Pryzmaryn: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d replaced: {| → {| class="wikitable" (2)
d →‎Wytwarzanie: to już niepotrzebne
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Blok
{{Blok
|wygląd=Pryzmaryn.gif
|wygląd=Pryzmaryn.gif
|invwygląd=Pryzmaryn
|typ=Strukturalny
|typ=Strukturalny
|fizyka=Nie
|fizyka=Nie
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
|światło=Nie
|światło=Nie
|opórtnt=30
|palność=Nie
|palność=Nie
|narzędzie=Kilof
|narzędzie=Drewniany kilof
|wersja=14w25a
|data=168
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|idsłowne=prismarine
}}
}}
 
'''Pryzmaryn'''<ref>{{tweet|jeb_|471606042460430336}}</ref> (ang. ''Prismarine'') to odnawialny [[blok]] strukturalny, który został oficjalnie dodany w wersji {{verlink|1.8}} w [[Java Edition|edycji Java]].
'''Pryzmaryn'''<ref>{{tweet|jeb_|471606042460430336}}</ref> (ang. ''Prismarine'') to odnawialny blok strukturalny, który został oficjalnie dodany w wersji {{verlink|1.8}} w [[Java Edition|edycji Java]]. Można go zniszczyć jedynie [[kilof]]em.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Wydobywanie ===
{{Wydobywanie|Pryzmaryn|Kilof|Drewniany|horyzontalny=1}}


=== [[Crafting|Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
 
{| class="wikitable"  
{| class="wikitable" border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
|-align="center"
|-align="center"
!Składniki
!Składniki
Linia 36: Linia 31:


=== Naturalne generowanie ===
=== Naturalne generowanie ===
Pryzmaryn występuje naturalnie w [[podwodna świątynia|podwodnych świątyniach]] i czasami w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].
Pryzmaryn występuje naturalnie w [[podwodna świątynia|podwodnych świątyniach]] i czasami w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
=== Animowana tekstura ===
=== Animowana tekstura ===
Pęknięcia w pryzmarynie powoli zmieniają kolory między brązowym, niebieskim, szarym i purpurowym. W ciągu jednego cyklu zmian, trwającego 5 minut i 30 sekund, kolor pęknięć zmienia się 22 razy w nieregularnych odstępach czasu.
Pęknięcia w pryzmarynie powoli zmieniają kolory między brązowym, niebieskim, szarym i purpurowym. W ciągu jednego cyklu zmian, trwającego 5 minut i 30 sekund, kolor pęknięć zmienia się 22 razy w nieregularnych odstępach czasu.
Linia 46: Linia 39:
=== Potęga przewodnia ===
=== Potęga przewodnia ===
{{Main|Przewodnia}}
{{Main|Przewodnia}}
Pryzmaryn, poza [[Ciemny pryzmaryn|ciemnym pryzmarynem]], [[Pryzmarynowe cegły|pryzmarynowymi cegłami]] i [[Latarnia morska|latarnią morską]], może być wykorzystany do budowy kwadratowych pierścieni wokół bloku przewodni otoczonego wodą o rozmiarze 5 na 5 bloków. Taka struktura nadaje wszystkim graczom w ograniczonym promieniu [[Efekty|efekt]] potęgi przewodniej.
Pryzmaryn, poza [[Ciemny pryzmaryn|ciemnym pryzmarynem]], [[Pryzmarynowe cegły|pryzmarynowymi cegłami]] i [[Latarnia morska|latarnią morską]], może być wykorzystany do budowy kwadratowych pierścieni wokół bloku przewodni otoczonego wodą o rozmiarze 5 na 5 bloków. Taka struktura nadaje wszystkim graczom w ograniczonym promieniu [[efekt]] potęgi przewodniej.


=== Wytwarzanie ===
=== Wytwarzanie ===
Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych [[Półblok|płyt]], [[Schody|schodów]] i [[Murek|murku]] za pomocą [[Stół rzemieślniczy|stołu rzemieślniczego]] lub [[Przecinarka|przecinarki]].
Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych [[Płyta|płyt]], [[Schody|schodów]] i [[Murek|murku]], oraz do duplikacji szablonu kowalskiego „Fala”.


==== Na stole rzemieślniczym ====
{| class="wikitable" style="text-align:center"
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" data-ve-attributes="{&quot;style&quot;:&quot;border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;&quot;}" cellpadding="5" border="1"
|-
|- align="center"
!Składniki
!Składniki
!Wejście → Wyjście
!Wejście → Wyjście
!Produkt
!Produkt
|- align="center"
|-
|'''[[Pryzmaryn]]'''
|'''[[Pryzmaryn]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A3=Pryzmaryn |B3=Pryzmaryn |C3=Pryzmaryn
|Output=Pryzmarynowa płyta,6
|Output=Pryzmarynowa płyta,6
|C3=Pryzmaryn|A3=Pryzmaryn|B3=Pryzmaryn}}
}}
|[[Pryzmarynowa płyta]]
|[[Pryzmarynowa płyta]]
|-
|-
|'''Pryzmaryn'''
|'''Pryzmaryn'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B2= Pryzmaryn
|A1=Pryzmaryn
|A2=Pryzmaryn |B2=Pryzmaryn
|A3=Pryzmaryn |B3=Pryzmaryn |C3=Pryzmaryn
|Output=Pryzmarynowe schody,4
|Output=Pryzmarynowe schody,4
|A1=Pryzmaryn|A3=Pryzmaryn|B3=Pryzmaryn|C3=Pryzmaryn|A2=Pryzmaryn}}
}}
|[[Pryzmarynowe schody]]
|[[Pryzmarynowe schody]]
|-
|-
|'''Pryzmaryn'''
|'''Pryzmaryn'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B2= Pryzmaryn
|A2=Pryzmaryn |A3=Pryzmaryn
|B2=Pryzmaryn |B3=Pryzmaryn
|C2=Pryzmaryn |C3=Pryzmaryn
|Output=Pryzmarynowy murek,6
|Output=Pryzmarynowy murek,6
|B3=Pryzmaryn|C2=Pryzmaryn|C3=Pryzmaryn|A2=Pryzmaryn|A3=Pryzmaryn}}
}}
|[[Murek|Pryzmarynowy murek]]
|[[Pryzmarynowy murek]]
|-
|[[Diament]]y<br>+ '''Pryzmaryn'''<br>+ Zdobienie zbroi „Fala”
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Diament |B1= Zdobienie zbroi „Fala” |C1= Diament
|A2= Diament |B2= Pryzmaryn |C2= Diament
|A3= Diament |B3= Diament |C3= Diament
|Output= Zdobienie zbroi „Fala”, 2
}}
|Dwa zdobienia zbroi
|}
|}
=== Przecinanie ===
Murki, schody i płyty z pryzmarynu można również otrzymać w [[Przecinarka|przecinarce]].


== Wartości danych ==
== Wartości danych ==
=== Dane bloku ===
=== Dane bloku ===
W [[Bedrock Edition]] pryzmaryn używa [[wartości danych]] ('''DV''') równej 0 w celu odróżnienia go od [[Ciemny pryzmaryn|ciemnego pryzmarynu]] i [[Pryzmarynowe cegły|pryzmarynowych cegieł]], które mają to samo ID numeryczne (168).
W [[Bedrock Edition]] pryzmaryn używa [[wartości danych]] ('''DV''') równej 0 w celu odróżnienia go od [[Ciemny pryzmaryn|ciemnego pryzmarynu]] i [[Pryzmarynowe cegły|pryzmarynowych cegieł]], które mają to samo ID numeryczne (168).
Linia 111: Linia 119:


== Historia ==
== Historia ==
{{Historia||17 maja 2014|link=http://instagram.com/p/oECriCpMLD/|Opublikowano pierwszy [[zrzut ekranu]] pryzmarynu.}}
{{Historia||27 maja 2014|link=http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/26m30u/help_me_name_this_block/|Jeb stworzył konkurs na nazwanie nowego bloku. Pokazał również lepszą teksturę bloku. Jeb dodatkowo zdradził, że blok będzie miał wiele rodzai.}}
{{Historia||28 maja 2014|link=https://twitter.com/jeb_/status/471606042460430336|Jeb nazwał nowy blok ''Prismarine''. Z tego powodu, że ta nazwa brzmiała nieźle, odnosiła się do wody i nie oznaczała nic w rzeczywistym świecie.<ref>http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/26op99/twitter_jeb_with_the_help_of_reddit_and/</ref>}}


{{Historia||17 maja 2014|link=http://instagram.com/p/oECriCpMLD/|Opublikowano pierwszy [[zrzut ekranu]] pryzmarynu.}}{{Historia||27 maja 2014|link=http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/26m30u/help_me_name_this_block/|Jeb stworzył konkurs na nazwanie nowego bloku. Pokazał również lepszą teksturę bloku. Jeb dodatkowo zdradził, że blok będzie miał wiele rodzai.}}{{Historia||28 maja 2014|link=https://twitter.com/jeb_/status/471606042460430336|Jeb nazwał nowy blok ''Prismarine''. Z tego powodu, że ta nazwa brzmiała nieźle, odnosiła się do wody i nie oznaczała nic w rzeczywistym świecie.<ref>http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/26op99/twitter_jeb_with_the_help_of_reddit_and/</ref>}}{{Historia|w}}{{Historia||1.8|snap=14w25a|Dodano pryzmaryn.}}{{Historia||1.13|Zlikwidowano ID numeryczne pryzmarynu (168).|Rozdzielono poszczególne stany bloku pryzmarynu o [[ID]] słownym <code>prismarine</code> na osobne ID słowne. Dla bloku zwykłego pryzmarynu ID słowne nie uległo zmianie.|snap=17w47a}}{{Historia|||Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych płyt i schodów.|snap=18w07a}}{{Historia|||Pryzmaryn może się generować w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].|snap=18w09a}}{{Historia|||Pryzmaryn służy do aktywowania [[przewodnia|przewodni]].|snap=18w15a}}{{Historia||1.14|Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowego murku.|snap=18w43a}}{{Historia|pa}}{{Historia||0.16.0|Dodano pryzmaryn.|snap=build 1}}{{Historia|bedrock}}{{Historia||1.4.0|Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych płyt i schodów.|snap=beta 1.2.13.8}}{{Historia|||Pryzmaryn może się generować w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].|snap=beta 1.2.20.1}}{{Historia||1.5.0|Pryzmaryn służy do aktywowania przewodni.|snap=beta 1.5.0.1}}{{Historia||1.9.0|Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowego murku.|snap=beta 1.9.0.0}}{{Historia|k}}{{Historia||xbox=TU31|xbone=CU19|ps=1.22|Dodano pryzmaryn.|wiiu=Patch 3}}{{Historia||Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych [[Płyta|płyt]] i [[Schody|schodów]].|Pryzmaryn służy do aktywowania [[Przewodnia|przewodni]].|Pryzmaryn może się generować w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].|xbox=TU69|ps=1.76|wiiu=Patch 38|xbone=-}}{{Historia|PlayStation 4 Edition}}{{Historia||1.88|Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowego [[Murek|murku]].}}{{Historia|New Nintendo 3DS Edition}}{{Historia||1.3.12|Dodano pryzmaryn.}}{{Historia|foot}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.8|snap=14w25a|Dodano pryzmaryn.}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Zlikwidowano ID numeryczne pryzmarynu (168).
|Rozdzielono poszczególne stany bloku pryzmarynu o [[ID]] słownym <code>prismarine</code> na osobne ID słowne. Dla bloku zwykłego pryzmarynu ID słowne nie uległo zmianie.}}
{{Historia|||snap=18w07a|Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych płyt i schodów.}}
{{Historia|||snap=18w09a|Pryzmaryn może się generować w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].}}
{{Historia|||snap=18w15a|Pryzmaryn służy do aktywowania [[przewodnia|przewodni]].}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowego murku.}}
 
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.16.0|snap=build 1|Dodano pryzmaryn.}}
{{Historia|be}}
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.13.8|Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych płyt i schodów.}}
{{Historia|||snap=beta 1.2.20.1|Pryzmaryn może się generować w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].}}
{{Historia||1.5.0|snap=beta 1.5.0.1|Pryzmaryn służy do aktywowania przewodni.}}
{{Historia||1.9.0|snap=beta 1.9.0.0|Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowego murku.}}
 
{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=TU31|xbone=CU19|ps=1.22|Dodano pryzmaryn.|wiiu=Patch 3}}
{{Historia||Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych [[Płyta|płyt]] i [[Schody|schodów]].
|Pryzmaryn służy do aktywowania [[Przewodnia|przewodni]].
|Pryzmaryn może się generować w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].|xbox=TU69|ps=1.76|wiiu=Patch 38|xbone=-}}
{{Historia|PlayStation 4 Edition}}
{{Historia||1.88|Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowego [[Murek|murku]].}}
{{Historia|New Nintendo 3DS Edition}}
{{Historia||1.3.12|Dodano pryzmaryn.}}
{{Historia|foot}}


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* Nazwa ''Prismarine'' została wymyślona przez użytkownika Reddit, o nazwie ''AjaxGb'', podczas konkursu Jeb'a, gdzie Jeb szukał nazwy dla tego bloku<ref>http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/26m30u/help_me_name_this_block/chsjfb6</ref>.
* Nazwa ''Prismarine'' została wymyślona przez użytkownika Reddit, o nazwie ''AjaxGb'', podczas konkursu Jeb'a, gdzie Jeb szukał nazwy dla tego bloku<ref>http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/26m30u/help_me_name_this_block/chsjfb6</ref>.
** Nazwa składa się z ''Prism'', odnoszący się do tego, w jaki sposób pryzmat szkła tworzy tęczę z białego światła, oraz ''Marine'', ponieważ jest to podwodny blok.
** Nazwa składa się z ''Prism'', odnoszący się do tego, w jaki sposób pryzmat szkła tworzy tęczę z białego światła, oraz ''Marine'', ponieważ jest to podwodny blok.
Linia 121: Linia 157:


== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:Underwater first image.png|Pierwsze zdjęcie pryzmarynu, wraz z [[Latarnia morska|latarniami morskimi]], w [[podwodna świątynia|podwodnej świątyni]]
Underwater first image.png|Pierwsze zdjęcie pryzmarynu, wraz z [[Latarnia morska|latarniami morskimi]], w [[podwodna świątynia|podwodnej świątyni]]
Plik:Porównanie pryzmarynów.png|Porównanie bloków pryzmarynu
Porównanie pryzmarynów.png|Porównanie bloków pryzmarynu
</gallery>
</gallery>


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[Ciemny pryzmaryn]]
* [[Ciemny pryzmaryn]]
* [[Pryzmarynowe cegły]]
* [[Pryzmarynowe cegły]]

Aktualna wersja na dzień 21:19, 9 lis 2025

Pryzmaryn

Typ

Strukturalny

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

6

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie


Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64


Pryzmaryn[1] (ang. Prismarine) to odnawialny blok strukturalny, który został oficjalnie dodany w wersji 1.8 w edycji Java.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Blok BlockCSS_new.png/1162 Pryzmaryn
Twardość 1.5
Narzędzie ItemCSS.png/482
Czas wydobycia (sekundy)[FN 1]
Domyślne 7.5
BlockCSS_new.png/1313 Drewniany 1.15
BlockCSS_new.png/1140 Kamienny 0.6
ItemCSS.png/707 Miedziany 0.45
ItemCSS.png/568 Żelazny 0.4
ItemCSS.png/557 Diamentowy 0.3
ItemCSS.png/689 Netherytowy 0.25
ItemCSS.png/564 Złoty 0.2
  1. Czasy nie biorą pod uwagę zaklęć, efektów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Odłamki pryzmarynu










Naturalne generowanie

Pryzmaryn występuje naturalnie w podwodnych świątyniach i czasami w podwodnych ruinach.

Zastosowanie

Animowana tekstura

Pęknięcia w pryzmarynie powoli zmieniają kolory między brązowym, niebieskim, szarym i purpurowym. W ciągu jednego cyklu zmian, trwającego 5 minut i 30 sekund, kolor pęknięć zmienia się 22 razy w nieregularnych odstępach czasu.

Potęga przewodnia

 Osobny artykuł: Przewodnia.

Pryzmaryn, poza ciemnym pryzmarynem, pryzmarynowymi cegłami i latarnią morską, może być wykorzystany do budowy kwadratowych pierścieni wokół bloku przewodni otoczonego wodą o rozmiarze 5 na 5 bloków. Taka struktura nadaje wszystkim graczom w ograniczonym promieniu efekt potęgi przewodniej.

Wytwarzanie

Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych płyt, schodów i murku, oraz do duplikacji szablonu kowalskiego „Fala”.

Składniki Wejście → Wyjście Produkt
Pryzmaryn




6






Pryzmarynowa płyta
Pryzmaryn




4






Pryzmarynowe schody
Pryzmaryn




6






Pryzmarynowy murek
Diamenty
+ Pryzmaryn
+ Zdobienie zbroi „Fala”




2






Dwa zdobienia zbroi

Przecinanie

Murki, schody i płyty z pryzmarynu można również otrzymać w przecinarce.

Wartości danych

Dane bloku

W Bedrock Edition pryzmaryn używa wartości danych (DV) równej 0 w celu odróżnienia go od ciemnego pryzmarynu i pryzmarynowych cegieł, które mają to samo ID numeryczne (168).

Osiągnięcia

 Osobny artykuł: Osiągnięcia.
Osiągnięcie Opis w grze Wymagania (jeśli inne) Dostępność Punkty Xbox Rodzaj trofeum (PS)
Xbox PS Bedrock Nintendo
Moskstraumen Aktywuj przekaźnik Umieść przewodnię w ważnej strukturze z pryzmarynu lub/i latarni morskiej w celu jej aktywowania. Xbox 360 Tak Tak Wii U 50G Złote

Historia

17 maja 2014Opublikowano pierwszy zrzut ekranu pryzmarynu.
27 maja 2014Jeb stworzył konkurs na nazwanie nowego bloku. Pokazał również lepszą teksturę bloku. Jeb dodatkowo zdradził, że blok będzie miał wiele rodzai.
28 maja 2014Jeb nazwał nowy blok Prismarine. Z tego powodu, że ta nazwa brzmiała nieźle, odnosiła się do wody i nie oznaczała nic w rzeczywistym świecie.[2]
Pełna wersja
1.814w25aDodano pryzmaryn.
1.1317w47aZlikwidowano ID numeryczne pryzmarynu (168).
Rozdzielono poszczególne stany bloku pryzmarynu o ID słownym prismarine na osobne ID słowne. Dla bloku zwykłego pryzmarynu ID słowne nie uległo zmianie.
18w07aPryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych płyt i schodów.
18w09aPryzmaryn może się generować w podwodnych ruinach.
18w15aPryzmaryn służy do aktywowania przewodni.
1.1418w43aPryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowego murku.
Pocket Edition Alpha
0.16.0build 1Dodano pryzmaryn.
Bedrock Edition
1.4.0beta 1.2.13.8Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych płyt i schodów.
beta 1.2.20.1Pryzmaryn może się generować w podwodnych ruinach.
1.5.0beta 1.5.0.1Pryzmaryn służy do aktywowania przewodni.
1.9.0beta 1.9.0.0Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowego murku.
Console Edition
TU31CU191.22Patch 3Dodano pryzmaryn.
TU69-1.76Patch 38Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowych płyt i schodów.
Pryzmaryn służy do aktywowania przewodni.
Pryzmaryn może się generować w podwodnych ruinach.
PlayStation 4 Edition
1.88Pryzmaryn może służyć do wytwarzania pryzmarynowego murku.
New Nintendo 3DS Edition
1.3.12Dodano pryzmaryn.

Ciekawostki

  • Nazwa Prismarine została wymyślona przez użytkownika Reddit, o nazwie AjaxGb, podczas konkursu Jeb'a, gdzie Jeb szukał nazwy dla tego bloku[3].
    • Nazwa składa się z Prism, odnoszący się do tego, w jaki sposób pryzmat szkła tworzy tęczę z białego światła, oraz Marine, ponieważ jest to podwodny blok.
  • Pryzmaryn jest podobny w kolorze i teksturze do mikroklinu.

Galeria

Zobacz też


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.