Świeca: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Dodano nowe obrazy świeczek, podrozdział ozdoba, i poprawiono rodzaje świeczek. Dodano również kategorię strony internetowej i szablon "snapshot".
Nie podano opisu zmian
Linia 2: Linia 2:
|wygląd=Świeczka.png; Dwie świeczki.png; Trzy świeczki.png; Cztery świeczki.png
|wygląd=Świeczka.png; Dwie świeczki.png; Trzy świeczki.png; Cztery świeczki.png
|wygląd2=Świeczka (zapalona).png; Dwie świeczki (zapalone).png; Trzy świeczki (zapalone).png; Cztery świeczki (zapalone).png
|wygląd2=Świeczka (zapalona).png; Dwie świeczki (zapalone).png; Trzy świeczki (zapalone).png; Cztery świeczki (zapalone).png
|typ=Solidny, <br> Źródło światła
|typ=Źródło światła
|przezroczystość=Tak
|przezroczystość=Tak
|fizyka=Nie
|fizyka=Nie
Linia 25: Linia 25:
|narzędzie=Wszystkie
|narzędzie=Wszystkie
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|opórtnt=0.1
|opórtnt=0,1
|palność=Nie
|palność=Nie
|łączenie=Tak, 64}}
|łączenie=Tak, 64}}
 
'''Świeczka''' (ang. Candle) – źródło światła. Posiada warianty o różnych kolorach. Ich kolor jest zależny od użytego [[Barwniki|barwnika]].
Świeczka (ang. Candle) – solidny blok. Posiada warianty o różnych kolorach. Ich kolor jest zależny od użytego [[Barwniki|barwnika]]. W obszarze jednego bloku może ich być od jednej do czterech. Postawiona świeczka wydziela [[światło]] o natężeniu 3 jednostek, dwie o natężeniu 6 jednostek, trzy o 9 jednostkach, a cztery – 12 jednostek.


== Otrzymywanie==
== Otrzymywanie==
 
=== Wydobywanie ===
===Wydobywanie===
Świeczka może zostać wydobyta za pomocą każdego narzędzia lub ręki. Po zniszczeniu wszystkie świeczki z danego bloku zostaną zniszczone, a ilość upuszczonych świeczek zależy od tego, ile ich było w danym bloku.
Świeczka może zostać wydobyta za pomocą każdego narzędzia lub ręki. Po zniszczeniu wszystkie świeczki z danego bloku zostaną zniszczone, a ilość upuszczonych świeczek zależy od tego, ile ich było w danym bloku.


===[[Wytwarzanie]]===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| cellpadding="5" border="1"
{| cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
|- align="center"
Linia 42: Linia 40:
! Wejście » Wyjście
! Wejście » Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
![[Nić]]
![[Nić]]<br>+<br>[[Plaster miodu]]
+
 
[[Plaster miodu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1=Nić |C1=
|B1=Nić
|A2= |B2= Plaster miodu |C2=
|B2= Plaster miodu
|A3= |B3= |C3=
|Output= Świeczka
|Output= Świeczka
}}
}}
|}
==Zastosowanie==
===[[Wytwarzanie]]===
{| cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
|- align="center"
! Składniki
!Świeczka<br>+<br>[[Barwniki|Barwnik]]
!Wejście » Wyjście
|- align="center"
!Świeca
+
 
[[Barwniki|Barwnik]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1=Błękitny barwnik; Brązowy barwnik; Czarny barwnik; Różana czerwień; Fioletowy barwnik; Jasnoniebieski barwnik; Jasnoszary barwnik; Karmazynowy barwnik; Jasnozielony barwnik; Niebieski barwnik; Pomarańczowy barwnik; Różowy barwnik; Szary barwnik; Kaktusowa zieleń; Mleczowa żółć; Biały barwnik |C1=
|B1=Błękitny barwnik; Brązowy barwnik; Czarny barwnik; Różana czerwień; Fioletowy barwnik; Jasnoniebieski barwnik; Jasnoszary barwnik; Karmazynowy barwnik; Jasnozielony barwnik; Niebieski barwnik; Pomarańczowy barwnik; Różowy barwnik; Szary barwnik; Kaktusowa zieleń; Mleczowa żółć; Biały barwnik
|A2= |B2= Świeczka |C2=
|B2= Świeczka
|A3= |B3= |C3=
|Output=Błękitna świeczka; Brązowa świeczka; Czarna świeczka; Czerwona świeczka; Fioletowa świeczka; Jasnoniebieska świeczka; Jasnoszara świeczka; Karmazynowa świeczka; Jasnozielona świeczka; Niebieska świeczka; Pomarańczowa świeczka; Różowa świeczka; Szara świeczka; Zielona świeczka; Żółta świeczka; Biała świeczka
|Output=Błękitna świeczka; Brązowa świeczka; Czarna świeczka; Czerwona świeczka; Fioletowa świeczka; Jasnoniebieska świeczka; Jasnoszara świeczka; Karmazynowa świeczka; Jasnozielona świeczka; Niebieska świeczka; Pomarańczowa świeczka; Różowa świeczka; Szara świeczka; Zielona świeczka; Żółta świeczka; Biała świeczka
|nieokreślona=1}}
|nieokreślona=1}}
|}
|}


=== Ozdoba ===
== Zastosowanie ==
=== Źródło światła ===
Świeczki mogą zostać użyte jako źródło światła, emitując je podobnie do [[iskrzyłuda|iskrzyłudeł]]. W obszarze jednego bloku może ich być od jednej do czterech. Postawiona świeczka wydziela [[światło]] o natężeniu 3 jednostek, dwie o natężeniu 6 jednostek, trzy o 9 jednostkach, a cztery – 12 jednostek. Emitują one również [[cząsteczki]] płomyków.
 
Świeczki nie palą się od razu po ich postawieniu, trzeba je zapalić za pomocą [[krzesiwo|krzesiwa]] lub [[kula ognia|kuli ognia]]. W miejsce gdzie są postawione świeczki można wylać [[woda|wodę]], ale wtedy nie można ich zapalić. Zapalone świeczki można zgasić za pomocą wody lub też klikając na nie prawym przyciskiem myszy.
 
=== Ciasto ===
Świeczkę można postawić na nieugryzione [[ciasto|ciasta]], ale tylko jedną na ciasto. Jeśli kawałek ciasta zostanie zjedzony, to świeczka wtedy spadnie.
 
== Historia ==
{{Historia||3 października 2020|link=https://youtube.com/watch?v=DBvZ2Iqmm3M&t=17m|Czarne i białe świeczki zostały pokazane podczas [[MINECON#2020|Minecraft Live 2020]].}}
{{Historia|p}}
{{Historia||1.17|snap=20w45a|Dodano świeczki.}}
{{Historia|foot}}
 
== Ciekawostki ==
* Zachowanie świeczek, przypomina koncepcję wypalonych [[pochodnia|pochodni]] planowanych na [[Halloween Update]].
* Wpisując [[komendy|komendę]] {{cmd|setblock}} ~ ~ ~ minecraft:candle[lit=true,waterlogged=true], pojawi się zapalona świeczka, wokół której jest woda.


* Czerwona świeczka może zostać użyta jako prowizoryczna laska dynamitu
{{Bloki}}
* Świeczka położona na cieście może stworzyć urodzinowy tort


[[en:Candle]]
[[en:Candle]]

Wersja z 21:22, 9 lis 2020

Ten artykuł dotyczy treści, które zostaną dodane w najbliższej aktualizacji.
Ten element pojawił się w snapshotach, ale pełna aktualizacja zawierająca te treści nie została jeszcze wydana.
W każdej chwili zawarte w tym artykule informacje mogą się zmienić!
Świeca

Błękitna świeczkaBrązowa świeczkaCzarna świeczkaCzerwona świeczkaFioletowa świeczkaJasnoniebieska świeczkaJasnoszara świeczkaKarmazynowa świeczkaJasnozielona świeczkaNiebieska świeczkaPomarańczowa świeczkaRóżowa świeczkaSzara świeczkaZielona świeczkaŻółta świeczkaBiała świeczka
Typ

Źródło światła

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Tak

Emisja światła

Tak, 3 - 12

Odporność na eksplozje

0,1

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie

Wszystko

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64


Świeczka (ang. Candle) – źródło światła. Posiada warianty o różnych kolorach. Ich kolor jest zależny od użytego barwnika.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Świeczka może zostać wydobyta za pomocą każdego narzędzia lub ręki. Po zniszczeniu wszystkie świeczki z danego bloku zostaną zniszczone, a ilość upuszczonych świeczek zależy od tego, ile ich było w danym bloku.

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Nić
+
Plaster miodu



Świeczka






Świeczka
+
Barwnik




Różana czerwień


Karmazynowy barwnik




Kaktusowa zieleń


Błękitna świeczkaBrązowa świeczkaCzarna świeczkaCzerwona świeczkaFioletowa świeczkaJasnoniebieska świeczkaJasnoszara świeczkaKarmazynowa świeczkaJasnozielona świeczkaNiebieska świeczkaPomarańczowa świeczkaRóżowa świeczkaSzara świeczkaZielona świeczkaŻółta świeczkaBiała świeczka

Świeczka



Zastosowanie

Źródło światła

Świeczki mogą zostać użyte jako źródło światła, emitując je podobnie do iskrzyłudeł. W obszarze jednego bloku może ich być od jednej do czterech. Postawiona świeczka wydziela światło o natężeniu 3 jednostek, dwie o natężeniu 6 jednostek, trzy o 9 jednostkach, a cztery – 12 jednostek. Emitują one również cząsteczki płomyków.

Świeczki nie palą się od razu po ich postawieniu, trzeba je zapalić za pomocą krzesiwa lub kuli ognia. W miejsce gdzie są postawione świeczki można wylać wodę, ale wtedy nie można ich zapalić. Zapalone świeczki można zgasić za pomocą wody lub też klikając na nie prawym przyciskiem myszy.

Ciasto

Świeczkę można postawić na nieugryzione ciasta, ale tylko jedną na ciasto. Jeśli kawałek ciasta zostanie zjedzony, to świeczka wtedy spadnie.

Historia

3 października 2020Czarne i białe świeczki zostały pokazane podczas Minecraft Live 2020.
Nadchodzące zmiany
1.1720w45aDodano świeczki.

Ciekawostki

  • Zachowanie świeczek, przypomina koncepcję wypalonych pochodni planowanych na Halloween Update.
  • Wpisując komendę /setblock ~ ~ ~ minecraft:candle[lit=true,waterlogged=true], pojawi się zapalona świeczka, wokół której jest woda.