View at: Szablon:Przedmioty/zawartość [edytuj]
Zaklęta książka: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
d Bot: Adding ja:エンチャントの本. |
Dodałem nagłówek i tabele z ksiegami "Zaklęcia ksiąg" |
||
| Linia 10: | Linia 10: | ||
'''Zaklęta książka''' jest elementem, który pozwala graczom na dodanie zaklęcia do broni, narzędzi lub zbroi, łącząc książkę z jednym z w/w elementem w [[Kowadło|kowadle]]. Gracz będzie mógł stworzyć taką zaklętą książkę na [[Stół do zaklęć|stole do zaklęć]]. Książka lekko się jarzy i ma czerwoną wstążkę. Można też z rzadkością znaleźć ją w lochach, czasami z niedostępnymi zaklęciami. | '''Zaklęta książka''' jest elementem, który pozwala graczom na dodanie zaklęcia do broni, narzędzi lub zbroi, łącząc książkę z jednym z w/w elementem w [[Kowadło|kowadle]]. Gracz będzie mógł stworzyć taką zaklętą książkę na [[Stół do zaklęć|stole do zaklęć]]. Książka lekko się jarzy i ma czerwoną wstążkę. Można też z rzadkością znaleźć ją w lochach, czasami z niedostępnymi zaklęciami. | ||
== Zaklęcia ksiąg == | |||
W grze od [[Historia wersji/Nieoficjalne wersje|snapshota 15w51b]] jest obecnie 28 zaklętych ksiąg, poniżej przedstawimy nazwy i opis księgi. | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Nazwa !! Opis | |||
|- | |||
| Ochrona || Zwiększa ochronę przed na przykład eksplozją, atakiem [[Gracz|graczy]] lub [[Moby|mobów]], czyli zmniejszy obrażenia. | |||
|- | |||
| Odporność na ogień || Uodparnia [[Gracz|gracza]] na ogień, czyli jak [[Gracz|gracz]] założy na siebie zbroję z tym działaniem i wejdzie do [[Lawa|lawy]], nic mu się nie stanie. | |||
|- | |||
| Powolne opadanie || Jeżeli [[Gracz|gracz]] założy buty z tym działaniem i skoczy z dużej wysokości, od upadku zadane mu będzie mniej obrażeń. | |||
|- | |||
| Ochrona przed wybuchem || Redukuje uderzenie eksplozji w [[Gracz|gracza]], jeśli gracz założył zbroję. | |||
|- | |||
| Ochrona przed pociskami || Zwiększa redukowanie pocisków, czyli [[Strzała|strzał]]. | |||
|- | |||
| Oddychanie || Od tej chwili, gdy [[Gracz|gracz]] założy zbroję dłużej oddycha pod [[Woda|wodą]] i otrzymuje mniej obrażeń, gdy utonie. | |||
|- | |||
| Wydajność pod wodą || Dzięki temu działaniowi [[Gracz|gracz]] szybciej kopie lub niszczy pod [[Woda|wodą]]. | |||
|- | |||
| Ciernie || Dzięki nim atakujący na przykład [[Zombie|Zombie]] gdy nas zaatakuje odrzuci się od nas. | |||
|- | |||
| Głębinowy wędrowiec || Przez te działanie idziemy szybciej pod [[Woda|wodą]]. | |||
|- | |||
| Frost Walker (1.9) || Dzięki Frost Walker mamy możliwość chodzenia nad [[Woda|wodą]]. Po wejściu w [[Woda|wodę]], [[Woda|woda]] zamraża się w lód. | |||
|- | |||
| Ostrość || Zadaje więcej obrażeń przeciwnikowi. | |||
|- | |||
| Pogromca nieumarłych || Zwiększa zadane obrażenia nieumarłym ([[Moby|Zombie, Szkielety, świnie - zombie]]) | |||
|- | |||
| Zmora stawonogów || Zadaję więcej obrażeń stawonogom ([[Moby|Pająki, (jaskiniowe), Rybiki cukrowe]]) | |||
|- | |||
| Odrzut || Za pomocą odrzutu wyrzucimy [[Gracz|gracza]] lub [[Moby|moba]] dalej. | |||
|- | |||
| Zaklęty ogień || Dzięki zaklętemu ogniowi możemy palić [[Moby|moby]] i [[Gracz|gracze]] atakując. | |||
|- | |||
| Grabież || Grabież zwiększa wypadanie przedmiotów z [[Moby|potworów]]. | |||
|- | |||
| Moc || Moc jest dostępna tylko na łuk. Zadaję dodatkowe obrażenia. | |||
|- | |||
| Uderzenie || Znowu na łuk, tylko że odrzuca [[Moby|moby]] dalej niż zwykle. | |||
|- | |||
| Płomień || Dzięki nim [[Moby|potwory]] się palą. Tak samo co zaklęty ogień, tylko że na łuk. | |||
|- | |||
| Nieskończoność || Daje nieskończoność [[Strzała|strzał]] z jedną [[Strzała|strzałą]] w ekwipunku. Przydatne na [[Smok Kresu|Smoka Kresu]], lub [[Wither|Withera]]. | |||
|- | |||
| Wydajność || To jest to samo co Wydajność pod [[Woda|wodą]], tylko na lądzie. Szybciej kopie surowce, szybkość kopania zależy też od rodzaju kilofu. | |||
|- | |||
| Jedwabny dotyk || Dzięki niemu narzędzie wydobywuje przedmioty, których nie można zdobyć za pomocą narzędzia bez zaklęcia. | |||
|- | |||
| Niezniszczalność || Zwiększa wytrzymałość przedmiotu na dłużej. | |||
|- | |||
| Szczęście || Szczęście może zdobyć więcej [[Bloki|bloków]] do wydobycia. | |||
|- | |||
| Morska fortuna || Morska fortuna dodaje szanse na złowienie cennych surowców, [[Bloki|bloków]]. | |||
|- | |||
| Przynęta || Zwiększa szanse na złowienie [[Ryba|ryby]]. | |||
|- | |||
| Mending (1.9) || Dodaje możliwość naprawiania przedmiotów kulami doświadczenia (wymagane trzymanie uszkodzonego przedmiotu). | |||
|} | |||
== Niezamierzona funkcjonalność (12w49a) == | == Niezamierzona funkcjonalność (12w49a) == | ||
Wersja z 20:56, 8 sty 2016
| Artykuł Zaklęta książka jest krótki. Możesz pomóc, poszerzając go.
|
Zaklęta książka jest elementem, który pozwala graczom na dodanie zaklęcia do broni, narzędzi lub zbroi, łącząc książkę z jednym z w/w elementem w kowadle. Gracz będzie mógł stworzyć taką zaklętą książkę na stole do zaklęć. Książka lekko się jarzy i ma czerwoną wstążkę. Można też z rzadkością znaleźć ją w lochach, czasami z niedostępnymi zaklęciami.
Zaklęcia ksiąg
W grze od snapshota 15w51b jest obecnie 28 zaklętych ksiąg, poniżej przedstawimy nazwy i opis księgi.
| Nazwa | Opis |
|---|---|
| Ochrona | Zwiększa ochronę przed na przykład eksplozją, atakiem graczy lub mobów, czyli zmniejszy obrażenia. |
| Odporność na ogień | Uodparnia gracza na ogień, czyli jak gracz założy na siebie zbroję z tym działaniem i wejdzie do lawy, nic mu się nie stanie. |
| Powolne opadanie | Jeżeli gracz założy buty z tym działaniem i skoczy z dużej wysokości, od upadku zadane mu będzie mniej obrażeń. |
| Ochrona przed wybuchem | Redukuje uderzenie eksplozji w gracza, jeśli gracz założył zbroję. |
| Ochrona przed pociskami | Zwiększa redukowanie pocisków, czyli strzał. |
| Oddychanie | Od tej chwili, gdy gracz założy zbroję dłużej oddycha pod wodą i otrzymuje mniej obrażeń, gdy utonie. |
| Wydajność pod wodą | Dzięki temu działaniowi gracz szybciej kopie lub niszczy pod wodą. |
| Ciernie | Dzięki nim atakujący na przykład Zombie gdy nas zaatakuje odrzuci się od nas. |
| Głębinowy wędrowiec | Przez te działanie idziemy szybciej pod wodą. |
| Frost Walker (1.9) | Dzięki Frost Walker mamy możliwość chodzenia nad wodą. Po wejściu w wodę, woda zamraża się w lód. |
| Ostrość | Zadaje więcej obrażeń przeciwnikowi. |
| Pogromca nieumarłych | Zwiększa zadane obrażenia nieumarłym (Zombie, Szkielety, świnie - zombie) |
| Zmora stawonogów | Zadaję więcej obrażeń stawonogom (Pająki, (jaskiniowe), Rybiki cukrowe) |
| Odrzut | Za pomocą odrzutu wyrzucimy gracza lub moba dalej. |
| Zaklęty ogień | Dzięki zaklętemu ogniowi możemy palić moby i gracze atakując. |
| Grabież | Grabież zwiększa wypadanie przedmiotów z potworów. |
| Moc | Moc jest dostępna tylko na łuk. Zadaję dodatkowe obrażenia. |
| Uderzenie | Znowu na łuk, tylko że odrzuca moby dalej niż zwykle. |
| Płomień | Dzięki nim potwory się palą. Tak samo co zaklęty ogień, tylko że na łuk. |
| Nieskończoność | Daje nieskończoność strzał z jedną strzałą w ekwipunku. Przydatne na Smoka Kresu, lub Withera. |
| Wydajność | To jest to samo co Wydajność pod wodą, tylko na lądzie. Szybciej kopie surowce, szybkość kopania zależy też od rodzaju kilofu. |
| Jedwabny dotyk | Dzięki niemu narzędzie wydobywuje przedmioty, których nie można zdobyć za pomocą narzędzia bez zaklęcia. |
| Niezniszczalność | Zwiększa wytrzymałość przedmiotu na dłużej. |
| Szczęście | Szczęście może zdobyć więcej bloków do wydobycia. |
| Morska fortuna | Morska fortuna dodaje szanse na złowienie cennych surowców, bloków. |
| Przynęta | Zwiększa szanse na złowienie ryby. |
| Mending (1.9) | Dodaje możliwość naprawiania przedmiotów kulami doświadczenia (wymagane trzymanie uszkodzonego przedmiotu). |
Niezamierzona funkcjonalność (12w49a)
- Zaklęte książki w snapshocie 12w49a mogły być używane do przedmiotów, do których ich używanie nie powinno być możliwe, np. można zaklinać bloki. Takie "zaklinanie wszystkiego" to bug[1], który w przyszłości zostanie naprawiony. Ta sekcja zawiera konsekwencje użycia zaklętych książek na przedmiotach, które do tego nie służą. Ich zamierzone użycie nie daje takich skutków.
- Zaklęte książki działają tylko na niezaklętych przedmiotach.
- Zaklęte książki nie działają na stackach. Potem przedmioty nie stackują się z tymi samymi przedmiotami o innym zaklęciu lub bez niego.
- Zenchantowanie strzał (np. na Knockback) nie daje żadnych dodatkowych efektów dla siły łuku.
- Niektóre zaklęcia, jak Płomień i Moc, nie działają na normalnych przedmiotach i śnieżkach.
- Wydajność i Jedwabny dotyk działają tylko na przedmiotach, z których możesz otrzymać drop, więc blok ziemi z Wydajnością V nie działa na kamieniu, a na drewnie - tak.
- Fortuna nie działa na nożycach.
- Opróżnienie wiaderka usuwa z niego zaklęcie. Położony blok też traci zaklęcie.
- Motyka zaklęta na Niezniszczalność starcza na znacznie dłużej.
- Respiracja działa na dynię, założoną na głowę.
Historia
| Pełna wersja | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 24 listopada 2012 | Dinnerbone na Mineconie 2012 powiedział, że chciał dodać sposób zaklinania przedmiotów na kowadle przy użyciu papieru. | ||||
| 6 grudnia 2012 | Dinnerbone opublikował obrazek zaklnania diamentowego miecza przy użyciu zaklętej książki z Grabieżą II za 6 poziomów.[2] | ||||
| 1.4.6 | 12w49a | Dodano zaklęte książki. | |||
| 12w50a | W trybie survivalu, zaklęte książki mogą zostać użyte na ograniczonych rodzajach przedmiotów. W trybie kreatywnym, nadal mogą zostać użyte na każdym przedmiocie. Stwierdzono, że funkcjonalność w trybie kreatywnym jest zamierzona.[3][4] | ||||
| Osadnicy z profesją bibliotekarza sprzedają zaklęte książki. | |||||
| Zaklęte książki generują się w lochach, tunelach kopalni, twierdzach i skrzyniach w wiosce. | |||||
| 1.4.6 Pre-release | Zaklęte książki zostały dodane do listy przedmiotów w trybie kreatywnym. | ||||
| 1.5.1 | 13w11a | Zaklęte książki z tym samym poziomem zaklęcia mogą zostać połączone dając wyższy jego poziom. | |||
| 1.7.2 | 13w36a | Można zdobyć zaklęte książki poprzez łowienie. | |||
| 1.7.1 | 13w39a | Zaklęte książki mogą zawierać kilka zaklęć. | |||
Galeria
-
Pierwszy obrazek Dinnerbone'a przedstawiający zaklętą książkę.
