Shadery: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Stworzenie strony
 
ProBot (dyskusja | edycje)
d Robot dodał ja i poprawił de, en, es, pt
 
(Nie pokazano 16 wersji utworzonych przez 14 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[wikipedia:Shader|'''Shadery''']] -  zostały dodane do minecrafta w wersji {{v||1.7}}. Dodają one specjalne efekty obrazu np.rozmycie, negatyw czy efekt ołówka. Aby zmienić shader należy kliknąć w pole przycisku ''super secret settings''. Po nacisnięciu przycisku shader zmieni nam się na kolejny z listy oraz zostanie nam odtworzony losowy dźwięk z gry. W grze jest aktualnie 21 shaderów. Informacja o aktualnie używanym shaderze znajduje się w oknie debugowania włączanym klawiszem [[sterowanie|F3]].
{{Przeszłość}}


'''Shadery'''<ref>[[Wikipedia:Shader|Wikipedia → Shader]]</ref> -  zostały dodane do [[Minecraft]]a w wersji 1.7.2. Dodawały one specjalne efekty obrazu np. rozmycie, negatyw czy efekt ołówka. Aby zmienić shader należało kliknąć w pole przycisku ''Super Secret Settings'', który znajdował się w menu "Opcje". Po naciśnięciu przycisku, shader zmieniał się na kolejny z listy oraz odtwarzano losowy dźwięk z gry, czasami zniekształcony. Istniały 22 shadery. Informacja o aktualnie używanym shaderze znajdowała się w oknie debugowania włączanym klawiszem [[sterowanie|F3]].


==Shadery==
== Shadery ==
 
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
! width=15%|Nazwa
! width=15%|Nazwa
Linia 12: Linia 12:
| Brak shaderu. Zamieszczony w celu porównania innych shaderów.
| Brak shaderu. Zamieszczony w celu porównania innych shaderów.
| [[Plik:shader1.png|475px]]
| [[Plik:shader1.png|475px]]
|-
| notch
| Obraz ma małą rozdzielczość i wyświetla tylko 256 kolorów. Jest nowszym shaderem, który został dodany dopiero w wersji 1.7.4.
| [[Plik:shader23.png|475px]]
|-
|-
| FXAA
| FXAA
Linia 26: Linia 30:
|-
|-
| blops2
| blops2
| Podobne do shaderu "art" lecz mniej jasne oraz słabsze graficznie.
| Podobne do shaderu "art", lecz mniej jasne oraz słabsze graficznie.
| [[Plik:shader5.png|475px]]
| [[Plik:shader5.png|475px]]
|-
|-
Linia 50: Linia 54:
|-
|-
| ntsc
| ntsc
| Daje graczowi widok podobny do obrazu wyświetlanago przez stare monitory CRT.
| Daje graczowi widok podobny do obrazu wyświetlanego przez stare monitory CRT.
| [[Plik:shader11.png|475px]]
| [[Plik:shader11.png|475px]]
|-
|-
Linia 58: Linia 62:
|-
|-
| phosphor
| phosphor
| Wszystkie obiekty które się ruszają oraz zmiana kątu widzenia postaci powoduje "przeniesienie pikseli".
| Wszystkie obiekty które się ruszają oraz zmiana kąta widzenia postaci powoduje "przeniesienie pikseli".
| [[Plik:shader13.png|475px]]
| [[Plik:shader13.png|475px]]
|-
|-
| scan_pincushion
| scan_pincushion
| Podobnie do Ntsc lecz lepiej graficznie.
| Podobnie do Ntsc, lecz lepiej graficznie.
| [[Plik:shader14.png|475px]]
| [[Plik:shader14.png|475px]]
|-
|-
| sobel
| sobel
| Wypełnia wszystko kolerem czarnym pozostawiając normalnie jedynie krawędzie pikseli.
| Wypełnia wszystko kolorem czarnym pozostawiając normalnie jedynie krawędzie pikseli.
| [[Plik:shader15.png|475px]]
| [[Plik:shader15.png|475px]]
|-
|-
| bits
| bits
| Zmienia obraz na niską rozdzielczość 2D oraz występują jedynie 8 bitowe kolory.
| Podobny do shadera "notch", ale jest niższa rozdzielczość 2D oraz występują jedynie 8 bitowe kolory.
| [[Plik:shader16.png|475px]]
| [[Plik:shader16.png|475px]]
|-
|-
Linia 78: Linia 82:
|-
|-
| green
| green
| Zamienia widok na 8 blitowe odcienie zieleni.
| Zamienia widok na 8 bitowe odcienie zieleni i łączy to ze scan_pincushion.
| [[Plik:shader18.png|475px]]
| [[Plik:shader18.png|475px]]
|-
|-
Linia 86: Linia 90:
|-
|-
| wooble
| wooble
| Tekstury zaczynają falować a odcienie kolorów zaczynają.
| Tekstury zaczynają falować a odcienie kolorów się zmieniają.
| [[Plik:shader20.png|475px]]
| [[Plik:shader20.png|475px]]
|-
|-
| blops
| blops
| Podobne do Blops i Art lecz "plamy" są mniejsze.
| Podobne do Art, lecz "plamy" są mniejsze.
| [[Plik:shader21.png|475px]]
| [[Plik:shader21.png|475px]]
|-
|-
Linia 98: Linia 102:
|}
|}


==Ciekawostki==
== Ciekawoski ==
*Shadery nie zmieniają pozycji ani wyglądu hubu
*Shadery nie zmieniają wyglądu HUD.
*Shadery były wcześniej dostępne jako modyfikacja do gry.


{{Przypisy}}


[[en:Shaders]]
[[de:Shaderdaten]]
[[fr:Shaders]]
[[en:Shader]]
[[de:Shader]]
[[es:Sombreador]]
[[fr:Filtres]]
[[ja:シェーダー]]
[[pt:Shader]]
[[ru:Шейдеры]]
[[zh:着色器]]

Aktualna wersja na dzień 22:59, 4 gru 2025

Informacje zawarte w tym artykule opisują element niedostępny lub przestarzały.
Ten element został usunięty z gry lub nigdy nie został do niej dodany.


Shadery[1] - zostały dodane do Minecrafta w wersji 1.7.2. Dodawały one specjalne efekty obrazu np. rozmycie, negatyw czy efekt ołówka. Aby zmienić shader należało kliknąć w pole przycisku Super Secret Settings, który znajdował się w menu "Opcje". Po naciśnięciu przycisku, shader zmieniał się na kolejny z listy oraz odtwarzano losowy dźwięk z gry, czasami zniekształcony. Istniały 22 shadery. Informacja o aktualnie używanym shaderze znajdowała się w oknie debugowania włączanym klawiszem F3.

Shadery

Nazwa Opis Przykładowy zrzut ekranu
Domyślny Brak shaderu. Zamieszczony w celu porównania innych shaderów.
notch Obraz ma małą rozdzielczość i wyświetla tylko 256 kolorów. Jest nowszym shaderem, który został dodany dopiero w wersji 1.7.4.
FXAA Wyostrza postrzępione krawędzie.
art Boki pikseli się zaokrąglają, w trakcie ruchu mniejsze wyróżniające się obiekty zaczynają się "świecić".
bumpy Tworzy linie odgradzające różnice kolorów (szczególnie widoczne podczas patrzenia się na niebo).
blops2 Podobne do shaderu "art", lecz mniej jasne oraz słabsze graficznie.
pencil Przypominający rysunek ołówkiem.
color_convolve Kolory są bardziej wyraziste.
deconverge Powoduje pojawienie się na krawędziach bloków czerwonej, zielonej oraz niebieskiej obwódki.
flip Odwraca obraz pionowo.
invert Daje efekt negatywu (odwraca kolory).
ntsc Daje graczowi widok podobny do obrazu wyświetlanego przez stare monitory CRT.
outline Nakreśla różnice kolorów podobnie jak shader "Bumpy".
phosphor Wszystkie obiekty które się ruszają oraz zmiana kąta widzenia postaci powoduje "przeniesienie pikseli".
scan_pincushion Podobnie do Ntsc, lecz lepiej graficznie.
sobel Wypełnia wszystko kolorem czarnym pozostawiając normalnie jedynie krawędzie pikseli.
bits Podobny do shadera "notch", ale jest niższa rozdzielczość 2D oraz występują jedynie 8 bitowe kolory.
desaturate Zmniejsza intensywność kolorów powodując szary widok.
green Zamienia widok na 8 bitowe odcienie zieleni i łączy to ze scan_pincushion.
blur Rozmazuje cały obraz.
wooble Tekstury zaczynają falować a odcienie kolorów się zmieniają.
blops Podobne do Art, lecz "plamy" są mniejsze.
antialias Wygładza obraz.

Ciekawoski

  • Shadery nie zmieniają wyglądu HUD.
  • Shadery były wcześniej dostępne jako modyfikacja do gry.


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.