Kwiaty: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Okazuje się, że z ognistego kwiatu można wytworzyć pomarańczowy barwnik. |
|||
| Linia 309: | Linia 309: | ||
|łączenie=Tak, 64 | |łączenie=Tak, 64 | ||
}} | }} | ||
'''Ognisty kwiat''' | '''Ognisty kwiat''' to kwiat niewystępujący naturalnie. Kwiaty te można uzyskać tylko przy pomocy niuchaczy, które węszą [[nasiona ognistego kwiatu]] w ziemi. Później można zasadzić nasiona kwiatu na [[Pole uprawne|polu uprawnym]] i zebrać je, gdy w pełni urosną. Z ognistego kwiatu da się stworzyć pomarańczowy barwnik. | ||
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5" border="1" | |||
|- align="center" | |||
! width="150" | Składniki | |||
! width="204" | Wytwarzanie | |||
|- align="center" | |||
|'''Ognisty kwiat''' | |||
|{{Grid/Crafting Table | |||
|nieokreślona=1 | |||
|A1= |B1= |C1= | |||
|A2= |B2= Ognisty kwiat |C2= | |||
|A3= |B3= |C3= | |||
|Output= Pomarańczowy barwnik | |||
}} | |||
|} | |||
{{-}} | {{-}} | ||
Wersja z 16:09, 3 wrz 2023

Kwiaty – typ roślin porastających świat Minecrafta. Używane głównie do dekoracji i barwników.
Kwiaty znajdujące się w grze
Mlecz
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak (64) |
| Rzadkość |
Pospolita |
Mlecz (znany też jako mniszek lekarski) może być umieszczony w oknie konstruowania, dając żółty barwnik. Można go wygenerować za pomocą mączki kostnej w każdym biomie z wyjątkiem bagien i kwiecistego lasu. Nie działa to również na równinach w miejscach, gdzie pierwotnie zostały wygenerowane tulipany.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mniszek lekarski |
|
Mak
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Mak – roślina, która zastąpiła różę z wcześniejszych wersji. Można stworzyć z niego czerwony barwnik. Da się je wygenerować za pomocą mączki kostnej w każdym biomie z wyjątkiem bagien. W kwiecistych lasach można to zrobić tylko w miejscach, w których zostały pierwotnie wygenerowane. Nie działa to również na równinach w miejscach, gdzie zostały pierwotnie wygenerowane tulipany. Mogą być trzymane i upuszczane przez żelazne golemy.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mak |
|
Niebieska orchidea
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Niebieska orchidea może zostać przetworzona na jasnoniebieski barwnik. Generuje się wyłącznie na biomie bagien. Również tylko tam można je stworzyć za pomocą mączki kostnej.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Niebieska orchidea |
|
Czosnek
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Czosnek może być przetworzony na karmazynowy barwnik. Jedynym biomem, w którym może wystąpić ten kwiat, jest kwiecisty las. Można tam użyć mączki kostnej, by utworzyć czosnek, ale tylko w miejscach, gdzie został pierwotnie wygenerowany.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Czosnek |
|
Houstonia błękitna
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Houstonia błękitna może być użyta do wytworzenia jasnoszarego barwnika. Generuje się tylko na biomach równin, słonecznikowych równin oraz kwiecistego lasu. Można je wygenerować za pomocą mączki kostnej tylko na równinach i słonecznikowych równinach. W kwiecistych lasach można to zrobić tylko w miejscach, w których zostały pierwotnie wygenerowane. Nie można ich stworzyć, używając mączki kostnej na równinach w miejscach, gdzie pierwotnie zostały wygenerowane tulipany.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Houstonia błękitna |
|
Tulipany
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Tulipan występuje w 4 kolorach: czerwonym, pomarańczowym, białym oraz różowym. Prawie każdy z nich reprezentuje kolor barwnika, na który można przerobić kwiat. Jedynie biały tulipan tak, jak w przypadku houstoni błękitnej, jest przetwarzany na jasnoszary barwnik. Wszystkie rodzaje kwiatów występują na równinach, słonecznikowych równinach oraz w kwiecistym lesie. Można je stworzyć za pomocą mączki kostnej tylko w tych biomach w miejscach, gdzie zostały pierwotnie wygenerowane.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Czerwony tulipan, pomarańczowy tulipan, biały tulipan lub różowy tulipan |
|
Margaretka
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Margaretka jest używana do wytworzenia jasnoszarego barwnika. Generuje się ona tylko na równinach, słonecznikowych równinach oraz w kwiecistych lasach. Można je wygenerować za pomocą mączki kostnej tylko na równinach i słonecznikowych równinach. W kwiecistych lasach można to zrobić tylko w miejscach, w których zostały pierwotnie wygenerowane. Nie można ich stworzyć, używając mączki kostnej na równinach w miejscach, gdzie pierwotnie zostały wygenerowane tulipany.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Margaretka |
|
Chaber
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Chaber (bławatek) może być użyty do stworzenia niebieskiego barwnika. Występuje na równinach, słonecznikowych równinach, w kwiecistych lasach oraz górskich łąkach.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chaber |
|
Konwalia
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Konwalia jest wykorzystywana do wytwarzania białego barwnika. Kwiaty te znajdują się wyłącznie w kwiecistych lasach.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Witherowa róża |
|
Witherowa róża
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak (64) |
| Rzadkość |
Pospolita |
Witherowa róża jest używana do tworzenia czarnego barwnika. Pojawia się w miejscu zabitego moba przez Withera. Na poziomach trudności łatwym, normalnym, trudnym oraz hardcore zadaje obrażenia graczom lub mobom. Odporne są na nią witherowe szkielety, Wither i smok Endu. Witherowa róża nie krzywdzi, jeśli jest włączony pokojowy poziom trudności lub jest posadzona w doniczce.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Witherowa róża |
|
Ognisty kwiat
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Ognisty kwiat to kwiat niewystępujący naturalnie. Kwiaty te można uzyskać tylko przy pomocy niuchaczy, które węszą nasiona ognistego kwiatu w ziemi. Później można zasadzić nasiona kwiatu na polu uprawnym i zebrać je, gdy w pełni urosną. Z ognistego kwiatu da się stworzyć pomarańczowy barwnik.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ognisty kwiat |
|
Słonecznik
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Częściowo |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Słonecznik jest rośliną o wysokości 2 bloków. Jest zawsze zwrócony na wschód. Występuje na słonecznikowych równinach. Gdy użyjemy na nim mączki kostnej, wypadnie słonecznik.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Słonecznik |
|
Bez
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Częściowo |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Bez – kwiat koloru jasnofioletowego, który ma wysokość 2 bloków. Występuje we wszystkich biomach leśnych oprócz tajgi. Gdy użyjemy na nim mączki kostnej, wypadnie on jako przedmiot. Możemy wytworzyć z niego karmazynowy barwnik.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bez |
|
Krzew róży
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Częściowo |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Krzew róży – podobnie jak piwonia, bez i słonecznik ma 2 kratki wysokości. Występuje we wszystkich biomach leśnych oprócz tajgi. Po użyciu na nim mączki kostnej wypada z niego drugi krzak róży jako przedmiot.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Krzak róży |
|
Piwonia
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Częściowo |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Piwonia to kwiat o wysokości 2 bloków, który może zostać przerobiony na różowy barwnik. Po użyciu na niej mączki kostnej wypada z niej druga piwonia jako przedmiot.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Piwonia |
|
Dzbanecznik
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
Dzbanecznik jest rośliną wysoką na 2 bloki. Kwiaty te można uzyskać tylko przy pomocy niuchaczy, które węszą strąków dzbanecznika w ziemi. Zdobyte strąki dzbanecznika należy posadzić na polu uprawnym i zaczekać, aż urosną. Dzbanecznik może być przerobiony na 2 sztuki błękitnego barwnika.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dzbanecznik |
|
Błękitny kwiat
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
| Inne |
Błękitny kwiat – kwiat występujący w Minecraft Pi Edition. Ma tą samą teksturę co róża, lecz sam kwiat jest błękitny. W przeciwieństwie do reszty kwiatów, nie da się uzyskać z niego barwnika.
Róża
| Typ |
Roślina, dekoracyjny |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
? |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
| Inne |
Niedostępny |
Róże to kwiaty, które zostały usunięte z gry. Mogły być umieszczone w oknie konstruowania, dając czerwony barwnik. Były też poniekąd rzadsze niż mniszki lekarskie, zazwyczaj rosnąc pojedynczo lub w grupach po 3–4. W wersji 1.7.2 zostały zastąpione makiem. Mogły być trzymane i upuszczane przez żelazne golemy.
| Składniki | Wytwarzanie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Róża |
|
Wytwarzanie
| Nazwa | Składniki | Wejście → Wyjście | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Podejrzana potrawka | Muchomor + Borowik + Miska + Dowolny kwiat |
|
Historia
| Classic | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.0.20a | Dodano żółte kwiaty i róże. Mogły być umieszczone na każdym rodzaju bloków, również na lawie lub na sobie. | ||||
| 0.24_SURVIVAL_TEST | Dodano kwiaty do generacji świata. | ||||
| Indev | |||||
| 0.31 | 20091223-1 (23 grudnia 2009) | Zmieniono modele kwiatów. | |||
| Infdev | |||||
| 20100327 (27 marca 2010) | Kwiaty nie mogą się generować z powodu zmian w generatorze świata. | ||||
| 20100616 (16 czerwca 2010) | Kwiaty znowu się generują. | ||||
| Beta | |||||
| 1.2 | Mniszki lekarskie i róże mogą być przetworzone na odpowiadające im barwniki, dając 2 garści. | ||||
| 1.6.6 | Używając mączki kostnej na trawie, można generować kwiaty i wysoką trawę. | ||||
| 1.8 | 1.8-pre | Zmieniono oświetlenie kwiatów. | |||
| Żółte kwiaty pojawiają się częściej. | |||||
| Z powodu zmian w generatorze świata róże się nie generują. | |||||
| Pełna wersja | |||||
| 1.0.0 | Beta 1.9-pre | Róże znów się pojawiają. | |||
| 1.7.2 | 13w36a | Zmieniono nazwę róż na maki. Zmieniono teksturę z | |||
| Zmieniono nazwę żółtych kwiatów na mniszki lekarskie. | |||||
| Dodano niebieską orchideę, czosnek, houstonię błękitną, tulipany, margaretkę, słonecznik, bez, krzak róży i piwonię. | |||||
| Kwiaty są teraz palne. | |||||
| 1.8 | 14w27a | Mniszki lekarskie mogą być używane do rozmnażania królików. | |||
| 14w30a | Można używać margaretek do tworzenia wzorów na sztandarach. | ||||
| 1.11 | 16w39a | Kwiaty generują się w leśnych rezydencjach. | |||
| 1.14 | 18w43a | Zmieniono tekstury mniszka lekarskiego, maku, niebieskiej orchidei, czosnku, houstoni błękitnej, tulipanów, margaretki, słonecznika, bzu, krzaku róży oraz piwonii. | |||
| Kwiaty mogą zostać użyte do stworzenia podejrzanej potrawki. | |||||
| Dodano witherową różę, chabra i konwalię. | |||||
| 18w47b | Zmieniono teksturę maku. | ||||
| 1.15 | 19w43a | Kwiatami można karmić pszczoły. | |||
| 1.17 | 21w11a | Zmieniono oświetlenie kwiatów. | |||
| 1.19.4 | 23w07a | Dodano etlingery.[dostępne w paczce eksperymentalnej dla 1.20] | |||
| 1.19.4-pre1 | Pszczoły traktują etlingery jako kwiaty. | ||||
| Za pomocą etlingery można stworzyć podejrzaną potrawkę dającą efekt noktowizji.[dostępne w paczce eksperymentalnej dla 1.20] | |||||
| 1.19.4-pre2 | Zmieniono nazwę „etlingera” na „ognisty kwiat”.[dostępne w paczce eksperymentalnej dla 1.20] | ||||
| 1.20 | 23w12a | Ogniste kwiaty są dostępne bez potrzeby włączania eksperymentalnej paczki danych. | |||
| Dodano dzbanecznik. | |||||
| 23w14a | Z dzbanecznika wytwarza się dwie sztuki zamiast jednej błękitnego barwnika. | ||||
| 23w16a | Dzbaneczniki są łatwopalne. | ||||
| Pocket Edition Alpha | |||||
| v0.2.0 | Dodano błękitny kwiat, który nazywa się Róża. | ||||
| v0.8.0 | build 5 | Pozycja kwiatów jest losowa. | |||
| v0.9.0 | build 1 | Dodano niebieską orchideę, czosnek, houstonię błękitną, tulipany, margaretkę, słonecznik, bez, krzak róży i piwonię. | |||
| Usunięto błękitny kwiat. | |||||
| build 3 | Dodano recepty na barwniki dla wszystkich kwiatów. | ||||
| v0.14.0 | build 1 | Używając mączki kostniej na podwójnym kwiecie pojawia się, zależnie od użytego kwiatu, jako przedmiot. | |||
| build 3 | Hitboxy kwiatów już nie zajmują całego bloku. | ||||
| v0.15.0 | build 2 | Krzak róży i piwonia mają nową teksturę z edycji konsolowej. | |||
| Pełna wersja Pocket Edition | |||||
| 1.1.0 | alpha 1.1.0.0 | Kwiaty generują się w leśnych dworach. | |||
| Bedrock Edition | |||||
| 1.2.0 | beta 1.2.0.2 | Margeretek można użyć do wytworzenia sztandarów. | |||
| 1.9.0 | beta 1.9.0.0 | Dodano chabra i konwalię. | |||
| 1.10.0 | beta 1.10.0.3 | Zmieniono tekstury mniszka lekarskiego, maku, niebieskiej orchidei, czosnku, houstoni błękitnej, tulipanów, margaretki, słonecznika, bzu, krzaku róży oraz piwonii. | |||
| Margeretek można użyć do wytworzenia wzorów sztandarów. | |||||
| 1.11.0 | beta 1.11.0.1 | Kwiaty można kompostować. | |||
| 1.13.0 | beta 1.13.0.9 | Dodano witherową różę. | |||
| Kwiaty mogą zostać użyte do stworzenia podejrzanej potrawki. | |||||
| 1.14.0 | beta 1.14.0.1 | Kwiatami można karmić pszczoły. | |||
| 1.19.70 | beta 1.19.70.23 | Dodano ognisty kwiat jako część przełącznika eksperymentalnej rozgrywki „Sniffer”. | |||
| 1.20.0 | beta 1.20.0.20 | Dodano dzbanecznik. | |||
| beta 1.20.0.22 | Z dzbanecznika wytwarza się 2 sztuki zamiast jednej błękitnego barwnika. | ||||
| Console Edition | |||||
| TU1 | CU1 | 1.00 | Patch 1 | Dodano żółty kwiat i różę. | |
| TU25 | CU14 | 1.17 | Zmieniono teksturę róży na mak (nazwy nie zmienili). | ||
| TU31 | CU19 | 1.22 | Patch 3 | Dodano nowe kwiaty. | |
| Zmieniono nazwę róży na mak. | |||||
| TU36 | CU25 | 1.28 | Zmieniono teksturę krzaku róży i piwonii. | ||
| 1.88 | Dodano chabra i konwalię. | ||||
| 1.90 | Zmieniono tekstury mniszka lekarskiego, maku, niebieskiej orchidei, czosnku, houstoni błękitnej, tulipanów, margaretki, słonecznika, bzu, krzaku róży oraz piwonii. | ||||
| New Nintendo 3DS Edition | |||||
| 0.1.0 | Dodano kwiaty. | ||||
| Education Edition | |||||
| ? | Dodano kwiaty. | ||||
| 1.12 | Zmieniono tekstury kwiatów. | ||||
Ciekawostki
- Jeb zauważył, że piwonia została użyta na jego ślubie.[1]
Przypisy
Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.