Związki chemiczne: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
dNie podano opisu zmian |
Naprawa odpadów i zdjęcia związków po prawej |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Przedmiot|odnawialne=Nie|łączenie=Tak, 64|multiplewersja=Education Edition 1.0.27|grid=Tlenek boru|invwygląd=Amoniak|invwygląd2=Azotek magnezu|invwygląd3=Benzen|invwygląd4=Bromek wapnia|invwygląd5=Fluorek sodu|invwygląd6=Jodek potasu|invwygląd7=Klej|invwygląd8=Lateks|invwygląd9=Luminol|invwygląd10=Ług|invwygląd11=Mydło|invwygląd12=Octan sodu|invwygląd13=Polietylen|invwygląd14=Podchloryn sodu|invwygląd15=Ropa naftowa|invwygląd16=Siarczan|invwygląd17=Siarczan baru|invwygląd18=Siarczek żelaza|invwygląd19=Wodorek litu|invwygląd20=Wodorek sodu|invwygląd21=----|invwygląd22=Tlenek glinu|invwygląd23=Tlenek magnezu|invwygląd24=Tlenek sodu|invwygląd25=Nadtlenek wodoru|invwygląd26=Trójtlenek boru|invwygląd27=----|invwygląd28=Chlorek ceru|invwygląd29=Chlorek potasu|invwygląd30=Chlorek rtęci|invwygląd31=Chlorek wapnia|invwygląd32=Chlorek wolframu|invwygląd33=Sól|invwygląd34=----|invwygląd35=Cukier|invwygląd36=Torbiel z atramentem|invwygląd37=Węgiel drzewny|invwygląd38=Woda w zlewce|invwygląd39=----|invwygląd40=Odpady}}{{Budowa}}{{Ekskluzywne|Education}} | {{Przedmiot | ||
|odnawialne=Nie | |||
|łączenie=Tak, 64 | |||
|multiplewersja=Education Edition 1.0.27 | |||
|grid=Tlenek boru | |||
|wygląd=Amoniak.png; Azotek magnezu.png; Benzen.png; Bromek wapnia.png; Fluorek sodu.png; Jodek potasu.png; Klej.png; Lateks.png; Luminol.png; Ług.png; Mydło.png; Octan sodu.png; Polietylen.png; Podchloryn sodu.png; Ropa naftowa.png; Siarczan.png; Siarczan baru.png; Siarczek żelaza.png; Wodorek litu.png; Wodorek sodu.png | |||
|wygląd2=Tlenek glinu.png; Tlenek magnezu; Tlenek sodu.png; Nadtlenek wodoru.png; Trójtlenek boru.png | |||
|wygląd3=Chlorek ceru.png; Chlorek potasu.png; Chlorek rtęci.png; Chlorek wapnia.png; Chlorek wolframu.png; Sól.png | |||
|wygląg4=Cukier.png; Torbiel z atramentem.png; Węgiel drzewny.png; Woda w zlewce.png | |||
|wygląd5=Odpady.png | |||
|invwygląd=Amoniak | |||
|invwygląd2=Azotek magnezu | |||
|invwygląd3=Benzen | |||
|invwygląd4=Bromek wapnia | |||
|invwygląd5=Fluorek sodu | |||
|invwygląd6=Jodek potasu | |||
|invwygląd7=Klej | |||
|invwygląd8=Lateks | |||
|invwygląd9=Luminol | |||
|invwygląd10=Ług | |||
|invwygląd11=Mydło | |||
|invwygląd12=Octan sodu | |||
|invwygląd13=Polietylen | |||
|invwygląd14=Podchloryn sodu | |||
|invwygląd15=Ropa naftowa | |||
|invwygląd16=Siarczan | |||
|invwygląd17=Siarczan baru | |||
|invwygląd18=Siarczek żelaza | |||
|invwygląd19=Wodorek litu | |||
|invwygląd20=Wodorek sodu | |||
|invwygląd21=---- | |||
|invwygląd22=Tlenek glinu | |||
|invwygląd23=Tlenek magnezu | |||
|invwygląd24=Tlenek sodu | |||
|invwygląd25=Nadtlenek wodoru | |||
|invwygląd26=Trójtlenek boru | |||
|invwygląd27=---- | |||
|invwygląd28=Chlorek ceru | |||
|invwygląd29=Chlorek potasu | |||
|invwygląd30=Chlorek rtęci | |||
|invwygląd31=Chlorek wapnia | |||
|invwygląd32=Chlorek wolframu | |||
|invwygląd33=Sól | |||
|invwygląd34=---- | |||
|invwygląd35=Cukier | |||
|invwygląd36=Torbiel z atramentem | |||
|invwygląd37=Węgiel drzewny | |||
|invwygląd38=Woda w zlewce | |||
|invwygląd39=---- | |||
|invwygląd40=Odpady}} | |||
{{Budowa}}{{Ekskluzywne|Education}} | |||
'''Związki chemiczne''' to rodzaj przedmiotów stosowanych w chemii, które powstają z kombinacji różnych pierwiastków chemicznych. | '''Związki chemiczne''' to rodzaj przedmiotów stosowanych w chemii, które powstają z kombinacji różnych pierwiastków chemicznych. | ||
| Linia 265: | Linia 324: | ||
|} | |} | ||
=== Zastosowanie | === Odpady === | ||
Odpady to nie chciane przedmioty pozyskane poprzez błędne ułożenie kraftingu w [[Stół laboratoryjny|stole laboratoryjnym]]. Aby rozpoznać czy powstaną odpady należy spojrzeć czy pojawiła się animacja nad przedmiotami. Gdy nie ma animacji to wyjdą odpady. | |||
{| class="wikitable" | |||
!Ikona | |||
!Nazwa | |||
!Sposób pozyskania | |||
|- | |||
|{{Grid|Odpady}} | |||
|Odpady | |||
|Błędne ułożenie kraftingu w [[Stół laboratoryjny|stole laboratoryjnym]] | |||
|} | |||
== Zastosowanie == | |||
Niektóre związki są używane jako składniki w [[Stół rzemieślniczy|stole rzemieślniczym]] lub eksperymentach na [[Stół laboratoryjny|stole laboratoryjnym]]. Związki naturalne mają zastosowania poza chemią, szczegółowo opisane w odpowiednich artykułach: | Niektóre związki są używane jako składniki w [[Stół rzemieślniczy|stole rzemieślniczym]] lub eksperymentach na [[Stół laboratoryjny|stole laboratoryjnym]]. Związki naturalne mają zastosowania poza chemią, szczegółowo opisane w odpowiednich artykułach: | ||
Wersja z 20:52, 7 lip 2021
| Typ |
? |
| Odnawialne |
Nie |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Rzadkość |
Pospolita |
| Uzdrawia |
? |
| Artykuł w budowie! Trwa budowa strony Związki chemiczne.
Jeśli chcesz, możesz pomóc przy jej tworzeniu.
|
| Ten element dotyczy wyłącznie Education Edition. |
Związki chemiczne to rodzaj przedmiotów stosowanych w chemii, które powstają z kombinacji różnych pierwiastków chemicznych.
Otrzymywanie
Związków chemicznych nie można wziąć w ekwipunku trybu kreatywnego. Można je uzyskać tylko tworząc je w syntezatorze związków. Odbywa się to poprzez wstawienie pewnej liczby pierwiastków odpowiadających wzorowi chemicznemu związku.
Przykład:
|
||||||
Lista związków chemiczny i ich składniki
Lista wszystkich nazw i kraftingów na związki chemiczne możliwe do stworzenia we syntezatorze związków.
| Ikona | Nazwa związku | Wejście >> Wyjście | Nota | |||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amoniak |
|
|||||||||||||||||
| Azotek magnezu |
|
Wzór skondensowany: Mg(NO3)2. | ||||||||||||||||
| Benzen |
|
|||||||||||||||||
| Bromek wapnia |
|
|||||||||||||||||
| Fluorek sodu |
|
|||||||||||||||||
| Jodek potasu |
|
|||||||||||||||||
| Klej (cyjanoakrylan) |
|
C5H5NO2 to wzór chemiczny cyjanoakrylanu metylu,
jednej z cząsteczek wykorzystywanych jako główny składnik klejów cyjanoakrylanowych; jego skondensowana formuła to CH2=C(CN)COOCH3. | ||||||||||||||||
| Lateks |
|
C5H8 to wzór chemiczny izoprenu,
którego polimery są głównymi składnikami kauczuku naturalnego; jego skrócona formuła to CH2=C(CH3)−CH=CH2. | ||||||||||||||||
| Luminol |
|
|||||||||||||||||
| Ług |
|
|||||||||||||||||
| Mydło |
|
C18H35NaO2 to wzór chemiczny stearynianu sodu, najpowszechniejszego mydła. | ||||||||||||||||
| Octan sodu |
|
|||||||||||||||||
| Polietylen |
|
Formuła skondensowana: (C2H4)5. | ||||||||||||||||
| Podchloryn sodu |
|
|||||||||||||||||
| Ropa naftowa |
|
C9H20 to wzór chemiczny nonanu. | ||||||||||||||||
| Siarczan |
|
|||||||||||||||||
| Siarczan baru |
|
|||||||||||||||||
| Siarczek żelaza |
|
|||||||||||||||||
| Wodorek litu |
|
|||||||||||||||||
| Wodorek sodu |
|
|||||||||||||||||
Tlenki
| Ikona | Nazwa związku | Nazwa stocka związku | Wejście >> Wyjście | |||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tritlenek diglinu | Tlenek glinu (III) |
| ||||||||||||||||
| Tlenek magnezu | Tlenek magnezu |
| ||||||||||||||||
| Tlenek sodu | Tlenek sodu |
| ||||||||||||||||
| Nadtlenek wodoru | Nadtlenek wodoru |
| ||||||||||||||||
| Tritlenek diboru | Trójtlenek boru (III) |
| ||||||||||||||||
Chlorki
| Ikona | Nazwa zwiąku | Wejście >> Wyjście | |||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chlorek ceru |
| ||||||||||||||||
| Chlorek potasu |
| ||||||||||||||||
| Chlorek rtęci |
| ||||||||||||||||
| Chlorek wapnia |
| ||||||||||||||||
| Chlorek wolframu |
| ||||||||||||||||
| Sól |
| ||||||||||||||||
Związki naturalne
Związki naturalne to związki, które można uzyskać w grze z (wyjątkiem wody, która można pozyskać, ale nie w tej postaci).
| Ikona | Nazwa | Wejście >> Wyjście | Pozyskiwanie w Minecrafcie | Nota | |||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cukier |
|
Wytwarzając z trzciny cukrowej lub butelek miodu | C6H12O6 to wzór chemiczny glukozy i fruktozy,
a także szeregu innych cukrów prostych (zwykłym cukrem stołowym jest zamiast tego sacharoza, złożony cukier złożony z glukozy i fruktozy o wzorze chemicznym C12H22O11). | ||||||||||||||||
| Torbiel z atramentem |
|
Zabijając kałamarnice | FeSO4 to wzór chemiczny
siarczanu żelaza(II) lub siarczanu żelaza, zwykle występującego w postaci skompleksowanej z wodą w postaci soli o wzorze FeSO4·xH2O, który od wieków jest używany do produkcji atramentu żelazowo-galusowego i innych atramentów. W przeciwieństwie do tego atrament z kałamarnicy (i inne atramenty do głowonogów) składa się głównie z melaniny i śluzu, z zestawem innych związków w różnych stężeniach zależnych od gatunku. | ||||||||||||||||
| Węgiel drzewny |
|
Przepalając bloki pnia drzewa w piecu | Do opisu przybliżonego składu węgla drzewnego
czasami używa się wzoru chemicznego C7H4O. | ||||||||||||||||
| Woda |
|
Możliwe do pozyskania tylko w innych postaciach (butelka lub wiadro wody) | |||||||||||||||||
Odpady
Odpady to nie chciane przedmioty pozyskane poprzez błędne ułożenie kraftingu w stole laboratoryjnym. Aby rozpoznać czy powstaną odpady należy spojrzeć czy pojawiła się animacja nad przedmiotami. Gdy nie ma animacji to wyjdą odpady.
| Ikona | Nazwa | Sposób pozyskania |
|---|---|---|
| Odpady | Błędne ułożenie kraftingu w stole laboratoryjnym |
Zastosowanie
Niektóre związki są używane jako składniki w stole rzemieślniczym lub eksperymentach na stole laboratoryjnym. Związki naturalne mają zastosowania poza chemią, szczegółowo opisane w odpowiednich artykułach:
Wytwarzanie (stół rzemieślniczy)
| Nazwa | Składniki | Wejście >> Wyjście | Zastosowania | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balon | Latek +
Dowolny barwnik + Hel + Smycz |
|
Brak | ||||||||||||
| Świetlik | Polietylen +
Nadtlenek wodoru + Barwnik + Luminol |
|
Świetlik, można aktywować przytrzymując prawy przycisk przez ok. 3 sekundy. Po aktywacji jego tekstura staje się nie wrażliwa na cienie (jak oczy Endermana) Po ok. 5 minutach przedmiot się zużywa i znika. | ||||||||||||
| Wzmocnione szkło | Tlenek glinu (aluminium) +
Szkło + Trójtlenek boru |
|
Szkło z większą wytrzymałością i większą odpornością na wybuchy. | ||||||||||||
| Wzmocnione barwione szkło | Tlenek glinu (aluminium) +
Barwione szkło + Trójtlenek boru |
| |||||||||||||
| Wzmocnione szkło +
Barwnik |
| ||||||||||||||
| Szyba ze wzmocnionego szkła | Tlenek glinu (aluminium) +
Szyba + Trójtlenek boru |
|
Szyba z większą wytrzymałością i większą odpornością na wybuchy. | ||||||||||||
| Wzmocnione szkło |
| ||||||||||||||
| Wzmocniona barwiona szyba | Tlenek glinu (aluminium) +
Barwiona szyba + Trójtlenek boru |
| |||||||||||||
| Wzmocnione barwione szkło |
|
Barwienie chlorkami
Chlorkami metali można farbować pochodnie i zimne ognie.
| Nazwa | Składniki | Wejście >> Wyjście | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Czerwone zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek rtęci |
| ||||||||||||
| Zielone zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek wolframu |
| ||||||||||||
| Niebieskie zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek ceru |
| ||||||||||||
| Fioletowe zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek potasu |
| ||||||||||||
| Pomarańczowe zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek wapnia |
|
Wytwarzanie w stole laboratoryjnym
| Nazwa | Składniki | Wejście | Wyjście | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Wybielacz | 3x Woda
+ 3x Podchloryn sodu |
|
|||
| Blok ciepła | Żelazo
+ Woda + Węgiel drzewny + Sól |
|
|||
| Bomba lodowa | 4x Octan sodu |
|
|||
| Supernawóz | Amonia
+ Fosfor |
|
Odpady
Odpady to nie chciane przedmioty pozyskane poprzez błędne ułożenie kraftingu w stole laboratoryjnym. Aby rozpoznać czy powstaną odpady należy spojrzeć czy pojawiła się animacja nad przedmiotami. Gdy nie ma animacji to wyjdą odpady.
| Ikona | Nazwa | Sposób pozyskania |
|---|---|---|
| Odpady | Błędne ułożenie kraftingu w stole laboratoryjnym |
Wartości danych
| Nazwa | Wartości danych | Numeryczne ID | Forma | Klucz nazwy |
|---|---|---|---|---|
| Związek chemiczne | compound
|
499
|
Przedmiot | item.compound.aluminumoxide.name
|
Historia
| Education Edition | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1.0.27 | Dodane związki chemiczne. | ||||
| 1.12.0 | Zmieniono tekstury węgla drzewnego, torbieli z atramentem i cukru. | ||||
| Bedrock Edition | |||||
| 1.4.0 | beta 1.2.20.1 | Dodano związki chemiczne. | |||
| 1.10.0 | beta 1.10.0.3 | Zmieniono tekstury węgla drzewnego, torbieli z atramentem i cukru. | |||
| ? | MCPE-113776 | Wszystkie związki stały się nieosiągalne. Nie wiadomo, czy jest to błąd, czy zamierzone. [[1]]. | |||






























