Pulpit: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
d nie wymaga więcej rozszerzania IMO
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{rozszerz}}
{{Blok
{{Blok
|wygląd=Pulpit.png
|wygląd=Pulpit.png
Linia 9: Linia 7:
|palność=Nie
|palność=Nie
|narzędzie=Siekiera
|narzędzie=Siekiera
|opórtnt=2,5
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|wersja=18w44a
|idsłowne=lectern
}}
}}
'''Pulpit''' (ang. ''Lectern'') – blok użytkowy, który znaleźć można w wioskach. Służy do przechowywania i czytania książki na nim położonej.
'''Pulpit''' (ang. ''Lectern'') – blok użytkowy, który znaleźć można w [[wioska]]ch. Służy do przechowywania i czytania książki na nim położonej.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Wydobywanie ===
Pulpit można zniszczyć każdym [[narzędzie]]m, lecz najlepiej jest zrobić to [[Siekiera|siekierą]]. Po zniszczeniu upuszcza siebie oraz książkę, która na nim była.
{{Wydobywanie|Pulpit|Siekiera|horyzontalny=1}}


=== Wytwarzanie ===
=== Wytwarzanie ===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| class="wikitable"  
|- align="center"
|- align="center"
! Składniki
! Składniki
! Wejście → Wyjście
! Wejście → Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
|[[Biblioteczka]]
|[[Biblioteczka]] + <br>[[Płyta|drewniane płyty]]
+
[[Półblok|drewniane płyty]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Dębowa płyta; Brzozowa płyta; Świerkowa płyta; Płyta z tropikalnego drewna; Akacjowa płyta; Ciemna dębowa płyta; Namorzynowa płyta; Bambusowa płyta; Wiśniowa płyta; Szkarłatna płyta; Spaczona płyta |Output= Pulpit
|A1= Dowolna z drewna (płyta) |B1= Dowolna z drewna (płyta) |C1= Dowolna z drewna (płyta)
|B2=Biblioteczka |B1=Dębowa płyta; Brzozowa płyta; Świerkowa płyta; Płyta z tropikalnego drewna; Akacjowa płyta; Ciemna dębowa płyta; Namorzynowa płyta; Bambusowa płyta; Wiśniowa płyta; Szkarłatna płyta; Spaczona płyta|C1=Dębowa płyta; Brzozowa płyta; Świerkowa płyta; Płyta z tropikalnego drewna; Akacjowa płyta; Ciemna dębowa płyta; Namorzynowa płyta; Bambusowa płyta; Wiśniowa płyta; Szkarłatna płyta; Spaczona płyta |B3=Dębowa płyta; Brzozowa płyta; Świerkowa płyta; Płyta z tropikalnego drewna; Akacjowa płyta; Ciemna dębowa płyta; Namorzynowa płyta; Bambusowa płyta; Wiśniowa płyta; Szkarłatna płyta; Spaczona płyta}}
|B2= Biblioteczka
|B3= Dowolna z drewna (płyta)
|Output= Pulpit
}}
|}
|}


=== Naturalne występowanie ===
=== Naturalne występowanie ===
Pulpity występują w wiejskich bibliotekach.
Pulpity występują w [[Wioska|wiejskich]] bibliotekach.


Jeden pulpit znajduje się w ukrytym pokoju w centrum [[Pradawne miasto|pradawnego miasta]].
Jeden pulpit znajduje się w ukrytym pokoju w centrum [[Pradawne miasto|pradawnego miasta]].
=== Wydobywanie ===
Pulpit można zniszczyć każdym [[Narzędzia|narzędziem]], lecz najlepiej jest zrobić to [[Siekiera|siekierą]]. Po zniszczeniu upuszcza siebie oraz książkę, która na nim była.
{| class="wikitable"
|-
! Blok
! Twardość
! Narzędzie
! colspan="9" | Czas niszczenia (w sekundach)*
|-
| rowspan="2" |{{BlockSprite|pulpit}} '''Pulpit'''
| rowspan="2" style="text-align:center" |2,5
| rowspan="2" style="text-align:center" |[[Plik:Topór.png|24px|link=Siekiera]]
| style="text-align:center" |Ręka
| style="text-align:center" |Drewniana
| style="text-align:center" |Kamienna
| style="text-align:center" |Żelazna
| style="text-align:center" |Diamentowa
| style="text-align:center" |Netherytowa
| style="text-align:center" |Złota
|- style="text-align:center"
| style="background-color:#bdffc4" |3,75
| style="background-color:#bdffc4" |1,9
| style="background-color:#bdffc4" |0,95
| style="background-color:#bdffc4" |0,65
| style="background-color:#bdffc4" |0,5
| style="background-color:#bdffc4" |0,45
| style="background-color:#bdffc4" |0,35
|}
<nowiki>*</nowiki>czas liczony dla niezaklętych narzędzi


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
Linia 89: Linia 58:


=== Zmiana profesji ===
=== Zmiana profesji ===
Jeżeli w wiosce znajduje się pulpit, który nie jest zajęty przez [[osadnik|osadnika]] bibliotekarza (nie jest blokiem pracy innego osadnika), to bezrobotny osadnik może zostać bibliotekarzem.
Jeżeli w wiosce znajduje się pulpit, który nie jest zajęty przez [[osadnik]]a bibliotekarza (nie jest blokiem pracy innego osadnika), to bezrobotny osadnik może zostać bibliotekarzem.


=== Paliwo ===
=== Paliwo ===
Linia 98: Linia 67:


== Wartości danych ==
== Wartości danych ==
=== ID bloku ===
=== ID bloku ===
W [[Java Edition]]:
W [[Java Edition]]:
Linia 156: Linia 124:
! Opis
! Opis
|-
|-
!facing
!<code>facing</code>
|{{Code|east}}<br>{{Code|north}} – domyślna wartość<br>{{Code|south}}<br>{{Code|west}}
|{{Code|east}}<br>{{Code|north}} – domyślna wartość<br>{{Code|south}}<br>{{Code|west}}
|Określa zwrot, w który skierowany jest pulpit.<br>Odwrotny do zwrotu skierowania gracza.
|Określa zwrot, w który skierowany jest pulpit.<br>Odwrotny do zwrotu skierowania gracza.
|-
|-
!has_book
!<code>has_book</code>
|{{Code|false}} – domyślna wartość<br>{{Code|true}}
|{{Code|false}} – domyślna wartość<br>{{Code|true}}
|Określa, czy na pulpicie znajduje się książka.
|Określa, czy na pulpicie znajduje się książka.
|-
|-
!powered
!<code>powered</code>
|{{Code|false}} – domyślna wartość<br>{{Code|true}}
|{{Code|false}} – domyślna wartość<br>{{Code|true}}
|Określa, czy pulpit emituje sygnał redstone.
|Określa, czy pulpit emituje sygnał redstone.
Linia 177: Linia 145:
! Opis
! Opis
|-
|-
!direction (usunięte)
!<code>direction</code> (usunięte)
|{{Code|0x1}}<br>{{Code|0x2}}
|{{Code|0x1}}<br>{{Code|0x2}}
|{{Code|0}} – domyślna wartość<br>{{Code|1}}<br>{{Code|2}}<br>{{Code|3}}
|{{Code|0}} – domyślna wartość<br>{{Code|1}}<br>{{Code|2}}<br>{{Code|3}}
Linia 187: Linia 155:
* 3: wschód.
* 3: wschód.
|-
|-
!minecraft:cardinal_direction
!<code>minecraft:cardinal_direction</code>
|Niewspierane
|Niewspierane
|{{Code|east}}<br>{{Code|north}}<br>{{Code|south}} – domyślna wartość<br>{{Code|west}}
|{{Code|east}}<br>{{Code|north}}<br>{{Code|south}} – domyślna wartość<br>{{Code|west}}
Linia 193: Linia 161:
|Określa zwrot, w który skierowany jest pulpit.<br>Odwrotny do zwrotu skierowania gracza.
|Określa zwrot, w który skierowany jest pulpit.<br>Odwrotny do zwrotu skierowania gracza.
|-
|-
!powered_bit
!<code>powered_bit</code>
|{{Code|0x4}}
|{{Code|0x4}}
|{{Code|false}} – domyślna wartość<br>{{Code|true}}
|{{Code|false}} – domyślna wartość<br>{{Code|true}}
|{{Code|0}}}<br>{{Code|1}}
|{{Code|0}}<br>{{Code|1}}
|Określa, czy pulpit emituje sygnał redstone.
|Określa, czy pulpit emituje sygnał redstone.
|}
|}
Linia 212: Linia 180:
|Pulpit podczas zmiany strony położonej na nim  książki wysyła krótki sygnał redstone.}}
|Pulpit podczas zmiany strony położonej na nim  książki wysyła krótki sygnał redstone.}}
{{Historia|||snap=19w03a|Nie da się położyć pewnych bloków na pulpicie.<ref>https://bugs.mojang.com/browse/MC-141991</ref>}}
{{Historia|||snap=19w03a|Nie da się położyć pewnych bloków na pulpicie.<ref>https://bugs.mojang.com/browse/MC-141991</ref>}}
{{Historia|||snap=19w11a|Pulpity służą jako stacje robocze [[Osadnik|osadników]].}}
{{Historia|||snap=19w11a|Pulpity służą jako stacje robocze [[osadnik]]ów.}}
{{Historia||1.17|snap=21w11a|Poprawiono model pulpitu.}}
{{Historia||1.17|snap=21w11a|Poprawiono model pulpitu.}}
{{Historia||1.18|snap=1.18-pre5|Zmieniono teksturę podstawy pulpitu.}}
{{Historia||1.18|snap=1.18-pre5|Zmieniono teksturę podstawy pulpitu.}}
{{Historia||1.19|snap=22w13a|Pulpity występują w [[Pradawne miasto|pradawnych miastach]].}}
{{Historia||1.19|snap=22w13a|Pulpity występują w [[Pradawne miasto|pradawnych miastach]].}}
{{Historia|Bedrock}}
{{Historia|Bedrock}}
{{historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Plik:Pulpit.png|32px]] Dodano pulpity.}}
{{historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|[[Plik:Pulpit.png|32px]] Dodano pulpity.}}
Linia 226: Linia 195:
== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:Lectern.png|Pierwszy zrzut ekranu z pulpitem opublikowany przez Dinnerbone
Lectern.png|Pierwszy zrzut ekranu z pulpitem opublikowany przez Dinnerbone
Plik:Lectern2.png|Drugi zrzut ekranu z pulpitem opublikowany przez Dinnerbone
Lectern2.png|Drugi zrzut ekranu z pulpitem opublikowany przez Dinnerbone
Plik:Pulpit z zamkniętą książką.png|Stary model pulpitu
Pulpit z zamkniętą książką.png|Stary model pulpitu
Plik:Nowy pulpit.jpg|Wersja pulpitu zapowiedziana 18 października 2018 roku
Nowy pulpit.jpg|Wersja pulpitu zapowiedziana 18 października 2018 roku
</gallery>
</gallery>


Linia 243: Linia 212:
{{Bloki}}
{{Bloki}}


[[en:Lectern]]
[[de:Lesepult]]
[[de:Lesepult]]
[[en:Lectern]]
[[en:Lectern]]
Linia 252: Linia 220:
[[ko:독서대]]
[[ko:독서대]]
[[nl:Lessenaar]]
[[nl:Lessenaar]]
[[pt:Atril]]
[[ru:Кафедра]]
[[ru:Кафедра]]
[[th:แท่นอ่านหนังสือ]]
[[th:แท่นอ่านหนังสือ]]
[[uk:Катедра]]
[[zh:讲台]]
[[zh:讲台]]

Aktualna wersja na dzień 18:19, 18 wrz 2025

Pulpit

Typ

Użytkowy, strukturalny

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Tak

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

2,5

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64


Pulpit (ang. Lectern) – blok użytkowy, który znaleźć można w wioskach. Służy do przechowywania i czytania książki na nim położonej.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Pulpit można zniszczyć każdym narzędziem, lecz najlepiej jest zrobić to siekierą. Po zniszczeniu upuszcza siebie oraz książkę, która na nim była.

Blok BlockCSS_new.png/934 Pulpit
Twardość 2.5
Narzędzie ItemCSS.png/469
Czas wydobycia (sekundy)[FN 1]
Domyślne 3.75
BlockCSS_new.png/1313 Drewniany 1.9
BlockCSS_new.png/1140 Kamienny 0.95
ItemCSS.png/707 Miedziany 0.75
ItemCSS.png/568 Żelazny 0.65
ItemCSS.png/557 Diamentowy 0.5
ItemCSS.png/689 Netherytowy 0.45
ItemCSS.png/564 Złoty 0.35
  1. Czasy nie biorą pod uwagę zaklęć, efektów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Biblioteczka +
drewniane płyty


















































Naturalne występowanie

Pulpity występują w wiejskich bibliotekach.

Jeden pulpit znajduje się w ukrytym pokoju w centrum pradawnego miasta.

Zastosowanie

Pulpit jest używany do trzymania książek, które inni gracze mogą czytać w tym samym czasie. Żeby użyć pulpitu, należy kliknąć PPM na pusty pulpit, trzymając książkę z piórem. Następnie trzeba kliknąć PPM, aby ją otworzyć – kilka graczy może czytać te samą książkę w jednym momencie. Po położeniu książka może być usunięta z pulpitu. Gracz może położyć na pulpicie zarówno książkę z piórem, jak i zapisaną książkę.

Sygnał redstone

Pulpit trzymający książkę wyemituje sygnał redstone po przełożeniu strony. Komparator też przeczyta sygnał pulpitu, zwracając uwagę na to, na której stronie książki znajduje się gracz (np. książka z 15 stronami zasili 1 poziom redstone na każdą stronę, a książka z 5 stronami wyemituje sygnał o sile 3 na każdą stronę).

Wzór matematyczny do obliczania siły sygnału S książek z co najmniej 2 stronami w edycji Java:

,

gdzie jest symbolem zaokrąglania w dół, M jest maksymalną liczbą stron w książce na pulpicie, a N jest numerem strony, na której jest otwarta książka.

W Bedrock Edition moc sygnału jest obliczana inaczej. Ze względu na to, iż w edycji Bedrock pokazywane są 2 strony na raz oraz sygnał wyjściowy zmienia się, tylko kiedy największa strona parzysta zawiera informacje, komparator traktuje książki z 3 stronami tak samo jak książki z 1 lub 2 stronami.

Wzór matematyczny do obliczania siły sygnału S książek z co najmniej 4 stronami w edycji Bedrock:

,

gdzie w tym przypadku jest symbolem zaokrąglania w dół, M′ jest połową maksymalnej liczby stron w książce na pulpicie zaokrągloną w dół, a N′ jest połową numeru strony z większą wartością, na której jest otwarta książka, zaokrągloną w dół.

Zmiana profesji

Jeżeli w wiosce znajduje się pulpit, który nie jest zajęty przez osadnika bibliotekarza (nie jest blokiem pracy innego osadnika), to bezrobotny osadnik może zostać bibliotekarzem.

Paliwo

Pulpit może być użyty jako paliwo w piecu, żeby przepalić 1,5 przedmiotu.

Bloki dźwiękowe

Blok dźwiękowy, pod którym położono pulpit, wydaje dźwięk „basu”.

Wartości danych

ID bloku

W Java Edition:

Nazwa Identyfikator Forma Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/934 Pulpit lectern Blok i przedmiot block.minecraft.lectern

W Bedrock Edition:

Nazwa ID słowne ID numeryczne Forma ID przedmiotu Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/934 Pulpit lectern 449 Blok i przedmiot lectern block.minecraft.lectern

ID bytu

W Java Edition:

Nazwa Identyfikator
BlockCSS_new.png/934 Pulpit lectern

W Bedrock Edition:

Nazwa Identyfikator
BlockCSS_new.png/934 Pulpit Lectern

Stany bloku

W Java Edition:

Nazwa Dozwolone wartości Opis
facing east
north – domyślna wartość
south
west
Określa zwrot, w który skierowany jest pulpit.
Odwrotny do zwrotu skierowania gracza.
has_book false – domyślna wartość
true
Określa, czy na pulpicie znajduje się książka.
powered false – domyślna wartość
true
Określa, czy pulpit emituje sygnał redstone.

W Bedrock Edition:

Nazwa Bity metadanych Dozwolone wartości Wartości bitów metadanych Opis
direction (usunięte) 0x1
0x2
0 – domyślna wartość
1
2
3
0
1
2
3
Określa zwrot, w który skierowany jest pulpit:
  • 0: południe,
  • 1: zachód,
  • 2: północ,
  • 3: wschód.
minecraft:cardinal_direction Niewspierane east
north
south – domyślna wartość
west
Niewspierane Określa zwrot, w który skierowany jest pulpit.
Odwrotny do zwrotu skierowania gracza.
powered_bit 0x4 false – domyślna wartość
true
0
1
Określa, czy pulpit emituje sygnał redstone.

Historia

18 sierpnia 2012Dinnerbone po raz pierwszy opublikował zdjęcie pulpitu. Lecz zrezygnował z tworzenia pulpitu, przez jego nieregularny kształt, ale zastrzegł, że wróci do robienia pulpitu w przyszłości.
18 grudnia 2013Dinnerbone podczas AMA przyznał, że wrócił do tworzenia pulpitu, ale znowu z tego zrezygnował, gdyż nie czuł się z nim dobrze.
18 października 2018Dinnerbone ujawnił, że pulpit znowu jest w fazie tworzenia.
Pełna wersja
1.1418w44a Dodano pulpity.
Pulpity dostępne są tylko w trybie kreatywnym i nie mają zastosowania.
18w49aPulpity mogą się generować w bibliotekach wiejskich.
19w02aPulpity mają teraz swoją recepturę.
Na pulpicie można położyć i czytać położoną na nim książkę.
Pulpit podczas zmiany strony położonej na nim książki wysyła krótki sygnał redstone.
19w03aNie da się położyć pewnych bloków na pulpicie.[1]
19w11aPulpity służą jako stacje robocze osadników.
1.1721w11aPoprawiono model pulpitu.
1.181.18-pre5Zmieniono teksturę podstawy pulpitu.
1.1922w13aPulpity występują w pradawnych miastach.
Bedrock Edition
1.10.0beta 1.10.0.3 Dodano pulpity.
1.11.0beta 1.10.0.1Pulpit podczas zmiany strony położonej na nim książki wysyła krótki sygnał redstone.
1.20.30beta 1.20.30.20Pulpit korzysta ze stanu bloku minecraft:cardinal_direction zamiast direction.
PlayStation 4 Edition
1.90Dodano pulpity.

Galeria

Ciekawostki

  • Pulpit był jednym z najdłużej planowanych bloków w grze.

Zobacz także


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.