Easter Eggi
Easter eggi – różnego rodzaju nawiązania do rzeczywistości (również wirtualnej) zamieszczane przez twórców w swoich produkcjach. Mają najczęściej akcent humorystyczny.
Święta edytuj
Ten element dotyczy wyłącznie Java Edition. |
Prima Aprilis 2011 edytuj
Zablokowana skrzynia była naturalnie pojawiającym się blokiem w ramach żartu Notcha na Prima Aprilis 2011. Po otwarciu tej skrzynki pojawiała się wiadomość, mówiąca, że do zobaczenia zawartości skrzyni potrzebny jest Klucz Steve Co. (nawiązanie do gry Team Fortress 2), oraz że można kupić takie w sklepie Minecraft.
W sklepie Minecraft było wiele Easter eggów, np.
- Kliknięcie przycisku „Przejdź do kasy” uruchomiło „krzykacz” (ang. screamer), w którym „welociraptor” z filmu Jurassic Park warczał głośno i leciał po ekranie. Po kliknięciu przycisk „Kontynuuj” również zmienił swoją wyświetlaną nazwę na „Fiddlesticks!!!1”.
Halloween edytuj
31 października zombie i szkielety pojawiają się z wykrawanymi dyniami i dyniowymi latarniami na głowach. Jedynym splashem wyświetlanym w menu głównym jest „OOoooOOOoooo! Spooky!”.
Boże Narodzenie edytuj
Od 24 do 26 grudnia wszystkie skrzynie mają zmienione tekstury na świąteczne prezenty.
Prima Aprilis 2013 edytuj
W Prima Aprilis 2013 roku (między wersjami 1.5 a 1.6) Mojang wydał primaaprilisową wersję 2.0. Dodano w niej kilkanaście nowości. Większość nowości oczywiście była absurdalna, ale co ciekawe, dodano wtedy blok węgla, który został potem oficjalnie dodany w wersji 1.6.1 oraz barwione szkło, które także zostało potem oficjalnie dodane, ale dopiero w wersji 1.7.2.
Prima Aprilis 2014 edytuj
W 2014 roku podczas Prima Aprilis wszystkie skórki graczy zostały zastąpione przez skórki osadników. Zastapione zostały także wszystkie dźwięki w grze na te z paczki zasobów stworzoną przez Element Animation. Mojang dodał również muzykę z Minecrafta przerobioną na głosy osadników.
Dodatkowo, na stronie Mojang pojawiła się wiadomość o następującej treści (przetłumaczona):
„Długonosi Mieszkańcy Wiosek, dodani w wersji gry Beta 1.9 zaczęli żyć własnym życiem! Przejęli nasze serwery ze skórkami oraz sieć dostarczającą zasoby, dlatego nie możecie zmieniać swoich skórek, dopóki nie naprawimy tego problemu. Desperacko próbujemy wyciągać wszystkie kable i wtyczki, ale najwyraźniej musimy przygotować się na nowe rządy - rządy wszech panujących osadników. Boże dopomóż! // Minecraft Team”
Prima Aprilis 2015 edytuj
W 2015 roku Mojang wydało snapshot 15w14a, który miał być wersją testową wersji Minecraft 1.10: miłość i przytulasy.
Prima Aprilis 2016 edytuj
W 2016 roku Mojang wydało wersję 1.RV-Pre1. Dodano w niej Smarter Watch, Ankle Monitor, Reality Vision i ładowarkę USB.
Prima Aprilis 2017 edytuj
Reklama sprzętu Mine & Craft.
Pierwszy Prima Aprilis, który nie wprowadził nowej wersji do gry.
Prima Aprilis 2018 edytuj
Domyślne tekstury w Java Edition zostały zastąpione ich 8-bitowymi wersjami.[1] Tego dnia, były również widoczne następujące splashe:
- Cleaner!
- Simplified!
- Perfected!
- Art directed! (by robots)
- Machine learned textures!
- Not blurry!
- Not bubbly!
- Not cartoony!
- Photo realistic!
- Hand painted!
Poprzednie tekstury zostały przywrócone krótko przed drugim dniem kwietnia.
-
Kilkanaście przykładowych tekstur
-
Wioska
-
Menu główne przedstawiające splash
-
Wygląd świata w primaaprilisowych teksturach
Prima Aprilis 2019 edytuj
Pierwszego kwietnia 2019 roku Mojang AB wydało wersję Minecraft 3D Shareware v3.14, której celem miało to przypominać starą wersję gry. Dodano do niej wiele różnych rzeczy i nowych elementów.
10 urodziny Minecrafta edytuj
W 10 rocznicę powstania gry, 17 maja 2019 roku, ciasta miały na sobie liczbę „10”.
Prima Aprilis 2020 edytuj
Pierwszego kwietnia 2020 roku Mojang AB wydało snapshot 20w14∞, który wprowadzał do gry „nieskończoną zawartość” pod postacią 2 147 483 648 losowo generowanych wymiarów.
Prima Aprilis 2021 edytuj
1 kwietnia 2021 roku na stronie Minecrafta pojawił się artykuł o produkcie zwanym Minecraft Plus!. Jest to zbiór wygaszaczy ekranu związanych z Minecraftem, który nawiązuje do pakietów Microsoft Plus! dla starych systemów Windows, które zawierały między innymi właśnie dodatkowe wygaszacze ekranu.
Podobnie jak w 2017 nie wprowadza nowej wersji do gry, która normalnie wyszłaby 1 kwietnia.
Prima Aprilis 2022 edytuj
1 kwietnia 2022 roku Mojang wydało snapshot 22w13oneBlockAtATime, w którym można było podnosić bloki a nie przedmioty bloków.
Prima Aprilis 2023 edytuj
Od 31 marca do 4 kwietnia 2023 roku w Launcherze Minecrafta wyświetlały się płomienie, które można było gasić, najeżdżając na nie kursorem. Do Launchera dodano też powiązaną z tym opcję: „FIRE Start/FIRE Put Out”. Opcja „FIRE Start” rozpoczynała wyświetlanie płomieni, wydając dźwięk krzesania ognia, a funkcja „FIRE Put Out” usuwała płomienie, wydając przy tym dźwięk wylewania wody z wiadra. Przy opcji „FIRE Start/FIRE Put Out” znajdowała się też opcja wyciszenia tych dźwięków.
Pierwszego kwietnia 2023 roku Mojang Studios wydało 23w13a_or_b, czyli inaczej Vote Update. Można było w tym snapshocie głosować na różne rzeczy takie jak zmienianie koloru nieba, trawy, wody i światła, ale też pozwalało na dodanie nowych bloków, stworzenie bloków powietrza (ze szklanych butelek). Był tam nowy wymiar, czyli Księżyc. Powierzchnia tego wymiaru była stworzona z sera i na nim występowały księżycowe krowy. Oprócz tego można było stworzyć portal do nieba.
Tekstury edytuj
Strażnik edytuj
W nieużywanym miejscu tekstur strażnika i prastrażnika znajduje się napis „jeb”. Jest to ukryty podpis Jeba.
Stojak na zbroję edytuj
W prawym dolnym rogu pliku tekstury stojaka znajduje się słowo „Searge”. Jest to podpis Searga, który stworzył stojak na zbroję.
Zombie pigman edytuj
W nieużywanym miejscu tekstur zombie pigmana znajduje się napis „THX XAPHOBIA”. Jest to ukryte podziękowanie od Notcha dla twórcy tekstury, XaPhobia („Thx.” – „thanks”, czyli „dziękuję”).
Splashe edytuj
Nigdy nie wyświetlany tekst edytuj
W pliku ze splashami znajduje się linijka z tekstem (przetłumaczone) „Ta wiadomość nigdy nie wyświetli się w menu gry, czy to nie dziwne?”. To jedyny tekst z tego pliku, który się nie pojawia. Jeżeli jest to jedyny splash w pliku, gra zepsuje się.
missingno edytuj
Jeśli plik ze splashami zostanie usunięty, w menu będzie wyświetlał się tylko tekst „missingno”, który jest nawiązaniem do zepsutego pokemona z gry Pokémon Red i Blue oraz kiedyś Yellow.
Urodziny Notcha edytuj
1. czerwca (urodziny Notcha) jedynym tekstem, który się wyświetlał do wersji 1.8.5, jest „Happy Birthday, Notch!” (Wszystkiego najlepszego, Notch!). Splash został usunięty, kiedy Notch przestał pracować dla Mojangu.
Świąteczne splashe
Różne splashe są wyświetlane w świąteczne dni takie jak (przetłm.) „Szczęśliwego nowego roku!” 1 stycznia czy „Wesołych świąt!” w dni Bożego Narodzenia. Pokazują się one raz w roku.
Nawiązanie do GTA:San Andreas edytuj
Jeden ze splashy wyświetla napis „Follow the train,CJ!”. Jest to oczywiste nawiązanie do gry GTA:San Andreas.
Nazwy edytuj
Easter eggi związane z nazwami graczy i mobów.
Śmierć Notcha edytuj
Dawniej po śmierci Notcha poza jego ekwipunkiem wypadało także dodatkowe jabłko. Zostało to usunięte, kiedy jabłka zaczęły wypadać ze znikających liści.
Moby do góry nogami edytuj
“ | Wszystko co nazywa się jak ja w Minecraft jest do góry nogami, i ja również | „ |
—Dinnerbone na Twitterze |
Nazywając jakiegokolwiek moba (od wersji 1.6) „Dinnerbone” lub „Grumm”, zostanie on wywrócony do góry nogami.
Tęczowe owce edytuj
Nazywając jakąkolwiek owcę „jeb_”, wełna na jej ciele zacznie zmieniać kolory. Jest to jednak zabieg wyłącznie wizualny – po ostrzyżeniu owcy wełna będzie miała oryginalny kolor.
Króliki „Toast” edytuj
Nazwanie królika znacznikiem z nazwą „Toast” ustawi mu unikalną skórkę, niedostępną naturalnie.
Obrońca „Johnny” edytuj
Po nazwaniu obrońcy znacznikiem z nazwą „Johnny”, ten będzie agresywny do wszystkich mobów z wyjątkiem przywoływaczy, rozbójników oraz innych obrońców. Jest to nawiązanie do filmu „Lśnienie”.
Launcher edytuj
Animacja moba edytuj
W prawym dolnym rogu Launchera wyświetla się co jakiś czas animacja pojawienia jakiegoś moba. [piąta wersja Launchera]
Zmiany w wersji edytuj
Co kilka wersji, w spisie zmian w danej aktualizacji, na samym końcu, będzie punkt „Removed Herobrine”, czyli „Usunięto Herobrine'a”. Jest to nawiązanie do legendy krążącej wśród graczy o tajemniczej istocie odwiedzającej światy graczy. Ostatni raz taki żart pojawił się w spisie zmian aktualizacji 1.15.1. Jest w tym jednak trochę prawdy, ponieważ w wersji Beta 1.6.6 usunięto część kodu człowieka, a w Beta 1.8 całkowicie usunięto możliwość przywołania go. Notch przy okazji tych zmian do changelogu dodał opisywany tutaj punkt.
Inne edytuj
Minceraft edytuj
Jest 0,01% szans na to, że zamiast „MINECRAFT” w menu głównym wyświetli się napis „MINCERAFT”, a w crash logu można spotkać wiadomość, która również ma 0,01% szans na wyświetlenie: „Wypróbuj naszą siostrzaną grę, Minceraft!”.
Płyta 11 edytuj
Po odtworzeniu przekonwertowanego pliku z muzyką płyty 11 i otwarciu go w programie do analizy widma pod koniec muzyki (ok. 1:02) ukaże się jakaś twarz. Następnie po 3 sekundach pojawi się napis „12418”. Liczba jest podpisem twórcy ścieżki dźwiękowej C418 („12” to heksadecymalne „C”).
Nawiązanie do gry Portal edytuj
Zanim wprowadzono postępy, w snapshocie 17w13a do wersji 1.12, to istniało osiągnięcie „Kłamstwo”. Nawiązywało ono do gry Portal i popularnego tekstu „Ciasto jest kłamstwem”.
Nawiązanie do gry Pokémon GO edytuj
W wersji 1.11.2 dodano splashe „You're going too fast!” i „Should not be played while driving”. Są to oczywiste nawiązania do limitów prędkości w Pokémon GO.
Zmodyfikowany wygląd gracza edytuj
Skórka gracza o nicku deadmau5 jest dodatkowo zaopatrzona w większe, przypominające mysie, uszy. Nie jest to modyfikacja skórki wykonana przez gracza, lecz przez samych twórców gry.
Języki edytuj
W menu językowym dostępne są trzy dodatkowe języki: Pirate Speak (pol. język piracki), Lolcat i ɥsᴉlƃuƎ (ʞ∩). Obecnie ɥsᴉlƃuƎ (ʞ∩) obraca słowa z angielskiego (Australia), a nie z angielskiego (UK), jak jest to sugerowane. Minecraft jest również tłumaczony na tlhIngan Hol, język Klingonu ze Star Trek'a i język elficki Quenya z Władcy Pierścieni.
Po wyszukaniu w książce receptur frazy „excitedze” język przełączy się na piracki.
Super sekretne ustawienia edytuj
W opcjach znajdywały się dodane przez Dinnerbona ustawienia, po kliknięciu których w grze były włączane shadery. W snapshocie 15w31a dla wersji 1.9 zostały one usunięte.
Przywoływacz edytuj
Przywoływacze mogą zmienić barwę każdej niebieskiej owcy na czerwoną w promieniu 16 bloków. Przy zmianie koloru owcy wydaje on charakterystyczny dźwięk „WOLOLO”. Jest to nawiązanie do gry Age of Empires I.