Przetapianie/paliwa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
czwarta (i ostatnia) podstrona Przetapiania
 
(nadal WIP)
Linia 14: Linia 14:
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Węgiel drzewny}} [[Węgiel drzewny]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Węgiel drzewny}} [[Węgiel drzewny]]
| 80 s || 8 || 6,75 || 25,09 s–80 s || 8
| 80 s || 8 || 6,75 || 70 s || 8
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dębowy pień; Brzozowy pień; Świerkowy pień; Tropikalny pień; Akacjowy pień; Ciemnodębowy pień;Ociosany dębowy pień;Ociosany brzozowy pień;Ociosany świerkowy pień;Ociosany tropikalny pień;Ociosany akacjowy pień;Ociosany ciemnodębowy pień}} [[Pień]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolny ze zwykłego drewna (pień)}}{{Grid|Ociosany dębowy pień; Ociosany brzozowy pień; Ociosany świerkowy pień; Ociosany tropikalny pień; Ociosany akacjowy pień; Ociosany ciemnodębowy pień; Ociosany namorzynowy pień; Ociosany wiśniowy pień; Ociosany bladodębowy pień}}<br>[[Pień]] lub [[ociosany pień]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 15 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 15 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dębowe drewno; Brzozowe drewno; Świerkowe drewno; Tropikalne drewno; Akacjowe drewno; Ciemnodębowe drewno;Ociosane dębowe drewno;Ociosane brzozowe drewno;Ociosane świerkowe drewno;Ociosane tropikalne drewno;Ociosane akacjowe drewno;Ociosane ciemnodębowe drewno}} [[Drewno]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolne ze zwykłego drewna (drewno)}}{{Grid|Ociosane dębowe drewno; Ociosane brzozowe drewno; Ociosane świerkowe drewno; Ociosane tropikalne drewno; Ociosane akacjowe drewno; Ociosane ciemnodębowe drewno; Ociosane namorzynowe drewno; Ociosane wiśniowe drewno; Ociosane bladodębowe drewno}}<br>[[Drewno]] lub [[ociosane drewno]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 20 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 20 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolne ze zwykłego drewna (deski)}} [[Deski]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolne ze zwykłego drewna (deski); Bambusowe deski}} [[Deski]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 60 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 60 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (płyta)}} Drewniane [[Płyta|płyty]] <small>([[Bedrock Edition|BE]])</small>
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (płyta); Bambusowa płyta}} Drewniane [[Płyta|płyty]] <small>([[Bedrock Edition|BE]])</small>
| 15 s || 1,5 || 36 || 120 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 120 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (płyta)}} Drewniane [[Płyta|płyty]] <small>([[Java Edition|JE]], [[Console Edition|CE]])</small>
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (płyta); Bambusowa płyta}} Drewniane [[Płyta|płyty]] <small>([[Java Edition|JE]])</small>
| 7,5 s || 0,75 || 72 || 60 s || 86
| 7,5 s || 0,75 || 72 || 60 s || 86
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (sadzonka)}} [[Sadzonka]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Sadzonka dębu; Sadzonka brzozy; Sadzonka świerku; Sadzonka tropikalna; Sadzonka akacji; Sadzonka ciemnego dębu; Siewka namorzynu; Sadzonka wiśni; Sadzonka bladego dębu}} [[Sadzonka]]
| 5 s || 0,5 || 108 || — || 128
| 5 s || 0,5 || 108 || — || 128
|-
|-
Linia 37: Linia 37:
| 10 s || 1 || 54 || 10 s–20 s || 64
| 10 s || 1 || 54 || 10 s–20 s || 64
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (płytka naciskowa)}} Drewniana [[płytka naciskowa]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (płytka naciskowa); Bambusowa płytka naciskowa}} Drewniana [[płytka naciskowa]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 30 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 30 s || 43
|-
|-
Linia 43: Linia 43:
| 5 s || 0,5 || 108 || 40 s || 128
| 5 s || 0,5 || 108 || 40 s || 128
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolny ze zwykłego drewna (płot)}} [[Drewniany płot]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolny ze zwykłego drewna (płot); Bambusowy płot}} [[Drewniany płot]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 36 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 36 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (furtka)}} [[Furtka]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (furtka); Bambusowa furtka}} [[Furtka]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 15 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 15 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolne ze zwykłego drewna (schody)}} Drewniane [[schody]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolne ze zwykłego drewna (schody); Bambusowe schody}} Drewniane [[schody]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 40 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 40 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (klapa)}} Drewniana [[klapa]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (klapa); Bambusowa klapa}} Drewniana [[klapa]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 20 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 20 s || 43
|-
|-
Linia 66: Linia 66:
! style="text-align:left" |{{Grid|Stół kowalski}} [[Stół kowalski]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Stół kowalski}} [[Stół kowalski]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 15 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 15 s || 43
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Krosno}} [[Krosno]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 30 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Biblioteczka}} [[Biblioteczka]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Biblioteczka}} [[Biblioteczka]]
Linia 83: Linia 86:
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Beczka}} [[Beczka]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Beczka}} [[Beczka]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 8,571 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 8,6 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Detektor światła dziennego}} [[Detektor światła dziennego]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Detektor światła dziennego}} [[Detektor światła dziennego]]
Linia 109: Linia 112:
| 15 s || 1,5 || 36 || 40 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 40 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Łuk}} [[Łuk]] <small>([[Java Edition|JE]], [[Console Edition|CE]])</small>
! style="text-align:left" |{{Grid|Łuk}} [[Łuk]] <small>([[Java Edition|JE]])</small>
| 10 s || 1 || 54 || 26,666 s || 64
| 10 s || 1 || 54 || 26,7 s || 64
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Kusza}} [[Kusza]] <small>([[Bedrock Edition|BE]])</small>
| 15 s || 1,5 || 36 || 26,7 s || 43
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Kusza}} [[Kusza]] <small>([[Java Edition|JE]])</small>
| 10 s || 1 || 54 || 17,8 s || 64
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Wędka}} [[Wędka]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Wędka}} [[Wędka]]
Linia 118: Linia 127:
| 15 s || 1,5 || 36 || 51,4 s || 43
| 15 s || 1,5 || 36 || 51,4 s || 43
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolny ze zwykłego drewna (przycisk)}} [[Drewniany przycisk]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolny ze zwykłego drewna (przycisk); Bambusowy przycisk}} [[Drewniany przycisk]]
| 5 s || 0,5 || 108 || 20 s || 128
| 5 s || 0,5 || 108 || 20 s || 128
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (tabliczka)}} [[Tabliczka]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (tabliczka); Bambusowa tabliczka}} [[Tabliczka]]
| 10 s || 1 || 54 || 18,4 s || 64
| 10 s || 1 || 54 || 18,4 s || 64
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolne ze zwykłego drewna (drzwi)}} Drewniane [[drzwi]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolne ze zwykłego drewna (drzwi); Bambusowe drzwi}} Drewniane [[drzwi]]
| 10 s || 1 || 54 || 20 s || 64
| 10 s || 1 || 54 || 20 s || 64
|-
|-
Linia 130: Linia 139:
| 10 s || 1 || 54 || 53,3 s || 64
| 10 s || 1 || 54 || 53,3 s || 64
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Miska}} [[Miska]] <small>([[Java Edition|JE]], [[Console Edition|CE]])</small>
! style="text-align:left" |{{Grid|Miska}} [[Miska]] <small>([[Java Edition|JE]])</small>
| 5 s || 0,5 || 108 || 26,6 s || 128
| 5 s || 0,5 || 108 || 26,6 s || 128
|-
|-
Linia 145: Linia 154:
| 200 s<br>(3 min 20 s) || 20 || 2,7 || — || 3,2
| 200 s<br>(3 min 20 s) || 20 || 2,7 || — || 3,2
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (łódka)}} [[Łódka]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (łódka); Bambusowa tratwa}} [[Łódka]]
| 60 s || 6 || 9 || 35 s || 11
| 60 s || 6 || 9 || 48 s || 11
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Dowolna ze zwykłego drewna (łódka ze skrzynią); Bambusowa tratwa ze skrzynią}} [[Łódka ze skrzynią]]
| 60 s || 6 || 9 || 18,5 s || 11
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Rusztowanie}} [[Rusztowanie]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Rusztowanie}} [[Rusztowanie]]
Linia 152: Linia 164:
|-
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Uschnięty krzak}} [[Uschnięty krzak]]
! style="text-align:left" |{{Grid|Uschnięty krzak}} [[Uschnięty krzak]]
| 5 s || 0,5 || 108 || — || 128
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Bambusowa mozaika}} [[Bambusowa mozaika]]
| 15 s || 1,5 || 36 || — || 43
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Bambusowa mozaikowa płyta}} Bambusowa mozaikowa [[płyta]] <small>([[Bedrock Edition|BE]])</small>
| 15 s || 1,5 || 36 || — || 43
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Bambusowa mozaikowa płyta}} Bambusowa mozaikowa [[płyta]] <small>([[Java Edition|JE]])</small>
| 7,5 s || 0,75 || 72 || — || 86
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Bambusowe mozaikowe schody}} Bambusowa mozaikowe [[schody]]
| 15 s || 1,5 || 36 || — || 43
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Blok bambusu; Blok ociosanego bambusu}} [[Blok bambusu]]
| 15 s || 1,5 || 36 || — || 43
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Rzeźbiona biblioteczka}} [[Rzeźbiona biblioteczka]]
| 15 s || 1,5 || 36 || 2,8 || 43
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Namorzynowe korzenie}} [[Namorzynowe korzenie]]
| 15 s || 1,5 || 36 || — || 43
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Azalia; Kwitnąca azalia}} [[Azalia]]
| 5 s || 0,5 || 108 || — || 128
|-
! style="text-align:left" |{{Grid|Niska sucha trawa; Wysoka sucha trawa}} [[Sucha trawa]]
| 5 s || 0,5 || 108 || — || 128
| 5 s || 0,5 || 108 || — || 128
|}
|}

Wersja z 18:30, 20 sie 2025

Poniższa tabela przedstawia właściwości paliw do pieców w grze.

*W przypadku pieca hutniczego i wędzarki czas palenia jest dwa razy krótszy, a ilość paliwa potrzebna do przetapiania przez dany czas jest dwa razy większa.

Paliwo Czas palenia*
Liczba przetopień
na jeden przedmiot
Ilość paliwa potrzebna
do przetapiania
przez całą noc*
Czas palenia z 1 pnia Ilość potrzebna do przetopienia
stacka (64) przedmiotów

Węgiel
80 s 8 6,75 8

Węgiel drzewny
80 s 8 6,75 70 s 8



















Pień lub ociosany pień
15 s 1,5 36 15 s 43



















Drewno lub ociosane drewno
15 s 1,5 36 20 s 43










Deski
15 s 1,5 36 60 s 43










Drewniane płyty (BE)
15 s 1,5 36 120 s 43










Drewniane płyty (JE)
7,5 s 0,75 72 60 s 86









Sadzonka
5 s 0,5 108 128





Drewniane narzędzia
10 s 1 54 10 s–20 s 64










Drewniana płytka naciskowa
15 s 1,5 36 30 s 43

Patyk
5 s 0,5 108 40 s 128










Drewniany płot
15 s 1,5 36 36 s 43










Furtka
15 s 1,5 36 15 s 43










Drewniane schody
15 s 1,5 36 40 s 43










Drewniana klapa
15 s 1,5 36 20 s 43

Stół rzemieślniczy
15 s 1,5 36 15 s 43

Stół kartograficzny
15 s 1,5 36 15 s 43

Stół łuczarski
15 s 1,5 36 15 s 43

Stół kowalski
15 s 1,5 36 15 s 43

Krosno
15 s 1,5 36 30 s 43

Biblioteczka
15 s 1,5 36 10 s 43

Pulpit
15 s 1,5 36 7,5 s 43

Kompostownik
15 s 1,5 36 17,1 s 43

Skrzynia
15 s 1,5 36 7,5 s 43

Skrzynia-pułapka
15 s 1,5 36 6,9 s 43

Beczka
15 s 1,5 36 8,6 s 43

Detektor światła dziennego
15 s 1,5 36 40 s 43

Szafa grająca
15 s 1,5 36 7,5 s 43

Blok dźwiękowy
15 s 1,5 36 7,5 s 43

Płomienna różdżka
120 s 12 4,5 5.3

Blok węgla
800 s
(13 min 20 s)
80 0,68 0,8
Wiadro z lawą Wiadro lawy 1000 s
(16 min 40 s)
100 0,54 0,64
















Sztandar
15 s 1,5 36 120 s 43

Łuk (BE)
15 s 1,5 36 40 s 43

Łuk (JE)
10 s 1 54 26,7 s 64

Kusza (BE)
15 s 1,5 36 26,7 s 43

Kusza (JE)
10 s 1 54 17,8 s 64

Wędka
15 s 1,5 36 40 s 43

Drabina
15 s 1,5 36 51,4 s 43










Drewniany przycisk
5 s 0,5 108 20 s 128










Tabliczka
10 s 1 54 18,4 s 64










Drewniane drzwi
10 s 1 54 20 s 64

Miska (BE)
10 s 1 54 53,3 s 64

Miska (JE)
5 s 0,5 108 26,6 s 128
















Wełna (tylko w JE)
5 s 0,5 108 128
















Dywan (tylko w JE)
3,35 s 0,335 21,44 191,04

Bambus
2,5 s 0,25 216 256

Blok suszonych wodorostów
200 s
(3 min 20 s)
20 2,7 3,2










Łódka
60 s 6 9 48 s 11










Łódka ze skrzynią
60 s 6 9 18,5 s 11

Rusztowanie
2,5 s 0,25 216 256

Uschnięty krzak
5 s 0,5 108 128

Bambusowa mozaika
15 s 1,5 36 43

Bambusowa mozaikowa płyta (BE)
15 s 1,5 36 43

Bambusowa mozaikowa płyta (JE)
7,5 s 0,75 72 86

Bambusowa mozaikowe schody
15 s 1,5 36 43


Blok bambusu
15 s 1,5 36 43

Rzeźbiona biblioteczka
15 s 1,5 36 2,8 43

Namorzynowe korzenie
15 s 1,5 36 43


Azalia
5 s 0,5 108 128


Sucha trawa
5 s 0,5 108 128