Węgiel: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Dodano Tabele z generowanię się węgla w wersji Bedrock Eddition. Dodano nowe craftingi z węgla |
|||
| Linia 73: | Linia 73: | ||
|1-3 | |1-3 | ||
|43 | |43 | ||
|- | |||
|Skrzynia w śnieżnym domu | |||
|1-4 | |||
|41,2 | |||
|- | |||
|[[Leśny dwór]] | |||
|Skrzynia | |||
|1-4 | |||
|26,6 | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|+Występowanie węgla w wersji [[Bedrock Edition]] | |||
!Rzecz | |||
!Struktura | |||
!Miejsce występowania | |||
!Ilość | |||
!Szansa [w %] | |||
|- | |||
| rowspan="11" |Węgiel | |||
|[[Lochy]] | |||
|Skrzynka | |||
|1-4 | |||
|26,6 | |||
|- | |||
|[[Opuszczona kopalnia]] | |||
|Skrzynka | |||
|3-8 | |||
|31,6 | |||
|- | |||
|[[Igloo]] | |||
|Skrzynka | |||
|1-4 | |||
|70,4 | |||
|- | |||
|[[Wrak statku]] | |||
|Skrzynia z zaopatrzeniem | |||
|2-8 | |||
|40 | |||
|- | |||
|[[Twierdza]] | |||
|Skrzynia do przechowywania | |||
|3-8 | |||
|28,5 | |||
|- | |||
| rowspan="2" |[[Podwodne ruiny]] | |||
|Mała skrzynia z ruin | |||
|1-4 | |||
|84,2 | |||
|- | |||
|Wielka skrzynia z ruin | |||
|1-4 | |||
|81 | |||
|- | |||
| rowspan="3" |[[Wioski|Wioska]] | |||
|Skrzynia rzeźnika | |||
|1-3 | |||
|27,9 | |||
|- | |||
|<!-- Należy przetłumaczyć: "Toolsmith's chest" --> | |||
|1-3 | |||
|9,9 | |||
|- | |- | ||
|Skrzynia w śnieżnym domu | |Skrzynia w śnieżnym domu | ||
| Linia 108: | Linia 169: | ||
|} | |} | ||
=== | ===[[Przetapianie]]=== | ||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" | {| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
| Linia 125: | Linia 186: | ||
Węgiel w połączeniu z [[patyk]]iem daje 4 [[Pochodnia|pochodnie]]. Węgiel również może zasilać [[wagonik z piecem]] oraz służy jako paliwo do wypalania w [[piec]]u. Jeden węgiel może wypalić 8 [[Przedmioty|przedmiotów]]. | Węgiel w połączeniu z [[patyk]]iem daje 4 [[Pochodnia|pochodnie]]. Węgiel również może zasilać [[wagonik z piecem]] oraz służy jako paliwo do wypalania w [[piec]]u. Jeden węgiel może wypalić 8 [[Przedmioty|przedmiotów]]. | ||
=== Crafting === | ===[[Crafting|Wytwarzanie]]=== | ||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" | {| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" | ||
|-align="center" | |-align="center" | ||
!Nazwa | |||
!Składniki | !Składniki | ||
!Wejście » Wyjście | !Wejście » Wyjście | ||
|- | |- | ||
|[[Pochodnia]] | |||
| align="center"| '''Węgiel''' +<br>[[Patyk]] | | align="center"| '''Węgiel''' +<br>[[Patyk]] | ||
|{{Grid/Crafting Table | |{{Grid/Crafting Table | ||
| Linia 138: | Linia 201: | ||
|Output= Pochodnia,4}} | |Output= Pochodnia,4}} | ||
|- | |- | ||
| align="center"| '''9x | |[[Pochodnia|Eteryczna pochodnia]] | ||
|'''Węgiel''' +<br>[[Patyk]] + | |||
[[Gleba dusz]] | |||
|{{Grid/Crafting Table | |||
|A1= |B1=Węgiel |C1= | |||
|A2= |B2= Patyk |C2= | |||
|A3= |B3= Gleba dusz |C3= | |||
|Output= Eteryczna pochodnia,4}} | |||
|- | |||
|[[Blok węgla]] | |||
| align="center" |'''9x Węgiel''' | |||
|{{Grid/Crafting Table | |{{Grid/Crafting Table | ||
|A1= Węgiel |B1= Węgiel |C1= Węgiel | |A1= Węgiel |B1= Węgiel |C1= Węgiel | ||
| Linia 145: | Linia 218: | ||
|Output= Blok węgla,1}} | |Output= Blok węgla,1}} | ||
|- | |- | ||
| align="center"|[[Płomienny proszek]] +<br> | |[[Ognista kula|Ognista Kula]] | ||
| align="center" |[[Płomienny proszek]] +<br> '''Węgiel''' +<br /> [[Proch]] | |||
|{{Grid/Crafting Table | |{{Grid/Crafting Table | ||
|A1= |B1= Płomienny proszek |C1= | |A1= |B1= Płomienny proszek |C1= | ||
| Linia 151: | Linia 225: | ||
|A3= |B3=Proch |C3= | |A3= |B3=Proch |C3= | ||
|Output= Ognista kula,3 | |Output= Ognista kula,3 | ||
}} | |||
|- | |||
|[[Ognisko]] | |||
|3x [[Patyk]] + | |||
'''Węgiel''' + | |||
3x [[Drewno|Drewno (dowolne)]] | |||
|{{Grid/Crafting Table | |||
|A1= |B1= Patyk |C1= | |||
|A2=Patyk |B2= Węgiel |C2=Patyk | |||
|A3=Drewno |B3=Drewno |C3=Drewno | |||
|Output= Ognisko | |||
}} | }} | ||
|} | |} | ||
=== | ===[[Przetapianie]]=== | ||
Węgiel może zostać użyty jako paliwo w [[piec]]u. | Węgiel może zostać użyty jako paliwo w [[piec]]u. | ||
Wersja z 09:41, 23 lut 2021
| Ten artykuł dotyczy normalnego węgla. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia. |
| Artykuł Węgiel jest krótki. Możesz pomóc, poszerzając go.
|
Węgiel (ang. Coal) to materiał, który jest paliwem do pieca. Otrzymywany jest z rudy węgla, po zniszczeniu jej kilofem. Stanowi doskonały środek do rozgrzewania pieca, czy tworzenia pochodni. Jeśli wypalimy drewno w piecu to uzyskamy węgiel drzewny. Jest on również zdobywany po zabiciu mrocznego szkieleta. Bryłki węgla nie można łączyć z węglem drzewnym.
Otrzymywanie
| Rzecz | Struktura | Miejsce występowania | Ilość | Szansa [w %] |
|---|---|---|---|---|
| Węgiel | Lochy | Skrzynka | 1-4 | 26,6 |
| Opuszczona kopalnia | Skrzynka | 3-8 | 31,6 | |
| Igloo | Skrzynka | 1-4 | 70,4 | |
| Wrak statku | Skrzynia z zaopatrzeniem | 2-8 | 40 | |
| Twierdza | Skrzynia do przechowywania | 3-8 | 34,3 | |
| Podwodne ruiny | Mała skrzynia z ruin | 1-4 | 84,2 | |
| Wielka skrzynia z ruin | 1-4 | 81 | ||
| Wioska | Skrzynia rzeźnika | 1-3 | 27,9 | |
| 1-3 | 9,9 | |||
| Skrzynia rybaka | 1-3 | 43 | ||
| Skrzynia w śnieżnym domu | 1-4 | 41,2 | ||
| Leśny dwór | Skrzynia | 1-4 | 26,6 |
| Rzecz | Struktura | Miejsce występowania | Ilość | Szansa [w %] |
|---|---|---|---|---|
| Węgiel | Lochy | Skrzynka | 1-4 | 26,6 |
| Opuszczona kopalnia | Skrzynka | 3-8 | 31,6 | |
| Igloo | Skrzynka | 1-4 | 70,4 | |
| Wrak statku | Skrzynia z zaopatrzeniem | 2-8 | 40 | |
| Twierdza | Skrzynia do przechowywania | 3-8 | 28,5 | |
| Podwodne ruiny | Mała skrzynia z ruin | 1-4 | 84,2 | |
| Wielka skrzynia z ruin | 1-4 | 81 | ||
| Wioska | Skrzynia rzeźnika | 1-3 | 27,9 | |
| 1-3 | 9,9 | |||
| Skrzynia w śnieżnym domu | 1-4 | 41,2 | ||
| Leśny dwór | Skrzynia | 1-4 | 26,6 |
Wykopywając rudę węgla
Po wykopaniu rudy węgla kilofem dostajemy 1 węgiel. Jeśli kilof jest zaklęty na Szczęście to może upuścić o 1 dodatkowy węgiel więcej. Po zaklęciu kilofu na Szczęście 3 mamy szanse na, aż 4 węgle.
Upuszczone przez moby
Witherowe szkielety mają szanse 1⁄3 na upuszczenie 1 węgla. Maksymalna ilość węgla jest zwiększana o 1 na każdy poziom Grabieży. W ten sposób mamy szanse, na aż 4 węgle.
Wytwarzanie
| Składniki | Wejście » Wyjście | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Blok węgla |
|
Przetapianie
| Składniki | Wejście » Wyjście | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ruda węgla |
|
Zastosowania
Węgiel w połączeniu z patykiem daje 4 pochodnie. Węgiel również może zasilać wagonik z piecem oraz służy jako paliwo do wypalania w piecu. Jeden węgiel może wypalić 8 przedmiotów.
Wytwarzanie
| Nazwa | Składniki | Wejście » Wyjście | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pochodnia | Węgiel + Patyk |
| ||||||||||||
| Eteryczna pochodnia | Węgiel + Patyk + |
| ||||||||||||
| Blok węgla | 9x Węgiel |
| ||||||||||||
| Ognista Kula | Płomienny proszek + Węgiel + Proch |
| ||||||||||||
| Ognisko | 3x Patyk +
Węgiel + |
|
Przetapianie
Węgiel może zostać użyty jako paliwo w piecu.
Galeria
-
Po zniszczeniu rudy węgla uzyskamy węgiel.
