Łopata: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Thn70 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 17: Linia 17:
|łączenie = Nie
|łączenie = Nie
|multipledata = {{dv|269|Drewniana}}{{dv|273|Kamienna}}{{dv|256|Żelazna}}{{dv|284|Złota}}{{dv|277|Diamentowa}}
|multipledata = {{dv|269|Drewniana}}{{dv|273|Kamienna}}{{dv|256|Żelazna}}{{dv|284|Złota}}{{dv|277|Diamentowa}}
|odnawialne=Netherytowa: nie
|odnawialne='''Netherytowa:'''<br>
<br>Pozostałe: tak}}
Nie<br>
'''Pozostałe:'''<br>
Tak}}
'''Łopata''' (ang. ''Shovel'') – [[narzędzia|narzędzie]] służące do szybszego wydobywania [[Ziemia|ziemi]], [[Błoto|błota]], [[Piasek|piasku]], [[żwir]]u, [[Glina|gliny]] i [[śnieg]]u.
'''Łopata''' (ang. ''Shovel'') – [[narzędzia|narzędzie]] służące do szybszego wydobywania [[Ziemia|ziemi]], [[Błoto|błota]], [[Piasek|piasku]], [[żwir]]u, [[Glina|gliny]] i [[śnieg]]u.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie==
=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]]===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
!Składniki
! Składniki
!Wejście → Wyjście
!Wejście → Wyjście
|-align="center"
|- align="center"
|'''[[Patyk|Patyki]]<br>+<br>[[Deski]]/<br>[[bruk]]/<br>[[czernit]]/<br>[[łupkowy bruk]]/<br>[[sztabka żelaza]]/<br>[[sztabka złota]]/<br>[[diament]]'''
|'''[[Patyk|Patyki]]<br>+<br>[[Deski]]/<br>[[bruk]]/<br>[[czernit]]/<br>[[łupkowy bruk]]/<br>[[sztabka żelaza]]/<br>[[sztabka złota]]/<br>[[diament]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 36: Linia 38:
|}
|}


=== [[Ulepszanie]] ===
===[[Ulepszanie]]===
{{Ulepszanie
{{Ulepszanie
|składniki='''Diamentowa łopata''' +<br>[[Sztabka netherytu]]
|składniki='''Diamentowa łopata''' +<br>[[Sztabka netherytu]]
Linia 46: Linia 48:
Zaklęte żelazne lub diamentowe łopaty można znaleźć w miastach Endu (szansa 13,4%), zawsze pojedynczo.
Zaklęte żelazne lub diamentowe łopaty można znaleźć w miastach Endu (szansa 13,4%), zawsze pojedynczo.


=== [[Zombie]] ===
===[[Zombie]]===
Istnieje niewielka szansa (0,67%, na poziomie trudnym: 3,33%), że zombie zostanie odrodzony wraz z żelazną łopatą. Szansa jej upuszczenia przez zombie po śmierci wynosi 8,5%.
Istnieje niewielka szansa (0,67%, na poziomie trudnym: 3,33%), że zombie zostanie odrodzony wraz z żelazną łopatą. Szansa jej upuszczenia przez zombie po śmierci wynosi 8,5%.


=== [[Handel]] ===
===[[Handel]]===
Żelazne łopaty są możliwe do pozyskania poprzez handel z [[osadnik]]ami. Żelazne łopaty są częścią pierwszego poziomu ofert i kosztują od pięciu do siedmiu [[szmaragd]]ów. Łopata może być zaklęta na zaklęcia odpowiadające od pięciu do dziewiętnastu poziomom doświadczenia.
Żelazne łopaty są możliwe do pozyskania poprzez handel z [[osadnik]]ami. Żelazne łopaty są częścią pierwszego poziomu ofert i kosztują od pięciu do siedmiu [[szmaragd]]ów. Łopata może być zaklęta na zaklęcia odpowiadające od pięciu do dziewiętnastu poziomom doświadczenia.


== Zastosowanie ==
==Zastosowanie==
===[[Wytwarzanie]]===
===[[Wytwarzanie]]===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 499px" cellpadding="5" border="1"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 499px" cellpadding="5" border="1"
|'''[[Łódka]]''' <sup><small>(''tylko w [[Bedrock Edition|Bedrock]] i [[Education Edition]]'')</sup>
|'''[[Łódka]]''' <sup><small>(''tylko [[Bedrock Edition|Bedrock]] i [[Education Edition]]'')</sup>
|[[Deski]] <br>+ <br>'''Łopata'''
|[[Deski]] <br>+ <br>'''Łopata'''
|
|
Linia 64: Linia 66:
| Output = Dębowa łódka
| Output = Dębowa łódka
}}
}}
|Służy do szybszego transportu na wodzie.
| Służy do szybszego transportu na wodzie.
|}
|}


Linia 83: Linia 85:
Łopaty można użyć do stworzenia [[ścieżka|ścieżki]]. Aby to zrobić, należy użyć PPM na bloku trawy.
Łopaty można użyć do stworzenia [[ścieżka|ścieżki]]. Aby to zrobić, należy użyć PPM na bloku trawy.


===Zaklęcia===
===Zaklęcia ===
Łopacie można nadać następujące [[zaklinanie|zaklęcia]]:
Łopacie można nadać następujące [[zaklinanie|zaklęcia]]:
*''Wydajność'',
*''Wydajność'',
Linia 109: Linia 111:
![[Wytrzymałość]]
![[Wytrzymałość]]
|∞ użyć
|∞ użyć
|60 użyć
|60 użyć  
| 132 użyć
|132 użyć
| 251 użyć
|251 użyć
|1562 użyć
|1562 użyć
|2031 użyć
|2031 użyć
| 33 użyć
|33 użyć
|-
|-
!{{BlockLink|Glina}}
!{{BlockLink|Glina}}
|0,9 s
|0,9 s
|0,45 s
|0,45 s
|0,25 s  
|0,25 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
| 0,1 s  
|0,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|Pole uprawne}}
!{{BlockLink|Pole uprawne}}
|0,9 s
|0,9 s
|0,45 s
|0,45 s  
|0,25 s
|0,25 s
|0,15 s
| 0,15 s
| 0,15 s
| 0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
Linia 137: Linia 139:
|0,9 s
|0,9 s
|0,45 s
|0,45 s
|0,25 s  
|0,25 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,1 s  
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|Ścieżka}}
!{{BlockLink|Ścieżka}}
|0,9 s
| 0,45 s
| 0,25 s
| 0,15 s
| 0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
|-
!{{BlockLink|Żwir}}
| 0,9 s
| 0,9 s
|0,45 s


|0,45 s
| 0,25 s
|0,25 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
|-
!{{BlockLink|Błoto}}
|0,75 s
|0,4 s
|0,2 s
|0,15 s
|0,15 s
| 0,1 s  
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|Żwir}}
!{{BlockLink|Zabłocone namorzynowe korzenie}}
|0,9 s
|1,05 s
|0,45 s
|0,55 s
 
|0,3 s
|0,25 s
|0,2 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
| 0,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|Grzybnia}}
!{{BlockLink|Grzybnia}}
|0,9 s
|0,9 s
|0,45 s
|0,45 s
|0,25 s  
|0,25 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,15 s
Linia 176: Linia 196:


|0,4 s
|0,4 s
| 0,2 s  
|0,2 s  
|0,15 s
|0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
Linia 184: Linia 204:
!{{BlockLink|Twarda ziemia}}
!{{BlockLink|Twarda ziemia}}
|0,75 s
|0,75 s
|0,4 s  
|0,4 s
|0,2 s
| 0,2 s
|0,15 s
| 0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
Linia 192: Linia 212:
|-
|-
!{{BlockLink|Ziemia}}
!{{BlockLink|Ziemia}}
|0,75 s
|0,75 s  
|0,4 s
|0,4 s
| 0,2 s  
|0,2 s
|0,15 s
| 0,15 s
| 0,1 s
|0,1 s
| 0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|Czerwony piasek}}
!{{BlockLink|Czerwony piasek}}
|0,75 s
|0,75 s
| 0,4 s  
|0,4 s
|0,2 s
|0,2 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s  
|-
|-
!{{BlockLink|Piasek}}
!{{BlockLink|Piasek}}
|0,75 s  
|0,75 s
|0,4 s
|0,4 s
|0,2 s
|0,2 s
| 0,15 s
|0,15 s
|0,1 s
| 0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|Piasek dusz}}
!{{BlockLink|Piasek dusz}}
|0,75 s  
|0,75 s
|0,4 s  
 
|0,4 s
 
|0,2 s
|0,2 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,1 s
|0,1 s
| 0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|-
|-
!{{BlockLink|Gleba dusz}}
!{{BlockLink|Gleba dusz}}
| 0,75 s
|0,75 s
|0,4 s
| 0,4 s
| 0,2 s  
|0,2 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,1 s  
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
Linia 241: Linia 263:
|0,2 s
|0,2 s
|0,15 s
|0,15 s
|0,1 s  
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
|0,1 s
Linia 248: Linia 270:
|1 s
|1 s
|0,2 s
|0,2 s
|0,1 s
| 0,1 s
|0,05 s
|0,05 s
|0,05 s
|0,05 s
|0,05 s
|0,05 s
|0,05 s
|0,05 s
|-
|-
!{{BlockLink|Śnieg}}
!{{BlockLink|Śnieg}}
|0,5 s
|0,5 s
|0,1 s
|0,1 s  
|0,05 s
|0,05 s  
|0,05 s
|0,05 s
|0,05 s
|0,05 s
Linia 264: Linia 286:
|}
|}


== Historia==
==Historia==


{{Historia|i}}
{{Historia|i}}

Wersja z 12:24, 12 maj 2023

Łopata






Typ

Narzędzie

Wytrzymałość

Drewniana: 60 użyć
Kamienna: 132 użyć
Żelazna: 251 użyć
Złota: 33 użyć
Diamentowa: 1562 użyć
Netherytowa: 2031 użyć

Odnawialne

Netherytowa:
Nie
Pozostałe:
Tak

Możliwość grupowania

Nie

Rzadkość

Pospolita


Łopata (ang. Shovel) – narzędzie służące do szybszego wydobywania ziemi, błota, piasku, żwiru, gliny i śniegu.

Otrzymywanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Patyki
+
Deski/
bruk/
czernit/
łupkowy bruk/
sztabka żelaza/
sztabka złota/
diament






















Ulepszanie

Składniki Receptura ulepszania
Diamentowa łopata +
Diamentowa łopata +
Sztabka netherytu
Ulepsz sprzęt





Naturalne generowanie

Zaklęte żelazne lub diamentowe łopaty można znaleźć w miastach Endu (szansa 13,4%), zawsze pojedynczo.

Zombie

Istnieje niewielka szansa (0,67%, na poziomie trudnym: 3,33%), że zombie zostanie odrodzony wraz z żelazną łopatą. Szansa jej upuszczenia przez zombie po śmierci wynosi 8,5%.

Handel

Żelazne łopaty są możliwe do pozyskania poprzez handel z osadnikami. Żelazne łopaty są częścią pierwszego poziomu ofert i kosztują od pięciu do siedmiu szmaragdów. Łopata może być zaklęta na zaklęcia odpowiadające od pięciu do dziewiętnastu poziomom doświadczenia.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Łódka (tylko Bedrock i Education Edition) Deski
+
Łopata












Służy do szybszego transportu na wodzie.

Przetapianie

Bryłka złota lub bryłka żelaza Paliwo
+
Złota łopata lub żelazna łopata






Deski
2
22
2
Jeden z materiałów. Może służyć do tworzenia sztabek.

Tworzenie ścieżek

Łopaty można użyć do stworzenia ścieżki. Aby to zrobić, należy użyć PPM na bloku trawy.

Zaklęcia

Łopacie można nadać następujące zaklęcia:

  • Wydajność,
  • Jedwabny dotyk,
  • Fortuna,
  • Niezniszczalność,
  • Naprawa,
  • Klątwa znikania.

Wytrzymałość

Poniższa tabela przedstawia wytrzymałość danej łopaty i szybkość wydobywania podanego bloku tym typem łopaty. Wartość oznaczona gwiazdką i podświetlona na czerwono oznacza, iż zebranie danego surowca jest niemożliwe.

Łopaty Brak Drewniana Kamienna Żelazna Diamentowa Netherytowa Złota
Wytrzymałość ∞ użyć 60 użyć 132 użyć 251 użyć 1562 użyć 2031 użyć 33 użyć
BlockCSS_new.png/1207 Glina 0,9 s 0,45 s 0,25 s 0,15 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1645 Pole uprawne 0,9 s 0,45 s 0,25 s 0,15 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1150 Blok trawy 0,9 s 0,45 s 0,25 s 0,15 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/498 Ścieżka 0,9 s 0,45 s 0,25 s 0,15 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1151 Żwir 0,9 s 0,45 s 0,25 s 0,15 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/2050 Błoto 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/2041 Zabłocone namorzynowe korzenie 1,05 s 0,55 s 0,3 s 0,2 s 0,15 s 0,15 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1156 Grzybnia 0,9 s 0,45 s 0,25 s 0,15 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1160 Bielica 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1139 Twarda ziemia 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1145 Ziemia 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1163 Czerwony piasek 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1167 Piasek 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1175 Piasek dusz 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1836 Gleba dusz 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/657 Cement 0,75 s 0,4 s 0,2 s 0,15 s 0,1 s 0,1 s 0,1 s
BlockCSS_new.png/1172 Blok śniegu 1 s 0,2 s 0,1 s 0,05 s 0,05 s 0,05 s 0,05 s
BlockCSS_new.png/1173 Śnieg 0,5 s 0,1 s 0,05 s 0,05 s 0,05 s 0,05 s 0,05 s

Historia

Indev
0.3111 stycznia 2010Plik:Drewniana łopata przed TextureUpdate.pngPlik:Kamienna łopata przed TextureUpdate.png Dodano drewniane i kamienne łopaty.
29 stycznia 2010Dodano recepturę tworzenia łopat.
Plik:Żelazna łopata przed TextureUpdate.pngPlik:Złota łopata przed TextureUpdate.pngPlik:Diamentowa łopata przed TextureUpdate.png Dodano żelazne, złote i diamentowe łopaty.
31 stycznia 2010Teraz łopaty mają określoną wytrzymałość.
Pełna wersja
1.3.112w18aDrewniane łopaty mogą być teraz używane jako paliwo w piecach.
1.814w02aOsadnicy nie sprzedają już diamentowych łopat.
1.915w31aTeraz można tworzyć ścieżki, używając łopaty.
Zaklęte diamentowe i żelazne łopaty mogą zostać znalezione w miastach Endu.
15w41aTeraz łopaty są używane do tworzenia łodzi.
15w50aDodano nowy dźwięk dla łopat: item.shovel.flatten.
16w04aŁopaty nie są już używane do tworzenia łodzi.
1.11.116w50aZłote i żelazne łopaty mogą być przetopione w piecu na bryłkę złota/żelaza.
1.1418w43a Zmieniono teksturę wszystkich łopat.
1.1620w10a Dodano netherytową łopatę.
Pocket Edition Alpha
v0.2.0Plik:Kamienna łopata przed TextureUpdate.png Dodano kamienne łopaty.
v0.3.0Plik:Drewniana łopata przed TextureUpdate.png Dodano drewniane łopaty.
v0.3.2Plik:Żelazna łopata przed TextureUpdate.pngPlik:Złota łopata przed TextureUpdate.pngPlik:Diamentowa łopata przed TextureUpdate.png Dodano diamentowe, złote i żelazne łopaty.
v0.11.0build 1Drewniane łopaty są teraz używane do tworzenia łodzi.
Żelazna łopata jest teraz dostępna w ekwipunku trybu kreatywnego.
Teraz można tworzyć ścieżki, używając łopat.
build 11Dodano drewniane, kamienne, złote i diamentowe łopaty do ekwipunku trybu kreatywnego.
Console Edition
TU1CU11.0Dodano łopaty.

Ciekawostki

  • Żelazna łopata razem z żelaznym mieczem są najstarszymi przedmiotami w grze.