Użytkownik:Alex2422/brudnopis: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alex2422 (dyskusja | edycje)
Alex2422 (dyskusja | edycje)
Linia 17: Linia 17:
== Przykłady bramek logicznych ==
== Przykłady bramek logicznych ==
=== Bramka NOT ===
=== Bramka NOT ===
[[Plik:NOTgate.png|thumb|Powszechnie używana bramka NOT, czasami nazywana negacją.<br/>[http://mordritch.com/mc_rss/2368 Schemat interaktywny]]]
Bramka NOT, czasami nazywana negacją, daje sygnał wyjścia odwrotny do sygnału wejścia: jeśli przełącznik jest włączony to wyjście będzie przełączone na wyłączone i na odwrót.
Bramka NOT, czasami nazywana negacją, daje sygnał wyjścia odwrotny do sygnału wejścia: jeśli przełącznik jest włączony to wyjście będzie przełączone na wyłączone i na odwrót.
{| class="wikitable" style="text-align:center; color:white"
{| class="wikitable" style="text-align:center; color:white"
Linia 30: Linia 31:
|}
|}
=== Bramka AND ===
=== Bramka AND ===
Bramka AND używa dwóch lub więcej wejść. Sygnał wyjścia jest włączony tylko, gdy oba wejścia są włączone.
[[Plik:ANDgate.png|thumb|Powszechnie używana bramka AND.<br/>[http://mordritch.com/mc_rss/2369 Schemat interaktywny]]]
Bramka AND używa dwóch lub więcej wejść. Sygnał wyjścia jest włączony tylko, gdy oba wejścia są włączone. W innym przypadku wyjście będzie wyłączone.
{| class="wikitable" style="text-align:center; color:white"
{| class="wikitable" style="text-align:center; color:white"
|-style="color:black"
|-style="color:black"
! Wejście
! Wejście 1
! Wejście 2
! Wejście 2
! Wyjście
! Wyjście
Linia 52: Linia 54:
| style="background:#660000" | Wył.
| style="background:#660000" | Wył.
| style="background:#660000" | Wył.
| style="background:#660000" | Wył.
|}
=== Bramka NAND ===
[[Plik:NANDgate.png|thumb|Powszechnie używana bramka NAND. Jest podobna do bramki AND.<br/>[http://mordritch.com/mc_rss/2370 Schemat interaktywny]]]
Bramka NAND jest przeciwieństwem bramki AND. Również potrzebuje dwóch wejść. Sygnał wejścia jest wyłączony tylko, gdy oba wejścia są włączone. W innym przypadku wyjście będzie włączone.
{| class="wikitable" style="text-align:center; color:white"
|-style="color:black"
! Wejście 1
! Wejście 2
! Wyjście
|-
| style="background:#ff0000" | Wł.
| style="background:#ff0000" | Wł.
| style="background:#660000" | Wył.
|-
| style="background:#ff0000" | Wł.
| style="background:#660000" | Wył.
| style="background:#ff0000" | Wł.
|-
| style="background:#660000" | Wył.
| style="background:#ff0000" | Wł.
| style="background:#ff0000" | Wł.
|-
| style="background:#660000" | Wył.
| style="background:#660000" | Wył.
| style="background:#ff0000" | Wł.
|}
|}

Wersja z 17:52, 21 gru 2012

Bramki logiczne są sposobem wykorzystania obwodów z czerwonego kamienia używającym kombinacji sygnałów redstone dającym ustalone wyjście. W sposobie działania są podobne do komputerowych bramek logcznych, ale różnią się trochę pod względem konstrukcji.

Podstawowe informacje

Legenda do schematów

Użycie bramek logicznych

Najbardziej podstawowa bramka. Kiedy sygnał wejścia jest włączony, sygnał wyjścia też i na odwrót.
Schematy interaktywne

Bramki logiczne są używane gdy potrzebna jest inna forma sygnału niż tylko wł./wył., ale bramki mogą być też proste takie jak bramka Wł.-Wł., Wył.-Wył. Inne bramki dają sygnał przy użyciu określonej kombinacji. Np. kiedy lampa ma być włączona tylko siedy oba przełączniki będą włączone, należy użyć bramki AND. Jeśli natomiast ma być włączona kiedy przełącznik będzie wyłączony, potrzebna jest bramka NOT. Bramki logiczne mogą być używane w kombinacjach do tworzenia kompleksów wzorców sygnału i niektóre są skuteczne w tworzeniu komputerów z czerwonego proszku.

Przykłady bramek logicznych

Bramka NOT

Powszechnie używana bramka NOT, czasami nazywana negacją.
Schemat interaktywny

Bramka NOT, czasami nazywana negacją, daje sygnał wyjścia odwrotny do sygnału wejścia: jeśli przełącznik jest włączony to wyjście będzie przełączone na wyłączone i na odwrót.

Wejście Wyjście
Wł. Wył.
Wył. Wł.

Bramka AND

Powszechnie używana bramka AND.
Schemat interaktywny

Bramka AND używa dwóch lub więcej wejść. Sygnał wyjścia jest włączony tylko, gdy oba wejścia są włączone. W innym przypadku wyjście będzie wyłączone.

Wejście 1 Wejście 2 Wyjście
Wł. Wł. Wł.
Wł. Wył. Wył.
Wył. Wł. Wył.
Wył. Wył. Wył.

Bramka NAND

Powszechnie używana bramka NAND. Jest podobna do bramki AND.
Schemat interaktywny

Bramka NAND jest przeciwieństwem bramki AND. Również potrzebuje dwóch wejść. Sygnał wejścia jest wyłączony tylko, gdy oba wejścia są włączone. W innym przypadku wyjście będzie włączone.

Wejście 1 Wejście 2 Wyjście
Wł. Wł. Wył.
Wł. Wył. Wł.
Wył. Wł. Wł.
Wył. Wył. Wł.