia 212: Linia 246:
}}
}}
|-
|-
 
|-align="center"
! Sztabka żelaza,<br/> [[Pył czerwonego kamienia]]
|'''[[Kompas]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Redstone]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= Sztabka żelaza |C1=  
|A1=  |B1= Sztabka żelaza |C1=  
Linia 220: Linia 255:
|Output= Kompas |OA=  
|Output= Kompas |OA=  
}}
}}
|-
|-align="center"
 
|'''[[Tłok]]'''
! Sztabka żelaza,<br/> [[Pył czerwonego kamienia]],<br/> [[Bruk]],<br/> [[Deski]]
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Bruk]]''' <br>+<br> '''[[Redstone]]''' <br>+<br> '''[[Deski]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Akacjowe deski, Ciemne deski|B1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Akacjowe deski, Ciemne deski|C1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Akacjowe deski, Ciemne deski
|A1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Akacjowe deski, Ciemne deski|B1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Akacjowe deski, Ciemne deski|C1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Akacjowe deski, Ciemne deski
Linia 229: Linia 264:
|Output= Tłok |OA=  
|Output= Tłok |OA=  
}}
}}
|-
|-align="center"
 
|'''[[Zaczep na linkę]]'''
! Sztabka żelaza,<br> [[Patyk]],<br> [[Deski]]
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Patyk]]''' <br>+<br> '''[[Deski]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= Sztabka żelaza |C1=  
|A1=  |B1= Sztabka żelaza |C1=  
Linia 238: Linia 273:
|Output= Zaczep na linkę |OA=2
|Output= Zaczep na linkę |OA=2
}}
}}
|-
|-align="center"
! [[Blok żelaza]] <br>+<br> [[Sztabka żelaza]]
|'''[[Kowadło]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Blok żelaza]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Blok żelaza |B1= Blok żelaza |C1= Blok żelaza
|A1= Blok żelaza |B1= Blok żelaza |C1= Blok żelaza
Linia 247: Linia 283:
}}
}}
|-align="center"
|-align="center"
![[Sztabka żelaza]] <br>+<br> [[Skrzynia]]
|'''[[Lej]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Skrzynia]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1= |C1= Sztabka żelaza
|A1= Sztabka żelaza |B1= |C1= Sztabka żelaza
Linia 255: Linia 292:
}}
}}
|-align="center"
|-align="center"
![[Sztabka żelaza]]<br>+<br>[[Patyk]]<br>+<br>[[Czerwona pochodnia]]
|'''[[Tory z czujnikiem]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Kamienna płyta naciskowa|Kamienna<br>płyta naciskowa]]''' <br>+<br> '''[[Redstone]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1=  |C1= Sztabka żelaza
|A2= Sztabka żelaza |B2= Kamienna płyta naciskowa |C2= Sztabka żelaza
|A3= Sztabka żelaza |B3= Pył czerwonego kamienia |C3= Sztabka żelaza
|Output= Tory z czujnikiem |OA= 6
}}
|-align="center"
|'''[[Tory aktywujące]]'''
|[[Sztabka żelaza]] <br>+<br> '''[[Patyk]]''' <br>+<br> '''[[Pochodnia redstone]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |B1= Patyk |C1= Sztabka żelaza
|A1= Sztabka żelaza |B1= Patyk |C1= Sztabka żelaza
Linia 264: Linia 311:
|}
|}


===[[Handel]]===
=== [[Handel]] ===
 
[[Osadnik|Osadnicy]] o profesji płatnerza, wytwórcy broni oraz wytwórcy narzędzi sprzedają [[szmaragd]] za 7 - 9 sztabek żelaza, jako ich druga możliwa transakcja.
[[Osadnik|Osadnicy]] o profesji płatnerza, wytwórcy broni oraz wytwórcy narzędzi kupują żelazo w cenie 7 - 9 sztabek żelaza za szmaragd jako ich druga możliwa wymiana.
 
===[[Naprawianie]]===


Za pomocą żelaza można naprawiać w kowadle zarówno [[zbroja|zbroję]] z kolczugi, jak i [[narzędzia]] oraz zbroję żelazną.
=== [[Naprawianie]] ===
Za pomocą sztabek żelaza w [[kowadło|kowadle]] można naprawić [[zbroja|kolczugę]], [[narzędzia]] oraz [[zbroja|żelazną zbroję]].


== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|i}}
{{Historia|i}}
{{Historia||0.31|snap=(29 stycznia 2010 roku)|Dodano sztabki żelaza. Można je wykorzystać do wytworzenia [[blok żelaza|bloków żelaza]], [[krzesiwo|krzesiw]] oraz żelaznych [[miecz]]y, [[łopata|łopat]], [[kilof]]ów i [[siekiera|siekier]].}}
{{Historia||0.31|snap=(29 stycznia 2010)|Dodano sztabki żelaza. Można je wykorzystać do wytworzenia [[blok żelaza|bloków żelaza]], [[krzesiwo|krzesiw]] oraz żelaznych [[miecz]]y, [[łopata|łopat]], [[kilof]]ów i [[siekiera|siekier]].}}
{{Historia||(30 stycznia 2010 roku)|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia [[strzała|strzał]].}}
{{Historia||(30 stycznia 2010)|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia [[strzała|strzał]].}}
{{Historia||(6 lutego 2010 roku)|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych [[motyka|motyk]].}}
{{Historia||(6 lutego 2010)|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych [[motyka|motyk]].}}
{{Historia||(18 lutego 2010 roku)|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych [[hełm]]ów, [[napierśnik]]ów, [[nogawice|nogawic]] oraz [[buty|butów]].}}
{{Historia||(18 lutego 2010)|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych [[hełm]]ów, [[napierśnik]]ów, [[nogawice|nogawic]] oraz [[buty|butów]].}}
{{Historia|f}}
{{Historia|f}}
{{Historia||(15 czerwca 2010 roku)|Sztabki żelaza mogą być użyte aby wytworzyć [[wiadro|wiadra]].}}
{{Historia||(15 czerwca 2010)|Sztabki żelaza mogą być użyte aby wytworzyć [[wiadro|wiadra]].}}
{{Historia||Seecret Friday 1|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia [[tory]] oraz [[wagonik]]ów.}}
{{Historia||Seecret Friday 1|Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia [[tory]] oraz [[wagonik]]ów.}}
{{Historia||Seecret Friday 2|Mogą zostać znalezione w skrzyniach w [[lochy|lochach]].}}
{{Historia||Seecret Friday 2|Mogą zostać znalezione w skrzyniach w [[lochy|lochach]].}}
Linia 309: Linia 353:
{{Historia|||snap=15w33c|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[tarcza|tarcz]].}}
{{Historia|||snap=15w33c|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[tarcza|tarcz]].}}
{{Historia|||snap=15w44a|Znacznie zmniejszono pojawianie się żelaza w [[lochy|lochach]] i [[piramida]]ch chests. Lekko zmniejszono ich pojawianie się w [[opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]] oraz w [[Forteca Netheru|fortecach netheru]].}}
{{Historia|||snap=15w44a|Znacznie zmniejszono pojawianie się żelaza w [[lochy|lochach]] i [[piramida]]ch chests. Lekko zmniejszono ich pojawianie się w [[opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]] oraz w [[Forteca Netheru|fortecach netheru]].}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Sztabki żelaza można od teraz znaleść w skrzyniach znajdujących się w [[leśny dwór|leśnym dworze]].}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Sztabki żelaza można od teraz znaleźć w skrzyniach znajdujących się w [[leśny dwór|leśnym dworze]].}}
{{Historia||1.11.1|snap=16w50a|Sztabki żelaza można od teraz zamienić na 9 [[samorodek żelaza|samorodków żelaza]].}}
{{Historia||1.11.1|snap=16w50a|Sztabki żelaza można od teraz zamienić na 9 [[bryłka żelaza|bryłek żelaza]].}}
{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.3.2|Dodano sztabki żelaza. Mogą posłużyć do stworzenia [[nożyce|nożyc]], [[blok żelaza|bloków żelaza]] oraz żelaznych [[kilof]]ów, [[siekiera|siekier]], [[miecz]]y i [[łopata|łopat]].}}
{{Historia||0.3.2|Dodano sztabki żelaza. Mogą posłużyć do stworzenia [[nożyce|nożyc]], [[blok żelaza|bloków żelaza]] oraz żelaznych [[kilof]]ów, [[siekiera|siekier]], [[miecz]]y i [[łopata|łopat]].}}
{{Historia||0.4.0|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[krzesiwo|krzesiwa]] oraz żelaznych [[motyka|motyk]].}}
{{Historia||0.4.0|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[krzesiwo|krzesiwa]] oraz żelaznych [[motyka|motyk]].}}
{{Historia||0.5.0|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[rdzeń reaktora Netheru|rdzenia reaktora Netheru]].}}
{{Historia||0.5.0|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[rdzeń reaktora Netheru|rdzenia reaktora Netheru]].}}
{{Historia||0.6.0|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia żelaznej [[zbroja|zbroji]].}}
{{Historia||0.6.0|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia żelaznej [[zbroja|zbroi]].}}
{{Historia||0.7.0|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[wiadro|wiadra]].}}
{{Historia||0.7.0|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[wiadro|wiadra]].}}
{{Historia||0.8.0|snap=build 2|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[kompas]]ów, [[wagonik]]ów, [[kraty|krat]] oraz [[tory|torów]].}}
{{Historia||0.8.0|snap=build 2|Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia [[kompas]]ów, [[wagonik]]ów, [[kraty|krat]] oraz [[tory|torów]].}}
Linia 327: Linia 371:
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.0|wiiu=Patch 1|Dodano sztabki żelaza.}}
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.0|wiiu=Patch 1|Dodano sztabki żelaza.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}
== Ciekawostki ==
* Sztabka żelaza jest najbardziej wszechstronnym przedmiotem w grze, wykorzystywana jest ona w 29 recepturach wytwarzania. Drugim najbardziej wszechstronnym przedmiotem są [[deski]], które są wykorzystywane w 26 recepturach.


{{Przedmioty}}
{{Przedmioty}}
[[Kategoria:Przedmioty]]
[[Kategoria:Materiał]]


[[de:Eisenbarren]]
[[de:Eisenbarren]]

Wersja z 13:00, 19 kwi 2017

Sztabka żelaza

Typ

Materiał

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Rzadkość

Pospolita


Ten artykuł dotyczy sztabki. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.

Sztabka żelaza (ang. Iron Ingot) - materiał wykorzystywany do wytwarzania wielu przedmiotów m.in. wagoników, torów, narzędzi, zbroi, wiader czy kompasów.

Otrzymywanie

Przetapianie

Składniki Wejście » Wyjście
Ruda żelaza




Drewno dębu
2

2
Wiadro z lawą

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Blok żelaza










Bryłka żelaza
Samorodek żelaza Samorodek żelaza Samorodek żelaza
Samorodek żelaza Samorodek żelaza Samorodek żelaza
Samorodek żelaza Samorodek żelaza Samorodek żelaza

Naturalne generowanie

Sztabki żelaza mogą być znalezione w skrzyniach w lochach, oraz w leśnych posiadłościach (18,8% szans) w grupach 1 - 4 sztuk; w skrzyniach w twierdzach (23,4% szans), w skrzyniach w fortecach Netheru (19,2% szans), w skrzyniach w piramidach (18,2% szans), w skrzyniach u kowala we wioskach (46,1% szans), w wagonikach ze skrzynią w opuszczonych kopalniach (32,0% szans), w skrzyniach w dżunglowych świątyniach (44,5% sznas), w skrzyniach w magazynach w twierdzach (35,6% szans) w grupach 1 - 5 sztuk; oraz w skrzyniach w miastach Kresu w grupach 4 – 8 sztuk (39,4% szans).

Żelazne golemy

Żelazne golemy pośmiertnie upuszczają 3 - 5 sztabek żelaza niezależnie od sposobu śmierci. Zaklęcie Grabież nie zwiększa szans na upuszczenie większej ilości sztabek.

Zombie

Istnieje 8,5% szans na to, że zombie po śmierci upuści jedną sztabkę żelaza, prawdopodobieństwo zwiększa się wraz z poziomami zaklęcia Grabież do 9,5% z poziomem I, 10,5% z poziomem II oraz 11,5% z poziomem III.

Zastosowania

Nazwa Składniki Wejście » Wyjście
Blok żelaza Sztabka żelaza










Żelazne drzwi










Wiadro










Nożyce










Żelazna klapa










Żelazny hełm










Żelazny napierśnik










Żelazne nogawice










Żelazne buty










Wagonik










Kraty



Kraty






Kocioł










Bryłka żelaza



Samorodek żelaza






Wagowa płyta
naciskowa (ciężka)



Wagowa płyta naciskowa (ciężka)






Żelazny miecz Sztabka żelaza
+
Patyk










Żelazny kilof










Żelazna siekiera



Żelazny topór






Żelazna łopata










Żelazna motyka










Tory










Tarcza Deski
+
Sztabka żelaza










Krzesiwo Sztabka żelaza
+
Krzemień










Kompas Sztabka żelaza
+
Redstone





Pył czerwonego kamienia



Tłok Sztabka żelaza
+
Bruk
+
Redstone
+
Deski








Pył czerwonego kamienia
Zaczep na linkę Sztabka żelaza
+
Patyk
+
Deski










Kowadło Sztabka żelaza
+
Blok żelaza










Lej Sztabka żelaza
+
Skrzynia










Tory z czujnikiem Sztabka żelaza
+
Kamienna
płyta naciskowa

+
Redstone





Kamienna płyta naciskowa

Pył czerwonego kamienia
Tory aktywujące Sztabka żelaza
+
Patyk
+
Pochodnia redstone



Tory aktywujące






Handel

Osadnicy o profesji płatnerza, wytwórcy broni oraz wytwórcy narzędzi sprzedają szmaragd za 7 - 9 sztabek żelaza, jako ich druga możliwa transakcja.

Naprawianie

Za pomocą sztabek żelaza w kowadle można naprawić kolczugę, narzędzia oraz żelazną zbroję.

Historia

Indev
0.3129 stycznia 2010Dodano sztabki żelaza. Można je wykorzystać do wytworzenia bloków żelaza, krzesiw oraz żelaznych mieczy, łopat, kilofów i siekier.
30 stycznia 2010Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia strzał.
6 lutego 2010Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych motyk.
18 lutego 2010Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych hełmów, napierśników, nogawic oraz butów.
Infdev
15 czerwca 2010Sztabki żelaza mogą być użyte aby wytworzyć wiadra.
Seecret Friday 1Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia tory oraz wagoników.
Seecret Friday 2Mogą zostać znalezione w skrzyniach w lochach.
Alpha
1.0.1Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia żelaznych drzwi.
1.0.14Sztabki żelaza nie są używane do wytworzenia strzał.
1.1.0Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia kompasów.
Beta
1.5Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia torów z czujnikiem.
1.7Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia tłoków and nożyc.
1.8pre1Od teraz mogą zostać znalezione w twierdzach oraz w skrzyniach w opuszczonych kopalniach.
1.8Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia krat.
Pełna wersja
1.0Beta 1.9-pre2Sztabki żelaza mogą być użyte do wytworzenia kotłów.
Beta 1.9-pre3Od teraz mogą zostać znalezione w nowych skrzyniach w twierdzach.
1.1Od teraz mogą zostać znalezione w skrzyni u kowala w wiosce.
1.2.112w06aZombie rzadko upuszcza sztabkę żelaza, co czyni je surowcem odnawialnym.
12w08aŻelazny golem upuszcza 3-5 sztabek żelaza.
1.3.112w21aDodano piramidy, w których można znaleźć skrzynki ze sztabkami żelaza.
12w22aDodano dżunglową świątynię, w której można znaleźć skrzynie ze sztabkami żelaza.
Sztabki żelaza są teraz potrzebne do wytworzenia zaczepu na linkę
1.4.212w32aSztabki żelaza można użyć do aktywowania magicznej latarni
12w41aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia kowadła.
1.513w01aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia żelaznej wagowej płyty naciskowej.
13w02aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia lejów i torów aktywacyjnych.
1.6.113w18aOd teraz sztabki żelaza mogą zostać znalezione w skrzyniach znajdujących się w fortecy netheru.
1.814w07aSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia żelaznych klap.
1.915w31aOd teraz sztabki żelaza mogą zostać znalezione w skrzyniach na statkach w miastach endu.
15w33cSztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia tarcz.
15w44aZnacznie zmniejszono pojawianie się żelaza w lochach i piramidach chests. Lekko zmniejszono ich pojawianie się w opuszczonych kopalniach oraz w fortecach netheru.
1.1116w39aSztabki żelaza można od teraz znaleźć w skrzyniach znajdujących się w leśnym dworze.
1.11.116w50aSztabki żelaza można od teraz zamienić na 9 bryłek żelaza.
Pocket Edition Alpha
0.3.2Dodano sztabki żelaza. Mogą posłużyć do stworzenia nożyc, bloków żelaza oraz żelaznych kilofów, siekier, mieczy i łopat.
0.4.0Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia krzesiwa oraz żelaznych motyk.
0.5.0Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia rdzenia reaktora Netheru.
0.6.0Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia żelaznej zbroi.
0.7.0Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia wiadra.
0.8.0build 2Sztabki żelaza można od teraz użyć do wytworzenia kompasów, wagoników, krat oraz torów.
0.12.1build 1Żelazne sztabki nie są już używane do wytworzenia rdzenia reaktora Netheru i są przez niego upuszczane.
Sztabki żelaza mogą być od teraz użyte do wytwarzania kowadeł.
0.13.0build 1Sztabki żelaza mogą być od teraz użyte do wytwarzania zaczepów na linkę, torów z czujnikiem, żelaznych klap oraz lekkich wagowych płyt naciskowych.
0.14.0build 1Sztabki żelaza mogą być od teraz użyte do wytwarzania lejów i kotłów.
0.15.0build 1Sztabki żelaza mogą być od teraz użyte do wytwarzania tłoków.
Nadchodzące zmiany w Pocket Edition
1.1build 1sztabki żelaza mogą zostać wytworzone za pomocą bryłek żelaza
Sztabki żelaza mogą być od teraz użyte do wytwarzania bryłek żelaza.
Console Edition
TU1CU11.0Patch 1Dodano sztabki żelaza.

Ciekawostki

  • Sztabka żelaza jest najbardziej wszechstronnym przedmiotem w grze, wykorzystywana jest ona w 29 recepturach wytwarzania. Drugim najbardziej wszechstronnym przedmiotem są deski, które są wykorzystywane w 26 recepturach.