Użytkownik:Igorczewski6524/workspace: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian Znacznik: Wycofane |
Nie podano opisu zmian Znacznik: Wycofane |
||
| Linia 167: | Linia 167: | ||
|[[Plik:Opcja "Zasięg renderowania".png|200x26px]] | |[[Plik:Opcja "Zasięg renderowania".png|200x26px]] | ||
|Kontroluje ile chunków świata jest widocznych na raz. Im mniejsza liczba tym szybciej można renderować klatkę. <br> Ostatnie widoczne chunki są zamglone, aby ukryć ostre krawędzie. <br> Maksymalna liczba ckunków to 32 dla wersji 64-bitowej oraz 16 dla innych przypadków. | |Kontroluje ile chunków świata jest widocznych na raz. Im mniejsza liczba tym szybciej można renderować klatkę. <br> Ostatnie widoczne chunki są zamglone, aby ukryć ostre krawędzie. <br> Maksymalna liczba ckunków to 32 dla wersji 64-bitowej oraz 16 dla innych przypadków. | ||
|'''12''' (dla wersji 64-bitowej) <br> '''8''' (dla wersji 32-bitowej) | |'''12 chunków''' (dla wersji 64-bitowej) <br> '''8 chunków''' (dla wersji 32-bitowej) | ||
|- | |- | ||
|[[Plik:Opcja "Kreator chunków".png|200x26px]] | |[[Plik:Opcja "Kreator chunków".png|200x26px]] | ||
|Kontroluje które chunki są aktualizowane podczas następnej klatki. <br> '''Wątkowy''' - pobliskie chunki są kompilowane w równoległych wątkach. Może to skutkować krótkimi przerwami w wyświetlaniu podczas niszczenia bloku. <br> '''Blokowy częściowy''' - Niektóre działania w obrębie chunku zrekompilują ten chunk natychmiast. Wlicza się w to stawianie i niszczenie bloków. <br> '''Blokowy całościowy''' - Pobliskie chunki są zawsze natychmiast aktualizowane. Może to wpłynąć na działanie gry podczas stawiania i niszczenia bloków. | |Kontroluje które chunki są aktualizowane podczas następnej klatki. <br> '''Wątkowy''' - pobliskie chunki są kompilowane w równoległych wątkach. Może to skutkować krótkimi przerwami w wyświetlaniu podczas niszczenia bloku. <br> '''Blokowy częściowy''' - Niektóre działania w obrębie chunku zrekompilują ten chunk natychmiast. Wlicza się w to stawianie i niszczenie bloków. <br> '''Blokowy całościowy''' - Pobliskie chunki są zawsze natychmiast aktualizowane. Może to wpłynąć na działanie gry podczas stawiania i niszczenia bloków. | ||
|'''Wątkowy''' | |'''Wątkowy''' | ||
|- | |||
|[[Plik:Opcja "Zasięg symulacji".png|200x26px]] | |||
|Zasięg symulacji jest podobny do zasięgu renderowania, ale ten określa ile chunków będze aktualizowanych. Dostępne wartości są takie same jak w przypadku zasięgu renderowania, z tą różnicą że minimalna wartość to 5 chunków. | |||
|'''12 chunków''' (dla wersji 64-bitowej) <br> '''8 chunków''' (dla wersji 32-bitowej) | |||
|- | |||
|[[Plik:Opcja "Gładkie oświetlenie".png|200x26px]] | |||
|Gdy włączone, wygładza oświetlenie bloków. | |||
|'''Włączone''' | |||
|- | |||
|[[Plik:Opcja "Maksymalne FPS".png|200x26px]] | |||
|Nakłada górny limit generowanych FPSów. | |||
|'''120 FPS''' | |||
|- | |||
|[[Plik:Opcja "Synchronizacja pionowa".png|200x26px]] | |||
|Gdy włączone ogranicza liczbę FPSów do szybkości odświeżania monitora. | |||
|'''Włączone''' | |||
|- | |||
|[[Plik:Opcja "Zmniejsz liczbę FPS podczas".png|200x26px]] | |||
|Zmniejsza liczbę FPSów gdy gracz jest bezczynny lub gra jest zminimalizowana. <br> '''Bezczynność''': redukuje liczbę FPSów do 30 po minucie bezczynności, a po kolejnych 9 minutach do 10. <br> '''Zminimalizowanie''': redukuje liczbę FPSów do 10 gdy gra jest zminimalizowana. | |||
|'''Bezczynność''' | |||
|- | |||
|[[Plik:Opcja "Wielkość interfejsu".png|200x26px]] | |||
|Kontroluje skalę GUI (w tym rozmiar HUD) | |||
|'''Auto''' | |||
|- | |||
|[[Plik:Opcja "Wskaźnik ataku".png|200x26px]] | |||
|'''Wyłączony''': Wskaźnik ataku nie pokazuje się. <br> '''Celownik''': Pod celownikiem pokazuje się mały pasek. <br> '''Pasek narzędzi''': Obok paska narzędzi (po stronie głównej ręki) pokazuje się ikona miecza. | |||
|'''Celownik''' | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
Wersja z 01:03, 26 sie 2025
Opcje pozwalają na zmienienie ustawień gry. Mogą one zostać otworzone z menu głównego i menu gry.
Java Edition
Opcje
Otworzenie opcji wyświetla następujące opcje:
Online
| Opcja | Opis | Domyślne |
|---|---|---|
| Włącza/wyłącza powiadomienia Realms. | Włączone | |
| Włącza/wyłącza widoczność gracza na liście graczy serwera. | Włączone | |
| Przełącza trudność serwera. | Zależy od trudności serwera. |
Dostosowywanie skórki
Muzyka i dźwięk
| Opcja | Opis | Domyślne |
|---|---|---|
| Głośność wszystkich dźwięków | 100% | |
| Kontroluje głośność muzyki w tle. | 100% | |
| Kontroluje głośność bloków dźwiękowych i szaf grających. | 100% | |
| Kontroluje głośność deszczu i piorunów. | 100% | |
| Kontroluje głośność bloków (np. drzwi, tłoków, kamienia). | 100% | |
| Kontroluje głośność potworów. | 100% | |
| Kontroluje głośność pasywnych bytów oraz bytów technicznych (np. wagoniki, łódki). | 100% | |
| Kontroluje głośność odgłosów wydawane przez gracza (np. dźwięk obrażeń). | 100% | |
| Kontroluje głośność dźwięków ambientowych, wchodzenia/wychodzenia z wody i fajerwerek. | 100% | |
| Kontroluje głośność narratora oraz głośność mowy (opcja dla twórców map) | 100% | |
| Kontroluje głośność interfejsu (np. dźwięk kliknięcia przycisku). | 100% | |
| Zmienia urządzenie wyjściowe audio. | Domyślne dla systemu | |
| Włącza/wyłącza napisy. | Wyłączone | |
| Włącza/wyłącza dźwięk przestrzenny (oparty na HRTF). Gdy wyłączone gra zwykły dźwięk stereo. | Wyłączone | |
| Zmienia jak często gra muzyka w tle. Jeśli ustawione na wysoka zmniejsza odstęp między utworami o połowę, za to gdy ustawione na stała, zmniejsza odstęp do 5 ticków. | Domyślna | |
| Pokazuje dymek z nazwą i autorem aktualnie grającej muzyki. | Wyłączone |