Wytwarzanie/narzędzia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Dodanie wiersza z kompasem powrotnym
Thn70 (dyskusja | edycje)
Dodanie sakwy, lunety i pędzla oraz zmiany w pisowni
Linia 1: Linia 1:
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" border="1"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
|- align="center"
!width="75"|Nazwa
! width="75"|Nazwa
!width="150"|Składniki
! width="150"|Składniki
!width="204"|Wejście → Wyjście
! width="204"|Wejście → Wyjście
!width="390"|Opis
! width="390"|Opis
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Kilof]]'''
|'''[[Kilof]]'''
|'''[[Patyk]]i''' <br> + <br> '''[[deski]]''',<br> '''[[bruk]]''',<br> '''[[czernit]]''',<br> '''[[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]]''',<br> '''[[Sztabka złota|sztabki złota]]'''<br> lub '''[[diament]]y'''.
|[[Patyk]]i<br>+<br>[[Deski]],<br> [[bruk]],<br> [[czernit]],<br> [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]],<br> [[Sztabka złota|sztabki złota]]<br> lub [[diament]]y.
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Dębowe deski; Bruk; Czernit; Sztabka żelaza; Sztabka złota; Diament
|A1= Dębowe deski; Bruk; Czernit; Sztabka żelaza; Sztabka złota; Diament
Linia 20: Linia 20:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Siekiera]]'''
|'''[[Siekiera]]'''
|'''[[Patyk]]i''' <br> + <br> '''[[deski]]''',<br> '''[[bruk]]''',<br> '''[[czernit]]''',<br> '''[[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]]''',<br> '''[[Sztabka złota|sztabki złota]]'''<br> lub '''[[diament]]y'''.
|[[Patyk]]i<br>+<br>[[Deski]],<br> [[bruk]],<br> [[czernit]],<br> [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]],<br> [[Sztabka złota|sztabki złota]]<br> lub [[diament]]y.
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Dębowe deski; Bruk; Czernit; Sztabka żelaza; Sztabka złota; Diament  
|A1= Dębowe deski; Bruk; Czernit; Sztabka żelaza; Sztabka złota; Diament  
Linia 33: Linia 33:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Łopata]]'''
|'''[[Łopata]]'''
|'''[[Patyk]]i''' <br> + <br> '''[[deski]]''',<br> '''[[bruk]]''',<br> '''[[czernit]]''',<br> '''[[sztabka żelaza]]''',<br> '''[[sztabka złota]]'''<br> lub '''[[diament]]'''.
|[[Patyk]]i<br>+<br>[[Deski]],<br> [[bruk]],<br> [[czernit]],<br> [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]],<br> [[Sztabka złota|sztabki złota]]<br> lub [[diament]]y.
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1= Dębowe deski; Bruk; Czernit; Sztabka żelaza; Sztabka złota; Diament |C1=
|A1=  |B1= Dębowe deski; Bruk; Czernit; Sztabka żelaza; Sztabka złota; Diament |C1=
Linia 44: Linia 44:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Motyka]]'''
|'''[[Motyka]]'''
|'''[[Patyk]]i''' <br> + <br> '''[[deski]]''',<br> '''[[bruk]]''',<br> '''[[czernit]]''',<br> '''[[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]]''',<br> '''[[Sztabka złota|sztabki złota]]'''<br> lub '''[[diament]]y'''.
|[[Patyk]]i<br>+<br>[[Deski]],<br> [[bruk]],<br> [[czernit]],<br> [[Sztabka żelaza|sztabki żelaza]],<br> [[Sztabka złota|sztabki złota]]<br> lub [[diament]]y.
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Dębowe deski; Bruk; Czernit; Sztabka żelaza; Sztabka złota; Diament
|A1= Dębowe deski; Bruk; Czernit; Sztabka żelaza; Sztabka złota; Diament
Linia 57: Linia 57:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Krzesiwo]]'''
|'''[[Krzesiwo]]'''
|'''[[Sztabka żelaza]]''' <br> + <br> '''[[krzemień]]'''
|[[Sztabka żelaza]]<br>+<br>[[Krzemień]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=                |B1=          |C1=
|A1=                |B1=          |C1=
Linia 68: Linia 68:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Nożyce]]'''
|'''[[Nożyce]]'''
|'''[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=  
|A1= |B1= |C1=  
Linia 76: Linia 76:
}}
}}
|Używane do ścinania [[liście|liści]] z [[drzewo|drzew]] oraz wydobywania [[Uschnięty krzak|uschniętych krzaków]], [[Paproć|paproci]], [[Trawa|trawy]], [[Trawa morska|trawy morskiej]], [[Netherowe kiełki|netherowych kiełków]] i innych [[Rośliny|roślin]], które nie wypadają po zniszczeniu ręką. Są także używane do strzyżenia [[owca|owiec]].
|Używane do ścinania [[liście|liści]] z [[drzewo|drzew]] oraz wydobywania [[Uschnięty krzak|uschniętych krzaków]], [[Paproć|paproci]], [[Trawa|trawy]], [[Trawa morska|trawy morskiej]], [[Netherowe kiełki|netherowych kiełków]] i innych [[Rośliny|roślin]], które nie wypadają po zniszczeniu ręką. Są także używane do strzyżenia [[owca|owiec]].
|- align="center"
|'''[[Sakwa]]'''
|[[Nić|Nici]]<br>+<br>[[Królicza skóra]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Nić |B1= Królicza skóra |C1= Nić
|A2= Królicza skóra |B2=  |C2= Królicza skóra
|A3= Królicza skóra |B3= Królicza skóra |C3= Królicza skóra
|Output= Skawa
}}
|Dostępna wyłącznie za pomocą [[polecenia]] {{Cmd|give}} lub poprzez włączenie paczki danych „bundle”.


|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Wiadro]]'''
|'''[[Wiadro]]'''
|'''[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=
|A1= |B1= |C1=
Linia 90: Linia 101:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Kompas]]'''
|'''[[Kompas]]'''
|'''[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]]''' <br> + <br> '''[[Redstone|sproszkowany redstone]]'''
|[[Sztabka żelaza|Sztabki żelaza]]<br>+<br>[[Redstone|sproszkowany redstone]]
| {{Grid/Crafting Table
| {{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= Sztabka żelaza |C1=
|A1= |B1= Sztabka żelaza |C1=
|A2= Sztabka żelaza |B2= Pył czerwonego kamienia |C2= Sztabka żelaza
|A2= Sztabka żelaza |B2= Sproszkowany redstone |C2= Sztabka żelaza
|A3=  |B3= Sztabka żelaza |C3=
|A3=  |B3= Sztabka żelaza |C3=
|Output= Kompas
|Output= Kompas
Linia 101: Linia 112:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Kompas powrotny]]'''
|'''[[Kompas powrotny]]'''
|'''[[Odłamek pogłosu|Odłamki pogłosu]]''' <br> + <br> '''[[kompas]]'''
|[[Odłamek pogłosu|Odłamki pogłosu]]<br>+<br>[[Kompas]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Odłamek pogłosu |B1= Odłamek pogłosu |C1= Odłamek pogłosu
|A1= Odłamek pogłosu |B1= Odłamek pogłosu |C1= Odłamek pogłosu
Linia 112: Linia 123:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Zegar]]'''
|'''[[Zegar]]'''
|'''[[Sztabka złota|Sztabki złota]]''' <br> + <br> '''[[Redstone|sproszkowany redstone]]'''
|[[Sztabka złota|Sztabki złota]]<br>+<br>[[Redstone|sproszkowany redstone]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= Sztabka złota |C1=
|A1= |B1= Sztabka złota |C1=
|A2= Sztabka złota |B2= Pył czerwonego kamienia |C2= Sztabka złota
|A2= Sztabka złota |B2= Sproszkowany redstone |C2= Sztabka złota
|A3= |B3= Sztabka złota |C3=
|A3= |B3= Sztabka złota |C3=
|Output= Zegar
|Output= Zegar
Linia 134: Linia 145:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Wędka]]'''
|'''[[Wędka]]'''
|'''[[Patyk]]i''' <br> + <br> '''[[Nić|nici]]'''
|[[Patyk]]i<br>+<br>[[Nić|nici]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1= Patyk
|A1= |B1= |C1= Patyk
Linia 145: Linia 156:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Marchewka na patyku]]'''
|'''[[Marchewka na patyku]]'''
|'''[[Wędka]]''' <br> + <br> '''[[marchewka]]'''
|[[Wędka]]<br>+<br>[[Marchewka]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=
|A1= |B1= |C1=
Linia 156: Linia 167:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Spaczony grzyb na patyku]]'''
|'''[[Spaczony grzyb na patyku]]'''
|'''[[Wędka]]''' <br> + <br> '''[[spaczony grzyb]]'''
|[[Wędka]]<br>+<br>[[Spaczony grzyb]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= |C1=
|A1= |B1= |C1=
Linia 167: Linia 178:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Smycz]]'''
|'''[[Smycz]]'''
|'''[[Nić|Nici]]''' <br> + <br> '''[[kula szlamu]]'''
|[[Nić|Nici]]<br>+<br>[[Kula szlamu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Nić |B1= Nić |C1=  
|A1= Nić |B1= Nić |C1=  
Linia 178: Linia 189:
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Ognista kula]]'''
|'''[[Ognista kula]]'''
|'''[[Płomienny proszek]]''' <br> + <br> '''[[węgiel]]''' <br> + <br> '''[[proch]]'''
|[[Płomienny proszek]]<br>+<br>[[Węgiel]]<br>+<br>[[Proch]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 187: Linia 198:
}}
}}
|Używana do podpalania. Można ją wystrzelić z [[dozownik]]a.
|Używana do podpalania. Można ją wystrzelić z [[dozownik]]a.
|- align="center"
|'''[[Luneta]]'''
|[[Odłamek ametystu]]<br>+<br>[[Sztabka miedzi|Sztabki miedzi]]
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|A1= |B1= Odłamek ametystu |C1=
|A2= |B2= Sztabka miedzi |C2=
|A3= |B3= Sztabka miedzi |C3=
|Output= Luneta
}}
|Służy do powiększania dalekiego widoku.
|- align="center"
|'''[[Pędzel]]'''
|[[Pióro]]<br>+<br>[[Sztabka miedzi]]<br>+<br>[[Patyk]]
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|A1= |B1= Pióro |C1=
|A2= |B2= Sztabka miedzi |C2=
|A3= |B3= Patyk |C3=
|Output= Pędzel
}}
|Za jego pomocą można zdobywać starożytne artefakty, szczotkując podejrzany piasek lub podejrzany żwir.
|}
|}
<noinclude>
<noinclude>
[[Kategoria:Crafting]]
[[Kategoria:Crafting]]
</noinclude>
</noinclude>

Wersja z 20:18, 19 paź 2023

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście Opis
Kilof Patyki
+
Deski,
bruk,
czernit,
sztabki żelaza,
sztabki złota
lub diamenty.






























Używany do szybkiego wydobywania bloków opartych na kamieniu i minerałów.
Siekiera Patyki
+
Deski,
bruk,
czernit,
sztabki żelaza,
sztabki złota
lub diamenty.






























Używana do szybkiego ścinania bloków opartych na drewnie.
Łopata Patyki
+
Deski,
bruk,
czernit,
sztabki żelaza,
sztabki złota
lub diamenty.




















Używana do szybkiego wydobywania trawy, ziemi, błota, piasku, żwiru i śniegu. Wymagana, by zdobyć śnieżki.
Motyka Patyki
+
Deski,
bruk,
czernit,
sztabki żelaza,
sztabki złota
lub diamenty.

























Niezbędna w rolnictwie.
Krzesiwo Sztabka żelaza
+
Krzemień










Używane, by stworzyć ogień.
Nożyce Sztabki żelaza










Używane do ścinania liści z drzew oraz wydobywania uschniętych krzaków, paproci, trawy, trawy morskiej, netherowych kiełków i innych roślin, które nie wypadają po zniszczeniu ręką. Są także używane do strzyżenia owiec.
Sakwa Nici
+
Królicza skóra



Skawa






Dostępna wyłącznie za pomocą polecenia /give lub poprzez włączenie paczki danych „bundle”.
Wiadro Sztabki żelaza










Używane do przechowywania i transportowania wody, lawy i mleka.
Kompas Sztabki żelaza
+
sproszkowany redstone










Wskazuje miejsce odrodzenia gracza.
Kompas powrotny Odłamki pogłosu
+
Kompas
Odłamek pogłosu Odłamek pogłosu Odłamek pogłosu
Odłamek pogłosu
Odłamek pogłosu
Odłamek pogłosu Odłamek pogłosu Odłamek pogłosu
Wskazuje miejsce ostatniej śmierci gracza.
Zegar Sztabki złota
+
sproszkowany redstone



Zegar






Pokazuje aktualną porę dnia.
Mapa Papier
+
kompas



Mapa (przedmiot)






Używana do odnajdywania lokacji w obszarze eksplorowanym przez gracza.
Wędka Patyki
+
nici










Używana do złowienia ryby.
Marchewka na patyku Wędka
+
Marchewka










Używana do kierowania świnią.
Spaczony grzyb na patyku Wędka
+
Spaczony grzyb










Używana do kierowania magmołazem.
Smycz Nici
+
Kula szlamu



Smycz2






Używana do łapania mobów i przywiązywania ich do płotów.
Ognista kula Płomienny proszek
+
Węgiel
+
Proch










Używana do podpalania. Można ją wystrzelić z dozownika.
Luneta Odłamek ametystu
+
Sztabki miedzi










Służy do powiększania dalekiego widoku.
Pędzel Pióro
+
Sztabka miedzi
+
Patyk










Za jego pomocą można zdobywać starożytne artefakty, szczotkując podejrzany piasek lub podejrzany żwir.