Ekran debugowania: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja przejrzana] |
Szyszka108 (dyskusja | edycje) Dodano 2 obrazy |
d Robot dodał ko:디버그 화면 i poprawił es:Pantalla de desarrollo, zh:调试屏幕 |
||
| (Nie pokazano 14 wersji utworzonych przez 12 użytkowników) | |||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Ekskluzywne|Java}} | |||
{{Nieaktualne}} | |||
'''Ekran debugowania''' jest jedną z ważniejszych technicznych funkcjonalności [[Minecraft]]a. Zawiera on podstawowe informacje o grze takie jak współrzędne, ilość klatek na sekundę czy wyrenderowanych [[chunk]]ów. Występuje w dwóch wersjach: podstawowej, włączanej {{Key|F3}}, wyświetlającej informacje jedynie tekstowo i rozszerzonej, włączanej {{Key|Shift}}+{{Key|F3}}, wzbogaconej o wykresy. | |||
'''Ekran debugowania''' jest jedną z ważniejszych technicznych funkcjonalności [[Minecraft]]a. Zawiera on podstawowe informacje o grze takie jak współrzędne, ilość klatek na sekundę czy wyrenderowanych [[chunk]]ów. Występuje w dwóch wersjach: podstawowej, włączanej {{ | |||
== Informacje tekstowe == | |||
==Informacje tekstowe== | |||
=== Lewa strona === | |||
[[Plik:Ekran debugowania.png|mały|Ekran debugowania (snapshot 18w50a)]] | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! Nazwa | ! Nazwa | ||
! Opis <ref>http://gaming.stackexchange.com/questions/14990/minecraft-debug-screen</ref><ref>http://www.minecraftforum.net/viewtopic.php?f=35&t=13231</ref> | ! Opis<ref>http://gaming.stackexchange.com/questions/14990/minecraft-debug-screen</ref><ref>http://www.minecraftforum.net/viewtopic.php?f=35&t=13231</ref> | ||
|- | |||
| colspan="2" style="text-align:center" |'''Pierwszy akapit''' | |||
|- | |- | ||
| Minecraft | | Minecraft | ||
| Pokazuje aktualną wersję gry. | | Pokazuje aktualną wersję gry. | ||
|- | |||
| chunk updates | |||
| '''Niewystępujące od wersji 1.15.''' Aktualizacje chunków, czyli liczba przestrzeni o szerokości jednego bloku, które zmieniły swój stan w przeciągu ostatniej sekundy. W to wchodzi: postawienie bloku, zniszczenie go, wzrost trzciny cukrowej, działanie mechanizmów, załadowanie chunku itd. | |||
|- | |- | ||
| fps | | fps | ||
| Aktualna | | Aktualna liczba klatek na sekundę, czyli częstotliwość, z jaką statyczne obrazy pojawiają się na ekranie.<ref>https://pl.wikipedia.org/wiki/Klatki_na_sekund%C4%99</ref> | ||
|- | |- | ||
| | | ''integrated'' server | ||
| | | Czas trwania ticku na zintegrowanym serwerze, liczba pakietów wysłanych przez klienta (tx) i liczba pakietów przez niego odebranych (rx). | ||
|- | |- | ||
| C | | C | ||
| Ilość chunków wyrenderowanych | | Ilość chunków wyrenderowanych spośród całej liczby chunków załadowanych do pamięci. | ||
|- | |||
| D | |||
| Zasięg renderowania w grze (po stronie klienta). | |||
|- | |||
| L | |||
| Liczba bloków po stronie klienta, których światło jest w stanie zostać zaktualizowane. | |||
|- | |||
| pC | |||
| Chunki oczekujące na wykonanie operacji wsadowej. | |||
|- | |||
| pU | |||
| Elementy oczekujące na przesłanie do karty graficznej | |||
|- | |||
| aB | |||
| Dostępne bufory możliwe do użycia w procesie wsadowym | |||
|- | |- | ||
| F | | F | ||
| Ilość chunków załadowanych do pamięci znajdujących się poza obszarem widzenia | | Ilość chunków załadowanych do pamięci znajdujących się poza obszarem widzenia | ||
|- | |- | ||
| O | | O | ||
| Liczba usuniętych chunków | | Liczba usuniętych chunków w wyniku procesu [[wikipedia:Usuwanie niewidocznych powierzchni|usuwania niewidocznych powierzchni]] | ||
|- | |- | ||
| E | | E | ||
| Liczba | | Liczba wyrenderowanych bytów spośród wszystkich bytów | ||
|- | |- | ||
| B | | B | ||
| Nieużywane, zawsze pokazuje wartość 0. | | Nieużywane, zawsze pokazuje wartość 0. Poprzednio prawdopodobnie był używany, by pokazać liczbę bytów usuniętych wskutek istnienia ukrytych chunków. | ||
|- | |- | ||
| I | | I | ||
| Liczba niewidocznych bytów | | Liczba niewidocznych bytów | ||
|- | |- | ||
| P | | P | ||
| Liczba cząsteczek na ekranie | | Liczba cząsteczek na ekranie | ||
|- | |- | ||
| T | | T | ||
| | | Pokazuje maksymalną liczbę klatek na sekundę: ("inf", jeśli nieograniczona) i ustawienia graficzne: ("fast", jeśli szybkie; nic, jeśli dokładne), wraz z ustawieniami chmur: ("fast-clouds", jeśli szybkie; "fancy-clouds", jeśli dokładne; nic, jeśli wyłączone). | ||
|- | |||
| All | |||
| Liczba wszystkich załadowanych bytów, z upuszczonymi przedmiotami i mobami włącznie | |||
|- | |||
| MultiplayerChunkCache | |||
| Największa liczba chunków do załadowania | |||
|- | |||
| Chunks[C] W | |||
| Informacje na temat chunków ze strony klienta | |||
|- | |||
| Chunks[S] W | |||
| Informacje na temat chunków ze strony serwera | |||
|- | |||
| ''Nazwa wymiaru'' FC | |||
| Wymiar, w którym obecnie znajduje się gracz wraz z liczbą chunków załadowanych w sposób wymuszony. Pokazuje wartość ''n/a'', jeśli żaden chunk w tym wymiarze nie załadowany w sposób wymuszony. | |||
|- | |||
| colspan="2" style="text-align:center" |'''Drugi akapit''' | |||
|- | |||
| XYZ | |||
| X: współrzędna ''X'' – położenie gracza na wschód od współrzędnej 0 (na zachód, jeżeli liczba jest negatywna) | |||
Y: współrzędna ''Y'' – wysokość, na jakiej znajdują się stopy gracza, względem dołu świata<br> | |||
Z: współrzędna ''Z'' – położenie gracza na południe od współrzędnej 0 (na północ, jeżeli liczba jest negatywna) | |||
|- | |||
| Block | |||
| Położenie stóp gracza na świecie. Tak jak w przypadku XYZ, ale zaokrąglone do najbliższej liczby całkowitej. | |||
|- | |||
| Chunk | |||
| Informacja o tym, w jakim chunku znajduje się gracz (położenie chunku). | |||
|- | |||
| Facing | |||
| Kierunek, w którym gracz jest zwrócony. Towards [...] X/Z wskazuje obrót gracza w kierunku osi ''X''/''Z''. Dwie liczby na końcu wskazują na poziomy i pionowy obrót głowy gracza. | |||
|- | |||
| Client Light | |||
| Pierwsza liczba to całkowity poziom światła, w którym znajdują się twoje stopy. Zauważ, że jest tu kilka zastrzeżeń ze względu na poziom oświetlenia nieba, który pokazuje poziom światła, jaki blok mógłby uzyskać od słońca w pełnym świetle dziennym, ale nie uwzględnia niższego natężenia światła w nocy lub podczas burzy. | |||
Druga liczba to ilość światła z nieba w bloku, w którym znajdują się twoje stopy. Takie samo zastrzeżenie jak powyżej. | |||
Trzecia liczba to ilość światła z innych bloków (na przykład pochodni) w bloku, w którym znajdują się twoje stopy. | |||
|- | |||
| Server Light | |||
| Pokazuje powyższe dane, ale po stronie serwera, a nie klienta. Pomija wskaźnik całkowitego poziomu światła. | |||
|- | |||
| CH S | |||
| Wartości korespondujących map wysokości po stronie klienta w pozycji gracza | |||
|- | |||
| SH S | |||
| Wartości korespondujących map wysokości po stronie serwera w pozycji gracza | |||
|- | |||
| Biome | |||
| Pokazuje nazwę biomu, w którym znajduje się gracz. | |||
|- | |||
| Local Difficulty | |||
| Pokazuje stopień trudności chunku, w którym znajduje się gracz. Druga liczba wyświetla ilość dni w grze, jakie minęły podczas pobytu gracza. | |||
|- | |||
| NoiceRouter | |||
| Informacje na temat temperatury, wilgotności, kontynentalności, poziomu erozji, głębokości i innych elementów środowiska. | |||
|- | |||
| BiomeBuilder PV | |||
| Kategoryzuje wartości środowiska wyświetlane w „NoiceRouter”. | |||
|- | |||
| SC | |||
| Pokazuje informacje dotyczące załadowanych bytów. | |||
|- | |||
| Sounds | |||
| Wyświetla informacje dotyczące dźwięków. | |||
|- | |||
| colspan="2" style="text-align:center" |'''Trzeci akapit''' | |||
|- | |||
| Debug | |||
| Określa widoczność wykresów. | |||
|- | |||
| For help: press F3 + Q | |||
| Podpowiada graczowi możliwość uzyskania pomocy za pomocą skrótu klawiszowego {{Key|3}} + {{Key|Q}}. | |||
|} | |||
=== Prawa strona === | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Nazwa | |||
! Opis | |||
|- | |||
| colspan="2" style="text-align:center" |'''Pierwszy akapit''' | |||
|- | |- | ||
| | | Java | ||
| | | Wyświetla informacje na temat obecnie używanej wersji Java. | ||
|- | |- | ||
| | | Mem | ||
| | | Używana pamięć | ||
|- | |- | ||
| | | Allocation rate | ||
| | | Aktualny współczynnik alokacji | ||
|- | |- | ||
| | | Allocated | ||
| | | Przydzielona pamięć | ||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" style="text-align:center" |'''Drugi akapit''' | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | CPU | ||
| | | Pokazuje informacje na temat procesora komputera. | ||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" style="text-align:center" |'''Trzeci akapit''' | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | Display | ||
| | | Wyświetla informacje na temat ekranu. | ||
|- | |- | ||
| | | ''karta graficzna'' | ||
| | | Pokazuje nazwę karty graficznej. | ||
|- | |- | ||
| | | ''wersja'' | ||
| | | Wyświetla numer wersji OpenGL. | ||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" style="text-align:center" |'''Akapit dotyczący wycelowanego bloku''' | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | Targeted Block | ||
| | |Pokazuje współrzędne bloku, na który patrzy gracz. Jeśli nie patrzy na żaden blok, ta informacja się nie pojawia. | ||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" style="text-align:center" |'''Akapit dotyczący wycelowanej cieczy''' | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | Targeted Fluid | ||
| | |Pokazuje współrzędne cieczy, na którą patrzy gracz. Jeżeli głowa gracza znajduje się w tej cieczy, pokazuje współrzędne cieczy w której jest głowa. Ta informacja pojawia się też, gdy gracz patrzy na blok i podaje współrzędne tego bloku. | ||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" style="text-align:center" |'''Akapit dotyczący wycelowanego bytu''' | ||
| | |||
|- | |- | ||
| Targeted Entity | |||
|Pokazuje rodzaj bytu, na który patrzy gracz. | |||
|} | |} | ||
==Wykresy== | == Wykresy == | ||
Wykres słupkowy po lewej informuje ile jest klatek na sekundę w kilkusekundowym okresie czasu. Słupki zielone wskazują na | Wykres słupkowy po lewej informuje, ile jest klatek na sekundę w kilkusekundowym okresie czasu. Słupki zielone wskazują na liczbę ponad 60 fps, a czerwone poniżej tej wartości. Im słupki są wyższe, tym mniej jest klatek na sekundę. | ||
Wykres kolisty po prawej pokazuje jakie procesy mają miejsce w grze i które czynności są procentowo najważniejsze. | Wykres kolisty po prawej pokazuje, jakie procesy mają miejsce w grze i które czynności są procentowo najważniejsze. | ||
W legendzie pod wykresem, w nawiasach są cyfry. Naciśnięcie na klawiaturze klawisza przypisanego do danej wartości pokaże bardziej szczegółowy wykres z danej kategorii. Naciskając {{ | W legendzie pod wykresem, w nawiasach są cyfry. Naciśnięcie na klawiaturze klawisza przypisanego do danej wartości pokaże bardziej szczegółowy wykres z danej kategorii. Naciskając {{Key|0}}, cofamy menu do tyłu. | ||
{{Przypisy}} | |||
{{ | {{Minecraft}} | ||
[[de:Debug-Bildschirm]] | [[de:Debug-Bildschirm]] | ||
[[en:Debug screen]] | [[en:Debug screen]] | ||
[[es:Pantalla de | [[es:Pantalla de desarrollo]] | ||
[[fr:Écran de débogage]] | [[fr:Écran de débogage]] | ||
[[ja:デバッグ画面]] | |||
[[ko:디버그 화면]] | |||
[[nl:Debug-scherm]] | [[nl:Debug-scherm]] | ||
[[pt | [[pt:Tela de depuração]] | ||
[[ru:Экран отладки]] | [[ru:Экран отладки]] | ||
[[uk:Екран налагодження]] | |||
[[zh:调试屏幕]] | [[zh:调试屏幕]] | ||
Aktualna wersja na dzień 02:39, 22 lis 2025
| Ten element dotyczy wyłącznie Java Edition. |
| Nieaktualne informacje! Artykuł w całości lub w części jest nieaktualny i wymaga zaktualizowania. Jeśli jesteś gotów podjąć się tego, sprawdź stronę dyskusji.
|
Ekran debugowania jest jedną z ważniejszych technicznych funkcjonalności Minecrafta. Zawiera on podstawowe informacje o grze takie jak współrzędne, ilość klatek na sekundę czy wyrenderowanych chunków. Występuje w dwóch wersjach: podstawowej, włączanej F3, wyświetlającej informacje jedynie tekstowo i rozszerzonej, włączanej ⇧ Shift+F3, wzbogaconej o wykresy.
Informacje tekstowe
Lewa strona

| Nazwa | Opis[1][2] |
|---|---|
| Pierwszy akapit | |
| Minecraft | Pokazuje aktualną wersję gry. |
| chunk updates | Niewystępujące od wersji 1.15. Aktualizacje chunków, czyli liczba przestrzeni o szerokości jednego bloku, które zmieniły swój stan w przeciągu ostatniej sekundy. W to wchodzi: postawienie bloku, zniszczenie go, wzrost trzciny cukrowej, działanie mechanizmów, załadowanie chunku itd. |
| fps | Aktualna liczba klatek na sekundę, czyli częstotliwość, z jaką statyczne obrazy pojawiają się na ekranie.[3] |
| integrated server | Czas trwania ticku na zintegrowanym serwerze, liczba pakietów wysłanych przez klienta (tx) i liczba pakietów przez niego odebranych (rx). |
| C | Ilość chunków wyrenderowanych spośród całej liczby chunków załadowanych do pamięci. |
| D | Zasięg renderowania w grze (po stronie klienta). |
| L | Liczba bloków po stronie klienta, których światło jest w stanie zostać zaktualizowane. |
| pC | Chunki oczekujące na wykonanie operacji wsadowej. |
| pU | Elementy oczekujące na przesłanie do karty graficznej |
| aB | Dostępne bufory możliwe do użycia w procesie wsadowym |
| F | Ilość chunków załadowanych do pamięci znajdujących się poza obszarem widzenia |
| O | Liczba usuniętych chunków w wyniku procesu usuwania niewidocznych powierzchni |
| E | Liczba wyrenderowanych bytów spośród wszystkich bytów |
| B | Nieużywane, zawsze pokazuje wartość 0. Poprzednio prawdopodobnie był używany, by pokazać liczbę bytów usuniętych wskutek istnienia ukrytych chunków. |
| I | Liczba niewidocznych bytów |
| P | Liczba cząsteczek na ekranie |
| T | Pokazuje maksymalną liczbę klatek na sekundę: ("inf", jeśli nieograniczona) i ustawienia graficzne: ("fast", jeśli szybkie; nic, jeśli dokładne), wraz z ustawieniami chmur: ("fast-clouds", jeśli szybkie; "fancy-clouds", jeśli dokładne; nic, jeśli wyłączone). |
| All | Liczba wszystkich załadowanych bytów, z upuszczonymi przedmiotami i mobami włącznie |
| MultiplayerChunkCache | Największa liczba chunków do załadowania |
| Chunks[C] W | Informacje na temat chunków ze strony klienta |
| Chunks[S] W | Informacje na temat chunków ze strony serwera |
| Nazwa wymiaru FC | Wymiar, w którym obecnie znajduje się gracz wraz z liczbą chunków załadowanych w sposób wymuszony. Pokazuje wartość n/a, jeśli żaden chunk w tym wymiarze nie załadowany w sposób wymuszony. |
| Drugi akapit | |
| XYZ | X: współrzędna X – położenie gracza na wschód od współrzędnej 0 (na zachód, jeżeli liczba jest negatywna)
Y: współrzędna Y – wysokość, na jakiej znajdują się stopy gracza, względem dołu świata |
| Block | Położenie stóp gracza na świecie. Tak jak w przypadku XYZ, ale zaokrąglone do najbliższej liczby całkowitej. |
| Chunk | Informacja o tym, w jakim chunku znajduje się gracz (położenie chunku). |
| Facing | Kierunek, w którym gracz jest zwrócony. Towards [...] X/Z wskazuje obrót gracza w kierunku osi X/Z. Dwie liczby na końcu wskazują na poziomy i pionowy obrót głowy gracza. |
| Client Light | Pierwsza liczba to całkowity poziom światła, w którym znajdują się twoje stopy. Zauważ, że jest tu kilka zastrzeżeń ze względu na poziom oświetlenia nieba, który pokazuje poziom światła, jaki blok mógłby uzyskać od słońca w pełnym świetle dziennym, ale nie uwzględnia niższego natężenia światła w nocy lub podczas burzy.
Druga liczba to ilość światła z nieba w bloku, w którym znajdują się twoje stopy. Takie samo zastrzeżenie jak powyżej. Trzecia liczba to ilość światła z innych bloków (na przykład pochodni) w bloku, w którym znajdują się twoje stopy. |
| Server Light | Pokazuje powyższe dane, ale po stronie serwera, a nie klienta. Pomija wskaźnik całkowitego poziomu światła. |
| CH S | Wartości korespondujących map wysokości po stronie klienta w pozycji gracza |
| SH S | Wartości korespondujących map wysokości po stronie serwera w pozycji gracza |
| Biome | Pokazuje nazwę biomu, w którym znajduje się gracz. |
| Local Difficulty | Pokazuje stopień trudności chunku, w którym znajduje się gracz. Druga liczba wyświetla ilość dni w grze, jakie minęły podczas pobytu gracza. |
| NoiceRouter | Informacje na temat temperatury, wilgotności, kontynentalności, poziomu erozji, głębokości i innych elementów środowiska. |
| BiomeBuilder PV | Kategoryzuje wartości środowiska wyświetlane w „NoiceRouter”. |
| SC | Pokazuje informacje dotyczące załadowanych bytów. |
| Sounds | Wyświetla informacje dotyczące dźwięków. |
| Trzeci akapit | |
| Debug | Określa widoczność wykresów. |
| For help: press F3 + Q | Podpowiada graczowi możliwość uzyskania pomocy za pomocą skrótu klawiszowego 3 + Q. |
Prawa strona
| Nazwa | Opis |
|---|---|
| Pierwszy akapit | |
| Java | Wyświetla informacje na temat obecnie używanej wersji Java. |
| Mem | Używana pamięć |
| Allocation rate | Aktualny współczynnik alokacji |
| Allocated | Przydzielona pamięć |
| Drugi akapit | |
| CPU | Pokazuje informacje na temat procesora komputera. |
| Trzeci akapit | |
| Display | Wyświetla informacje na temat ekranu. |
| karta graficzna | Pokazuje nazwę karty graficznej. |
| wersja | Wyświetla numer wersji OpenGL. |
| Akapit dotyczący wycelowanego bloku | |
| Targeted Block | Pokazuje współrzędne bloku, na który patrzy gracz. Jeśli nie patrzy na żaden blok, ta informacja się nie pojawia. |
| Akapit dotyczący wycelowanej cieczy | |
| Targeted Fluid | Pokazuje współrzędne cieczy, na którą patrzy gracz. Jeżeli głowa gracza znajduje się w tej cieczy, pokazuje współrzędne cieczy w której jest głowa. Ta informacja pojawia się też, gdy gracz patrzy na blok i podaje współrzędne tego bloku. |
| Akapit dotyczący wycelowanego bytu | |
| Targeted Entity | Pokazuje rodzaj bytu, na który patrzy gracz. |
Wykresy
Wykres słupkowy po lewej informuje, ile jest klatek na sekundę w kilkusekundowym okresie czasu. Słupki zielone wskazują na liczbę ponad 60 fps, a czerwone poniżej tej wartości. Im słupki są wyższe, tym mniej jest klatek na sekundę.
Wykres kolisty po prawej pokazuje, jakie procesy mają miejsce w grze i które czynności są procentowo najważniejsze. W legendzie pod wykresem, w nawiasach są cyfry. Naciśnięcie na klawiaturze klawisza przypisanego do danej wartości pokaże bardziej szczegółowy wykres z danej kategorii. Naciskając 0, cofamy menu do tyłu.
Przypisy
Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.