Blok mchu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Nie podano opisu zmian
Thn70 (dyskusja | edycje)
Zmiany w pisowni
Linia 13: Linia 13:
|idsłowne=moss_block
|idsłowne=moss_block
}}
}}
'''Blok mchu''' (ang. ''Moss Block'') - naturalny blok dekoracyjny mogący rozprzestrzeniać się na sąsiednie bloki po użyciu [[mączka kostna|mączki kostnej]].
'''Blok mchu''' (ang. ''Moss Block'') naturalny blok dekoracyjny mogący rozprzestrzeniać się na sąsiednie bloki po użyciu [[mączka kostna|mączki kostnej]].


== Otrzymywanie ==
==Otrzymywanie==
=== Naturalne generowanie ===
===Naturalne generowanie===
Blok mchu generuje się na podłogach i sufitach [[bujne jaskinie|bujnych jaskiń]] i jako łup w skrzynkach we [[wrak statku|wrakach statków]].
Blok mchu generuje się na podłożu i stropie [[bujne jaskinie|bujnych jaskiń]] i jako łup w skrzyniach we [[wrak statku|wrakach statków]].


=== Handel ===
=== Handel ===
Linia 33: Linia 33:
| '''Narzędzie''' || {{ItemSprite|drewniana-motyka|link=Drewniana motyka}}
| '''Narzędzie''' || {{ItemSprite|drewniana-motyka|link=Drewniana motyka}}
|-
|-
! colspan="2" | Czas wydobycia*
! colspan="2" | Czas wydobycia (w sekundach)*
|-
|-
| '''Ręka''' || {{tc|tak|0,15}}
|'''Ręka'''|| {{tc|tak|0,15}}
|-
|-
| '''Drewniana''' || {{tc|tak|0,1}}
|'''Drewniana'''|| {{tc|tak|0,1}}
|-
|-
| '''Kamienna''' || {{tc|tak|0,05}}
|'''Kamienna'''|| {{tc|tak|0,05}}
|-
|-
| '''Żelazna''' || {{tc|tak|0,05}}
|'''Żelazna'''|| {{tc|tak|0,05}}
|-
|-
| '''Diamentowa''' || {{tc|tak|0,05}}
|'''Diamentowa'''|| {{tc|tak|0,05}}
|-
|-
| '''Netherytowa''' || {{tc|tak|0,05}}
|'''Netherytowa'''|| {{tc|tak|0,05}}
|-
|-
| '''Złota''' || {{tc|tak|0,05}}
|'''Złota'''|| {{tc|tak|0,05}}
|}
|}  
* Czas liczony w sekundach dla niezaklętych narzędzi
**czas liczony w sekundach dla niezaklętych narzędzi


=== Rozprzestrzenianie się ===
===Rozprzestrzenianie się===
Użycie [[mączka kostna|mączki kostnej]] na bloku mchu spowoduje zamienienie pobliskich kamiennych i ziemnych bloków na blok mchu. Mech rozprzestrzenia się na bloki z [[powietrze]]m nad nimi w obszarze 7×11×7 bloków bez narożników z blokiem mchu w centrum. Roślinność może zastąpić powietrze na któryś z tych bloków. Mech nie zastąpi [[pole uprawne|pola uprawnego]] i [[Blok z ukrytym potworem|zarobaczonego bloku]].
Użycie [[mączka kostna|mączki kostnej]] na bloku mchu spowoduje zamienienie pobliskich kamiennych i ziemnych bloków na blok mchu. Mech rozprzestrzenia się na bloki z [[powietrze]]m nad nimi w obszarze 7×11×7 bloków bez narożników z blokiem mchu w centrum. Roślinność może zastąpić powietrze na którymś z tych bloków. Mech nie zastąpi [[pole uprawne|pola uprawnego]] i [[Blok z ukrytym potworem|zarobaczonego bloku]].


== Zachowanie ==
== Zachowanie==
W [[Java Edition]] wszystkie rośliny z wyjątkiem [[kaktus]]a mogą zostać położone na bloku mchu. W [[Bedrock Edition]] na bloku mchu nie można położyć kaktusa, bambusa, uschniętego krzewu i trzciny cukrowej.
W [[Java Edition]] wszystkie rośliny z wyjątkiem [[kaktus]]a mogą zostać położone na bloku mchu. W [[Bedrock Edition]] na bloku mchu nie można położyć kaktusa, bambusa, uschniętego krzewu i trzciny cukrowej.


Linia 61: Linia 61:
|+Bloki mogące urosnąć na bloku mchu
|+Bloki mogące urosnąć na bloku mchu
|-
|-
! Blok !! Szansa
!Blok!!Szansa
|-
|-
| {{BlockLink|Wysoka trawa}} || 50%
|{{BlockLink|Wysoka trawa}}||50%
|-
|-
| {{BlockLink|Warstwa mchu}} || 25%
|{{BlockLink|Warstwa mchu}}||25%
|-
|-
| {{BlockLink|Podwójnie wysoka trawa}} || 10%
|{{BlockLink|Podwójnie wysoka trawa}}||10%
|-
|-
| {{BlockLink|Azalia}} || 10%
|{{BlockLink|Azalia}}||10%
|-
|-
| {{BlockLink|Kwitnąca azalia}} || 5%
|{{BlockLink|Kwitnąca azalia}}||5%
|}
|}


Blok mchu może zastąpić następujące bloki:
Blok mchu może zastąpić następujące bloki:
* {{BlockLink|Trawa}}
*{{BlockLink|blok trawy}},
* {{BlockLink|Kamień}}
*{{BlockLink|kamień}},
* {{BlockLink|Ziemia}}
*{{BlockLink|ziemia}},
* {{BlockLink|Andezyt}}
*{{BlockLink|andezyt}},
* {{BlockLink|Dioryt}}
*{{BlockLink|dioryt}},
* {{BlockLink|Granit}}
*
* {{BlockLink|Twarda ziemia}}
{{BlockLink|granit}},
* {{BlockLink|Zakorzeniona ziemia}}
*{{BlockLink|twarda ziemia}},
* {{BlockLink|Bielica}}
*{{BlockLink|zakorzeniona ziemia}},
* {{BlockLink|Grzybnia}}
* {{BlockLink|bielica}},
* {{BlockLink|Wypolerowany andezyt}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>
* {{BlockLink|grzybnia}},
* {{BlockLink|Wypolerowany dioryt}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>
*{{BlockLink|wypolerowany andezyt}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>,
* {{BlockLink|Wypolerowany granit}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>
*{{BlockLink|wypolerowany dioryt}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>,
* {{BlockLink|Łupek}}<sup>''(Tylko [[Java Edition]])''</sup>
*{{BlockLink|wypolerowany granit}}<sup>''(Tylko [[Bedrock Edition]])''</sup>,
* {{BlockLink|Tuf}}<sup>''(Tylko [[Java Edition]])''</sup>
*{{BlockLink|łupek}}<sup>''(Tylko [[Java Edition]])''</sup>,
*{{BlockLink|tuf}}<sup>''(Tylko [[Java Edition]])''</sup>.


=== Działanie tłoków ===
===Działanie tłoków===
W [[Java Edition]] blok mchu wypada jako przedmiot gdy zostanie popchnięty przez [[tłok]].
W [[Java Edition]] blok mchu wypada jako przedmiot, gdy zostanie popchnięty przez [[tłok]].


== Zastosowanie ==
==Zastosowanie==
=== Kompostowanie ===
===Kompostowanie===
Po włożeniu bloku mchu do [[kompostownik]]a, istnieje 65% szans na podniesienie się poziomu kompostu.
Po włożeniu bloku mchu do [[kompostownik]]a istnieje 65% szans na podniesienie się poziomu kompostu.


=== Wytwarzanie ===
===Wytwarzanie===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
!Nazwa
!Składniki
!Wejście → Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
! Nazwa
! Składniki
! Wejście » Wyjście
|-align="center"
| '''[[Warstwa mchu]]'''
| '''[[Warstwa mchu]]'''
|[[Blok mchu]]
|[[Blok mchu|Bloki mchu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A3= Blok mchu |B3= Blok mchu
|A3= Blok mchu |B3= Blok mchu
|Output= Warstwa mchu, 3
|Output= Warstwa mchu, 3
}}
}}
|-align="center"
|- align="center"
| '''[[Zamszony bruk]]'''
|'''[[Zamszony bruk]]'''
|[[Bruk]] +<br>[[Blok mchu]]
|[[Bruk]] +<br>[[blok mchu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 119: Linia 120:
|Output= Zamszony bruk
|Output= Zamszony bruk
}}
}}
|-align="center"
|- align="center"
| '''[[Zamszone kamienne cegły]]'''
|'''[[Zamszone kamienne cegły]]'''
|[[Kamienne cegły]] +<br>[[Blok mchu]]
|[[Kamienne cegły]] +<br>[[blok mchu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 129: Linia 130:
|}
|}


== Wartości danych ==
==Wartości danych==
=== ID ===
===ID===
''[[Java Edition]]:''
''[[Java Edition]]:''
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Nazwa !! ID słowne !! Tagi bloków !! Forma !! Klucz tłumaczeń
!Nazwa!!ID słowne!! Tagi bloków!!Forma!!Klucz tłumaczeń
|-
|-
| {{BlockSprite|blok-mchu}} Blok mchu || {{code|moss_block}} || {{code|dirt|lush_plants_replaceable|small_dripleaf_placeable‌|d=<br>}} || blok,<br>przedmiot || {{code|block.minecraft.moss_block}}
| {{BlockSprite|blok-mchu}} Blok mchu||{{code|moss_block}}||{{code|dirt|lush_plants_replaceable|small_dripleaf_placeable‌|d=<br>}}||blok,<br>przedmiot||{{code|block.minecraft.moss_block}}
|}
|}


Linia 142: Linia 143:
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Nazwa !! ID słowne !! ID numeryczne !! Forma !! Klucz tłumaczeń
!Nazwa!! ID słowne!!ID numeryczne
!Forma!!Klucz tłumaczeń
|-
|-
| {{BlockSprite|blok-mchu}} Blok mchu || {{code|moss_block}} || {{code|575}} || blok,<br>przedmiot || {{code|tile.moss_block.name}}
| {{BlockSprite|blok-mchu}} Blok mchu||{{code|moss_block}}||{{code|575}}||blok,<br>przedmiot||{{code|tile.moss_block.name}}
|}
|}


== Historia ==
==Historia ==
{{Historia||3 października 2020|link=https://youtube.com/watch?v=DWZIfsaIgtE&t=1781|Blok mchu został pokazany jako część bujnych jaskiń na [[Minecraft Live 2020]].}}
{{Historia||3 października 2020|link=https://youtube.com/watch?v=DWZIfsaIgtE&t=1781|Blok mchu został pokazany jako część bujnych jaskiń na [[Minecraft Live 2020]].}}
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.17|snap=21w05a|[[Plik:Blok mchu.png|32px]] Dodano blok mchu.}}
{{Historia||1.17|snap=21w05a|[[Plik:Blok mchu.png|32px]] Dodano blok mchu.}}
{{Historia|||snap=21w10a|Bloki mchu generują się naturalnie w nowododanych [[bujne jaskinie|bujnych jaskiniach]].}}
{{Historia|||snap=21w10a|Bloki mchu generują się naturalnie w nowododanych [[bujne jaskinie|bujnych jaskiniach]].}}
{{Historia|||snap=21w11a|Blok mchu może zostać wykorzystany do wytworzenia zamszonego bruku i kamiennych cegieł.|[[Motyka]] jest również poprawnym narzędziem do zebrania bloków mchu.}}
{{Historia|||snap=21w11a|Blok mchu może zostać wykorzystany do wytworzenia zamszonego bruku i zamszonych kamiennych cegieł.|[[Motyka]] jest również poprawnym narzędziem do zebrania bloków mchu.}}
{{Historia|||snap=21w13a|Siekiera nie jest już poprawnym narzędziem do zbierania bloku mchu.<ref>{{bug|MC-219960}} - uznany jako naprawiony</ref>|Blok mchu pojawia się w skrzynkach we [[wrak statku|wrakach statków]].|[[Wędrowny handlarz]] może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 [[szmaragd]]a.}}
{{Historia|||snap=21w13a|Siekiera nie jest już poprawnym narzędziem do zbierania bloku mchu.<ref>{{bug|MC-219960}} - uznany jako naprawiony</ref>|Blok mchu pojawia się w skrzyniach we [[wrak statku|wrakach statków]].|[[Wędrowny handlarz]] może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 [[szmaragd]].}}
{{Historia|||snap=21w16a|Blok mchu należy teraz do tagu {{code|dirt}}.|Ścieżki z mchu uzyskiwane przez rozprzestrzenianie go zawierają mniej roślinności, są mniejsze i bardziej nieregularne.}}
{{Historia|||snap=21w16a|Blok mchu należy teraz do tagu {{code|dirt}}.|Ścieżki z mchu uzyskiwane przez rozprzestrzenianie go zawierają mniej roślinności, są mniejsze i bardziej nieregularne.}}
{{Historia|||snap=21w17a|[[Mały spadkoliść|Małe spadkoliście]] można położyć na blokach mchu.}}
{{Historia|||snap=21w17a|[[Mały spadkoliść|Małe spadkoliście]] można położyć na blokach mchu.}}
Linia 160: Linia 162:
{{Historia||1.16.220|snap=beta 1.16.220.52|[[Plik:Blok mchu.png|32px]] Dodano blok mchu.}}
{{Historia||1.16.220|snap=beta 1.16.220.52|[[Plik:Blok mchu.png|32px]] Dodano blok mchu.}}
{{Historia|||snap=wydanie|Bloki mchu są niedostępne w pełnej wersji gry.}}
{{Historia|||snap=wydanie|Bloki mchu są niedostępne w pełnej wersji gry.}}
{{Historia||1.17.0|snap=beta 1.16.230.54|Blok mchu pojawia się w skrzynkach we [[wrak statku|wrakach statków]].|[[Wędrowny handlarz]] może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 [[szmaragd]]a.|Bloki mchu mogą rozprzestrzeniać się pionowo.|Użycie mączki kostnej na bloku mchu powoduje również wzrost roślinności.}}
{{Historia||1.17.0|snap=beta 1.16.230.54|Blok mchu pojawia się w skrzyniach we [[wrak statku|wrakach statków]].|[[Wędrowny handlarz]] może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 [[szmaragd]].|Bloki mchu mogą rozprzestrzeniać się pionowo.|Użycie mączki kostnej na bloku mchu powoduje również wzrost roślinności.}}
{{Historia|||snap=beta 1.17.0.50|Blok mchu może zastąpić [[ziemia|ziemię]], [[bielica|bielicę]], [[zakorzeniona ziemia|zakorzenioną ziemię]], [[kamień]] i [[jaskiniowe pnącza]].}}
{{Historia|||snap=beta 1.17.0.50|Blok mchu może zastąpić [[ziemia|ziemię]], [[bielica|bielicę]], [[zakorzeniona ziemia|zakorzenioną ziemię]], [[kamień]] i [[jaskiniowe pnącza]].}}
{{Historia|||snap=beta 1.17.0.52|Bloki mchu są dostępne poza rozgrywką eksperymentalną.}}
{{Historia|||snap=beta 1.17.0.52|Bloki mchu są dostępne poza rozgrywką eksperymentalną.}}
Linia 166: Linia 168:
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


== Galeria ==
==Galeria==
<gallery>
<gallery>
Plik:Bujne jaskinie Minecraft Live 2020.png|Bujne jaskinie z blokami mchu pokazane na [[Minecraft Live 2020]].
Plik:Bujne jaskinie Minecraft Live 2020.png|Bujne jaskinie z blokami mchu pokazane na [[Minecraft Live 2020]]
</gallery>
</gallery>



Wersja z 07:51, 10 mar 2023

Blok mchu

Typ

Naturalny

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

0,1

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak (64)


Blok mchu (ang. Moss Block) – naturalny blok dekoracyjny mogący rozprzestrzeniać się na sąsiednie bloki po użyciu mączki kostnej.

Otrzymywanie

Naturalne generowanie

Blok mchu generuje się na podłożu i stropie bujnych jaskiń i jako łup w skrzyniach we wrakach statków.

Handel

Blok mchu możemy otrzymać od wędrownego handlarza, który sprzedaje 2 bloki za 1 szmaragd.

Niszczenie

Blok mchu może zostać zniszczony dowolnym narzędziem lub ręką, lecz użycie motyki jest najszybszą metodą na zdobycie go.

Blok BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu
Twardość 0,1
Narzędzie ItemCSS.png/481
Czas wydobycia (w sekundach)*
Ręka 0,15
Drewniana 0,1
Kamienna 0,05
Żelazna 0,05
Diamentowa 0,05
Netherytowa 0,05
Złota 0,05
    • czas liczony w sekundach dla niezaklętych narzędzi

Rozprzestrzenianie się

Użycie mączki kostnej na bloku mchu spowoduje zamienienie pobliskich kamiennych i ziemnych bloków na blok mchu. Mech rozprzestrzenia się na bloki z powietrzem nad nimi w obszarze 7×11×7 bloków bez narożników z blokiem mchu w centrum. Roślinność może zastąpić powietrze na którymś z tych bloków. Mech nie zastąpi pola uprawnego i zarobaczonego bloku.

Zachowanie

W Java Edition wszystkie rośliny z wyjątkiem kaktusa mogą zostać położone na bloku mchu. W Bedrock Edition na bloku mchu nie można położyć kaktusa, bambusa, uschniętego krzewu i trzciny cukrowej.

Użycie mączki kostnej na bloku mchu powoduje wzrost wysokiej trawy, warstwy mchu, azalii i kwitnącej azalii.

Bloki mogące urosnąć na bloku mchu
Blok Szansa
BlockCSS_new.png/1596 Wysoka trawa 50%
BlockCSS_new.png/1992 Warstwa mchu 25%
BlockCSS_new.png/1596 Podwójnie wysoka trawa 10%
BlockCSS_new.png/1985 Azalia 10%
BlockCSS_new.png/1986 Kwitnąca azalia 5%

Blok mchu może zastąpić następujące bloki:

BlockCSS_new.png/1149 granit,

Działanie tłoków

W Java Edition blok mchu wypada jako przedmiot, gdy zostanie popchnięty przez tłok.

Zastosowanie

Kompostowanie

Po włożeniu bloku mchu do kompostownika istnieje 65% szans na podniesienie się poziomu kompostu.

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Warstwa mchu Bloki mchu




3






Zamszony bruk Bruk +
blok mchu










Zamszone kamienne cegły Kamienne cegły +
blok mchu










Wartości danych

ID

Java Edition:

Nazwa ID słowne Tagi bloków Forma Klucz tłumaczeń
BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu moss_block dirt
lush_plants_replaceable
small_dripleaf_placeable‌
blok,
przedmiot
block.minecraft.moss_block

Bedrock Edition:

Nazwa ID słowne ID numeryczne Forma Klucz tłumaczeń
BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu moss_block 575 blok,
przedmiot
tile.moss_block.name

Historia

3 października 2020Blok mchu został pokazany jako część bujnych jaskiń na Minecraft Live 2020.
Pełna wersja
1.1721w05a Dodano blok mchu.
21w10aBloki mchu generują się naturalnie w nowododanych bujnych jaskiniach.
21w11aBlok mchu może zostać wykorzystany do wytworzenia zamszonego bruku i zamszonych kamiennych cegieł.
Motyka jest również poprawnym narzędziem do zebrania bloków mchu.
21w13aSiekiera nie jest już poprawnym narzędziem do zbierania bloku mchu.[1]
Blok mchu pojawia się w skrzyniach we wrakach statków.
Wędrowny handlarz może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 szmaragd.
21w16aBlok mchu należy teraz do tagu dirt.
Ścieżki z mchu uzyskiwane przez rozprzestrzenianie go zawierają mniej roślinności, są mniejsze i bardziej nieregularne.
21w17aMałe spadkoliście można położyć na blokach mchu.
Bedrock Edition
1.16.220beta 1.16.220.52 Dodano blok mchu.
wydanieBloki mchu są niedostępne w pełnej wersji gry.
1.17.0beta 1.16.230.54Blok mchu pojawia się w skrzyniach we wrakach statków.
Wędrowny handlarz może sprzedawać 2 bloki mchu za 1 szmaragd.
Bloki mchu mogą rozprzestrzeniać się pionowo.
Użycie mączki kostnej na bloku mchu powoduje również wzrost roślinności.
beta 1.17.0.50Blok mchu może zastąpić ziemię, bielicę, zakorzenioną ziemię, kamień i jaskiniowe pnącza.
beta 1.17.0.52Bloki mchu są dostępne poza rozgrywką eksperymentalną.
wydanieBloki mchu już nie zastępują jaskiniowych pnączy.

Galeria


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.

  1. MC-219960 - uznany jako naprawiony