Wełna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
TheTNT1500 (dyskusja | edycje)
d .
Aktualizacja i poprawy
Linia 1: Linia 1:
{{Nieprawidłowy|info=Poprawić terminologię, poprawić rozplanowanie i styl}}
{{Blok
{{Blok
|wygląd=Wełna.gif
|wygląd=Wełna.gif
Linia 27: Linia 25:
|opórtnt=4
|opórtnt=4
|narzędzie=Nożyce
|narzędzie=Nożyce
|łączenie=Tak (64) <small>tylko tego samego koloru</small>
|łączenie=Tak, 64 <small>(tylko tego samego koloru)</small>
|multiplevers='''Kolory z wersji Classic'''
|multiplevers=Classic 0.0.20
:{{verlink|Classic 0.0.20 (20 czerwca 2009)}}
'''Kolory z wersji Beta'''
:{{verlink|Beta 1.2}}
|data=35
|data=35
|idsłowne=wool
}}
}}


'''Wełna''' (ang. ''Wool'') Jest łatwopalnym blokiem ozdobnym. Istnieje 16 odmian kolorystycznych, w tym trzy odcienie szarości dodane w wersji [[Classic]] 0.0.20a. wełna ma jedną teksturę która jest używana na wszystkich stronach bloku.
'''Wełna''' (ang. ''Wool'') jest łatwopalnym blokiem ozdobnym.


[[Plik:Beta color spectrum.png|thumb|right|Kolory wełny w wersji [[Beta]].]]
[[Plik:Beta color spectrum.png|thumb|right|Kolory wełny w wersji [[Beta]].]]
[[Plik:Classic color spectrum.png|thumb|right|Kolory wełny w wersji [[Classic]].]]
[[Plik:Classic color spectrum.png|thumb|right|Kolory wełny w wersji [[Classic]].]]


== Uzyskiwanie ==
== Otrzymywanie ==
Wełnę można uzyskać na kilka sposobów:
=== Wydobywanie ===
* poprzez stworzenie bloku z 4 nici (dawniej 9) – powstanie jeden blok białej wełny
{| class="wikitable"
* przez zabicie owcy – wypada 1 blok wełny w kolorze zabitej owcy
|-
* poprzez ostrzyżenie owcy [[Nożyce|nożycami]] – upuszcza od 1 do 3 bloków.
! Blok
* czarna wełna generuje się naturalnie w wioskach, gdzie stanowi podporę dla 4 pochodni (jest fragmentem latarni)
! Twardość
* barwna wełna może być uzyskana poprzez [[handel]] z [[Osadnik|pasterzem]] (kosztuje 1-2 [[szmaragd]]ów)
! Narzędzie
 
! colspan=9 | Czas niszczenia (w sekundach)
Od wersji [[Beta]] 1.7 [[nożyce]] przyspieszają wydobycie wełny.
|-
|rowspan=2 | {{BlockLink|Wełna}}
|rowspan=2 style="vertical-align:center" style="text-align:center" | 0.8
|rowspan=2 style="text-align:center" | [[Plik:150px-Shears.png|25px|link=Nożyce]]  
| style="text-align:center" | Ręka
| style="text-align:center" | Nożyce
|- style="text-align:center"
| style="background-color:#bdffc4" | 1.25
| style="background-color:#bdffc4" | 0.25
|}


=== [[Crafting|Wytwarzanie]] ===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
|-align="center"
|-align="center"
!Składniki
!Składniki
!Otrzymywanie
!Wejście » Wyjście
|-
|-
| align="center"| [[Nić]]
| align="center"| '''[[Nić]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=  |C1=  
|A1=  |B1=  |C1=  
Linia 61: Linia 67:
|A3= Nić |B3= Nić |C3=  
|A3= Nić |B3= Nić |C3=  
|Output= Biała wełna
|Output= Biała wełna
}}
|-
| align="center"| [[Barwniki|Barwnik]] <br>+<br> [[Wełna]]
|{{Grid/Crafting Table
|B2= Biała wełna|C2= Błękitny barwnik,Ziarna kakaowe,Torbiel z atramentem,Różana czerwień,Fioletowy barwnik,Jasnoniebieski barwnik,Jasnoszary barwnik,Karmazynowy barwnik,Limonkowy barwnik,Lazuryt,Pomarańczowy barwnik,Różowy barwnik,Szary barwnik,Kaktusowa zieleń,Mleczowa żółć
|Output= Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna
|nieokreślona=1
}}
}}
|}
|}
=== [[Owca|Owce]] ===
Po ostrzyżeniu owcy nożycami można uzyskać z niej od 1 do 3 sztuk wełny. Jeśli owca zostanie zabita upuści tylko 1 wełnę.
Kolor wełny zależy od koloru owcy. Naturalnie można spotkać: białe, jasnoszare, szare, czarne, brązowe i różowe owce. Pozostałe kolory wełny można uzyskać poprzez zabarwienie jej.
=== Naturalne generowanie ===
[[Plik:Wełnaw.png|250px|thumb|right|Latarnia]]
Czarna wełna generuje się w wioskach jako element latarni.
=== [[Handel]] ===
[[Osadnik]] o profesji pasterza może sprzedać graczowi każdy kolor wełny za 1 - 2 [[szmaragd]]ów.


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
Wełnę można wykorzystać do tworzenia kolorowych budynków i budowli, lecz budowanie ich jest ryzykowne, ponieważ wełna jest łatwopalnym blokiem i może szybko spłonąć, gdy uderzy w nią piorun, zostanie zalana przez lawę lub podpalona przez pomyłkę. Ponadto nie jest odporna na wybuchy.  
Wełnę można wykorzystać do tworzenia kolorowych budynków i budowli, lecz budowanie ich jest ryzykowne, ponieważ wełna jest łatwopalnym blokiem i może szybko spłonąć, gdy uderzy w nią piorun, zostanie zalana przez lawę lub podpalona przez pomyłkę. Ponadto nie jest odporna na wybuchy.  


=== Crafting ===
=== [[Crafting|Wytwarzanie]] ===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="3"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
|-align="center"
|-align="center"
!Składniki
!Składniki
!Otrzymywanie
!Wejście » Wyjście
|-
| align="center"| [[Barwnik]] + [[Wełna]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=        |C1= 
|A2=  |B2= Biała wełna|C2= Mączka kostna,Błękitny barwnik,Ziarna kakaowe,Torbiel z atramentem,Różana czerwień,Fioletowy barwnik,Jasnoniebieski barwnik,Jasnoszary barwnik,Karmazynowy barwnik,Limonkowy barwnik,Lazuryt,Pomarańczowy barwnik,Różowy barwnik,Szary barwnik,Kaktusowa zieleń,Mleczowa żółć
|A3=  |B3=        |C3= 
|Output= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |OA=
}}
|-
|-
| align="center"| [[Patyk]]i + [[Wełna]] <br><small> (kolor wełny nie ma znaczenia)</small>
| align="center"| '''[[Patyk]]i''' <br>+<br> [[Wełna]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Patyk |B1= Patyk      |C1= Patyk
|A1= Patyk |B1= Patyk      |C1= Patyk
|A2= Patyk |B2= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna|C2= Patyk
|A2= Patyk |B2= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna|C2= Patyk
|A3= Patyk |B3= Patyk      |C3= Patyk
|A3= Patyk |B3= Patyk      |C3= Patyk
|Output= Obraz |OA=
|Output= Obraz
}}
}}
|-
|-
| align="center"| [[Deski]] + [[Wełna]] <br><small> (kolor desek jak i wełny nie mają znaczenia)</small>
| align="center"|'''[[Deski]]''' <br>+<br> [[Wełna]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=              |B1=              |C1=
|A2= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |B2= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |C2= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna  
|A2= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna|B2= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |C2= Biała wełna,Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna
|A3= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Akacjowe deski, Ciemne deski |B3= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Akacjowe deski, Ciemne deski |C3= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski, Akacjowe deski, Ciemne deski
|A3= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski|B3= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski|C3= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski
|Output= Łóżko
|Output= Łóżko
}}
}}
|-
|-
| align="center"|2 x [[Wełna]]
| align="center"|[[Wełna]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=                        |B1=                        |C1=  
|A1=                        |B1=                        |C1=  
Linia 105: Linia 121:
}}
}}
|-
|-
| align="center"| [[Wełna]] + [[Patyk]]
| align="center"| [[Wełna]] <br>+<br> '''[[Patyk]]'''
| {{Grid/Crafting Table
| {{Grid/Crafting Table
| A1= Biała wełna, Błękitna wełna, Brązowa wełna, Czarna wełna, Czerwona wełna, Fioletowa wełna, Jasnoniebieska wełna, Jasnoszara wełna, Karmazynowa wełna, Limonkowa wełna, Niebieska wełna, Pomarańczowa wełna, Różowa wełna, Szara wełna, Zielona wełna, Żółta wełna
| A1= Biała wełna, Błękitna wełna, Brązowa wełna, Czarna wełna, Czerwona wełna, Fioletowa wełna, Jasnoniebieska wełna, Jasnoszara wełna, Karmazynowa wełna, Limonkowa wełna, Niebieska wełna, Pomarańczowa wełna, Różowa wełna, Szara wełna, Zielona wełna, Żółta wełna
Linia 118: Linia 134:
|}
|}


=== Handel ===
=== [[Przetapianie]] ===
Osadnik o profesji pasterza daje graczowi 1 szmaragd za 16–22 bloków białej wełny.
Wełna może zostać użyta jako paliwo do [[piec]]a. Wystarczy na przetopienie 0,5 przedmiotu.
 
=== [[Handel]] ===
Osadnik o profesji pasterza może sprzedać graczowi 1 [[szmaragd]] za 16 – 22 bloków białej wełny.


== Barwienie wełny ==
== Barwienie wełny ==
[[Plik:Wełna owce bloki.png|235px|thumb|right|Zabarwione owce i barwiona wełna]]
Aby uzyskać inne kolory wełny niż te występujące naturalnie, musi ona zostać [[barwniki|zabarwiona]]. Możliwe jest uzyskanie 16 kolorów wełny.
Aby uzyskać inne kolory wełny niż te występujące naturalnie, musi ona zostać [[barwniki|zabarwiona]]. Możliwe jest uzyskanie 16 kolorów wełny.
   
   
== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|c}}
{{Historia|c}}
{{Historia||0.0.20|[[Plik:Classic color spectrum.png|125px|Barwy w wersji classic.]]  
{{Historia||0.0.20|[[Plik:Classic color spectrum.png|125px|Barwy w wersji classic.]]  
Linia 146: Linia 165:
{{Historia||1.7|Dodano [[nożyce]], by móc obciąć owcę bez uderzania ich. Dzięki temu owce po ostrzyżeniu upuszczają od 2 do 4 sztuk wełny.
{{Historia||1.7|Dodano [[nożyce]], by móc obciąć owcę bez uderzania ich. Dzięki temu owce po ostrzyżeniu upuszczają od 2 do 4 sztuk wełny.
|Owce nie upuszczają wełny po ich uderzeniu, ale upuszczają jedną sztukę wełny, gdy te są nieostrzyżone.}}
|Owce nie upuszczają wełny po ich uderzeniu, ale upuszczają jedną sztukę wełny, gdy te są nieostrzyżone.}}
{{Historia||1.8|W [[wioska]]ch generują się teraz słupy, na których zamieszczona jest czarna wełna i cztery [[pochodnia|pochodnie]].}}
{{Historia||1.8|W [[wioska]]ch generują się teraz latrarnie, na których zamieszczona jest czarna wełna i cztery [[pochodnia|pochodnie]].}}
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.1|Owce "zjadają" [[Trawa|trawę]] i [[Wysoka trawa|wysoką trawę]], by odnowić ich kolor, który miały przed ich ostrzyżeniem.
{{Historia||1.1|Owce zjadają [[Trawa|trawę]] i [[Wysoka trawa|wysoką trawę]], by odnowić ich kolor, który miały przed ich ostrzyżeniem.
|Po ostrzyżeniu owcy uzyskamy od 1 do 3 sztuk wełny zamiast od 2 do 4.}}
|Po ostrzyżeniu owcy uzyskamy od 1 do 3 sztuk wełny zamiast od 2 do 4.}}
{{Historia||1.2.4|Zmieniono nasycenie wełny, wełna jest ciemniejsza. [http://i.imgur.com/5PkAD.gif Porównanie]}}
{{Historia||1.2.4|Zmieniono nasycenie wełny, wełna jest ciemniejsza. ([http://i.imgur.com/5PkAD.gif porównanie])}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w21a|54 sztuki pomarańczowej i 1 sztuka niebieskiej wełny naturalnie występuje w [[piramida]]ch.}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w21a|54 sztuki pomarańczowej i 1 sztuka niebieskiej wełny naturalnie występuje w [[piramida]]ch.}}
{{Historia||1.6|snap=13w16a|Dodano [[dywan]]y. Są one tworzone przy użyciu dwóch bloków wełny dowolnego koloru.}}
{{Historia||1.6|snap=13w16a|Dodano [[dywan]]y. Są one tworzone przy użyciu dwóch bloków wełny dowolnego koloru.}}
{{Historia||1.8|snap=14w02a|[[Osadnik|Osadnicy]] z profesją pasterza będą teraz handlować każdym kolorem wełny.}}
{{Historia||1.8|snap=14w02a|[[Osadnik|Osadnicy]] z profesją pasterza będą teraz handlować każdym kolorem wełny.}}
{{Historia|||snap=14w03a|W pustynnej świątyni teraz zamiast wełny pojawia się barwiona glina.}}
{{Historia|||snap=14w03a|W piramidzie zamiast wełny pojawia się barwiona glina.}}
{{Historia|||snap=14w30a|Teraz wełna wykorzystywana jest do tworzenia [[sztandar]]ów.}}
{{Historia|||snap=14w30a|Teraz wełna wykorzystywana jest do tworzenia [[sztandar]]ów.}}
{{Historia|p}}
{{Historia||1.11|snap=16w33a|Wełna może zostać użyta jako paliwo do [[piec]]a.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.1.0|Dodano wełnę i jej wszystkie warianty, nie można jej jednak zdobyć.}}
{{Historia||0.1.0|Dodano wełnę i jej wszystkie warianty, nie można jej jednak zdobyć.}}
Linia 169: Linia 190:


== Ciekawostki ==  
== Ciekawostki ==  
*Przed dodaniem [[skóra|skóry]], wełna była wykorzystana do budowy skórzanej [[zbroja|zbroi]].
*Przed dodaniem [[skóra|skóry]], wełna była wykorzystana do budowy skórzanej [[zbroja|zbroi]].
*Gdy biega się po kolorowej wełnie sprintem wypadają z niej białe odłamki.
*Istnieje nieużyty typ wełny o różowo-fioletowym kolorze, której tekstura różni się nieco od reszty. Można ją uzyskać przez edycję plików gry lub komendy, lecz postawienie jej zamienia ją w białą wełnę.
*Istnieje nieużyty typ wełny o różowo-fioletowym kolorze, której tekstura różni się nieco od reszty. Można ją uzyskać przez edycję plików gry lub komendy, lecz postawienie jej zamienia ją w białą wełnę.
*[[Owca]] ma 5% szans na posiadanie koloru szarego, 5% jasnoszarego, 5% brązowego, 5% czarnego i 0,164% szans na posiadanie różowego koloru wełny. Pozostałe 81,836% szans odpowiada za białą wełnę.
*[[Owca]] ma 5% szans na posiadanie koloru szarego, 5% jasnoszarego, 5% brązowego, 5% czarnego i 0,164% szans na posiadanie różowego koloru wełny. Pozostałe 81,836% szans odpowiada za białą wełnę.
== Galeria ==
<gallery>
Plik:Wełnaw.png|Wełna o barwie czarnej występuje w [[wioska]]ch.
Plik:Wełna owce bloki.png|Dostępne kolory wełny na [[owca]]ch i w postaci bloków.
</gallery>


{{Bloki}}
{{Bloki}}

Wersja z 15:44, 6 wrz 2016

Wełna
Typ

Naturalny

Fizyka

?

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

4

Palność

Tak

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie


Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64 (tylko tego samego koloru)


Wełna (ang. Wool) jest łatwopalnym blokiem ozdobnym.

Kolory wełny w wersji Beta.
Kolory wełny w wersji Classic.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Blok Twardość Narzędzie Czas niszczenia (w sekundach)
BlockCSS_new.png/97 Wełna 0.8 Plik:150px-Shears.png Ręka Nożyce
1.25 0.25

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Nić










Barwnik
+
Wełna










Owce

Po ostrzyżeniu owcy nożycami można uzyskać z niej od 1 do 3 sztuk wełny. Jeśli owca zostanie zabita upuści tylko 1 wełnę.

Kolor wełny zależy od koloru owcy. Naturalnie można spotkać: białe, jasnoszare, szare, czarne, brązowe i różowe owce. Pozostałe kolory wełny można uzyskać poprzez zabarwienie jej.

Naturalne generowanie

Latarnia

Czarna wełna generuje się w wioskach jako element latarni.

Handel

Osadnik o profesji pasterza może sprzedać graczowi każdy kolor wełny za 1 - 2 szmaragdów.

Zastosowanie

Wełnę można wykorzystać do tworzenia kolorowych budynków i budowli, lecz budowanie ich jest ryzykowne, ponieważ wełna jest łatwopalnym blokiem i może szybko spłonąć, gdy uderzy w nią piorun, zostanie zalana przez lawę lub podpalona przez pomyłkę. Ponadto nie jest odporna na wybuchy.

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Patyki
+
Wełna










Deski
+
Wełna










Wełna










Wełna
+
Patyk



Biała chorągiew






Przetapianie

Wełna może zostać użyta jako paliwo do pieca. Wystarczy na przetopienie 0,5 przedmiotu.

Handel

Osadnik o profesji pasterza może sprzedać graczowi 1 szmaragd za 16 – 22 bloków białej wełny.

Barwienie wełny

Plik:Wełna owce bloki.png
Zabarwione owce i barwiona wełna

Aby uzyskać inne kolory wełny niż te występujące naturalnie, musi ona zostać zabarwiona. Możliwe jest uzyskanie 16 kolorów wełny.

Historia

Classic
0.0.20Barwy w wersji classic. Tkanina została dodana w 16 różnych odcieniach kolorów dla różnych kreacji jak np. pixel art.
0.27 SURVIVAL TESTDodano owcę, która po zabiciu upuszcza czerwoną tkaninę.
0.27 SURVIVAL TESTOwce po zabiciu upuszczają białą zamiast czerwonej tkaniny.
Indev
23 lutego 2010Dodano obrazy. Są one tworzone przy użyciu tkaniny.
Alpha
1.0.1 (Seecret Friday 3)Owce regenerują ich wełnę.
1.0.8Zmieniono recepturę zbroi z tkaniny. Od teraz potrzebujemy skóry zamiast wełny.
1.1.0 (Seecret Friday 9)Owce po uderzeniu upuszczają od 1 do 3 tkanin zamiast 2.
Beta
1.2Barwy w wersji beta. Zmieniono odcienie kolorów wełny.
Zmieniono nazwę tkaniny na wełnę.
Dodano 15 barwników; biała owca może być zabarwiona poprzez kliknięcie na nią PPM, podczas gdy trzymamy w dłoni barwnik.
Jasnoszare, szare i czarne owce pojawiają się rzadko, upuszczają odpowiadający kolor wełny.
1.4Brązowe i różowe owce pojawiają się rzadko, upuszczają odpowiadający im kolor wełny.
1.6.6Zmieniono recepturę tworzenia wełny, zmniejszając ilość potrzebnych nici z 9 na 4.
1.7Dodano nożyce, by móc obciąć owcę bez uderzania ich. Dzięki temu owce po ostrzyżeniu upuszczają od 2 do 4 sztuk wełny.
Owce nie upuszczają wełny po ich uderzeniu, ale upuszczają jedną sztukę wełny, gdy te są nieostrzyżone.
1.8W wioskach generują się teraz latrarnie, na których zamieszczona jest czarna wełna i cztery pochodnie.
Pełna wersja
1.1Owce zjadają trawę i wysoką trawę, by odnowić ich kolor, który miały przed ich ostrzyżeniem.
Po ostrzyżeniu owcy uzyskamy od 1 do 3 sztuk wełny zamiast od 2 do 4.
1.2.4Zmieniono nasycenie wełny, wełna jest ciemniejsza. (porównanie)
1.3.112w21a54 sztuki pomarańczowej i 1 sztuka niebieskiej wełny naturalnie występuje w piramidach.
1.613w16aDodano dywany. Są one tworzone przy użyciu dwóch bloków wełny dowolnego koloru.
1.814w02aOsadnicy z profesją pasterza będą teraz handlować każdym kolorem wełny.
14w03aW piramidzie zamiast wełny pojawia się barwiona glina.
14w30aTeraz wełna wykorzystywana jest do tworzenia sztandarów.
Nadchodzące zmiany
1.1116w33aWełna może zostać użyta jako paliwo do pieca.
Pocket Edition Alpha
0.1.0Dodano wełnę i jej wszystkie warianty, nie można jej jednak zdobyć.
0.2.0Dodano możliwość strzyżenia owiec.
0.4.0Dodano recepturę tworzenia wełny.
Za pomocą wełny można teraz tworzyć łóżka.
0.5.0Wełnę wykorzystuje się teraz w produkcji obrazów.
0.8.0build2Za pomocą czerwonej wełny można stworzyć czerwony dywan, inne kolory dywanów są niedostępne.
0.9.0build1W wioskach generują się teraz słupy, na których zamieszczona jest czarna wełna i cztery pochodnie.
Dodano receptury tworzenia wszystkich dywanów, nie tylko czerwonego, za pomocą wełny.
Console Edition
TU1CU11.00Dodano wełnę i wszystkie jej warianty.
Tu9Na ostrzyżonych owcach odrasta wełna.

Ciekawostki

  • Przed dodaniem skóry, wełna była wykorzystana do budowy skórzanej zbroi.
  • Istnieje nieużyty typ wełny o różowo-fioletowym kolorze, której tekstura różni się nieco od reszty. Można ją uzyskać przez edycję plików gry lub komendy, lecz postawienie jej zamienia ją w białą wełnę.
  • Owca ma 5% szans na posiadanie koloru szarego, 5% jasnoszarego, 5% brązowego, 5% czarnego i 0,164% szans na posiadanie różowego koloru wełny. Pozostałe 81,836% szans odpowiada za białą wełnę.