Regulamin działalności Stowarzyszenia Minecraft Wiki Polska

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Treść z tej strony jest własnością Digital PGS sp. z o. o., udostępnioną na licencji CC BY-NC-ND 4.0!


  REGULAMIN DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA  
  MINECRAFT WIKI POLSKA  
  Z DNIA 23 LISTOPADA 2024 ROKU  
  UWZGLĘDNIAJĄCY ZMIANY Z DNIA 5 STYCZNIA 2025 ROKU NA PODSTAWIE UCHWAŁY 25.01/W.U/01  


logo Minecraft Wiki Polska



 Zważywszy na potrzebę wspierania rozwoju Minecraft Wiki Polska, stanowiącej otwartą oraz publicznie dostępną polskojęzyczną encyklopedię internetową poświęconą grze Minecraft, a przy tym kierując się też troską o prawa autorów tworzących treści wypełniające artykuły publikowane na łamach tejże Wiki, dostrzegając jednocześnie istotną jej rolę wśród polskiego grona graczy oraz uznając walory gry Minecraft, między innymi wspierające edukacje i promujące społecznościowe zaangażowanie, my, członkowie założyciele Stowarzyszenia Minecraft Wiki Polska, zebraliśmy się dnia 23 listopada 2024 roku we Wrocławiu, uroczyście zawiązując Stowarzyszenie, a także jednogłośnie uchwalając niniejszy Regulamin działalności Stowarzyszenia.

podpisano:
Bartosz Szymon Konkol (Prezes Zarządu Stowarzyszenia),
Natan Majka (Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia).


(podpisy niektórych osób zasiadających w Zarządzie Stowarzyszenia – Prezesa i Wiceprezesa)


Rozdział I.

§1

  1. Stowarzyszenie nosi nazwę, pod którą działa, o następującym brzmieniu: „Stowarzyszenie Minecraft Wiki Polska”.
  2. Stowarzyszenie może używać następujących nazw skróconych:
    1. MCW-PL”,
    2. MCWPL”,
    3. MCWikiPL”,
    4. MCWiki Polska”,
    5. PlMCW”.
  3. Stowarzyszenie może używać następującej nazwy w języku angielskim: „Association of Polish Minecraft Wiki”.

§2

  1. Stowarzyszenie jest organizacją działającą na podstawie i w granicach obowiązującego Prawa w Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów Ustawy stanowiącej Prawo o stowarzyszeniach oraz postanowień niniejszego Regulaminu.
  2. Stowarzyszenie utworzone zostało w formie stowarzyszenia zwykłego.
  3. Stowarzyszenie nie stanowi Organizacji Pożytku Publicznego, w rozumieniu postanowień z Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  4. Stowarzyszenie zrzesza swoich członków, w sposób dobrowolny i samorządny oraz trwały.
  5. Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony.

§3

Stowarzyszenie nie posiada osobowości prawnej, jednakże może we własnym imieniu:

  1. nabywać prawa, w tym także:
    1. prawa własności,
    2. inne prawa rzeczowe,
  2. zaciągać zobowiązania,
  3. pozywać i być pozywane.

§4

  1. Działalność realizowana przez Stowarzyszenie oparta jest (przede wszystkim) na pracy społecznej świadczonej przez członków zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia.
  2. Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników, na warunkach określonych przez Zarząd.
  3. Osobą zatrudnioną przez Stowarzyszenie może być również dowolny członek zrzeszony w ramach Stowarzyszenia.

§5

  1. Terenem działania Stowarzyszenia jest cała Rzeczpospolita Polska.
  2. Realizując swoje cele, Stowarzyszenie może prowadzić działania również poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, na terenie innych Państw, z poszanowaniem Prawa lokalnie tam obowiązującego oraz Prawa międzynarodowego.

§6

Stowarzyszenie posiada siedzibę w miejscowości Rybnik (Powiat m. Rybnik, gmina M. Rybnik) w województwie śląskim.

§7

Rok obrotowy Stowarzyszenia pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z wyjątkiem mającego swój koniec dopiero dnia 31 grudnia 2025 roku, pierwszego roku obrotowego Stowarzyszenia.

§8

  1. Stowarzyszenie posługuje się pieczęciami, o kształcie i treści ustalanej przez Zarząd.
  2. Stowarzyszenie może posiadać logo, a także ustanawiać i używać odznak organizacyjnych oraz honorowych, na zasadach danych przepisami Ustawy o odznakach i mundurach.
  3. Stowarzyszenie może wydawać legitymacje członkowskie, potwierdzające członkostwo danej osoby w Stowarzyszeniu, a także odpowiadające legitymacje prasowe.
  4. Stowarzyszenie, a także jego nazwa oraz logo i inne symbole, korzystają z ochrony prawnej.

§9

  1. O ile inne odpowiadające regulacje z niniejszego Regulaminu nie stanowią odmiennie, powzięcie uchwały przez którykolwiek Organ Stowarzyszenia, zapada zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy osób zasiadających w tymże Organie.
  2. Jeżeli konkretna uchwała może być powzięta wyłącznie większością kwalifikowaną, a przy tym nie zostały określone bardziej szczegółowe wymagania, uznaje się za przyjęte uchwały zapadłe w obecności ponad połowy osób uprawnionych do głosowania, przy stosunku ⅔ głosów zatwierdzających rzeczoną uchwałę.

§10

  1. Stowarzyszenie może przystępować do innych krajowych i zagranicznych organizacji, pod warunkiem zachowania zbieżnych celów działalności (zwanych też celami statutowymi).
  2. Stowarzyszenie może dołączyć do jednej z organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, stając się jej członkiem, a także może z nią zawrzeć umowę o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, zgodnie z przepisami Ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.
  3. Decyzje o przystąpieniu Stowarzyszenia do innej organizacji, wydaje Zarząd jako uchwałę przyjętą w głosowaniu większością kwalifikowaną.

Rozdział II.

§11

  1. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.
  2. Stowarzyszenie prowadzi działalność o celach niezarobkowych.

§12

Cele działalności Stowarzyszenia, uwzględniające też sposoby ich realizacji, są następujące:

  1. Wspieranie członków Stowarzyszenia w ich dążeniach do poszerzania umiejętności i zdobywania wiedzy, celem osiągania wysokiej jakości rezultatów z tychże działań, podejmowanych w ramach Stowarzyszenia i sprzyjających wspólnemu realizowaniu przez członków Stowarzyszenia, pozostałych celów działalności Stowarzyszenia.
  2. Ochrona dóbr i dbanie o interesy internetowej encyklopedii o nazwie „Minecraft Wiki Polska” (zwanej dalej: Wiki), która to zarządzana jest przez Stowarzyszenie, a przy tym stanowi otwarte oraz edytowalne, publicznie dostępne kompendium wiedzy na temat gry komputerowej o nazwie „Minecraft”, której to gry producentem jest zarejestrowana w 2010 roku, na prawie szwedzkim pod numerem 556819-2388, spółka handlowa (‘aktiebolag’) z siedzibą w Sztokholmie, działająca pod firmą „Mojang AB”.
  3. Prowadzenie działalności charytatywnej na rzecz Wiki oraz promocja i organizacja wolontariatu, w powiązanym zakresie dotyczącym gry „Minecraft” oraz Wiki.
  4. Organizowanie akcji społecznych, celem zaangażowania (przede wszystkim) fanów gry „Minecraft” z Polski, do uczestnictwa, z których to wydarzeń potencjalne zyski przeznaczane będą na cele dobroczynne, a także realizację pozostałych celów działalności Stowarzyszenia.
  5. Reprezentowanie zarówno bezpośrednio samej Wiki, jak i jej Społeczności (poprzez co rozumie się zbiorowość autorów Wiki, tworzących i edytujących ją na zasadach wolontariatu), przed Podmiotem działającym na rzecz międzynarodowej „Minecraft Wiki”, stanowiącym zarejestrowaną w 2024 roku na prawie brytyjskim pod numerem 15954690, spółkę handlową (‘private company limited by guarantee without share capital’) z siedzibą w Londynie, o nazwie „Block & Quill Ltd”, a także w stosunkach z dostawcami usług trzecich, takich jak (między innymi) hosting oraz techniczne administrowanie infrastrukturą sieciową i systemami Wiki.
  6. Nawiązanie współpracy z Podmiotem działającym jako międzynarodowa „Minecraft Wiki” (spółką „Block & Quill Ltd”), a także podobnymi organizacjami z innych krajów (jeżeli istnieją), integrując Wiki z międzynarodową Społecznością, a także mając na celu wymianę doświadczeń oraz potencjalne współtworzenie wielonarodowych projektów.
  7. Desygnowanie na Przedstawiciela (‘interwiki representative’) przy międzynarodowej „Minecraft Wiki” jednego z członków Stowarzyszenia, wybieranego przy tym spośród osób zasiadających jednocześnie w Zarządzie Stowarzyszenia.
  8. Inicjowanie współprac oraz podejmowanie innych czynności przez Stowarzyszenie, w stosunkach z instytucjami państwowymi oraz organizacjami w kraju i za granicą.
  9. Prowadzenie ogółu spraw Wiki i współdziałanie ze Społecznością oraz realizowanie czynności umożliwiających Stowarzyszeniu stabilnie się rozwijać i gwarantujących nieprzerwane (w długiej perspektywie czasu) wspieranie członków Stowarzyszenia.
  10. Respektowanie i wykonywanie wiążących zobowiązań i zbiorczych oświadczeń woli, wyrażanych przez Społeczność oraz realizowanych przez członków Stowarzyszenia, w zakresie zarówno ogólnych, jak i newralgicznych czynności, o istotnym znaczeniu dla Wiki, pozwalając tym samym Społeczności na realne kierowanie Wiki, poprzez obligowanie Stowarzyszenia do podejmowania wskazanych działań w zakresie Wiki.
  11. Zabezpieczenie praw Wiki, w tym umożliwiających jej odejście z dowolnych struktur, potencjalnie wiążących Stowarzyszenie oraz Wiki z innymi Podmiotami trzecimi, ze szczególnym uwzględnieniem międzynarodowej „Minecraft Wiki” (zarządzanej poprzez spółkę „Block & Quill Ltd”), zapewniając takie warunki szerszej współpracy, aby Społeczność miała realną kontrolę nad Wiki.
  12. Przeciwdziałanie potencjalnym naruszeniom, wymierzonym w interes i dobro Wiki, takim jak (między innymi):
    1. sprzedaż Wiki (wbrew woli Społeczności oraz bez zgody Stowarzyszenia),
    2. ograniczanie niezależności Wiki,
    3. pozbawianie Wiki jej autonomii,
    4. wymuszanie zmian (niekorzystnych dla Wiki lub wynikających z lobbingu osób trzecich),
    5. utrudnianie prowadzenia działań (Stowarzyszeniu lub Wiki),
    6. nieposzanowanie dla dowolnego regulaminowego Organu Stowarzyszenia,
    7. niepodjęcie przez Zarząd Stowarzyszenia realizacji zobowiązania prawidłowo nałożonego przez Społeczność lub na mocy uchwały Walnego Zebrania,
    8. inne czyny realnie szkodzące Wiki albo w sposób oczywisty mające na celu zaszkodzenie Wiki,
    9. trudny do rozwiązania konflikt dezorganizujący działanie Stowarzyszenia oraz uniemożliwiający współprace pomiędzy jednostkami wokół Wiki albo w ich zakresie (rozumianymi jako czytelnicy, autorzy, posiadacze Ról, Społeczność, członkowie Stowarzyszenia, Zarząd Stowarzyszenia i inne powiązane osoby),
    10. kwestie wynikające z działań potencjalnie podejmowanych na niekorzyść Wiki przez Podmiot zarządzający międzynarodową „Minecraft Wiki” (spółkę „Block & Quill Ltd”) lub z inicjatywy dowolnej innej osoby trzeciej (z którą Stowarzyszenie prowadzi współpracę albo wiąże je umowa dwustronna).
  13. Realizowanie w imieniu Wiki, jej uprawnień i obowiązków w kwestiach majątkowych i prawnych, poprzez Stowarzyszenie oraz bezpośrednio przez jego Zarząd.
  14. Propagowanie wśród członków Stowarzyszenia oraz Społeczności Wiki, standardów etyki redaktorskiej i zasad netykiety oraz podnoszenie świadomości ochrony praw własności intelektualnej, w tym udzielając nieodpłatnej pomocy prawnej.
  15. Pełnienie funkcji regionalnej instancji w międzynarodowym projekcie „Minecraft Wiki”, skoncentrowanym wokół anglojęzycznej „Minecraft Wiki” (zarządzanej przez spółkę „Block & Quill Ltd”).
  16. Tworzenie oraz aktualizowanie zasobów dostępnych na łamach Wiki, szczególnie uwzględniając publiczne artykuły, poradniki i inne strony (stanowiące odpowiednio sformatowany tekst oraz będące publicystycznym twórczym i autorskim utworem wyrażonym słowem z użyciem znaków graficznych), a także zważając na materiały multimedialne i inne komputerowe dzieła plastyczne (głównie stanowiące grafiki statycznie ilustrujące artykuły), w zakresie tematyki związanej z grą „Minecraft”.
  17. Dokumentowanie historii rozwoju gry „Minecraft”, z szczególnym naciskiem na jej wersje i kluczowe wydarzenia, a także wpływ gry „Minecraft” na szeroko rozumianą kulturę.
  18. Promowanie gry „Minecraft” wśród graczy na polskim rynku oraz wzmacnianie pozycji Wiki, w tym przygotowując wartościowe i dopracowane treści, pozwalające konkurować z zasobami anglojęzycznymi z międzynarodowej „Minecraft Wiki” oraz mogące zachęcić osoby posługujące się językiem polskim jako swoim ojczystym, do korzystania wyłącznie z polskojęzycznej Wiki.
  19. Branie udziału w dużych tematycznych wydarzeniach krajowych, działając oficjalnie jako Wiki, w tym uczestnicząc w odpowiadających konferencjach i konwentach.
  20. Wspieranie różnorodnych inicjatyw edukacyjnych z wykorzystaniem gry „Minecraft”, w tym dzielenie się wiedzą ekspercką z kadrami nauczycielskimi oraz podmiotami związanymi z polskim systemem oświaty, a ponadto profesjonalne doradztwo w tym też zakresie i wspomaganie projektów edukacyjnych, ukierunkowanych na rozwój kreatywności wśród dzieci i młodzieży, z możliwością skorzystania z gry „Minecraft” jako narzędzia wspomagającego logiczne myślenie i planowanie swych działań oraz uczącego rozwiązywania problemów i rozwijającego umiejętności społeczne przez pracę zespołową, a także mogącego stanowić medium wykorzystywane do nauki, szczególnie w zakresie przedmiotów ścisłych i przyrodniczych oraz plastycznych.
  21. Zachęcanie dzieci i młodzieży do wykorzystywania nietrywialnych możliwości, jakie oferuje gra „Minecraft”, w tym do nauki programowania i doskonalenia umiejętności na przykładzie tworzenia modyfikacji i wtyczek (tzw. pluginów), a także rozwijania kompetencji językowych, poprzez możliwość współtworzenia artykułów na Wiki, co też stanowi działania na rzecz wspierającego rozwój zagospodarowania czasu wolnego.
  22. Głoszenie zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci internetowej, wśród dzieci i młodzieży, szczególnie w kontekście gier komputerowych dostępnych w trybie wieloosobowym, jak to ma miejsce w przypadku serwerów gry „Minecraft”.
  23. Promowanie twórczości fanów gry „Minecraft” w Polsce, co stanowi (między innymi) tworzone przez polskich graczy modyfikacje i paczki zasobów oraz budowane mapy i nagrywane filmy (udostępniane w sieci internetowej).
  24. Integrowanie polskich graczy i fanów gry „Minecraft”, organizując spotkania, kursy, warsztaty, konkursy, konferencje i inne podobne wydarzenia tematyczne, zarówno wykorzystujące w tym celu media elektroniczne, jak i mogące odbywać się fizycznie.
  25. Wspieranie różnych wydarzeń umożliwiających wchodzenie w interakcje pomiędzy polskimi graczami oraz członkami Stowarzyszenia i Społecznością Wiki.
  26. Nawiązywanie współprac z różnymi Podmiotami trzecimi, związanymi tematycznie z grą „Minecraft”, na zasadach partnerskich i promocyjnych, takimi jak serwery gry „Minecraft” oraz strony internetowe, w tym (między innymi) fora i blogi oraz portale.
  27. Ochrona praw autorskich oraz pokrewnych, a także kontrola zgodności, co do treści publikowanych na Wiki, względem przepisów obowiązujących w danym momencie.
  28. Wykonywanie autorskich praw majątkowych do części składowych Wiki, w zakresie przeniesień dokonanych na Stowarzyszenie przez uprawnionych twórców mających prawa do poszczególnych artykułów opublikowanych w zasobach Wiki.
  29. Sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem, przez członków Stowarzyszenia i osoby wchodzące w skład Społeczności Wiki, odpowiadających przepisów danych aktami normatywnymi, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji, które to bezpośrednio wynikają z postanowień Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Ustawy stanowiącej Prawo o stowarzyszeniach.
  30. Sprawowanie kontroli nad prawidłowym realizowaniem postanowień licencyjnych, na których udostępniana jest Wiki, wraz ze wszystkimi materiałami, które znajdują się w jej zasobach, zarówno indywidualnie, jak i w całości utworu zbiorowego.
  31. Pełnienie przez Stowarzyszenie roli Wydawcy dla Wiki oraz wobec autorów treści udostępnianych na łamach Wiki, a także stanowienie formy Redakcji.
  32. Desygnowanie na Redaktora Naczelnego jednej osoby spośród twórców Wiki z Rolą o nazwie Administrator (‘sysop’) lub Biurokrata (‘bureaucrat’), z wyłączeniem osób niebędących jednocześnie członkami Stowarzyszenia oraz uwzględniając, mające w tym zakresie zastosowanie, odpowiadające postanowienia z tego Regulaminu.
  33. Ochrona przysługujących Stowarzyszeniu praw do tytułu „Minecraft Wiki Polska”, zarówno w kontekście Wiki oraz jej utworu zbiorowego, z uwagi na przysługujące Wydawcy prawa do tytułu, jak i nazwy Stowarzyszenia.
  34. Dochodzenie roszczeń przez Stowarzyszenie na rzecz uprawnionych autorów Wiki, przez interwencje na gruncie prawnym (wpierw przedsądowe, a następnie cywilne, w sprawach o ochronę praw autorskich oraz pokrewnych, albo karne na podstawie prokuratorskich zawiadomień o możliwościach popełnienia przestępstw ściganych z oskarżeń publicznych na wnioski osób Pokrzywdzonych), przeciwko Podmiotom naruszającym warunki licencyjne do materiałów znajdujących się na Wiki przed jej przeniesieniem na nową platformę (rozumianym jako zmiana hostingu o akronimie ‘fork’), ze szczególnym uwzględnieniem żądań usunięcia tych treści, które pozostały po migracji, i zaprzestania dalszego wykorzystywania tytułu Wiki, który przysługuje wyłącznie Stowarzyszeniu, a które to działa w tychże sprawach w imieniu Wiki oraz z indywidualnie nadanych umocowań (na Pełnomocnika w osobie Stowarzyszenia, do czynności procesowych, ogólnych albo tylko dotyczących konkretnej sprawy, danych przez tę część osób spośród Społeczności Wiki, która chce dochodzenia roszczeń, należnych zarówno indywidualnie każdemu z autorów Wiki z osobna, jak i zbiorczo, uwzględniając przepisy o dochodzeniu praw względem całego utworu przez dowolnego współautora, a więc również każdą osobę ze Społeczności Wiki).
  35. Nawiązywanie współpracy z zaufanymi Podmiotami, uprawnionymi do reprezentacji Stowarzyszenia w kontaktach z Podmiotem międzynarodowej „Minecraft Wiki” (spółką „Block & Quill Ltd”), a także z innymi osobami trzecimi, z zastrzeżeniem wymogu, aby rzeczony Podmiot zaufany posiadał osobowość prawną lub stanowił organizację zbiorowego zarządzania prawami i miał przy tym za swojego członka Stowarzyszenie (albo jeżeli Stowarzyszenie ubiega się o takie członkostwo i z tego powodu nawiązuje współpracę, w tym chce zawrzeć umowę o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi).
  36. Udzielanie licencji na materiały będące w zasobach Wiki, z poszanowaniem woli ich autorów (a więc osób stanowiących Społeczność), w zakresie uwarunkowań, które determinują zasady udostępnienia tychże treści, na platformie Wiki oraz poza nią.
  37. Rozliczanie ze Społecznością potencjalnych przychodów z tytułu należności z opłat od wyświetleń artykułów na Wiki (jako tantiemy ustawowe) i pochodzących z innych źródeł, takich jak m.in. reklamy wyświetlane na stronach internetowych Wiki oraz podejmowanie się przez Stowarzyszenie lub Wiki współprac z Podmiotami trzecimi, a także wynikających z otrzymywanych składek, darowizn, dotacji, ofiarności publicznej i innych źródeł uzyskania środków finansowych, w tym też spadków oraz zapisów, o ile nie były one wypracowane przez Stowarzyszenie w ramach działalności gospodarczej oraz nie stanowiły odpłatnej działalności Stowarzyszenia, po uprzednim pokryciu z tych środków kosztów prowadzenia pozostałej działalności Stowarzyszenia.
  38. Wspieranie tworzenia i rozwijania oraz gromadzenia zasobów, w ramach struktur Wiki, w oparciu o technologię oprogramowania o nazwie „MediaWiki”.
  39. Ułatwianie publikowania i dostarczania zawartości Wiki poprzez sieć internetową, udostępniając materiały pochodzące z zasobów Wiki na wolnych licencjach.
  40. Okazywanie wsparcia innym organizacjom, które to również działają na zasadach podobnych do Stowarzyszenia albo w sposób zbliżony, a przy tym realizującym cele na terenie Polski lub poza granicami kraju, o ile ich działalność również jest związana z grą „Minecraft” albo także dotyczy międzynarodowego ruchu „WikiMedia”.

§13

Stowarzyszenie realizuje swoje cele, poprzez działalność w zakresie i obszarze pokrywającym się z następującymi kodami PKD (tj. Polska Klasyfikacja Działalności):

  1. 94.12.Z: Działalność stowarzyszeń oraz reprezentowanie interesów członków.
  2. 58.11.Z: Wydawanie encyklopedii za pośrednictwem sieci internetowej.
  3. 90.03.Z: Działalność indywidualnych pisarzy oraz niezależnych dziennikarzy.
  4. 77.40.Z: Dzierżawa własności intelektualnej i pośrednictwo w pobieraniu tantiem.
  5. 63.11.Z: Przetwarzanie danych oraz zarządzanie stronami internetowymi.
  6. 73.11.Z: Realizowanie kampanii reklamowych z wykorzystaniem sieci internetowej.
  7. 62.01.Z: Tworzenie oprogramowania oraz projektowanie stron internetowych.
  8. 69.10.Z: Doradztwo prawne i przygotowywanie dokumentów oraz reprezentacja.
  9. 85.59.B: Pozaszkolne formy edukacji rozwijające zainteresowania poprzez kursy.
  10. 82.30.Z: Organizacja i zarządzanie w zakresie targów, wystaw, konferencji i spotkań.

§14

  1. Społeczność może zobowiązać Stowarzyszenie, ażeby:
    1. priorytetowo skupiło się na wybranych celach działalności,
    2. podjęło się realizacji nowego zadania o określonych cechach,
    3. powstrzymało się od planowanego działania lub zaniechania.
  2. Zobowiązanie Stowarzyszenia, ze strony Społeczności, nie może dotyczyć kwestii:
    1. niezgodnych z obowiązującym Prawem (aktami normatywnymi i Regulaminem),
    2. narażających członków Stowarzyszenia na ustawową odpowiedzialność karną,
    3. których wprowadzenie w życie byłoby z jakiegokolwiek powodu nieskuteczne,
    4. stanowiących akt zniewagi wobec Stowarzyszenia lub Wiki albo dowolnej osoby,
    5. obiektywnie będących formą żartu albo naruszających powagę Stowarzyszenia.
  3. Społeczność podejmuje decyzje w formie zbiorczego oświadczenia woli.
  4. Zbiorcze oświadczenie woli Społeczności jest wiążące, o ile dana decyzja uzyska ze strony Społeczności konsensus.
  5. Jeżeli kwestia uzyskania konsensusu przez Społeczność jest sporna, decyzję w tej kwestii podejmuje Komisja Rewizyjna, rozstrzygając poprzez uchwałę przedsięwziętą większością kwalifikowaną.
  6. Zarząd Stowarzyszenia może na bieżąco radzić się Społeczności, w tym prosić ją o decyzję w sprawach mogących być szczególnie istotnymi dla Wiki.

§15

  1. Stowarzyszenie może, działając w imieniu Wiki, nawiązywać współprace z różnymi innymi powiązanymi tematycznie działalnościami osób trzecich, na zasadach partnerskich oraz promocyjnych, pod warunkiem uzyskania zgody ze strony Społeczności.
  2. Współprace nawiązane ze zbliżonymi tematycznie działalnościami osób trzecich, mogą zostać natychmiastowo rozwiązane, na skutek takowej decyzji powziętej przez Zarząd lub Komisję Rewizyjną.
  3. Organ Stowarzyszenia, postanawiający zakończyć współpracę ze zbieżną tematycznie działalnością osoby trzeciej, zastrzega dla siebie prawo do odmowy podawania powodu rozwiązania danej współpracy.
  4. Zarząd Stowarzyszenia ma obowiązek zważać na to, czy dana współpraca z działalnością osoby trzeciej, nie wpłynie negatywnie na Stowarzyszenie i Wiki oraz ich renomę.
  5. Współpraca z działalnością osoby trzeciej, o tematyce odpowiadającej Wiki, może mieć formę honorowego patronatu Wiki nad rzeczoną działalnością.

§16

  1. Członkowie Stowarzyszenia przenoszą swoje autorskie prawa majątkowe, do stworzonych przez siebie oraz opublikowanych na łamach Wiki treści, na rzecz Stowarzyszenia.
  2. Autor treści znajdującej się na Wiki, niebędący przy tym członkiem Stowarzyszenia, może dobrowolnie przenieść posiadane autorskie prawa majątkowe do tegoż utworu, na rzecz Stowarzyszenia.
  3. Z chwilą przeniesienia autorskich praw majątkowych na rzecz Stowarzyszenia, twórca tej treści wyzbywa się wyłącznego prawa do zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego, również przenosząc je na rzecz Stowarzyszenia.
  4. Społeczność, stanowiąca każdego autora tworzącego nowe treści w ramach Wiki, z chwilą opublikowania swoich zasobów na Wiki, udziela Stowarzyszeniu stosownej nieodwołalnej i nieodpłatnej zgody na korzystanie z autorskich praw majątkowych do rzeczonego utworu, o ile nie dokonano przeniesienia autorskich praw majątkowych na rzecz Stowarzyszenia.
  5. Twórca treści udostępnionej na łamach Wiki, jeżeli nie dokonał przeniesienia autorskich praw majątkowych na rzecz Stowarzyszenia, zrzeka się swojego prawa do wynagrodzenia za korzystanie z utworu, co tyczy się wszystkich pól eksploatacji.
  6. W zakresie przejścia autorskich praw majątkowych do treści publikowanych w zasobach Wiki, uznaje się niniejszy Regulamin działalności za odpowiadającą umowę dwustronną, zawartą pomiędzy autorem tejże treści, a Stowarzyszeniem działającym na rzecz Wiki.
  7. Autorskie prawa majątkowe, przeniesione na Stowarzyszenie oraz realizowane za zgodą autorów przez Stowarzyszenie, obejmują możliwe pola eksploatacji, a w szczególności publiczne udostępnianie utworu (w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp, w miejscu i czasie przez siebie wybranym) oraz jego wykorzystywanie (w tym także przez sieć internetową zapewniającą bezpośredni dostęp), a nadto odtwarzanie, wykonywanie, wyświetlanie, utrwalanie, zapisywanie, zwielokrotnianie, rozsyłanie i używanie w ramach nowych utworów i dzieł zależnych oraz dowolne inne, znane i także odpowiadające pola.
  8. Stowarzyszenie ma prawo udzielać licencji, w zakresie treści stanowiących zasoby Wiki.
  9. Uprawnienia Stowarzyszenia, do udzielania licencji na treści dostępne poprzez Wiki, nie stanowią ograniczeń dla realizacji działań poprzez odpowiadające organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.
  10. Stowarzyszenie zobowiązane jest do upublicznienia zasobów Wiki na wolnej licencji, o ile konkretne regulacje, odnoszące się do danej części Wiki i jej zasobu, nie stanowią inaczej.
  11. Jeżeli w konkretnym przypadku nie postanowiono przeciwnie, to dany oryginalny zasób Wiki, jest udostępniany przez Stowarzyszenie na licencji o akronimie „CC BY-NC-SA 4.0”, opracowanej przez pozarządową organizację non-profit (‘nonprofit corporation’, ‘501(c)(3) organization’) o nazwie „Creative Commons Corporation”, działającą na amerykańskim prawie stanu Kalifornia, utworzoną w 2001 roku i zarejestrowaną pod numerem 2412448 (z nadanymi identyfikatorem podatkowym TIN i federalnym identyfikatorem pracodawcy FEIN stanowiącymi numer 04-3585301).

§17

(uchylony)

Rozdział III.

§18

  1. Stowarzyszenie składa się tylko z członków rodzajowo zwanych członkami zwyczajnymi.
  2. Członkami Stowarzyszenia mogą być wyłącznie osoby fizyczne.
  3. Osoba prawna nie może być członkiem Stowarzyszenia.

§19

  1. Każdy członek Stowarzyszenia odpowiada za zobowiązania Stowarzyszenia.
  2. Za zobowiązania Stowarzyszenia odpowiadają wszyscy jego członkowie, solidarnie wraz z samym Stowarzyszeniem.
  3. Odpowiedzialność członków Stowarzyszenia, za zobowiązania Stowarzyszenia, powstaje dopiero w sytuacji, gdyby egzekucja z majątku Stowarzyszenia okazała się bezskuteczna.

§20

  1. Stowarzyszenie posiada następujące trzy Organy regulaminowe:
    1. władza najwyższa: Walne Zebranie (członków Stowarzyszenia),
    2. władza wykonawcza: Zarząd (Stowarzyszenia),
    3. kontrola wewnętrzna: Komisja Rewizyjna (Stowarzyszenia).
  2. Zarząd Stowarzyszenia składa się z członków, którzy mogą pełnić określone funkcje:
    1. Prezes (Zarządu Stowarzyszenia),
    2. Wiceprezes (Zarządu Stowarzyszenia),
    3. Skarbnik (przy Zarządzie Stowarzyszenia),
    4. Sekretarz (przy Zarządzie Stowarzyszenia).
  3. Komisja Rewizyjna w Stowarzyszeniu składa się z członków o sprecyzowanych funkcjach:
    1. Przewodniczący (Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia),
    2. Wiceprzewodniczący (Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia),
    3. Sekretarz (przy Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia).

§21

  1. Każdy z Organów regulaminowych Stowarzyszenia, może podejmować swoje decyzje zdalnie, przez co rozumie się wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej.
  2. Działalność zdalna obejmuje również głosowania, zarówno na, jak i poza Posiedzeniami i Zebraniami oraz innymi spotkaniami członków, w ramach odpowiadającego Organu.
  3. Posiedzenia i Zebrania oraz wszelkie spotkania Organów Stowarzyszenia, mogą odbywać się w całości lub części przy wykorzystaniu środków komunikacji na odległość w czasie rzeczywistym.
  4. Uchwały Organów Stowarzyszenia mogą być podejmowane w trybie obiegowym.
  5. Głosowanie w trybie obiegowym może się odbyć z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
  6. W razie wątpliwości poczytuje się, iż realizacja zadania wskutek wykorzystania środków komunikacji elektronicznej, jest tym samym co jego wykonanie z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość w czasie rzeczywistym, a więc pozostaje zbieżne z formą zdalną.

§22

  1. Walne Zebranie pełni najwyższą władzę w Stowarzyszeniu.
  2. W sytuacji, gdy Regulamin nie określa Organu uprawnionego do podejmowania danego rodzaju działań, kompetencje te należą do Walnego Zebrania, które w sytuacji braku odmiennych przepisów, podejmuje decyzje na mocy uchwał przyjmowanych większością zwykłą.
  3. W skład Walnego Zebrania wchodzą wszyscy aktualni członkowie Stowarzyszenia.
  4. Do kompetencji Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia w szczególności należy:
    1. Wyznaczanie głównych kierunków działania Stowarzyszenia i priorytetowych celów.
    2. Powoływanie i odwoływanie składu Zarządu Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej.
    3. Udzielanie absolutorium członkom zasiadającym w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej.
    4. Zatwierdzanie sprawozdań finansowych za rok obrotowy Stowarzyszenia lub innych.
    5. (uchylony)
    6. Rozpatrywanie wniosków zgłaszanych przez członków Stowarzyszenia i jego Organy.
    7. Podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych na obrady i danych Regulaminem.
    8. Uchwalanie zakresu nowelizacji zmieniających postanowienia tego Regulaminu.
    9. Podejmowanie decyzji w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu.
    10. Rozpoznawanie wniesionych skarg od decyzji wydanych przez Komisję Rewizyjną.
  5. Walne Zebranie może zostać zwołane przez (w formie cyklicznej) Zarząd Stowarzyszenia lub (w trybie nadzwyczajnym) Komisję Rewizyjną, na zasadach zadanych w Regulaminie, a także wskutek odpowiadającej decyzji podjętej przez co najmniej ⅖ spośród wszystkich członków Stowarzyszenia.

§23

  1. Zarząd Stowarzyszenia stanowi Organ władzy wykonawczej w Stowarzyszeniu.
  2. Zarząd powołany jest do kierowania działalnością Stowarzyszenia, zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania oraz stosownie do odpowiadających postanowień z tego Regulaminu.
  3. Zarząd reprezentuje Stowarzyszenie oraz prowadzi jego sprawy.
  4. Każdy powołany do Zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw Stowarzyszenia.
  5. Zarząd Stowarzyszenia składa się z co najmniej dwóch osób, powołanych w jego skład spośród członków Stowarzyszenia, którzy spełniają również kryteria dodatkowe zadane niniejszym Regulaminem oraz uchwałami Walnego Zebrania.
  6. Członek zasiadający w Zarządzie Stowarzyszenia jest powoływany i odwoływany na mocy uchwały Walnego Zebrania, z uwzględnieniem szczegółowych zasad z tego Regulaminu.
  7. Zasiadać w Zarządzie Stowarzyszenia nie może jakakolwiek osoba będąca jednocześnie w Komisji Rewizyjnej.
  8. Każda osoba, która wchodzi w skład Zarządu Stowarzyszenia, musi równocześnie spełniać także i wszystkie spośród następujących kryteriów dodatkowych (w sposób łączny):
    1. ukończony co najmniej 18 rok życia,
    2. wykształcenie minimum podstawowe,
    3. posiadanie pełni:
      1. praw publicznych,
      2. zdolności do czynności prawnych.
  9. Ilość osób powołanych w skład Zarządu, nie może przekroczyć ⅔ z liczby aktualnych członków Stowarzyszenia, zaokrąglając w górę do pełnych jedności.
  10. Do składania oświadczeń w imieniu Stowarzyszenia wymagane jest (rozłącznie):
    1. współdziałanie dwóch osób zasiadających w Zarządzie (członków Zarządu),
    2. działanie jednej osoby zasiadającej w Zarządzie (członka Zarządu) pod warunkiem:
      1. czynności wynikającej wprost z obowiązku nałożonego tym Regulaminem,
      2. zobligowania do tego przez Walne Zebranie na mocy odpowiadającej uchwały,
      3. uzyskania zgody na konkretną czynność w formie uchwały Komisji Rewizyjnej,
      4. współdziałania z Pełnomocnikiem wyznaczonym uchwałą Walnego Zebrania,
      5. bezpośredniego współdziałania z osobą zasiadającą w Komisji Rewizyjnej.
  11. Do głównych kompetencji Zarządu Stowarzyszenia w szczególności należy:
    1. Czynne realizowanie poszczególnych celów działalności Stowarzyszenia.
    2. Opracowywanie planów i ich wypełnianie oraz czynienie zadość obowiązkom.
    3. Wykonywanie przepisów Regulaminu i odpowiadających uchwał Walnego Zebrania.
    4. Kierowanie działalnością Stowarzyszenia, w tym reprezentacja i prowadzenie spraw.
    5. Konsultowanie z Komisją Rewizyjną działań czynionych w imieniu Stowarzyszenia.
    6. Sporządzanie sprawozdań z działalności Stowarzyszenia, w tym finansowych.
    7. Zgłaszanie wniosków wobec Komisji Rewizyjnej oraz przed Walnym Zebraniem.
    8. Podejmowanie uchwał w sprawach członkostwa osób w Stowarzyszeniu.
    9. Pobieranie dobrowolnych składek oraz zawiadywanie majątkiem Stowarzyszenia.
    10. Zwoływanie cyklicznych Posiedzeń Zarządu Stowarzyszenia oraz Walnych Zebrań.

§24

  1. Celem uregulowania wewnętrznych procedur, Zarząd może uchwalić Regulamin Zarządu.
  2. Postanowienia zawarte w Regulaminie Zarządu muszą być zgodne z tym Regulaminem działalności Stowarzyszenia.
  3. Regulamin Zarządu może obejmować swoimi postanowieniami tylko osoby zasiadające w Zarządzie Stowarzyszenia.
  4. Minimalny stopień obsadzenia Zarządu Stowarzyszenia wynosi dwie osoby, w tym jedną pełniącą funkcję Prezesa oraz drugą stanowiącą Wiceprezesa lub Skarbnika.
  5. Zarząd wybiera, spośród osób zasiadających w tymże Organie, Prezesa oraz Wiceprezesa lub Skarbnika, a w przypadku składu przekraczającego minimalną liczbę dwóch osób, także Sekretarza.
  6. Jeżeli w Zarządzie nie ma Skarbnika lub Sekretarza, jego obowiązki pełni Wiceprezes.
  7. W sytuacji, gdy w Zarządzie jednocześnie nie ma Wiceprezesa i Sekretarza, ich obowiązki pełni bezpośrednio Prezes.
  8. Skarbnik odpowiedzialny jest za sprawy finansowe Stowarzyszenia oraz zbieranie składek dobrowolnych, w tym także przygotowuje sprawozdania finansowe oraz nadzoruje księgi rachunkowe i pozostałą dokumentację Stowarzyszenia, w zakresie dotyczącym finansów.
  9. Sekretarz protokołuje przebieg Posiedzeń Zarządu, a także odpowiada za dokumentację Stowarzyszenia w części niefinansowej oraz inne sprawy administracyjne i biurowe, w tym zarządza komunikacją wewnątrz oraz przygotowuje i wysyła korespondencję na zewnątrz.
  10. Prezes jest główną osobą zawiadującą Zarządem, a Wiceprezes stanowi jego zastępcę.
  11. Prezes przewodzi Posiedzeniom Zarządu, a pod jego nieobecność czyni to Wiceprezes.
  12. Regulamin Zarządu może nakładać dodatkowe obowiązki na osoby wchodzące w skład Zarządu Stowarzyszenia, a w szczególności na Prezesa i Wiceprezesa.

§25

  1. Zarząd Stowarzyszenia, bez uprzedniej zgody, nie może podejmować się czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu.
  2. Zgody, na przekraczające zakres zwykłego zarządu czynności Zarządu Stowarzyszenia, udziela Walne Zebranie, decyzją podejmowaną jednogłośnie przez wszystkich członków Stowarzyszenia.
  3. Zgoda Walnego Zebrania, na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, wymaga udzielenia jednocześnie odpowiadającego Pełnomocnictwa do tychże czynności, danego przez wszystkich członków Stowarzyszenia.
  4. Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu obejmują następujące działania podejmowane w imieniu Stowarzyszenia:
    1. przeniesienie:
      1. własności nieruchomości,
      2. użytkowania wieczystego,
    2. zawarcie umowy:
      1. poręczenia,
      2. zwrotnego przekazania pieniędzy, w formie:
        1. pożyczki (zgodnie z Kodeksem Cywilnym),
        2. kredytu (zgodnie z Prawem bankowym),
    3. złożenie oświadczenia odnośnie do roszczenia stanowiącego dług, poprzez jego:
      1. przejęcie (długu),
      2. uznanie (długu),
      3. zwolnienie (z długu),
      4. przystąpienie (do długu),
    4. ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego,
    5. zaciągnięcie zobowiązań o wartości przekraczającej 10.000,00 PLN (słownie: ponad dziesięć tysięcy złotych i zero groszy).

§26

  1. Komisja Rewizyjna sprawuje kontrolę nad działalnością Stowarzyszenia jako jej ustawowy i regulaminowy Organ kontroli wewnętrznej.
  2. Komisja Rewizyjna składa się z osób powołanych w jej skład, w liczbie od jednej do trzech, spośród członków Stowarzyszenia spełniających potencjalne kryteria dodatkowe, zadane niniejszym Regulaminem oraz uchwałami Walnego Zebrania.
  3. Członek zasiadający w Komisji Rewizyjnej jest powoływany i odwoływany na podstawie uchwały Walnego Zebrania, z uwzględnieniem szczegółowych regulacji tego Regulaminu.
  4. Wchodzić w skład Komisji Rewizyjnej nie może osoba będąca jednocześnie w Zarządzie Stowarzyszenia.
  5. Komisja Rewizyjna jest Organem niezależnym od Zarządu, a osoby w niej zasiadające nie mogą pełnić innych funkcji w jakichkolwiek Organach wykonawczych Stowarzyszenia.
  6. Osoba będąca członkiem zasiadającym w Zarządzie Stowarzyszenia, nie może przy tym pełnić funkcji w Komisji Rewizyjnej, zarówno osobiście, jak też w zastępstwie innej osoby.
  7. Każda osoba, która wchodzi w skład Komisji Rewizyjnej, musi spełniać wszystkie spośród następujących kryteriów dodatkowych (w sposób łączny):
    1. ukończony co najmniej 21 rok życia,
    2. wykształcenie minimum średnie,
    3. niefigurowanie w Krajowym Rejestrze Karnym (jako osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądowym za ścigane z oskarżenia publicznego przestępstwo popełnione umyślnie, w tym także skarbowe),
    4. posiadanie pełni:
      1. praw publicznych,
      2. zdolności do czynności prawnych.
  8. Do głównych kompetencji Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia w szczególności należy:
    1. Sprawowanie bieżącej i kierunkowej kontroli nad Stowarzyszeniem i jego Zarządem.
    2. Opracowywanie pokontrolne i przedstawianie wyników przed Walnym Zebraniem.
    3. Sporządzanie cyklicznych sprawozdań z wykonywania obowiązków przez Organy.
    4. Opiniowanie i komentowanie dokumentacji Zarządu dla członków Stowarzyszenia.
    5. Doradzanie Zarządowi w kwestiach działań czynionych w imieniu Stowarzyszenia.
    6. Wydawanie decyzji i współdziałanie przy oświadczeniach w imieniu Stowarzyszenia.
    7. Rozpatrywanie wniosków Zarządu Stowarzyszenia i dyspozycji Walnego Zebrania.
    8. Opiniowanie dyscyplinarnych wykreśleń osób z listy członków Stowarzyszenia.
    9. Rozpoznawanie skarg dotyczących decyzji wydanych przez Zarząd Stowarzyszenia.
    10. Zwoływanie spotkań Komisji Rewizyjnej oraz nadzwyczajnych Walnych Zebrań.

§27

  1. Celem uregulowania wewnętrznych procedur, Komisja Rewizyjna może uchwalić własny Regulamin Komisji Rewizyjnej.
  2. Postanowienia zawarte w Regulaminie Komisji Rewizyjnej muszą być zgodne z niniejszym Regulaminem działalności Stowarzyszenia.
  3. Regulamin Komisji Rewizyjnej może również wpływać na Zarząd Stowarzyszenia.
  4. Minimalny stopień obsadzenia Komisji Rewizyjnej wynosi jedną osobę, pełniącą funkcję Przewodniczącego.
  5. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej powinien zostać najstarszy członek Stowarzyszenia, spośród osób niewchodzących w skład Zarządu Stowarzyszenia, na zasadach senioratu, uwzględniając wiek danej osoby w oparciu o jej datę urodzenia.
  6. Przewodniczący jest najważniejszą osobą w Komisji Rewizyjnej, a Wiceprzewodniczący stanowi jego zastępcę.
  7. Przewodniczący prowadzi spotkania Komisji Rewizyjnej, a pod jego nieobecność czyni to Wiceprzewodniczący.
  8. Sekretarz przy Komisji Rewizyjnej pełni funkcje analogiczną do Sekretarza przy Zarządzie.
  9. Regulamin Komisji Rewizyjnej może nakładać dodatkowe obowiązki na osoby wchodzące w skład tego Organu, a szczególnie na Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego.

§28

  1. Projekt uchwały może poddać pod głosowanie każda osoba zasiadająca w danym Organie Stowarzyszenia.
  2. O terminie oraz sposobie i miejscu zwołania obrad Organu Stowarzyszenia, w tym także Walnego Zebrania oraz Posiedzenia Zarządu i spotkania Komisji Rewizyjnej, wchodzące w skład danego Oranu osoby są informowane poprzez odpowiadające wiadomości e-mail, wysyłane z wyprzedzeniem co najmniej dwóch tygodni.

§29

  1. Posiedzenia członków Zarządu Stowarzyszenia odbywają się cyklicznie, z częstotliwością zależną od bieżących obowiązków, jednak nie rzadziej, aniżeli raz na trzy miesiące.
  2. Komisja Rewizyjna powinna osobno spotkać się przynajmniej raz na rok kalendarzowy.
  3. Walne Zebranie odbywa się nie rzadziej, aniżeli raz na dziewięć miesięcy.
  4. Walne Zebranie musi się odbyć każdorazowo po zamknięciu roku obrotowego, w terminie między trzecim a szóstym miesiącem, licząc od ostatniego dnia uprzedniego roku.
  5. Za datę odbycia pierwszego Walnego Zebrania oraz Posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia i spotkania Komisji Rewizyjnej, uznać należy dzień, w którym doszło do zaaprobowania przez członków Stowarzyszenia pierwotnej treści niniejszego Regulaminu, co wydarzyło się dnia 23 listopada 2024 roku.
  6. Zarząd Stowarzyszenia przygotowuje, każdorazowo w ciągu pierwszych sześciu tygodni po zamknięciu poprzedniego roku obrotowego, wymagane dokumenty rachunkowe (w tym także sprawozdawcze), a następnie bezzwłocznie przekazuje je do zaopiniowania przez Komisję Rewizyjną, która w terminie dwóch tygodni sporządza do nich swój komentarz na piśmie, niezwłocznie udostępniając go członkom Stowarzyszenia, do wglądu w wersji elektronicznej.
  7. Na pierwszym w danym roku Walnym Zebraniu, członkowie Stowarzyszenia podejmują decyzje w sprawach (między innymi) zatwierdzenia sprawozdań finansowych za uprzedni rok (o ile takowe sprawozdania istnieją i tylko gdy są one wymagane zgodnie z aktami normatywnymi), a także udzielają absolutorium członkom Zarządu Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej lub ich odwołują, co tyczy się z osobna każdej osoby zasiadającej w tych Organach Stowarzyszenia, poprzedzając głosowania odpowiadającą dyskusją, w której to trakcie należy dać możliwość zabrania głosu przez każdego chętnego członka Stowarzyszenia, zaczynając od Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i Prezesa Zarządu Stowarzyszenia, a następnie oddając głos pozostałym zgromadzonym osobom.

§30

  1. Powoływanie i odwoływanie członków Stowarzyszenia, w kwestii zasiadania w Zarządzie Stowarzyszenia albo w Komisji Rewizyjnej, odbywa się na mocy uchwały, którą podejmuje Walne Zebranie w głosowaniu większością zwykłą, a także (w przypadku powołania) należy uznać wyrażone aklamacyjnie stanowisko członków Stowarzyszenia, o ile uczestniczyła w tym akcie zbiorowej woli ponad połowa spośród wszystkich członków Stowarzyszenia.
  2. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium przeprowadza się tak samo, jak gdyby to było głosowanie nad powołaniem danej osoby do Organu Stowarzyszenia.
  3. Udzielenie absolutorium skutkuje przedłużeniem kadencji danej osoby w taki sposób, aby kadencja ta wygasła z końcem odpowiadającego dnia po upłynięciu dwóch lat, licząc przy tym począwszy od dnia następującego po dniu przyznania tegoż absolutorium
  4. Członkowie Stowarzyszenia są powoływani do Organów Stowarzyszenia na kadencje dwuletnią, przy tym zastrzegając, iż kończy się ona wraz odbyciem pierwszego Walnego Zebrania po zamknięciu roku obrotowego, o ile dana osoba nie uzyska absolutorium.

§31

  1. Członek Stowarzyszenia, który chce kandydować do Organu Stowarzyszenia oraz posiada pełnie wymaganych praw ku temu, zgłasza się ustnie na początku Walnego Zebrania.
  2. Walne Zebranie, bo zbadaniu podstaw formalnych, zobligowane jest do przeprowadzenia głosowania, w przedmiocie decyzji o przyjęciu danego członka Stowarzyszenia w skład wybranego Organu Stowarzyszenia, do którego rzeczona osoba kandyduje.
  3. Głosowania, w kwestii przyjęcia osoby w skład Organu Stowarzyszenia, nie przeprowadza się, jeżeli w toku badania podstaw formalnych ustalono, iż dana osoba nie posiada pełni wymaganych praw, do biernego uczestniczenia w wyborach do składu tegoż Organu.

§32

  1. Członkostwo w regulaminowym Organie Stowarzyszenia ustaje z chwilą:
    1. śmierci członka (w rozumieniu wyszczególnionym w tym Regulaminie),
    2. przyjęcia (prawidłowo złożonej) rezygnacji członka z:
      1. zasiadania w danym Organie Stowarzyszenia (tj. abdykacja),
      2. przynależności do Stowarzyszenia (tj. wystąpienie ze Stowarzyszenia),
    3. odwołania członka (w sytuacjach i na zasadach stanowionych tym Regulaminem),
    4. wygaśnięcia kadencji członka (wskutek upływu terminu trwania tejże kadencji).
  2. Osoba przestaje być członkiem Stowarzyszenia z chwilą:
    1. swojej śmierci (w rozumieniu wyszczególnionym w tym Regulaminie),
    2. skutecznego wystąpienia ze Stowarzyszenia wskutek złożenia rezygnacji (zgodnie z procedurami określonymi w tym Regulaminie),
    3. dyscyplinarnego wykreślenia z listy członków Stowarzyszenia (na zasadach danych tym Regulaminem).
  3. Śmierć członka Stowarzyszenia potwierdzona musi zostać odpisem aktu zgonu (zupełnym lub skróconym), z mocą wsteczną ustania członkostwa na koniec dnia z daty zgonu albo daty znalezienia zwłok.
  4. Na prośbę wyrażoną przez co najmniej dwóch członków Stowarzyszenia, Walne Zebranie ma obowiązek głosować nad odwołaniem wskazanego członka zasiadającego w Organie Stowarzyszenia.
  5. Członek Stowarzyszenia składa swoją rezygnację przed Walnym Zebraniem, jeżeli innych alternatywnych sposobów nie umożliwia niniejszy Regulamin.
  6. (uchylony)
  7. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje z końcem następnego dnia po dniu prawidłowego złożenia rezygnacji (wyrażeniu woli wystąpienia ze Stowarzyszenia), o ile liczba członków Stowarzyszenia nie spadłaby, wskutek tego, poniżej progu ustawowego (trzech osób).
  8. Rezygnacja z członkostwa w Stowarzyszeniu, skutkująca naruszeniem progu ustawowego, jest skuteczna dopiero z końcem dnia, w którym w poczet Stowarzyszenia przyjęte zostaną nowe osoby, wskutek czego łączna liczba członków Stowarzyszenia będzie odpowiadała progowi ustawowemu (co najmniej trzy osoby).

§33

  1. Osoba może zostać dyscyplinarnie wykreślona z listy członków Stowarzyszenia, w sytuacji uporczywego naruszania zasad i obowiązków ustanowionych Regulaminem, o ile decyzje taką podejmie Zarząd Stowarzyszenia, na mocy uchwały przyjętej głosami kwalifikowanej większości.
  2. Przed przystąpieniem do głosowania, w sprawie dyscyplinarnego wykreślenia osoby z listy członków Stowarzyszenia, Zarząd jest zobowiązany zwrócić się do Komisji Rewizyjnej, z prośbą o sporządzenie opinii oraz ustosunkowanie się w tejże kwestii.
  3. W przypadku nieustosunkowania się Komisji Rewizyjnej, wobec prośby Zarządu w kwestii zaopiniowania dyscyplinarnego wykreślenia osoby z listy członków Stowarzyszenia, przez okres przekraczający pełne 3 dni robocze, Zarząd nie musi dłużej czekać oraz ma prawo do dalszego procedowania w rzeczonej sprawie.
  4. Komisja Rewizyjna może zgłosić Zarządowi sprzeciw, blokując tym procedowanie danej sprawy, odnośnie do dyscyplinarnego wykreślenia osoby z listy członków Stowarzyszenia.
  5. Sprzeciw zgłoszony przez Komisję Rewizyjną, blokujący dyscyplinarne wykreślenie osoby z listy członków Stowarzyszenia, może zostać zaskarżony przez Zarząd Stowarzyszenia.
  6. Osoba nie może zostać dyscyplinarnie wykreślona z listy członków Stowarzyszenia, jeżeli jednocześnie zasiada w Zarządzie Stowarzyszenia lub wchodzi w skład Komisji Rewizyjnej.

§34

  1. Jeżeli wskutek odwołania członka z Organu Stowarzyszenia, albo ustania członkostwa z innego powodu, rzeczony Organ stałby się nieobsadzony nawet w stopniu minimalnym, Walne Zebranie ma obowiązek uzupełnić skład tegoż Organu.
  2. Uzupełnienie składu Organu nieobsadzonego w stopniu minimalnym, może nastąpić też w drodze kooptacji, dokonanej przez pozostałe osoby zasiadające w rzeczonym Organie.
  3. Poprzez kooptację mogą zostać powołane osoby w liczbie mniejszej, niżli połowa składu tegoż Organu w danym momencie, jednak nie mniej aniżeli jedna osoba.
  4. Osoby włączone w skład Organu Stowarzyszenia, wskutek odpowiadającej kooptacji, nie mogą być Podmiotami trzecimi, a muszą stanowić członków Stowarzyszenia, z wyjątkiem osób zasiadających już w Zarządzie lub Komisji Rewizyjnej albo wykluczonych z innych przyczyn, wyłączających danych członków z możliwości wchodzenia w skład tego Organu.
  5. Kooptacja wymaga dodatkowego zatwierdzenia przez inny Organ Stowarzyszenia.
  6. Kooptację Zarządu musi zaakceptować Komisja Rewizyjna lub Walne Zebranie, natomiast w przypadku kooptacji Komisji Rewizyjnej, zgodę musi wydać Zarząd lub Walne Zebranie.
  7. Kadencja osób dokooptowanych do Organu Stowarzyszenia, upływa z chwilą odbycia się pierwszego Walnego Zebrania, po zamknięciu aktualnego roku obrotowego, jednakże nie później aniżeli w terminie jednego roku, licząc od dnia rozpoczęcia kadencji przez osobę tym sposobem włączoną w skład danego Organu Stowarzyszenia.
  8. Uchwała w sprawie kooptacji wchodzi w życie z dniem następującym po dniu jej podjęcia.
  9. Wejście w życie uchwały przedsięwziętej w sprawie kooptacji stanowić musi jednocześnie moment rozpoczęcia biegu kadencji osoby dokooptowanej do Organu Stowarzyszenia.

§35

  1. Osoba wyrażająca wolę stania się nowym członkiem Stowarzyszenia, wypełnia deklarację członkowską, a następnie przedkłada ją przed Zarządem Stowarzyszenia.
  2. Deklaracja członkowska może zostać wniesiona w formie elektronicznej, po uprzednim jej uzupełnieniu oraz podpisaniu z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu do e-podpisu albo z użyciem podpisu zaufanego poprzez usługę Profil Zaufany z platformy ePUAP na portalu mObywatel.
  3. Zarząd rozpatruje deklaracje członkowskie na najbliższym zaplanowanym Posiedzeniu.
  4. Zarząd przyjmuje nowego członka do Stowarzyszenia na podstawie sporządzonej uchwały.
  5. Zarząd może odmówić przyjęcia nowego członka do Stowarzyszenia, tylko w sytuacjach określonych postanowieniami Regulaminu, w tym w przypadku niespełnienia przez taką osobę wymogów zadanych w niniejszym Regulaminie.
  6. O podjętej decyzji, w sprawie o dołączenie do Stowarzyszenia, Zarząd informuje osobę deklarującą wolę stania się nowym członkiem, co czynione jest bez zbędnej zwłoki, przez wiadomość e-mail na adres kontaktowy podany przez rzeczoną osobę, dodając w formie załącznika egzemplarz elektronicznie podpisanej uchwały lub skan jej wersji fizycznej.
  7. Od decyzji Zarządu, odmawiającej przyjęcia nowego członka do Stowarzyszenia, skarga nie przysługuje.
  8. Osoba, która otrzymała odmowę w sprawie o dołączenie do Stowarzyszenia, może złożyć nową deklarację członkowską, o ile ustały przyczyny uzasadniające wydanie uprzedniej decyzji odmownej.
  9. Deklarację członkowską, która została wniesiona mimo procedowania już innej deklaracji od tej samej osoby, a także przedłożonej w terminie miesiąca od otrzymania odmowy, pomimo nieustania przyczyn uzasadniających poprzednią odmowę, a także zawierającą braki uniemożliwiające ustalenie jej nadawcy albo nadanie jej prawidłowego dalszego biegu, Zarząd pozostawia bez rozpoznania.
  10. Zarząd Stowarzyszenia przygotuje i upubliczni wzorzec deklaracji członkowskiej.
  11. Zarząd ma prawo zmienić wzorzec deklaracji członkowskiej w dowolnym momencie, o ile powiadomi o tym Społeczność, z wyprzedzeniem co najmniej trzech dni.

§36

  1. Osoba fizyczna dołączająca do Stowarzyszenia, staje się jego członkiem zwyczajnym, pod warunkiem, że spełnia wszystkie wymagania stanowione Regulaminem.
  2. Rodzaj członkostwa w Stowarzyszeniu nie może zostać zmieniony, a tym samym stanowi zawsze członka zwyczajnego, o ile odpowiadające postanowienia Regulaminu nie zostaną zmienione albo Stowarzyszenie nie zostanie przekształcone w stowarzyszenie rejestrowe.
  3. Osoba prawna nie może zostać członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia.
  4. Aby zostać nowym członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia, osoba chcąca dołączyć musi jednocześnie spełniać wszystkie spośród następujących warunków (w sposób łączny):
    1. Pełna zdolność do czynności prawnych.
    2. Obywatelstwo polskie albo alternatywnie obywatelstwo dowolnego innego Państwa członkowskiego Unii Europejskiej przy jednoczesnym zamieszkiwaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
    3. Łączny wkład w Wiki na poziomie co najmniej 100 nieusuniętych edycji lub zmian niewycofanych w treściach tekstowych o rozmiarze w sumie przekraczającym 32 KB (tzn. ponad 32.768 bajtów; słownie: przeszło trzydzieści dwa tysiące siedemset sześćdziesiąt osiem bajtów) treści usuniętych oraz dodanych albo alternatywnie otrzymanie pisemnej rekomendacji w formie zaproszenia polecającego udzielonego przez inną osobę będącą już członkiem Stowarzyszenia.
  5. Wszyscy członkowie zwyczajni Stowarzyszenia, mogą realizować uprawnienia stanowione Regulaminem i wynikające z aktów normatywnych, a także mają szczególne prawo do:
    1. Udziału w Walnych Zebraniach, z możliwością dyskutowania i głosowania.
    2. Czynnego oraz biernego uczestniczenia w wyborach składu Zarządu Stowarzyszenia oraz Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
    3. Korzystania z zasobów Stowarzyszenia, w tym jego dorobku i majątku oraz każdej formy prowadzonej działalności, w granicach danych niniejszym Regulaminem.
    4. Uczestniczenia w organizowanych w ramach Stowarzyszenia lub odbywających się z jego udziałem, tematycznych wydarzeniach krajowych, takich jak targi, wystawy, konferencje, spotkania, konwenty, wykłady, zebrania i inne tym podobne działania.
    5. Zgłaszania w ramach Walnego Zebrania wszelkich wniosków i skarg dotyczących Stowarzyszenia oraz jego Organów.
  6. Każdy członek Stowarzyszenia ma obowiązki, które wynikają z postanowień Regulaminu oraz aktów normatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem następujących zobowiązań:
    1. Branie udziału w działalności Stowarzyszenia.
    2. Realizowanie celów działalności Stowarzyszenia.
    3. Bycie lojalnym wobec Stowarzyszenia.
    4. Przestrzeganie postanowień niniejszego Regulaminu.
    5. Wykonywanie uchwał Organów Stowarzyszenia.
  7. Każdy członek Stowarzyszenia ma prawo i obowiązek do działania w ramach i na rzecz Stowarzyszenia.

§37

  1. Osoba małoletnia nie może należeć do Stowarzyszenia, zarówno jako jego członek, jak również w jakikolwiek inny sposób.
  2. Cudzoziemcy niemający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie mogą należeć do Stowarzyszenia, a w szczególności nie mogą być jego członkami.
  3. Podstawą dla dyscyplinarnego wykreślenia danej osoby z listy członków Stowarzyszenia, niezależnie od pozostałych regulacji danych Regulaminem, w szczególności może być:
    1. działanie:
      1. na szkodę Stowarzyszenia,
      2. nie dające się pogodzić z członkostwem w Stowarzyszeniu,
    2. naruszenie:
      1. postanowień stanowionych niniejszym Regulaminem,
      2. dóbr osobistych Stowarzyszenia,
      3. ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego.

§38

  1. Zniesione są obowiązkowe składki członkowskie w Stowarzyszeniu.
  2. Składki członkowskie są dobrowolne dla członków Stowarzyszenia.
  3. Członkowie Stowarzyszenia nie mają obowiązku uiszczania składek członkowskich.
  4. Wpłacający dobrowolną składkę członkowską może wskazać, na realizację których celi działalności Stowarzyszenia ma zostać przeznaczona jego wpłata.
  5. Uiszczone dobrowolne składki członkowskie są bezzwrotne.

Rozdział IV.

§39

  1. Minimalną ilość członków Stowarzyszenia stanowi próg ustawowy, w liczbie trzech osób.
  2. Stowarzyszenie ma obowiązek przeciwdziałać takiej sytuacji, w której liczba jego członków spaść by mogła poniżej progu ustawowego (mniej niż trzy osoby).
  3. (uchylony)

§40

  1. Stowarzyszenie może się rozwiązać na podstawie uchwały Walnego Zebrania, podjętej większością kwalifikowaną, dodatkowo uwarunkowanej uzyskaniem większości ponad ⅔ głosów w obecności co najmniej ⅘ spośród wszystkich członków Stowarzyszenia, a także z uwzględnieniem konieczności uprzedniego otrzymania rekomendacji Zarządu lub opinii przychylnej ze strony Komisji Rewizyjnej, co stanowi akceptację przez przynajmniej jeden z tych Organów, w przedmiocie zaaprobowania samorozwiązania się Stowarzyszenia.
  2. Podjęcie decyzji o zaprzestaniu dalszego istnienia Stowarzyszenia, a także o rozwiązaniu Stowarzyszenia, jest tożsame z wszczęciem postępowania likwidacyjnego.
  3. Sąd może rozwiązać Stowarzyszenie w sytuacjach przewidzianych aktami normatywnymi.
  4. Jeżeli rozwiązanie Stowarzyszenia nie stanowi konsekwencji decyzji Sądu, Likwidatorami Stowarzyszenia stają się członkowie Stowarzyszenia, którzy zasiadali w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej, w składzie tychże Organów na dzień poprzedzający wszczęcie postępowania likwidacyjnego.
  5. Majątek likwidowanego Stowarzyszenia przeznacza się na dowolny z celów działalności Stowarzyszenia.
  6. Skutecznie wszczętego postępowania likwidacyjnego nie można wstrzymać lub przerwać.
  7. Walne Zebranie ma prawo uszczegóławiać procedury postępowania likwidacyjnego, przy czym możliwość ta tyczy się wyłącznie zawarcia odpowiadających zapisów w uchwale, stanowiącej podstawę podjętej decyzji o rozwiązaniu Stowarzyszenia, a także zasad wynikających z postanowień niniejszego Regulaminu.

§41

  1. Stowarzyszenie może zostać przekształcone w stowarzyszenie rejestrowe, o ile spełnione zostaną wszystkie spośród następujących warunków (w sposób łączny):
    1. Od chwili wpisania Stowarzyszenia do Ewidencji Stowarzyszeń Zwykłych, upłynęły przeszło trzy pełne miesiące kalendarzowe.
    2. Stowarzyszenie posiada co najmniej siedmiu członków.
    3. Sporządzone zostało sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia (w stanie na ostatni dzień uprzedniego miesiąca kalendarzowego sprzed momentu przekształcenia).
    4. Zgodę na przekształcenie wyrażają wszyscy aktualni członkowie Stowarzyszenia.
    5. Walne Zebranie jednogłośnie podjęło uchwałę przekształceniową.
    6. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia uchwalili brzmienie Statutu przekształcanego Stowarzyszenia.
  2. Statut przekształcanego Stowarzyszenia, w tym także jego projekt, bazować powinien na dotychczasowym niniejszym Regulaminie działalności Stowarzyszenia.
  3. Zarząd Stowarzyszenia zawiadamia Społeczność Wiki (wypełniając tym samym ustawowy obowiązek podania do publicznej wiadomości) o powzięciu przez Walne Zebranie uchwały przekształceniowej, w terminie jednego dnia roboczego, licząc od chwili jej podjęcia.
  4. Wraz z zawiadomieniem Społeczności, o przekształceniu Stowarzyszenia, upublicznia się brzmienie nowego Statutu przekształcanego Stowarzyszenia.
  5. O przekształceniu Stowarzyszenia należy również powiadomić jego wierzycieli.
  6. Podczas przekształcania Stowarzyszenia, jego nazwa i siedziba oraz skład Organów, winny pozostać niezmienione.
  7. Wszystkie osoby zasiadające w Zarządzie Stowarzyszenia, zobowiązane są złożyć wniosek o wpis przekształconego Stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego.

§42

  1. Zarząd Stowarzyszenia zawiadamia wszystkich członków Stowarzyszenia, o planowanym wniesieniu pod obrady Walnego Zebrania, kwestii przekształcenia Stowarzyszenia.
  2. Zawiadomienie, o planowanym przekształceniu Stowarzyszenia, Zarząd zobligowany jest przedstawić członkom Stowarzyszenia, z wyprzedzeniem co najmniej sześciu tygodni.
  3. Do zawiadomienia, informującego o planowanym przekształceniu Stowarzyszenia, Zarząd dołącza projekt Statutu przekształcanego Stowarzyszenia, wraz z bilansem uproszczonym Stowarzyszenia, sporządzonym na ostatni dzień roboczy tygodnia poprzedzającego dzień wystosowania rzeczonego zawiadomienia do członków Stowarzyszenia.
  4. Zawiadomienie członków Stowarzyszenia, o planach przekształceniowych, może zostać zrealizowane w formie elektronicznej, rozsyłając odpowiadające wiadomości e-mail.
  5. Zarząd Stowarzyszenia ma prawo zwołać nadzwyczajne Walne Zebranie, celem podjęcia decyzji w sprawie przekształcenia Stowarzyszenia.
  6. W ramach treści zawiadomienia o zwołaniu nadzwyczajnego Walnego Zebrania, mającego na celu wydać decyzję co do przekształcenia Stowarzyszenia, dołączyć można informacje o planowanym obradowaniu w sprawie tegoż przekształcenia, co poczytywać należy jako wypełnienie obowiązku zawiadomienia członków Stowarzyszenia o samym planowanym przekształceniu, jeżeli zawiadomienie to zawierać będzie również pozostałe wymagane załączniki (przez co rozumie się dołączenie projektu Statutu oraz bilansu uproszczonego).

§43

(uchylony)

§44

(uchylony)

§45

  1. Stowarzyszenie uzyskuje środki finansowe w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami Prawa.
  2. Stowarzyszenie może przyjmować darowizny oraz spadki i zapisy, a ponadto korzystać także z ofiarności publicznej.
  3. Stowarzyszenie może otrzymywać dotację, na zasadach danych aktami normatywnymi.
  4. Stowarzyszenie może czerpać dochody z posiadanego przez siebie majątku.
  5. Członkowie Stowarzyszenia mogą wpłacać dobrowolne składki członkowskie.

§46

Stowarzyszenie może posiadać własne bankowe rachunki rozliczeniowe i lokaty terminowe, na zasadach wynikających z odpowiadających przepisów i regulacji danych Ustawą stanowiącą Prawo bankowe.

§47

  1. Wiki jest formą działalności prasowej, w rozumieniu Ustawy stanowiącej Prawo prasowe.
  2. Wiki nie jest dziennikiem lub czasopismem, ani też nie stanowi ich dowolnej innej formy.
  3. Stowarzyszenie pełni rolę Redakcji oraz Wydawcy względem Wiki oraz wobec jej autorów.
  4. W razie wątpliwości uznaje się, w zakresie Prawa prasowego, że:
    1. Artykuł, który został opublikowany na łamach Wiki lub przekazany do opublikowania na niej, to materiał prasowy.
    2. Autor, który wniósł do artykułu na Wiki wkład twórczy, to jednocześnie dziennikarz.
    3. Osoba, która zaakceptowała zmiany w artykule albo zadecydowała o jego publikacji lub alternatywnie posiadająca Rolę o nazwie Redaktor (‘editor’) lub Administrator (‘sysop’) w kontekście Wiki, to redaktor, a przy tym także dziennikarz.
  5. Przy Stowarzyszeniu nie działają Kolegia Redakcyjne lub dowolne Rady Redakcyjne, ani też inne organy o charakterze opiniodawczym lub doradczym wobec Redaktora Naczelnego, z wyjątkiem regulaminowych Organów Stowarzyszenia (Walnego Zebrania oraz Zarządu i Komisji Rewizyjnej).
  6. Autorzy treści na Wiki są zobowiązani dbać o poprawność językową artykułów dostępnych na łamach Wiki oraz muszą przeciwdziałać ich potencjalnej wulgaryzacji.
  7. Wiki stanowi prasę w formie środków masowego przekazywania poprzez sieć internetową, a także obejmując ludzi zajmujących się działalnością dziennikarską na rzecz Wiki.

§48

  1. Prezes Zarządu Stowarzyszenia pełni jednocześnie funkcję Redaktora Naczelnego, o ile nie zrzekł się jej, a ponadto wyłącznie pod warunkiem, że posiada Rolę na Wiki o nazwie Biurokrata (‘bureaucrat’).
  2. Stowarzyszenie ma obowiązek desygnować Prezesa Zarządu na Redaktora Naczelnego, jeżeli spełnia on warunki stanowione niniejszym Regulaminem, o ile jego wola nie jest odmienna.
  3. W sytuacji, gdy funkcja Redaktora Naczelnego nie jest pełniona przez Prezesa Zarządu, Stowarzyszenie zobligowane jest desygnować na Redaktora Naczelnego inną osobę, którą wybiera się spośród członków Stowarzyszenia, którzy posiadają Rolę na Wiki o nazwie Administrator (‘sysop’) lub Biurokrata (‘bureaucrat’), z wyłączeniem Prezesa Zarządu.
  4. Desygnowania osoby na funkcję Redaktora Naczelnego, w ramach Wiki oraz działając przy tym w imieniu Stowarzyszenia, dokonuje Zarząd w porozumieniu z Komisją Rewizyjną.
  5. Poprzez desygnowanie Redaktora Naczelnego, rozumie się również jego powołanie.
  6. Redaktor Naczelny zobowiązany jest działać w zgodzie i poszanowaniu z postanowieniami niniejszego Regulaminu, a także odpowiadającymi uchwałami Organów Stowarzyszenia.
  7. Kompetencje Redaktora Naczelnego ograniczają Organy Stowarzyszenia i jego Regulamin.
  8. Redaktor Naczelny, realizując ustawowe uprawnienia do decydowania o całokształcie działalności Redakcji stanowiącej Stowarzyszenie, przekazuje te prawa na rzecz Zarządu.
  9. Redaktor Naczelny nie może decydować o treści publikowanej przez innych autorów Wiki, w zakresie wykraczającym poza jego własne uprawnienia wynikające z wewnętrznych zasad funkcjonowania Wiki i innych postanowień niniejszego Regulaminu działalności.

§49

  1. Walne Zebranie uprawnione jest do uchwalenia zakresu nowelizacji, zmieniającej treść oraz brzmienie postanowień niniejszego Regulaminu działalności Stowarzyszenia.
  2. Walne Zebranie, po skutecznym uchwaleniu zakresu nowelizacji Regulaminu działalności Stowarzyszenia, składa podjętą uchwałę w tejże sprawie przed Zarządem Stowarzyszenia, wraz z dołączonym wnioskiem o wprowadzenie zadanych zmian do tegoż Regulaminu działalności Stowarzyszenia.
  3. Zarząd Stowarzyszenia, w terminie dwóch tygodni, licząc od momentu wpłynięcia wniosku o wprowadzenie zmian do Regulaminu działalności Stowarzyszenia, wraz z daną uchwałą Walnego Zebrania, przygotowuje nową wersję Regulaminu działalności Stowarzyszenia, a następnie przedstawia ją przed Komisją Rewizyjną, celem uzyskania akceptacji lub zaopiniowania o koniecznych poprawkach.
  4. Komisja Rewizyjna udziela akceptacji lub opiniuje o poprawkach, w kwestii nowelizacji Regulaminu działalności Stowarzyszenia, w terminie maksymalnie jednego tygodnia.
  5. Zarząd Stowarzyszenia musi wprowadzić do Regulaminu działalności Stowarzyszenia poprawki wskazane mu przez Komisję Rewizyjną, w terminie jednego tygodnia, licząc od chwili pozyskania informacji o nich, a następnie ponownie przedkłada znowelizowaną i poprawioną wersję Regulaminu działalności Stowarzyszenia przed Komisją Rewizyjną, celem akceptacji lub ponownego zgłoszenia poprawek.
  6. W sytuacji, gdy Komisja Rewizyjna przedsięweźmie uchwałę akceptującą zaproponowaną nowelizację brzmienia Regulaminu działalności Stowarzyszenia, Zarząd Stowarzyszenia w terminie trzech dni roboczych zobowiązany jest podjąć uchwałę zmieniającą Regulamin działalności Stowarzyszenia.
  7. Regulamin działalności Stowarzyszenia po nowelizacji nie może wejść w życie szybciej, aniżeli w terminie co najmniej dwóch tygodni, licząc od dnia jego upublicznienia członkom Stowarzyszenia, a przy tym nie później, aniżeli w terminie maksymalnie sześciu tygodni, licząc od dnia podjęcia uchwały zmieniającej Regulamin działalności Stowarzyszenia przez Zarząd Stowarzyszenia.
  8. Zarząd Stowarzyszenia jest zobowiązany udostępnić wszystkim członkom Stowarzyszenia zmieniony Regulamin działalności Stowarzyszenia, przesyłając kompletne informacje o nim w formie wiadomości e-mail.
  9. Uchwały, które dotyczą wprowadzania zmian do Regulaminu działalności Stowarzyszenia, podejmuje się większością kwalifikowaną, przez odpowiadające Organy Stowarzyszenia.
  10. (uchylony)
  11. Pod oryginalnym egzemplarzem Regulaminu działalności Stowarzyszenia, podpisuje się Prezes Zarządu Stowarzyszenia oraz Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia lub (jeżeli nie ma Wiceprezesa) dowolna inna osoba, która również zasiada w Zarządzie Stowarzyszenia.

§50

W zakresie, który nie został objęty w niniejszym Regulaminie działalności Stowarzyszenia, zastosowanie mają powszechnie obowiązujące przepisy Prawa, a w szczególności postanowienia z następujących aktów normatywnych:

  1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483 oraz Dz.U. 2006 nr 200 poz. 1471 i Dz.U. 2009 nr 114 poz. 946),
  2. Ustawa stanowiąca Kodeks Cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 oraz Dz.U. 2024 poz. 1061 i Dz.U. 2024 poz. 1237),
  3. Ustawa stanowiąca Kodeks Postępowania Cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 oraz Dz.U. 2024 poz. 1568),
  4. Ustawa stanowiąca Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 1989 nr 20 poz. 104 oraz Dz.U. 2020 poz. 2261),
  5. Ustawa stanowiąca Prawo prasowe (Dz.U. 1984 nr 5 poz. 24 oraz Dz.U. 2018 poz. 1914),
  6. Ustawa stanowiąca Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939 oraz Dz.U. 2024 poz. 1646),
  7. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 oraz Dz.U. 2022 poz. 2509 i Dz.U. 2024 poz. 1254),
  8. Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (Dz.U. 2018 poz. 1293 oraz Dz.U. 2024 poz. 1665),
  9. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2003 nr 96 poz. 873 oraz Dz.U. 2024 poz. 1491),
  10. Ustawa o odznakach i mundurach (Dz.U. 1978 nr 31 poz. 130 oraz Dz.U. 2023 poz. 76).


Wersję w formacie PDF można pobrać ze strony z zasobami Digital PGS sp. z o. o. (res.digitalpgs.com).