Ziarna kakaowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
aktualizacja
Linia 15: Linia 15:
=== [[Rolnictwo]] ===
=== [[Rolnictwo]] ===
Ziarna kakaowe można uzyskać poprzez zniszczenie [[roślina kakao|rośliny kakao]]. Gdy roślina jest na pierwszym stadium wzrostu upuszcza jedną sztukę ziaren, gdy jest na drugim stadium wzrostu upuszcza dwa ziarna kakaowe, gdy jest na trzecim stadium wzrostu upuszcza trzy ziarna kakaowe.
Ziarna kakaowe można uzyskać poprzez zniszczenie [[roślina kakao|rośliny kakao]]. Gdy roślina jest na pierwszym stadium wzrostu upuszcza jedną sztukę ziaren, gdy jest na drugim stadium wzrostu upuszcza dwa ziarna kakaowe, gdy jest na trzecim stadium wzrostu upuszcza trzy ziarna kakaowe.
=== [[Crafting|Wytwarzanie]] ===
== Zastosowanie ==
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
|-align="center"
|-align="center"
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście » Wyjście
!Uwagi
|-align="center"
|-align="center"
|'''[[Różana czerwień]]''' <br>+<br> '''[[Mleczowa żółć]]''' <br>+<br> '''[[Torbiel z atramentem]]'''
| [[Ziarna kakaowe]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2=Różana czerwień |B2=Mleczowa żółć
|B2= Ziarna kakaowe
|B3=Torbiel z atramentem
|Output= Brązowy barwnik
|Output=Ziarna kakaowe
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
}}
}}
|'''Wcześniej w [[Pocket Edition]] - obecnie już nie działająca'''.
|-align="center"
| '''[[Pszenica]]''' <br>+<br> [[Ziarna kakaowe]]
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Pszenica |B2= Ziarna kakaowe |C2= Pszenica
|Output= Ciastko,8
}}
|}
|}


== Zastosowania ==
=== Jako [[barwniki|barwnik]] ===
=== Jako [[barwniki|barwnik]] ===
{{Zastosowania barwników}}
{{Zastosowania barwników}}<sup>[Tylko [[Bedrock Edition|BE]] i [[Education Edition]]]</sup>
=== [[Crafting|Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
|-align="center"
|-align="center"
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście » Wyjście
!Uwagi
|-align="center"
|-align="center"
| '''[[Wełna]]''' <br>+<br> [[Ziarna kakaowe]]
| '''[[Wełna]]''' <br>+<br> [[Ziarna kakaowe]]
Linia 48: Linia 52:
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
}}
}}
|<sup>[Tylko [[Bedrock Edition|BE]] i [[Education Edition]]]</sup>
|-align="center"
|-align="center"
| '''[[Utwardzona glina]]''' <br>+<br> [[Ziarna kakaowe]]
| '''[[Utwardzona glina]]''' <br>+<br> [[Ziarna kakaowe]]
Linia 54: Linia 59:
|A2= Utwardzona glina|B2= Ziarna kakaowe |C2= Utwardzona glina
|A2= Utwardzona glina|B2= Ziarna kakaowe |C2= Utwardzona glina
|A3= Utwardzona glina |B3= Utwardzona glina |C3= Utwardzona glina
|A3= Utwardzona glina |B3= Utwardzona glina |C3= Utwardzona glina
|Output=Brązowo barwiona glina |OA=8
|Output=Brązowo barwiona glina,8
}}
}}
|<sup>[Tylko [[Bedrock Edition|BE]] i [[Education Edition]]]</sup>
|-align="center"
|-align="center"
| '''[[Szkło]]''' <br>+<br> [[Ziarna kakaowe]]
| '''[[Szkło]]''' <br>+<br> [[Ziarna kakaowe]]
Linia 62: Linia 68:
|A2= Szkło |B2= Ziarna kakaowe |C2= Szkło
|A2= Szkło |B2= Ziarna kakaowe |C2= Szkło
|A3= Szkło |B3= Szkło |C3= Szkło
|A3= Szkło |B3= Szkło |C3= Szkło
|Output=Brązowo barwione szkło |OA=8
|Output=Brązowo barwione szkło,8
}}
|-align="center"
| '''[[Pszenica]]''' <br>+<br> [[Ziarna kakaowe]]
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Pszenica |B2= Ziarna kakaowe |C2= Pszenica
|Output= Ciastko |OA=8
}}
}}
|<sup>[Tylko [[Bedrock Edition|BE]] i [[Education Edition]]]</sup>
|-align="center"
|-align="center"
| [[Ziarna kakaowe]] <br>+<br> [[Proch]] <br>+<br> [[Diament]]/[[Głowa creepera]]/<br>[[Samorodek złota]]/[[Ognista kula]]/<br>[[Jasnopył]]/[[Pióro]]
| [[Ziarna kakaowe]] <br>+<br> [[Proch]] <br>+<br> [[Diament]]/[[Głowa creepera]]/<br>[[Samorodek złota]]/[[Ognista kula]]/<br>[[Jasnopył]]/[[Pióro]]
Linia 78: Linia 79:
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
}}
}}
|<sup>[Tylko [[Bedrock Edition|BE]] i [[Education Edition]]]</sup>
|}
|}


Linia 86: Linia 88:
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w18a|Z [[liście|tropikalnych liści]] wypadają ziarna kakaowe (0,5% szansy).}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w18a|Z [[liście|tropikalnych liści]] wypadają ziarna kakaowe (0,5% szansy).}}
{{Historia|||snap=12w19a|Kakao posiada nową teksturę oraz możliwość zasadzenia [[Roślina kakao|rośliny kakao]] na [[drewno|tropikalnym drzewie]].|Zmieniono teksturę ziaren kakaowych z [[Plik:Ziarna_kakaowe_przed_12w19a.png|25px]] na [[Plik:Ziarna_kakaowe.png|25px]].}}
{{Historia|||snap=12w19a|Kakao posiada nową teksturę oraz możliwość zasadzenia [[Roślina kakao|rośliny kakao]] na [[drewno|tropikalnym drzewie]].|Zmieniono teksturę ziaren kakaowych z [[Plik:Ziarna_kakaowe_przed_12w19a.png|25px]] na [[Plik:Ziarna_kakaowe_przed_TextureUpdate.png|25px]].}}
{{Historia||1.4.2|snap=12w34a|Dodano możliwość barwienia obroży [[wilk|psom]] i [[zbroja|skórzanej zbroi]].}}
{{Historia||1.4.2|snap=12w34a|Dodano możliwość barwienia obroży [[wilk|psom]] i [[zbroja|skórzanej zbroi]].}}
{{Historia||1.4.6|snap=12w49a|Przy użyciu ziaren kakaowych można tworzyć [[gwiazdka pirotechniczna|gwiazdki pirotechniczne]].}}
{{Historia||1.4.6|snap=12w49a|Przy użyciu ziaren kakaowych można tworzyć [[gwiazdka pirotechniczna|gwiazdki pirotechniczne]].}}
Linia 93: Linia 95:
{{Historia||1.7.2|snap=13w41a|Przy użyciu ziaren kakaowych można tworzyć [[barwione szkło]].}}
{{Historia||1.7.2|snap=13w41a|Przy użyciu ziaren kakaowych można tworzyć [[barwione szkło]].}}
{{Historia||1.8|snap=14w30a|Przy użyciu ziaren kakaowych można tworzyć wzory na [[sztandar]]ach.}}
{{Historia||1.8|snap=14w30a|Przy użyciu ziaren kakaowych można tworzyć wzory na [[sztandar]]ach.}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|Ziarna kakaowe straciły funkcje [[Barwniki|barwnika]].|Ziarna kakaowe są używane do wytworzenia [[Brązowy barwnik|brązowego barwnika]].|Tekstura ziaren kakaowych została zmieniona z [[Plik:Ziarna_kakaowe_przed_TextureUpdate.png|25px]] na [[Plik:Ziarna kakaowe.png|32px]].}}
{{Historia||1.14|snap=19w03a|Umieszczenie ziaren kakaowych w [[kompostownik]]u daje 50% szans na zwiększenie poziomu kompostu o 1.}}
{{Historia||1.14|snap=19w05a|Umieszczenie ziaren kakaowych w [[kompostownik]]u daje 65% szans na zwiększenie poziomu kompostu o 1.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.8.0|snap=build 2|Dodano ziarna kakaowe. Tworzone są za pomocą mleczowej żółci, różanej czerwieni i torblu z atramentem.}}
{{Historia||0.8.0|snap=build 2|Dodano ziarna kakaowe. Tworzone są za pomocą mleczowej żółci, różanej czerwieni i torblu z atramentem.}}

Wersja z 04:11, 22 gru 2019

Ziarna kakaowe

Typ

Barwnik

Wytrzymałość

1

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Rzadkość

Pospolita


Ziarna kakaowe (ang. Cocoa Beans) to brązowy barwnik.

Otrzymywanie

Rolnictwo

Ziarna kakaowe można uzyskać poprzez zniszczenie rośliny kakao. Gdy roślina jest na pierwszym stadium wzrostu upuszcza jedną sztukę ziaren, gdy jest na drugim stadium wzrostu upuszcza dwa ziarna kakaowe, gdy jest na trzecim stadium wzrostu upuszcza trzy ziarna kakaowe.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Ziarna kakaowe










Pszenica
+
Ziarna kakaowe




8






Jako barwnik

[Tylko BE i Education Edition]

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście Uwagi
Wełna
+
Ziarna kakaowe










[Tylko BE i Education Edition]
Utwardzona glina
+
Ziarna kakaowe
Utwardzona glina Utwardzona glina Utwardzona glina Brązowo barwiona glina8
Utwardzona glina
Utwardzona glina
Utwardzona glina Utwardzona glina Utwardzona glina
[Tylko BE i Education Edition]
Szkło
+
Ziarna kakaowe



Brązowo barwione szkło8






[Tylko BE i Education Edition]
Ziarna kakaowe
+
Proch
+
Diament/Głowa creepera/
Samorodek złota/Ognista kula/
Jasnopył/Pióro



Brązowo zabarwiona gwiazdka pirotechniczna







Samorodek złota


[Tylko BE i Education Edition]

Historia

Beta
1.2Dodano ziarna kakaowe, ale nie było możliwości uzyskania ich bez używania edytorów ekwipunku. ()
1.4Dodano możliwość znalezienia ziaren kakaowych w skrzyniach lochów (53% szansy).
Owca o brązowym zabarwieniu występuje naturalnie, zatem pozyskiwanie brązowej wełny staje się łatwiejsze niż szukanie lochów w celu uzyskania ziaren kakaowych.
Pełna wersja
1.3.112w18aZ tropikalnych liści wypadają ziarna kakaowe (0,5% szansy).
12w19aKakao posiada nową teksturę oraz możliwość zasadzenia rośliny kakao na tropikalnym drzewie.
Zmieniono teksturę ziaren kakaowych z na Plik:Ziarna kakaowe przed TextureUpdate.png.
1.4.212w34aDodano możliwość barwienia obroży psom i skórzanej zbroi.
1.4.612w49aPrzy użyciu ziaren kakaowych można tworzyć gwiazdki pirotechniczne.
1.6.113w18aUsunięto ziarna kakaowe z łupów skrzyń w lochach.
13w19aPrzy użyciu ziaren kakaowych można tworzyć barwioną glinę.
1.7.213w41aPrzy użyciu ziaren kakaowych można tworzyć barwione szkło.
1.814w30aPrzy użyciu ziaren kakaowych można tworzyć wzory na sztandarach.
1.1418w43aZiarna kakaowe straciły funkcje barwnika.
Ziarna kakaowe są używane do wytworzenia brązowego barwnika.
Tekstura ziaren kakaowych została zmieniona z Plik:Ziarna kakaowe przed TextureUpdate.png na .
19w03aUmieszczenie ziaren kakaowych w kompostowniku daje 50% szans na zwiększenie poziomu kompostu o 1.
19w05aUmieszczenie ziaren kakaowych w kompostowniku daje 65% szans na zwiększenie poziomu kompostu o 1.
Pocket Edition Alpha
0.8.0build 2Dodano ziarna kakaowe. Tworzone są za pomocą mleczowej żółci, różanej czerwieni i torblu z atramentem.
build 3Teraz ziarna kakaowe są dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego.
0.9.0build 1Dodano roślinę kakao, z której pozyskuje się teraz ziarna kakaowe.
Ziarna kakaowe służą do stworzenia ciastek.
Console Edition
TU1CU11.00Dodano ziarna kakaowe.

Ciekawostki

Galeria

Zobacz też


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.