Bruk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Slawko97 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Tomciu2 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 6: Linia 6:
|światło=nie
|światło=nie
|opórtnt=30
|opórtnt=30
|narzędzie=kilof
|narzędzie=kamienny kilof
|łączenie=tak (64)
|łączenie=tak (64)
|data=04
|data=04
Linia 12: Linia 12:
'''Bruk''' (''ang. Cobblestone'') zdobywamy po zniszczeniu kilofem kamienia. Kamień spotykamy prawie wszędzie. Bruk wygląda jak kamień, który wydobywamy, ale ma na sobie ślady wydobycia. Bruk jest też podstawowym elementem narzędzi (wraz z połączeniu z patykami da nam kilof, łopatę, topór lub motykę). Można z niego też budować budowle. Nie działa na niego grawitacja. Bruk naturalnie może występować jedynie w [[lochy|lochach]] (gdzie spotykamy również [[bruk z mchem]]) lub w miejscu gdzie płynąca lawa styka się z wodą (w wyniku zetknięcia się źródła lawy z wodą powstaje [[obsydian]]). Po aktualizacji [[Historia wersji|1.7]] zmieniono teksturę bruku, na nieco rozjaśnioną.
'''Bruk''' (''ang. Cobblestone'') zdobywamy po zniszczeniu kilofem kamienia. Kamień spotykamy prawie wszędzie. Bruk wygląda jak kamień, który wydobywamy, ale ma na sobie ślady wydobycia. Bruk jest też podstawowym elementem narzędzi (wraz z połączeniu z patykami da nam kilof, łopatę, topór lub motykę). Można z niego też budować budowle. Nie działa na niego grawitacja. Bruk naturalnie może występować jedynie w [[lochy|lochach]] (gdzie spotykamy również [[bruk z mchem]]) lub w miejscu gdzie płynąca lawa styka się z wodą (w wyniku zetknięcia się źródła lawy z wodą powstaje [[obsydian]]). Po aktualizacji [[Historia wersji|1.7]] zmieniono teksturę bruku, na nieco rozjaśnioną.


== Crafting ==
== Zastosowanie ==
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 100px" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5"
!Nazwa
!Składniki
!Crafting
!Opis
|- align="center"
|'''[[Kamień]]'''
|'''Bruk'''
| {{Grid/Furnace
|Input=  Bruk
|Output= Kamień
|Fuel=  Węgiel
}}
|Używany jako materiał budowlany, lub do tworzenia różnych przedmiotów.
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Piec]]'''
|'''[[Piec]]'''
|Bruk
|'''Bruk'''
| {{Grid/Crafting Table
| {{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
Linia 26: Linia 39:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Schodek]]'''
|'''[[Schodek]]'''
|Bruk lub [[Deski]] lub [[Piaskowiec]] lub [[Kamień|Kamienie]]
|'''Bruk'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|Image=Crafting Schodki.gif
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|Output=Schodek
|Output= Schodek z bruku |OA= 3
}}
}}
|Używane do wykonania długich schodów. Dwa schodki położone na sobie utworzą pełnowymiarowy blok.  
|Używane do wykonania długich schodów. Dwa schodki położone na sobie utworzą pełnowymiarowy blok.  
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Schody]]'''
|'''[[Schody]]'''
|[[Drewno]] lub Bruk
|'''Bruk'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|Image=Crafting Stairs.gif
|A1= Bruk |B1=      |C1=
|Output= Schody
|A2= Bruk |B2= Bruk |C2=
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|Output= Schody z bruku |OA= 4
}}
}}
|Używane do wykonania kompaktowych schodów.
|Używane do wykonania kompaktowych schodów.
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Kilof]]'''
|'''[[Kilof]]'''
|[[Patyk]]i + [[deski]], bruk, [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]], [[Sztabka złota|sztabki złota]] lub [[diament]]y.
|[[Patyk]]i + '''Bruk'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|Image=Crafting Pickaxes.gif
|A1= Bruk |B1= Bruk  |C1= Bruk
|A1= |B1=       |C1=
|A2=     |B2= Patyk |C2=
|A2= |B2= Patyk |C2=
|A3=     |B3= Patyk |C3=
|A3= |B3= Patyk |C3=
|Output= Kamienny kilof
|Output= Kilof
}}
}}
|Używane do szybkiego wydobywania bloków opartych na kamieniu i bloków kruszców.
|Używane do szybkiego wydobywania bloków opartych na kamieniu i bloków kruszców.
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Topór]]'''
|'''[[Topór]]'''
|[[Patyk]]i + [[deski]], bruk, [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]], [[Sztabka złota|sztabki złota]] lub [[diament]]y.
|[[Patyk]]i + '''Bruk'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|Image=Crafting Axes.gif
|A1= Bruk |B1= Bruk  |C1=
|A1= |B1=       |C1=
|A2= Bruk |B2= Patyk |C2=
|A2= |B2= Patyk |C2=
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|Output= Topór
|Output= Kamienny topór
}}
}}
|Używane do szybkiego ścinania bloków opartych na drewnie.  
|Używane do szybkiego ścinania bloków opartych na drewnie.  
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Łopata]]'''
|'''[[Łopata]]'''
|[[Patyk]]i + [[Deski|deska]], bruk, [[sztabka żelaza]], [[sztabka złota]] lub [[diament]].
|[[Patyk]]i + '''Bruk'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|Image=Crafting Shovels.gif
|A1=  |B1= Bruk  |C1=
|A1=  |B1=       |C1=
|A2=  |B2= Patyk |C2=
|A2=  |B2= Patyk |C2=
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|Output= Łopata
|Output= Kamienna łopata
}}
}}
|Używane do szybkiego wydobywania [[Trawa|trawy]], [[Ziemia|ziemi]], [[Piasek|piasku]], [[żwir]]u i [[śnieg]]u. Wymagane by zdobyć śnieżki.
|Używane do szybkiego wydobywania [[Trawa|trawy]], [[Ziemia|ziemi]], [[Piasek|piasku]], [[żwir]]u i [[śnieg]]u. Wymagane by zdobyć śnieżki.
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Motyka]]'''
|'''[[Motyka]]'''
|[[Patyk]]i + [[deski]], bruk, [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]], [[Sztabka złota|sztabki złota]] lub [[diament]]y.
|[[Patyk]]i + '''Bruk'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|Image=Crafting Hoes.gif
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1=
|A1= |B1=       |C1=
|A2=  |B2= Patyk |C2=
|A2=  |B2= Patyk |C2=
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|Output= Motyka
|Output= Kamienna motyka
}}
}}
|Niezbędna w [[Rolnictwo|rolnictwie]].
|Niezbędna w [[Rolnictwo|rolnictwie]].
|- align="center"
|'''[[Miecz]]'''
|[[Patyk]] + '''Bruk'''
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= Bruk  |C1=
|A2=  |B2= Bruk  |C2=
|A3=  |B3= Patyk |C3=
|Output= Kamienny miecz
}}
|Zadaje [[Moby|Mobom]] więcej obrażeń niż dłoń.
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Dźwignia]]'''
|'''[[Dźwignia]]'''
|Bruk + [[Patyk]]
|'''Bruk''' + [[Patyk]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=      |C1=  
|A1=  |B1=      |C1=  
Linia 96: Linia 117:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Dozownik]]'''
|'''[[Dozownik]]'''
|[[Kamień|Kamienie]] + [[Łuk]] + [[Czerwony kamień (pył)|Czerwony proszek]]
|'''Bruk''' + [[Łuk]] + [[Czerwony kamień (pył)|Czerwony proszek]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk        |B1= Bruk                  |C1= Bruk
|A1= Bruk        |B1= Bruk                  |C1= Bruk
Linia 105: Linia 126:
|Używane do wystrzeliwania róznych przedmiotów np. [[Łuk#Strzały|strzał]].
|Używane do wystrzeliwania róznych przedmiotów np. [[Łuk#Strzały|strzał]].
|- align="center"
|- align="center"
 
|'''[[Tłok]]'''
|[[Deski]] + '''Bruk''' + [[Czerwony kamień (pył)|Czerwony proszek]] + [[Sztabka żelaza]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Deski |B1= Deski            |C1= Deski
|A2= Bruk  |B2= Żelazo (sztabka) |C2= Bruk
|A3= Bruk  |B3= Czerwony kamień (pył) |C3= Bruk
|Output= Tłok
}}
|Używane do przesuwania bloków.
|- align="center"
|'''[[Łopata]]'''
|[[Płomienna różdżka]] + '''Bruk'''
|{{Grid/Crafting Table
|A2=  |B2= Płomienna różdżka |C2=
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|Output= Statyw alchemiczny
}}
|Używany do warzenia mikstur.
|- align="center"


{{Bloki}}
{{Bloki}}

Wersja z 14:47, 20 lis 2011

Bruk
Typ

przetworzony

Fizyka

?

Przezroczystość

nie

Emisja światła

nie

Odporność na eksplozje

30

Palność

?

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie


Odnawialne

?

Możliwość grupowania

tak (64)


Bruk (ang. Cobblestone) zdobywamy po zniszczeniu kilofem kamienia. Kamień spotykamy prawie wszędzie. Bruk wygląda jak kamień, który wydobywamy, ale ma na sobie ślady wydobycia. Bruk jest też podstawowym elementem narzędzi (wraz z połączeniu z patykami da nam kilof, łopatę, topór lub motykę). Można z niego też budować budowle. Nie działa na niego grawitacja. Bruk naturalnie może występować jedynie w lochach (gdzie spotykamy również bruk z mchem) lub w miejscu gdzie płynąca lawa styka się z wodą (w wyniku zetknięcia się źródła lawy z wodą powstaje obsydian). Po aktualizacji 1.7 zmieniono teksturę bruku, na nieco rozjaśnioną.

Zastosowanie

Nazwa Składniki Crafting Opis
Kamień Bruk


Błąd Lua w module „Moduł:Inventory_slot”, w linii 277: attempt to index a nil value.
Używany jako materiał budowlany, lub do tworzenia różnych przedmiotów.
Piec Bruk










Służy do wytapiania rud oraz obróbki żywności.
Schodek Bruk



Schodek z bruku






Używane do wykonania długich schodów. Dwa schodki położone na sobie utworzą pełnowymiarowy blok.
Schody Bruk



Schody z bruku






Używane do wykonania kompaktowych schodów.
Kilof Patyki + Bruk










Używane do szybkiego wydobywania bloków opartych na kamieniu i bloków kruszców.
Topór Patyki + Bruk



Kamienny topór






Używane do szybkiego ścinania bloków opartych na drewnie.
Łopata Patyki + Bruk










Używane do szybkiego wydobywania trawy, ziemi, piasku, żwiru i śniegu. Wymagane by zdobyć śnieżki.
Motyka Patyki + Bruk










Niezbędna w rolnictwie.
Miecz Patyk + Bruk










Zadaje Mobom więcej obrażeń niż dłoń.
Dźwignia Bruk + Patyk










Wysyła ładunek elektryczny po przełączeniu. Zmienia stan (ON/OFF) po kliknięciu.
Dozownik Bruk + Łuk + Czerwony proszek








Czerwony kamień (pył)
Używane do wystrzeliwania róznych przedmiotów np. strzał.
Tłok Deski + Bruk + Czerwony proszek + Sztabka żelaza
Deski Deski Deski

Żelazo (sztabka)

Czerwony kamień (pył)
Używane do przesuwania bloków.
Łopata Płomienna różdżka + Bruk










Używany do warzenia mikstur.