Niestandardowe serwery: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Patbox (dyskusja | edycje)
d Podbicie numerów wersji, dodano Tuinity
Patbox (dyskusja | edycje)
Usunięto nieaktualne informacje, zaktualizowano listę serwerów
Linia 1: Linia 1:
{{Odpowiedzialność}}
{{Odpowiedzialność}}


'''Niestandardowe serwery''' - to wersje plików serwerowych stworzonych poza [[Mojang]]. Pozwalają one na wgrywanie pluginów, czyli modyfikacji po stronie serwera, które urozmaicają rozgrywkę lub zabezpieczają serwer przed tzw. grieferami, czyli graczami niszczącymi mapę.
'''Niestandardowe serwery''' - jest to nieoficjalne, stworzone przez społeczność, oprogramowanie serwerowe dla Minecrafta. Zazwyczaj są one tworzone w celu ułatwienia tworzenia serwerów z rozgrywką niestandardową względem Vanilli. Oprogramowanie to może działać jako modyfikacja serwera Vanilla (Spigot, Sponge, etc), jednak często nie bazuje ono na kodzie oficjalnego serwera.


Najpopularniejsze silniki to:
== Główne różnice względem serwera Vanilla ==
* [[Niestandardowe serwery/Bukkit|Bukkit]] - Jedna z najstarszych modyfikacji oficjalnego silnika gry. Umożliwia ona wgrywanie pluginów. Jest on podstawą dla wielu nowszych silników.
** Spigot - Jest on zmodyfikowaną i zaktualizowaną wersją Bukkit. Aktualnie jeden z najpopularniejsze oprogramowanie serwerowe.
** Paper - Jest to zmodyfikowana wersja Spigota. Cechuje się większą ilością opcji oraz poprawkami optymalizującymi.
* Sponge - Najpopularniejszy serwer używany do tworzenia publicznych serwerów z modyfikacjami


= Cechy =
=== Wsparcie dla modyfikacji/pluginów ===
Własne serwery posiadają szereg funkcji, z których niektóre są wspólne między nimi. Cechy te rozszerzają funkcjonalność rozgrywki, administracji czy nawet wiele innych rzeczy.
Większość niestandardowych serwerach wspiera zewnętrzne modyfikacje lub pluginy. Pozwalają one na urozmaicenie gry w dowolny sposób, zaczynając od stylizacji czatu, na nowych przedmiotach kończąc.
== Formatowanie tekstu ==


{{main|Formatowanie tekstu}}
=== Możliwość dołączenia z wielu wersji clienta ===
Tekst w Minecraft może być formatowany za pomocą paragrafu (§). W normalnym trybie rozgrywki (bez modyfikacji i pluginów) wprowadzenie tego znaku jest możliwe tylko w książce z piórem. Na serwerach używany jest zazwyczaj znak & oraz %.
Część niestandardowego oprogramowanie serwerowego wspiera wiele wersji clienta gry, co może okazać się przydatne na serwerach typu mini-gierki, pvp, czy lobby. Główną limitacją tego rozwiązania jest wymóg limitowania funkcjonalności nowych wersji lub próba emulacji na starszych.


== Multiworld ==
=== Naprawa błędów ===
'''Multiworld''' to nazwa cechy klienta Minecraft które może być wykorzystany przez niestandardowy serwer. Pierwszym serwerem na tej funkcji był Myne. Zazwyczaj na tych serwerach może być główny świat i portale przenoszące do innych map lub przez komendę. Mogą także tworzyć nowe światy i przypisać różne właściwości tym światom, na przykład: ograniczenia dotyczące tego, kto może wchodzić na pewne światy. To sprawia, że ​​można pokazać stare światy, tworząc przekierowanie z publicznego świata.
Niestandardowe oprogramowanie będące modyfikacją Vanilli często naprawia wszelakiego rodzaju błędy i eksploity przed oficjalnymi łatkami od Mojangu. Jest to przydatne na serwerach każdego typu, ponieważ mogą one powodować niestabilność serwera.
 
Serwery, które są tutaj wymienione muszą mieć przynajmniej jeden publicznie dostępną wersję.
 
== Wsparcie wielu wersji ==
Niestandardowe serwery często wspierają wiele wersji Minecrafta. Najczęściej jest to używane na serwerach typu minigry i innych trybach, które nie wymagają elementów z najnowszej wersji gry.


== Niestandardowe serwery (Java Edition) ==
== Niestandardowe serwery (Java Edition) ==


=== Bazujące na oficjalnym silniku od Mojang ===
=== Modyfikujące serwer Vanilla ===
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
!Nazwa
!Nazwa
!Twórcy
!Twórcy
!Wersja MC
!Wspierane wersje
!Bazuje na
!Bazuje na
!Język
!Język
Linia 39: Linia 29:
  |[https://www.spigotmc.org/ Spigot]
  |[https://www.spigotmc.org/ Spigot]
  | md_5 i inni
  | md_5 i inni
  | 1.16.5
  | Stabilnie: 1.17.1
|Vanilla
|Bukkit/Vanilla
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 48: Linia 38:
|[https://papermc.io/ Paper]
|[https://papermc.io/ Paper]
|aikar i inni
|aikar i inni
|1.16.5
|Stabilnie: 1.17.1, 1,16,5
|[https://www.spigotmc.org/ Spigot]
|[https://www.spigotmc.org/ Spigot]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
Linia 55: Linia 45:
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|-
|-
|[[github:Spottedleaf/Tuinity|Tuinity]]
|[https://www.spongepowered.org/ Sponge]
|Spottedleaf
|gabizou, bloodmc i inni
|1.16.5
|Stabilnie: 1.12.2
|[[github:Spottedleaf/Tuinity|Tuinity]]
Testowo: 1.17.1
|Vanilla
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 64: Linia 55:
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|-
|-
|[https://www.spongepowered.org/ Sponge]
|[https://fabricmc.net/ Fabric]
|gabizou, bloodmc i inni
|asiekierka, modmuss50 i [[github:FabricMC/fabric-loader/graphs/contributors|inni]]
|1.12.2
|Stabilnie: 1.17.1, 1.16.5
|Vanilla
|Vanilla
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]]
|[[github:FabricMC/fabric-loader/blob/master/LICENSE|Apache License 2.0]]
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|}
|}
Linia 78: Linia 69:
!Nazwa
!Nazwa
!Twórcy
!Twórcy
!Wersja MC
!Wspierane wersje
!Język
!Język
!Status
!Status
Linia 86: Linia 77:
|[https://github.com/Minestom/Minestom Minestorm]
|[https://github.com/Minestom/Minestom Minestorm]
|TheMode, jglrxavpok
|TheMode, jglrxavpok
|1.16.5
|1.17.1
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 94: Linia 85:
|[https://github.com/LanternPowered/Lantern/ Lantern]
|[https://github.com/LanternPowered/Lantern/ Lantern]
|Cybermaxke
|Cybermaxke
|1.16.5
|1.16.5, 1.12.2
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 100: Linia 91:
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|-
|-
|[https://github.com/GoLangMc/minecraft-server GoLangMc]
|[http://cuberite.org/ Cuberite]
|Sxtanna
|[[github:cuberite/cuberite/blob/master/CONTRIBUTORS|Wielu]]
|1.15.2
|1.8 - 1.12
|[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]]
|[[Wikipedia:C++|C++]]
|Aktywny
|Aktywny
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]]
|[[Wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]]
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|{{OS|Win|Linux|Mac|Android}}
|-
|-
  |[http://cuberite.org/ Cuberite]
  |[[github:GlowstoneMC/Glowstone|Glowstone]]
|[https://github.com/cuberite/cuberite/blob/master/CONTRIBUTORS Wielu]
| 1.8 - 1.12
|[[Wikipedia:C++|C++]]
|Aktywny
|[[Wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]]
|{{OS|Win|Linux|Mac|Android}}
|-
|[https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone Glowstone]
  |[https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone/graphs/contributors Wielu]
  |[https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone/graphs/contributors Wielu]
  | 1.12.2
  | 1.12.2
  |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
  |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]]
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|-
|[[github:GoLangMc/minecraft-server|GoLangMc]]
|Sxtanna
| 1.15.2
|[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]]
|Nieaktywny
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]]
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]]
  |{{OS|Win|Linux|Mac}}
  |{{OS|Win|Linux|Mac}}
Linia 225: Linia 216:
  |[https://github.com/SpigotMC/BungeeCord/ Bungeecord]
  |[https://github.com/SpigotMC/BungeeCord/ Bungeecord]
  | md_5 i inni
  | md_5 i inni
  | 1.8-1.16.5
  | 1.8-1.17.1
  |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
  |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 233: Linia 224:
|[https://github.com/PaperMC/Waterfall Waterfall]
|[https://github.com/PaperMC/Waterfall Waterfall]
|jamierocks, electronicboy i inni
|jamierocks, electronicboy i inni
|1.8-1.16.5
|1.8-1.17.1
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 241: Linia 232:
|[https://github.com/PaperMC/Travertine Traveltine]
|[https://github.com/PaperMC/Travertine Traveltine]
|jamierocks, electronicboy i inni
|jamierocks, electronicboy i inni
|1.7-1.16.5
|1.7-1.17.1
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 249: Linia 240:
|[https://www.velocitypowered.com/ Velocity]
|[https://www.velocitypowered.com/ Velocity]
|astei oraz inni
|astei oraz inni
|1.8-1.16.5
|1.8-1.17.1
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny

Wersja z 22:19, 16 wrz 2021

Treść strony Niestandardowe serwery nie jest wspierana przez Mojang Studios ani Minecraft Wiki. Strona opisuje element stworzony przez społeczność gry.

Niestandardowe serwery - jest to nieoficjalne, stworzone przez społeczność, oprogramowanie serwerowe dla Minecrafta. Zazwyczaj są one tworzone w celu ułatwienia tworzenia serwerów z rozgrywką niestandardową względem Vanilli. Oprogramowanie to może działać jako modyfikacja serwera Vanilla (Spigot, Sponge, etc), jednak często nie bazuje ono na kodzie oficjalnego serwera.

Główne różnice względem serwera Vanilla

Wsparcie dla modyfikacji/pluginów

Większość niestandardowych serwerach wspiera zewnętrzne modyfikacje lub pluginy. Pozwalają one na urozmaicenie gry w dowolny sposób, zaczynając od stylizacji czatu, na nowych przedmiotach kończąc.

Możliwość dołączenia z wielu wersji clienta

Część niestandardowego oprogramowanie serwerowego wspiera wiele wersji clienta gry, co może okazać się przydatne na serwerach typu mini-gierki, pvp, czy lobby. Główną limitacją tego rozwiązania jest wymóg limitowania funkcjonalności nowych wersji lub próba emulacji na starszych.

Naprawa błędów

Niestandardowe oprogramowanie będące modyfikacją Vanilli często naprawia wszelakiego rodzaju błędy i eksploity przed oficjalnymi łatkami od Mojangu. Jest to przydatne na serwerach każdego typu, ponieważ mogą one powodować niestabilność serwera.

Niestandardowe serwery (Java Edition)

Modyfikujące serwer Vanilla

Nazwa Twórcy Wspierane wersje Bazuje na Język Status Licencja Platforma
Spigot md_5 i inni Stabilnie: 1.17.1 Bukkit/Vanilla Java Aktywny GPLv3 WindowsLinuxMac OS
Paper aikar i inni Stabilnie: 1.17.1, 1,16,5 Spigot Java Aktywny GPLv3 oraz MIT WindowsLinuxMac OS
Sponge gabizou, bloodmc i inni Stabilnie: 1.12.2

Testowo: 1.17.1

Vanilla Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
Fabric asiekierka, modmuss50 i inni Stabilnie: 1.17.1, 1.16.5 Vanilla Java Aktywny Apache License 2.0 WindowsLinuxMac OS

Niebazujące na oficjalnym silniku od Mojang

Nazwa Twórcy Wspierane wersje Język Status Licencja Platforma
Minestorm TheMode, jglrxavpok 1.17.1 Java Aktywny Apache License 2.0 WindowsLinuxMac OS
Lantern Cybermaxke 1.16.5, 1.12.2 Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
Cuberite Wielu 1.8 - 1.12 C++ Aktywny Apache License 2.0 WindowsLinuxMac OSAndroid
Glowstone Wielu 1.12.2 Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
GoLangMc Sxtanna 1.15.2 Go Nieaktywny MIT WindowsLinuxMac OS
GemsCraft apotter96 1.13.2 C# Porzucony MIT Windows
Diorite GotoFinal, NorthPL93 1.8 Java Porzucony MIT WindowsLinuxMac OS
Bravo C. and others Beta Python 2 Porzucony MIT WindowsLinuxMac OS
C#raft ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) 1.5 C# Porzucony AGPL3 WindowsLinuxMac OS
Chunky Monkey huin, agon, nictuku Beta Go Porzucony MIT WindowsLinuxMac OS
craftd kev009, meh, PrecipiceGames oraz inni Beta C99 Porzucony Simplified BSD Linux
mc-erl Apiocera, clonejo 1.4.7 Erlang Porzucony GPL v3 Linux
hCraft BizarreCake 1.7.2 C++ Porzucony GPLv3 Linux
LibOpenCraft Geramy, Alex, Zahndy 1.2.4 C# Porzucony GPL v3 WindowsLinuxMac OS
Mineserver Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... 1.5.2 C++ Porzucony New BSD WindowsLinuxMac OS
Spout
(with Vanilla plugin)
SpoutDev 1.6.4 Java Porzucony SpoutDev v1 WindowsLinuxMac OS

Serwery używane do przenoszenia graczy (proxy):

Nazwa Twórcy Wersja MC Język Status Licencja Platforma
Bungeecord md_5 i inni 1.8-1.17.1 Java Aktywny BSD WindowsLinuxMac OS
Waterfall jamierocks, electronicboy i inni 1.8-1.17.1 Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
Traveltine jamierocks, electronicboy i inni 1.7-1.17.1 Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
Velocity astei oraz inni 1.8-1.17.1 Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS