Nogawice: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
d →Handel |
Znacznik: Linki do stron ujednoznaczniających |
||
| Linia 124: | Linia 124: | ||
Wszelkie moby zawsze upuszczają zbroję nałożoną na nie przez [[dozownik]] lub podniesioną. | Wszelkie moby zawsze upuszczają zbroję nałożoną na nie przez [[dozownik]] lub podniesioną. | ||
== Zastosowanie == | ==Zastosowanie== | ||
Nogawice mogą zostać umieszczone w 3. miejscu zbroi w ekwipunku gracza. | |||
=== | ===Statystyki=== | ||
Każdy punkt zbroi (pół ikony na pasku zbroi) zmniejsza obrażenia o 4%. Wytrzymałość nogawic jest zmniejszana o 1 za każde 4 punkty ({{healthbar|4}}) przychodzących obrażeń. Każdy typ nogawic ma inną podatność na zaklęcia. | |||
= | {| class = "wikitable" | ||
!Typ | |||
!Punkty zbroi | |||
!Wytrzymałość | |||
!Podatność na zaklęcia | |||
!Odporność na odrzut | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Skórzane spodnie}} | |||
|2 {{armorbar|2}} | |||
|75 | |||
|15 | |||
|0 | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Złote nogawice}} | |||
|3 ({{armorbar|3}}) | |||
|105 | |||
|25 | |||
|0 | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Miedziane nogawice}} | |||
|3 ({{armorbar|3}}) | |||
|165 | |||
|8 | |||
|0 | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Kolcze nogawice}} | |||
|4 ({{armorbar|4}}) | |||
|225 | |||
|12 | |||
|0 | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazne nogawice}} | |||
|5 ({{armorbar|5}}) | |||
|225 | |||
|9 | |||
|0 | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Diamentowe nogawice}} | |||
|6 ({{armorbar|6}}) | |||
|495 | |||
|10 | |||
|0 | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Netherytowe nogawice}} | |||
|6 ({{armorbar|6}}) | |||
|555 | |||
|15 | |||
|1 (10%) | |||
|} | |||
=== | ===Naprawa=== | ||
====Łączenie==== | |||
{| class = "wikitable" | |||
!Nazwa | |||
!Składniki | |||
!Receptura | |||
!Opis | |||
|- | |||
|Dowolne nogawice | |||
|2x dowolne nogawice tgo samego typu | |||
|{{Grid/Crafting Table| A1=Uszkodzone skórzane spodnie; Uszkodzone złote nogawice; Uszkodzone miedziane nogawice; Uszkodzone kolcze nogawice; Uszkodzone żelazne nogawice; Uszkodzone diamentowe nogawice; Uszkodzone netherytowe nogawice| A2=Uszkodzone skórzane spodnie; Uszkodzone złote nogawice; Uszkodzone miedziane nogawice; Uszkodzone kolcze nogawice; Uszkodzone żelazne nogawice; Uszkodzone diamentowe nogawice; Uszkodzone netherytowe nogawice| Output=Skórzane spodnie; Złote nogawice; Miedziane nogawice; Kolcze nogawice; Żelazne nogawice; Diamentowe nogawice; Netherytowe nogawice}} | |||
|Wytrzymałość obu nagawic jest dodawana + 5% | |||
|} | |||
=== | ====Dodawanie materiału==== | ||
{| class="wikitable" | Nogawice mogą być naprawione także w kowadle za pomocą materiału z którego są stworzone: | ||
|- | {| class="wikitable" | ||
! | !Nogawice | ||
! | !Materiał naprawy | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Skórzane spodnie}} | |||
|{{ItemLink|Skóra}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Miedziane nogawice}} | |||
|{{ItemLink|Sztabka miedzi}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Żelazne nogawice}} | |||
|{{ItemLink|Sztabka żelaza}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Kolcze nogawice}} | |||
|{{ItemLink|Sztabka żelaza}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Złote nogawice}} | |||
|{{ItemLink|Sztabka złota}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Diamentowe nogawice}} | |||
|{{ItemLink|Diament}} | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Netherytowe nogawice}} | |||
|{{ItemLink|Sztabka netherytu}} | |||
|} | |||
===Zaklęcia=== | |||
Nogawice mogą zostać zaklęte na następujące zaklęcia: | |||
{| class="wikitable" | |||
!Zaklęcie | |||
!Opis | |||
!Maksymalny poziom | |||
!Sposób nakładania | |||
!Waga | |||
|- | |||
|[[Zaklęcia#Typy zaklęć|Ochrona]] | |||
|Zwiększa redukcję obrażeń. | |||
|IV | |||
|{{BlockLink|Stół do zaklinania}} <br> {{BlockLink|Kowadło}} | |||
|10 | |||
|- | |||
|[[Zaklęcia#Typy zaklęć|Ochrona przed pociskami]] | |||
|Zwiększa redukcję obrażeń od strzał. | |||
|IV | |||
|{{BlockLink|Stół do zaklęć}} <br> {{BlockLink|Kowadło}} | |||
|5 | |||
|- | |||
|[[Zaklęcia#Typy zaklęć|Ochrona przed wybuchem]] | |||
|Zwiększa redukcję obrażeń od eksplozji. | |||
|IV | |||
|{{BlockLink|Stół do zaklęć}} <br> {{BlockLink|Kowadło}} | |||
|2 | |||
|- | |||
|[[Zaklęcia#Typy zaklęć|Ochrona przed ogniem]] | |||
|Zwiększa redukcję obrażeń od ognia. | |||
|IV | |||
|{{BlockLink|Stół do zaklęć}} <br> {{BlockLink|Kowadło}} | |||
|5 | |||
|- | |||
|[[Zaklęcia#Typy zaklęć|Ciernie]] | |||
|Zwraca część obrażeń do atakującego. | |||
|III | |||
|{{BlockLink|Stół do zaklęć}}<sup>[tylko [[Bedrock Edition|BE]]]</sup> <br> {{BlockLink|Kowadło}} | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[Zaklęcia#Typy zaklęć|Przemykanie]] | |||
|Zwiększa szybkość ruchu podczas skradania. | |||
|III | |||
|{{BlockLink|Kowadło}} | |||
|1 | |||
|- | |||
|[[Zaklęcia#Typy zaklęć|Niezniszczalność]] | |||
|Daje szansę na pominięcie obniżenia wytrzymałości. | |||
|III | |||
|{{BlockLink|Stół do zaklęć}} <br> {{BlockLink|Kowadło}} | |||
|5 | |||
|- | |||
|[[Zaklęcia#Typy zaklęć|Naprawa]] | |||
|Naprawia przedmiot po otrzymaniu [[doświadczenie|doświadczenia]]. | |||
|I | |||
|{{BlockLink|Kowadło}} | |||
|2 | |||
|- | |||
|[[Zaklęcia#Typy zaklęć|Klątwa znikania]] | |||
|Nogawice znikają po śmierci gracza. | |||
|I | |||
|{{BlockLink|Kowadło}} | |||
|1 | |||
|- | |- | ||
| | |[[Zaklęcia#Typy zaklęć|Klątwa uwiązania]] | ||
| | |Uniemożliwia zdjęcie nogawic. | ||
| | |I | ||
| | |{{BlockLink|Kowadło}} | ||
}} | |1 | ||
|} | |} | ||
===Wzory zbroi=== | |||
Nogawice można ulepszyć za pomocą [[szablon kowalski|szablonów kowalskich]]. Wymaga to [[szablon kowalski|szablonu kowalskiego]], nogawice, sztabka lub kryształ ([[sztabka żelaza]], [[sztabka miedzi]], [[sztabka złota]], [[sztabka netherytu]], [[szmaragd]], [[redstone]], [[lazuryt]], [[odłamek ametystu]], [[kwarc]], [[diament]], [[żywica]].) <br> | |||
Wzory zbroi nie mają wpływu na rozgrywkę. | |||
== Postępy == | == Postępy == | ||
Wersja z 00:51, 5 paź 2025
| Typ |
Zbroja |
| Odnawialne |
Tak, oprócz netherytowych |
| Możliwość grupowania |
Nie |
| Rzadkość |
Pospolita |
Nogawice (ang. Leggings) to element zbroi. Skórzane nogawice noszą nazwę „skórzane spodnie”.
Otrzymywanie
Wytwarzanie
| Składniki | Wejście » Wyjście | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7 skór lub sztabek miedzi lub sztabek złota lub sztabek żelaza lub diamentów |
|
Ulepszanie
| Składniki | Receptura ulepszania |
|---|---|
| Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie)
+ Diamentowe nogawice + Sztabka netherytu |
Naturalne generowanie
Złote nogawice pojawiają się w ruinach portalu (20,5% szans). Zaklęte złote nogawice można znaleźć w ruinach bastionu (9,8% w skrzyni „zwykłej”, 11,2% w skrzyni na moście).
Żelazne nogawice mogą pojawić się w skrzyniach w twierdzach (11,9%), a także w wioskowych kuźniach (25,4%). Zaklęte żelazne nogawice pojawiają się w miastach Endu (13,1%) oraz w pradawnym mieście (23,2%).
Diamentowe nogawice pojawiają się w miastach Endu (13,1%, zaklęte), w ruinach bastionu w skrzyni ze skarbem (14,3% niezaklęte, 16,9% zaklęte) oraz w pradawnym mieście (16,9%).
Dodatkowo, w edycji Bedrock kolcze nogawice można znaleźć w zakopanym skarbie (57,2%).
Handel
Skórzane
| Osadnik | Prawdopodobieństwo | Osadnik chce | Gracz otrzymuje | |
|---|---|---|---|---|
| JE | BE | |||
| Rymarz - nowicjusz | 67% | 50% | 3x Szmaragd | Skórzane spodnie |
Kolcze
| Osadnik | Prawdopodobieństwo | Osadnik chce | Gracz otrzymuje | |
|---|---|---|---|---|
| JE | BE | |||
| Zbrojmistrz - Praktykant | 50% | 33% | 3x Szmaragd | Kolcze nogawice |
Żelazne
| Osadnik | Prawdopodobieństwo | Osadnik chce | Gracz otrzymuje | |
|---|---|---|---|---|
| JE | BE | |||
| Zbrojmistrz - Nowicjusz | 40% | 25% | 7x Szmaragd | Żelazne nogawice |
Diamentowe
| Osadnik | Prawdopodobieństwo | Osadnik chce | Gracz otrzymuje | |
|---|---|---|---|---|
| JE | BE | |||
| Zbrojmistrz - Ekspert | 100% | 50% | 19-33x Szmaragd | Zaklęte diamentowe nogawice |
Łup
Zombie, posuchy, szkielety, tułacze i bagniaki czasem pojawiają się, mając na sobie nogawice. Mogą to być dowolne nogawice oprócz netherytowych, chociaż diamentowe są ekstremalnie mało prawdopodobne. Istnieje mała szansa (8,5% bez zaklęcia Grabież), że po zabiciu takiego moba przez gracza nogawice zostaną upuszczone. Wyjątkiem są moby przyzwane przez złowieszczy przyzywacz prób.
Wszelkie moby zawsze upuszczają zbroję nałożoną na nie przez dozownik lub podniesioną.
Zastosowanie
Nogawice mogą zostać umieszczone w 3. miejscu zbroi w ekwipunku gracza.
Statystyki
Każdy punkt zbroi (pół ikony na pasku zbroi) zmniejsza obrażenia o 4%. Wytrzymałość nogawic jest zmniejszana o 1 za każde 4 punkty () przychodzących obrażeń. Każdy typ nogawic ma inną podatność na zaklęcia.
| Typ | Punkty zbroi | Wytrzymałość | Podatność na zaklęcia | Odporność na odrzut |
|---|---|---|---|---|
| Skórzane spodnie | 2 |
75 | 15 | 0 |
| Złote nogawice | 3 ( |
105 | 25 | 0 |
| Miedziane nogawice | 3 ( |
165 | 8 | 0 |
| Kolcze nogawice | 4 ( |
225 | 12 | 0 |
| Żelazne nogawice | 5 ( |
225 | 9 | 0 |
| Diamentowe nogawice | 6 ( |
495 | 10 | 0 |
| Netherytowe nogawice | 6 ( |
555 | 15 | 1 (10%) |
Naprawa
Łączenie
| Nazwa | Składniki | Receptura | Opis | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dowolne nogawice | 2x dowolne nogawice tgo samego typu |
|
Wytrzymałość obu nagawic jest dodawana + 5% |
Dodawanie materiału
Nogawice mogą być naprawione także w kowadle za pomocą materiału z którego są stworzone:
Zaklęcia
Nogawice mogą zostać zaklęte na następujące zaklęcia:
| Zaklęcie | Opis | Maksymalny poziom | Sposób nakładania | Waga |
|---|---|---|---|---|
| Ochrona | Zwiększa redukcję obrażeń. | IV | Stół do zaklinania Kowadło |
10 |
| Ochrona przed pociskami | Zwiększa redukcję obrażeń od strzał. | IV | Stół do zaklęć Kowadło |
5 |
| Ochrona przed wybuchem | Zwiększa redukcję obrażeń od eksplozji. | IV | Stół do zaklęć Kowadło |
2 |
| Ochrona przed ogniem | Zwiększa redukcję obrażeń od ognia. | IV | Stół do zaklęć Kowadło |
5 |
| Ciernie | Zwraca część obrażeń do atakującego. | III | Stół do zaklęć[tylko BE] Kowadło |
1 |
| Przemykanie | Zwiększa szybkość ruchu podczas skradania. | III | Kowadło | 1 |
| Niezniszczalność | Daje szansę na pominięcie obniżenia wytrzymałości. | III | Stół do zaklęć Kowadło |
5 |
| Naprawa | Naprawia przedmiot po otrzymaniu doświadczenia. | I | Kowadło | 2 |
| Klątwa znikania | Nogawice znikają po śmierci gracza. | I | Kowadło | 1 |
| Klątwa uwiązania | Uniemożliwia zdjęcie nogawic. | I | Kowadło | 1 |
Wzory zbroi
Nogawice można ulepszyć za pomocą szablonów kowalskich. Wymaga to szablonu kowalskiego, nogawice, sztabka lub kryształ (sztabka żelaza, sztabka miedzi, sztabka złota, sztabka netherytu, szmaragd, redstone, lazuryt, odłamek ametystu, kwarc, diament, żywica.)
Wzory zbroi nie mają wpływu na rozgrywkę.
Postępy
Minecraft |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ikona | Nazwa | Opis w grze | Warunek | Wymaganie (jeśli inne) | ID | Nagroda |
![]() | Niezłe wdzianko | Zakuj się w żelazną zbroję | Żelazne reguły | Zdobądź jakikolwiek element żelaznej zbroi. | minecraft:story/obtain_armor | — |
![]() | Lśniące wyposażenie | Diamentowa zbroja ratuje życie | Diamenty! | Zdobądź jakikolwiek element diamentowej zbroi. | minecraft:story/shiny_gear | — |
Nether |
||||||
| Ikona | Nazwa | Opis w grze | Warunek | Wymaganie (jeśli inne) | ID | Nagroda |
![]() | Pogrzeb mnie w zgliszczach | Zdobądź wszystkie części netherytowej zbroi | Dyplom z archeologii | Miej w ekwipunku wszystkie elementy netherytowej zbroi jednocześnie. | minecraft:nether/netherite_armor | 100 kul doświadczenia |
Historia
| Indev | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 9 lutego 2010 | Dodano zbroję, a wraz z nią nogawice. | ||||
| 18 lutego 2010 | Dodano możliwość tworzenia nogawic. | ||||
| Pełna wersja | |||||
| 1.0.0 | Beta 1.9-pre1 | Przed tą wersją wszystkie rodzaje nogawic dawały | |||
| Beta 1.9-pre4 | Nogawice mogą być zaklinane. | ||||
| 1.1 | Żelazne nogawice generują się teraz w skrzyniach w wioskach. | ||||
| 1.3.1 | Kolczuga może zostać zdobyta poprzez handel z kowalem. | ||||
| 1.4.2 | 12w34a | Dodano możliwość barwienia nogawic. | |||
| 1.9 | 15w50a | Dodano nowe dźwięki zbroi. | |||
| 1.16 | 20w06a | Dodano netherytowe nogawice. Początkowo można je było wytworzyć z diamentowych nogawic i sztabki netherytu. | |||
| 20w10a | Netherytowych nogawic nie można już wytwarzać. Zamiast tego dodano mechanikę ulepszania w stole kowalskim. | ||||
| 1.19.4 | 23w04a | Nogawice, oprócz skórzanych, można ozdabiać szablonami kowalskimi.[tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”] | |||
| Ulepszanie netherytowych nogawic wymaga teraz szablonu „Netherytowe ulepszenie”. | |||||
| 23w05a | Skórzane nogawice również można ozdabiać szablonami kowalskimi.[tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”] | ||||
| 1.21.1 | 25w31a | Dodano miedziane nogawice. | |||
| Pocket Edition Alpha | |||||
| 0.6.0 | Dodano zbroję, a wraz z nią nogawice. | ||||
| 0.9.0 | Żelazna zbroja może generować się w wioskach. | ||||
| 0.14.0 | Skórzane nogawice mogą być barwione. | ||||
| Bedrock Edition | |||||
| 1.16.0 | beta 1.16.0.51 | Dodano netherytowe nogawice. | |||
| 1.19.80 | Preview 1.19.80.21 | Nogawice można ozdabiać szablonami kowalskimi.[tylko po włączeniu eksperymentu „Next Major Update”] | |||
| Ulepszanie netherytowych nogawic wymaga teraz szablonu „Netherytowe ulepszenie”. | |||||
| 1.21.100 | Preview 1.21.100.23 | Dodano miedziane nogawice.[tylko po włączeniu eksperymentu „Drop 3 2025”] | |||
| Console Edition | |||||
| TU1 | CU1 | 1.03 | Dodano zbroję, a wraz z nią nogawice. | ||




