Nożyce: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d →‎[[Wytwarzanie]]: sprzątanie
d drobniutkie
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Rozszerz}}
{{Przedmiot
{{Przedmiot
|wygląd1=Nożyce.png
|wygląd=Nożyce.png
|typ=Narzędzie
|typ=Narzędzie
|wytrzymałość=238  
|wytrzymałość=238  
|łączenie=Nie
|łączenie=Nie
|wersja=Beta 1.7
|data=359
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|idsłowne=shears
}}
}}
'''Nożyce''' (ang. ''Shears'') – [[narzędzia|narzędzie]] służące do strzyżenia [[owca|owiec]], zbierania [[Plaster miodu|plastrów miodu]] oraz szybszego wydobywania niektórych bloków.
'''Nożyce''' (ang. ''Shears'') – wielofunkcyjne [[narzędzie]], służące m.in. do strzyżenia [[owca|owiec]], zbierania [[Plaster miodu|plastrów miodu]] oraz szybszego wydobywania niektórych bloków.


==Otrzymywanie==
== Otrzymywanie ==
===[[Wytwarzanie]]===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| class="wikitable"  
{| class="wikitable"  
|-align="center"
|-align="center"
Linia 25: Linia 21:
}}
}}
|}
|}
===Handel===
Nożyce można uzyskać poprzez [[handel]] z [[osadnik]]ami za 3 lub 4 [[szmaragd]]y.


==Zastosowanie==
=== Naturalne generowanie ===
===Wydobywanie bloków===
Nożyce mają 12,3% szans, by pojawić się w skrzyni pasterza w [[Wioska|wiosce]].
Nożycami można ścinać [[uschnięty krzew|uschnięte krzewy]], [[pnącze|pnącza]], [[trawa|trawę]], [[liście]], [[pajęczyna|pajęczyny]] i paprocie. Służą też do szybszego niszczenia wełny. W [[Bedrock Edition]] rozbicie nimi [[Arbuz|bloku arbuza]] da graczowi 9 jego [[Kawałek arbuza|kawałków]]. Dzięki nożycom można także rozbroić [[zaczep na linkę]], nie aktywując go.


===Strzyżenie===
=== Handel ===
Możliwe jest ostrzyżenie owiec za pomocą nożyc, dzięki czemu można pozyskać od 1 do 3 sztuk [[wełna|wełny]]. Używając nożyc na dorosłym osobniku [[mooshroom]]a, wypadnie 5 [[grzyb]]ów, a zwierzę zmieni się w zwykłą [[krowa|krowę]]. Nożyce umożliwiają też usunięcie [[Dynia|wykrawanej dyni]] z głowy [[bałwan]]a.
Nożyce można uzyskać poprzez [[handel]] z [[osadnik]]ami o profesji pasterza za 2 [[szmaragd]]y.


===Dynie===
== Zastosowanie ==
Nożyce mają znacznie więcej zastosowań niż jakiekolwiek inne narzędzie. W każdym przypadku, czy są wykorzystywane do niszczenia bloku, strzyżenia moba lub czegoś innego, każda taka akcja obniża wytrzymałość nożyc o 1 punkt.


Używając nożyc na [[Dynia|dyni]], można ją wydrążyć i uzyskać przy tym kilka garści [[Nasiona dyni|nasion dyni]].
=== Wydobywanie bloków ===
Poniższe bloki nie wypadną jako przedmiot, jeśli wydobywać je ręką, ale wypadną jako przedmiot, jeśli ściąć je nożycami. Niektóre z tych bloków mogą być również wydobyte innym narzędziem, jeśli zostanie ono [[Zaklinanie|zaklęte]] na ''Jedwabny dotyk''.


===Plastry miodu===
{{ColumnsList|colwidth=7cm|
*{{BlockLink|Pnącza}}
*{{BlockLink|Świecący porost}}
*{{BlockLink|Liście}}
*{{BlockLink|Pajęczyna}}
*{{BlockLink|Paproć}}
*{{BlockLink|Niska trawa}}
*{{BlockLink|Niska sucha trawa}}
*{{BlockLink|Wysoka sucha trawa}}
*{{BlockLink|Trawa morska}}
*{{BlockLink|Krzew}}
*{{BlockLink|Uschnięty krzak}}
*{{BlockLink|Netherowe kiełki}}
*{{BlockLink|Mały spadkoliść}}
*{{BlockLink|Zwisające korzenie}}
*{{BlockLink|Zwisający blady mech}}
}}
 
W przypadku kilku innych bloków, ścinanie ich nożycami także ma niestandardowy efekt:
*{{BlockLink|Duża paproć}}, {{BlockLink|wysoka trawa}} i {{BlockLink|wysoka trawa morska}} upuszczą dwie sztuki niskiego wariantu;
*{{BlockLink|Spaczone pnącza}} i {{BlockLink|płaczące pnącza}} wypadają jako przedmiot z szansą {{frac|1|3}}, gdy ścinać je ręką, ale zawsze wypadają jako przedmiot, gdy ściąć je nożycami;
*dzięki nożycom można także zniszczyć [[Nić|linkę]] podpiętą do [[Zaczep na linkę|zaczepu]], nie aktywując go.
 
Ponadto, nożyce umożliwiają szybsze wydobywanie bloków [[Wełna|wełny]].


Używając nożyc na wypełnionym [[Pszczele gniazdo i pszczeli ul|pszczelim gnieździe lub ulu]], można uzyskać 3 [[Plaster miodu|plastry miodu]].
=== Strzyżenie mobów ===
Możliwe jest strzyżenie kilku typów mobów za pomocą nożyc:


== Szybkość i wytrzymałość ==
*ostrzyżona [[owca]] upuści od 1 do 3 sztuk [[wełna|wełny]], a jej tekstura zmieni się;
*dorosły [[mooshroom]] upuści 5 [[grzyb]]ów odpowiedniego koloru, a zwierzę zmieni się w zwykłą [[krowa|krowę]];
*[[bagniak]] upuści 2 losowe grzyby i zmieni swoją teksturę;
*[[śnieżny golem]] upuści [[Wykrawana dynia|wykrawaną dynię]] i zmieni teksturę;
*dowolny [[Siodło|osiodłany]] mob (z wyjątkiem [[dewastator]]a) upuści siodło, o ile aktualnie nie ma jeźdźca;
*[[koń]] w [[Zbroja końska|końskiej zbroi]] upuści swoją zbroję;
*[[wilk]] w [[Wilcza zbroja|wilczej zbroi]] upuści swoją zbroję, jeśli gracz używający nożyc jest jego właścicielem;
*[[wesoły ghast]] w [[Uprząż|uprzęży]] upuści swoją uprząż, o ile aktualnie nie ma jeźdźca;
*[[lama]] i [[lama handlarza]] upuszczą [[dywan]], jeśli zostały nim ozdobione;
 
Nożyce włożone do [[dozownik]]a mogą wykonywać akcje wymienione w pierwszych czterech punktach.
 
=== Inne ===
*Używając nożyc na wypełnionym [[Gniazdo pszczół i ul|pszczelim gnieździe lub ulu]], można uzyskać 3 [[Plaster miodu|plastry miodu]]. Tę akcję mogą wykonywać również nożyce w dozowniku.
*Używając nożyc na [[Dynia|dyni]], można ją wydrążyć (zamienić w wykrawaną dynię) i uzyskać przy tym kilka garści [[Nasiona dyni|nasion dyni]].
*[[Jaskiniowe pnącza]], [[płaczące pnącza]], [[spaczone pnącza]] i [[wodorosty]] przestaną rosnąć, jeśli ich końcówka zostanie przystrzyżona nożycami.
*[[Smycz]] rozpięta między dwoma bytami może zostać rozcięta nożycami, jeśli użyć ich na dowolnym z bytów. Działa to również w przypadku, jeśli smycz z jednego końca jest przywiązana do [[płot]]u. Jedynym wyjątkiem jest gracz (inny gracz nie może przeciąć smyczy między bytem a graczem).
 
== Szybkość wydobywania bloków ==
Poniższa tabela prezentuje porównanie czasu potrzebnego do wydobycia przedmiotu gołymi rękoma oraz nożycami. Dodatkowo kolory oznaczają rodzaj wydobytego przedmiotu:
Poniższa tabela prezentuje porównanie czasu potrzebnego do wydobycia przedmiotu gołymi rękoma oraz nożycami. Dodatkowo kolory oznaczają rodzaj wydobytego przedmiotu:
* biały: wydobywany blok;
* biały: wydobywany blok;
* niebieski: łup z bloku (np. [[jabłko]], [[Nasiona (ujednoznacznienie)|nasiona]]);
* żółty: łup z bloku (np. [[jabłko]], [[Nasiona (ujednoznacznienie)|nasiona]]);
* czerwony: nic.
* czerwony: nic.
{| class="wikitable" style="text-align:center"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
Linia 52: Linia 89:
! Gołe ręce
! Gołe ręce
! Nożyce
! Nożyce
! Wytrzymałość
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Spaczone pnącza}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Spaczone pnącza}}
|0 s
|0 s
|0 s
|0 s
|238
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Płaczące pnącza}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Płaczące pnącza}}
|0 s
|0 s
|0 s
|0 s
|238
|-
|-
! style="text-align:left" | [[Plik:Linka.png|17px|link=Nić]][[Linka]]
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Nić}}
|0 s
|0 s
|0 s
|0 s
|238
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Liście}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Liście}}
| bgcolor="#dfdfff" |0,3 s
| {{tc|częściowo|0,3 s}}
|0,05 s
|0,05 s
|238
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Netherowe kiełki}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Netherowe kiełki}}
| {{tc|nie|0 s}}
| {{tc|nie|0 s}}
|0 s
|0 s
|238
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Pajęczyna}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Pajęczyna}}
| {{tc|nie|20 s}}
| {{tc|nie|20 s}}
|0,4 s
|0,4 s
|238
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Paproć}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Paproć}}
| bgcolor="#dfdfff" |0 s
| {{tc|częściowo|0 s}}
|0 s
|0 s
|238
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Duża paproć}}
| {{tc|częściowo|0 s}}
| {{tc|częściowo|0 s}}
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Pnącza}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Pnącza}}
| {{tc|nie|0,35 s}}
| {{tc|nie|0,35 s}}
|0,35 s
|0,35 s
|238
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Świecący porost}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Świecący porost}}
| {{tc|nie|0,3 s}}
| {{tc|nie|0,3 s}}
|0,3 s
|0,15 s
|238
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Trawa morska|id=574}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Trawa morska}}
| {{tc|nie|0 s}}
|0 s
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Wysoka trawa morska}}
| {{tc|nie|0 s}}
| {{tc|częściowo|0 s}}
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Krzew}}
| {{tc|nie|0 s}}
| {{tc|nie|0 s}}
|0 s
|0 s
| 238
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Uschnięty krzak}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Uschnięty krzak}}
| bgcolor="#dfdfff" |0 s
| {{tc|częściowo|0 s}}
|0 s
|0 s
|∞
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Wełna}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Wełna}}
|1,25 s
|1,25 s
| 0,25 s
|0,25 s
|
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Niska trawa}}
| {{tc|częściowo|0 s}}
|0 s
|-
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Wysoka trawa}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Wysoka trawa}}
| bgcolor="#dfdfff" |0 s
| {{tc|częściowo|0 s}}
| {{tc|częściowo|0 s}}
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Niska sucha trawa}}
| {{tc|nie|0 s}}
|0 s
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Wysoka sucha trawa}}
| {{tc|nie|0 s}}
|0 s
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Zwisające korzenie}}
| {{tc|nie|0 s}}
|0 s
|-
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Zwisający blady mech}}
| {{tc|nie|0 s}}
|0 s
|0 s
|238
|-
|-
! style="text-align:left" | {{BlockLink|id=1994|Zwisające korzenie}}
! style="text-align:left" |{{BlockLink|Mały spadkoliść}}
| {{tc|nie|0 s}}
| {{tc|nie|0 s}}
|0 s
|0 s
|238
|}
|}


==Zaklinanie==
== Zaklinanie ==
 
Za pomocą [[Kowadło|kowadła]] można zakląć nożyce na poniższe [[Zaklinanie|zaklęcia]].
Za pomocą [[Kowadło|kowadła]] można zakląć nożyce na poniższe [[Zaklinanie|zaklęcia]].


Linia 149: Linia 202:
|}
|}


==Historia==
== Historia ==
{{Historia|b}}
{{Historia|b}}
{{Historia||1.7|Dodano nożyce.|Przed tą wersją owce pozostawiały 1–3 bloki wełny. Teraz przez ich ostrzyżenie można otrzymać do 4 bloków wełny.}}
{{Historia||1.7|Dodano nożyce.
|Przed tą wersją owce pozostawiały 1–3 bloki wełny. Teraz przez ich ostrzyżenie można otrzymać do 4 bloków wełny.}}
{{Historia||1.8|Teraz nożyce mogą być użyte do cięcia trawy, pnącz lub paproci.}}
{{Historia||1.8|Teraz nożyce mogą być użyte do cięcia trawy, pnącz lub paproci.}}
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.0.0|Teraz nożyce mogą ścinać grzyby oraz strzyc [[Mooshroom|grzybowe krowy]], by przemieniać je z powrotem w normalne krowy.}}
{{Historia||1.0.0|Teraz nożyce mogą ścinać grzyby oraz strzyc [[mooshroom]]y, by przemieniać je z powrotem w normalne krowy.}}
{{Historia||1.1|snap=11w49a|Ostrzyżenie owcy daje teraz od 1 do 3 bloków wełny.}}
{{Historia||1.1|snap=11w49a|Ostrzyżenie owcy daje teraz od 1 do 3 bloków wełny.}}
{{Historia||1.2.1|snap=12w06a|Nożyce mogą być użyte do ścięcia zeschłego krzewu.}}
{{Historia||1.2.1|snap=12w06a|Nożyce mogą być użyte do ścięcia zeschłego krzewu.}}
Linia 165: Linia 219:
{{Historia|||snap=15w45a|Nożyce nie mogą być użyte do przybliżania map.}}
{{Historia|||snap=15w45a|Nożyce nie mogą być użyte do przybliżania map.}}
{{Historia|||snap=15w47b|Nożyc nie można już zakląć na ''Jedwabny dotyk''.}}
{{Historia|||snap=15w47b|Nożyc nie można już zakląć na ''Jedwabny dotyk''.}}
{{Historia|||snap=15w47c|Od teraz można wydobyć pajęczyny, używając nożyc bez żadnych zaklęć.}}
{{Historia|||snap=15w47c|Od teraz można wydobyć [[Pajęczyna|pajęczyny]], używając nożyc bez żadnych zaklęć.}}
{{Historia|||snap=15w49a|Teraz nożyc można używać do zdejmowania dyni bałwanom.}}
{{Historia|||snap=15w49a|Teraz nożyc można używać do zdejmowania dyni bałwanom.}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Użycie nożyc na [[Dynia|dyni]] zamienia ją w wykrawaną dynię.}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|[[Dozownik]]i mogą używać nożyc do strzyżenia owiec.
|Zmieniono teksturę nożyc.}}
{{Historia||1.15|snap=19w34a|Użycie nożyc na [[Gniazdo pszczół i ul|pszczelim gnieździe lub ulu]] skutkuje upuszczeniem [[Plaster miodu|plastrów miodu]].}}
{{Historia||1.18|snap=21w37a|Można przycinać nożycami końcówki jaskiniowych pnączy, płaczących pnączy, spaczonych pnączy i wodorostów.}}
{{Historia||1.20.5|snap=23w51a|Użycie nożyc na [[wilk]]u w zbroi zdejmuje z niego zbroję.}}
{{Historia||1.21.6|snap=25w15a|Użycie nożyc na [[wesoły ghast|wesołym ghaście]] w uprzęży zdejmuje z niego uprząż.}}
{{Historia|||snap=25w16a|Można rozcinać [[smycz]] nożycami.}}
{{Historia|||snap=25w20a|Użycie nożyc na [[Siodło|osiodłanym]] mobie zdejmuje z niego siodło. Dotyczy to również końskiej zbroi i dywanów lam.}}


{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||v0.2.0|Dodano nożyce do trybu przetrwania.}}
{{Historia||0.2.0|Dodano nożyce do trybu przetrwania.}}
{{Historia||v0.8.0|snap=build 3|Dodano nożyce do trybu kreatywnego.}}
{{Historia||0.8.0|snap=build 3|Dodano nożyce do trybu kreatywnego.}}
{{Historia||v0.12.1|snap=build 3|Teraz nożyc można używać do zdejmowania dyni bałwanom.}}
{{Historia||0.12.1|snap=build 3|Teraz nożyc można używać do zdejmowania dyni bałwanom.}}
{{Historia||v0.15.0|snap=build 1|Nożyce tracą wytrzymałość po zniszczeniu jakiegokolwiek bloku.}}
{{Historia||0.15.0|snap=build 1|Nożyce tracą wytrzymałość po zniszczeniu jakiegokolwiek bloku.}}
{{Historia|be}}
{{Historia||1.2.3|Od teraz można wydobyć [[Pajęczyna|pajęczyny]], używając nożyc bez żadnych zaklęć.}}
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.14.2|Użycie nożyc na [[Dynia|dyni]] zamienia ją w wykrawaną dynię.}}
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Dozownik]]i mogą używać nożyc do strzyżenia owiec.
|Zmieniono teksturę nożyc.}}
{{Historia||1.14.0|snap=beta 1.14.0.1|Użycie nożyc na [[Gniazdo pszczół i ul|pszczelim gnieździe lub ulu]] skutkuje upuszczeniem [[Plaster miodu|plastrów miodu]].}}
{{Historia||1.20.60|snap=Preview 1.20.60.23|Użycie nożyc na [[wilk]]u w zbroi zdejmuje z niego zbroję.<sup>''[tylko po włączeniu [[eksperyment]]u "Armadillo and Wolf Armor"]''</sup>}}
{{Historia||1.21.60|snap=Preview 1.21.60.21|Można przycinać nożycami końcówki jaskiniowych pnączy, płaczących pnączy, spaczonych pnączy i wodorostów.}}
{{Historia||1.21.80|snap=Preview 1.21.80.25|Użycie nożyc na [[wesoły ghast|wesołym ghaście]] w uprzęży zdejmuje z niego uprząż.<sup>''[tylko po włączeniu [[eksperyment]]u "Drop 2 2025"]''</sup>}}
{{Historia||1.21.90|snap=Preview 1.21.90.20|Można rozcinać [[smycz]] nożycami.}}
{{Historia|||snap=Preview 1.21.90.25|Użycie nożyc na [[Siodło|osiodłanym]] mobie zdejmuje z niego siodło. Dotyczy to również końskiej zbroi i dywanów lam.}}
 
{{Historia|k}}
{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=TU3|xbone=CU1|ps=1.00|Dodano nożyce.|wiiu=Patch 1}}
{{Historia||xbox=TU3|xbone=CU1|ps=1.00|Dodano nożyce.|wiiu=Patch 1}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}
==Ciekawostki==
*Nożyce są jedynym z dwóch narzędzi, które mają dwie akcje. Można z nich korzystać prawym przyciskiem myszy (strzyżenie owiec i mooshroomów) i lewym przyciskiem myszy (np. zbieranie trawy). Drugie narzędzie to siekiera.
*Niszczenie wełny nożycami nie uszkadza nożyc.
*Liście zniszczone nożycami nigdy nie wyrzucą [[Sadzonka|sadzonek]] w przeciwieństwie do innych narzędzi (nawet z zaklęciem ''Jedwabny Dotyk'').


{{Przedmioty}}
{{Przedmioty}}

Aktualna wersja na dzień 19:50, 24 paź 2025

Nożyce

Typ

Narzędzie

Wytrzymałość

238

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Nie

Rzadkość

Pospolita


Nożyce (ang. Shears) – wielofunkcyjne narzędzie, służące m.in. do strzyżenia owiec, zbierania plastrów miodu oraz szybszego wydobywania niektórych bloków.

Otrzymywanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Sztabki żelaza










Naturalne generowanie

Nożyce mają 12,3% szans, by pojawić się w skrzyni pasterza w wiosce.

Handel

Nożyce można uzyskać poprzez handel z osadnikami o profesji pasterza za 2 szmaragdy.

Zastosowanie

Nożyce mają znacznie więcej zastosowań niż jakiekolwiek inne narzędzie. W każdym przypadku, czy są wykorzystywane do niszczenia bloku, strzyżenia moba lub czegoś innego, każda taka akcja obniża wytrzymałość nożyc o 1 punkt.

Wydobywanie bloków

Poniższe bloki nie wypadną jako przedmiot, jeśli wydobywać je ręką, ale wypadną jako przedmiot, jeśli ściąć je nożycami. Niektóre z tych bloków mogą być również wydobyte innym narzędziem, jeśli zostanie ono zaklęte na Jedwabny dotyk.

W przypadku kilku innych bloków, ścinanie ich nożycami także ma niestandardowy efekt:

Ponadto, nożyce umożliwiają szybsze wydobywanie bloków wełny.

Strzyżenie mobów

Możliwe jest strzyżenie kilku typów mobów za pomocą nożyc:

Nożyce włożone do dozownika mogą wykonywać akcje wymienione w pierwszych czterech punktach.

Inne

  • Używając nożyc na wypełnionym pszczelim gnieździe lub ulu, można uzyskać 3 plastry miodu. Tę akcję mogą wykonywać również nożyce w dozowniku.
  • Używając nożyc na dyni, można ją wydrążyć (zamienić w wykrawaną dynię) i uzyskać przy tym kilka garści nasion dyni.
  • Jaskiniowe pnącza, płaczące pnącza, spaczone pnącza i wodorosty przestaną rosnąć, jeśli ich końcówka zostanie przystrzyżona nożycami.
  • Smycz rozpięta między dwoma bytami może zostać rozcięta nożycami, jeśli użyć ich na dowolnym z bytów. Działa to również w przypadku, jeśli smycz z jednego końca jest przywiązana do płotu. Jedynym wyjątkiem jest gracz (inny gracz nie może przeciąć smyczy między bytem a graczem).

Szybkość wydobywania bloków

Poniższa tabela prezentuje porównanie czasu potrzebnego do wydobycia przedmiotu gołymi rękoma oraz nożycami. Dodatkowo kolory oznaczają rodzaj wydobytego przedmiotu:

  • biały: wydobywany blok;
  • żółty: łup z bloku (np. jabłko, nasiona);
  • czerwony: nic.
Gołe ręce Nożyce
BlockCSS_new.png/1882 Spaczone pnącza 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/1828 Płaczące pnącza 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/211 Nić 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/1618 Liście 0,3 s 0,05 s
BlockCSS_new.png/2136 Netherowe kiełki 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/1773 Pajęczyna 20 s 0,4 s
BlockCSS_new.png/1591 Paproć 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/1593 Duża paproć 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/1597 Pnącza 0,35 s 0,35 s
BlockCSS_new.png/1982 Świecący porost 0,3 s 0,15 s
BlockCSS_new.png/460 Trawa morska 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/574 Wysoka trawa morska 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/2524 Krzew 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/1590 Uschnięty krzak 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/97 Wełna 1,25 s 0,25 s
BlockCSS_new.png/1592 Niska trawa 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/1596 Wysoka trawa 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/2527 Niska sucha trawa 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/2528 Wysoka sucha trawa 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/2137 Zwisające korzenie 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/2267 Zwisający blady mech 0 s 0 s
BlockCSS_new.png/1995 Mały spadkoliść 0 s 0 s

Zaklinanie

Za pomocą kowadła można zakląć nożyce na poniższe zaklęcia.

Nazwa Maksymalny poziom
Efektywność V
Niezniszczalność III
Naprawa I
Klątwa znikania I
Jedwabny dotyk[tylko Bedrock Edition] I

Historia

Beta
1.7Dodano nożyce.
Przed tą wersją owce pozostawiały 1–3 bloki wełny. Teraz przez ich ostrzyżenie można otrzymać do 4 bloków wełny.
1.8Teraz nożyce mogą być użyte do cięcia trawy, pnącz lub paproci.
Pełna wersja
1.0.0Teraz nożyce mogą ścinać grzyby oraz strzyc mooshroomy, by przemieniać je z powrotem w normalne krowy.
1.111w49aOstrzyżenie owcy daje teraz od 1 do 3 bloków wełny.
1.2.112w06aNożyce mogą być użyte do ścięcia zeschłego krzewu.
1.3.112w21aNożyce można uzyskać poprzez handel z osadnikami.
12w22aMożliwe jest użycie nożyc do zniszczenia nici bez przekazywania przez nią sygnału.
1.4.212w38aDodano dźwięki dla strzyżenia owcy.
1.4.612w50aNożyce można zaklinać.
1.81.8-pre1Dawniej nożyce nie traciły wytrzymałości, niszcząc bloki inne niż trawa, pnącza, paproć, grzyby lub krzewy. Teraz tracą wytrzymałość po zniszczeniu jakiegokolwiek bloku.
1.915w34aNożyce mogą zostać użyte w stole rzemieślniczym do przybliżania map.
15w45aNożyce nie mogą być użyte do przybliżania map.
15w47bNożyc nie można już zakląć na Jedwabny dotyk.
15w47cOd teraz można wydobyć pajęczyny, używając nożyc bez żadnych zaklęć.
15w49aTeraz nożyc można używać do zdejmowania dyni bałwanom.
1.1317w47aUżycie nożyc na dyni zamienia ją w wykrawaną dynię.
1.1418w43aDozowniki mogą używać nożyc do strzyżenia owiec.
Zmieniono teksturę nożyc.
1.1519w34aUżycie nożyc na pszczelim gnieździe lub ulu skutkuje upuszczeniem plastrów miodu.
1.1821w37aMożna przycinać nożycami końcówki jaskiniowych pnączy, płaczących pnączy, spaczonych pnączy i wodorostów.
1.20.523w51aUżycie nożyc na wilku w zbroi zdejmuje z niego zbroję.
1.21.625w15aUżycie nożyc na wesołym ghaście w uprzęży zdejmuje z niego uprząż.
25w16aMożna rozcinać smycz nożycami.
25w20aUżycie nożyc na osiodłanym mobie zdejmuje z niego siodło. Dotyczy to również końskiej zbroi i dywanów lam.
Pocket Edition Alpha
0.2.0Dodano nożyce do trybu przetrwania.
0.8.0build 3Dodano nożyce do trybu kreatywnego.
0.12.1build 3Teraz nożyc można używać do zdejmowania dyni bałwanom.
0.15.0build 1Nożyce tracą wytrzymałość po zniszczeniu jakiegokolwiek bloku.
Bedrock Edition
1.2.3Od teraz można wydobyć pajęczyny, używając nożyc bez żadnych zaklęć.
1.4.0beta 1.2.14.2Użycie nożyc na dyni zamienia ją w wykrawaną dynię.
1.10.0beta 1.10.0.3Dozowniki mogą używać nożyc do strzyżenia owiec.
Zmieniono teksturę nożyc.
1.14.0beta 1.14.0.1Użycie nożyc na pszczelim gnieździe lub ulu skutkuje upuszczeniem plastrów miodu.
1.20.60Preview 1.20.60.23Użycie nożyc na wilku w zbroi zdejmuje z niego zbroję.[tylko po włączeniu eksperymentu "Armadillo and Wolf Armor"]
1.21.60Preview 1.21.60.21Można przycinać nożycami końcówki jaskiniowych pnączy, płaczących pnączy, spaczonych pnączy i wodorostów.
1.21.80Preview 1.21.80.25Użycie nożyc na wesołym ghaście w uprzęży zdejmuje z niego uprząż.[tylko po włączeniu eksperymentu "Drop 2 2025"]
1.21.90Preview 1.21.90.20Można rozcinać smycz nożycami.
Preview 1.21.90.25Użycie nożyc na osiodłanym mobie zdejmuje z niego siodło. Dotyczy to również końskiej zbroi i dywanów lam.
Console Edition
TU3CU11.00Patch 1Dodano nożyce.