Nożyce: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
d Bot: Added Czech interwiki link
aktualizacja, poprawki i dodatki
Linia 1: Linia 1:
{{stub}}
{{Rozszerz}}
 
{{Przedmiot
{{Przedmiot
|wygląd1= 150px-Shears.png
|wygląd1= 150px-Shears.png
Linia 9: Linia 8:
|data=359
|data=359
}}
}}
 
'''Nożyce''' (ang. Shears) – [[narzędzia|narzędzie]] służące do szybszego wydobywania niektórych bloków oraz strzyżenia [[owca|owiec]].
'''Nożyce''' są narzędziem służącym do szybszego wydobywania niektórych bloków.


==Otrzymywanie==
==Otrzymywanie==
Linia 17: Linia 15:
|-align="center"
|-align="center"
!Składniki
!Składniki
!Przed » Po
!Wejście » Wyjście
|-
|-align="center"
| align="center"| [[Sztabka żelaza]]
|'''[[Sztabka żelaza]]'''
|{{Grid/Crafting Table  
|{{Grid/Crafting Table  
|A1=                  |B1=                    |C1=
|B2= Sztabka żelaza |A3= Sztabka żelaza
|A2=                  |B2= Sztabka żelaza     |C2=
|Output= Nożyce
|A3= Sztabka żelaza   |B3=                    |C3=
}}
|Output= Nożyce |OA=
|}}
|-
|}
|}
===Handel===
===Handel===
Nożyce można uzyskać poprzez handel z osadnikami za 3-4 szmaragdy.
Nożyce można uzyskać poprzez [[handel]] z [[osadnik]]ami za 3—4 [[szmaragd]]y.
 
==Użycie==
Nożycami można ścinać uschnięte krzewy, pnącza, wysoką trawę i paprocie. Możliwe jest pozyskanie wełny w ilości 2-3 z owiec. Nożyce niszczą pajęczyny w ciągu pół sekundy. Powodują wydajniejsze niszczenie bloków wełny. Używając nożyc na dorosłej grzybowej krowie wypadnie 5 grzybów, a zwierze zmieni się w zwykłą krowę. Dzięki nożycom można także rozbroić zaczep na linkę nie aktywując go.  


Używając [[Kowadło|kowadła]] i zaklętej książki można nadać nożycom efekt Niezniszczalność.
==Zastosowanie==
Nożycami można ścinać [[uschnięty krzew|uschnięte krzewy]], [[pnącze|pnącza]], [[trawa|trawę]], [[liście]], [[pajęczyna|pajęczyny]] i [[paproć|paprocie]]. Możliwe jest ostrzyżenie owiec za pomocą nożyc, dzięki czemu można pozyskać od 2—3 sztuk [[wełna|wełny]]. Używając nożyc na dorosłym osobniku [[mooshroom]]a, wypadnie 5 [[grzyb|czerwonych grzybów]], a zwierze zmieni się w zwykłą [[krowa|krowę]]. Dzięki nożycom można także rozbroić [[zaczep na linkę]] nie aktywując go.


== Szybkość i wytrzymałość ==
== Szybkość i wytrzymałość ==
Poniższa tabela prezentuje porównanie czasu potrzebnego do wydobycia przedmiotu gołymi rękoma oraz nożycami. Dodatkowo kolory oznaczają rodzaj wydobytego przedmiotu:
Poniższa tabela prezentuje porównanie czasu potrzebnego do wydobycia przedmiotu gołymi rękoma oraz nożycami. Dodatkowo kolory oznaczają rodzaj wydobytego przedmiotu:
* Biały: przedmiot który wydobywamy.
* Biały: przedmiot który wydobywamy.
Linia 48: Linia 40:
! Wytrzymałość
! Wytrzymałość
|-
|-
!style="text-align:left"| {{BlockLink|id=tripwire-alt|Linka|Nić}}
!style="text-align:left"| [[Plik:Linka.png|17px|link=Nić]][[Linka]]
| 0 s
| 0s
| 0 s
| 0s
| 238
| 238
|-
|-
!style="text-align:left"| {{BlockLink|Liście}}
!style="text-align:left"| {{BlockLink|Liście}}
| bgcolor="#dfdfff"|0.3 s
| bgcolor="#dfdfff"|0,3s
| 0.05 s
| 0,05s
| 238
| 238
|-
|-
!style="text-align:left"| {{BlockLink|Pajęczyna}}
!style="text-align:left"| {{BlockLink|Pajęczyna}}
| bgcolor="#FFC7CE"|20 s
| {{tc|nie|20s}}
| bgcolor="#dfdfff"|0.4 s
| 0,4s
| 238
| 238
|-
|-
!style="text-align:left"| {{BlockLink|id=vines|Pnącza}}
!style="text-align:left"| {{BlockLink|id=vines|Pnącza}}
| bgcolor="#FFC7CE"|0.3 s
| {{tc|nie|0,3s}}
| 0.3 s
| 0,3s
| 238
| 238
|-
|-
!style="text-align:left"| {{BlockLink|id=dead-bush|Uschnięty krzew}}
!style="text-align:left"| {{BlockLink|id=dead-bush|Uschnięty krzew}}
| bgcolor="#FFC7CE"|0 s
| bgcolor="#dfdfff"|0s
| 0 s
| 0s
| ∞
| ∞
|-
|-
!style="text-align:left"| {{BlockLink|Wełna}}
!style="text-align:left"| {{BlockLink|Wełna}}
| 1.2 s
| 1,2s
| 0.25 s
| 0,25s
| ∞
| ∞
|-
|-
!style="text-align:left"| {{BlockLink|id=tall-grass|Wysoka trawa}}
!style="text-align:left"| {{BlockLink|id=tall-grass|Wysoka trawa}}
| bgcolor="#dfdfff"|0 s
| bgcolor="#dfdfff"|0s
| 0 s
| 0s
| 238
| 238
|}
|}
==Zaklinanie==
Jedynym sposobem, aby [[zaklinanie|zakląć]] nożyce jest dodanie do nich [[zaklęta książka|zaklętej książki]] w [[kowadło|kowadle]]. Jedynymi zaklęciami jakimi można nadać nożycom to ''Niezniszczalność'', ''Naprawa'', ''Klątwa znikania'' i ''Wydajność''.


== Historia ==
== Historia ==
Linia 97: Linia 92:
{{Historia||1.4.6|snap=12w50a|Nożyce można zaklinać.}}
{{Historia||1.4.6|snap=12w50a|Nożyce można zaklinać.}}
{{Historia||1.8|snap=1.8-pre1|Dawniej nożyce nie traciły wytrzymałości niszcząc bloki inne niż trawa, pnącza, paproć, grzyby lub krzewy. Teraz tracą wytrzymałość po zniszczeniu jakiegokolwiek bloku.}}
{{Historia||1.8|snap=1.8-pre1|Dawniej nożyce nie traciły wytrzymałości niszcząc bloki inne niż trawa, pnącza, paproć, grzyby lub krzewy. Teraz tracą wytrzymałość po zniszczeniu jakiegokolwiek bloku.}}
{{Historia||1.9|snap=15w47b|Nożyc nie można już zakląć Jedwabnym Dotykiem.}}
{{Historia||1.9|snap=15w47b|Nożyc nie można już zakląć na ''Jedwabny Dotyk''.}}
{{Historia|||snap=15w47c|Od teraz można wydobyć pajęczyny używając nożyc bez żadnych zaklęć.}}
{{Historia|||snap=15w49a|Teraz nożyc można używać do zdejmowania dyni bałwanom.}}
{{Historia|||snap=15w49a|Teraz nożyc można używać do zdejmowania dyni bałwanom.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
Linia 109: Linia 105:


==Ciekawostki==
==Ciekawostki==
* Nożyce są jedynym poza mieczem narzędziem, które posiada dwie akcje. Można z nich korzystać prawym przyciskiem myszy (strzyżenie owiec i grzybowych krów) i lewym przyciskiem myszy (np. zbieranie roślin).
* Nożyce są jedynym narzędziem, które posiada dwie akcje. Można z nich korzystać prawym przyciskiem myszy (strzyżenie owiec i mooshroomów) i lewym przyciskiem myszy (np. zbieranie trawy).
* Niszczenie wełny nożycami nie uszkadza nożyc.  
* Niszczenie wełny nożycami nie uszkadza nożyc.
* Liście zniszczone nożycami nigdy nie wyrzucą [[Sadzonka|sadzonek]] w przeciwieństwie do innych narzędzi (nawet z Jedwabnym dotykiem).  
* Liście zniszczone nożycami nigdy nie wyrzucą [[Sadzonka|sadzonek]] w przeciwieństwie do innych narzędzi (nawet z zaklęciem ''Jedwabny Dotyk'').  


{{Przedmioty}}
{{Przedmioty}}

Wersja z 19:58, 10 wrz 2017

Artykuł Nożyce jest krótki.
Możesz pomóc, poszerzając go.
Nożyce
Typ

Narzędzie

Wytrzymałość

238

Odnawialne

?

Możliwość grupowania

Nie

Rzadkość

Pospolita


Nożyce (ang. Shears) – narzędzie służące do szybszego wydobywania niektórych bloków oraz strzyżenia owiec.

Otrzymywanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Sztabka żelaza










Handel

Nożyce można uzyskać poprzez handel z osadnikami za 3—4 szmaragdy.

Zastosowanie

Nożycami można ścinać uschnięte krzewy, pnącza, trawę, liście, pajęczyny i paprocie. Możliwe jest ostrzyżenie owiec za pomocą nożyc, dzięki czemu można pozyskać od 2—3 sztuk wełny. Używając nożyc na dorosłym osobniku mooshrooma, wypadnie 5 czerwonych grzybów, a zwierze zmieni się w zwykłą krowę. Dzięki nożycom można także rozbroić zaczep na linkę nie aktywując go.

Szybkość i wytrzymałość

Poniższa tabela prezentuje porównanie czasu potrzebnego do wydobycia przedmiotu gołymi rękoma oraz nożycami. Dodatkowo kolory oznaczają rodzaj wydobytego przedmiotu:

  • Biały: przedmiot który wydobywamy.
  • Niebieski: drop z bloku (np. jabłko, ziarna, nić).
  • Czerwony: nic.
Gołe ręce Nożyce Wytrzymałość
Linka 0s 0s 238
BlockCSS_new.png/1618 Liście 0,3s 0,05s 238
BlockCSS_new.png/1773 Pajęczyna 20s 0,4s 238
BlockCSS_new.png/384 Pnącza 0,3s 0,3s 238
BlockCSS_new.png/384 Uschnięty krzew 0s 0s
BlockCSS_new.png/97 Wełna 1,2s 0,25s
BlockCSS_new.png/384 Wysoka trawa 0s 0s 238

Zaklinanie

Jedynym sposobem, aby zakląć nożyce jest dodanie do nich zaklętej książki w kowadle. Jedynymi zaklęciami jakimi można nadać nożycom to Niezniszczalność, Naprawa, Klątwa znikania i Wydajność.

Historia

Beta
1.7Dodano nożyce.
Przed tą wersją owce pozostawiały 1-3 bloki wełny, teraz przez ich ostrzyżenie można otrzymać do 4 bloków wełny.
1.8Teraz nożyce mogą być użyte do ścięcia trawy, pnącz lub paproci.
Pełna wersja
1.0.0Teraz nożyce mogą ścinać grzyby oraz grzybowe krowy, by przemieniać je z powrotem w normalne krowy.
1.111w49aOstrzyżenie owcy daje teraz od 1 do 3 bloków wełny.
1.2.112w06aNożyce mogą być użyte do ścięcia zeschłego krzewu.
1.3.112w21aNożyce można uzyskać poprzez handel z osadnikami.
12w22aMożliwe jest użycie nożyc do zniszczenia nici bez przekazywania przez nią sygnału.
1.4.212w38aDodano dźwięki dla strzyżenia owcy.
1.4.612w50aNożyce można zaklinać.
1.81.8-pre1Dawniej nożyce nie traciły wytrzymałości niszcząc bloki inne niż trawa, pnącza, paproć, grzyby lub krzewy. Teraz tracą wytrzymałość po zniszczeniu jakiegokolwiek bloku.
1.915w47bNożyc nie można już zakląć na Jedwabny Dotyk.
15w47cOd teraz można wydobyć pajęczyny używając nożyc bez żadnych zaklęć.
15w49aTeraz nożyc można używać do zdejmowania dyni bałwanom.
Pocket Edition Alpha
0.2.0Dodano nożyce do trybu przetrwania.
0.8.0build 3Dodano nożyce do trybu kreatywnego.
0.12.1build 3Teraz nożyc można używać do zdejmowania dyni bałwanom.
0.15.0build 1Nożyce tracą wytrzymałość po zniszczeniu jakiegokolwiek bloku.
Console Edition
TU3CU11.00Dodano nożyce.

Ciekawostki

  • Nożyce są jedynym narzędziem, które posiada dwie akcje. Można z nich korzystać prawym przyciskiem myszy (strzyżenie owiec i mooshroomów) i lewym przyciskiem myszy (np. zbieranie trawy).
  • Niszczenie wełny nożycami nie uszkadza nożyc.
  • Liście zniszczone nożycami nigdy nie wyrzucą sadzonek w przeciwieństwie do innych narzędzi (nawet z zaklęciem Jedwabny Dotyk).