Utwardzone błoto: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Stworzenie artykułu o utwardzonym błocie
 
ProBot (dyskusja | edycje)
d Robot przeniósł strony z pt:Barro seco do pt:Barro Seco
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Blok
{{Blok
|wygląd=Utwardzone błoto JE1 BE1.png
|typ=Budowlany
|typ=Budowlany
|fizyka=Nie
|fizyka=Nie
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
|światło=Nie
|światło=Nie
|opórtnt=3
|palność=Nie
|palność=Nie
|narzędzie=Kilof
|narzędzie=Kilof
Linia 10: Linia 10:
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
}}
}}
'''Utwardzone błoto''' (ang. ''Packed Mud'') – blok tworzony z [[Błoto|błota]] i [[Pszenica|pszenicy]] służący do tworzenia [[Błotne cegły|błotnych cegieł]].
'''Utwardzone błoto''' (ang. ''Packed Mud'') – blok tworzony z [[Błoto|błota]] i [[Pszenica|pszenicy]] służący do tworzenia [[Błotne cegły|błotnych cegieł]].


==Otrzymywanie==
== Otrzymywanie ==
=== Wydobywanie ===
Utwardzone błoto można wydobyć każdym narzędziem, aczkolwiek użycie [[kilof]]a spowoduje szybsze wydobycie bloku.
{{Wydobywanie|Utwardzone błoto|Kilof|horyzontalny=1}}


===Wytwarzanie===
=== Wytwarzanie ===
Utwardzone błoto tworzy się z [[Błoto|błota]] i [[Pszenica|pszenicy]].
{| class="wikitable"
{| class="fandom-table"
!'''Składniki'''
!'''Składniki'''
!'''Wytwarzanie'''
!'''Wytwarzanie'''
|- style="text-align:center"
|- style="text-align:center"
|[[Błoto]]<br>+ <br>[[Pszenica]]
|[[Błoto]]<br>+ <br>[[Pszenica]]
|{{Grid/Crafting Table|B2=Błoto |C2=Pszenica |Output=Utwardzone błoto}}
|{{Grid/Crafting Table
|B2=Błoto |C2=Pszenica
|Output=Utwardzone błoto
|nieokreślona=1
}}
|}
|}


===Wydobywanie===
=== Naturalne generowanie ===
Utwardzone błoto można wydobyć każdym narzędziem. Najlepiej jednak użyć [[Kilof|kilofa]].
Utwardzone błoto generuje się w niektórych pomieszczeniach w [[Ruiny szlaku|ruinach szlaku]].
 
===Niszczenie===


== Zastosowanie ==
=== Wytwarzanie ===
Głównym zastosowaniem utwardzonego błota jest konstruowanie błotnych cegieł.
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
!Blok
!Twardość
!Narzędzie
! colspan="7" |Czas wydobycia (w sekundach)*
|-
| rowspan="2" |{{BlockSprite|?}} '''Utwardzone błoto'''
| rowspan="2" |1
| rowspan="2" style="text-align:center" |[[Plik:Kilof.png|alt=Kilof|link=Kilof]]
|Brak
|Drewniany
|Kamienny
|Żelazny
|Diamentowy
|Netherytowy
|Złoty
|-
|{{tc|Tak|1,5}}
|{{tc|Tak|0,75}}
|{{tc|Tak|0,4}}
|{{tc|Tak|0,25}}
|{{tc|Tak|0,2}}
|{{tc|Tak|0,2}}
|{{tc|Tak|0,15}}
|}
<nowiki>*</nowiki>czas liczony dla niezaklętych narzędzi
==Zastosowanie==
===Wytwarzanie===
Głównym zastosowaniem utwardzonego błota jest konstruowanie błotnych cegieł.
{| class="fandom-table"
!'''Składniki'''
!'''Składniki'''
!'''Wytwarzanie'''
!'''Wytwarzanie'''
|- style="text-align:center"
|- style="text-align:center"
|'''[[Utwardzone błoto]]'''
|'''[[Utwardzone błoto]]'''
|{{Grid/Crafting Table|B1=Utwardzone błoto|C1=Utwardzone błoto |B2=Utwardzone błoto |C2=Utwardzone błoto |Output=Błotne cegły,4}}
|{{Grid/Crafting Table
|B1=Utwardzone błoto |C1=Utwardzone błoto
|B2=Utwardzone błoto |C2=Utwardzone błoto
|Output=Błotne cegły,4
}}
|}
|}


==Wartości danych==
== Wartości danych ==
 
=== ID ===
===ID===
''[[Java Edition]]'':
''[[Java Edition]]'':
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Linia 79: Linia 57:
!Klucz tłumaczenia
!Klucz tłumaczenia
|-
|-
|{{BlockSprite|packed-mud}} Utwardzone błoto
|{{BlockSprite|utwardzone-błoto}} Utwardzone błoto
|<code>packed_mud</code>
|<code>packed_mud</code>
|<code>mineable/pickaxe</code>
|<code>mineable/pickaxe</code>
Linia 93: Linia 71:
!Klucz tłumaczenia
!Klucz tłumaczenia
|-
|-
|{{BlockSprite|packed-mud}} Utwardzone błoto
|{{BlockSprite|utwardzone-błoto}} Utwardzone błoto
|<code>packed_mud</code>
|<code>packed_mud</code>
|Blok,<br>Przedmiot
|Blok,<br>Przedmiot
Linia 101: Linia 79:


== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|Pełna wersja}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.19|snap=22w11a|[[Plik:Utwardzone błoto JE1 BE1.png|32px]] Dodano utwardzone błoto.}}
{{Historia||1.19|snap=22w11a|[[Plik:Utwardzone błoto JE1 BE1.png|32px]] Dodano utwardzone błoto.}}
{{Historia||1.20|snap=23w16a|Od teraz utwardzone błoto generuje się w [[ruiny szlaku|ruinach szlaku]].}}


{{Historia|Bedrock}}
{{Historia|Bedrock}}
{{Historia||1.19.0|snap=beta 1.19.0.20|[[Plik:Utwardzone błoto JE1 BE1.png|32px]] Dodano utwardzone błoto.}}
{{Historia||1.19.0|snap=beta 1.19.0.20|[[Plik:Utwardzone błoto JE1 BE1.png|32px]] Dodano utwardzone błoto.}}
{{Historia||1.20.0|snap=Preview 1.20.0.22|Od teraz utwardzone błoto generuje się w [[ruiny szlaku|ruinach szlaku]].}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}
{{Bloki}}


[[de:Fester Schlamm]]
[[de:Fester Schlamm]]
[[en:Packed Mud]]
[[en:Packed Mud]]
[[es:Adobe]]
[[es:Adobe]]
[[fr:Terre crue]]
[[ja:固めた泥]]
[[ja:固めた泥]]
[[ko:단단한 진흙]]
[[lzh:夯泥]]
[[lzh:夯泥]]
[[pt:Barro seco]]
[[pt:Barro Seco]]
[[ru:Уплотнённая грязь]]
[[ru:Уплотнённая грязь]]
[[uk:Спресоване багно]]
[[uk:Спресоване багно]]
[[zh:泥坯]]
[[zh:泥坯]]

Aktualna wersja na dzień 23:32, 4 gru 2025

Utwardzone błoto

Typ

Budowlany

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

3

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64


Utwardzone błoto (ang. Packed Mud) – blok tworzony z błota i pszenicy służący do tworzenia błotnych cegieł.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Utwardzone błoto można wydobyć każdym narzędziem, aczkolwiek użycie kilofa spowoduje szybsze wydobycie bloku.

Blok BlockCSS_new.png/2051 Utwardzone błoto
Twardość 1
Narzędzie ItemCSS.png/471
Czas wydobycia (sekundy)[FN 1]
Domyślne 1.5
BlockCSS_new.png/1313 Drewniany 0.75
BlockCSS_new.png/1140 Kamienny 0.4
ItemCSS.png/707 Miedziany 0.3
ItemCSS.png/568 Żelazny 0.25
ItemCSS.png/557 Diamentowy 0.2
ItemCSS.png/689 Netherytowy 0.2
ItemCSS.png/564 Złoty 0.15
  1. Czasy nie biorą pod uwagę zaklęć, efektów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.

Wytwarzanie

Składniki Wytwarzanie
Błoto
+
Pszenica










Naturalne generowanie

Utwardzone błoto generuje się w niektórych pomieszczeniach w ruinach szlaku.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Głównym zastosowaniem utwardzonego błota jest konstruowanie błotnych cegieł.

Składniki Wytwarzanie
Utwardzone błoto




4






Wartości danych

ID

Java Edition:

Nazwa ID bloku Tagi bloku Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/2051 Utwardzone błoto packed_mud mineable/pickaxe block.minecraft.packed_mud

Bedrock Edition:

Nazwa ID bloku Forma ID przedmiotu Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/2051 Utwardzone błoto packed_mud Blok,
Przedmiot
packed_mud tile.packed_mud.name

Historia

Pełna wersja
1.1922w11a Dodano utwardzone błoto.
1.2023w16aOd teraz utwardzone błoto generuje się w ruinach szlaku.
Bedrock Edition
1.19.0beta 1.19.0.20 Dodano utwardzone błoto.
1.20.0Preview 1.20.0.22Od teraz utwardzone błoto generuje się w ruinach szlaku.