Użytkownik:Melwin22/Workspace: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
włóczę się
Nie podano opisu zmian
Linia 16: Linia 16:
Żelazna: 250 użyć<br>
Żelazna: 250 użyć<br>
Diamentowa: 1561 użyć<br>
Diamentowa: 1561 użyć<br>
Netherytowa: 2031 użyć<br>
Netherytowa: 2031 użyć
|odnawialne='''Netherytowa''': Nie<br>
|odnawialne='''Netherytowa''': Nie<br>
'''Pozostałe:''' Tak
'''Pozostałe:''' Tak
Linia 92: Linia 92:
! Przedmiot !! Struktura !! Pojemnik !! Ilość !! Szansa
! Przedmiot !! Struktura !! Pojemnik !! Ilość !! Szansa
|-
|-
|{{ItemLink|Żelazna włócznia}} || {{EnvLink|Wioska}} || Skrzynia narzędziarza || 1 || 41,2%
| rowspan="2" |{{ItemLink|Kamienna włócznia}} || rowspan="2" | {{EnvLink|Podwodne ruiny}} || Skrzynia w małej ruinie || 1 || 28,5%
|-
|-
|{{ItemLink|Żelazna włócznia|Żelazna włócznia|Zaklęta żelazna włócznia}} || {{EnvLink|Miasto Endu}} || Skrzynia || 1 || 13,1%
|Skrzynia w dużej ruinie || 1 || 26,3%
|-
|-
|{{ItemLink|Złota włócznia|Złota włócznia|Zaklęta złota włócznia}} || {{EnvLink|Ruina portalu}} || Skrzynia || 1 || 20,5%
|{{ItemLink|Miedziana włócznia}} || {{EnvLink|Wioska}} || Skrzynia zbrojmistrza || 1 || 30,6%
|-
|-
|{{ItemLink|Diamentowa włócznia}} || {{EnvLink|Ruiny bastionu}} || Zwykła skrzynia || 1 || 6,7%
| rowspan="2" |{{ItemLink|Żelazna włócznia}} || {{EnvLink|Wioska}} || Skrzynia zbrojmistrza || 1 || 22,9%
|-
|-
| rowspan="2" |{{ItemLink|Diamentowa włócznia|Diamentowa włócznia|Zaklęta diamentowa włócznia}} || {{EnvLink|Miasto Endu}} || Skrzynia || 1 || 13,1%
|[[Zakopany skarb]] || Skrzynia || 1 || 16,7%
|-
|-
|{{EnvLink|Ruiny bastionu}} || Skrzynia w stajni hoglinów || 1 || 15%<sup>([[Java Edition|JE]])</sup><br>17%<sup>([[Bedrock Edition|BE]])</sup>
|{{ItemLink|Diamentowa włócznia}} || {{EnvLink|Ruiny bastionu}} || Skrzynia ze skarbem || 1 || 15,2%
|-
| rowspan="2" |{{ItemLink|Diamentowa włócznia|Diamentowa włócznia|Zaklęta diamentowa włócznia}} || {{EnvLink|Miasto Endu}} || Skrzynia || 1 || 12,7%
|-
|{{EnvLink|Ruiny bastionu}} || Skrzynia ze skarbem || 1 || 15,2%
|}
|}


Linia 110: Linia 114:
== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
=== Broń ===
=== Broń ===
Łopaty można także używać jako broni. Tabelka poniżej pokazuje wytrzymałość i obrażenia łopaty zrobionej z poszczególnych materiałów:
Podstawowym zastosowaniem włóczni jest zadawanie obrażeń.
{| class="wikitable" style="text-align:center"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-
|-
Linia 132: Linia 136:
|-
|-
!''Obrażenia ([[Java Edition|JE]])''
!''Obrażenia ([[Java Edition|JE]])''
|{{healthbar|2.5}}
|{{healthbar|1}}
|{{healthbar|2.5}}
|{{healthbar|1}}
|{{healthbar|3.5}}
|{{healthbar|3.5}}
|{{healthbar|4.5}}
|{{healthbar|5.5}}
|{{healthbar|6.5}}
|-
!''Obrażenia ([[Bedrock Edition|BE]])''
|{{healthbar|2}}
|{{healthbar|2}}
|{{healthbar|2}}
|{{healthbar|2}}
|{{healthbar|3}}
|{{healthbar|3}}
|{{healthbar|3}}
|{{healthbar|4}}
|{{healthbar|4}}
|{{healthbar|5}}
|{{healthbar|5}}
|{{healthbar|6}}
|}
|}


Linia 181: Linia 176:
== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|p}}
{{Historia|p}}
{{Historia||1.21.11|snap=25w41a|Dodano włócznie.}}
{{Historia||1.21.11|snap=25w41a|Dodano włócznie wraz z nowym [[zaklęcie]]m ''Szarża'', przeznaczonym tylko dla włóczni.
|''Szarża'' i ''Naprawa'' nie mogą być dodane do tej samej włóczni.}}
{{Historia|||snap=25w42a|Atak włócznie nie może już przenikać solidnych bloków.
|''Szarża'' i ''Naprawa'' mogą być już dodane do tej samej włóczni.}}


{{Historia|bedrock nadchodząca}}
{{Historia|bedrock nadchodząca}}
{{Historia||1.21.130|snap=Preview 1.21.130.20|Dodano włócznie.}}
{{Historia||1.21.130|snap=Preview 1.21.130.20|Dodano włócznie wraz z nowym [[zaklęcie]]m ''Szarża'', przeznaczonym tylko dla włóczni.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}



Wersja z 18:36, 15 paź 2025

Ten artykuł dotyczy treści, które zostaną dodane w najbliższej aktualizacji.
Ten element pojawił się w snapshotach, ale pełna aktualizacja zawierająca te treści nie została jeszcze wydana.
W każdej chwili zawarte w tym artykule informacje mogą się zmienić!
Melwin22







Typ

Broń

Wytrzymałość

Złota: 32 użycia
Drewniana: 59 użyć
Kamienna: 131 użyć
Miedziana: 190 użyć
Żelazna: 250 użyć
Diamentowa: 1561 użyć
Netherytowa: 2031 użyć

Odnawialne

Netherytowa: Nie
Pozostałe: Tak

Możliwość grupowania

Nie

Rzadkość

Pospolita


Włócznia (ang. Spear) – nadchodząca broń. Zadaje tym większe obrażenia, im szybciej porusza się gracz/mob, który ją trzyma.

Otrzymywanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Patyki
+
Deski




















Patyki
+
Bruk/
czernit/
łupkowy bruk












Patyki
+
sztabka miedzi










Patyki
+
sztabka żelaza










Patyki
+
sztabka złota










Patyki
+
diament










Ulepszanie

Składniki Receptura ulepszania
Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie) +
Diamentowa włócznia +
Sztabka netherytu
Ulepsz sprzętSzablon kowalski (Netherytowe ulepszenie)




Naturalne generowanie

Przedmiot Struktura Pojemnik Ilość Szansa
ItemCSS.png/1171 Kamienna włócznia EnvCSS.png/83 Podwodne ruiny Skrzynia w małej ruinie 1 28,5%
Skrzynia w dużej ruinie 1 26,3%
ItemCSS.png/1172 Miedziana włócznia EnvCSS.png/47 Wioska Skrzynia zbrojmistrza 1 30,6%
ItemCSS.png/1173 Żelazna włócznia EnvCSS.png/47 Wioska Skrzynia zbrojmistrza 1 22,9%
Zakopany skarb Skrzynia 1 16,7%
ItemCSS.png/1175 Diamentowa włócznia EnvCSS.png/96 Ruiny bastionu Skrzynia ze skarbem 1 15,2%
ItemCSS.png/1175 Zaklęta diamentowa włócznia EnvCSS.png/53 Miasto Endu Skrzynia 1 12,7%
EnvCSS.png/96 Ruiny bastionu Skrzynia ze skarbem 1 15,2%

Moby

Zombie i posuchy mogą upuścić żelazną włócznię, a pigliny i zzombifikowane pigliny - złotą włócznię, jeśli się z nią odrodzili, po zabiciu przez gracza. Szansa na upuszczenie włóczni wynosi 8,5% bez użycia Grabieży i wzrasta do 11,5% przy Grabieży III.

Zastosowanie

Broń

Podstawowym zastosowaniem włóczni jest zadawanie obrażeń.

Materiał ItemCSS.png/1170 Drewniana ItemCSS.png/1174 Złota ItemCSS.png/1171 Kamienna ItemCSS.png/1172 Miedziana ItemCSS.png/1173 Żelazna ItemCSS.png/1175 Diamentowa ItemCSS.png/1176 Netherytowa
Wytrzymałość 59 32 131 190 250 1561 2031
Obrażenia (JE)

Zaklinanie

Wszystkie typy włóczni można zakląć w stole do zaklinania lub na kowadle. Mogą otrzymywać następujące zaklęcia:

  • Tylko jedno spośród: Ostrość, Pogromca nieumarłych, Zmora stawonogów
  • Szarża
  • Grabież
  • Zaklęty ogień
  • Odrzut
  • Niezniszczalność
  • Naprawa
  • Klątwa znikania

Naprawianie

Wszystkie wytwarzalne rodzaje włóczni można naprawiać w kowadle tym samym materiałem, z którego zostały wytworzone. Ponadto włócznie netherytowe można naprawiać sztabką netherytu.

Przetapianie

Składniki Wejście → Wyjście
Żelazna, złota,
lub miedziana włócznia










2

2

Drewniana włócznia może służyć jako paliwo, przetapiając 1 przedmiot.

Historia

Nadchodzące zmiany
1.21.1125w41aDodano włócznie wraz z nowym zaklęciem Szarża, przeznaczonym tylko dla włóczni.
Szarża i Naprawa nie mogą być dodane do tej samej włóczni.
25w42aAtak włócznie nie może już przenikać solidnych bloków.
Szarża i Naprawa mogą być już dodane do tej samej włóczni.
Nadchodzące zmiany w Bedrock Edition
1.21.130Preview 1.21.130.20Dodano włócznie wraz z nowym zaklęciem Szarża, przeznaczonym tylko dla włóczni.