Wełna: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
poprawki |
lekkie poprawki |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Nieprawidłowy|info=Poprawić terminologię, poprawić rozplanowanie i styl.}} | |||
{{Blok | {{Blok | ||
|wygląd=Wełna.gif | |wygląd=Wełna.gif | ||
| Linia 101: | Linia 103: | ||
|A3= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |B3= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |C3= | |A3= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |B3= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |C3= | ||
|Output= Biały dywan, Błękitny dywan, Brązowy dywan, Czarny dywan, Czerwony dywan, Fioletowy dywan, Jasnoniebieski dywan, Jasnoszary dywan, Karmazynowy dywan, Limonkowy dywan, Niebieski dywan, Pomarańczowy dywan, Różowy dywan, Szary dywan, Zielony dywan, Żółty dywan|OA=3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3 | |Output= Biały dywan, Błękitny dywan, Brązowy dywan, Czarny dywan, Czerwony dywan, Fioletowy dywan, Jasnoniebieski dywan, Jasnoszary dywan, Karmazynowy dywan, Limonkowy dywan, Niebieski dywan, Pomarańczowy dywan, Różowy dywan, Szary dywan, Zielony dywan, Żółty dywan|OA=3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3 | ||
}} | |||
|- | |||
| align="center"| [[Wełna]] + [[Patyk]] | |||
| {{Grid/Crafting Table | |||
| A1= Biała wełna, Błękitna wełna, Brązowa wełna, Czarna wełna, Czerwona wełna, Fioletowa wełna, Jasnoniebieska wełna, Jasnoszara wełna, Karmazynowa wełna, Limonkowa wełna, Niebieska wełna, Pomarańczowa wełna, Różowa wełna, Szara wełna, Zielona wełna, Żółta wełna | |||
| B1= Biała wełna, Błękitna wełna, Brązowa wełna, Czarna wełna, Czerwona wełna, Fioletowa wełna, Jasnoniebieska wełna, Jasnoszara wełna, Karmazynowa wełna, Limonkowa wełna, Niebieska wełna, Pomarańczowa wełna, Różowa wełna, Szara wełna, Zielona wełna, Żółta wełna | |||
| C1= Biała wełna, Błękitna wełna, Brązowa wełna, Czarna wełna, Czerwona wełna, Fioletowa wełna, Jasnoniebieska wełna, Jasnoszara wełna, Karmazynowa wełna, Limonkowa wełna, Niebieska wełna, Pomarańczowa wełna, Różowa wełna, Szara wełna, Zielona wełna, Żółta wełna | |||
| A2= Biała wełna, Błękitna wełna, Brązowa wełna, Czarna wełna, Czerwona wełna, Fioletowa wełna, Jasnoniebieska wełna, Jasnoszara wełna, Karmazynowa wełna, Limonkowa wełna, Niebieska wełna, Pomarańczowa wełna, Różowa wełna, Szara wełna, Zielona wełna, Żółta wełna | |||
| B2= Biała wełna, Błękitna wełna, Brązowa wełna, Czarna wełna, Czerwona wełna, Fioletowa wełna, Jasnoniebieska wełna, Jasnoszara wełna, Karmazynowa wełna, Limonkowa wełna, Niebieska wełna, Pomarańczowa wełna, Różowa wełna, Szara wełna, Zielona wełna, Żółta wełna | |||
| C2= Biała wełna, Błękitna wełna, Brązowa wełna, Czarna wełna, Czerwona wełna, Fioletowa wełna, Jasnoniebieska wełna, Jasnoszara wełna, Karmazynowa wełna, Limonkowa wełna, Niebieska wełna, Pomarańczowa wełna, Różowa wełna, Szara wełna, Zielona wełna, Żółta wełna | |||
| B3= Patyk | |||
| Output= Biała chorągiew, Błękitna chorągiew, Brązowa chorągiew, Czarna chorągiew, Czerwona chorągiew, Fioletowa chorągiew, Jasnoniebieska chorągiew, Jasnoszara chorągiew, Karmazynowa chorągiew, Limonkowa chorągiew, Niebieska chorągiew, Pomarańczowa chorągiew, Różowa chorągiew, Szara chorągiew, Zielona chorągiew, Żółta chorągiew | |||
}} | }} | ||
|} | |} | ||
=== Handel === | === Handel === | ||
Wersja z 17:13, 19 cze 2016
| Artykuł Wełna jest nieprawidłowy! Artykuł został uznany za niespełniający niektórych wymagań dot. jakości artykułów,
jednak jest wystarczająco dobry, aby go nie usuwać. Możesz pomóc poprawiając go |
| Typ |
Naturalny |
| Fizyka |
? |
| Przezroczystość |
Nie |
| Emisja światła |
Nie |
| Odporność na eksplozje |
4 |
| Palność |
Tak |
| Rzadkość |
Pospolita |
| Narzędzie | |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak (64) tylko tego samego koloru |
Wełna (ang. Wool) to zbiór 16 bloków o różnych kolorach, w tym trzy odcienie szarości dodane w wersji Classic 0.0.20a, z jedną teksturą, która jest używana na wszystkich stronach bloku. Jest słabym, łatwopalnym blokiem.


Uzyskiwanie
Wełnę można uzyskać na kilka sposobów:
- poprzez stworzenie bloku z 4 nici (dawniej 9) – powstanie jeden blok białej wełny
- przez zabicie owcy – wypada jeden blok o kolorze białym, jasnoszarym, szarym, czarnym lub różowym (najrzadsza z owiec)
- poprzez ostrzyżenie owcy nożyczkami – upuszcza od 1 do 3 bloków. Taka wełna jest zasobem odnawialnym.
- czarna wełna generuje się naturalnie w wioskach, gdzie stanowi podporę dla 4 pochodni (jest fragmentem latarni)
- barwna wełna może być uzyskana na drodze handlu z osadnikami na drodze handlu (kosztuje 1 lub 2 szmaragdy)
Od wersji Beta 1.7 nożyce przyspieszają wydobycie wełny, ale można ją łatwo podnieść bez nich.
| Składniki | Otrzymywanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nić |
|
Zastosowanie
Wełna została przygotowana dla tworzenia sztuki Pixel Art oraz kolorowych budynków i budowli. Blok może również posłużyć do tworzenia dekoracyjnych budowli, lecz budowanie ich (zwłaszcza domów z wełny) jest ryzykowne, ponieważ wełna jest łatwopalnym blokiem i może szybko spłonąć, gdy uderzy w nią piorun, zostanie zalana przez lawę lub podpalona przez pomyłkę. Ponadto nie jest odporna na wybuchy.
Crafting
| Składniki | Otrzymywanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Barwnik + Wełna |
| ||||||||||||
| Patyki + Wełna (kolor wełny nie ma znaczenia) |
| ||||||||||||
| Deski + Wełna (kolor desek jak i wełny nie mają znaczenia) |
| ||||||||||||
| 2 x Wełna |
| ||||||||||||
| Wełna + Patyk |
|
Handel
Niektórzy osadnicy dają graczowi 1 szmaragd za 16–22 bloków białej wełny.
Barwienie wełny
Aby uzyskać inne kolory wełny niż te występujące naturalnie, musi ona zostać zabarwiona. Możliwe jest uzyskanie 16 kolorów wełny.
Historia
| Classic | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.0.20 | |||||
| 0.27 SURVIVAL TEST | Dodano owcę, która po zabiciu upuszcza czerwoną tkaninę. | ||||
| 0.27 SURVIVAL TEST | Owce po zabiciu upuszczają białą zamiast czerwonej tkaniny. | ||||
| Indev | |||||
| 23 lutego 2010 | Dodano obrazy. Są one tworzone przy użyciu tkaniny. | ||||
| Alpha | |||||
| 1.0.1 (Seecret Friday 3) | Owce regenerują ich wełnę. | ||||
| 1.0.8 | Zmieniono recepturę zbroi z tkaniny. Od teraz potrzebujemy skóry zamiast wełny. | ||||
| 1.1.0 (Seecret Friday 9) | Owce po uderzeniu upuszczają od 1 do 3 tkanin zamiast 2. | ||||
| Beta | |||||
| 1.2 | |||||
| Zmieniono nazwę tkaniny na wełnę. | |||||
| Dodano 15 barwników; biała owca może być zabarwiona poprzez kliknięcie na nią PPM, podczas gdy trzymamy w dłoni barwnik. | |||||
| Jasnoszare, szare i czarne owce pojawiają się rzadko, upuszczają odpowiadający kolor wełny. | |||||
| 1.4 | Brązowe i różowe owce pojawiają się rzadko, upuszczają odpowiadający im kolor wełny. | ||||
| 1.6.6 | Zmieniono recepturę tworzenia wełny, zmniejszając ilość potrzebnych nici z 9 na 4. | ||||
| 1.7 | Dodano nożyce, by móc obciąć owcę bez uderzania ich. Dzięki temu owce po ostrzyżeniu upuszczają od 2 do 4 sztuk wełny. | ||||
| Owce nie upuszczają wełny po ich uderzeniu, ale upuszczają jedną sztukę wełny, gdy te są nieostrzyżone. | |||||
| 1.8 | W wioskach generują się teraz słupy, na których zamieszczona jest czarna wełna i cztery pochodnie. | ||||
| Pełna wersja | |||||
| 1.1 | Owce "zjadają" trawę i wysoką trawę, by odnowić ich kolor, który miały przed ich ostrzyżeniem. | ||||
| Po ostrzyżeniu owcy uzyskamy od 1 do 3 sztuk wełny zamiast od 2 do 4. | |||||
| 1.2.4 | Zmieniono nasycenie wełny, wełna jest ciemniejsza. Porównanie | ||||
| 1.3.1 | 12w21a | 54 sztuki pomarańczowej i 1 sztuka niebieskiej wełny naturalnie występuje w piramidach. | |||
| 1.6 | 13w16a | Dodano dywany. Są one tworzone przy użyciu dwóch bloków wełny dowolnego koloru. | |||
| 1.8 | 14w02a | Osadnicy z profesją pasterza będą teraz handlować każdym kolorem wełny. | |||
| 14w03a | W pustynnej świątyni teraz zamiast wełny pojawia się barwiona glina. | ||||
| 14w30a | Teraz wełna wykorzystywana jest do tworzenia sztandarów. | ||||
| Pocket Edition Alpha | |||||
| 0.1.0 | Dodano wełnę i jej wszystkie warianty, nie można jej jednak zdobyć. | ||||
| 0.2.0 | Dodano możliwość strzyżenia owiec. | ||||
| 0.4.0 | Dodano recepturę tworzenia wełny. | ||||
| Za pomocą wełny można teraz tworzyć łóżka. | |||||
| 0.5.0 | Wełnę wykorzystuje się teraz w produkcji obrazów. | ||||
| 0.8.0 | build2 | Za pomocą czerwonej wełny można stworzyć czerwony dywan, inne kolory dywanów są niedostępne. | |||
| 0.9.0 | build1 | W wioskach generują się teraz słupy, na których zamieszczona jest czarna wełna i cztery pochodnie. | |||
| Dodano receptury tworzenia wszystkich dywanów, nie tylko czerwonego, za pomocą wełny. | |||||
| Console Edition | |||||
| TU1 | CU1 | 1.00 | Dodano wełnę i wszystkie jej warianty. | ||
| Tu9 | Na ostrzyżonych owcach odrasta wełna. | ||||
Ciekawostki
- Przed dodaniem skóry, wełna była wykorzystana do budowy skórzanej zbroi.
- Gdy biega się po kolorowej wełnie sprintem wypadają z niej białe odłamki.
- Istnieje nieużyty typ wełny o różowo-fioletowym kolorze, której tekstura różni się nieco od reszty. Można ją uzyskać przez hacki, lecz postawienie jej zamienia ją w białą wełnę.
- Wełnę znaleźć można w piramidach.
- Owca ma 5% szans na posiadanie koloru szarego, 5% jasnoszarego, 5% brązowego, 5% czarnego i 0,164% szans na posiadanie różowego koloru wełny. Pozostałe 81,836% szans odpowiada za białą wełnę.