Blok ametystu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Thn70 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 3: Linia 3:
|typ=Strukturalny, naturalny, budowlany
|typ=Strukturalny, naturalny, budowlany
|fizyka=Nie
|fizyka=Nie
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Częściowo <small>(blokuje światło)</small>
|światło=Nie
|światło=Nie
|opórtnt=1,5
|opórtnt=1,5
Linia 15: Linia 15:
'''Blok ametystu''' jest blokiem stworzonym z [[odłamek ametystu|odłamków ametystu]].
'''Blok ametystu''' jest blokiem stworzonym z [[odłamek ametystu|odłamków ametystu]].


== Otrzymywanie ==
==Otrzymywanie==
=== Niszczenie ===
===Niszczenie ===
Blok ametystu można zniszczyć za pomocą żelaznego lub lepszego [[kilof]]a. W przypadku, gdy zniszczy się go gorszym kilofem lub innym narzędziem, nic nie wypadnie.
Blok ametystu można zniszczyć za pomocą żelaznego lub lepszego [[kilof]]a. W przypadku, gdy zniszczy się go gorszym kilofem lub innym narzędziem, nic nie wypadnie.


{| class="wikitable" style="text-align:center"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-
|-
! Blok !! {{BlockLink|Blok ametystu}}
!Blok!!{{BlockLink|Blok ametystu}}
|-
|-
| '''Twardość''' || 1,5
|'''Twardość'''||1,5
|-
|-
| '''Narzędzie''' || {{ItemSprite|żelazny-kilof|link=Żelazny kilof}}
|'''Narzędzie'''||{{ItemSprite|żelazny-kilof|link=Żelazny kilof}}
|-
|-
! colspan="2" | Czas wydobycia*
! colspan="2" |Czas wydobycia*
|-
|-
| '''Ręka''' || {{tc|nie|7,5}}
|'''Ręka'''|| {{tc|nie|7,5}}
|-
|-
| '''Drewniany''' || {{tc|nie|3,75}}
|'''Drewniany'''|| {{tc|nie|3,75}}
|-
|-
| '''Kamienny''' || {{tc|nie|1,9}}
|'''Kamienny'''|| {{tc|nie|1,9}}
|-
|-
| '''Żelazny''' || {{tc|tak|0,4}}
|'''Żelazny'''|| {{tc|tak|0,4}}
|-
|-
| '''Diamentowy''' || {{tc|tak|0,3}}
|'''Diamentowy'''|| {{tc|tak|0,3}}
|-
|-
| '''Netherytowy''' || {{tc|tak|0,25}}
|'''Netherytowy'''|| {{tc|tak|0,25}}
|-
|-
| '''Złoty''' || {{tc|nie|0,65}}
|'''Złoty'''|| {{tc|nie|0,65}}
|}
|}
<nowiki>*</nowiki>czas liczony w sekundach dla niezaklętych narzędzi
<nowiki>*</nowiki>czas liczony w sekundach dla niezaklętych narzędzi


=== Naturalne generowanie ===
===Naturalne generowanie===
Blok ametystu jest częścią podziemnych [[geoda ametystowa|geod ametystowych]]. Bloki ametystu tworzą wewnętrzne ściany geod, a otaczają je [[kalcyt]] i [[gładki bazalt]].
Blok ametystu jest częścią podziemnych [[geoda ametystowa|geod ametystowych]]. Bloki ametystu tworzą wewnętrzne ściany geod, a otaczają je [[kalcyt]] i [[gładki bazalt]].


=== Wytwarzanie ===
===Wytwarzanie===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
|- align="center"
! width="150" |Składniki
! width="150" |Składniki
! width="204" |Wejście → Wyjście
! width="204" | Wejście → Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
|'''[[Odłamek ametystu|Odłamki ametystu]]'''
|'''[[Odłamek ametystu|Odłamki ametystu]]'''
Linia 67: Linia 67:
Bloki te można też wykorzystywać w mechanizmach do przekazywania wibracji przez rezonans do sculkowych czujników.{{Nadchodzące}}
Bloki te można też wykorzystywać w mechanizmach do przekazywania wibracji przez rezonans do sculkowych czujników.{{Nadchodzące}}


=== Właściwości ===
===Właściwości===
Gdy gracz chodzi po ametyście, blok wydaje przyjemne dźwięki przypominające dzwonki. To samo dzieje się podczas stawiania i niszczenia bloku.
Gdy gracz chodzi po ametyście, blok wydaje przyjemne dźwięki przypominające dzwonki. To samo dzieje się podczas stawiania i niszczenia bloku.


=== Mechanizm redstone <sup><i><b>[<nowiki/>[[Przyszłe aktualizacje|Nadchodzące]]]</b></i></sup> ===
=== Mechanizm redstone<sup><b>[<i>[[Przyszłe aktualizacje|nadchodzące]]</i>]</b></sup>===
Bloki ametystu wykorzystują zjawisko rezonansu wibracyjnego. Gdy obok bloku ametystu znajduje się sculkowy czujnik odbierający wibracje, blok ametystu przekaże tę wibrację o danej częstotliwości dalej. Jest to przydatne przy wysyłaniu wibracji w mechanizmach na duże odległości.
Bloki ametystu wykorzystują zjawisko rezonansu wibracyjnego. Gdy obok bloku ametystu znajduje się [[sculkowy czujnik]] lub skalibrowany sculkowy czujnik odbierający wibracje, blok ametystu przekaże tę wibrację o danej częstotliwości dalej. Jest to przydatne przy wysyłaniu wibracji w mechanizmach na duże odległości.


== Historia ==
==Wartości danych==
 
===ID===
''[[Java Edition]]'':
{| class="wikitable"
|-
!Nazwa!!ID słowne!!Tagi bloku!!Forma !!Klucz tłumaczenia
|-
|{{BlockSprite|1943}} Blok ametystu||{{code|amethyst_block}}||{{code|crystal_sounds_blocks}}{{code|mineable/pickaxe}}||Blok,<br>Przedmiot||{{code|block.minecraft.amethyst_block}}
|}
 
''[[Bedrock Edition]]'':
{| class="wikitable"
|-
!Nazwa!! ID słowne!!ID numeryczne!!Forma!!ID przedmiotu!! Klucz tłumaczenia
|-
|{{BlockSprite|1943}} Blok ametystu||{{code|amethyst_block}}||{{code|582}}||Blok,
Przedmiot
|{{code|amethyst_block}}|| {{code|tile.amethyst_block.name}}
|}
==Historia==
{{Historia||21 maja 2009|link=https://web.archive.org/web/0/http://notch.tumblr.com/post/110762705/my-list-on-tile-types-so-far|[[Markus Persson]] wspomniał o kryształowych blokach jako potencjalnych blokach mogących występować pod ziemią.}}
{{Historia||3 października 2020|link=https://youtube.com/watch?v=DBvZ2Iqmm3M&t=23m14s|Bloki ametystu zostały pokazane na [[Minecraft Live 2020]].}}
{{Historia||3 października 2020|link=https://youtube.com/watch?v=DBvZ2Iqmm3M&t=23m14s|Bloki ametystu zostały pokazane na [[Minecraft Live 2020]].}}
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.17|snap=20w45a|[[Plik:Blok ametystu w 20w45a.png|32px]] Dodano bloki ametystu.}}
{{Historia||1.17|snap=20w45a|[[Plik:Blok ametystu w 20w45a.png|32px]] Dodano blok ametystu.}}
{{Historia|||snap=20w46a|[[Plik:Blok ametystu w 20w46a.png|32px]] Zmieniono teksturę bloku ametystu.}}
{{Historia|||snap=20w46a|[[Plik:Blok ametystu w 20w46a.png|32px]] Zmieniono teksturę bloku ametystu.}}
{{Historia|||snap=20w48a|[[Plik:Blok ametystu.png|32px]] Ponownie zmieniono teksturę bloku ametystu.}}
{{Historia|||snap=20w48a|[[Plik:Blok ametystu.png|32px]] Ponownie zmieniono teksturę bloku ametystu.}}
{{Historia|p}}
{{Historia|p}}
{{Historia||1.20|snap=23w12a|Bloki ametystu, wraz ze sculkowymi czujnikami, wykorzystują zjawisko rezonansu wibracyjnego.}}
{{Historia||1.20|snap=23w12a|Bloki ametystu, wraz ze [[Sculkowy czujnik|sculkowymi czujnikami]], wykorzystują zjawisko rezonansu wibracyjnego.}}
{{Historia||1.20|snap=23w14a|[[Sculkowe wrzeszczydło|Sculkowe wrzeszczydła]] i [[Nadzorca|nadzorcy]] reagują na wibracje emitowane przez rezonujące bloki ametystu.|Blok ametystu został dodany do zakładki „Mechanizmy redstone” w ekwipunku trybu kreatywnego.}}
 
{{Historia|Bedrock}}
{{Historia||1.17.0|snap=beta 1.17.0.50|[[Plik:Blok ametystu.png|32px]] Dodano blok ametystu.}}
{{Historia||1.17.0|snap=beta 1.17.0.52|Bloki ametystu są dostępne bez potrzeby włączania rozgrywki eksperymentalnej.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}



Wersja z 09:36, 2 cze 2023

Blok ametystu

Typ

Strukturalny, naturalny, budowlany

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Częściowo (blokuje światło)

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

1,5

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie


Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak (64)


Blok ametystu jest blokiem stworzonym z odłamków ametystu.

Otrzymywanie

Niszczenie

Blok ametystu można zniszczyć za pomocą żelaznego lub lepszego kilofa. W przypadku, gdy zniszczy się go gorszym kilofem lub innym narzędziem, nic nie wypadnie.

Blok BlockCSS_new.png/1943 Blok ametystu
Twardość 1,5
Narzędzie ItemCSS.png/471
Czas wydobycia*
Ręka 7,5
Drewniany 3,75
Kamienny 1,9
Żelazny 0,4
Diamentowy 0,3
Netherytowy 0,25
Złoty 0,65

*czas liczony w sekundach dla niezaklętych narzędzi

Naturalne generowanie

Blok ametystu jest częścią podziemnych geod ametystowych. Bloki ametystu tworzą wewnętrzne ściany geod, a otaczają je kalcyt i gładki bazalt.

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Odłamki ametystu










Zastosowanie

Obecnie ametyst jest blokiem dekoracyjnym.

Bloki te można też wykorzystywać w mechanizmach do przekazywania wibracji przez rezonans do sculkowych czujników.[nadchodzące]

Właściwości

Gdy gracz chodzi po ametyście, blok wydaje przyjemne dźwięki przypominające dzwonki. To samo dzieje się podczas stawiania i niszczenia bloku.

Mechanizm redstone[nadchodzące]

Bloki ametystu wykorzystują zjawisko rezonansu wibracyjnego. Gdy obok bloku ametystu znajduje się sculkowy czujnik lub skalibrowany sculkowy czujnik odbierający wibracje, blok ametystu przekaże tę wibrację o danej częstotliwości dalej. Jest to przydatne przy wysyłaniu wibracji w mechanizmach na duże odległości.

Wartości danych

ID

Java Edition:

Nazwa ID słowne Tagi bloku Forma Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/1943 Blok ametystu amethyst_block crystal_sounds_blocksmineable/pickaxe Blok,
Przedmiot
block.minecraft.amethyst_block

Bedrock Edition:

Nazwa ID słowne ID numeryczne Forma ID przedmiotu Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/1943 Blok ametystu amethyst_block 582 Blok,

Przedmiot

amethyst_block tile.amethyst_block.name

Historia

21 maja 2009Markus Persson wspomniał o kryształowych blokach jako potencjalnych blokach mogących występować pod ziemią.
3 października 2020Bloki ametystu zostały pokazane na Minecraft Live 2020.
Pełna wersja
1.1720w45a Dodano blok ametystu.
20w46a Zmieniono teksturę bloku ametystu.
20w48a Ponownie zmieniono teksturę bloku ametystu.
Nadchodzące zmiany
1.2023w12aBloki ametystu, wraz ze sculkowymi czujnikami, wykorzystują zjawisko rezonansu wibracyjnego.
23w14aSculkowe wrzeszczydła i nadzorcy reagują na wibracje emitowane przez rezonujące bloki ametystu.
Blok ametystu został dodany do zakładki „Mechanizmy redstone” w ekwipunku trybu kreatywnego.
Bedrock Edition
1.17.0beta 1.17.0.50 Dodano blok ametystu.
beta 1.17.0.52Bloki ametystu są dostępne bez potrzeby włączania rozgrywki eksperymentalnej.