Surowe żelazo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Xmwojcik (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Thn70 (dyskusja | edycje)
Zmiany w artykule „Surowe żelazo”
Linia 1: Linia 1:
{{Przedmiot
{{Przedmiot
|wygląd1=Surowe żelazo.png
|wygląd1=Ruda żelaza (surowe żelazo).png
|typ=Materiał
|typ=Materiał
|odnawialne=Nie
|odnawialne=Nie
Linia 7: Linia 7:
|idsłowne=raw_iron
|idsłowne=raw_iron
}}
}}
'''Surowe żelazo''' (ang. ''Raw iron'') - materiał otrzymywany poprzez wydobycie [[ruda żelaza|rudy żelaza]].
'''Ruda żelaza''' (ang. ''Raw Iron'') materiał otrzymywany poprzez wydobycie [[Złoże żelaza|złoża żelaza]].


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Wydobycie ===
=== Wydobycie ===
Po zniszczeniu [[ruda żelaza|rudy żelaza]] lub [[łupkowa ruda żelaza|łupkowej rudy żelaza]] za pomocą [[kilof|kamiennego kilofa]] lub lepszego wypadnie 1 sztuka kruszcu żelaza. Jeżeli kilof ma nałożone [[zaklinanie|zaklęcie]] fortuna, można uzyskać dodatkową sztukę na każdy poziom zaklęcia, co pozwala na uzyskanie 4 sztuk surowego żelaza z fortuną III. Gdy ruda zostanie wydobyta za pomocą narzędzia zaklętego na jedwabny dotyk, wypadnie ruda zamiast kruszcu żelaza.
Po zniszczeniu [[Złoże żelaza|złoża żelaza]] lub [[łupkowa ruda żelaza|łupkowej rudy żelaza]] za pomocą [[kilof|kamiennego kilofa]] lub lepszego wypadnie 1 sztuka kruszcu żelaza. Jeżeli kilof ma nałożone [[zaklinanie|zaklęcie]] ''Fortuna'', można uzyskać dodatkową sztukę na każdy poziom zaklęcia, co pozwala na uzyskanie 4 sztuk rudy żelaza z ''Fortuną III''. Gdy złoże zostanie wydobyte za pomocą narzędzia zaklętego na ''Jedwabny dotyk'', wypadnie blok złoża zamiast kruszcu żelaza.


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
Głównym zastosowaniem kruszcu żelaza jest uzyskanie [[sztabka żelaza|sztabki żelaza]].
Głównym zastosowaniem rudy żelaza jest uzyskanie [[sztabka żelaza|sztabki żelaza]].


=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
Linia 21: Linia 21:
! Nazwa
! Nazwa
! Składniki
! Składniki
! Wejście » Wyjście
! Wejście Wyjście
|-align="center"
|-align="center"
| '''[[Blok surowego żelaza]]'''
| '''[[Blok surowego żelaza|Blok rudy żelaza]]'''
|[[Surowe żelazo]]
|[[Surowe żelazo|Ruda żelazo]]
|<br />{{Grid/Crafting Table
|<br />{{Grid/Crafting Table
|A1= Surowe żelazo |B1= Surowe żelazo |C1= Surowe żelazo
|A1= Surowe żelazo |B1= Surowe żelazo |C1= Surowe żelazo
Linia 34: Linia 34:


=== [[Przetapianie]] ===
=== [[Przetapianie]] ===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
Rudę żelaza można przetopić w piecu lub piecu hutniczym na sztabki żelaza.
|-align="center"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście → Wyjście
|-align="center"
|- align="center"
|'''[[Surowe żelazo]]'''
|'''[[Surowe żelazo|Ruda żelaza]]'''
|{{Grid/Furnace
|{{Grid/Furnace
|Input=  Surowe żelazo   
|Input=  Surowe żelazo   
Linia 54: Linia 55:
! Nazwa !! ID słowne !! Tagi przedmiotu !! Forma !! Klucz tłumaczeń
! Nazwa !! ID słowne !! Tagi przedmiotu !! Forma !! Klucz tłumaczeń
|-
|-
| {{ItemSprite|Surowe żelazo}} Surowe żelazo || {{code|raw_iron}} || ''Brak'' || Przedmiot || {{code|item.minecraft.raw_iron}}
| {{ItemSprite|Surowe żelazo}} Ruda żelaza || {{code|raw_iron}} || ''Brak'' || Przedmiot || {{code|item.minecraft.raw_iron}}
|}
|}


== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|p}}
{{Historia|Pełna wersja}}
{{Historia||1.17|snap=21w14a|[[Plik:Surowe żelazo 21w14a.png|32px]] Dodano surowe żelazo.}}
{{Historia||1.17|snap=21w14a|[[Plik:Surowe żelazo 21w14a.png|32px]] Dodano rudę żelaza.}}
{{Historia|||snap=13 kwietnia 2021|slink=https://twitter.com/JasperBoerstra/status/1381991999952277513|[[JAPPA]] pokazał nową teksturę surowego żelaza.}}
{{Historia|||snap=13 kwietnia 2021|slink=https://twitter.com/JasperBoerstra/status/1381991999952277513|[[JAPPA]] pokazał nową teksturę rudy żelaza.}}
{{Historia|||snap=21w15a|[[Plik:Surowe żelazo.png|32px]] Zmieniono teksturę surowego żelaza.|Surowe żelazo może zostać wykorzystane do wytworzenia [[blok surowego żelaza|bloku surowego żelaza]].}}
{{Historia|||snap=21w15a|[[Plik:Surowe żelazo.png|32px]] Zmieniono teksturę rudy żelaza.|Ruda żelaza może zostać wykorzystana do wytworzenia [[blok surowego żelaza|bloku rudy żelaza]].}}
{{Historia|foot}}
{{Historia| |1.17|[[Plik:Ruda żelaza (surowe żelazo).png|32px]] Ponownie zmieniono teksturę rudy żelaza.|snap=21w16a}} {{Historia|foot}}


{{Przedmioty}}
{{Przedmioty}}

Wersja z 18:56, 1 kwi 2023

Surowe żelazo
Typ

Materiał

Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak (64)

Rzadkość

Pospolita


Ruda żelaza (ang. Raw Iron) – materiał otrzymywany poprzez wydobycie złoża żelaza.

Otrzymywanie

Wydobycie

Po zniszczeniu złoża żelaza lub łupkowej rudy żelaza za pomocą kamiennego kilofa lub lepszego wypadnie 1 sztuka kruszcu żelaza. Jeżeli kilof ma nałożone zaklęcie Fortuna, można uzyskać dodatkową sztukę na każdy poziom zaklęcia, co pozwala na uzyskanie 4 sztuk rudy żelaza z Fortuną III. Gdy złoże zostanie wydobyte za pomocą narzędzia zaklętego na Jedwabny dotyk, wypadnie blok złoża zamiast kruszcu żelaza.

Zastosowanie

Głównym zastosowaniem rudy żelaza jest uzyskanie sztabki żelaza.

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Blok rudy żelaza Ruda żelazo



Blok surowego żelaza






Przetapianie

Rudę żelaza można przetopić w piecu lub piecu hutniczym na sztabki żelaza.

Składniki Wejście → Wyjście
Ruda żelaza




Drewno dębu
2

2
Wiadro z lawą

Wartości danych

ID

Java Edition:

Nazwa ID słowne Tagi przedmiotu Forma Klucz tłumaczeń
ItemCSS.png/384 Ruda żelaza raw_iron Brak Przedmiot item.minecraft.raw_iron

Historia

Pełna wersja
1.1721w14a Dodano rudę żelaza.
13 kwietnia 2021JAPPA pokazał nową teksturę rudy żelaza.
21w15a Zmieniono teksturę rudy żelaza.
Ruda żelaza może zostać wykorzystana do wytworzenia bloku rudy żelaza.
21w16aPlik:Ruda żelaza (surowe żelazo).png Ponownie zmieniono teksturę rudy żelaza.