Wytwarzanie/inne: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
usunięto rzeczy przerzucone do pozostałych sekcji, dodano rzeczy przerzucone z pozostałych sekcji. uproszczono resztę. wszystko co nie będzie dodane gdzie indziej, trafi tutaj
+ szablony kowalskie, wzory sztandaru i bloki "różne". standaryzacja.
Linia 8: Linia 8:
|-
|-
|'''Bloki minerałów'''
|'''Bloki minerałów'''
|'''[[Węgiel]]'''/<br> '''[[Sztabka żelaza]]'''/<br> '''[[Sztabka złota]]'''/<br> '''[[Diament]]'''/<br> '''[[Lazuryt]]'''/ <br> '''[[Szmaragd]]'''/<br> '''[[Sztabka netherytu]]'''/<br> '''[[Sztabka miedzi]]'''
|[[Węgiel]]/<br>[[Sztabka żelaza]]/<br>[[Sztabka złota]]/<br>[[Diament]]/<br>[[Lazuryt]]/<br>[[Szmaragd]]/<br>[[Sztabka netherytu]]/<br>[[Sztabka miedzi]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Węgiel; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament; Lazuryt; Szmaragd; Sztabka netherytu; Sztabka miedzi
|A1= Węgiel; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament; Lazuryt; Szmaragd; Sztabka netherytu; Sztabka miedzi
Linia 25: Linia 25:
|-
|-
|'''[[Minerały]]'''
|'''[[Minerały]]'''
|'''[[Blok węgla]]'''/<br> '''[[Blok żelaza]]'''/<br> '''[[Blok złota]]'''/<br> '''[[Blok diamentu]]'''/<br> '''[[Blok lazurytu]]'''/ <br> '''[[Blok szmaragdu]]'''/<br> '''[[Blok netherytu]]'''
|[[Blok węgla]]/<br>[[Blok żelaza]]/<br>[[Blok złota]]/<br>[[Blok diamentu]]/<br>[[Blok lazurytu]]/<br>[[Blok szmaragdu]]/<br>[[Blok netherytu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 35: Linia 35:
|-
|-
|'''[[Sztabka netherytu]]'''
|'''[[Sztabka netherytu]]'''
|'''[[Sztabka złota]]''' +<br> '''[[Odłamek netherytu]]'''
|[[Sztabka złota]]<br>+<br>[[Odłamek netherytu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 47: Linia 47:
|-
|-
|'''[[Blok kości]]'''
|'''[[Blok kości]]'''
|'''[[Mączka kostna]]'''
|[[Mączka kostna]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Mączka kostna |A2= Mączka kostna |A3= Mączka kostna
|A1= Mączka kostna |A2= Mączka kostna |A3= Mączka kostna
Linia 58: Linia 58:
|-
|-
|'''[[Mączka kostna]]'''
|'''[[Mączka kostna]]'''
|'''[[Kość]]'''<br>lub<br>'''[[Blok kości]]'''
|[[Kość]]<br>lub<br>[[Blok kości]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 67: Linia 67:


|-
|-
| '''[[Bryłka złota]]'''<br>lub<br>'''[[Bryłka żelaza]]'''
|'''[[Bryłka złota]]'''<br>lub<br>'''[[Bryłka żelaza]]'''
| '''[[Sztabka złota]]'''<br>lub<br>'''[[Sztabka żelaza]]'''
|[[Sztabka złota]]<br>lub<br>[[Sztabka żelaza]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 78: Linia 78:
|-
|-
|'''[[Sztabka złota]]'''<br>lub<br>'''[[Sztabka żelaza]]'''
|'''[[Sztabka złota]]'''<br>lub<br>'''[[Sztabka żelaza]]'''
|'''[[Bryłka złota]]'''<br>lub<br>'''[[Bryłka żelaza]]'''
|[[Bryłka złota]]<br>lub<br>[[Bryłka żelaza]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bryłka złota; Bryłka żelaza |B1= Bryłka złota; Bryłka żelaza |C1= Bryłka złota; Bryłka żelaza
|A1= Bryłka złota; Bryłka żelaza |B1= Bryłka złota; Bryłka żelaza |C1= Bryłka złota; Bryłka żelaza
Linia 89: Linia 89:
|-
|-
|'''[[Kula szlamu]]'''
|'''[[Kula szlamu]]'''
|'''[[Blok szlamu]]'''
|[[Blok szlamu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 96: Linia 96:
}}
}}
|Odzyskiwanie kul szlamu z bloku szlamu.
|Odzyskiwanie kul szlamu z bloku szlamu.
|-
|'''[[Biała wełna]]'''
|[[Nić|Nici]]
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Nić |B2= Nić
|A3= Nić |B3= Nić
|Output= Biała wełna
}}
|
|-
|'''[[Glina]]'''
|[[Kulka gliny|Kulki gliny]]
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Kulka gliny |B2= Kulka gliny
|A3= Kulka gliny |B3= Kulka gliny
|Output= Glina
}}
|Wydobywając ten blok bez użycia narzędzia z ''Jedwabnym dotykiem'', odzyskuje się kulki gliny.
|-
|'''[[Blok magmy]]'''
|[[Magmowy krem]]
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Magmowy krem |B2= Magmowy krem
|A3= Magmowy krem |B3= Magmowy krem
|Output= Blok magmy
}}
|Zadaje obrażenia bytom, które na nim stoją.
|-
|'''[[Blok śniegu]]'''
|[[Śnieżka]]
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Śnieżka |B2= Śnieżka
|A3= Śnieżka |B3= Śnieżka
|Output= Blok śniegu
}}
|Umożliwia stworzenie [[Śnieżny golem|śnieżnego golema]].
|-
|'''[[Blok suszonych wodorostów]]'''
|[[Suszony wodorost]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Suszony wodorost |B1= Suszony wodorost |C1= Suszony wodorost
|A2= Suszony wodorost |B2= Suszony wodorost |C2= Suszony wodorost
|A3= Suszony wodorost |B3= Suszony wodorost |C3= Suszony wodorost
|Output= Blok suszonych wodorostów
}}
|Magazynowanie suszonych wodorostów. Blok służy też jako paliwo w piecu.
|-
|'''[[Snop siana]]'''
|[[Pszenica]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Pszenica |B1= Pszenica |C1= Pszenica
|A2= Pszenica |B2= Pszenica |C2= Pszenica
|A3= Pszenica |B3= Pszenica |C3= Pszenica
|Output= Snop siana
}}
|Magazynowanie pszenicy, blok ma też inne zastosowania.
|-
|'''[[Blok bambusu]]'''
|[[Bambus]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bambus |B1= Bambus |C1 = Bambus
|A2= Bambus |B2= Bambus |C2 = Bambus
|A3= Bambus |B3= Bambus |C3 = Bambus
|Output= Blok bambusu
}}
|Służy do wytworzenia bambusowych desek.


|-
|-
|'''Kolorowa [[tarcza]]'''
|'''Kolorowa [[tarcza]]'''
|'''[[Tarcza]]''' <br> + <br> '''[[Sztandar]]'''
|[[Tarcza]]<br>+<br>[[Sztandar]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B1= Tarcza
|B1= Tarcza
|B2= Dowolny sztandar
|B2= Dowolny sztandar
|Output= Dowolna tarcza
|Output= Dowolna tarcza
|nieokreślona=1
}}
}}
|Tarczę można połączyć ze sztandarami w celu nadania im określonego wzoru.
|Tarczę można połączyć ze sztandarami w celu nadania im określonego wzoru.
Linia 109: Linia 183:
|-
|-
|'''[[Papier]]'''
|'''[[Papier]]'''
|'''[[Trzcina]]'''
|[[Trzcina]]
|{{Grid/Crafting Table         
|{{Grid/Crafting Table         
|A3= Trzcina cukrowa |B3= Trzcina cukrowa |C3= Trzcina cukrowa  
|A3= Trzcina cukrowa |B3= Trzcina cukrowa |C3= Trzcina cukrowa  
|Output= Papier,3
|Output= Papier,3
}}
}}
|Używany do stworzenia [[Książka|książek]] lub [[Mapa świata|map]].
|Używany do stworzenia [[Książka|książek]] lub [[Mapa|map]].


|-
|-
|'''[[Książka]]'''
|'''[[Książka]]'''
|'''[[Papier]]''' <br> + <br> '''[[Skóra]]'''
|[[Papier]]<br>+<br>[[Skóra]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 126: Linia 200:
|Output= Książka
|Output= Książka
}}
}}
|Używana do stworzenia [[biblioteczka|biblioteczki]].
|Używana do stworzenia [[biblioteczka|biblioteczki]] i w [[Zaklinanie|zaklinaniu]].


|-
|-
|'''[[Skóra]]'''
|'''[[Skóra]]'''
|'''[[Królicza skóra]]'''
|[[Królicza skóra]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Królicza skóra |B2= Królicza skóra
|A2= Królicza skóra |B2= Królicza skóra
Linia 140: Linia 214:
|-
|-
|'''[[Nasiona dyni]]'''
|'''[[Nasiona dyni]]'''
|'''[[Dynia]]'''
|[[Dynia]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 150: Linia 224:
|-
|-
|'''[[Nasiona arbuza]]'''
|'''[[Nasiona arbuza]]'''
|'''[[Kawałek arbuza]]'''
|[[Kawałek arbuza]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 160: Linia 234:
|-
|-
|'''[[Gwiazdka pirotechniczna]]'''
|'''[[Gwiazdka pirotechniczna]]'''
|'''[[Barwnik]]''' <br> + <br> '''[[Proch]]''' <br> + <br> '''Dodatkowy składnik'''
|[[Barwnik]]<br>+<br>[[Proch]]<br>+<br>Dodatkowy składnik
|{{Grid/Crafting Table   
|{{Grid/Crafting Table   
|B2= Proch  
|B2= Proch
|B3= Diament; Głowa creepera; Bryłka złota; Ognista kula; Jasnopył; Pióro
|B3= Diament; Głowa creepera; Bryłka złota; Ognista kula; Jasnopył; Pióro
|C3= Dowolny barwnik
|C3= Dowolny barwnik
Linia 172: Linia 246:
|-
|-
|'''[[Fajerwerk]]''' (''bez efektu'')
|'''[[Fajerwerk]]''' (''bez efektu'')
|'''[[Proch]]''' <br> + <br> '''[[Papier]]'''
|[[Proch]]<br>+<br>[[Papier]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B2= Papier
|B2= Papier
|B3= Proch
|B3= Proch
|Output= Fajerwerk,3
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
|Output= Fajerwerk,3
}}
}}
|Rakieta wytworzona w ten sposób nie da efektu eksplozji.
|Rakieta wytworzona w ten sposób nie da efektu eksplozji, jest wykorzystywana do przyspieszania lotu [[Elytry|elytrami]].


|-
|-
|'''[[Fajerwerk]]''' (''z efektem'')
|'''[[Fajerwerk]]''' (''z efektem'')
|'''[[Gwiazdka pirotechniczna]]''' <br> + <br> '''[[Papier]]''' <br> + <br> '''[[Proch]]''' (''1-3'')
|[[Gwiazdka pirotechniczna]]<br>+<br>[[Papier]]<br>+<br>[[Proch]] (''1-3'')
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B1= Gwiazdka pirotechniczna
|B1= Gwiazdka pirotechniczna
Linia 192: Linia 266:
}}
}}
|Dodawanie większej ilości prochu strzelniczego zwiększa ciąg rakiety. Można użyć więcej gwiazdek pirotechnicznych i wtedy wszystkie efekty pojawią się jednocześnie. Maksymalnie może być 7 gwiazd przy ograniczeniu ilości prochu do jednego.
|Dodawanie większej ilości prochu strzelniczego zwiększa ciąg rakiety. Można użyć więcej gwiazdek pirotechnicznych i wtedy wszystkie efekty pojawią się jednocześnie. Maksymalnie może być 7 gwiazd przy ograniczeniu ilości prochu do jednego.
|-
|Duplikacja '''[[Szablon kowalski|szablonów kowalskich]]'''
|[[Diament]]y<br> +<br> Pasujący szablon kowalski <br> +<br> [[Netherrack]] lub<br>[[bruk]] lub<br>[[piaskowiec]] lub<br>[[kamień Endu]] lub<br>[[czernit]] lub<br>[[blok purpuru]] lub<br>[[pryzmaryn]] lub<br>[[łupkowy bruk]] lub<br>[[zamszony bruk]] lub<br>[[terakota]] lub<br>[[blok miedzi]] lub <br>[[wichrowa różdżka]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Diament |B1= Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie); Szablon kowalski (Wartownik); Szablon kowalski (Dręczyciel); Szablon kowalski (Dzicz); Szablon kowalski (Wybrzeże); Szablon kowalski (Wydma); Szablon kowalski (Drogowskaz); Szablon kowalski (Hodowca); Szablon kowalski (Rzeźbiarz); Szablon kowalski (Gospodarz); Szablon kowalski (Nadzorca); Szablon kowalski (Cisza); Szablon kowalski (Fala); Szablon kowalski (Ryjek); Szablon kowalski (Żebra); Szablon kowalski (Oko); Szablon kowalski (Iglica); Szablon kowalski (Nit); Szablon kowalski (Nurt) |C1= Diament
|A2= Diament |B2= Netherrack; Bruk; Bruk; Zamszony bruk; Bruk; Piaskowiec; Terakota; Terakota; Terakota; Terakota; Łupkowy bruk; Łupkowy bruk; Pryzmaryn; Czernit; Netherrack; Kamień Endu; Blok purpuru; Blok miedzi; Wichrowa różdżka |C2= Diament
|A3= Diament |B3= Diament |C3= Diament
|Output= Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie),2; Szablon kowalski (Wartownik),2; Szablon kowalski (Dręczyciel),2; Szablon kowalski (Dzicz),2; Szablon kowalski (Wybrzeże),2; Szablon kowalski (Wydma),2; Szablon kowalski (Drogowskaz),2; Szablon kowalski (Hodowca),2; Szablon kowalski (Rzeźbiarz),2; Szablon kowalski (Gospodarz),2; Szablon kowalski (Nadzorca),2; Szablon kowalski (Cisza),2; Szablon kowalski (Fala),2; Szablon kowalski (Ryjek),2; Szablon kowalski (Żebra),2; Szablon kowalski (Oko),2; Szablon kowalski (Iglica),2; Szablon kowalski (Nit),2; Szablon kowalski (Nurt),2
}}
|Szablonów kowalskich nie można wytworzyć, można je tylko duplikować. Pierwszy szablon danego typu trzeba znaleźć w odpowiedniej strukturze.
|-
|'''[[Wzory sztandaru]]'''
|[[Papier]] +<br>[[zaklęte złote jabłko]]<br>lub [[czaszka witherowego szkieleta]]<br>lub [[głowa creepera]]<br>lub [[margaretka]]<br>lub [[cegły]]<br>lub [[pnącza]]
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Papier |B2= Zaklęte złote jabłko; Czaszka witherowego szkieleta; Głowa creepera; Margaretka; Cegły; Pnącza
|Output= Wzór sztandaru - coś; Wzór sztandaru - czaszka; Wzór sztandaru - wizerunek creepera; Wzór sztandaru - kwiat; Wzór sztandaru - mur; Wzór sztandaru - ząbkowane obramowanie
|nieokreślona= 1
}}
|Czterech pozostałych wzorów nie można wytworzyć.
|}
|}
<noinclude>
<noinclude>
[[Kategoria:Crafting]]
[[Kategoria:Crafting]]
</noinclude>
</noinclude>

Wersja z 10:58, 17 sie 2025

Nazwa Składniki Wejście » Wyjście Opis
Bloki minerałów Węgiel/
Sztabka żelaza/
Sztabka złota/
Diament/
Lazuryt/
Szmaragd/
Sztabka netherytu/
Sztabka miedzi
















































































Magazynowanie minerałów. Niektóre bloki minerałów mają też inne zastosowania.
Minerały Blok węgla/
Blok żelaza/
Blok złota/
Blok diamentu/
Blok lazurytu/
Blok szmaragdu/
Blok netherytu




9

9

9

9

9

9

9

9













Odzyskiwanie minerałów z bloków.
Sztabka netherytu Sztabka złota
+
Odłamek netherytu










Używana do ulepszania diamentowych narzędzi i zbroi.
Blok kości Mączka kostna










Magazynowanie mączki kostnej.
Mączka kostna Kość
lub
Blok kości




3

9







Używana jako nawóz.
Bryłka złota
lub
Bryłka żelaza
Sztabka złota
lub
Sztabka żelaza




9

9







Bryłki mają zastosowanie w wytwarzaniu.
Sztabka złota
lub
Sztabka żelaza
Bryłka złota
lub
Bryłka żelaza




















Kula szlamu Blok szlamu




9






Odzyskiwanie kul szlamu z bloku szlamu.
Biała wełna Nici










Glina Kulki gliny










Wydobywając ten blok bez użycia narzędzia z Jedwabnym dotykiem, odzyskuje się kulki gliny.
Blok magmy Magmowy krem



Blok magmy






Zadaje obrażenia bytom, które na nim stoją.
Blok śniegu Śnieżka










Umożliwia stworzenie śnieżnego golema.
Blok suszonych wodorostów Suszony wodorost










Magazynowanie suszonych wodorostów. Blok służy też jako paliwo w piecu.
Snop siana Pszenica










Magazynowanie pszenicy, blok ma też inne zastosowania.
Blok bambusu Bambus










Służy do wytworzenia bambusowych desek.
Kolorowa tarcza Tarcza
+
Sztandar








































Tarczę można połączyć ze sztandarami w celu nadania im określonego wzoru.
Papier Trzcina




3






Używany do stworzenia książek lub map.
Książka Papier
+
Skóra










Używana do stworzenia biblioteczki i w zaklinaniu.
Skóra Królicza skóra










Nasiona dyni Dynia




4






Używane w rolnictwie.
Nasiona arbuza Kawałek arbuza




4






Używane w rolnictwie.
Gwiazdka pirotechniczna Barwnik
+
Proch
+
Dodatkowy składnik













































Składnik nadający fajerwerkom kształt eksplozji.
Fajerwerk (bez efektu) Proch
+
Papier




3






Rakieta wytworzona w ten sposób nie da efektu eksplozji, jest wykorzystywana do przyspieszania lotu elytrami.
Fajerwerk (z efektem) Gwiazdka pirotechniczna
+
Papier
+
Proch (1-3)




3






Dodawanie większej ilości prochu strzelniczego zwiększa ciąg rakiety. Można użyć więcej gwiazdek pirotechnicznych i wtedy wszystkie efekty pojawią się jednocześnie. Maksymalnie może być 7 gwiazd przy ograniczeniu ilości prochu do jednego.
Duplikacja szablonów kowalskich Diamenty
+
Pasujący szablon kowalski
+
Netherrack lub
bruk lub
piaskowiec lub
kamień Endu lub
czernit lub
blok purpuru lub
pryzmaryn lub
łupkowy bruk lub
zamszony bruk lub
terakota lub
blok miedzi lub
wichrowa różdżka

Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie)Szablon kowalski (Wartownik)Szablon kowalski (Dręczyciel)Szablon kowalski (Dzicz)Szablon kowalski (Wybrzeże)Szablon kowalski (Wydma)Szablon kowalski (Drogowskaz)Szablon kowalski (Hodowca)Szablon kowalski (Rzeźbiarz)Szablon kowalski (Gospodarz)Szablon kowalski (Nadzorca)Szablon kowalski (Cisza)Szablon kowalski (Fala)Szablon kowalski (Ryjek)Szablon kowalski (Żebra)Szablon kowalski (Oko)Szablon kowalski (Iglica)Szablon kowalski (Nit)Szablon kowalski (Nurt)
Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie)2Szablon kowalski (Wartownik)2Szablon kowalski (Dręczyciel)2Szablon kowalski (Dzicz)2Szablon kowalski (Wybrzeże)2Szablon kowalski (Wydma)2Szablon kowalski (Drogowskaz)2Szablon kowalski (Hodowca)2Szablon kowalski (Rzeźbiarz)2Szablon kowalski (Gospodarz)2Szablon kowalski (Nadzorca)2Szablon kowalski (Cisza)2Szablon kowalski (Fala)2Szablon kowalski (Ryjek)2Szablon kowalski (Żebra)2Szablon kowalski (Oko)2Szablon kowalski (Iglica)2Szablon kowalski (Nit)2Szablon kowalski (Nurt)2
























Szablonów kowalskich nie można wytworzyć, można je tylko duplikować. Pierwszy szablon danego typu trzeba znaleźć w odpowiedniej strukturze.
Wzory sztandaru Papier +
zaklęte złote jabłko
lub czaszka witherowego szkieleta
lub głowa creepera
lub margaretka
lub cegły
lub pnącza










Zaklęte złote jabłko








Czterech pozostałych wzorów nie można wytworzyć.