1.21 - aktualizacja Java Edition znana jako Tricky Trials, wydana 13 czerwca 2024 roku.[1] Nazwę ogłoszono 26 kwietnia 2024 roku. Skupia się na nowej strukturze - komnatach próby, a także mobach, blokach i przedmiotach związanych z tą strukturą. Ponadto od tej wersji możliwa jest automatyzacja procesu wytwarzania, co umożliwia wytwarzacz.
Wszystkie występują na czterech poziomach oksydacji: standardowym, zwietrzałym, zaśniedziałym i utlenionym, tak samo jak zwykły blok miedzi.
Wszystkie można woskować za pomocą plastra miodu, co zatrzymuje ich oksydację. Używając siekiery, można zdrapać wosk lub cofnąć blok do poprzedniego stadium oksydacji.
Emituje światło na poziomie zależnym od własnego poziomu utlenienia.
W przeciwieństwie do zwykłej lampy, miedziana lampa załącza się po otrzymaniu pojedynczego sygnału redstone, i wyłącza się po otrzymaniu kolejnego sygnału. Jako że jej stan można odczytać komparatorem, miedziana lampa to jednoblokowy przerzutnik typu T.
Pojawia się w komnatach próby. Nie można go zdobyć w trybie przetrwania (zniszczony, nic nie upuszcza).
Kiedy wykryje gracza w pobliżu, przechodzi w stan aktywny i przyzywa grupę mobów. Liczba mobów jest proporcjonalna do liczby graczy w pobliżu.
Po pokonaniu wszystkich mobów przez graczy, przyzywacz upuszcza nagrodę w postaci pojedynczego przedmiotu, po czym przechodzi w stan nieaktywny na 30 minut. Po tym czasie można go aktywować ponownie.
Zwykły przyzywacz prób może stać się złowieszczy, jeśli w jego pobliżu znajdzie się gracz z efektem "Zły omen".
Złowieszczy przyzywacz prób przyzywa silniejsze moby, ale upuszcza również lepsze nagrody, w tym złowieszczy klucz próby.
Złowieszczy przyzywacz prób sprawia również, że w powietrzu nad graczem pojawiają się różne pociski, które następnie na niego spadają - mogą to być strzały, miotane mikstury, wietrzne kule i ogniste kule.
Pojawia się w komnatach próby. Nie można go zdobyć w trybie przetrwania (zniszczony, nic nie upuszcza).
Aby otrzymać nagrodę ze skarbca, należy na nim użyć klucza próby. Jeden gracz może uzyskać nagrodę z danego skarbca tylko raz (ale każdy gracz może być nagrodzony osobno).
Występuje również w wariancie złowieszczym. Inaczej niż w przypadku przyzywaczy, skarbce generują się jako "zwykłe" lub "złowieszcze" i gracz nie ma na to żadnego wpływu.
Na złowieszczych skarbcach należy użyć złowieszczego klucza próby.
Jedną z możliwych nagród ze złowieszczego skarbca jest ciężki rdzeń.
Automatycznie wytwarza przedmioty, jeśli zostanie w nim umieszczona prawidłowa receptura i otrzyma sygnał redstone.
Może przyjmować przedmioty z lejów i umieszczać rezultat wytwarzania w blokach takich jak skrzynia czy beczka, umożliwiając budowanie w pełni zautomatyzowanych farm wielu przedmiotów.
Domyślnie zadaje 6 punktów obrażeń (tak jak żelazny miecz) i potrzebuje 1.67 sekundy na pełne naładowanie (prawie trzy razy więcej niż miecz).
Obrażenia zwiększają się, jeśli gracz spadnie z wysokości powyżej 1.5 bloku przed uderzeniem.
Atak zadaje tym więcej obrażeń, z im większej wysokości spadł atakujący gracz.
Nie ma górnego limitu zadawanych obrażeń; upadając z wystarczająco dużej wysokości można zabić jednym ciosem nawet nadzorcę.
Jeśli graczowi uda się trafić cel, obrażenia od upadku są niwelowane. Jeśli gracz chybi, otrzymuje normalne obrażenia od upadku.
Trzy nowe zaklęcia na buzdygan zwiększają jego efektywność jeszcze bardziej (patrz niżej). Buzdygan można też zakląć na pogromcę nieumarłych, zmorę stawonogów, niezniszczalność, naprawę i zaklęty ogień (nie można go zakląć na ostrość).
Użyta przez gracza, zadaje 1 punkt obrażeń przy bezpośrednim trafieniu w moba lub innego gracza. W miejscu uderzenia powstaje też podmuch wiatru, który odpycha byty.
Podróżuje w linii prostej, grawitacja nie wpływa na jej tor lotu.
Używając wietrznej kuli na bloku pod sobą, gracz może wystrzelić się w górę na kilka bloków. Jeśli skoczy w tym samym momencie, wysokość znacznie się zwiększa.
Maksymalnie 12 bloków.
Technika pomocna przy używaniu buzdyganu, by zyskać wysokość przed uderzeniem.
Mob podobny do płomyka, występuje tylko w komnatach próby.
Odbija strzały i inne pociski wystrzelone w jego kierunku.
Sam w sobie niezbyt groźny - jego atak wietrzną kulą zadaje tylko 1 punkt obrażeń.
Atak generuje też podmuch wiatru, który może zepchnąć gracza i spowodować jego upadek, a także popchnąć go w stronę innych wrogich mobów w komnatach próby.
Przykładowo, komnaty próby "A" będą odradzać tylko pająki, szlamy, szkielety i wichrzyki, a komnaty próby "B" będą odradzać tylko zombie, rybiki cukrowe, tułacze i wichrzyki. W komnatach "A" nigdy nie pojawi się tułacz czy zombie, a w komnatach "B" nigdy nie pojawi się szkielet czy pająk.
Łupy występują tu w skrzyniach, beczkach, dekorowanych garncach i skarbcach. W komnatach próby można znaleźć wiele cennych przedmiotów (m.in. zaklęte złote jabłka, zaklęte diamentowe napierśniki, trójzęby), jak i wiele przedmiotów występujących tylko tutaj (m.in. ciężki rdzeń, trzy płyty muzyczne, dwa wzory sztandaru, dwa szablony kowalskie).
Za każdym razem, gdy obsydianowa platforma w Endzie regeneruje się, bloki nad nią są upuszczane jako przedmioty - tak jakby zostały wykopane przez gracza. (Wcześniej te bloki były po prostu niszczone, niczego nie upuszczając)
Zabicie kapitana złosadników nie wywołuje już złego omenu. Zamiast tego, jedynym sposobem na pozyskanie tego efektu jest wypicie złowieszczej butelki, którą upuszczają kapitanowie złosadników i skarbce w komnatach próby.
Wejście z tym efektem do wioski nie skutkuje już natychmiastowym najazdem. Zamiast tego, zły omen przekształca się w "Omen najazdu", który trwa 30 sekund. Daje to graczowi czas na anulowanie najazdu, jeśli wywołał go przez pomyłkę. Po tych 30 sekundach najazd rozpoczyna się i przebiega tak jak w poprzednich wersjach.
Enderperły rzucone w portal mogą teleportować gracza do innego wymiaru. Perła po uderzeniu w blok portalu kontynuuje lot po takiej samej trajektorii po drugiej stronie portalu.
Od teraz byty, w tym gracz, które ujeżdżają inne byty, mogą przechodzić przez portal.
Dotyczy to zarówno mobów (jazdy na koniu, wielbłądzie czy magmołazie), jak łódek i wagoników.
Przechodzenie w ten sposób przez portal pomija czterosekundową animację, która pojawia się, kiedy gracz przechodzi przez portal samodzielnie.