Bryłka żelaza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Dereczeq (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Thn70 (dyskusja | edycje)
Linia 9: Linia 9:
|idsłowne=iron_nugget
|idsłowne=iron_nugget
}}
}}
'''Bryłka żelaza''' (ang. ''Iron nugget'') – [[przedmioty|przedmiot]] oraz materiał.
'''Bryłka żelaza''' (ang. ''Iron Nugget'') – [[przedmioty|przedmiot]] oraz materiał.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{|border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
!Składniki
!Wejście → Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
! Składniki
! Wejście » Wyjście
|-align="center"
|'''[[Sztabka żelaza]]'''
|'''[[Sztabka żelaza]]'''
| {{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B2= Sztabka żelaza
|B2= Sztabka żelaza
|Output= Bryłka żelaza, 9 |nieokreślona=1
|Output= Bryłka żelaza, 9 |nieokreślona=1
Linia 25: Linia 25:
|}
|}


=== Przetapianie ===
===Przetapianie ===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
|-align="center"
|- align="center"
! Składniki
!Składniki
! Wejście » Wyjście
! Wejście Wyjście
|-
|-
|'''[[Miecz|Żelazny miecz]]''' lub<br>'''[[Narzędzia|Żelazne narzędzia]]''' lub<br>'''[[Zbroja|Żelazna zbroja]]''' lub<br>'''[[Zbroja|Kolczuga]]''' lub<br>'''[[Zbroja końska|Żelazna zbroja końska]]'''
|'''[[Miecz|Żelazny miecz]]''' lub<br>'''[[Narzędzia|Żelazne narzędzia]]''' lub<br>'''[[Zbroja|Żelazna zbroja]]''' lub<br>'''[[Zbroja|Kolczuga]]''' lub<br>'''[[Zbroja końska|Żelazna zbroja końska]]'''
Linia 39: Linia 39:
|}
|}


== Zastosowanie ==
=== Handel wymienny ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
[[Piglin|Pigliny]] w wyniku handlu wymiennego mogą dać 9–36 bryłek żelaza w zamian za [[Sztabka złota|sztabkę złota]].
{|border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5"
 
=== Łup ze skrzyń ===
Bryłki żelaza generują się w [[Skrzynia|skrzyniach]] w [[Ruiny bastionu|ruinach bastionów]], [[Ruina portalu|ruinach portali]], [[Wrak statku|wrakach statków]] oraz w domach w tajgowych [[Wioski|wioskach]].
 
== Zastosowanie==
===[[Wytwarzanie]]===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
|- align="center"
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
|[[Bryłka żelaza]]
|[[Bryłka żelaza|Bryłki żelaza]]
| {{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bryłka żelaza | B1= Bryłka żelaza | C1= Bryłka żelaza
|A1= Bryłka żelaza | B1= Bryłka żelaza | C1= Bryłka żelaza
|A2= Bryłka żelaza | B2= Bryłka żelaza | C2= Bryłka żelaza
|A2= Bryłka żelaza | B2= Bryłka żelaza | C2= Bryłka żelaza
Linia 53: Linia 59:
|Output= Sztabka żelaza
|Output= Sztabka żelaza
}}
}}
|-align="center"
|- align="center"
| '''[[Bryłka żelaza]]'''<br>+<br>'''[[Pochodnia]]'''
|'''[[Bryłka żelaza|Bryłki żelaza]]'''<br>+<br>'''[[Pochodnia]]'''  
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bryłka żelaza |B1= Bryłka żelaza |C1= Bryłka żelaza
|A1= Bryłka żelaza |B1= Bryłka żelaza |C1= Bryłka żelaza
Linia 61: Linia 67:
|Output= Latarnia
|Output= Latarnia
}}
}}
|-align="center"
|- align="center"
| '''[[Bryłka żelaza]]'''<br>+<br>'''[[Sztabka żelaza]]'''
|'''[[Bryłka żelaza|Bryłki żelaza]]'''<br>+<br>'''[[Sztabka żelaza]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= Bryłka żelaza |C1=  
|A1=  |B1= Bryłka żelaza |C1=  
Linia 71: Linia 77:
|}
|}


== Historia ==
== Wartości danych ==
 
=== ID ===
''[[Java Edition]]'':
{| class="wikitable"
|-
!Nazwa!!ID słowne!!Forma!!Klucz tłumaczeń
|-
|{{ItemSprite|288|link=Bryłka żelaza}} Bryłka żelaza||{{code|iron_nugget}}||Przedmiot||{{code|item.minecraft.iron_nugget}}
|}
[[Bedrock Edition|''Bedrock Edition'']]:
{| class="wikitable"
|-
!Nazwa!!ID słowne!!ID numeryczne!!Forma!!Klucz tłumaczeń
|-
|{{ItemSprite|288|link=Bryłka żelaza}} Bryłka żelaza||{{code|iron_nugget}}||{{code|569}}||Przedmiot||{{code|item.iron_nugget.name}}
|}
==Historia==
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.11.1|snap=16w50a|Dodano bryłkę żelaza.}}
{{Historia||1.11.1|snap=16w50a|Dodano bryłkę żelaza.|Z bryłek żelaza można stworzyć [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]].|6=Bryłki żelaza można uzyskać po [[Przetapianie|przetopieniu]] żelaznych narzędzi oraz zbroi.}}
{{Historia||1.14|snap=18w46a|Od teraz można użyć bryłki żelaza do stworzenia [[latarnia|latarni]].}}
{{Historia| |1.13|snap=18w11a|Bryłki żelaza generują się w [[Skrzynia|skrzyniach]] we [[Wrak statku|wrakach statków]].}}
{{Historia|pb}}
{{Historia||1.14|snap=18w46a|Od teraz można użyć bryłek żelaza do stworzenia [[latarnia|latarń]].}}
{{Historia||1.1|snap=build 1|Dodano bryłkę żelaza.}}
{{Historia| |1.14|snap=18w50a|Bryłki żelaza można znaleźć w skrzyniach w domach w tajgowych [[Wioska|wioskach]].}}
{{Historia| |1.16|snap=20w06a|Z bryłek żelaza można stworzyć eteryczne latarenki.}}
{{Historia| |1.16|snap=20w10a|Jest {{Fraction|10|411}} (∼2,43%) szans na to, że w wyniku handlu wymiennego dostanie się od [[Piglin|piglinów]] 9–36 bryłek żelaza.}}
{{Historia| |1.16|snap=20w16a|Z bryłek żelaza można skonstruować [[łańcuch]].|Bryłki żelaza generują się w skrzyniach przy [[Ruina portalu|ruinach portali]] oraz w [[Ruiny bastionu|ruinach bastionów]].}}
 
{{Historia|pe}}
{{Historia||1.1.0|snap=alpha 1.1.0.0|Dodano bryłkę żelaza.|Z bryłek żelaza można stworzyć [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]].|Bryłki żelaza można uzyskać po [[Przetapianie|przetopieniu]] żelaznych narzędzi oraz zbroi.}}
 
{{Historia|Bedrock}}
{{Historia| |1.4.0|snap=beta 1.2.20.1|Bryłki żelaza można znaleźć w [[Skrzynia|skrzyniach]] we [[Wrak statku|wrakach statków]].}}
{{Historia| |1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|Z bryłek żelaza można skonstruować [[Latarenka|latarenki]].}}
{{Historia| |1.11.0|snap=beta 1.11.0.1|Bryłki żelaza można znaleźć w skrzyniach w domach w tajgowych [[Wioska|wioskach]].}}
{{Historia| |1.16.0|snap=beta 1.16.0.51|Z bryłek żelaza można stworzyć eteryczne latarenki.}}
{{Historia| |1.16.0|snap=beta 1.16.0.57|Jest {{Fraction|10|411}} (∼2,43%) szans na to, że w wyniku handlu wymiennego dostanie się od [[Piglin|piglinów]] 9–36 bryłek żelaza.|Bryłki żelaza generują się w skrzyniach przy [[Ruina portalu|ruinach portali]] oraz w [[Ruiny bastionu|ruinach bastionów]].}}
{{Historia| |1.16.0|snap=1.16.0.59|Z bryłek żelaza można zrobić [[łańcuch]].}}
{{Historia| |1.16.100|snap=beta 1.16.100.50|Bryłki żelaza mogą być używane jako paliwo w [[Piec|piecu]].}}
{{Historia| |1.18.30|snap=beta 1.18.30.26|Bryłki żelaza nie mogą być już używane jako paliwo w piecu.}}
 
{{Historia|k}}
{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=TU53|ps=1.49|xbone=CU43|wii=Patch 23|Dodano bryłkę żelaza.}}
{{Historia||xbox=TU53|ps=1.49|xbone=CU43|Dodano bryłkę żelaza.|Z bryłek żelaza można stworzyć [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]].|Bryłki żelaza można uzyskać po [[Przetapianie|przetopieniu]] żelaznych narzędzi oraz zbroi.|wiiu=Patch 23}}
{{Historia| |Z bryłek żelaza można zrobić [[Latarenka|latarenki]].|xbox=none|xbone=none|ps=1.90|wiiu=none}}
 
{{Historia|New Nintendo 3DS Edition}}
{{Historia| |1.9.19|Dodano bryłki żelaza.|Z bryłek żelaza można stworzyć [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]].|Bryłki żelaza można uzyskać po [[Przetapianie|przetopieniu]] żelaznych narzędzi oraz zbroi.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


== Ciekawostki ==
==Ciekawostki==
* Bryłka żelaza nie jest tak samo obrócona jak [[bryłka złota]] ([[Plik:Bryłka złota.png|32px|link=Bryłka złota]]), ponieważ można by ją łatwo pomylić z [[łza ghasta|łzą ghasta]] ([[Plik:Łza Ghasta.png|32px|link=Łza ghasta]]).
*Bryłka żelaza nie jest tak samo obrócona jak [[bryłka złota]] ([[Plik:Bryłka złota.png|32px|link=Bryłka złota]]), ponieważ można by ją łatwo pomylić z [[łza ghasta|łzą ghasta]] ([[Plik:Łza Ghasta.png|32px|link=Łza ghasta]]).
*Nie da się otrzymać bryłki żelaza z przetapiania krzesiwa lub nożyc, choć są to narzędzia wytwarzane z żelaza.
*Nie da się otrzymać bryłki żelaza z przetapiania krzesiwa lub nożyc, choć są to narzędzia wytwarzane z żelaza.


== Zobacz też ==
==Zobacz też==
* [[Bryłka złota]]
*[[Bryłka złota]]


{{Przedmioty}}
{{Przedmioty}}

Wersja z 10:11, 22 maj 2023

Bryłka żelaza

Typ

Materiał

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Rzadkość

Pospolita


Bryłka żelaza (ang. Iron Nugget) – przedmiot oraz materiał.

Otrzymywanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Sztabka żelaza




9






Przetapianie

Składniki Wejście → Wyjście
Żelazny miecz lub
Żelazne narzędzia lub
Żelazna zbroja lub
Kolczuga lub
Żelazna zbroja końska









Kolczuga (hełm)Kolczuga (napierśnik)Kolczuga (nogawice)Kolczuga (buty)Żelazna zbroja dla konia





2
22
2

Handel wymienny

Pigliny w wyniku handlu wymiennego mogą dać 9–36 bryłek żelaza w zamian za sztabkę złota.

Łup ze skrzyń

Bryłki żelaza generują się w skrzyniach w ruinach bastionów, ruinach portali, wrakach statków oraz w domach w tajgowych wioskach.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Bryłki żelaza










Bryłki żelaza
+
Pochodnia










Bryłki żelaza
+
Sztabka żelaza



Łańcuch






Wartości danych

ID

Java Edition:

Nazwa ID słowne Forma Klucz tłumaczeń
ItemCSS.png/288 Bryłka żelaza iron_nugget Przedmiot item.minecraft.iron_nugget

Bedrock Edition:

Nazwa ID słowne ID numeryczne Forma Klucz tłumaczeń
ItemCSS.png/288 Bryłka żelaza iron_nugget 569 Przedmiot item.iron_nugget.name

Historia

Pełna wersja
1.11.116w50aDodano bryłkę żelaza.
Z bryłek żelaza można stworzyć sztabki żelaza.
Bryłki żelaza można uzyskać po przetopieniu żelaznych narzędzi oraz zbroi.
1.1318w11aBryłki żelaza generują się w skrzyniach we wrakach statków.
1.1418w46aOd teraz można użyć bryłek żelaza do stworzenia latarń.
18w50aBryłki żelaza można znaleźć w skrzyniach w domach w tajgowych wioskach.
1.1620w06aZ bryłek żelaza można stworzyć eteryczne latarenki.
20w10aJest 10411 (∼2,43%) szans na to, że w wyniku handlu wymiennego dostanie się od piglinów 9–36 bryłek żelaza.
20w16aZ bryłek żelaza można skonstruować łańcuch.
Bryłki żelaza generują się w skrzyniach przy ruinach portali oraz w ruinach bastionów.
Pełna wersja Pocket Edition
1.1.0alpha 1.1.0.0Dodano bryłkę żelaza.
Z bryłek żelaza można stworzyć sztabki żelaza.
Bryłki żelaza można uzyskać po przetopieniu żelaznych narzędzi oraz zbroi.
Bedrock Edition
1.4.0beta 1.2.20.1Bryłki żelaza można znaleźć w skrzyniach we wrakach statków.
1.10.0beta 1.10.0.3Z bryłek żelaza można skonstruować latarenki.
1.11.0beta 1.11.0.1Bryłki żelaza można znaleźć w skrzyniach w domach w tajgowych wioskach.
1.16.0beta 1.16.0.51Z bryłek żelaza można stworzyć eteryczne latarenki.
beta 1.16.0.57Jest 10411 (∼2,43%) szans na to, że w wyniku handlu wymiennego dostanie się od piglinów 9–36 bryłek żelaza.
Bryłki żelaza generują się w skrzyniach przy ruinach portali oraz w ruinach bastionów.
1.16.0.59Z bryłek żelaza można zrobić łańcuch.
1.16.100beta 1.16.100.50Bryłki żelaza mogą być używane jako paliwo w piecu.
1.18.30beta 1.18.30.26Bryłki żelaza nie mogą być już używane jako paliwo w piecu.
Console Edition
TU53CU431.49Patch 23Dodano bryłkę żelaza.
Z bryłek żelaza można stworzyć sztabki żelaza.
Bryłki żelaza można uzyskać po przetopieniu żelaznych narzędzi oraz zbroi.
1.90Z bryłek żelaza można zrobić latarenki.
New Nintendo 3DS Edition
1.9.19Dodano bryłki żelaza.
Z bryłek żelaza można stworzyć sztabki żelaza.
Bryłki żelaza można uzyskać po przetopieniu żelaznych narzędzi oraz zbroi.

Ciekawostki

  • Bryłka żelaza nie jest tak samo obrócona jak bryłka złota (), ponieważ można by ją łatwo pomylić z łzą ghasta ().
  • Nie da się otrzymać bryłki żelaza z przetapiania krzesiwa lub nożyc, choć są to narzędzia wytwarzane z żelaza.

Zobacz też