Barwniki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Dodano przepisy na barwniki z kwiatów oraz więcej możliwości użycia barwników.
Linia 8: Linia 8:


[[File:Redpoptarts dye guide v12 full.png|thumbnail|Łańcuch produkcji barwników]]
[[File:Redpoptarts dye guide v12 full.png|thumbnail|Łańcuch produkcji barwników]]
'''Barwniki''' ''(ang. Dyes)'' są przedmiotami używanymi do przemalowania [[Wełna|wełny]], [[Zbroja|zbroi]] lub obroży [[wilk|psa]]. Zostały dodane w aktualizacji [[Historia wersji#Beta|beta 1.2]]. Aktualnie jest siedem barwników podstawowych ([[Czerwony barwnik|czerwony]], [[Żółty barwnik|zółty]], [[Lazuryt|niebieski]], [[Zielony barwnik|zielony]], [[Mączka kostna|biały]], [[Atrament|czarny]] i [[Kakao|brązowy]]), siedem "drugorzędnych" barwników, i dwa "trzeciorzędne" barwniki.
'''Barwniki''' ''(ang. Dyes)'' są przedmiotami używanymi do przemalowania [[Wełna|wełny]], [[Zbroja|zbroi]] lub obroży [[wilk|psa]]. Zostały dodane w aktualizacji [[Historia wersji#Beta|beta 1.2]]. Aktualnie w grze jest 16 barwników.


== Używanie ==
== Używanie ==
=== Kolorowanie wełny oraz owiec ===
Barwniki mogą być używane do barwienia bloków [[wełna|wełny]] na [[stół warsztatowy|stole narzędziowym]] (w dowolnej pozycji). Mogą być też użyte na [[owca|owcy]] do jej przemalowania. Po ogoleniu zwierzęcia [[nożyce|nożycami]] dostaniemy kilka bloków wełny tego samego koloru, jakiego była owca. Jest to o wiele korzystniejszy sposób na zdobywanie barwionej wełny. Ogolonej owcy wełna odrośnie, gdy zje [[trawa|trawę]]. Dodatkowo, istnieją naturalnie występujące białe, szare, jasnoszare, brązowe, czarne i różowe owce, z których wypadnie odpowiedni kolor wełny (1-3 bloków).
Barwniki mogą być używane do barwienia bloków [[wełna|wełny]] na [[stół warsztatowy|stole narzędziowym]] (w dowolnej pozycji). Mogą być też użyte na [[owca|owcy]] do jej przemalowania. Po ogoleniu zwierzęcia [[nożyce|nożycami]] dostaniemy kilka bloków wełny tego samego koloru, jakiego była owca. Jest to o wiele korzystniejszy sposób na zdobywanie barwionej wełny. Ogolonej owcy wełna odrośnie, gdy zje [[trawa|trawę]]. Dodatkowo, istnieją naturalnie występujące białe, szare, jasnoszare, brązowe, czarne i różowe owce, z których wypadnie odpowiedni kolor wełny (1-3 bloków).
Od wersji 12w34a, barwniki otrzymały zastosowanie kolorowania skórzanych [[zbroja|zbrój]] i [[wilk|psich]] obróż. Skórzana zbroja może zostać pokolorowana na 16 milionów różnych kolorów (RGB). Inne kolory niż kolory barwników można otrzymać, gdy zmiesza się kilka różnych barwników, lub doda się jeden w większej ilości.


{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
Linia 27: Linia 25:
|A3=  |B3=        |C3=   
|A3=  |B3=        |C3=   
|Output= Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |OA=  
|Output= Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |OA=  
}}
|}
<br> <br> <br> <br>
=== Zbroje i obroże ===
Od wersji 12w34a, barwniki otrzymały zastosowanie kolorowania skórzanych [[zbroja|zbrój]] i [[wilk|psich]] obróż. Skórzana zbroja może zostać pokolorowana na 16 milionów różnych kolorów (RGB). Inne kolory niż kolory barwników można otrzymać, gdy zmiesza się kilka różnych barwników, lub doda się jeden w większej ilości.
<br> <br>
=== Kolorowanie gliny ===
Barwniki mogą być również wykorzystane do kolorowania utwardzonej gliny. [[Barwiona glina]] występuje we wszystkich kolorach. Otrzymuje się ją przez umieszczenie na środku [[stół warsztatowy|stołu warsztatowego]] barwnika oraz otoczenie go blokami utwardzonej gliny.
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
|-align="center"
!Składniki
!Otrzymywanie
|- align="center"
|[[Utwardzona glina]] <br>+<br> Barwnik
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Utwardzona glina|B1= Utwardzona glina|C1= Utwardzona glina
|A2= Utwardzona glina|B2= Mączka kostna,Błękitny barwnik,Kakao,Atrament,Czerwony barwnik,Fioletowy barwnik,Jasnoniebieski barwnik,Jasnoszary barwnik,Karmazynowy barwnik,Limonkowy barwnik,Lazuryt,Pomarańczowy barwnik,Różowy barwnik,Szary barwnik,Zielony barwnik,Żółty barwnik |C2= Utwardzona glina
|A3= Utwardzona glina |B3= Utwardzona glina |C3= Utwardzona glina
|Output=Biało barwiona glina,Błękitnie barwiona glina,Brązowo barwiona glina,Czarno barwiona glina,Czerwono barwiona glina,Fioletowo barwiona glina,Jasnoniebiesko barwiona glina,Jasnoszaro barwiona glina,Karmazynowo barwiona glina,Limonkowo barwiona glina,Niebiesko barwiona glina,Pomarańczowo barwiona glina,Różowo barwiona glina,Szaro barwiona glina,Zielono barwiona glina,Żółto barwiona glina  |OA=8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8
}}
|}
<br> <br>
=== Kolorowanie szkła ===
Kolejnym wykorzystaniem barwników jest kolorowanie [[szkło|szkła]]. [[Barwione szkło]] występuje we wszystkich 16 kolorach. Jest ono tworzone tak samo jak barwiona glina tylko używając szkła.
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
|-align="center"
!Składniki
!Otrzymywanie
|- align="center"
|[[Szkło]] <br>+<br> [[Barwnik]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Szkło|B1= Szkło|C1= Szkło
|A2= Szkło|B2= Mączka kostna,Błękitny barwnik,Kakao,Atrament,Czerwony barwnik,Fioletowy barwnik,Jasnoniebieski barwnik,Jasnoszary barwnik,Karmazynowy barwnik,Limonkowy barwnik,Lazuryt,Pomarańczowy barwnik,Różowy barwnik,Szary barwnik,Zielony barwnik,Żółty barwnik |C2= Szkło
|A3= Szkło |B3= Szkło |C3= Szkło
|Output=Biało barwione szkło,Błękitnie barwione szkło,Brązowo barwione szkło,Czarno barwione szkło,Czerwono barwione szkło,Fioletowo barwione szkło,Jasnoniebiesko barwione szkło,Jasnoszaro barwione szkło,Karmazynowo barwione szkło,Limonkowo barwione szkło,Niebiesko barwione szkło,Pomarańczowo barwione szkło,Różowo barwione szkło,Szaro barwione szkło,Zielono barwione szkło,Żółto barwione szkło  |OA=8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8,8
}}
}}
|}
|}


== Podstawowe kolory ==
== Podstawowe kolory ==
Linia 39: Linia 78:
|-
|-
| {{ItemLink|Czerwony barwnik}}
| {{ItemLink|Czerwony barwnik}}
| [[Kwiaty|Róża]]
| [[Kwiaty|Mak]]<br>[[Kwiaty|Czerwony tulipan]]<br>[[Kwiaty|Krzak róży]]
| Czerwony
| Czerwony
| Wykonanie poprzez umieszczenie na stole warsztatowym róży.
| Wykonanie poprzez umieszczenie na stole warsztatowym maku, czerwonego tulipana czy krzaku róży.
|-
| {{ItemLink|Pomarańczowy barwnik}}
| [[Kwiaty|Pomarańczowy tulipan]]
| Pomarańczowy
| Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym pomarańczowego tulipana.
|-
|-
| {{ItemLink|Żółty barwnik}}
| {{ItemLink|Żółty barwnik}}
| [[Kwiaty|Mniszek lekarski]]
| [[Kwiaty|Mniszek lekarski]]<br>[[Kwiaty|Słonecznik]]
| Żółty
| Żółty
| Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym mniszka lekarskiego.
| Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym mniszka lekarskiego lub słonecznika.
|-
|-
| {{ItemLink|id=143|Lazuryt}}
| {{ItemLink|id=143|Lazuryt}}
Linia 57: Linia 101:
| Zielony
| Zielony
| Usmaż kaktusa w [[piec]]u aby zyskać barwnik.
| Usmaż kaktusa w [[piec]]u aby zyskać barwnik.
|-
| {{ItemLink|Jasnoniebieski barwnik}}
| [[Kwiaty|Niebieska orchidea]]
| Jasnoniebieski
| Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym niebieskiej orchidei.
|-
| {{ItemLink|Karmazynowy barwnik}}
| [[Kwiaty|Bez]]<br>[[Kwiaty|Czosnek]]
| Karmazynowy
| Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym bzu lub czosnku.
|-
| {{ItemLink|Różowy barwnik}}
| [[Kwiaty|Różowy tulipan]]<br>[[Kwiaty|Piwonia]]
| Różowy
| Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym różowego tulipana lub piwonii.
|-
| {{ItemLink|Jasnoszary barwnik}}
| [[Kwiaty|Biały tulipan]]<br>[[Kwiaty|Margaretka]]<br>[[Kwiaty|Houstonia błękitna]]
| Jasnoszary
| Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym białego tulipana, margaretki lub houstoni błękitnej.
|-
|-
| {{ItemLink|Atrament}}
| {{ItemLink|Atrament}}
Linia 71: Linia 135:
| [[skrzynia|Skrzynie]] w [[lochy|lochach]], liście drzew dżunglowych
| [[skrzynia|Skrzynie]] w [[lochy|lochach]], liście drzew dżunglowych
| Brązowy
| Brązowy
| Można uzyskać ze skrzyń w lochach i z liści drzew dżunglowych.
| Można uzyskać ze skrzyń w lochach.
|}
|}


Linia 85: Linia 149:
| Czerwony barwnik + Żółty barwnik
| Czerwony barwnik + Żółty barwnik
| Pomarańczowy
| Pomarańczowy
| Może być również stworzony dzięki [[Kwiaty|pomarańczowemu tulipanowi]].
|-
|-
| {{ItemLink|Błękitny barwnik}}
| {{ItemLink|Błękitny barwnik}}
Linia 102: Linia 167:
| Mączka kostna + Lazuryt
| Mączka kostna + Lazuryt
| Jasnoniebieski
| Jasnoniebieski
| Może być również stworzony dzięki [[Kwiaty|niebieskiej orchidei]].
|-
|-
| {{ItemLink|Różowy barwnik}}
| {{ItemLink|Różowy barwnik}}
| Mączka kostna + Czerwony barwnik
| Mączka kostna + Czerwony barwnik
| Różowy
| Różowy
| Może być również stworzony dzięki [[Kwiaty|piwonii]] i [[Kwiaty|różowym tulipanie]].
|-
|-
| {{ItemLink|Limonkowy barwnik}}
| {{ItemLink|Limonkowy barwnik}}
Linia 122: Linia 189:
| Fioletowy barwnik + Różowy barwnik
| Fioletowy barwnik + Różowy barwnik
| Karmazynowy
| Karmazynowy
| Może być również stworzony dzięki [[Kwiaty|czosnku]] i [[Kwiaty|bzu]].
|-
|-
| {{ItemLink|Jasnoszary barwnik}}
| {{ItemLink|Jasnoszary barwnik}}
| Mączka kostna + Szary barwnik
| Mączka kostna + Szary barwnik
| Jasnoszary
| Jasnoszary
 
| Może być również stworzony dzięki [[Kwiaty|houstoni błękitnej]], [[Kwiaty|białemu tulipanowi]] oraz [[Kwiaty|margaretki]].
| Można ją uzyskać łącząc mączkę kostną oraz atrament.
|}
|}


Linia 206: Linia 273:


{{Historia|beta}}
{{Historia|beta}}
{{Historia||1.2|Barwniki mogą być używane do kolorowania wełny}}
{{Historia||1.2|Barwniki mogą być używane do kolorowania wełny.}}
{{Historia|Oficjalne wydanie}}
{{Historia|Oficjalne wydanie}}
{{Historia||1.1|[[owca|Owcom]] odrasta wełna. Barwionym owcom wełna odrasta w tym kolorze, na który zostały pomalowane}}
{{Historia||1.1|[[owca|Owcom]] odrasta wełna. Barwionym owcom wełna odrasta w tym kolorze, na który zostały pomalowane.}}
{{Historia||1.4.2|snap=12w34a|Dodano możliwość farbowania [[zbroja|zbroi]] i obroży [[pies|psom]]}}
{{Historia||1.4.2|snap=12w34a|Dodano możliwość farbowania [[zbroja|zbroi]] i obroży [[pies|psom]].}}
{{Historia||1.6|snap=13w19a|Dodano możliwość farbowania [[Utwardzona glina|utwardzonej gliny]]}}
{{Historia||1.6|snap=13w19a|Dodano możliwość farbowania [[Utwardzona glina|utwardzonej gliny]].}}
{{Historia||1.7|snap=13w41a|Dodano możliwość farbowania [[Szkło|szkła]].}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}



Wersja z 13:25, 7 gru 2013

Barwniki
Typ

Przedmioty

Odnawialne

?

Możliwość grupowania

Tak (64)

Rzadkość

Pospolita


Łańcuch produkcji barwników

Barwniki (ang. Dyes) są przedmiotami używanymi do przemalowania wełny, zbroi lub obroży psa. Zostały dodane w aktualizacji beta 1.2. Aktualnie w grze jest 16 barwników.

Używanie

Kolorowanie wełny oraz owiec

Barwniki mogą być używane do barwienia bloków wełny na stole narzędziowym (w dowolnej pozycji). Mogą być też użyte na owcy do jej przemalowania. Po ogoleniu zwierzęcia nożycami dostaniemy kilka bloków wełny tego samego koloru, jakiego była owca. Jest to o wiele korzystniejszy sposób na zdobywanie barwionej wełny. Ogolonej owcy wełna odrośnie, gdy zje trawę. Dodatkowo, istnieją naturalnie występujące białe, szare, jasnoszare, brązowe, czarne i różowe owce, z których wypadnie odpowiedni kolor wełny (1-3 bloków).

Składniki Otrzymywanie
Barwnik + Wełna














Zbroje i obroże

Od wersji 12w34a, barwniki otrzymały zastosowanie kolorowania skórzanych zbrój i psich obróż. Skórzana zbroja może zostać pokolorowana na 16 milionów różnych kolorów (RGB). Inne kolory niż kolory barwników można otrzymać, gdy zmiesza się kilka różnych barwników, lub doda się jeden w większej ilości.

Kolorowanie gliny

Barwniki mogą być również wykorzystane do kolorowania utwardzonej gliny. Barwiona glina występuje we wszystkich kolorach. Otrzymuje się ją przez umieszczenie na środku stołu warsztatowego barwnika oraz otoczenie go blokami utwardzonej gliny.

Składniki Otrzymywanie
Utwardzona glina
+
Barwnik
Utwardzona glina Utwardzona glina Utwardzona glina Biało barwiona glina
Utwardzona glina
Utwardzona glina
Utwardzona glina Utwardzona glina Utwardzona glina



Kolorowanie szkła

Kolejnym wykorzystaniem barwników jest kolorowanie szkła. Barwione szkło występuje we wszystkich 16 kolorach. Jest ono tworzone tak samo jak barwiona glina tylko używając szkła.

Składniki Otrzymywanie
Szkło
+
Barwnik



Biało barwione szkło







Podstawowe kolory

Podstawowe barwniki tworzone są ze składników występujących w przyrodzie.

Nazwa Źródło Kolor Notatki
ItemCSS.png/612 Czerwony barwnik Mak
Czerwony tulipan
Krzak róży
Czerwony Wykonanie poprzez umieszczenie na stole warsztatowym maku, czerwonego tulipana czy krzaku róży.
ItemCSS.png/609 Pomarańczowy barwnik Pomarańczowy tulipan Pomarańczowy Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym pomarańczowego tulipana.
ItemCSS.png/613 Żółty barwnik Mniszek lekarski
Słonecznik
Żółty Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym mniszka lekarskiego lub słonecznika.
ItemCSS.png/569 Lazuryt Ruda lazurytu Niebieski Jedna ruda lazurytu daje 4-8 sztuk barwnika.
ItemCSS.png/604 Zielony barwnik Kaktus Zielony Usmaż kaktusa w piecu aby zyskać barwnik.
ItemCSS.png/605 Jasnoniebieski barwnik Niebieska orchidea Jasnoniebieski Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym niebieskiej orchidei.
ItemCSS.png/384 Karmazynowy barwnik Bez
Czosnek
Karmazynowy Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym bzu lub czosnku.
ItemCSS.png/610 Różowy barwnik Różowy tulipan
Piwonia
Różowy Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym różowego tulipana lub piwonii.
ItemCSS.png/606 Jasnoszary barwnik Biały tulipan
Margaretka
Houstonia błękitna
Jasnoszary Wykonanie przez umieszczenie na stole warsztatowym białego tulipana, margaretki lub houstoni błękitnej.
ItemCSS.png/567 Atrament Wypada z Kałamarnicy Czarny Czarna wełna jest także uzyskiwana z owcy.
ItemCSS.png/553 Mączka kostna Kość Biały Kości wypadają ze Szkieletów.
ItemCSS.png/384 Kakao Skrzynie w lochach, liście drzew dżunglowych Brązowy Można uzyskać ze skrzyń w lochach.

Drugorzędne kolory

Drugorzędne barwniki są tworzone poprzez łączenie podstawowych barwników.

Nazwa Źródło Kolor Notatki
ItemCSS.png/609 Pomarańczowy barwnik Czerwony barwnik + Żółty barwnik Pomarańczowy Może być również stworzony dzięki pomarańczowemu tulipanowi.
ItemCSS.png/602 Błękitny barwnik Zielony barwnik + Lazuryt Błękitny
ItemCSS.png/611 Fioletowy barwnik Czerwony barwnik + Lazuryt Fioletowy
ItemCSS.png/603 Szary barwnik Mączka kostna + Atrament Szary Szarą wełnę można uzyskać także z Owcy.
ItemCSS.png/605 Jasnoniebieski barwnik Mączka kostna + Lazuryt Jasnoniebieski Może być również stworzony dzięki niebieskiej orchidei.
ItemCSS.png/610 Różowy barwnik Mączka kostna + Czerwony barwnik Różowy Może być również stworzony dzięki piwonii i różowym tulipanie.
ItemCSS.png/607 Limonkowy barwnik Zielony barwnik + Mączka kostna Rozpuszczony zielony

Trzeciorzędne kolory

Trzeciorzędne barwniki są tworzone przez połączenie jednego drugorzędnego barwnika. Karmazynowy i jasnoszary są obecnie dostępne tylko jako trzeciorzędne barwniki.

Nazwa Źródło Kolor Notatki
ItemCSS.png/384 Karmazynowy barwnik Fioletowy barwnik + Różowy barwnik Karmazynowy Może być również stworzony dzięki czosnku i bzu.
ItemCSS.png/606 Jasnoszary barwnik Mączka kostna + Szary barwnik Jasnoszary Może być również stworzony dzięki houstoni błękitnej, białemu tulipanowi oraz margaretki.

Dane

Kolor barwnika zależy od przedmiotu na drugorzędnym polu danych (poza przedmiotem o ID 254), który jest także używany do przechowywania szkód w narzędziach i tak powszechnie określa się je jako "Wartość szkody".

Barwnik Szesnastkowy Dziesiątkowy
ItemCSS.png/553 Mączka kostna 0x0 0
ItemCSS.png/609 Pomarańczowy barwnik 0x1 1
ItemCSS.png/384 Karmazynowy barwnik 0x2 2
ItemCSS.png/605 Jasnoniebieski barwnik 0x3 3
ItemCSS.png/613 Żółty barwnik 0x4 4
ItemCSS.png/607 Limonkowy barwnik 0x5 5
ItemCSS.png/610 Różowy barwnik 0x6 6
ItemCSS.png/603 Szary barwnik 0x7 7
ItemCSS.png/606 Jasnoszary barwnik 0x8 8
ItemCSS.png/602 Błękitny barwnik 0x9 9
ItemCSS.png/611 Fioletowy barwnik 0xA 10
ItemCSS.png/569 Lazuryt 0xB 11
ItemCSS.png/384 Kakao 0xC 12
ItemCSS.png/604 Zielony barwnik 0xD 13
ItemCSS.png/612 Czerwony barwnik 0xE 14
ItemCSS.png/567 Atrament 0xF 15

Historia

Beta
1.2Barwniki mogą być używane do kolorowania wełny.
Pełna wersja
1.1Owcom odrasta wełna. Barwionym owcom wełna odrasta w tym kolorze, na który zostały pomalowane.
1.4.212w34aDodano możliwość farbowania zbroi i obroży psom.
1.613w19aDodano możliwość farbowania utwardzonej gliny.
1.713w41aDodano możliwość farbowania szkła.

Galeria