Łopata: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
d ten wzór craftingu dalej istnieje w Bedrock Edition |
dNie podano opisu zmian |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Przedmiot | {{Przedmiot | ||
|nazwa = Łopata | |nazwa = Łopata | ||
|wygląd1 = Drewniana łopata.png; Kamienna łopata.png; Żelazna łopata.png; Złota łopata.png; Diamentowa łopata.png | |wygląd1 = Drewniana łopata.png; Kamienna łopata.png; Żelazna łopata.png; Złota łopata.png; Diamentowa łopata.png; Netherytowa łopata.png | ||
|invwygląd = Drewniana łopata | |invwygląd = Drewniana łopata | ||
|invwygląd2 = Kamienna łopata | |invwygląd2 = Kamienna łopata | ||
| Linia 7: | Linia 7: | ||
|invwygląd4 = Złota łopata | |invwygląd4 = Złota łopata | ||
|invwygląd5 = Diamentowa łopata | |invwygląd5 = Diamentowa łopata | ||
|invwygląd6 = Netherytowa łopata | |||
|typ = narzędzie | |typ = narzędzie | ||
|wytrzymałość = Drewniana: 60 użyć<br> | |wytrzymałość = Drewniana: 60 użyć<br> | ||
| Linia 12: | Linia 13: | ||
Żelazna: 251 użyć<br> | Żelazna: 251 użyć<br> | ||
Złota: 33 użyć<br> | Złota: 33 użyć<br> | ||
Diamentowa: 1562 użyć | Diamentowa: 1562 użyć<br> | ||
Netherytowa: 2031 użyć | |||
|łączenie = Nie | |łączenie = Nie | ||
|multipledata = {{dv|269|Drewniana}}{{dv|273|Kamienna}}{{dv|256|Żelazna}}{{dv|284|Złota}}{{dv|277|Diamentowa}} | |multipledata = {{dv|269|Drewniana}}{{dv|273|Kamienna}}{{dv|256|Żelazna}}{{dv|284|Złota}}{{dv|277|Diamentowa}} | ||
| Linia 19: | Linia 21: | ||
== Otrzymywanie == | == Otrzymywanie == | ||
=== | === [[Wytwarzanie]] === | ||
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 499px" cellpadding="5" | {| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 499px" cellpadding="5" | ||
| '''[[Narzędzia#Łopata|Łopata]]''' | | '''[[Narzędzia#Łopata|Łopata]]''' | ||
| Linia 32: | Linia 34: | ||
| Używane do szybkiego pozyskiwania [[Ziemia|ziemi]], [[Piasek|piasku]], [[żwir]]u, [[Glina|gliny]] i [[śnieg]]u. | | Używane do szybkiego pozyskiwania [[Ziemia|ziemi]], [[Piasek|piasku]], [[żwir]]u, [[Glina|gliny]] i [[śnieg]]u. | ||
|} | |} | ||
=== [[Ulepszanie]] === | |||
{{Ulepszanie | |||
|składniki='''Diamentowa łopata'''+<br>[[Sztabka netherytu]] | |||
|Diamentowa łopata | |||
|Sztabka netherytu | |||
|Netherytowa łopata}} | |||
===Naturalne generowanie=== | ===Naturalne generowanie=== | ||
| Linia 93: | Linia 102: | ||
! Żelazna | ! Żelazna | ||
! Diamentowa | ! Diamentowa | ||
! Netherytowa | |||
! Złota | ! Złota | ||
|- | |- | ||
| Linia 101: | Linia 111: | ||
| 251 | | 251 | ||
| 1562 | | 1562 | ||
| 2031 | |||
| 33 | | 33 | ||
|- | |- | ||
! | ! {{BlockLink|Glina}} | ||
| 0 | | 0,9 s | ||
| 0 | | 0,45 s | ||
| 0 | | 0,25 s | ||
| 0 | | 0,15 s | ||
| 0 | | 0,15 s | ||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0,1 s | |||
|- | |||
! {{BlockLink|Pole uprawne}} | |||
| 0,9 s | |||
| 0,45 s | |||
| 0,25 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
|- | |||
! {{BlockLink|Blok trawy}} | |||
| 0,9 s | |||
| 0,45 s | |||
| 0,25 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
|- | |||
! {{BlockLink|Ścieżka}} | |||
| 0,9 s | |||
| 0,45 s | |||
| 0,25 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
|- | |||
! {{BlockLink|Żwir}} | |||
| 0,9 s | |||
| 0,45 s | |||
| 0,25 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
|- | |||
! {{BlockLink|Grzybnia}} | |||
| 0,9 s | |||
| 0,45 s | |||
| 0,25 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
|- | |||
! {{BlockLink|Bielica}} | |||
| 0,75 s | |||
| 0,4 s | |||
| 0,2 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
|- | |||
! {{BlockLink|Twarda ziemia}} | |||
| 0,75 s | |||
| 0,4 s | |||
| 0,2 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
|- | |||
! {{BlockLink|Ziemia}} | |||
| 0,75 s | |||
| 0,4 s | |||
| 0,2 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
|- | |||
! {{BlockLink|Czerwony piasek}} | |||
| 0,75 s | |||
| 0,4 s | |||
| 0,2 s | |||
| 0,15 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
| 0,1 s | |||
|- | |- | ||
! | ! {{BlockLink|Piasek}} | ||
| 0 | | 0,75 s | ||
| 0 | | 0,4 s | ||
| 0 | | 0,2 s | ||
| 0 | | 0,15 s | ||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0,1 s | |||
|- | |- | ||
! | ! {{BlockLink|Piasek dusz}} | ||
| 0 | | 0,75 s | ||
| 0 | | 0,4 s | ||
| 0 | | 0,2 s | ||
| 0 | | 0,15 s | ||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0,1 s | |||
|- | |- | ||
! | ! {{BlockLink|Gleba dusz}} | ||
| 0 | | 0,75 s | ||
| 0 | | 0,4 s | ||
| 0 | | 0,2 s | ||
| 0 | | 0,15 s | ||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0,1 s | |||
|- | |- | ||
! | ! {{BlockLink|Cement}} | ||
| 0 | | 0,75 s | ||
| 0 | | 0,4 s | ||
| 0 | | 0,2 s | ||
| 0 | | 0,15 s | ||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0,1 s | |||
|- | |- | ||
! | ! {{BlockLink|Blok śniegu}} | ||
| 1 s | |||
| 0 | | 0,2 s | ||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0 | | 0,05 s | ||
| 0 | | 0,05 s | ||
| 0 | | 0,05 s | ||
| 0,05 s | |||
|- | |- | ||
! | ! {{BlockLink|Śnieg}} | ||
| 0,5 s | |||
| 0 | | 0,1 s | ||
| 0 | | 0,05 s | ||
| 0 | | 0,05 s | ||
| 0 | | 0,05 s | ||
| 0 | | 0,05 s | ||
| 0,05 s | |||
|} | |} | ||
Wersja z 08:30, 23 kwi 2020
| Typ |
narzędzie |
| Wytrzymałość |
Drewniana: 60 użyć |
| Odnawialne |
? |
| Możliwość grupowania |
Nie |
| Rzadkość |
Pospolita |
Łopata (ang. Shovel) – narzędzie służące do szybszego wydobywania ziemi, piasku, żwiru, gliny i śniegu.
Otrzymywanie
Wytwarzanie
| Łopata | Patyki + deski / bruk / sztabka żelaza / sztabka złota / diament |
|
Używane do szybkiego pozyskiwania ziemi, piasku, żwiru, gliny i śniegu. |
Ulepszanie
| Składniki | Receptura ulepszania |
|---|---|
| Diamentowa łopata
+ Diamentowa łopata+ Sztabka netherytu |
Naturalne generowanie
Zaklęte żelazne lub diamentowe łopaty można znaleźć w miastach Kresu (szansa 13,4%), zawsze pojedynczo.
Zombie
Istnieje niewielka szansa (0,67%, na poziomie trudnym 3,33%), że zombie zostanie stworzony wraz z żelazną łopatą. Szansa jej upuszczenia przez zombie po śmierci wynosi 8,5%.
Handel
Żelazne łopaty są możliwe do pozyskania poprzez handel z osadnikami. Żelazne łopaty są częścią pierwszego poziomu ofert i kosztują od pięciu do siedmiu szmaragdów. Łopata może być zaklęta na zaklęcia odpowiadające od pięciu do dziewiętnastu poziomom doświadczenia.
Zastosowanie
Wytwarzanie
| Łódka (tylko w Bedrock i Education Edition) | Deski + Łopata |
|
Służy do szybszego transportu na wodzie. |
Przetapianie
| Samorodek złota lub Samorodek żelaza | Paliwo + Złota łopata lub Żelazna łopata |
|
Jeden z materiałów. Może służyć do tworzenia sztabek. |
Tworzenie ścieżek
Łopaty można użyć do stworzenia ścieżki. Aby to zrobić, należy użyć PPM na bloku trawy.
Zaklęcia
Łopacie można nadać następujące zaklęcia:
- Wydajność,
- Jedwabny Dotyk,
- Fortuna,
- Niezniszczalność,
- Naprawa,
- Klątwa znikania.
Wytrzymałość
Poniższa tabela przedstawia wytrzymałość danej łopaty i szybkość wydobywania podanego bloku tym typem łopaty. Wartość oznaczona gwiazdką i podświetlona na czerwono, oznacza, iż zebranie danego surowca jest niemożliwe.
| Łopaty | Brak | Drewniana | Kamienna | Żelazna | Diamentowa | Netherytowa | Złota |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wytrzymałość | ∞ | 60 | 132 | 251 | 1562 | 2031 | 33 |
| Glina | 0,9 s | 0,45 s | 0,25 s | 0,15 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Pole uprawne | 0,9 s | 0,45 s | 0,25 s | 0,15 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Blok trawy | 0,9 s | 0,45 s | 0,25 s | 0,15 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Ścieżka | 0,9 s | 0,45 s | 0,25 s | 0,15 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Żwir | 0,9 s | 0,45 s | 0,25 s | 0,15 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Grzybnia | 0,9 s | 0,45 s | 0,25 s | 0,15 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Bielica | 0,75 s | 0,4 s | 0,2 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Twarda ziemia | 0,75 s | 0,4 s | 0,2 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Ziemia | 0,75 s | 0,4 s | 0,2 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Czerwony piasek | 0,75 s | 0,4 s | 0,2 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Piasek | 0,75 s | 0,4 s | 0,2 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Piasek dusz | 0,75 s | 0,4 s | 0,2 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Gleba dusz | 0,75 s | 0,4 s | 0,2 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Cement | 0,75 s | 0,4 s | 0,2 s | 0,15 s | 0,1 s | 0,1 s | 0,1 s |
| Blok śniegu | 1 s | 0,2 s | 0,1 s | 0,05 s | 0,05 s | 0,05 s | 0,05 s |
| Śnieg | 0,5 s | 0,1 s | 0,05 s | 0,05 s | 0,05 s | 0,05 s | 0,05 s |
Historia
| Indev | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.31 | 11 stycznia 2010 | Dodano drewniane i kamienne łopaty. | |||
| 29 stycznia 2010 | Dodano recepturę tworzenia łopat. | ||||
| Dodano żelazne, złote i diamentowe łopaty. | |||||
| 31 stycznia 2010 | Teraz łopaty mają określoną wytrzymałość. | ||||
| Pełna wersja | |||||
| 1.3.1 | 12w18a | Drewniane łopaty mogą być teraz używane jako paliwo w piecach. | |||
| 1.8 | 14w02a | Osadnicy nie sprzedają już diamentowych łopat. | |||
| 1.9 | 15w31a | Teraz można tworzyć ścieżki, używając łopaty. | |||
| Zaklęte diamentowe i żelazne łopaty mogą zostać znalezione w miastach Kresu. | |||||
| 15w41a | Teraz łopaty są używane do tworzenia łodzi. | ||||
| 15w50a | Dodano nowy dźwięk dla łopat: item.shovel.flatten. | ||||
| 16w04a | Łopaty nie są już używane do tworzenia łodzi. | ||||
| 1.11.1 | 16w50a | Złote i żelazne łopaty mogą być przetopione w piecu na samorodek złota / żelaza. | |||
| Pocket Edition Alpha | |||||
| 0.2.0 | Dodano kamienne łopaty. | ||||
| 0.3.0 | Dodano drewniane łopaty. | ||||
| 0.3.2 | Dodano diamentowe, złote i żelazne łopaty. | ||||
| 0.11.0 | build 1 | Drewniane łopaty są teraz używane do tworzenia łodzi. | |||
| Żelazne łopaty są teraz dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego. | |||||
| Teraz można tworzyć ścieżki, używając łopat. | |||||
| build 11 | Dodano drewniane, kamienne, złote i diamentowe łopaty do ekwipunku trybu kreatywnego. | ||||
| Console Edition | |||||
| TU1 | CU1 | 1.0 | Dodano łopaty. | ||






