Związki chemiczne: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Dodanie not i nazw związków u tlenków. Na chwilę obecną związki chemiczne zostały usunięte z Bedrock, dlatego usunąłem to też z szablonu.
Nie podano opisu zmian
Linia 14: Linia 14:
!Ikona
!Ikona
!Nazwa związku
!Nazwa związku
!Składniki
!Wejście >> Wyjście
!Nota
!Nota
|-
|-
Linia 118: Linia 118:
|}
|}


=== Tlenki, nadtlenki i trójtlenki ===
=== Tlenki ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+
|+
Linia 124: Linia 124:
!Nazwa związku
!Nazwa związku
!Nazwa stocka związku
!Nazwa stocka związku
!Składniki
!Wejście >> Wyjście
|-
|-
|{{Grid|Tlenek glinu}}
|{{Grid|Tlenek glinu}}
Linia 157: Linia 157:
!Ikona
!Ikona
!Nazwa zwiąku
!Nazwa zwiąku
!Składniki
!Wejście >> Wyjście
|-
|-
|{{Grid|Chlorek ceru}}
|{{Grid|Chlorek ceru}}
Linia 190: Linia 190:
!Ikona
!Ikona
!Nazwa
!Nazwa
!Składniki
!Wejście >> Wyjście
!Pozyskiwanie w Minecrafcie
!Pozyskiwanie w Minecrafcie
!Nota
!Nota
Linia 197: Linia 197:
|[[Cukier]]
|[[Cukier]]
|
|
|Wytwarzając z trzciny cukrowej lub butelek miodu
|Wytwarzając z [[Trzcina cukrowa|trzciny cukrowej]] lub butelek miodu
|C<sub>6</sub>H<sub>12</sub>O<sub>6</sub> to wzór chemiczny glukozy i fruktozy, a także szeregu innych cukrów prostych (zwykłym cukrem stołowym jest zamiast tego sacharoza, złożony cukier złożony z glukozy i fruktozy o wzorze chemicznym C<sub>12</sub>H<sub>22</sub>O<sub>11</sub>).
|C<sub>6</sub>H<sub>12</sub>O<sub>6</sub> to wzór chemiczny glukozy i fruktozy, a także szeregu innych cukrów prostych (zwykłym cukrem stołowym jest zamiast tego sacharoza, złożony cukier złożony z glukozy i fruktozy o wzorze chemicznym C<sub>12</sub>H<sub>22</sub>O<sub>11</sub>).
|-
|-
Linia 203: Linia 203:
|[[Torbiel z atramentem]]
|[[Torbiel z atramentem]]
|
|
|Zabijając kałamarnice
|Zabijając [[Kałamarnica|kałamarnice]]
|FeSO<sub>4</sub> to wzór chemiczny siarczanu żelaza(II) lub siarczanu żelaza, zwykle występującego w postaci skompleksowanej z wodą w postaci soli o wzorze FeSO<sub>4</sub>·''x''H<sub>2</sub>O, który od wieków jest używany do produkcji atramentu żelazowo-galusowego i innych atramentów.  W przeciwieństwie do tego atrament z kałamarnicy (i inne atramenty do głowonogów) składa się głównie z melaniny i śluzu, z zestawem innych związków w różnych stężeniach zależnych od gatunku.
|FeSO<sub>4</sub> to wzór chemiczny siarczanu żelaza(II) lub siarczanu żelaza, zwykle występującego w postaci skompleksowanej z wodą w postaci soli o wzorze FeSO<sub>4</sub>·''x''H<sub>2</sub>O, który od wieków jest używany do produkcji atramentu żelazowo-galusowego i innych atramentów.  W przeciwieństwie do tego atrament z kałamarnicy (i inne atramenty do głowonogów) składa się głównie z melaniny i śluzu, z zestawem innych związków w różnych stężeniach zależnych od gatunku.
|-
|-
Linia 209: Linia 209:
|[[Węgiel drzewny]]
|[[Węgiel drzewny]]
|
|
|Przepalając bloki drzewa w piecu
|Przepalając [[Pień|bloki pnia drzewa]] w piecu
|Do opisu przybliżonego składu węgla drzewnego czasami używa się wzoru chemicznego C<sub>7</sub>H<sub>4</sub>O.
|Do opisu przybliżonego składu węgla drzewnego czasami używa się wzoru chemicznego C<sub>7</sub>H<sub>4</sub>O.
|-
|-
Linia 215: Linia 215:
|Woda
|Woda
|
|
|Możliwe do pozyskania tylko w innych postaciach (butelka lub wiadro wody)
|
|
|
|}
 
=== Odpady ===
Odpady to nie chciane przedmioty pozyskane poprzez błędne ułożenie kraftingu w [[Stół laboratoryjny|stole laboratoryjnym]].
{| class="wikitable"
!Ikona
!Nazwa
!Sposób pozyskania
|-
|{{Grid|Odpady}}
|Odpady
|Błędne ułożenie kraftingu w [[Stół laboratoryjny|stole laboratoryjnym]]
|}
|}


Linia 410: Linia 422:
|}
|}


=== [[Stół laboratoryjny]] ===
=== Wytwarzanie w [[Stół laboratoryjny|stole laboratoryjnym]] ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+
|+
Linia 454: Linia 466:
|{{Grid/Stół laboratoryjny|Amoniak|Fosfor|typ=ciało stałe}}
|{{Grid/Stół laboratoryjny|Amoniak|Fosfor|typ=ciało stałe}}
|{{Grid|Supernawóz}}
|{{Grid|Supernawóz}}
|}
==== Odpady ====
Odpady to przedmiot służący do niczego. Powstaje on gdy włożymy składniki do stołu laboratoryjnego, które nie stworzą żadnego z powyżej przedmiotu. Aby rozpoznać czy powstaną odpady należy spojrzeć czy jest animacja, gdy nie ma animacji to wyjdą odpady.
{| class="wikitable"
!Ikona
!Nazwa
!Sposób pozyskania
|-
|{{Grid|Odpady}}
|Odpady
|Błędne ułożenie kraftingu w [[Stół laboratoryjny|stole laboratoryjnym]]
|}
|}


Linia 543: Linia 567:
== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|Education Edition}}
{{Historia|Education Edition}}
{{Historia||1.0.27|Dodane związki chemiczne.}}
{{Historia|
{{Historia||1.12.0|Zmieniono tekstury [[węgiel drzewny|węgla drzewnego]], [[torbiel z atramentem|torbieli z atramentem]] i [[cukier|cukru]].}}
|1.0.27|Dodane związki chemiczne.}}
{{Historia|
|1.12.0|Zmieniono tekstury [[węgiel drzewny|węgla drzewnego]], [[torbiel z atramentem|torbieli z atramentem]] i [[cukier|cukru]].}}
{{Historia|bedrock}}
{{Historia|bedrock}}
{{Historia||1.4.0|Dodano związki chemiczne.|snap=beta 1.2.20.1}}
{{Historia|
{{Historia||1.10.0|Zmieniono tekstury [[węgiel drzewny|węgla drzewnego]], [[torbiel z atramentem|torbieli z atramentem]] i [[cukier|cukru]].|snap=beta 1.10.0.3}}
|1.4.0|Dodano związki chemiczne.|snap=beta 1.2.20.1}}
{{Historia||?|Wszystkie związki stały się nieosiągalne.  Nie wiadomo, czy jest to błąd, czy zamierzone.  [[https://bugs.mojang.com/browse/MCPE-113776|MCPE-113776]].}}
{{Historia|
|1.10.0|Zmieniono tekstury [[węgiel drzewny|węgla drzewnego]], [[torbiel z atramentem|torbieli z atramentem]] i [[cukier|cukru]].|snap=beta 1.10.0.3}}
{{Historia|
|?|Wszystkie związki stały się nieosiągalne.  Nie wiadomo, czy jest to błąd, czy zamierzone.  [[https://bugs.mojang.com/browse/MCPE-113776|MCPE-113776]].|snap=MCPE-113776}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}
== Zobacz też ==
* [[Stół laboratoryjny]]
* [[Syntezator związków]]
* [[Pierwiastek chemiczny|Pierwiastki chemiczne]]
* [[Kolorowe pochodnie]]
* [[Zimne ognie]]
* [[Stół rzemieślniczy]]
[[de:Verbindung]]
[[de:Verbindung]]
[[en:Compound]]
[[en:Compound]]

Wersja z 19:22, 2 cze 2021

Związki chemiczne
Upload Związki chemiczne.png
































Typ

?

Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak, 64

Rzadkość

Pospolita

Uzdrawia

?


Artykuł w budowie!
Trwa budowa strony Związki chemiczne. Jeśli chcesz, możesz pomóc przy jej tworzeniu.


Ten element dotyczy wyłącznie Education Edition.

Związki chemiczne to rodzaj przedmiotów stosowanych w chemii, które powstają z kombinacji różnych pierwiastków chemicznych.

Otrzymywanie

Związków chemicznych nie można wziąć w ekwipunku trybu kreatywnego. Można je uzyskać tylko tworząc je w syntezatorze związków. Odbywa się to poprzez wstawienie pewnej liczby pierwiastków odpowiadających wzorowi chemicznemu związku.

Przykład (Jest to syntezator związków! Nie stół rzemieślniczy):








6




Lista związków chemiczny i ich składniki

Ikona Nazwa związku Wejście >> Wyjście Nota

Amoniak

Azotek magnezu Wzór skondensowany: Mg(NO3)2.

Benzen

Bromek wapnia

Fluorek sodu

Jodek potasu

Klej (cyjanoakrylan) C5H5NO2 to wzór chemiczny cyjanoakrylanu metylu, jednej z cząsteczek wykorzystywanych jako główny składnik klejów cyjanoakrylanowych; jego skondensowana formuła to CH2=C(CN)COOCH3.

Lateks C5H8 to wzór chemiczny izoprenu, którego polimery są głównymi składnikami kauczuku naturalnego; jego skrócona formuła to CH2=C(CH3)−CH=CH2.

Luminol

Ług

Mydło C18H35NaO2 to wzór chemiczny stearynianu sodu, najpowszechniejszego mydła.

Octan sodu

Polietylen Formuła skondensowana: (C2H4)5.

Podchloryn sodu

Ropa naftowa C9H20 to wzór chemiczny nonanu.

Siarczan

Siarczan baru

Siarczek żelaza

Wodorek litu

Wodorek sodu

Tlenki

Ikona Nazwa związku Nazwa stocka związku Wejście >> Wyjście

Tritlenek diglinu Tlenek glinu (III)

Tlenek magnezu Tlenek magnezu

Tlenek sodu Tlenek sodu

Nadtlenek wodoru Nadtlenek wodoru

Tritlenek diboru Trójtlenek boru (III)

Chlorki

Ikona Nazwa zwiąku Wejście >> Wyjście

Chlorek ceru

Chlorek potasu

Chlorek rtęci

Chlorek wapnia

Chlorek wolframu

Sól

Związki naturalne

Związki naturalne to związki, które można uzyskać w grze z (wyjątkiem wody, która można pozyskać, ale nie w tej postaci).

Ikona Nazwa Wejście >> Wyjście Pozyskiwanie w Minecrafcie Nota

Cukier Wytwarzając z trzciny cukrowej lub butelek miodu C6H12O6 to wzór chemiczny glukozy i fruktozy, a także szeregu innych cukrów prostych (zwykłym cukrem stołowym jest zamiast tego sacharoza, złożony cukier złożony z glukozy i fruktozy o wzorze chemicznym C12H22O11).

Torbiel z atramentem Zabijając kałamarnice FeSO4 to wzór chemiczny siarczanu żelaza(II) lub siarczanu żelaza, zwykle występującego w postaci skompleksowanej z wodą w postaci soli o wzorze FeSO4·xH2O, który od wieków jest używany do produkcji atramentu żelazowo-galusowego i innych atramentów. W przeciwieństwie do tego atrament z kałamarnicy (i inne atramenty do głowonogów) składa się głównie z melaniny i śluzu, z zestawem innych związków w różnych stężeniach zależnych od gatunku.

Węgiel drzewny Przepalając bloki pnia drzewa w piecu Do opisu przybliżonego składu węgla drzewnego czasami używa się wzoru chemicznego C7H4O.

Woda Możliwe do pozyskania tylko w innych postaciach (butelka lub wiadro wody)

Odpady

Odpady to nie chciane przedmioty pozyskane poprzez błędne ułożenie kraftingu w stole laboratoryjnym.

Ikona Nazwa Sposób pozyskania

Odpady Błędne ułożenie kraftingu w stole laboratoryjnym

Zastosowanie

Niektóre związki są używane jako składniki w stole rzemieślniczym lub eksperymentach na stole laboratoryjnym. Związki naturalne mają zastosowania poza chemią, szczegółowo opisane w odpowiednich artykułach:

Wytwarzanie (stół rzemieślniczy)

Nazwa Składniki Wejście >> Wyjście Zastosowania
Balon Latek +

Dowolny barwnik +

Hel +

Smycz




Karmazynowy barwnik















Karmazynowy balon
















Smycz
Brak
Świetlik Polietylen +

Nadtlenek wodoru +

Barwnik +

Luminol






Karmazynowy świetlik













Karmazynowy barwnik














Świetlik, można aktywować przytrzymując prawy przycisk przez ok. 3 sekundy. Po aktywacji jego tekstura staje się nie wrażliwa na cienie (jak oczy Endermana) Po ok. 5 minutach przedmiot się zużywa i znika.
Wzmocnione szkło Tlenek glinu (aluminium) +

Szkło +

Trójtlenek boru





3






Szkło z większą wytrzymałością i większą odpornością na wybuchy.
Wzmocnione barwione szkło Tlenek glinu (aluminium) +

Barwione szkło +

Trójtlenek boru





3

3

3

3

3

3

3

3
Wzmocnione karmazynowe barwione szkło3
3

3

3

3

3

3

3








Karmazynowe szkło














Karmazynowe szkło














Karmazynowe szkło









Wzmocnione szkło +

Barwnik





8

8

8

8

8

8

8

8
Wzmocnione karmazynowe barwione szkło8
8

8

8

8

8

8

8









Karmazynowy barwnik










Szyba ze wzmocnionego szkła Tlenek glinu (aluminium) +

Szyba +

Trójtlenek boru





3






Szyba z większą wytrzymałością i większą odpornością na wybuchy.
Wzmocnione szkło




16






Wzmocniona barwiona szyba Tlenek glinu (aluminium) +

Barwiona szyba +

Trójtlenek boru





16

16

16

16

16

16

16

16
Wzmocniona karmazynowa barwiona szyba16
16

16

16

16

16

16

16








Karmazynowa szyba














Karmazynowa szyba














Karmazynowa szyba









Wzmocnione barwione szkło




16

16

16

16

16

16

16

16
Wzmocniona karmazynowa barwiona szyba16
16

16

16

16

16

16

16








Wzmocnione karmazynowe barwione szkło














Wzmocnione karmazynowe barwione szkło














Wzmocnione karmazynowe barwione szkło














Wzmocnione karmazynowe barwione szkło














Wzmocnione karmazynowe barwione szkło














Wzmocnione karmazynowe barwione szkło






Barwienie chlorkami

Chlorkami metali można farbować pochodnie i zimne ognie.

Kolorowe pochodnie
Nazwa Składniki Wejście >> wyjście
Czerwona pochodnia Pochodnia

+

Chlorek rtęci











Zielona pochodnia Pochodnia

+

Chlorek wolframu











Niebieska pochodnia Pochodnia

+

Chlorek ceru











Fioletowa pochodnia Pochodnia

+

Chlorek potasu











Zimne ognie
Nazwa Składniki Wejście >> Wyjście
Czerwone zimne ognie Patyk +

Magnez +

Chlorek rtęci











Zielone zimne ognie Patyk +

Magnez +

Chlorek wolframu











Niebieskie zimne ognie Patyk +

Magnez +

Chlorek ceru











Fioletowe zimne ognie Patyk +

Magnez +

Chlorek potasu











Pomarańczowe zimne ognie Patyk +

Magnez +

Chlorek wapnia











Wytwarzanie w stole laboratoryjnym

Nazwa Składniki Wejście Wyjście
Wybielacz 3x Woda

+

3x Podchloryn sodu











Blok ciepła Żelazo

+

Woda

+

Węgiel drzewny

+

Sól










Blok ciepła
Bomba lodowa 4x Octan sodu










Supernawóz Amonia

+

Fosfor











Odpady

Odpady to przedmiot służący do niczego. Powstaje on gdy włożymy składniki do stołu laboratoryjnego, które nie stworzą żadnego z powyżej przedmiotu. Aby rozpoznać czy powstaną odpady należy spojrzeć czy jest animacja, gdy nie ma animacji to wyjdą odpady.

Ikona Nazwa Sposób pozyskania

Odpady Błędne ułożenie kraftingu w stole laboratoryjnym

Wartości danych

Nazwa Wartości danych Numeryczne ID Forma Klucz nazwy
Związek chemiczne compound 499 Przedmiot item.compound.aluminumoxide.name

item.compound.ammonia.name

item.compound.bariumsulfate.name

item.compound.benzene.name

item.compound.borontrioxide.name

item.compound.calciumbromide.name

item.compound.calciumchloride.name

item.compound.ceriumchloride.name

item.compound.charcoal.name

item.compound.crudeoil.name

item.compound.garbage.name

item.compound.glue.name

item.compound.hydrogenperoxide.name

item.compound.hypochlorite.name

item.compound.ironsulfide.name

item.compound.latex.name

item.compound.lithiumhydride.name

item.compound.luminol.name

item.compound.magnesiumnitrate.name

item.compound.magnesiumoxide.name

item.compound.magnesiumsalts.name

item.compound.mercuricchloride.name

item.compound.polyethylene.name

item.compound.potassiumchloride.name

item.compound.potassiumiodide.name

item.compound.salt.name

item.compound.soap.name

item.compound.sodiumacetate.name

item.compound.sodiumfluoride.name

item.compound.sodiumhydride.name

item.compound.sodiumhydroxide.name

item.compound.sodiumhypochlorite.name

item.compound.sodiumoxide.name

item.compound.sulfate.name

item.compound.tungstenchloride.name

item.compound.water.name

Historia

Education Edition
1.0.27Dodane związki chemiczne.
1.12.0Zmieniono tekstury węgla drzewnego, torbieli z atramentem i cukru.
Bedrock Edition
1.4.0beta 1.2.20.1Dodano związki chemiczne.
1.10.0beta 1.10.0.3Zmieniono tekstury węgla drzewnego, torbieli z atramentem i cukru.
?MCPE-113776Wszystkie związki stały się nieosiągalne. Nie wiadomo, czy jest to błąd, czy zamierzone. [[1]].

Zobacz też