Jedzenie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Aktualizacja
Tomciu2 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
{{stub}} <!--Artykuł wymaga uzupełnienia, brak kilku rodzajów jedzenia -->
'''Jedzenie''' jest używane w Minecrafcie w celu napełnienia paska [[głód|głodu]]. Niektóre rodzaje żywności są wykorzystywane w celu wytwarzania innych produktów spożywczych ([[jajko]], [[mleko]], [[cukier]], [[zboże]] oraz [[grzyby]] są uważane za składniki i nie można ich zjeść). Aby rozkoszować się wspaniałym poczęstunkiem należy wybrać z paska narzędzi żywność i przytrzymać prawy przycisk myszy. Pojawia się wtedy animacja jedzenia, trwająca ok. 1,5 sekundy. Ciasto musi być najpierw umieszczone na bloku, a następnie może być zjedzone klikając prawym przyciskiem myszy.  
'''Jedzenie''' jest używane w Minecrafcie w celu napełnienia paska [[głód|głodu]]. Niektóre rodzaje żywności są wykorzystywane w celu wytwarzania innych produktów spożywczych ([[jajko]], [[mleko]], [[cukier]], [[zboże]] oraz [[grzyby]] są uważane za składniki i nie można ich zjeść). Aby rozkoszować się wspaniałym poczęstunkiem należy wybrać z paska narzędzi żywność i przytrzymać prawy przycisk myszy. Pojawia się wtedy animacja jedzenia, trwająca ok. 1,5 sekundy. Ciasto musi być najpierw umieszczone na bloku, a następnie może być zjedzone klikając prawym przyciskiem myszy.  


Linia 24: Linia 22:
| align="center"|{{Grid|Zupa grzybowa}}
| align="center"|{{Grid|Zupa grzybowa}}
| align="center"|{{hungerbar|4}}
| align="center"|{{hungerbar|4}}
| align="center"|[[Potrawka grzybowa|Crafting]]
| align="center"|[[Potrawka grzybowa|Crafting]], <br />użycie [[miska|miski]] na [[Grzybowa krowa|grzybowej krowie]]
|-
|-
! [[Pieczony schab]] <span id="Pieczony_schab"></span>
! [[Pieczony schab]] <span id="Pieczony_schab"></span>
| align="center"|{{Grid|Pieczony_schab}}
| align="center"|{{Grid|Pieczony_schab}}
| align="center"|{{hungerbar|4}}
| align="center"|{{hungerbar|4}}
| align="center"|[[Piec#wypalanie|Pieczenie]] [[schab]]u, zabicie [[Świnia zombie|świni zombie]] lub podpalenie [[Świnia|Świni]]
| align="center"|[[Piec#wypalanie|Pieczenie]] [[Surowy schab|surowego schabu]],<br />podpalenie [[Świnia|świni]]
|-
! scope="row" | <span id="Steak">[[Pieczony befsztyk]]</span>
| align="center"|{{Grid|Pieczony befsztyk}}
| align="center"|{{Hungerbar|4}}
| align="center"|[[Piec#wypalanie|Pieczenie]] [[Surowy befsztyk|surowego befsztyku]]<br />podpalenie [[Krowa|krowy]]
|-
|-
! [[Pieczony kurczak]] <span id="Pieczony_kurczak"></span>
! [[Pieczony kurczak]] <span id="Pieczony_kurczak"></span>
| align="center"|{{Grid|Pieczony_kurczak}}
| align="center"|{{Grid|Pieczony_kurczak}}
| align="center"|{{hungerbar|3}}
| align="center"|{{hungerbar|3}}
| align="center"|[[Piec#wypalanie|Pieczenie]] [[surowy kurczak|surowego kurczaka]], zabicie [[kurczak|kurczaka]] lub podpalenie [[kurczak|kurczaka]]
| align="center"|[[Piec#wypalanie|Pieczenie]] [[surowy kurczak|surowego kurczaka]],<br /> podpalenie [[kurczak]]a
|-
|-
! [[Chleb]] <span id="Bread"></span>
! [[Chleb]] <span id="Bread"></span>
| align="center"|{{Grid|Chleb}}
| align="center"|{{Grid|Chleb}}
| align="center"|{{hungerbar|2.5}}
| align="center"|{{hungerbar|2.5}}
| align="center"|[[Chleb|Crafting]] lub znajdywanie w [[Lochy|lochach]]
| align="center"|[[Chleb|Crafting]],<br /> skrzynie w [[Lochy|lochach]], <br />skrzynie w [[Twierdza|twierdzach]], <br /> skrzynie w [[Wioski|wioskach]]
|-
|-
! [[Ryba (usmażona)|Usmażona ryba]] <span id="Cooked Fish"></span>
! [[Ryba (usmażona)|Usmażona ryba]] <span id="Cooked Fish"></span>
Linia 50: Linia 53:
| align="center"|{{hungerbar|2}}  
| align="center"|{{hungerbar|2}}  
(Regeneracja zdrowia 4 sekundy)
(Regeneracja zdrowia 4 sekundy)
| align="center"|[[Złote jabłko|Crafting]] lub znalezione w [[Lochy|lochach]]
| align="center"|[[Złote jabłko|Crafting]],<br /> skrzynie w [[Lochy|lochach]],<br />skrzynie w twierdzach
|-
|-
! [[Jabłko (czerwone)|Czerwone jabłko]] <span id="Red Apple"></span>
! [[Jabłko (czerwone)|Czerwone jabłko]] <span id="Red Apple"></span>
| align="center"|{{Grid|Jabłko (czerwone)}}
| align="center"|{{Grid|Jabłko (czerwone)}}
| align="center"|{{hungerbar|2}}
| align="center"|{{hungerbar|2}}
| align="center"|Znajdywane w [[lochy|lochach]]
| align="center"|skrzynie w [[lochy|lochach]],<br />niszczenie [[Liście|liści]],<br />skrzynie w [[Wioski|wioskach]]
|-  
|-  
! [[Zgniłe mięso]] <span id="Zgniłe mięso"></span>
! [[Zgniłe mięso]] <span id="Zgniłe mięso"></span>
Linia 61: Linia 64:
| align="center"|{{hungerbar|2}}  
| align="center"|{{hungerbar|2}}  
(80% możliwość zatrucia pokarmowego przez 30 s)
(80% możliwość zatrucia pokarmowego przez 30 s)
| align="center"|Zabicie [[zombie]] lub [[Zombie pigman|świni zombie]]
| align="center"|Zabicie [[zombie]] lub [[Zombie pigman]]a
|-
|-
! [[Surowy schab]] <span id="Raw Porkchop"></span>
! [[Surowy schab]] <span id="Raw Porkchop"></span>
Linia 67: Linia 70:
| align="center"|{{hungerbar|1.5}}
| align="center"|{{hungerbar|1.5}}
| align="center"|Zabicie [[świnia|świni]]
| align="center"|Zabicie [[świnia|świni]]
|-
!<span id="Raw Beef">[[Surowy befsztyk]]</span>
| align="center"|{{Grid|Surowy befsztyk}}
| align="center"|{{Hungerbar|1.5}}
| align="center"|Zabicie [[Krowa|krowy]]
|-
!<span id="Melon Slice">[[Arbuz (kawałek)]]</span>
| align="center"|{{Grid|Arbuz (kawałek)}}
| align="center"|{{Hungerbar|1}}
| align="center"|Zebranie [[arbuz]]a
|-
|-
! [[Ryba (surowa)]] <span id="Raw Fish"></span>
! [[Ryba (surowa)]] <span id="Raw Fish"></span>
Linia 77: Linia 90:
| align="center"|{{hungerbar|1}}  
| align="center"|{{hungerbar|1}}  
(30% możliwość zatrucia pokarmowego na 30 s)
(30% możliwość zatrucia pokarmowego na 30 s)
| align="center"|Zabicie [[kurczak|kurczaka]]
| align="center"|Zabicie [[kurczak]]a
|-
! scope="row" | <span id="Spider Eye">[[Oko pająka]]</span>
| align="center"|{{Grid|Oko pająka}}
| align="center"|{{Hungerbar|1}}
| align="center"|Zabicie [[pająk]]a
|-
|-
! [[Ciastko]] <span id="Cookie"></span>
! [[Ciastko]] <span id="Cookie"></span>
Linia 122: Linia 140:
|}
|}


{{Przedmioty}}


[[Kategoria:Jedzenie|*]]
[[Kategoria:Jedzenie|*]]

Wersja z 21:18, 18 sty 2012

Jedzenie jest używane w Minecrafcie w celu napełnienia paska głodu. Niektóre rodzaje żywności są wykorzystywane w celu wytwarzania innych produktów spożywczych (jajko, mleko, cukier, zboże oraz grzyby są uważane za składniki i nie można ich zjeść). Aby rozkoszować się wspaniałym poczęstunkiem należy wybrać z paska narzędzi żywność i przytrzymać prawy przycisk myszy. Pojawia się wtedy animacja jedzenia, trwająca ok. 1,5 sekundy. Ciasto musi być najpierw umieszczone na bloku, a następnie może być zjedzone klikając prawym przyciskiem myszy.

Wszystkie produkty spożywcze (z wyjątkiem mleka, ciasta i potrawki grzybowej) mogą być ustawiane w stos.

Jedzenie

Część produktów spożywczych przedstawiona jest w tabeli:

Nazwa Ikona Ilość przywróconego życia Otrzymywanie
Ciasto

(można użyć 6 razy, odnawia za 1 kęs)

Crafting
Potrawka grzybowa
Crafting,
użycie miski na grzybowej krowie
Pieczony schab Pieczony_schab Pieczenie surowego schabu,
podpalenie świni
Pieczony befsztyk Pieczony befsztyk Pieczenie surowego befsztyku
podpalenie krowy
Pieczony kurczak Pieczony_kurczak Pieczenie surowego kurczaka,
podpalenie kurczaka
Chleb
Crafting,
skrzynie w lochach,
skrzynie w twierdzach,
skrzynie w wioskach
Usmażona ryba Ryba (usmażona) Smażenie ryby
Złote jabłko Jabłko (złote)

(Regeneracja zdrowia 4 sekundy)

Crafting,
skrzynie w lochach,
skrzynie w twierdzach
Czerwone jabłko Jabłko (czerwone) skrzynie w lochach,
niszczenie liści,
skrzynie w wioskach
Zgniłe mięso

(80% możliwość zatrucia pokarmowego przez 30 s)

Zabicie zombie lub Zombie pigmana
Surowy schab Surowy schab Zabicie świni
Surowy befsztyk Surowy befsztyk Zabicie krowy
Arbuz (kawałek) Arbuz (kawałek) Zebranie arbuza
Ryba (surowa) Ryba (surowa) Rybołówstwo
Surowy kurczak

(30% możliwość zatrucia pokarmowego na 30 s)

Zabicie kurczaka
Oko pająka
Zabicie pająka
Ciastko
Crafting

Składniki

Jajka, mleko, grzyby, zboże oraz cukier nie mogą napełnić paska głodu, lecz używa się ich do robienia zwykłego jedzenia.

Nazwa Ikona Otrzymywanie
Jajko
Znosi kurczak
Mleko Mleko Dojenie krowy przy użyciu wiadra
Czerwone grzyby Czerwony grzyb Znajdywanie (najczęściej w podziemiach)
Brązowe grzyby Brązowy grzyb Znajdywanie (najczęściej w podziemiach)
Zboże Zboże Rolnictwo lub znajdywanie w lochach
Cukier
Tworzenie z trzciny cukrowej
Kakao Kakao Znajdywane w lochach