Stół kowalski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
d Zmiany w pisowni
Thn70 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 6: Linia 6:
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
|światło=Nie
|światło=Nie
|opórtnt=12,5
|opórtnt=2,5
|palność=Nie
|palność=Nie
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
Linia 15: Linia 15:
}}
}}


'''Stół kowalski''' (ang. ''Smithing Table'') – stacja robocza [[osadnik|narzędziarza]] generująca się w [[wioska]]ch. Służy do tworzenia [[narzędzia|narzędzi]] i [[zbroja|zbroi]] z [[sztabka netherytu|netherytu]] oraz dekorowania zbroi za pomocą szablonów kowalskich (to ostatnie dostępne tylko z włączoną wbudowaną paczką danych Update 1.20).
'''Stół kowalski''' (ang. ''Smithing Table'') – stacja robocza [[osadnik|narzędziarza]] generująca się w [[wioska]]ch. Służy do tworzenia [[narzędzia|narzędzi]] i [[zbroja|zbroi]] z [[sztabka netherytu|netherytu]] oraz dekorowania zbroi za pomocą szablonów kowalskich (to ostatnie dostępne tylko z włączoną wbudowaną paczką danych „Update 1.20”).


== Otrzymywanie==
==Otrzymywanie==
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
!Blok
!'''Blok'''
!Twardość
!'''Twardość'''
!Narzędzie
!'''Narzędzie'''
! colspan="9" |Czas niszczenia (w sekundach)
! colspan="9" |'''Czas niszczenia (w sekundach)*'''
|-
|-
| rowspan="2" |{{BlockLink|id=1114|Stół kowalski}}
| rowspan="2" |{{BlockSprite|1114|link=Stół kowalski}}'''Stół kowalski'''
| rowspan="2" style="text-align:center" |2,5
| rowspan="2" style="text-align:center" |2,5
| rowspan="2" style="text-align:center" | [[Plik:Topór.png|24px|link=Siekiera]]
| rowspan="2" style="text-align:center" |[[Plik:Topór.png|24px|link=Siekiera]]
| style="text-align:center" |Ręka
| style="text-align:center" |Ręka
| style="text-align:center" |Drewniana
| style="text-align:center" |Drewniana
Linia 33: Linia 33:
| style="text-align:center" |Żelazna
| style="text-align:center" |Żelazna
| style="text-align:center" |Diamentowa
| style="text-align:center" |Diamentowa
| style="text-align:center" |Netherytowa
| style="text-align:center" |Złota
| style="text-align:center" |Złota
|- style="text-align:center"
|- style="text-align:center"
| style="background-color:#bdffc4" |3,75
| style="background-color:#bdffc4" |3,75
| style="background-color:#bdffc4" |1,9
| style="background-color:#bdffc4" |1,9
| style="background-color:#bdffc4" | 0,95
| style="background-color:#bdffc4" |0,95
| style="background-color:#bdffc4" | 0,65
| style="background-color:#bdffc4" |0,65
| style="background-color:#bdffc4" |0,5
| style="background-color:#bdffc4" |0,5
| style="background-color:#bdffc4" |0,45
| style="background-color:#bdffc4" |0,35
| style="background-color:#bdffc4" |0,35
|}
|}
<nowiki>*</nowiki>czas liczony dla niezaklętych narzędzi


===Wytwarzanie ===
===Wytwarzanie===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
''[[Deski]]'''
|- align="center"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
!Składniki
 
!Wejście → Wyjście
ski;Szkarłatne deski;Spaczone deski |B2= Brzozowe deski; Dębowe deski; Sosnowe deski; Tropikalne deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski
|- align="center"
|'''[[Sztabka żelaza]]'''<br>+<br>'''[[Deski]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Brzozowe deski; Dębowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski |B2= Brzozowe deski; Dębowe deski; Sosnowe deski; Tropikalne deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski
|Output= Stół kowalski
|Output= Stół kowalski
|A3=Brzozowe deski; Dębowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski|B3=Brzozowe deski; Dębowe deski; Sosnowe deski; Tropikalne deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski|A1=Sztabka żelaza|B1=Sztabka żelaza}}  
|A3=Brzozowe deski; Dębowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski|B3=Brzozowe deski; Dębowe deski; Sosnowe deski; Tropikalne deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski|A1=Sztabka żelaza|B1=Sztabka żelaza}}  
|}
|}
===Naturalne generowanie===
Stoły kowalskie generują się w domach [[osadnik|narzęd|}


===Naturalne generowanie===
===Naturalne generowanie===
Stoły kowalskie generują się w domach [[osadnik|narzędziarzy]] w [[wioska]]ch.
Stoły kowalskie generują się w domach [[osadnik|narzędziarzy]] w [[wioska]]ch.


== Zastosowanie==
== Zast|}
 
===Naturalne generowanie ===
Stoły kowalskie generują się w domach [[osadnik|narzędziarzy]] w [[wioska]]ch.
 
==Zastosowanie==
===Ulepszanie===
===Ulepszanie===
Stół kowalski może zostać użyty do wytwarzania zbroi, narzędzi i broni z netherytu. Dokonuje się tego poprzez umieszczenie w interfejsie bloku ulepszeniowego szablonu kowalskiego, diamentowego przedmiotu i [[sztabka netherytu|sztabki netherytu]]. W przypadku, gdy użyty diamentowy przedmiot ma na sobie jakiekolwiek [[zaklinanie|zaklęcia]], zostaną one przeniesione na nowo powstały przedmiot z netherytu.
Stół kowalski może zostać użyty do wytwarzania zbroi, narzędzi i broni z netherytu. Dokonuje się tego poprzez umieszczenie w interfejsie bloku [[Szablon kowalski|szablonu kowalskiego]] „Netherytowe ulepszenie”, diamentowego przedmiotu i [[sztabka netherytu|sztabki netherytu]]. W przypadku, gdy użyty diamentowy przedmiot ma na sobie jakiekolwiek [[zaklinanie|zaklęcia]], zostaną one przeniesione na nowo powstały przedmiot z netherytu.


{{Ulepszanie
{{Ulepszanie
|składniki=Ulepszeniowy szablon kowalski, <br>[[Diament]]owe przedmioty, <br>[[Sztabka netherytu]]
|składniki=[[Szablon kowalski]] „Netherytowe ulepszenie” + <br>[[Diament]]owe przedmioty + <br>[[Sztabka netherytu]]
|Diamentowy hełm;Diamentowy napierśnik;Diamentowe nogawice;Diamentowe buty;Diamentowy miecz;Diamentowy kilof;Diamentowa siekiera;Diamentowa łopata;Diamentowa motyka
|Diamentowy hełm;Diamentowy napierśnik;Diamentowe nogawice;Diamentowe buty;Diamentowy miecz;Diamentowy kilof;Diamentowa siekiera;Diamentowa łopata;Diamentowa motyka
|Sztabka netherytu
|Sztabka netherytu
Linia 74: Linia 80:
=== Dekorowanie ===
=== Dekorowanie ===
{{Snapshot}}
{{Snapshot}}
Po umieszczeniu szablonu kowalskiego, dowolnej części zbroi oraz surowca ([[Odłamek ametystu|ametyst]], [[Sztabka miedzi|miedź]], [[diament]], [[szmaragd]], [[Sztabka złota|złoto]], [[Sztabka żelaza|żelazo]], [[lazuryt]], [[kwarc]], [[Sztabka netherytu|netheryt]] lub [[redstone]]), na pokazanym po boku [[Stojak na zbroję|stojaku na zbroję]] ukaże się wygląd wybranej części zbroi po zastosowaniu na niej wstawki kowalskiej. Głównym zastosowaniem tej mechaniki jest możliwość dekorowania oraz posiadania unikalnej [[Zbroja|zbroi]].
Po umieszczeniu szablonu kowalskiego, dowolnej części zbroi oraz surowca ([[Odłamek ametystu|ametyst]], [[Sztabka miedzi|miedź]], [[diament]], [[szmaragd]], [[Sztabka złota|złoto]], [[Sztabka żelaza|żelazo]], [[lazuryt]], [[kwarc]], [[Sztabka netherytu|netheryt]] lub [[redstone]]) na pokazanym po boku [[Stojak na zbroję|stojaku na zbroję]] ukaże się wygląd wybranej części zbroi po zastosowaniu na niej wstawki kowalskiej. Głównym zastosowaniem tej mechaniki jest możliwość dekorowania oraz posiadania unikalnej [[Zbroja|zbroi]].


===Zmiana profesji===
===Zmiana profesji===
Linia 83: Linia 89:


==Historia==
==Historia==
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.14|snap=18w44a|[[Plik:Stół kowala wersja 1.png|32px]] Dodano stoły kowalskie.
{{Historia||1.14|snap=18w44a|[[Plik:Stół kowala wersja 1.png|32px]] Dodano stoły kowalskie.
Linia 88: Linia 95:
{{Historia|||snap=18w46a|[[Plik:Stół kowala.png|32px]]Zmieniono teksturę stołu kowalskiego.}}
{{Historia|||snap=18w46a|[[Plik:Stół kowala.png|32px]]Zmieniono teksturę stołu kowalskiego.}}
{{Historia|||snap=18w48a|Stoły kowalskie generują się na [[Biomy#Równiny|równinnych]] wioskach.}}
{{Historia|||snap=18w48a|Stoły kowalskie generują się na [[Biomy#Równiny|równinnych]] wioskach.}}
{{Historia||1.16|snap=20w10a|Stoły kowalskie używane są teraz do wytwarzania narzędzi i zbroi z [[netheryt]]u na bazie przedmiotów [[diament]]owych.}}
{{Historia| |1.14|Stoły kowalskie generują się w nowych sawannowych wioskach oraz nowych tundrowych wioskach.|snap=18w49a}}{{Historia| |1.14|Stoły kowalskie generują się w nowych pustynnych oraz tajgowych wioskach.|snap=18w50a}}{{Historia| |1.14|Stół kowalski [[Wytwarzanie|konstruuje]] się z 4 [[Deski|desek]] i 2 [[Sztabka żelaza|sztabek żelaza]].|Stoły kowalskie służą jako blok roboczy [[Osadnik|osadników]] o profesji narzędziarza.|snap=19w11a}}{{Historia| |1.14|[[Mojang Studios|Mojang]] zatwierdziło, że stoły kowalskie, wraz ze [[Stół łuczarski|stołami łuczarskimi]], zyskają zastosowanie jakiś czas po aktualizacji 1.14.|snap=13 marca 2019}}{{Historia| |1.16|Stoły kowalskie mogą być wykonane ze szkarłatnych lub spaczonych desek.|snap=20w06a}}{{Historia||1.16|snap=20w10a|Stoły kowalskie używane są teraz do wytwarzania narzędzi i zbroi z [[netheryt]]u na bazie przedmiotów [[diament]]owych.}}
{{Historia|p}}
{{Historia| |1.16|Stoły kowalskie mają własny dźwięk, kiedy się z nich korzysta.|snap=20w11a}}{{Historia| |1.16|Ulepszono interfejs stołu kowalskiego.|snap=20w17a}}{{Historia| |1.16|Ponownie zmieniono interfejs stołu kowalskiego.|snap=20w22a}}{{Historia| |1.19|Stoły kowalskie mogą być wykonane z namorzynowych desek.|snap=22w11a}}{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Dodano dodatkowe okienko w stole dla [[Szablon kowalski|szablonów kowalskich]], a do okienka na minerały można dawać surowce do zdobienia zbroi.<sup>[<i><b>tylko z włączoną wbudowaną paczką danych „Update 1.20”</b></i>]</sup>|Stół kowalski służy teraz również do zdobienia zbroi za pomocą szablonów kowalskich.<sup>[<i><b>tylko z włączoną wbudowaną paczką danych „Update 1.20”</b></i>]</sup>|Teraz do ulepszania diamentowego sprzętu potrzeba [[Sztabka netherytu|sztabki netherytu]] i szablonu kowalskiego „Netherytowe ulepszenie”.<sup>[<i><b>tylko z włączoną wbudowaną paczką danych „Update 1.20”</b></i>]</sup>}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Dodano dodatkowe okienko w stole dla schematów szablonów kowalskich i netherytowego ulepszenia, a do okienka na [[sztabka netherytu|sztabkę netherytu]] można dawać inne surowce podczas dekorowania zbroi.<sup><i><b>[Tylko z włączoną wbudowaną paczką danych update 1.20]</b></i></sup>|Stół kowalski służy teraz również do dekorowania zbroi za pomocą szablonów kowalskich.<sup><i><b>[Tylko z włączoną wbudowaną paczką danych update 1.20]</b></i></sup>}}
{{Historia|Nadchodzące}}
{{Historia||1.20|snap=23w12a|Stoły kowalskie generują się w ruinach szlaku.}}
{{Historia||1.20|snap=23w18a|Nie trzeba już dawać szablonu kowalskiego jako pierwszego w stole kowalskim przed wstawaniem przedmiotów w innych okienkach.}}
 
{{Historia|bedrock}}
{{Historia|bedrock}}
{{Historia||1.9.0|snap=beta 1.9.0.2|[[Plik:Stół kowala wersja 1.png|32px]] Dodano stoły kowalskie.
{{Historia||1.9.0|snap=beta 1.9.0.2|[[Plik:Stół kowala wersja 1.png|32px]] Dodano stoły kowalskie.
Linia 97: Linia 107:
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|Receptura tworzenia stołu kowalskiego nie potrzebuje już ustawienia na eksperymentalną grę.
{{Historia||1.10.0|snap=beta 1.10.0.3|Receptura tworzenia stołu kowalskiego nie potrzebuje już ustawienia na eksperymentalną grę.
|Stoły kowalskie generują się w domach kowala na [[Biomy#Równiny|równinnych]] wioskach.}}
|Stoły kowalskie generują się w domach kowala na [[Biomy#Równiny|równinnych]] wioskach.}}
{{Historia|||snap=beta 1.10.0.4|[[Plik:Stół kowala.png|32px]]Tekstura stołów kowalskich zostanie zmieniona na te same z [[Java Edition]].}}
{{Historia|||snap=beta 1.10.0.4|[[Plik:Stół kowala.png|32px]]Tekstura stołów kowalskich została zmieniona na tą samą z [[Java Edition]].}}
{{Historia|k}}
{{Historia| |1.11.0|Stoły kowalskie zostały w pełni zaimplementowane i oddzielone z rozgrywki eksperymentalnej.|snap=beta 1.11.0.3}}{{Historia| |1.11.0|Zmieniono przepis konstruowania stołów kowalskich.|snap=beta 1.11.0.7}}{{Historia| |1.16.0|Stoły kowalskie mogą być używane do ulepszana diamentowego sprzętu na netherytowy.|snap=beta 1.16.0.57}}{{Historia| |1.16.0|Poprawiono interfejs stołu kowalskiego.|Stoły kowalskie mają własny dźwięk, kiedy się z nich korzysta.|snap=beta 1.16.0.63}}{{Historia|Nadchodzące w Bedrock Edition}}{{Historia| |Next Major Update (Experimental)|Dodano dodatkowe okienko w stole dla [[Szablon kowalski|szablonów kowalskich]], a do okienka na minerały można dawać surowce do dekorowania zbroi.|Stół kowalski służy teraz również do zdobienia zbroi za pomocą szablonów kowalskich.|Teraz do ulepszania diamentowego sprzętu potrzeba [[Sztabka netherytu|sztabki netherytu]] i szablonu kowalskiego „Netherytowe ulepszenie”.|snap=beta 1.19.80.21}}{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=|xbone=|ps=1.91|wiiu=|Dodano stół kowalski.}}
{{Historia||xbox=|xbone=|ps=1.91|wiiu=|Dodano stół kowalski.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}
Linia 104: Linia 114:
==Galeria==
==Galeria==
<gallery>
<gallery>
Stół kowalski - interfejs od 23w04a.png|Od [[Historia wersji/Nieoficjalne wersje|snapshota]] 23w04a do ulepszenia diamentowej zbroi, broni oraz narzędzi, jest potrzebny dodatkowy schemat.
Stół kowalski - interfejs od 23w04a.png|Od [[Historia wersji/Nieoficjalne wersje|snapshota]] 23w04a do ulepszenia diamentowej zbroi, broni oraz narzędzi, jest potrzebny szablon kowalski.
</gallery>
</gallery>



Wersja z 10:43, 10 maj 2023

Stół kowalski

Typ

Użytkowy

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

2,5

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64


Stół kowalski (ang. Smithing Table) – stacja robocza narzędziarza generująca się w wioskach. Służy do tworzenia narzędzi i zbroi z netherytu oraz dekorowania zbroi za pomocą szablonów kowalskich (to ostatnie dostępne tylko z włączoną wbudowaną paczką danych „Update 1.20”).

Otrzymywanie

Blok Twardość Narzędzie Czas niszczenia (w sekundach)*
BlockCSS_new.png/1114Stół kowalski 2,5 Ręka Drewniana Kamienna Żelazna Diamentowa Netherytowa Złota
3,75 1,9 0,95 0,65 0,5 0,45 0,35

*czas liczony dla niezaklętych narzędzi

Wytwarzanie

Deski'

ski;Szkarłatne deski;Spaczone deski |B2= Brzozowe deski; Dębowe deski; Sosnowe deski; Tropikalne deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski
Output= Stół kowalski B3=Brzozowe deski; Dębowe deski; Sosnowe deski; Tropikalne deski;Szkarłatne deski;Spaczone deski|A1=Sztabka żelaza|B1=Sztabka żelaza}}

Naturalne generowanie

Stoły kowalskie generują się w domach [[osadnik|narzęd|}

Naturalne generowanie

Stoły kowalskie generują się w domach narzędziarzy w wioskach.

== Zast|}

Naturalne generowanie

Stoły kowalskie generują się w domach narzędziarzy w wioskach.

Zastosowanie

Ulepszanie

Stół kowalski może zostać użyty do wytwarzania zbroi, narzędzi i broni z netherytu. Dokonuje się tego poprzez umieszczenie w interfejsie bloku szablonu kowalskiego „Netherytowe ulepszenie”, diamentowego przedmiotu i sztabki netherytu. W przypadku, gdy użyty diamentowy przedmiot ma na sobie jakiekolwiek zaklęcia, zostaną one przeniesione na nowo powstały przedmiot z netherytu.

Składniki Receptura ulepszania
Diamentowy hełm;Diamentowy napierśnik;Diamentowe nogawice;Diamentowe buty;Diamentowy miecz;Diamentowy kilof;Diamentowa siekiera;Diamentowa łopata;Diamentowa motyka +
Szablon kowalski „Netherytowe ulepszenie” +
Diamentowe przedmioty +
Sztabka netherytu
Ulepsz sprzęt





















W przeciwieństwie do kowadła, użycie stołu kowalskiego nie wymaga punktów doświadczenia.

Dekorowanie

Ten artykuł dotyczy treści, które zostaną dodane w najbliższej aktualizacji.
Ten element pojawił się w snapshotach, ale pełna aktualizacja zawierająca te treści nie została jeszcze wydana.
W każdej chwili zawarte w tym artykule informacje mogą się zmienić!

Po umieszczeniu szablonu kowalskiego, dowolnej części zbroi oraz surowca (ametyst, miedź, diament, szmaragd, złoto, żelazo, lazuryt, kwarc, netheryt lub redstone) na pokazanym po boku stojaku na zbroję ukaże się wygląd wybranej części zbroi po zastosowaniu na niej wstawki kowalskiej. Głównym zastosowaniem tej mechaniki jest możliwość dekorowania oraz posiadania unikalnej zbroi.

Zmiana profesji

Jeżeli w wiosce nie ma żadnego osadnika kowala, istnieje szansa na zmianę profesji osadnika niemającego żadnej profesji na brakującą, jeśli w wiosce jest stół kowalski.

Przetapianie

W Bedrock Edition stół ten przetapia półtora przedmiotu.

Historia

Pełna wersja
1.1418w44a Dodano stoły kowalskie.
Nie mające żadnej funkcjonalności stoły kowalskie można było otrzymać jedynie w trybie kreatywnym.
18w46aZmieniono teksturę stołu kowalskiego.
18w48aStoły kowalskie generują się na równinnych wioskach.
18w49aStoły kowalskie generują się w nowych sawannowych wioskach oraz nowych tundrowych wioskach.
18w50aStoły kowalskie generują się w nowych pustynnych oraz tajgowych wioskach.
19w11aStół kowalski konstruuje się z 4 desek i 2 sztabek żelaza.
Stoły kowalskie służą jako blok roboczy osadników o profesji narzędziarza.
13 marca 2019Mojang zatwierdziło, że stoły kowalskie, wraz ze stołami łuczarskimi, zyskają zastosowanie jakiś czas po aktualizacji 1.14.
1.1620w06aStoły kowalskie mogą być wykonane ze szkarłatnych lub spaczonych desek.
20w10aStoły kowalskie używane są teraz do wytwarzania narzędzi i zbroi z netherytu na bazie przedmiotów diamentowych.
20w11aStoły kowalskie mają własny dźwięk, kiedy się z nich korzysta.
20w17aUlepszono interfejs stołu kowalskiego.
20w22aPonownie zmieniono interfejs stołu kowalskiego.
1.1922w11aStoły kowalskie mogą być wykonane z namorzynowych desek.
1.19.423w04aDodano dodatkowe okienko w stole dla szablonów kowalskich, a do okienka na minerały można dawać surowce do zdobienia zbroi.[tylko z włączoną wbudowaną paczką danych „Update 1.20”]
Stół kowalski służy teraz również do zdobienia zbroi za pomocą szablonów kowalskich.[tylko z włączoną wbudowaną paczką danych „Update 1.20”]
Teraz do ulepszania diamentowego sprzętu potrzeba sztabki netherytu i szablonu kowalskiego „Netherytowe ulepszenie”.[tylko z włączoną wbudowaną paczką danych „Update 1.20”]
Nadchodzące zmiany
1.2023w12aStoły kowalskie generują się w ruinach szlaku.
23w18aNie trzeba już dawać szablonu kowalskiego jako pierwszego w stole kowalskim przed wstawaniem przedmiotów w innych okienkach.
Bedrock Edition
1.9.0beta 1.9.0.2 Dodano stoły kowalskie.
Dodano recepturę wytwarzania stołom kowalskim, a także można nim przetapiać półtora przedmiotu.
Aby wytworzyć stół kowalski, trzeba było zmienić ustawienie eksperymentalnego grania.
1.10.0beta 1.10.0.3Receptura tworzenia stołu kowalskiego nie potrzebuje już ustawienia na eksperymentalną grę.
Stoły kowalskie generują się w domach kowala na równinnych wioskach.
beta 1.10.0.4Tekstura stołów kowalskich została zmieniona na tą samą z Java Edition.
1.11.0beta 1.11.0.3Stoły kowalskie zostały w pełni zaimplementowane i oddzielone z rozgrywki eksperymentalnej.
beta 1.11.0.7Zmieniono przepis konstruowania stołów kowalskich.
1.16.0beta 1.16.0.57Stoły kowalskie mogą być używane do ulepszana diamentowego sprzętu na netherytowy.
beta 1.16.0.63Poprawiono interfejs stołu kowalskiego.
Stoły kowalskie mają własny dźwięk, kiedy się z nich korzysta.
Nadchodzące w Bedrock Edition
Next Major Update (Experimental)beta 1.19.80.21Dodano dodatkowe okienko w stole dla szablonów kowalskich, a do okienka na minerały można dawać surowce do dekorowania zbroi.
Stół kowalski służy teraz również do zdobienia zbroi za pomocą szablonów kowalskich.
Teraz do ulepszania diamentowego sprzętu potrzeba sztabki netherytu i szablonu kowalskiego „Netherytowe ulepszenie”.
Console Edition
1.91Dodano stół kowalski.

Galeria