Serwer: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
jako tako, na szybko |
Nie podano opisu zmian |
||
| Linia 14: | Linia 14: | ||
== Komendy == | == Komendy == | ||
=== Operatorzy === | |||
Poniższe komendy mogą być używane przez operatorów serwera w konsoli lub w grze w oknie rozmowy poprzedzając komendę slashem '/'. | |||
{| class="wikitable" border="1" | |||
|- | |||
! Komenda | |||
! Opis | |||
! Użycie | |||
|- | |||
| help lub ? | |||
| Pokazuje listę dostępnych komend w konsoli lub grze. | |||
| help | |||
|- | |||
|kick <gracz> | |||
|Wyrzuca gracza o danym nicku z gry | |||
|kick nazwa_gracza | |||
|- | |||
|ban <gracz> | |||
|Banuje danego gracza na serwerze | |||
|ban nazwa_gracza | |||
|- | |||
|pardon <gracz> | |||
|Zdejmuje bana na gracza o danym nicku na serwerze | |||
|pardon nazwa_gracza | |||
|- | |||
|ban-ip <ip> | |||
|Banuje numer IP | |||
|ban-ip 192.168.1.5 | |||
|- | |||
|pardon-ip <ip> | |||
|Zdejmuje bana na IP | |||
|pardon-ip 192.168.1.5 | |||
|- | |||
|op <gracz> | |||
|Przyznaje graczowi o podanym nicku uprawnienia operatora | |||
|op nazwa_gracza | |||
|- | |||
|deop <gracz> | |||
|Zdejmuje operatora z gracza o podanym nicku | |||
|deop nazwa_Gracza | |||
|- | |||
|tp <gracz1> <gracz2> | |||
|Teleportuje <gracz1> do dokładnej lokalizacji <gracz2>. | |||
|tp gracz1 gracz2 | |||
|- | |||
|give <gracz> <id> [<num>] | |||
|Daje <gracz> <num> (domyślnie 1) blog o danej wartości [[ID]] <id>. | |||
|give gracz1 3 64 (gives gracz1 64 bloków ziemi) | |||
|- | |||
|tell <gracz> <wiadomość> | |||
|Wysyła prywatną wiadomość do <gracz> | |||
|tell gracz2 witaj! | |||
|- | |||
|stop | |||
|Bezpieczne zatrzymanie serwera. | |||
|stop | |||
|- | |||
|save-all | |||
|Wymuszenie zapisania świata. | |||
|save-all | |||
|- | |||
|save-off | |||
|Zablokowanie auto zapisu świata (przydatne dla skryptów kopii zapasowych) | |||
|save-off | |||
|- | |||
|save-on | |||
|Uruchamia ponownie auto zapis świata. | |||
|save-on | |||
|- | |||
|list | |||
|Wyświetla listę wszystkich dostępnych w tej chwili graczy na serwerze | |||
|list | |||
|- | |||
|say <wiadomość> | |||
|Wysyła wiadomość do wszystkich graczy | |||
|say witaj świecie! | |||
|} | |||
== Gracz == | |||
Poniższe komendy mogą być używane przez dowolnego gracza. | |||
{| class="wikitable" border="1" | |||
|- | |||
! Komenda | |||
! Opis | |||
|- | |||
| /kill | |||
| Zabiera 1000 punktów życia. Przydatne, gdy gracz zostanie gdzieś uwięziony itd. | |||
|- | |||
| /me <akcja> | |||
| Wysyła wiadomość w stylu czatu IRC (czyli "* Gracz111 wita się z wszystkimi"). | |||
|- | |||
| /tell <gracz> <wiadomość> | |||
| Wysyła prywatną wiadomość do <gracz> | |||
|} | |||
== Typy serwerów == | == Typy serwerów == | ||
| Linia 44: | Linia 139: | ||
<!--====Jaskinia====!--> | <!--====Jaskinia====!--> | ||
====Krajobraz==== | ====Krajobraz==== | ||
Serwery z tym wyglądem są często serwerami roleplay. Na mapach są tworzone różne struktury, typu góry, lasy, jaskinie, oceany. Często używany jest zewnętrzny generator. | Serwery z tym wyglądem są często serwerami roleplay. Na mapach są tworzone różne struktury, typu góry, lasy, jaskinie, oceany. Często używany jest zewnętrzny generator. | ||
| Linia 54: | Linia 147: | ||
Jeśli chcesz wrócić do punktu odrodzenia, wystarczy wpisać komendę /home w oknie rozmowy. | Jeśli chcesz wrócić do punktu odrodzenia, wystarczy wpisać komendę /home w oknie rozmowy. | ||
[[Category:Serwer]] | |||
Wersja z 20:01, 10 sty 2011
Serwer gry Minecraft Multiplayer pozwala na grę razem z innymi graczami. Może być uruchomiony na serwerze dedykowanym bądź na zwykłym domowym PC.
Konfiguracja serwera
Jak skonfigurować serwer
Pobierz oficjalne oprogramowanie serwera z oficjalnej strony gry.
Do instalacji i uruchomienia przejrzyj Poradniki#Multiplayer.
Łączenie z lokalnym serwerem
W kliencie gry (lub przeglądarce na oficjalnej stronie) wybierz grę "Multiplayer" i wpisz lokalny adres IP. Jeśli port jest domyślny (25565), wystarczy wpisać: 127.0.0.1, w innym wypadku trzeba po dwukropku podać numer portu, np. 127.0.0.1:1234.
Informacje serwera i znane problemy
Zobacz stronę znane błędy, aby wyświetlić listę problemów gry single/multiplayer.
Komendy
Operatorzy
Poniższe komendy mogą być używane przez operatorów serwera w konsoli lub w grze w oknie rozmowy poprzedzając komendę slashem '/'.
| Komenda | Opis | Użycie |
|---|---|---|
| help lub ? | Pokazuje listę dostępnych komend w konsoli lub grze. | help |
| kick <gracz> | Wyrzuca gracza o danym nicku z gry | kick nazwa_gracza |
| ban <gracz> | Banuje danego gracza na serwerze | ban nazwa_gracza |
| pardon <gracz> | Zdejmuje bana na gracza o danym nicku na serwerze | pardon nazwa_gracza |
| ban-ip <ip> | Banuje numer IP | ban-ip 192.168.1.5 |
| pardon-ip <ip> | Zdejmuje bana na IP | pardon-ip 192.168.1.5 |
| op <gracz> | Przyznaje graczowi o podanym nicku uprawnienia operatora | op nazwa_gracza |
| deop <gracz> | Zdejmuje operatora z gracza o podanym nicku | deop nazwa_Gracza |
| tp <gracz1> <gracz2> | Teleportuje <gracz1> do dokładnej lokalizacji <gracz2>. | tp gracz1 gracz2 |
| give <gracz> <id> [<num>] | Daje <gracz> <num> (domyślnie 1) blog o danej wartości ID <id>. | give gracz1 3 64 (gives gracz1 64 bloków ziemi) |
| tell <gracz> <wiadomość> | Wysyła prywatną wiadomość do <gracz> | tell gracz2 witaj! |
| stop | Bezpieczne zatrzymanie serwera. | stop |
| save-all | Wymuszenie zapisania świata. | save-all |
| save-off | Zablokowanie auto zapisu świata (przydatne dla skryptów kopii zapasowych) | save-off |
| save-on | Uruchamia ponownie auto zapis świata. | save-on |
| list | Wyświetla listę wszystkich dostępnych w tej chwili graczy na serwerze | list |
| say <wiadomość> | Wysyła wiadomość do wszystkich graczy | say witaj świecie! |
Gracz
Poniższe komendy mogą być używane przez dowolnego gracza.
| Komenda | Opis |
|---|---|
| /kill | Zabiera 1000 punktów życia. Przydatne, gdy gracz zostanie gdzieś uwięziony itd. |
| /me <akcja> | Wysyła wiadomość w stylu czatu IRC (czyli "* Gracz111 wita się z wszystkimi"). |
| /tell <gracz> <wiadomość> | Wysyła prywatną wiadomość do <gracz> |
Typy serwerów
Jest wiele typów serwerów Minecrafta, zazwyczaj różnią się poziomem trudności lub władzą graczy nad światem i prawami na serwerze. Wiele specjalnych typów serwera opiera się na edytorach map.
Typy rozgrywki
Standard - Standardowa
Na serwerach standardowych zazwyczaj są używane zwykłe mapy, gracze mogą budować i niszczyć co tylko chcą (przestrzegając zasad serwera).
Falling Lava - Spływająca lawa
Forma 'roleplay', serwery te zazwyczaj używają małych map wraz z pojedynczym blokiem lawy lub z "czasomierzem" lawy (długi kanał z przepływami lawy, opóźniając rozprzestrzenianie) na górze mapy. Gracze mają za zadanie zbudować konstrukcję chroniącą przed lawą zanim lawa zaleje całą mapę; mapa zazwyczaj jest resetowana/przywracana po zalaniu.
Roleplay
Na serwerach z rozgrywką tego typu gracze zazwyczaj grają na normalnej mapie, gdzie każdy z graczy ma przydzieloną jakąś rolę, pracę, np. górnik, drwal, budowniczy itd.
Spleef
Rozgrywka jest rozgrywana na niestandardowych mapach, specjalnie stworzonych pod ten typ. Są to zazwyczaj areny. W Spleefie chodzi o niszczenie bloków.
Grief
Są to serwery, na których właściciel zezwala na griefowanie (niszczenie, psucie itd.) elementów mapy, bez konsekwencji w postaci wyrzucenia czy zbanowania.
Typy wyglądu mapy
Generowana losowo
Jest to mapa wygenerowana przez generator map z gry, lub przez zewnętrzny generator taki jak Omen.
Płaska
Taka mapa jest standardową mapą, która nie jest generowana losowo. Może zostać wygenerowana przez zewnętrzny generator.
Ocean
Mapy oceaniczne są często wykorzystywane do tworzenia podziemnych budowli.
Krajobraz
Serwery z tym wyglądem są często serwerami roleplay. Na mapach są tworzone różne struktury, typu góry, lasy, jaskinie, oceany. Często używany jest zewnętrzny generator.
Obsługa
Usuwanie gracza
Jeśli chcesz usunąć gracza z gry możesz to zrobić kasując jego plik z folderu mapy z katalogu Players. Plik nosi nazwę wg wzoru NICK.dat. Gracz jeśli wejdzie wtedy na serwer rozpocznie grę na nim od nowa, nie będzie miał ekwipunku.
Jeśli chcesz wrócić do punktu odrodzenia, wystarczy wpisać komendę /home w oknie rozmowy.