Węgiel: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Thn70 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 13: Linia 13:
|idsłowne=coal}}
|idsłowne=coal}}


'''Węgiel''' (ang. ''Coal'') – materiał, którego głównym zastosowaniem jest używanie jako paliwo w [[piec|piecach]]. Otrzymywany jest ze [[Złoże węgla|złoża węgla]], po zniszczeniu go [[kilof]]em. Służy również do tworzenia [[pochodnia|pochodni]]. Jeśli wypalimy [[drewno]] w [[piec]]u, to uzyskamy [[węgiel drzewny]]. Jest on również zdobywany po zabiciu [[Witherowy szkielet|witherowego szkieletu]]. Bryłki węgla nie można łączyć z [[Węgiel drzewny|węglem drzewnym]].
'''Węgiel''' (ang. ''Coal'') – materiał, którego głównym zastosowaniem jest używanie jako paliwo w [[piec|piecach]]. Otrzymywany jest ze [[Złoże węgla|złoża węgla]], po zniszczeniu go [[kilof]]em. Służy również do tworzenia [[pochodnia|pochodni]]. Jeśli wypalimy [[drewno]] w [[piec]]u, to uzyskamy [[węgiel drzewny]]. Jest on również zdobywany po zabiciu [[Witherowy szkielet|witherowego szkieletu]]. Bryłki węgla nie można łączyć z węglem drzewnym.


<br />
<br />


==Otrzymywanie==
== Otrzymywanie ==


===Generowanie w strukturach===
=== Generowanie w strukturach ===
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|+Występowanie węgla w wersji [[Java Edition]]
|+ Występowanie węgla w wersji [[Java Edition]]
!Struktura
! Struktura
!Miejsce występowania
! Miejsce występowania
!Ilość
! Ilość
!Szansa [w %]
! Szansa [w %]
|-
|-
|{{EnvLink|Lochy|id=43}}
|{{EnvLink|Lochy|id=43}}
Linia 35: Linia 35:
|Skrzynia
|Skrzynia
|3–8
|3–8
|31,6
|27,3
|-
|{{EnvLink|Pradawne miasto}}
|Skrzynia
|6–15
|46,5
|-
|-
|{{EnvLink|Igloo|id=42}}
|{{EnvLink|Igloo|id=42}}
Linia 41: Linia 46:
|1–4
|1–4
|70,4
|70,4
|-
| rowspan="2" |{{EnvLink|Podwodne ruiny}}
|Podejrzany piasek z ciepłych ruin
|1
|13,3
|-
|Podejrzany żwir z chłodnych ruin
|1
|13,3
|-
|-
|{{EnvLink|Wrak statku|id=85}}
|{{EnvLink|Wrak statku|id=85}}
|Skrzynia z zaopatrzeniem
|Skrzynia z zaopatrzeniem
|2–8
|2–8
|40
|37,3
|-
|-
|{{EnvLink|Twierdza}}
|{{EnvLink|Twierdza}}
Linia 51: Linia 65:
|3–8
|3–8
|34,3
|34,3
|-
|{{EnvLink|Ruiny szlaku}}
|Podejrzany żwir
|1
|2,2
|-
|-
| rowspan="2" |{{EnvLink|Podwodne ruiny|id=83}}
| rowspan="2" |{{EnvLink|Podwodne ruiny|id=83}}
Linia 83: Linia 102:
|26,6
|26,6
|}
|}
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|+Występowanie węgla w wersji [[Bedrock Edition]]
|+ Występowanie węgla w wersji [[Bedrock Edition]]
!Struktura
! Struktura
!Miejsce występowania
! Miejsce występowania
!Ilość
! Ilość
!Szansa [w %]
! Szansa [w %]
|-
|-
|{{EnvLink|Lochy|id=43}}
|{{EnvLink|Lochy|id=43}}
Linia 98: Linia 118:
|Skrzynia
|Skrzynia
|3–8
|3–8
|31,6
|27,3
|-
|{{EnvLink|Pradawne miasto}}
|Skrzynia
|6–15
|46,5
|-
|-
|{{EnvLink|Igloo|id=42}}
|{{EnvLink|Igloo|id=42}}
Linia 104: Linia 129:
|1–4
|1–4
|70,4
|70,4
|-
| rowspan="2" |{{EnvLink|Podwodne ruiny}}
|Podejrzany piasek z ciepłych ruin
|1
|13,3
|-
|Podejrzany żwir z chłodnych ruin
|1
|13,3
|-
|-
|{{EnvLink|Wrak statku|id=85}}
|{{EnvLink|Wrak statku|id=85}}
|Skrzynia z zaopatrzeniem
|Skrzynia z zaopatrzeniem
|2–8  
|2–8  
|40
|37,3
|-
|-
|{{EnvLink|Twierdza}}
|{{EnvLink|Twierdza}}
Linia 144: Linia 178:
|}
|}


===Niszczenie bloku===
=== Niszczenie bloku ===
Po wykopaniu [[Złoże węgla|złoża węgla]] kilofem dostajemy 1 bryłkę węgla. Jeśli kilof jest zaklęty na ''Szczęście'', to może upuścić o 1 dodatkową bryłkę więcej. Po zaklęciu kilofu na ''Szczęście'' ''III'' mamy szansę na aż 4 bryłki węgla.
Po wykopaniu [[Złoże węgla|złoża węgla]] kilofem dostajemy 1 bryłkę węgla. Jeśli kilof jest zaklęty na ''Szczęście'', to może upuścić o 1 dodatkową bryłkę więcej. Po zaklęciu kilofu na ''Szczęście III'' mamy szansę na aż 4 bryłki węgla.


Po zniszczeniu [[Ognisko|ogniska]] bez narzędzia z zaklęciem ''Jedwabnego dotyku'' upuści on 2 bryłki węgla.<br />
Po zniszczeniu [[Ognisko|ogniska]] bez narzędzia z zaklęciem ''Jedwabnego dotyku'' upuści on 2 bryłki węgla.<br />


===Łup===
=== Łup ===
[[Witherowy szkielet|Witherowe szkielety]] mają szanse <sup>1</sup>⁄<sub>3</sub> na upuszczenie 1 bryłki węgla. Maksymalna ilość węgla jest zwiększana o 1 na każdy poziom ''Grabieży''. W ten sposób mamy szansą na aż 4 bryłki węgla.
[[Witherowy szkielet|Witherowe szkielety]] mają szanse <sup>1</sup>⁄<sub>3</sub> na upuszczenie 1 bryłki węgla. Maksymalna ilość węgla jest zwiększana o 1 na każdy poziom ''Grabieży''. W ten sposób mamy szansą na aż 4 bryłki węgla.
<br />
<br />


===[[Crafting|Wytwarzanie]]===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
|- align="center"
!Składniki
! Składniki
!Wejście → Wyjście  
! Wejście → Wyjście  
|- align="center"
|- align="center"
|[[Blok węgla]]
|[[Blok węgla]]
Linia 169: Linia 203:
|}
|}


===[[Przetapianie]]===
=== [[Przetapianie]] ===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
|- align="center"
!Składniki
! Składniki
!Wejście → Wyjście
! Wejście → Wyjście
|-
|-
![[Złoże węgla]]
![[Złoże węgla]]/łupkowe złoże węgla
|{{Grid/Furnace
|{{Grid/Furnace
|Input= Ruda węgla |IA=  
|Input= Złoże węgla; Łupkowe złoże węgla |IA=  
|Output= Węgiel
|Output= Węgiel
|Fuel=  Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą  |FA= 1,1,1,2,2,1
|Fuel=  Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą  |FA= 1,1,1,2,2,1
Linia 183: Linia 217:
|}
|}


==Zastosowania ==
== Zastosowania ==
Węgiel w połączeniu z [[patyk]]iem daje 4 [[Pochodnia|pochodnie]]. Węgiel również może zasilać [[wagonik z piecem]] oraz służy jako paliwo do wypalania w [[piec]]u. Jedna bryłka węgla może przepalić 8 [[Przedmioty|przedmiotów]].
Węgiel w połączeniu z [[patyk]]iem daje 4 [[Pochodnia|pochodnie]]. Węgiel również może zasilać [[wagonik z piecem]] oraz służy jako paliwo do wypalania w [[piec]]u. Jedna bryłka węgla może przepalić 8 [[Przedmioty|przedmiotów]].


===[[Wytwarzanie]]===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
|- align="center"
!Nazwa
! Nazwa
!Składniki
! Składniki
!Wejście → Wyjście  
! Wejście → Wyjście  
|-
|-
|[[Pochodnia]]
![[Pochodnia]]
| align="center" |'''Węgiel'''<br> +<br> [[Patyk]]
| align="center" |'''Węgiel'''<br> +<br> [[Patyk]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 201: Linia 235:
|Output= Pochodnia,4}}
|Output= Pochodnia,4}}
|-
|-
|[[Pochodnia|Eteryczna pochodnia]]
![[Pochodnia|Eteryczna pochodnia]]
| align="center" |'''Węgiel'''<br> +<br> [[Patyk]]<br> +<br> [[Gleba dusz]]
| align="center" |'''Węgiel'''<br> +<br> [[Patyk]]<br> +<br> [[Gleba dusz]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 209: Linia 243:
|Output= Eteryczna pochodnia,4}}
|Output= Eteryczna pochodnia,4}}
|-
|-
|[[Blok węgla]]
![[Blok węgla]]
| align="center" |'''9 × węgiel'''
| align="center" |'''9 × węgiel'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 217: Linia 251:
|Output= Blok węgla,1}}  
|Output= Blok węgla,1}}  
|-
|-
|[[Ognista kula|Ognista Kula]]
![[Ognista kula]]
| align="center" |[[Płomienny proszek]]<br> +<br> '''Węgiel'''<br> +<br> [[Proch]]
| align="center" |[[Płomienny proszek]]<br> +<br> '''Węgiel'''<br> +<br> [[Proch]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= Płomienny proszek |C1=  
|A1= |B1= Płomienny proszek |C1=  
|A2= |B2= Węgiel |C2=  
|A2= |B2= Węgiel |C2=  
|A3= |B3=Proch |C3=
|A3= |B3= Proch |C3=
|Output= Ognista kula,3
|Output= Ognista kula,3
}}
}}
|-
|-
|[[Ognisko]]
![[Ognisko]]
| align="center" |3 x [[patyk]]<br> +<br> '''Węgiel'''<br> +<br> 3 × [[Drewno|drewno (dowolne)]] lub 3 × [[pień|pień (dowolny)]]
| align="center" |3 x [[patyk]]<br> +<br> '''Węgiel'''<br> +<br> 3 × [[Drewno|drewno (dowolne)]] lub 3 × [[pień|pień (dowolny)]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 236: Linia 270:
|}
|}


===[[Przetapianie]]===
=== [[Przetapianie]] ===
Węgiel może zostać użyty jako paliwo w [[piec]]u, gdzie możemy przepalić 8 przedmiotów przez 80 sekund; w piecu hutniczym i [[Wędzarka|wędzarce]], gdzie 8 przedmiotów można przepalić przez 40 sekund.
Węgiel może zostać użyty jako paliwo w [[piec]]u, gdzie możemy przepalić 8 przedmiotów przez 80 sekund; w piecu hutniczym i [[Wędzarka|wędzarce]], gdzie 8 przedmiotów można przepalić przez 40 sekund.


===Transport===
=== Transport ===
Węgiel można używać w [[Wagonik z piecem|napędzanych wagonikach]].
Węgiel można używać w [[Napędzany wagonik|napędzanych wagonikach]].


===Handel===
=== Handel ===
Mieszkańcy wioski o profesji rybaka na poziomie początkującym mają 50% szansy na zakup 10 bryłek węgla za szmaragd.
Mieszkańcy wioski o profesji rybaka na poziomie początkującym mają 50% szansy na zakup 10 bryłek węgla za szmaragd.


W [[Java Edition]] [[osadnik]] płatnerz na poziomie początkującym i osadnicy-narzędziarze mają 40% szans na zakup 15 bryłek węgla za jeden szmaragd. Osadnicy-kowale na poziomie nowicjusza i osadnicy-rzeźnicy na poziomie ucznia mają 2⁄3 szansy na zakup 15 bryłek węgla za jeden szmaragd.


W [[Java Edition]] [[osadnik]] płatnerz na poziomie początkującym i [[Osadnik|osadnicy]] narzędziarze mają 40% szans na zakup 15 bryłek węgla za jeden szmaragd. [[Osadnik|Osadnicy]]-kowale na poziomie nowicjusza i [[Osadnik|osadnicy]] rzeźnicy na poziomie ucznia mają 2⁄3 szansy na zakup 15 bryłek węgla za jeden szmaragd.
W [[Bedrock Edition]] [[Osadnik|osadnicy]] o profesjach płatnerza, narzędziarza i zbrojmistrza na poziomie początkującym oraz osadnicy-rzeźnicy na poziomie ucznia kupują 15 węgla za szmaragd.


 
== Wartości danych ==
W [[Bedrock Edition]] [[Osadnik|osadnicy]] płatnerz, narzędziarz i zbrojmistrz na poziomie początkującym oraz [[Osadnik|osadnicy]] rzeźnicy na poziomie ucznia kupują 15 węgla za szmaragd.
 
==Wartości danych==
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+[[Java Edition]]:
|+[[Java Edition]]:
!Nazwa
! Nazwa
![[Wartości danych]]
! Identyfikator
!Tag przedmiotu ([[Java Edition]])
! Tag przedmiotu
!Forma
! Forma
!Klucz nazwy
! Klucz nazwy
|-
|-
|Węgiel
|{{ItemSprite|węgiel}} Węgiel
|<code>coal</code>
|<code>coal</code>
|<code>coals</code>
|<code>coals</code>
Linia 266: Linia 298:
|<code>item.minecraft.coal</code>
|<code>item.minecraft.coal</code>
|}
|}
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+[[Bedrock Edition|Bedrock Edition:]]
|+ [[Bedrock Edition|Bedrock Edition:]]
!Nazwa  
! Nazwa  
![[Wartości danych]]
! ID słowne
!Numeryczne ID
! ID aliasu
!Forma
! Numeryczne ID
!Klucz nazwy
! Forma
! Klucz nazwy
|-
|-
|Węgiel
|{{ItemSprite|węgiel}} Węgiel
|<code>coal</code>
|<code>coal</code>
|<code>coal / 0</code>
|<code>263</code>
|<code>263</code>
|Przedmiot
|Przedmiot
Linia 281: Linia 316:
|}
|}


==Historia==
== Historia ==


{{Historia|Classic}}
{{Historia|Classic}}
Linia 294: Linia 329:
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9-pre4|Węgiel można teraz ponownie uzyskać poprzez przepalanie złoża węgla.}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9-pre4|Węgiel można teraz ponownie uzyskać poprzez przepalanie złoża węgla.}}
{{Historia||1.2.1|snap=12w04a|Węgiel może być teraz używany do tworzenia ognistych kul.}}
{{Historia||1.2.1|snap=12w04a|Węgiel może być teraz używany do tworzenia [[Ognista kula|ognistych kul]].}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w21a|Osadnicy: kowale i rzeźnicy, kupują teraz 16–23 bryłki węgla lub węgla drzewnego za 1 szmaragd.}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w21a|Osadnicy: kowale i rzeźnicy, kupują teraz 16–23 bryłki węgla lub węgla drzewnego za 1 szmaragd.}}
{{Historia|||snap=1.3|Zmieniono teksturę węgla z [[Plik:Drugi węgiel.png|32px]] na [[Plik:Trzeci węgiel.png|32px]].}}
{{Historia|||snap=1.3|Zmieniono teksturę węgla z [[Plik:Drugi węgiel.png|32px]] na [[Plik:Trzeci węgiel.png|32px]].}}
Linia 304: Linia 339:
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Węgiel można znaleźć w skrzyniach w leśnej posiadłości.}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Węgiel można znaleźć w skrzyniach w leśnej posiadłości.}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Różne wartości danych dla identyfikatora węgla zostały podzielone na własne identyfikatory.|Przed The Flatteningiem numer identyfikacyjny tego przedmiotu to 263.}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Różne wartości danych dla identyfikatora węgla zostały podzielone na własne identyfikatory.|Przed The Flatteningiem numer identyfikacyjny tego przedmiotu to 263.}}
{{Historia|||snap=18w09a|Węgiel można teraz znaleźć w skrzyniach w podwodnych ruinach.}}
{{Historia|||snap=18w09a|Węgiel można teraz znaleźć w skrzyniach w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].}}
{{Historia|||snap=18w11a|Węgiel teraz można znaleźć w skrzyniach wraków statków.}}
{{Historia|||snap=18w11a|Węgiel teraz można znaleźć w skrzyniach [[Wrak statku|wraków statków]].}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|Tekstura węgla została zmieniona z [[Plik:Trzeci węgiel.png|32px]] na [[Plik:Węgiel.png|32px]].}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|Tekstura węgla została zmieniona z [[Plik:Trzeci węgiel.png|32px]] na [[Plik:Węgiel.png|32px]].}}
{{Historia|||snap=19w02a|Węgla można teraz używać do tworzenia ognisk.}}
{{Historia|||snap=19w02a|Węgla można teraz używać do tworzenia ognisk.|Zniszczenie ogniska daje 2 bryłki węgla.}}
{{Historia|||snap=19w02a|Zniszczenie ogniska daje 2 bryłkii węgla.}}
{{Historia||1.16|snap=20w06a|Z węgla można stworzyć [[Pochodnia|eteryczne pochodnie]].}}
{{Historia||1.19|snap=22w13a|Można znaleźć węgiel w skrzyniach w [[Pradawne miasto|pradawnych miastach]].}}
{{Historia||1.20|snap=23w12a|Węgiel może być wydobyty [[Pędzel|pędzlem]] z [[Podejrzany blok|podejrzanego żwiru lub podejrzanego piasku]] w chłodnych lub ciepłych podwodnych ruinach, a także w ruinach szlaku.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


 
== Błędy ==
==Błedy==
Błędy związane z „węglem” są obsługiwane w narzędziu do śledzenia błędów. Zgłaszaj [https://bugs.mojang.com/browse/MCPE-101305?jql=project%20in%20(MC%2C%20MCPE)%20and%20(resolution%20is%20empty%20or%20resolution%20in%20(1%2C%202%2C%206))%20and%20(summary%20~%20%22Coal%22)%20order%20by%20resolution%20desc tam problemy].
Błędy związane z „węglem” są obsługiwane w narzędziu do śledzenia błędów. Zgłaszaj [https://bugs.mojang.com/browse/MCPE-101305?jql=project%20in%20(MC%2C%20MCPE)%20and%20(resolution%20is%20empty%20or%20resolution%20in%20(1%2C%202%2C%206))%20and%20(summary%20~%20%22Coal%22)%20order%20by%20resolution%20desc tam problemy].


==Galeria==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:WiegielPrz.png|Po zniszczeniu [[Złoże węgla|złoża węgla]] uzyskamy węgiel.
Plik:WiegielPrz.png|Po zniszczeniu [[Złoże węgla|złoża węgla]] uzyskamy węgiel.
</gallery>
</gallery>


==Zobacz też==
== Zobacz też ==
*[[Węgiel drzewny]]
* [[Węgiel drzewny]]


{{Przedmioty}}
{{Przedmioty}}

Wersja z 16:32, 8 sty 2024

Ten artykuł dotyczy normalnego węgla. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.


Węgiel

Typ

Materiał

Wytrzymałość

1

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Rzadkość

Pospolita


Węgiel (ang. Coal) – materiał, którego głównym zastosowaniem jest używanie jako paliwo w piecach. Otrzymywany jest ze złoża węgla, po zniszczeniu go kilofem. Służy również do tworzenia pochodni. Jeśli wypalimy drewno w piecu, to uzyskamy węgiel drzewny. Jest on również zdobywany po zabiciu witherowego szkieletu. Bryłki węgla nie można łączyć z węglem drzewnym.


Otrzymywanie

Generowanie w strukturach

Występowanie węgla w wersji Java Edition
Struktura Miejsce występowania Ilość Szansa [w %]
EnvCSS.png/43 Lochy Skrzynia 1–4 26,6
EnvCSS.png/44 Opuszczona kopalnia Skrzynia 3–8 27,3
EnvCSS.png/110 Pradawne miasto Skrzynia 6–15 46,5
EnvCSS.png/42 Igloo Skrzynia 1–4 70,4
EnvCSS.png/83 Podwodne ruiny Podejrzany piasek z ciepłych ruin 1 13,3
Podejrzany żwir z chłodnych ruin 1 13,3
EnvCSS.png/85 Wrak statku Skrzynia z zaopatrzeniem 2–8 37,3
EnvCSS.png/45 Twierdza Skrzynia w spiżarni 3–8 34,3
EnvCSS.png/112 Ruiny szlaku Podejrzany żwir 1 2,2
EnvCSS.png/83 Podwodne ruiny Mała skrzynia z ruin 1–4 84,2
Wielka skrzynia z ruin 1–4 81
EnvCSS.png/47 Wioska Skrzynia rzeźnika 1–3 27,9
Skrzynka narzędziarza 1–3 9,9
Skrzynia rybaka 1–3 43
Skrzynia w śnieżnym domu 1–4 41,2
EnvCSS.png/80 Leśny dwór Skrzynia 1–4 26,6
Występowanie węgla w wersji Bedrock Edition
Struktura Miejsce występowania Ilość Szansa [w %]
EnvCSS.png/43 Lochy Skrzynia 1–4 26,6
EnvCSS.png/44 Opuszczona kopalnia Skrzynia 3–8 27,3
EnvCSS.png/110 Pradawne miasto Skrzynia 6–15 46,5
EnvCSS.png/42 Igloo Skrzynia 1–4 70,4
EnvCSS.png/83 Podwodne ruiny Podejrzany piasek z ciepłych ruin 1 13,3
Podejrzany żwir z chłodnych ruin 1 13,3
EnvCSS.png/85 Wrak statku Skrzynia z zaopatrzeniem 2–8 37,3
EnvCSS.png/45 Twierdza Skrzynia do przechowywania 3–8 28,5
EnvCSS.png/83 Podwodne ruiny Mała skrzynia z ruin 1–4 84,2
Wielka skrzynia z ruin 1–4 81
EnvCSS.png/47 Wioska Skrzynia rzeźnika 1–3 27,9
Skrzynka narzędziarza 1–3 9,9
Skrzynia w śnieżnym domu 1–4 41,2
EnvCSS.png/80 Leśny dwór Skrzynia 1–4 26,6

Niszczenie bloku

Po wykopaniu złoża węgla kilofem dostajemy 1 bryłkę węgla. Jeśli kilof jest zaklęty na Szczęście, to może upuścić o 1 dodatkową bryłkę więcej. Po zaklęciu kilofu na Szczęście III mamy szansę na aż 4 bryłki węgla.

Po zniszczeniu ogniska bez narzędzia z zaklęciem Jedwabnego dotyku upuści on 2 bryłki węgla.

Łup

Witherowe szkielety mają szanse 13 na upuszczenie 1 bryłki węgla. Maksymalna ilość węgla jest zwiększana o 1 na każdy poziom Grabieży. W ten sposób mamy szansą na aż 4 bryłki węgla.

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Blok węgla




9






Przetapianie

Składniki Wejście → Wyjście
Złoże węgla/łupkowe złoże węgla





Drewno dębu
2

2
Wiadro z lawą

Zastosowania

Węgiel w połączeniu z patykiem daje 4 pochodnie. Węgiel również może zasilać wagonik z piecem oraz służy jako paliwo do wypalania w piecu. Jedna bryłka węgla może przepalić 8 przedmiotów.

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Pochodnia Węgiel
+
Patyk




4






Eteryczna pochodnia Węgiel
+
Patyk
+
Gleba dusz



Eteryczna pochodnia4






Blok węgla 9 × węgiel










Ognista kula Płomienny proszek
+
Węgiel
+
Proch




3






Ognisko 3 x patyk
+
Węgiel
+
3 × drewno (dowolne) lub 3 × pień (dowolny)







Drewno Drewno Drewno

Przetapianie

Węgiel może zostać użyty jako paliwo w piecu, gdzie możemy przepalić 8 przedmiotów przez 80 sekund; w piecu hutniczym i wędzarce, gdzie 8 przedmiotów można przepalić przez 40 sekund.

Transport

Węgiel można używać w napędzanych wagonikach.

Handel

Mieszkańcy wioski o profesji rybaka na poziomie początkującym mają 50% szansy na zakup 10 bryłek węgla za szmaragd.

W Java Edition osadnik płatnerz na poziomie początkującym i osadnicy-narzędziarze mają 40% szans na zakup 15 bryłek węgla za jeden szmaragd. Osadnicy-kowale na poziomie nowicjusza i osadnicy-rzeźnicy na poziomie ucznia mają 2⁄3 szansy na zakup 15 bryłek węgla za jeden szmaragd.

W Bedrock Edition osadnicy o profesjach płatnerza, narzędziarza i zbrojmistrza na poziomie początkującym oraz osadnicy-rzeźnicy na poziomie ucznia kupują 15 węgla za szmaragd.

Wartości danych

Java Edition:
Nazwa Identyfikator Tag przedmiotu Forma Klucz nazwy
ItemCSS.png/556 Węgiel coal coals Przedmiot item.minecraft.coal
Bedrock Edition:
Nazwa ID słowne ID aliasu Numeryczne ID Forma Klucz nazwy
ItemCSS.png/556 Węgiel coal coal / 0 263 Przedmiot item.coal.name

Historia

Classic
21 maja 2009Notch wykazuje zainteresowanie dodaniem węgla do gry, komentując, że może być on połączony z rudą żelaza w celu wytworzenia stali.
Indev
0.3128 stycznia 2010 Dodano węgiel.
Z bloków złoża węgla wypada 1–3 bryłek węgla.
100 bryłek węgla dostępne jest w domu.
29 stycznia 2010Węgiel można wykorzystać do wytworzenia pochodni.
Za pomocą ognia można przepalić złoże węgla na 1–3 bryłek węgla.
Usunięto wszystkie przedmioty ze skrzyń w domu, w tym węgiel.
1 lutego 2010Z wydobycia oraz przepalania złoża węgla wypada teraz 1 kawałek węgla zamiast 1–3.
Minecraft Indev19 lutego 2010Zmieniono teksturę węgla z na .
Usunięto możliwość przepalenia złoża węgla na węgiel.
Węgiel używany jest do przetapiania w piecu.
Beta
1.8Beta 1.8-preWęgiel można teraz znaleźć w skrzyniach opuszczonych kopalni i skrzyniach w twierdzy.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre4Węgiel można teraz ponownie uzyskać poprzez przepalanie złoża węgla.
1.2.112w04aWęgiel może być teraz używany do tworzenia ognistych kul.
1.3.112w21aOsadnicy: kowale i rzeźnicy, kupują teraz 16–23 bryłki węgla lub węgla drzewnego za 1 szmaragd.
1.3Zmieniono teksturę węgla z na .
1.4.212w36aWęgiel jest teraz upuszczany przez witherowe szkielety, dzięki czemu jest odnawialny.
1.6.113w18aWęgiel może być teraz używany do tworzenia bloków węgla.
1.814w02aOsadnicy: rybak, płatnerz, narzędziowiec, kowal i rzeźnicy kupują teraz 16–24 węgla za 1 szmaragd.
1.915w43aWęgiel można teraz znaleźć w skrzyniach piwnicznych igloo.
15w44aZmniejszono średnie występowanie węgla ze skrzyń szybów kopalnianych i dodano ją do skrzyń lochów.
1.1116w39aWęgiel można znaleźć w skrzyniach w leśnej posiadłości.
1.1317w47aRóżne wartości danych dla identyfikatora węgla zostały podzielone na własne identyfikatory.
Przed The Flatteningiem numer identyfikacyjny tego przedmiotu to 263.
18w09aWęgiel można teraz znaleźć w skrzyniach w podwodnych ruinach.
18w11aWęgiel teraz można znaleźć w skrzyniach wraków statków.
1.1418w43aTekstura węgla została zmieniona z na .
19w02aWęgla można teraz używać do tworzenia ognisk.
Zniszczenie ogniska daje 2 bryłki węgla.
1.1620w06aZ węgla można stworzyć eteryczne pochodnie.
1.1922w13aMożna znaleźć węgiel w skrzyniach w pradawnych miastach.
1.2023w12aWęgiel może być wydobyty pędzlem z podejrzanego żwiru lub podejrzanego piasku w chłodnych lub ciepłych podwodnych ruinach, a także w ruinach szlaku.

Błędy

Błędy związane z „węglem” są obsługiwane w narzędziu do śledzenia błędów. Zgłaszaj tam problemy.

Galeria

Zobacz też