Kolorowe pochodnie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Zmiana kolejności dwóch działów
ProBot (dyskusja | edycje)
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{DisambigR|kolorowych pochodni|Pochodnia (ujednoznacznienie)}}
{{DisambigR|kolorowych pochodni|Pochodnia (ujednoznacznienie)}}
{{ekskluzywne|education|bedrock}}'''Kolorowe pochodnie''' – [[Pochodnia|pochodnie]] zabarwione [[Syntezator związków|chlorkami metali]], które są dostępne w kolorach niebieskim, czerwonym, fioletowym i zielonym.{{Blok
{{ekskluzywne|education|bedrock}}
{{Blok
|wygląd=Czerwona_pochodnia.png;Zielona_pochodnia.png;Niebieska_pochodnia.png;Fioletowa_pochodnia.png
|wygląd=Czerwona_pochodnia.png;Zielona_pochodnia.png;Niebieska_pochodnia.png;Fioletowa_pochodnia.png
|invwygląd=Czerwona pochodnia
|invwygląd=Czerwona pochodnia
Linia 10: Linia 11:
|przezroczystość=Tak
|przezroczystość=Tak
|światło=Tak, 14
|światło=Tak, 14
|opórtnt=0
|palność=Nie
|palność=Nie
|odnawialne=Nie
|odnawialne=Nie
|narzędzie=Wszystko
|narzędzie=Wszystko
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|multiplevers=Education Edition
|data=202 (czerwone i zielone);  204 (niebieskie i fioletowe)
|idsłowne=colored_torch_rg (czerwone i zielone);  colored_torch_bp (niebieskie i fioletowe)
}}
}}
'''Kolorowe pochodnie''' (ang. ''Colored Torches'') – warianty [[Pochodnia|pochodni]] zabarwione [[Syntezator związków|chlorkami metali]], które są dostępne w kolorach niebieskim, czerwonym, fioletowym i zielonym.


== Otrzymywanie i występowanie ==
== Otrzymywanie i występowanie ==
'''Kolorowe pochodnie''' '''nie''' występują w ekwipunku trybu kreatywnego. Nie można ich również zdobyć komendą.
=== Wydobywanie ===
Tak jak zwykłe pochodnie, wydobywa się je natychmiastowo dowolnym narzędziem, i zawsze upuszczają siebie jako przedmiot.


=== [[Wytwarzanie]]===
=== [[Wytwarzanie]]===
Linia 29: Linia 28:
! Wejście → Wyjście
! Wejście → Wyjście
|- style="text-align:center"
|- style="text-align:center"
|Czerwona pochodnia
!Czerwona pochodnia
|[[Pochodnia]]<br>+<br>[[Związki chemiczne|Chlorek rtęci]]
|[[Pochodnia]]<br>+<br>[[Związki chemiczne|Chlorek rtęci]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 37: Linia 36:
}}
}}
|- style="text-align:center"
|- style="text-align:center"
|Zielona pochodnia  
!Zielona pochodnia  
|[[Pochodnia]]<br>+<br>[[Związki chemiczne|Chlorek wolframu]]
|[[Pochodnia]]<br>+<br>[[Związki chemiczne|Chlorek wolframu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 45: Linia 44:
}}
}}
|- style="text-align:center"
|- style="text-align:center"
| Niebieska pochodnia
!Niebieska pochodnia
|[[Pochodnia]]<br>+<br>[[Związki chemiczne|Chlorek ceru]]
|[[Pochodnia]]<br>+<br>[[Związki chemiczne|Chlorek ceru]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 53: Linia 52:
}}  
}}  
|- style="text-align:center"
|- style="text-align:center"
|Fioletowa pochodnia
!Fioletowa pochodnia
|[[Pochodnia]]<br>+<br>[[Związki chemiczne|Chlorek potasu]]
|[[Pochodnia]]<br>+<br>[[Związki chemiczne|Chlorek potasu]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 63: Linia 62:


== Wykorzystanie ==
== Wykorzystanie ==
=== Umieszczanie ===
=== Umieszczanie ===
Kolorowe pochodnie można umieszczać na górze lub po bokach większości solidnych bloków, chociaż niektóre wymagają skradania się. Ponieważ kolorowe pochodnie nie są stałe, nie mają pola kolizji.  
Kolorowe pochodnie można umieszczać na górze lub po bokach większości solidnych bloków, chociaż niektóre wymagają skradania się. Ponieważ kolorowe pochodnie nie są stałe, nie mają pola kolizji.  
Linia 75: Linia 73:
|{{Tc|Tak}}
|{{Tc|Tak}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=23|Schody}}
|{{BlockLink|Schody}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górnej ścianie odwróconych do góry nogami schodów}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górnej ścianie odwróconych do góry nogami schodów}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=495|Płyta|Półblok}}
|{{BlockLink|Płyty}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górnej ścianie płyty, która została położona w górnej części bloku}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górnej ścianie płyty, która została położona w górnej części bloku}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=99|Śnieg}}
|{{BlockLink|Śnieg}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górze bloku, gdy jest 8 ułożonych warst}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górze bloku, gdy jest 8 ułożonych warstw}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=513|Płot}}
|{{BlockLink|Płot}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górze bloku}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górze bloku}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=214|Brukowy murek}}
|{{BlockLink|Murki}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górze bloku}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górze bloku}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=glass|Szkło}}/barwione szkło
|{{BlockLink|Szkło}}/barwione szkło
|{{Tc|Tak}}
|{{Tc|Tak}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=74|Szyba}}/barwiona szyba
|{{BlockLink|Szyba}}/barwiona szyba
|{{Tc|częściowo|Tylko na górze bloku}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górze bloku}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=283|Lej}}
|{{BlockLink|Lej}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górze bloku}}
|{{Tc|częściowo|Tylko na górze bloku}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=113|Tłok}}
|{{BlockLink|Tłok}}
|{{Tc|tAK}}
|{{Tc|tak}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=153|Piasek dusz}}
|{{BlockLink|Piasek dusz}}
|{{Tc|tak}}
|{{Tc|tak}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=98|Przywoływacz potworów|Spawner potworów}}
|{{BlockLink|Przyzywacz potworów}}
|{{Tc|tak}}
|{{Tc|tak}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=231|Rama portalu Endu|Rama portalu Kresu}}
|{{BlockLink|Rama portalu do Endu}}
|{{Tc|nie}}
|{{Tc|nie}}
|}
|}


=== Światło===
=== Światło ===
Kolorowe pochodnie emitują światło na poziomie 14. Kolorowe pochodnie również topią warstwy śniegu w 2 blokach i lód w 3 blokach. Kolorowe pochodnie emitują normalne światło, a nie kolorowe, dlatego kolorystyka jest tylko estetyczna.
Kolorowe pochodnie emitują światło na poziomie 14. Kolorowe pochodnie również topią warstwy śniegu w 2 blokach i lód w 3 blokach. Kolorowe pochodnie emitują normalne światło, a nie kolorowe, dlatego kolorystyka jest tylko estetyczna.


== Wartości danych ==
== Wartości danych ==
=== ID ===
=== ID ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Linia 123: Linia 120:
! ID numeryczne
! ID numeryczne
! Forma
! Forma
! Klucz tłumaczenia
! Klucze tłumaczenia
|-
|-
|Czerwone i zielone pochodnie
|{{BlockSprite|czerwona-pochodnia}} Czerwona pochodnia
|<code>colored_torch_rg</code>
|<code>colored_torch_red</code>
|<code>202</code>
|<code>202</code>
|Blok i przedmiot
|Blok i przedmiot
|<code>tile.colored_torch.red.name</code>
|<code>tile.colored_torch.red.name</code>
<code>tile.colored_torch.green.name</code>
|-
|-
|Niebieskie i fioletowe pochodnie
|{{BlockSprite|zielona-pochodnia}} Zielona pochodnia
|<code>colored_torch_bp</code>
|<code>colored_torch_green</code>
|<code>1218</code>
|Blok i przedmiot
|<code>tile.colored_torch.green.name</code>
|-
|{{BlockSprite|niebieska-pochodnia}} Niebieska pochodnia
|<code>colored_torch_blue</code>
|<code>204</code>
|<code>204</code>
|Blok i przedmiot
|Blok i przedmiot
|<code>tile.colored_torch.blue.name</code>
|<code>tile.colored_torch.blue.name</code>
<code>tile.colored_torch.purple.name</code>
|}
=== Metadane ===
{| class="wikitable"
|+ Kolorowe pochodnie (czerwona/zielona)
! Nazwa
! Wartość danych
|-
|-
|Czerwona pochodnia
|{{BlockSprite|fioletowa-pochodnia}} Fioletowa pochodnia
|0
|<code>colored_torch_purple</code>
|-
|<code>1219</code>
|Zielona pochodnia
|Blok i przedmiot
|1
|<code>tile.colored_torch.purple.name</code>
|}
{| class="wikitable"
|+ Kolorowe pochodnie (niebieska/fioletowa)
! Nazwa
! Wartość danych
|-
|Niebieska pochodnia
|0
|-
|Fioletowa pochodnia
|1
|}
|}


=== Stany bloków ===
=== Stany bloków ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+
! Nazwa
! Nazwa
! Domyślna wartość
! Domyślna wartość
! Istniejące wartości  
! Istniejące wartości  
! Nota
! Nota
|-
! color_bit
(kolor pochodni)
|<code>0</code>
|<code>0</code>
<code>1</code>
|Kolory pochodni:
* dla <code>rg</code>:
** <code>0</code> jest czerwone,
** <code>1</code> jest zielone;
* dla <code>bp</code>:
** <code>0</code> jest niebieskie,
** <code>1</code> jest fioletowe.
|-
|-
! torch_facing_direction
! torch_facing_direction
Linia 195: Linia 163:
<code>top</code><br>
<code>top</code><br>
<code>unknown</code>
<code>unknown</code>
<br />
| Kierunki:
| Kierunki:


Linia 204: Linia 171:
*<code>top</code> – góra,
*<code>top</code> – góra,
*<code>unknown</code> – nieznany.
*<code>unknown</code> – nieznany.
<br />
|}
|}


== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|Bedrock}}
{{Historia||1.4.0|snap=beta 1.2.20.1|Dodano kolorowe pochodnie.}}
{{Historia||1.21.0|snap=Preview 1.21.0.21|Kolorowe pochodnie są dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego, kiedy włączona jest opcja Education.}}
{{Historia||1.21.30|snap=Preview 1.21.30.22|Rozdzielono poszczególne stany bloków kolorowych pochodni na osobne bloki.}}


{{Historia|Bedrock Edition}}
{{Historia|Education}}
{{Historia||1.4.0|Dodano kolorowe pochodnie|snap=beta 1.2.20.1}}
{{Historia||1.0.27|Dodano kolorowe pochodnie.}}
 
{{Historia||1.21.03|snap=Preview 1.21.01.0|Kolorowe pochodnie są dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego.}}
{{Historia|Education Edition}}
{{Historia||1.0.27|Dodano kolorowe pochodnie}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery widths="200">
<gallery widths="200">
Plik:Wszystkie pochodnie w Education Edition.png|Wszystkie rodzaje kolorowych pochodni razem z podwodną pochodnią
Wszystkie pochodnie w Education Edition.png|Wszystkie rodzaje kolorowych pochodni razem z podwodną pochodnią
</gallery>
</gallery>


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[Pochodnia]]
* [[Pochodnia]]
* [[Pierwiastek chemiczny|Pierwiastki chemiczne]]
* [[Pierwiastek chemiczny|Pierwiastki chemiczne]]
Linia 234: Linia 200:
[[fr:Torche colorée]]
[[fr:Torche colorée]]
[[ja:色付きの松明]]
[[ja:色付きの松明]]
[[pt:Tocha colorida]]
[[ko:색 횃불]]
[[lzh:彩炬]]
[[pt:Tocha Colorida]]
[[ru:Цветной факел]]
[[uk:Кольоровий смолоскип]]
[[zh:彩色火把]]
[[zh:彩色火把]]

Aktualna wersja na dzień 04:54, 22 lis 2025

Ten artykuł dotyczy kolorowych pochodni. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.


Ten element dotyczy wyłącznie Education Edition i Bedrock Edition.
Kolorowe pochodnie




Typ

Niesolidny,
źródło światła

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Tak

Emisja światła

Tak, 14

Odporność na eksplozje

?

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita

Narzędzie

Wszystko

Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak, 64


Kolorowe pochodnie (ang. Colored Torches) – warianty pochodni zabarwione chlorkami metali, które są dostępne w kolorach niebieskim, czerwonym, fioletowym i zielonym.

Otrzymywanie i występowanie

Wydobywanie

Tak jak zwykłe pochodnie, wydobywa się je natychmiastowo dowolnym narzędziem, i zawsze upuszczają siebie jako przedmiot.

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Czerwona pochodnia Pochodnia
+
Chlorek rtęci










Zielona pochodnia Pochodnia
+
Chlorek wolframu










Niebieska pochodnia Pochodnia
+
Chlorek ceru










Fioletowa pochodnia Pochodnia
+
Chlorek potasu










Wykorzystanie

Umieszczanie

Kolorowe pochodnie można umieszczać na górze lub po bokach większości solidnych bloków, chociaż niektóre wymagają skradania się. Ponieważ kolorowe pochodnie nie są stałe, nie mają pola kolizji.

Bloki pod wpływem grawitacji, takie jak piasek i żwir, nie spadają, jeśli blok pod nimi ma na sobie kolorową pochodnię i się niszczą, gdy spadają na pochodnię.

Blok Czy można na nim położyć kolorową pochodnię?
Zwykły blok Tak
BlockCSS_new.png/1388 Schody Tylko na górnej ścianie odwróconych do góry nogami schodów
BlockCSS_new.png/1366 Płyty Tylko na górnej ścianie płyty, która została położona w górnej części bloku
BlockCSS_new.png/1173 Śnieg Tylko na górze bloku, gdy jest 8 ułożonych warstw
BlockCSS_new.png/1352 Płot Tylko na górze bloku
BlockCSS_new.png/1072 Murki Tylko na górze bloku
BlockCSS_new.png/1423 Szkło/barwione szkło Tak
BlockCSS_new.png/1256 Szyba/barwiona szyba Tylko na górze bloku
BlockCSS_new.png/1696 Lej Tylko na górze bloku
BlockCSS_new.png/1713 Tłok Tak
BlockCSS_new.png/1175 Piasek dusz Tak
BlockCSS_new.png/1748 Przyzywacz potworów Tak
BlockCSS_new.png/1753 Rama portalu do Endu Nie

Światło

Kolorowe pochodnie emitują światło na poziomie 14. Kolorowe pochodnie również topią warstwy śniegu w 2 blokach i lód w 3 blokach. Kolorowe pochodnie emitują normalne światło, a nie kolorowe, dlatego kolorystyka jest tylko estetyczna.

Wartości danych

ID

Nazwa ID bloku ID numeryczne Forma Klucze tłumaczenia
BlockCSS_new.png/2164 Czerwona pochodnia colored_torch_red 202 Blok i przedmiot tile.colored_torch.red.name
BlockCSS_new.png/2165 Zielona pochodnia colored_torch_green 1218 Blok i przedmiot tile.colored_torch.green.name
BlockCSS_new.png/2162 Niebieska pochodnia colored_torch_blue 204 Blok i przedmiot tile.colored_torch.blue.name
BlockCSS_new.png/2163 Fioletowa pochodnia colored_torch_purple 1219 Blok i przedmiot tile.colored_torch.purple.name

Stany bloków

Nazwa Domyślna wartość Istniejące wartości Nota
torch_facing_direction

(kierunek ułożenia pochodni)

top east

west
north
south
top
unknown

Kierunki:
  • east – wschód,
  • west – zachód,
  • north – północ,
  • south – południe,
  • top – góra,
  • unknown – nieznany.

Historia

Bedrock Edition
1.4.0beta 1.2.20.1Dodano kolorowe pochodnie.
1.21.0Preview 1.21.0.21Kolorowe pochodnie są dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego, kiedy włączona jest opcja Education.
1.21.30Preview 1.21.30.22Rozdzielono poszczególne stany bloków kolorowych pochodni na osobne bloki.
Education Edition
1.0.27Dodano kolorowe pochodnie.
1.21.03Preview 1.21.01.0Kolorowe pochodnie są dostępne w ekwipunku trybu kreatywnego.

Galeria

Zobacz też